DE ZIERIKZEESCHE COURANT GROOT AANTAL DODEN (350) NA VOETBALWEDSTRIJD Dean Rusk waarschuwt communistisch China en Noord-Vietnam ZONNEWIJZER VOOR RODE KRUIS Deze maand miljoenste auto op de weg Vredesconferentie Het Auschwitz-proces te Frankfort in Azië A.O.W.-uitkeringen per 1 juli omhoog Afgrond in Middellandse Zee 1200 balen katoen in vlammen opgegaan Rotterdams drinkwaterleidingbedrijf over de wormpjes in het water ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 25 mei 1964 120ste jaargang No. 19585 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: M.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Zeeuivse gemeente-ambtenaren op Sch.-Duiveland Ongekend drama in Peru LIMA, 25-5. By een voetbalwed strijd in het stadion van Lima, de hoofdstad van Peru, heeft zich zon dag een ongekend drama voltrokken, dat volgens de laatste, officieuze, be richten aan 350 mensen het leven heeft gekost en waarbij ongeveer 800 mensen gewond'werden. Het meren deel van de slachtoffers zou uit vrou wen en kinderen bestaan. De meeste slachtoffers vielen in een enorm ge drang bü de uitgangen van het sta diën, teen de politie naar aanleiding van ernstige cnlusten op en om het voetbalveld met harde hand ingreep. Velen werden onder de voet gelopen. De onlusten deden zich voor bij een wedstrijd tussen de amateurploe- gen van Peru en Argentinië voor de vcorrcnde van het Olympisch voet baltoernooi. De scheidsrechter, de heer Angel Eduardo Pazos uit Uru guay, zag zich enkele minuten voor het einde genoodzaakt de wedstrijd te staken toen de ongeveer 50.000 toeschouwers een regen van kussen tjes op het veld lieten neerdalen en een groot aantal heethoofden het veld opstormde, nadat hij - bij de stand 1-0 voor Argentinië - een doel punt van Peru had afgekeurd. Politicmannen met honden namen onmiddellyk de scheidsrechter en de spelers in bescherming en wierpen traangasbommen om de woeste me nigte te verspreiden. Toen dat niet direkt hielp lieten ze de honden los en begonnen ze waarschuwingsschoten te lossen. De gevolgen waren ontzettend: de tien duizenden mensen raakten in paniek en stortten zich naar de uitgangen. Enorm gedrang De hoofdpoorten waren echter nog gesloten en er ontstond een enorm gedrang, waarin velen doodgedrukt of onder de voet gelopen werden. Vrouwen en kinderen vielen van de „volkstribunes" en sloegen op het cementen plaveisel te pletter. Zich onbewust van het drama dat zich achter hen afspeelde trokken tal van woestelingen, die via andere uitgangen naar buiten hadden kun nen komen, de stad in, waar ze grote vernielingen aanrichtten. Auto's werden in brand gestoken en tal van winkelruiten moesten het ontgelden. Een spoor van vernieling leidde tot in het centrum van de stad, waar niets vermoedende burgers alles met ontzetting gadesloegen. De jockey club, de Goodrich bandenfabriek en een aantal huizen werden in brand gestoken door een volkomen buiten zinnen geraakte menigte. Een auto bus en elf personenwagens brandden vclledig uit. WASHINGTON, 23-5. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk heeft de Chinese Volksrepubliek en Noord-Vietnam gewaarschuwd dat zy zich „op een byzonder gevaarlijke weg zullen be geven, indien zij zich niet houden aan de Geneefse overeenkomsten, waarby de veiligheid van Laos, Zuid-Vietnam en Cambodja wordt gewaarborgd". „Er bestaat geen vraagstuk met betrekking tot de basis, waarop een regeling in het Verre Oosten kan worden bereikt", verklaarde Rusk in een gesprek met een vertegenwoor diger van het Amerikaanse radio station „Mutual Broadcasting Sys tem" (M.B.S.). „Deze zaak ligt namelijk bijzonder eenvoudig. Er kan onmiddellijk een regeling komen, indien de regerin gen te Peking en Hanoi besluiten hun buurlanden met rust te laten". Twee mogelijkheden „Het vraagstuk is slechts dat de communisten er toe moeten worden gebracht zich voor ogen te stellen dat zij de keus hebben tussen hetzij naleving der Geneefse overeenkom sten, hetzij betreding van een voor hen bijzonder gevaarlijke weg, waar AMSTERDAM, 23-5. Tijdens de nationale beroepenmanifestatie 1964 van 26 t/m 29 mei in de Julianahal te Utrecht, waaraan 230 jonge vaklieden uit 25 beroepen deelnemen, zullen de natuursteen bewerkers de uurbanden maken voor een zonnewijzer, die zal komen te staan in de tuin van het Internationale Rode Kruis te Genèvc. Met uit Nederland aan te voeren baksteen zullen enige jonge metse laars in Genève het omhulsel uitvoeren. Op de geheel uit natuur steen te vervaardigen uurring zullen de internationale symbolen van het Rode Kruis worden afgebeeld. Jeugdige timmerlieden maken de benodigde mallen. voor de te metselen hemelbolprojektic. Ook de bronzen wijzer wordt in Utrecht vervaardigd. Namens de gehele groep jonge nationale vaklieden zal op een van de wedstrijddagen de zonnewyzer symbolisch aan een vertegenwoor diger van het Internationale Rode Kruis worden aangeboden. Een nog nader te bepalen aantal prijswinnaars zal ons land ver tegenwoordigen op de dertiende internationale beroepenwedstryd, van 3 tot 14 augustus in Lissabon. AMSTERDAM, 23-5. Deze maand komt de miljoenste personenauto in Nederland op de weg. Dat betekent, dat ons land met een inwonertal van ruim twaalf miljoen vrijwel een „au todichtheid" van één personenauto per twaalf inwoners heeft, oftewel één per drie a vier gezinnen. Maar dat betekent ook nog, dat zeventig procent van de Nederlandse gezin nen niet over een auto beschikt en dat ons land met „één op twaalf" nog danig achter ligt op de ons om ringende landen, zo wordt opgemerkt in een artikel in het jongste R.A.I.- orgaan. Duitsland, Zwitserland en België hebben een personenauto-dichtheid van 1 op 8, Engeland van 1 op 7,5, Frankrijk van 1 op 6,5. Uit de toe stand in de V.S. blijkt dat de auto markt bij een dichtheid van 1 op 2,5 nog niet verzadigd is. In Amerika werden in het eerste kwartaal van dit jaar alweer rekordverkopen ge boekt. De conclusie ligt voor de hand: iedereen blijkt een auto te willen hebben en wij gaan dus ook naar een dergelijke situatie. De vraag is alleen hoe snel, aldus het artikel. De groei De half miljoenste auto kwam in april 1960 op de weg. En ons auto park is dus in de tijd van vier jaar en één maand verdubbeld. Tien jaar geleden was men juist de 200.000 ge passeerd; dus een vervijfvoudiging in tien jaar tijd. Uit de ontwikkeling in het verleden mag worden afgeleid dat in 1969 de twee miljoenste op de weg komt en. voor we tien jaar ver der zijn rijden er drie miljoen per sonenauto's op de Nederlandse we gen. Als daar dan tenminste nog van rijden sprake is, zo wordt in het R.A.I.-artikel opgemerkt. van het volgen hen in een uiterst kwetsbare toestand zou brengen", aldus Rusk. Hij besloot: „De Chine zen zouden, indien zij zich zorgen maken over het voor hen bijna on oplosbare vraagstuk, hoe te voorzien in de behoefte aan voedsel van hun toenemende bevolking, belang moe ten hebben bij het handhaven van de vrede in zuid-oost-Azië. Ik kan niet inzien hoe iemand kan veron derstellen dat oorlog het middel zou zijn om de vraagstukken, waarmede communistisch China te kamppa heeft, op te lossen". KOEALA LOEMPOER, 23-5. Sal vador Lopez, de Philippijnsc bemid delaar in de crisis rond Maleisië, heeft zaterdag in Koeala Loempoer meegedeeld, dat er een.vredesconfe rentie op topniveau gehouden zal worden tussen Indonesië, Maleisië en de Philippijnen. Hy zei dit tegen journalisten na een onderhoud met premier Abdoel Rachman van Ma leisië. Later werd bekend gemaakt dat de conferentie, waaraan zal worden deel genomen door president Soekarno van Indonesië, president Macapagal van de Philippijnen en premier Ab doel Rachman van Maleisië, in de eerste week van juni in Tokio ge opend zal worden. FRANKFORT, 23-5. Een getuige in het Auschwitz-proces heeft verteld over experimenten met mensen die aan nekkramp leden en wier bloed werd ingespoten bij gezonde gevan genen. Bij deze proeven, die door een zekere dokter Endres werden gedaan was gebleken dat er na drie dagen geen gevaar voor besmetting meer was. Deze getuige, de 46-jarige Poolse longspecialist Stanislav Klodzinski, die in 1943 in Auschwitz terecht was gekomen, verklaarde dat Endres zich niet interesseerde voor de mensen die aan nekkramp leden. Hij herin nerde zich het geval van twee Ne derlandse joden, die na afloop van de experimenten door Josef Klehr, één van de 21 beklaagden, door mid- Door huurverhoging en stijging loonindex gaan de DEN HAAG, 23-5. In verband met de komende huurverhoging en de gestegen loonindex zullen, naar mi nister Veldkamp verwacht, per 1 juli de A.O.W.-uitkeringen worden ver hoogd. De minister deelt dit mee in antwoorden op vragen van het so cialistische Kamerlid de heer Suur- hoff van donderdag j.l. De heer Suurhoff vroeg: heeft de minister kennis genomen van de on verwacht sterke stijging van het in dexcijfer van de kosten van levens onderhoud tussen half maart en halt api'il van dit jaar Voorts wilde de heer Suurhoff we ten, of de minister daarin aanleiding vond zijn afwijzend standpunt ten opzichte van eën verdere verhoging der A.O.W.-uitkeringen opnieuw te overwegen. Na bevestiging van de eerste vraag merkt de minister van sociale zaken en volksgezondheid op, dat het sys teem van de automatische aanpas sing van de A.O.W.-uitkeringen bij MOSKOU. Russische geleerden die een onderzoek instellen naar de bo dem van de Middellandse Zee, heb ben bij Griekenland een afgrond ontdekt, die meer dan vier kilometer diep is. Het is de gi-ootste ooit in de 6Middellandse Zee gemeten diepte. Het onderwater-ravijn is 1.500 kilo meter lang en varieert in bi-eedte van IV2 tot 10 kilometer. Het be hoort tot de grootste ter wereld, al dus de geleerden. Watoetsi-vluchtelingen naar Tanganyika GENF.VE. 23-5. Tanganyika heelt zich bereid verklaai'd 10.000 Watoet si-vluchtelingen uit Roeanda op te nemen. Dit is meegedeeld door het bui'eau van de hoge commissaris van de V.N. voor vluchtelingenzaken. Voordat zij met hun vee naar hun nieuwe gebied kunnen trekken, moet or 150 kilometer weg worden aange legd. Men hoopt voor eind september alle vluchtelingen op de plaats van bestemming te hebben. De kosten van het projekt 400.000 dollar worden gedragen door het hoge com missariaat van de V.N. voor vluch telingen-en de Luthei'se Wereldfede ratie. de wet zodanig is geregeld, dat deze uitkeringen gekoppeld zijn niet aan de index van de kosten van levens onderhoud, maar aan dien van de regelingslonen, aangezien op deze wijze de uitkeringsgerechtigden be ter zouden kunnen profiteren van de wijzigingen in de algemene welvaart dan bij volging van de prijsindex mogelijk zou zijn. De minister wijst er in dit verband op, dat in de me morie van antwoord aan de Tweede Kamer op het wetsontwerp inzake een algemene ouderdomsverzekering er door de ondertekenaars dier me morie overwegend bezwaar tegen ge maakt is om behalve met de loon index ook een zeker verband 'te leg gen met de prijsindex. Geen verdere verhoging Voor 1964 is, in verband met de gewenst geachte anticipatie op de in het begin van dat jaar te verwachten "loonsverhogingen, de verhoging van de A.O.W.-uitkeringen incidenteel bij de wet geregeld. Bij deze wet werd .voortgebouwd op de in de A.O.W. neergelegde binding tussen uitkerin gen en loonontwikkeling. Gezien het vorenstaande kan de minister geen aanleiding vinden op zijn standpunt inzake een verdere verhoging van de A.O.W.-uitkerin gen, neergelegd in zijn antwoord op de op 17 maart j.l. door de heer Suurhoff gestelde vragen, terug te komen. Tenslotte zegt de minister, dat, naar is te verwachten, de A.O.W.- uitkeringen in verband met de ko mende huurverhoging per 1 juli a.s. zullen worden verhoogd, bij welke vei'hoging tevens rekening zal wor den gehouden met de stijging van de loonindex tot 31 juli 1964. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een goede vlucht. WAr IEQT DE BILT 1 yciens nei recente uezoek aan 01. i/u<_tre ylauxsiè uc Koh.iïdrrrionie „nanst en Eer" de plechtige eerste steenlegging voor het in de „jumelage"-stad te bouwen nieuwe raadhuis, in een muzikaal raam. Men ziet de harmonie met vaandel opgesteld op de Place de la Motte, die gedeeltelijk voor het te bou wen object is opgehoogd. Op de achtergrond de torens van de kathedraal van St. Hilaire. (Foto: Zierikzeesohe Nieuwsbode). L'aliaan speelde voor s ;pook del van een injektie fenol waren ge dood. Volgens Klodzinski waren in ja nuari en februari 1943 op dezelfde wijze groepen Poolse kinderen ver moord. Oswald Kaduk Voorts vertelde hij van het aan deel van Oswald Kaduk, die als één der ergste beulen van Auschwitz is afgeschilderd, in het „selekteren" van gevangenen voor de gaskamers. Ka duk liet bij deze gelegenheden de gevangenen naakt in het rond lopen. Degenen die moesten sterven wees hij aan, door hen met een wandel stok om de nek of een been te haken. De gevangenen wisten de namen van de S.S.-ers in Auschwitz via Krakau naar Engeland door te ge ven, waar de B.B.C. de lijsten be kend maakte. Uit de reakties van de S.S.-ers kon worden afgeleid of hun namen voor de Engelse radio waren voorgelezen. Als dat zo was, waren zij „voor een paar weken" minder wreed, aldus Klodzinski. 13-jarig Amsterdams meisje blijft spoorloos AMSTERDAM, 24-5. Een -nieuwe speurtocht naar de verdwenen 13- jarige ULO-leerlinge uit Amsterdam, R. A., is wederom op niets uitgelo pen. Zaterdag hebben inspekteur J. F. Heydemann van de Amsterdamse kinderpolitie en twee rechercheurs een uitgebreid onderzoek ingesteld in de vroegere woonplaats van het meisje en haar ouders, Apeldoorn. Het vermoeden was gerezen dat R. A. zich daar schuil hield, omdat haar ouders een boekje misten met adres sen van Apeldoornse familieleden en kennissen. De politiemannen moes ten echter na een dag van intensief verhoor onverrichterzake naar de hoofdstad terugkeren. Ook pogingen die de kinderpolitie in het werk stel de om mensen op te sporen die R. A. in Hoek van Holland hebben gezien, leverde tot nu toe geen enkel resul taat op. In tegenvvoordigheid van 1.500 genodigden heeft premier Ikeda van Japan in het museum van moderne kunst te Tokio een Picasso-tentoon- stelling geopend, die het gehele werk van de meester, van 1898 tot heden, beslaat. De tentoongestelde werken zijn verzekerd voor tien miljoen dol lar. Iets minder warm Verwachting tot dinsdagavond: Iets lagere tempei'aturen met enkele lokale regen- cf onweersbuien, maar cok perioden met zonneschijn; zwak ke tot matige veranderlijke wind. 26 mei. Zon op 4.32, onder 20.43. Maan op 20.51, onder 4.49. Volle maan: 26 mei te 10.29. Hoog wa ters t anden ZIERIKZEE: 26 mei 3.19 v.m. 15.46 n.m. BROUWERSHAVEN 26 mei 3.05 v.m. 15.24 n.m. Springtij; 28 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 25-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde voerden oostelijke wihden warme continentale lucht naar onze omge ving langs de zuidflarrk van een gordel van hogedrukgebieden 'boven •noord Europa. Restanten van een oude oceaandepressie verplaatsten zich van Ierland naar de Golf van Biscaye en hieromheen trokken ver schillende storiingsgebieden van Spanje naar het noorden en het noordwesten. Deze braühten vooral in zuid en midden Frankrijk zeer veel regen. Verschillende stations meldden in 2 dagen ongeveer 70 mm. Minder warme ludht is thans bezig over Frankrijk naar het noorden te stromen en verwacht moet worden dat deze van het zuiden uit ook ons land z-a'l binnendringen. TILBURG, 24-5. - Ongeveer 1.200 balen ruwe katoen met een totale waarde van ongeveer f 700.000,zijn zondagmiddag in de opslagplaats be horende bij de N.V. Tilburgse Ka toenspinnerij in vlammen opgegaan. De brandweer, die met groot mate rieel was uitgerukt, kon voorkomen dat het vuur oversloeg naar de fa brieksgebouwen. Deze liepen slechts lichte brand- en waterschade op. Of de produktie in het bedrijf stagnatie zal oplopen is afhankelijk van de grootte der schade binnen de gebou wen, met name in de conerij, waar katoenen garens worden gewonden op conen bestemd voor de breima chine. De Britse ambtenaren zullen voortaan niet meer hun juiste funk- tie in hun paspoort mogen laten op nemen, zulks om te voorkomen dat zij bij bezoeken aan communistische landen de bijzondere aandacht van agenten van de communistische spionagediensten zullen trekken. Zaterdagavond zijn in San Fran cisco zes leden van een dansgroep uit Samoa, die voor een keikelijk genoo'tsohap optrad, om het leven gekomen toen 'het igdbouw, waarin de voorstelling werd gegeven, in vlammen opging. TURIJN. - Dood door schuld, zo luidt de aanklacht tegen de 36-jari- ge Italiaan E. C., die verleden jaar december als spook verkleed de wo ning van zijn schoonmoeder in Tu rijn binnendrong. De bejaarde vrouw viel bij het zien van de in een laken gehulde gestalte flauw en overleed tengevolge van de schok. C. had des tijds van de gelegenheid gebruik ge maakt, het spaargeld van zijn schoon moeder in zijn zak te steken. Hij werd gearresteerd, nadat hij zich een half jaar schuil had weten te houden. ROTTERDAM, 23-5. Het gemeen telijke drinkwaterleidingbcdryf in Rotterdam heeft een communiqué van onderstaande inhoud uitgegeven. „Sinds enkele dagen zijn er van gebruikers van het Rotterdamse drinkwater klachten ingekomen over hot in het water voorkomen van wormpjes. Bij onderzoek bleek dit vaak loos alarm. Toch zijn er ook gevallen geweest, waarin inderdaad zogenaamde borstelwormpjes werden waargenomen. Deze hebben echter niets gemeen met de voor de xnons schadelijke parasitaire wormen. Hun afmetingen worden met de millime ter gemeten. Het plotseling verschij nen in een buizennet is hier en el ders van tijd tot tijd wel eerder ge constateerd, doch in te verwaarlozen omvang. Het verschijnsel werd tot dusver uitsluitend waargenomen op die ge deelten van het buizennet, die niet centraal zijn gelegen. Een diepgaand onderzoek en een uitgebreide studie van dit verschijnsel is gaande, waar bij tot dusver het rijksinstituut voor drinkwatervoorziening en de inspek- tie voor de volksgezondheid zijn in geschakeld. Niets zal worden nage laten om tot een snelle bestrijding van het euvel tc komen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1