meer comfort met Esso Gas Het Gelukskind De toestand in de landbouw DUET I MET ULTRA-WASWERKING DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Met Esso bent u beter uit» elegante, o zo sterke wandel-nylons ƒ295 Vroeg of /aaf neeft de o^^^nfs-chrïstp.rnke vrouw de voorkfiiiraan PRINSES ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrtjdag 22 mei 1961 No. 19584 (Slot). Alle landbouwers zijn het er over eens, dat het verschil tussen produ centenprijs (wat de boer ontvangt) en consumentenprijs (wat de afne mer betaaltveel te groot is. Bij de eieren en de melk is het verschil nu reeds opgelopen tot 100 pet. en meer. Er zijn bewijzen overgelegd, dat op het ogenblik dat een plimveehouder 8 cent voor een ei kreeg, de huis vrouw 16 cent moest betalen. De oorzaak is natuurlijk, dut de detaillist de prijsdaling niet onmid dellijk op de voet volgt. Hij bevoor raadt zich en laat de prijs pas zak ken, als te grote voorraden of de kans op minder winst hem daartoe dwingen. Dan ontstaat er een grote gaping tussen wat de boer ontvangt en wat de huisvrouw betaalt. Opper vlakkig bezien zou dan het zélf ter hand nemen van de afzet de passen de remedie zijn. Maar zij die dit al eens getracht hebben, weten welke kosten en moeilijkheden dit met zich mee brengt. Want ook de kleinhan del is een vak dat men moet leren. Niettemin zou een doelmatig wer kende coöperatie, die zelf het verza melen en verkopeii van eieren aan consumenten ter hand nam, wel wat kunnen bereiken. De moeilijkheid is echter, dat zij de consument nage noeg niet bereiken kan. Wèl de win kelier. Maar telt men de gemaakte kosten op en rekent men daarbij de ivinstmarge voor de laatste, dan is het voordeel vaak niet zo groot meer. De verdeling dan? Het laatste voorbeeld toont toch wel aan, dat er van een verdere ont wikkeling van de veredelingsland- bouto weinig heil te verwachten is. De heer Mansholt zag, zoals uit een onlangs in Siresa gehouden confe rentie bleek, nog wel wat in. Maar er zijn hier slechts twee mogelijk- heden* De ene is, dat Europa zélf op gro te schaal voedergranen gaat telen en slechts datgene invoert wat het zelf tekort komt (milletzaad, soya- schroot en:.). De kostprijs ligt dan wel hoog, maar de afzet binnen de E.E.G. blijft in stand. De tweede is, dat men tóch de b uiten tarieven van de E.E.G. verlaagt, zodat grote stro men goedkoop voedergraan binnen komen. De kostprijs ligt dan wel laag, maar men krijgt ook binnen de E.E.G. te maken met een felle concurrentie van de derde landen. Dit betekent, dat men min of meer terug gaat naar de toestand van de dertiger jaren, met dit verschil dat er buiten de landbouw welvaart zal heersen. Men dient goed te beden ken, dat de veredelingslandbouw zich thans al zó sterk heeft ontwik keld, dat de E.E.G. weldra zichzelf zal kunnen bedruipen. De oorzaak ligt voor een deel in de Duitse hou ding, voor een deel ook in de om standigheid, dat de veredelingsland bouw betrekkelijk weinig arbeid vraagt als mere het goed doet, be halve dan bij het melkveemaar dit mindert dan ook in aantal. Meer zekerheid gewenst Het is bekend, dat de regering niet van plan is de melkprijs te ver hogen, mede onder de invloed van de prijzen voor slachtvee. Zij ziet deze prijzen nl. als een gunstige om standigheid voor het iveidebedrijf. Wij zullen dus vermoedelijk nog vele Ingezonden mededeling Sunil Ned. Herv. Kerk Zierikzee: - Grote Kerk: 10 uur de heer Malipaard. Gasthuiskerk: 10 uur ds. P. J. Barnouw (Den Haag), 6.45 uur ds. A. de Jonge, Goes (jeugddienst). Kerkwerve: 9.30 uur ds. Zonneveld. Serooskerke: 11. uur J. Woldinga, Zierikzee. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 9.30 uur ds. Van Liere. Noordwelle: 11 uur ds. Van Liere. Scharendijke: 10 uur ds. Roodenburg (bed. H.D.). Brouwershaven: 11 uur ds. Groene- wegen. Zonnemaire: 10 uur ds. J. G. Mees (zendingspredikant). Noord- cguwe: 9.30 uur vie. H. Boogert. Dreischor: 11 uur vie. H. Boogert. Ouwerkerk: 10 uur ds. Vellekoop. Nieuwerkerk: 10 uur d§. Westerhof. Oosterland: 9.30 en 6 uur ds. Groe- r.ewegen. Sirjansland: 10 uur lees- dienst, 6.30 uur ds. Sijthoff, Made. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Van der Sluis, Overschie. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. D. N. Wouters, Hoorn. Haamstede: 10 en 5 uur ds. Hoogsteen. Scharendyke: 10 en 2.30 uur ds. Scholing. Brou- werkerk: 10 uur dr. Becker, 5 uur ds. zei. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. W. C. P. den Boer, Uithuizen. Nieu werkerk: 1 uur dr. Becker, 5 uur ds. A. K. Krabbe, Hillegom. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Donner, Schevenin- gen. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee; 10 en 6 uur ds. C. v. d. jaren met een krap melkprijsbeleid blijven zitten. Er is slechts enig soelaas teg ver wachten, als de E.E.G. verder uit gebouwd wordt, omdat wij wat de melk betreft nationaal gezien een lage kostprijs hebben. Voor het ove rige heerst er grote onzekerheid. Nu de suikerprijs hoog is op de wereld markt, wordt de suikerbietenteelt gestimuleerd, maar voor de aardap pelen is geen raad, evenmin als voor de eieren. Bij de slachtkuikens dreigt weldra weer de Amerikaanse invoer op te komen, evenals de import uit de landen rondom de E.E.G. En dit op een ogenblik, dat ook de slacht- kuikenmarkt binnen cle E.E.G. te kenen van verzadiging begint te vertonen. Onder deze omstandigheden heerst er grote onrust. Het is nodig, dat de regering een duidelijk toekomstbe- leid uitstippelt. Is zij bereid rede lijke prijsgaranties te geven voor de toekomst? Is zij bereid een spoedig einde te maken aan de discriminatie van onze eieren in DuitslandKan zij een duidelijk overzicht geven van wat zij in Genève en Brussel voor onze landbouw bepleit? Indien op deze vragen geen spoe dig antwoord komt, zal de ontevre denheid toenemen. Het is niet alleen het feit, dat men vaak verlies lijdt. Velen zijn bereid enige tijd verlies te nemen ter wille van een goede toekomst. Wanneer men echter ver liezen lijdt zonder enige zekerheid dat deze in de toekomst goed ge maakt zullen worden ontstaat een verlammend gevoel van onzekerheid. De landbouw wil delen in de alge-* mene welvaart. Meer en meer ont staat echter het gevoel, dat die wel vaart mede op zijn kosten wordt verkregen. Dit komt ook in de bij eenkomsten van de organisaties meer en meer tot uiting. kleintjes uit& het binnenland Ingezonden mededeling Weele. Huizen. Kerkwerve: 10 en 6 uur leesdienst. Haamstede: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. v. d. Weele. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse; 10 en 2.30 uur leesdienst, Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Zaterdag 23 mei, 's avonds 7 uur, ds. Steenblok, Gouda. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 verlos singssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: 7.30 en 10 uur Eucharis tieviering (in de week te 7.15 en 8 uur), 19 uur Lof. Haamstede: Eucha ristievieringen te 8.30. 10 en 19.00 De Franse politie heeft een lijk, chard bij de Zwitserse grens, voor- onderzoekers werd aangetroffen in een ondergrondse grot nabij Dampri- shard bij de Zwitserse grens, voor lopig geïdentificeerd als het stoffe lijk overschot van André Brennotot, een 32-jarige 'geheime agent. UTRECHT. Het Christelijk Natio naal Vakverbond is er over teleur gesteld dat het prijspeil in Neder land sinds december met zeven pro cent is gestegen. SCHIPHOL. Een uiit zes leden be staande goodwill-delegatie uit de re publiek Tsjaad (Noord-Afrika) is met een K.L.M.-lijntoestel uit Parijs op Schiphol aangekomen. DEN HAAG. Op 9 juni zal'de commissie opvoering produ'ktiviteit van de Sociaal Economische Raad 'haar bouwdag 1964 houden. Motto van die dag is „Bouwen - samen spelen". UTRECHT. Voor de Nederlandse P.T.T. is de lente van de elektroni- sChe telefooncentrale aangebroken. Dat betekent voor 1000 abonnees in de Utrechtse wijken Hoograven en Kanalen-eiland tevens een nieuw P.T.T.-geluid, want zoals reeds is aangekondigd worden zij niet meer door de bekende 'bel, maar door een fluittoon opgeroepen. GELEEN. In het ondergronds be drijf van staatsmijn „Maurits" in Geleen werd de 36-jarige mijnwer ker D. de Jager getroffen door ste nen die uiit een tolaasMdimg vlogen. Aan de bekomen verwondingen is hij overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vier kinderen. DELFZIJL. De Delfzijlse 'havenar beiders hebben het eerder neer gelegde werk hervat, zij het on der protest. Zandzakken vullen 'blij ven zij een bezigheid noemen, die niets met de haven te maken heeft. Voor deze ene keer zullen de twee duizend zakjes voor ihöt met. verzak king bedreigde booreiland Mr. Cap echter gevuld worden. GELEEN. Op het S.B.B.-complex van de staatsmijnen in Geleen is een dezer dagen een nieuwe fabriek voor de bereiding van kunstmeststoffen de nitraat-fabriek 3, in produktde genomen. De nitraat-fabriek 3 gaat een belangrijke rol spelen in de uit breiding van de produktie en van het assortiment van samengestelde kunststoffen, die de staatsmijnen vervaardigen. DEN HAAG. Al houdt de K.L.M. zich nog niet werkelijk met ruimte vaart bezig, toch zal deze maat schappij de bezoekers van de New Yorkse wereldtentoonstelling de 'kans bieden om nu reeds de sensa tie van de ruimitevludht te onder gaan. De K.L.M. presenteert nl. in het „Transportation and Travel" pa- vilpjoen de nieuwe cinerama „Spa- cearium 360" kleurenfilm „Naar de maan en verder". HAARLEM. In 'het Teylers muse um te Haarlem is onder auspiciën van de ambassade van Italië in Ne derland een bijeenkomst gehouden ter 'herdenking van de 400ste sterf dag van Michelangelo en een ten toonstelling van tekeningen en gra vures geopend. ROTTERDAM. Uit ihet water van de Steenplaat 'te Rotterdam is 'het lichaam opgehaald van 'de 26-jarige Duitse matroos Wiiihelm Manneke uit Liesborn. De man, opvarende van het binnenschip „Raap Karcer 37", is 13 mei ite water geraakt tussen enkele schepen en verdronken. DEN HAAG. In Amsterdam is plotseling overleden mr. A. Th. Oh. Simoons, directeur van 'het kabinet van de gevolmachtigde minister van Suriname in Nederland en plaats vervangend gevolmachtigd minister. DEN HAAG. Het landelijk prijs indexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofd arbeiders, zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek dat maandelijks samenstelt op basis 1959-'60 100, gaf van medio maart tot medio april 1964 een stijging te zien van 113 tot 118. Hoe onmisbaar gas in de keuken is merkt u pas als u het heeft. U künt het hebben, morgen al: Esso Gas! Om vlugger, beter, prettiger te koken. Esso Gas! Voor heet water uit de kraan in de keuken, in de douchecel. Alle voordelen worden u gaarne toegelicht door elke Esso Gas-depothouder. Bij hem staat uw eerste fies Esso Gas al klaar I Feuilleton door B. T- ten Wesepe „Dat doe je dan maar bij die sprookjesgriet, want ik ben er niet van gediend, aju!" „Gut, Stien, ga je nu zo maar weg, zonder ochtendzoentje?" Ze liep rood aan. „Jijjij stotterde ze in haar woede, „ik ben mesjokke geweest, dat ik ooit iets in je gezien heb, puzzelmaniak!" Hij ontbeet rustig en toen hij een kwartier later de stad uitreed, was hen Stien al helemaal vergeten. En om half tien reed hij in de nabij heid van de winkel in Zoeterwoude een parkeerstrook op en zette de motor stil. Daarna rookte hij een sigaret en keek voor zich uit door de verlaten straat. Een enkele auto suisde voorbij en een autobus stopte een honderd meter verder en liet twee mannen uit, waarna de grote wagen langzaam optrok. In de rivier trok een motorbootje twee schuiten, geladen met klei. Voor de steenfa-, briek, dacht hij, die zijn er in deze streek genoeg. Een brutale mus ging op de motorkap zitten, hipte heen en weer en keek met schitterende oogjes naar de man achter het stuur Jan draaide het raampje half open en keek naar de strakblauwe lucht. Het beloofde in ieder geval een mooie dag te worden. Als ze nu maar kwam Tussen half tien en tien uur rook te hij drie sigaretten, had ongeveer twintig keer op zijn polshorloge ge keken en waarschijnlijk drie keer zo veel malen gezucht. Maar in de om geving van de winkel bleef alles stil. Trouwens in de gehele straat was geen voetganger te zien. Om vijf over tienen stak hij een nieuwe si garet op en leunde over het stuur, onafgebroken turend naar de huizen voor zich. Waai"schijnlijk ben je een idioot, Jan, dacht hij. Ze is je mogelijk al lang vergeten en denkt misschien er niet eens meer aan, dat ik hier sta te wachten. Daarvoor heb ik me nu zo opgeknapt. Sta je hier als een verliefde schooljongen te wachten met grote kans een blauwtje te lopen Maar om kwart over tien kwam er iemand de bewuste winkel uit en Jan herkende al gauw zijn gezel schapsdame van die éne, onvergete lijke avond. Fennie, flitste het door hem heen. Ze komt dus toch en laat me niet voor niets wachten. Vanuit zijn wagen zag hij, 'dat ze even zijn kant uitgekeken had en daarna flink doorstapte in de rich ting van Leiden. Dat kijken is na tuurlijk een seintje. We zullen rus tig wachten, tot ze ver genoeg van de winkel verwijdei'd is. Misschien wil ze het voor thuis niet weten. En ik wil haar niet in moeilijkheden brengen. Hij wachtte enkele minuten, zijn blik onafgebroken gevestigd houdend op het figuurtje in het blauwe man- telcostuum en daarna startte hij en reed langzaam de weg op. Tegen de tijd dat ik bij haar ben, is ze zeker wel een halve kilometer van huis. Ik haal haar in voorbij gindse bocht, dan kunnen ze bij haar thuis helemaal niets zien. Het meisje had de wagen blijkbaar gehoord, want ze bleef staan en keek om. Jan stopte bij haar, boog zich naar het portier en opende dat. „Hallo, Fennie, machtig aardig, dat je me geen blauwtje liet lopen". Werktuigelijk legde ze haar hand in de zijne, nadat ze ingestapt was en glimlachte. „Ik wilde je niet teleurstellen", antwoordde ze zacht. Langzaam reed hij weer verder, gaf haar zijn sigaretten en wees op de aansteker. „Heb je voorkeur? Ik bedoel: waar we heen kunnen gaan? Wat denk je van de zee? Het ziet er naar uit, dat het een mooie dag wordt?" Ze stak een sigaret op, blies rook uit en knikte. „Ik vind het best". „Dan doen we dat. Misschien kun nen we vanmiddag wel zwemmen". „Ik heb geen badpak bij me". Hij keek haar lachend aan. „Koop ik er wel een voor je. Wat voor maat heb je?" „Geen sprake van. En het zeewa ter is natuurlijk nog koud". „Zo je wilt. Alles goed? Je kijkt zo sip! Meid, Fennie, ik verheug me gewoon over deze dag". Tijdens de rit spraken ze niet veel. Hij reed door Leiden in de richting Noordwijk en dicht bij de boulevard was ruimte om de wagen te parke ren. Het strand was niet druk en ook in het dorp liepen nog maar enkele gasten. Ze dronken koffie in een restau rant, dat op de zee uitzag en daarna zakten ze af naar het strand, terwijl hij over zijn werk sprak. „Een pret tige baan, een moord-salaris en in feite ben ik helemaal eigen baas. Als ik maandag naar Groningen wil gaan, dan doe ik dat en ga ik liever naar Limburg, dan is het ook goed. De baas is reuze tevreden over me en ik heb ze al een paar goeie tips kunnen geven. Natuurlijk zag ik er de eerste dagen wel een beetje te genop, maar het viel reusachtig mee". Het meisje luisterde, liet toe. dat hij haar hand pakte en op een stil deel van het strand bleef hii eens klaps staan en paktè het meisje met beide armen beet. „Wat is er aan de hand, Fennie? Ben je nog boos op me? Je bent zo stil Ze lachte even. „Let er maar niet op. Een mens is niet altijd hetzelfde gestemd. Ik.... eh.... ik heb wel eens meer van die downstemmin- Wordt vervolgd). Ingezonden mededeling brengt een nieuwe kous! de legendarisch sterke nylons van na de bevrijding keerden terug in elegante vorm. DUET extra sterke wandel-nylons SCHIPHOL. Verwelkomd door de Indonesische zaakgelastigde, Moh. Sharif, is de Indonesische minister van basisindustrie en mijnbouw, de heer Chaerul Saleh, uit Rome op Schiphol aangekomen. De officier van justitie in Dja karta, Soeleiman, heeft meegedeeld dat een aantal personen is gearres teerd op beschuldiging van onder mijnende activiteit, gericht op het omverwerpen van de Indonesische regering, zo meldde 'het persbureau Antara. Het bestuur van het Amerikaan se vak veren igings verbond A.F.L.- C.I.O. heeft op formele wijze het verzoek van de regering tol matiging op het 'gebied van looneisen van de hand gewezen. DEN HAAG. Bij beschikking van de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, drs. L. J. M. van de Laar, is tot lid en voor zitter van de voorlopige natuurbe- schermingsraad tot en met 31 de cember 1964 benoemd mr. R. G. A. Höppener te Roermond. Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5