1vt ltt i a Tc li f i ij1 nimei °'«n°""' IMlUWj DUUl de z,er,kzksche couranj AMERIKANEN VERKENNEN VLAKTE VAN DE KRUIKEN Rode Kruis hoopt op twee miljoen gulden Communistische en nationalistische „Jeugd safari" per fiets door Nederland Vakcentrales vragen spoedzitting Stichting van de Arbeid Chinezen Verdergaande groei kleuteronderwijs V/AT 1EQT ZIERIKZEESCHE H REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: *4.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. IS mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Samenwerking Nut en Z .V.V Verenigde Staten overwegen troepenzending naar Thailand WASHINGTON, 21-5. Onbewapende Amerikaanse straalvliegtuigen zijn begonnen verkenningsvluchten uit te voeren boven de Laotiaanse Vlakte der Kruiken teneinde inlichtingen te verkrijgen over de bewegingen van de communistische Pathet Lao-troepen. Dit geschiedt met goedvinden van de Laotiaanse regering, aldus deelde het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken donderdag mee. De aldus verkregen inlichtingen zullen worden voorgelegd aan de internationale controlecommissie. In Amerikaanse kringen achtte men de verkenningsvluchten niet in strijd met de overeenkomsten van Genève. De Pathet Lao wil de inter nationale controlecommissie niet in het gevechtsterrein toelaten en had het akkoord herhaaldelijk geschon den. De verkenningstoestellen wor den door Amerikaanse piloten be stuurd. „V redesvoorstel" Pathet Lao HONGKONG, 22-5. Prins Soevan- noe Vong, de leider van de Laoti aanse communistisch gezinde Pathet Lao, heeft de neutralistische premier prins Soevanna Phoema, dringende vredesvoorstellen gezonden, aldus het persbureau „Nieuw China". Prins Soevannoe Vong deed een beroep op de eerste-minister, zijn halfbroer, in te gaan op voorstellen vervat in een „dringende boodschap" die hij hem dinsdag heeft gezonden en die een dag later door de com munistische radio werd uitgezonden. Soevannoe Vong stelt voor geen mi nisters te vervangen zonder toestem ming van de neutralistische, linkse en rechtse partijen en tevens de lei ders van de rechtse staatsgreep op 19 april, streng te bestraffen, aldus het persbureau. Amerikaanse stappen NEW YORK, 22-5. De Verenigde Staten hebben een politieke koers wijziging gemaakt en sturen thans erop aan de Verenigde Naties te be trekken bij hun pogingen de vrede in Azië te bewaren. Van Amerikaanse diplomatieke zijde werd donderdagavond ver klaard dat men dit dient te beschou wen als het belangrijkste element in de toespraak van de Amerikaanse afgevaardigde in de Veiligheidsraad. Men vond de reacties van de meeste leden in de raad op de toespraak van Stevenson gunstig. Een Amerikaanse zegsman maakte duidelijk dat de Verenigde Staten niet noodzakelijk de deelneming van de volkerenorganisatie willen beper ken tot grenspatrouilles. De Ameri kaanse ideeën worden nog gewikt en gewogen en een bepaald plan is nog niet vastgesteld. WASHINGTON, 20-5. - De Ver enigde Staten overwegen troepen naar Thailand te zenden, doch niet „voordat de toestand in Laos dit wer kelijk vereist". Dit heeft de Thailandse ambassa deur in Washington woensdag ver klaard na afloop van een gesprek met de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Bundy, die belast is met aangelegenheden be- DEN HAAG, 21-5. Het Neder landse Rode Kruis hoopt volgens de generaal, de heer A. van Emden, op een campagne 1964, die twee miljoen gulden cp zal brengen. De campagne bracht in '62 f 1.713.000 cp en in 1963 f 1.864.000,-. In 1963 is het ledental gegroeid van 745.000 tot 770.000. Het Rode Kruis zal er naar streven om bij de honderdste verjaaidag in 1967 een miljoen leden te hebben, maar dat zal een groot karwei worden, zo vindt de heer van Emden. Hij sprak tijdens een pers conferentie in het perscentrum Nieuwspoort" in Den Haag ter ope ning van de jaarlijkse campagne. Meegedeeld werd dat de P.T.T.-post zegelserie in 1963 ongeveer 4.5 ton netto opbracht. De bloedtransfusie dienst telt thans 185.000 donors. De twintig centra van trombosedienst behandelden in 1963 36.000 patiën ten. Dit jaar zullen in het Henry Dunant-huis onder Zeist veertien vakantieweken voor gehandicapten Toespraak van Johnson worden gehouden alsook een vakan tieweek voor beademingspatiënten en een week-end voor kinderen uit beademingscentra. Voorts wordt in samenwerking met het N.V.V. in het Flevo-oord te Huizen een vakantie- week voor 24 dubbel-gehandicapten, zowel lichamelijk als geestelijk dus, gehouden. Daarvoor zijn 24 stafleden aangeworven. Het hospitaalschip „Henry Dunant" zal dit jaar 31 weektochten met 2150 chronische zieken maken. treffende het Verre Oosten. Het ge sprek vond plaats met het oog op de opmars van de communistisch ge zinde Pathet Lao-troepen in Laos. Viëtiaue genaderd BANGKOK, 21-5. De strijdkrach ten van de Pathet Lao staan momen teel op 18 km van Viëntiane, zo heeft de minister van binnenlandse zaken van Thailand, generaal Praphas Tsja- roesathien, donderdag verklaard. De minister zei dat Thailand niet van plan is de grens met Laos te sluiten. Aan de grens zijn maatregelen geno men met het oog op een eventuele stroom vluchtelingen. Op de inwo ners van Thailand heeft de minister een beroep gedaan zich niet met de Laotiaanse zaken te bemoeien. PARIJS, 21-5. President De Gaulle heeft donderdag verklaard, een waar achtige neutralisering van geheel Zuidoost-Azië de enige waarborg te achten voor de vrede, veiligheid en onafhankelijkheid van het gebied. In Laos gaat het om het afdwin gen van eerbied voor de neutraliteit, zo zei hij volgens de Franse minister van voorlichting, Aalain Peyrefitte, op een kabinetsvergadering. De Franse president had zijn Pink stervakantie in Colomby-les-Deux- Eglises donderdagmorgen onderbro ken om de kabinetsbijeenkomst in zake Laos voor te zitten. Vlucht naar het Westen MÜNCHEN, 21-5. Een Westberlijn- se student, de 21-jarige Wolfram Bic- kerich, is er donderdag in geslaagd zijn Ocstduitse verloofde, Haana Vo gel uit Dresden, via Tsjecho-Slowa- kije naar de Bondsrepubliek te bren gen. Met het 21-jarige meisje in de kofferruimte van zijn auto wist hij bij Waidhaus met grote snelheid de Tsjechische grenspost te passeren. In Panama stad is donderdag de hoofdreda oteur van één der grootste Panamese dagbladen, „La Hora", op straat neergeschoten. De man, Es- colasbico Calvo, weid met niet ern stige verwondingen naar een zieken huis ge'brachlt. Het rapport „De gemeente en de monumentenzorg'' Belangrijke bijdrage van mr. F. Th. Dijckmeester DEN HAAG, 21-5. „Het is maar aan weinig steden en dorpen gege ven zich een nieuw eigen stem pel op te drukken en zich een nieuw eigentijds merkteken te geven. Ook daarom reeds kunnen wij onze mo numenten uit het verleden voor de toekomst niet missen". kundige voorschriften van stads- en dorpsgezichten en brengt ter sprake het aspect van de monumentenzorg in het kader van de ruimtelijke or dening. Ook wordt aandacht gege ven aan de rechtspositie van de'eige- naren, in welk verband een speciaal hoofdstuk in het rapport aan de schadevergoeding is gewijd. AMSTERDAM, 21-5. - Iedere Nederlandse jongen tussen 14 en 18 jaar kan van 15 juli tot 1 september 1964 een zogenaamde „Jeugd safari" door Nederland maken, een fiets- of bromfietstocht van mini maal vijf dagen langs kampeerterreinen. Het is de bedoeling dat de kenmerken van de vakantietocht z\jn: goedkoop en avontuurlijk. De „ongebonden zwerftocht" kan overal worden begonnen en beëindigd en men mag zijn eigen route bepalen. „Jeugd safari" is een initiatief van de Vereniging De Nederlandse Padvinders, die medewerking kreeg van de Nederlandse Heidemaat schappij, Staatsbosbeheer, de A.N.V.V., het Verbond voor Veilig Ver keer, de A.V.R.O. en de Vereniging van Huisvrouwen. Na storting van f 2,50 (op postgiro 150484 t.n.v. De Nederlandse Padvinders) ontvangt men voor 1 juli een z.g. Safari-boekje met vele reduktiebonnen, een lijst van de vijftig kampeerterreinen die kun nen worden gebruikt en andere gegevens en instructies. IN.V.V.-voorzitter wil minister vragen stellen ANN ARBOR (Michigan), 22-5. President Johnson heeft vrijdag het Amerikaanse volik opgewekt bij te dragen aan de vorming van een ge meenschap „waarin de mens meer prijs stelt op de kwaliteit van zijn idealen dan op de kwantiteit van zijn bezittingen". De president voer de het woord bij de jaarlijkse uit reiking van diploma's op de univer siteit van Michigan. In de komende vijftig jaar moeten volgens Johnson G'2 va gaai de rijkdommen worden aangewend ter verbetering van de Amerikaanse beschaving. De president zei dat de dag 'komt waarop de bevolking van de Ver enigde Staten 400 miljoen zielen zal tellen. Aldus het rapport „De gemeente en de monumentenzorg" van de com missie-monumentenwet, ingesteld door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. In het rapport wordt niet alleen ingegaan op de specifie ke gemeentelijke taak ten aanzien van de monumentenzorg, doch wordt tevens aandacht geschonken aan de rijkstaak, het systeem van de Mo numentenwet en aan de organisatie van de provinciale monumentenzorg. De commissie Monumentenwet, onder voorzitterschap van mr. F. Th. Dijckmeester, burgemeester van Zierikzee, geeft in het rapport een model voor een gemeentelijke mo numentenverordening, richtlijnen voor de opstelling van stedebouw- AMSTERDAM, 21-5. De drie vak centrales hebben via hun overleg orgaan een spoedzitting van de Stichting van de Arbeid gevraagd in verband met de ontwikkeling op prijsgebied. De vergadering zal waarschijnlijk vrijdag 29 mei plaats hebben, aldus is medegedeeld dcor een woordvoer der van het N.V.V. UTRECHT, 21-5. De N.V.V.-voor- zitter, drs. D. Roemers, die voor de Partij van de Arbeid zitting heeft in de Tweede Kamer, as voornemens de minister van economische zaken vol gende weeik donderdag tijdens het weekelijkse vragenuurtje mondelin ge vragen te s/tellen over de recente prijsstijgingen. Hij wil weten wat de regering hiertegen gaat doen, want de heer Roemers vreest dat de laat ste loonsverhogingen bh verdergaan de prijsstijgingen rr>irider zullen gaan bedragen dan economisch verant woord is. Hogere indexcijfers De voorzitter van het N.V.V., de heer D. Roemers, heeft heden (vrij dag) in een rede op hdt congres van de Nederlandse Bond van Vcrvoers- personeel 'iin Utrecht .gezegd, dat hij tot nu toe de indruk had dat van do verkregen loonsverhoging een aan merkelijk deel zou wonden behouden als koopkrachtvcThogirrg. Naar aan leiding van de gisteren gepubliceer de prijsindexcijfers betoogde hij. dat imd'.en zou blijken dat cl,ze indruk onjuist is. „dan kan hot niet anders of daaraan zulten consequenties word'en verbonden". HONGKONG, 21-5. Twee kranten in Hongkong, de Britse „China Mail" en de rechtse „Ming Ao" hebben donderdag gemeld, dat professor Sjang Sjih-Sjao, een oude Chinese staatsman, zich in Hongkong bevindt waarschijnlijk met de opdracht tus sen de communisten en nationalis- tisch-Chinese leiders een verzoening tot stand te brengen. Professor Sjang zou veertien da gen geleden uit Peking aangekomen zijn. Hij is lid van de permanente commissie van de politieke raadge vende volksconferentie. De kranten schrijven dat profes sor Sjang minister van onderwijs is In de uitvoerige rede die dé heer Roemers op het N.B.V.-congres over de loon- en prijspolitiek hield, schonk hij ook aandacht aan 'dé prijsindex cijfers. De C.B.S.-cij'fors zijn volgens de heer Roemers meer 'te vertrouwen 'dan cijfers die vroeger zijn gepubli ceerd. Ieder indexcijfer heeft betrek king op <het gemiddelde dat «nooit ds af te meten aan ieder individueel geval, maar 'betere gegevens staan 'ons, volgens 'de N.V.y.-voorzitter niet ter beschikking. Men kan over de basis van vergelijking van me ning verschillen, maar vast staat dat wanneer dit prijsniveau wordt ge handhaafd de mensen die slechts tien procent loonsverhoging hebben gekregen - en daar «behoren «in ieder DEN HAAG, 21-5. Het vorig jaar is het aantal leerlingen bij het kleu teronderwijs gestegen van 422.400 lot 435.000. Het aantal studenten aan de Nederlandse hogescholen en uni versiteiten onderging een stijging van tien procent. Dit blijkt uit cijfers, die het Cen traal Bureau voor de Statistiek heeft gepubliceerd. De verdergaande groei van het kleuteronderwijs blijkt ook uit de stijging van het aantal kleuterscho len (van 4.748 tol 4.918) en van het aantal leidsters en hoofdleidsters van 12.336 tot 12.729. Het aantal leer lingen in opleiding voor leidster is toegenomen van 4.283 lot 5.633, dat geweest in de begintijd van de nati onalistische regering, en zowel in nationalistische al9 in communisti sche kringen veel vrienden heeft. Enige jaren geleden had hij reeds contact gehad met nationalistische leiders, in Hongkong. Daarbij zou hij al getracht hebben beide partijen nader tot elkaar te brengen. De China Mail tekent hierbij aan, dat de Chinese premier, Tsjoe en Lai, kort na de aankomst van pro fessor Sjang toevallig tegen een Ja panse verslaggever had opgemerkt „dat de nationalisten en communis ten een derde maal zouden kunnen samenwerken". geval toe de sooiale rentetrekkers - bij dé jongste loonopera'tie vrijwel geen zijde hebben gesponnen, zo meent de theer Roemers. De gede tailleerde gegevens 'had hij nog niet kunnen bestuderen, maar uit de dag bladen is 'hom duidelijk geworden dat de groenten prijzen een grote in vloed op bet göheel bebben uitge oefend. Daa«r staat «naar zijn mening tegenover dat de lage 'groenten- en fruitprijzen 'in de maanden daarvoor het indexcijfer omlaag bebben ge drukt. De heer Roemers wilde niet na laten uitdrukkelijk te stellen dat de minister die in de eerste plaats met de prijzen is belast een zware ver antwoordelijkheid draagt. voor hoofdleidster van 1.971 tot 2.228 Op 16 januari van dit jaar waren er, volgens het Centraal Bureau, in ons land 626 scholen voor b.l.o. met 59.200 leerlingen en 4. 360 onderwij zers. De meest omvangrijke groep van het b.l.o. wordt gevormd door de 349 scholen voor zwakzinnigen, die tezamen 40.600 leerlingen tellen. Uit voorlopige cijfers, die het Cen traal Bureau heeft gepubliceerd blijkt, dat het totaal aantal studen ten aan de Nederlandse universitei ten en hogescholen is toegenomen van 47.400 in april 1963 tot 52.300 in april van dit jaar. Het aantal eerste jaarsstudenten steeg in het genoem de tijdvak van 8.670 tot 9.820. Arabieren, die in het Radjan-geberg te bezig waren met het aanleggen van een weg, helpen hier een pant serwagen van de Engelse „Royal Engineers" de helling van een slechte bergweg opduwen in de buurt van Thumeir, Aden. De Engelsen opere ren in dit gebied tegen de opstan dige stammen, die steun uit Jemen zouden ontvangen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting tot zaterdagavond: Plaatselijk een bui Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien; zwakke tot ma tige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid; ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. 23 mei. Zon op 4.35, onder 20.39. Maan op 17.27, onder 3.51. 24 mei. Zon op 4.34, onder 20.40. Maan op 18.36, onder 4.08. 25 mei. Zon op 4.33, onder 20.42. Maan op 19.44, onder 4.27. Volle maan: 26 mei te 10.29. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 23 mei 1.11 v.m. 24 mei 2.02 v.m. 25 mei 2.42 v.m. BROUWERSHAVEN 23 mei 1.10 v.m. 24 mei 1.56 v.m. 25 mei 2.32 v.m. Springtij: 28 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Scandinavië en Duits land handhaafde ziöh sinds donder dag een gebied van hogedruk. Een depressie ten westen van Schotland werd aanmerkelijk m zij in ooS t- waartse beweging vertraagd en dit Was ook bet «geval met bet «bijbeho rende frontensysteem dat slechts langzaam over Engeland naar bet oosten 'kwam. Vanmorgen lag de zóne met lichte regen die bet fron tensysteem vergezelt vlak voor onze kust. Het regengebied 'nam echter in betekenis af, terwijl odk de depres sie zich begon «op .te vullen. Niette min zullen de rosten ervan lang zaam «tot ons land doordringen, zo dat morgen hier en daar een beetje regen of een bufi kan vallen, waar door het weer een veranderlijk ka rakter zal hebben. In de tempera tuur komt niet veel verandering. Ds. Martin Luther King, een van de Amerikaanse negerleiders van de campagne tegen de rassenscheiding, zal op uitnodiging van burgemeester Brandt op 13 september het culturele festival van West-Bcrlijn openen. De secretaris-generaal der V.N. Oe Thant hcejl een druk leven, vooral nu allerlei internationale kwesties in verhevigde mate r.[jn aandacht vragen. Hij worstelt ook nog met een financieel probleem en- hij heeft de V.N.-leden, die tot nu toe dit niet deden, aangemaand hun contributie te betalen. 13.47 n.m. 14.32 n.m. 15.10 n.m. 13.32 n.m. 14.14 n.m. 14.49 n.m.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1