ZIN IN SINAS VAN DE ZIERIKZEESCHE COURANT Cuba bracht woensdag zijn weermacht in staat van paraatheid China en het Britse verzoek inzake Laos Vermoordde Belgische vrouw haar kind Brusselse forensen als trampersoneel Microfoons verborgen in Amerikaanse ambassade te Moskou De Duitse technici in Egypte Neutralisten in Laos trokken terug Dreigende taal van Soekarno Het gaat slecht in Zuid-Vietnam DE HUISHUREN Nog meer perikelen rond Spaanse troon ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Domlerdag 21 mei 1964 120ste jaargang No. 19583 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: De „jumelage"- dagen te St. Hilaire Onrust ill Carai'bisch gebied De haringrace begonnen HAVANNA, 20-5. Vernomen wordt dat de Cubaanse weermacht woens dag, de dag waarop de bevrijding van Cuba (door de Verenigde Staten, na de Spaans-Amerikaanse oorlog van 1898) van het Spaanse gezag feestelijk wordt herdacht, in een staat van algemene paraatheid was getracht. Van officiële zijde zijn hieromtrent geen mededelingen gedaan, doch van betrouwbare zijde werd te Havanna vernomen dat alle verloven zijn in getrokken, terwijl de troepen op dracht kregen in de kazernes te blij ven. In Havanna zelf was het kalm. Er waren geen aanwijzingen dat de politie en de militiegroepen in de Cubaanse hoofdstad waren versterkt De autoriteiten hebben aan de Wes terse correspondenten in Havanna verzocht de stad „in de komende da gen" niet te verlaten. Volgens een te Miami in de Ame rikaanse staat Florida .opgevangen bericht van radio-Havanna, zijn alle arbeiders in de provincie Oriënte gemobiliseerd „voor de verdediging van het land en zijn produktie". „Hoy", het dagblad der Cubaanse communistische partij, schreef woensdag dat „het best op de im perialistische aanvallen kan worden gereageerd door, met het geweer in de hand, de arbeidsprestatie te ver dubbelen". Anti-Castro-organisatie Het te Washington zetelende „Co mité van burgers voor een vrij PEKING, 20-5. Hcewel volgens welingelichte kringen in ^Londen de eerste reactie van China op het Britse verzoek, een bestand in Laos te helpen bewerkstelligen, niet vol slagen negatief is geweest, zny de de buitenlandse waarnemers in Pe king ever het geheel genomen pessi mistisch gestemd ten aanzien van de Britse stap en de ontwikkeling in Laos. Het wordt niet erg waarschijnlijk geacht, dat de houding van Peking enige wijziging zal ondergaan. Wel ke politiek de Chinezen met betrek king tot Laos voeren bleek nog eens duidelijk uit twee brieven die China op 13 mei aan respektievelijk prins Soephanoevong, de leider van de communistische groepering in Laos, en de twee voorzitters van de Ge- neefse conferentie deed toekomen. Daarin bevestigde de Chinese mi nister van buitenlandse zaken, Tsjen -ji, de steun van Peking aan de communistische prins en werd aan- Fin gedood op Cyprus NICOSIA. 21-5. Een woordvoerder van het 'hoofdkwartier van de vre de macht der Verenigde Naties op Cyprus heeft meegedeeld dat woens- d gavond een Finse soldaat van de V.N.-vredesmaoht door een Turkse Cyprioot is gedood. De Fin werd neergeschoten nabij het Grieks-Cy prische dorp Jerolakkos, op ongeveer vijf km. ten noordwesten van Nico sia. Hij is de eerste militair van de V.N.-vredesmaoht die op Cyprus is gesneuveld. Op 23 december kwam een Britse militair om het leven. gedrongen op een nieuwe conferen tie cm het gezag van de regering van nationale eenheid in Laos te herstellen .De rechtse staatsgreep van 19 april, die volgens China „op instignatie van de imperialisten" ge pleegd was, werd scherp veroor deeld. Buitenlandse waarnemers in Pe king achten het zeer onwaarschijn lijk, dat China bij prins Soephanoe vong zal aandringen op een bestand. Een staking der vijandelijkheden zou, zo zeggen zij, de rechtse en neutralistische troepen, die momen teel op de terugtocht ziin, de moge lijkheid tot herstel bieden. Willy Brandt sprak met president Johnson NEW YORK, 21-5. Burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn is woensdagavond uit New York naar Hamburg vertrokken. Bij zijn vertrek noemde hij zijn bezoek aan de Ver. Staten „zeer nuttig". Tegenover de pers ver klaarde hij dat ten aanzien van de status van Berlijn de Westduitse po litiek, evenals die van de Ver. Staten, ongewijzigd is gebleven. Willy Brandt, die besprekingen ge voerd heeft met president Johnson, met de minister van buitenlandse za ken Rusk en met de minister van de fensie McNamara, bevestigde dat hij Robert Kennedy voor een bezoek aan West-Berlijn heeft uitgenodigd. BRUSSEL, 20-5. In Namen is woensdag het proces begonnen te gen de 34-jarige Marie-José Longpre, ingezonden mededeling HERO BRUSSEL, 20-5. - Brusselse forensen, die dagelijks met de buurt- trams reizen, wordt gratis vervoer en een extra-salaris aangeboden als zü bereid zijn bij hun rit naar de stad en 's avonds naar huis zelf de tram besturen of als bestuurder willen fungeren. Het tekort aan personeel bij de Brusselse buurt-trammaatschappij is o nijpend geworden, dat deze week op de lijn van Brussel naar Londerzeel maar één man per tramstel beschikbaar was. Deze ge dwongen eenmansbcdicning voor twee wagons veroorzaakt nogal wat vertraging en de maatschappij heeft woensdag de hulp ingeroepen van de forsensen, die met een abonnement reizen. Na een korte op leiding kunnen zij voor twee ritten per dag bestuurder of conducteur worden. Het abonnement behoeft dan niet te worden betaald en er wordt zelfs een beloning aangeboden. Het ligt niet in de bedoeling, dat de forens-bestuurder voor de weekeinden een tram tot zijn beschikking krijgt. Cuba", een anti-Castro-organisatie van Amerikaanse ingezetenen, deel de woensdag mede berichten te heb ben ontvangen, volgens welke een klein aantal guerilleros in de nacht van dinsdag, op woensdag in Noord- Cuba is geland en te Miami, in Flo rida, is een uitzending van een on dergronds radiostation op Cuba op gevangen, waarin onder meer werd gemeld dat commandogroepen van een „tegen de dictatuur van Fidel Castro strijdende studentenorganisa tie" brand hebben gesticht in uit gestrekte suikerrietvelden in Oost- Cuba. MIAMI, 20-5. Radio-Havana 'heeft woensdag gemeld, dat alle arbeiders in de Cubaanse provincie Oriënte gemobiliseerd word'en „voor de ver dediging van het land en de verde diging van de produkbie". Het radiostation meldde voorts dat het Cubaanse ministerie van 'gezond heid de bevolking op had geroepen bloed af te staan in hot 'kader van de maatregelen, getroffen om aan een eventuele „noodtoestand" het hoofd te 'kunnen bieden. Zoals 'békend hebben Cubaanse ballingen met nieuwe aobies tegen het bewind van CaStro gedreigd. Python in preekstoel In een kerk in Oost-Nigeria is een paniek ontstaan, toen de predikant ontdekte dat hij de preekstoel deelde met een reusachtig python. Schreeu wend yverliet' de geestelijke het gebouw, gevolgd door 800 gelovigen. De dienst kon pas worden voortgezet, toen de slang was gedood. die ervan wordt beschuldigd op Goede Vrijdag 1963 haar 17 maan den oude zoontje Pierre te hebben vermoord. Het lijkje van de baby werd en kele dagen later naakt in de rivier de Samber gevonden. De moeder heeft tijdens dagenlange ondervra gingen volgehouden, dat de baby werd ontvoerd. Haar zoontje zou zijn weggenomen uit de kinderwa gen, die zij voor de deur van een winkel in de plaats Auvelais had laten staan, terwijl zij inkopen deed. Een jury van twaalf leden zal nu moeten beslissen, of zij inderdaad schuldig is aan moord met voorbe dachte rade. Er zijm niet minder dan 200 getuigen opgeroepen, van wie 125 a charge. Verwacht wordt, dat het proces tot de volgende week zal voortduren. De beschuldiging is voornamelijk gebaseerd op verklaringen van ge tuigen, dat de kinderwagen al leeg was toen mevrouw Longpre bij de winkel aankwam. Zij heeft nog zes kinderen. Het jongste werd in februari van dit jaar in de gevangenis geboren. Het kreeg de naam Jean-Pierre. NEW YORK, 21-5. De Nieuw Zee lander Frank Corner is woensdag tot voorzitter van de 31ste zitting van de beheerscommissie der Ver enigde Naties gekozen. Tijdens deze zitting, die vijftien dagen zal duren, zal de toestand in de drie nog onder voogdij staande gebieden - Nieuw Guinea, de Paci fic .eilanden en Nauru in Polynesië - onder de loupe worden genomen. De Russische afgevaardigde Bry- kine verklaarde bij de opening van de zitting dat de commissie „dooi de koloniale mogendheden alleen maar worden gebruikt om hel juk dat zij de gebieden die zij besturen opleggen, op indirecte wijze te kun nen handhaven. Beheerschapscommissie der Verenigde Naties TEL AVIV, 21-5. De Duitse so ciaal-democraten zullen binnen drie weken in de Duitse Bondsdag een wetsvoorstel indienen, waarin de ac tiviteit van Duitse geleerden en tech nici in Egypte wordt verboden. Dit deelde de vice-president van de Duitse Bondsdag, de sociaal-de mocraat Carlo Schmidt, woensdag op een persconferentie in Tel Aviv mede. Schmidt zei dat het voorstel steunt op een artikel in het Duitse wetboek van strafrecht, waarin het deelne men aan voorbereidingen tot daden van agressie wordt verboden. VIENTIANE, 20-5. De bevelheb ber van do neutralistische troepen in Midden-Laos, generaal Kong Lcc, heeft zijn lijdelijke hoofdkwartier te Ban Khong ontruimd en zich in de nabijgelegen heuvels teruggetrokken zo deelde woensdag kolonel Som Bcon, de plaatsvervangend comman dant, mede. Hij vertelde, dat de Pathet Lao zijn troepen in de vlakte der krui ken vierentwintig uur achtereen be schoten had met zware Noord-Viet- namese artillerie. „Wij hebben nooit geweten, dat zij daar de beschikking over hadden", aldus de kolonel. Kong Le had, nadat de communis ten maandag de neutralistische stel lingen in de vlakte dor kruiken on der de voet hadden gelopen, zijn hoofdkwartier gevestigd in Ban Khong. ongeveer tien kilometer ten zuidwesten van Moeorïg Fhainh, van- waaruit hij eerst zijn troepen leidde WASHINGTON, 21-5. De veilig heidsdiensten van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken trachten cp het ogenblik vast te stel len in welke mate de Sowjet Unie f geheime gegevens heeft weten te vergaren door middel van micro foons, die dezer dagen in de muren van de Amerikaanse ambassade in Moskou werden ontdekt. In officiële Amerikaanse kringen weigert men mee te delen welke omstandigheden er toe hebben ge leid dat in februari 1964, ruim twaalf jaar nadat de microfoons waren aangebracht, bepaalde muren in het gebouw werden gesloopt. De moge lijkheid bestaat dat communistische overlopers aanwijzingen hebben ge geven en in bepaalde kringen ver klaarde men dat de aandacht van de veiligheidsdienst zou zijn getrok ken door het feil dat een microfoon was ontdekt in een muur van een andere westelijke ambassade in Moskou. Afweermiddel Het nieuwste afweermiddel tegen verborgen microfoons wordt toege past op de Britse ambassades. Zodra belangrijke personen een gesprek DJAKARTA, 20-5. President Soe karno heeft woensdagavond op een massabijeenkomst in Djakarta ge zegd, dat Indonesië vóór de zon op 1 januari a.s. zal opgaan, Maleisië zal hebben „verpletterd". Soekarno sprak tot een menigte van naar schatting 100.000 mensen, die waren samengekomen voor de officiële vorming van de eerste bri gade vrijwilligers, die „spoedig" naar Borneo zal worden gezonden om „op elk gewenst tijdstip" zich te voegen bij de „vrijheidsstrijders" die al met terdaad bezig zy'n met de verplette ring van Maleisië. Een 22-jarige Amerikaanse vlie ger uit Waco, in Texas, wondt ver dacht van moord op zijn vier kin deren, 'in de leeftijd van tien maan- dën tot vier jaar, die verdronken niada't de auto waarin ihet gezin was gezeten in een rivier was gereden. De vlieger heeft d'e politie verteld, dat hij en zijn vrouw 'door een open raampje uit de wagen hadden kun nen komen. met elkaar beginnen zenden speci ale apparaten een cacofonie van ge luiden uit, zodls igejuidh, geschreeuw enzovoorts. De meeluisterende „vijand" kan dan van het gesprokene niets ver staan. NEW YORK, 20-5. Adiai Steven son, de leider van de Amerikaanse delegatie bij de V.N., die, zoals be richt door de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Dean Rusk, uit Londen is teruggeroepen, zal vandaag in de Veiligheidsraad „een buitengewoon belangrijke rede houden over de slechter wordende toestand in Zuidoost-Azië". Dit is woensdag in New York mee gedeeld door een woordvoerder van de Amerikaanse afvaardiging bij de volkerenorganisatie. Hij zei dat de verklaring die Stevenson zal afleg gen, de voornaamste reden vormde voor het besluit van Riusk om Ste venson terug te roepen. De woordvoerder kon niets zeggen ever de inhoud van Stevensons rede Donderdag zal in de Veiligheidsraad het debat worden voortgezet over de klacht van de Cambodjaanse rege ring, dat de V.S. en Zuid-Vietnam „herhaaldelijk agressie tegen Cam bodja hebben gepleegd". DEN HAAG, 20-5. De Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren vindt het percentage van de voorge stelde 'huurverhoging ite laag. De 'bond heeft dlft laten" weten in een adres aan de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid. Hij is van mening dat die huren zeker met 20 pot. zouden moeten worden verhoogd. De ibonld verlangt verder dat de minister bevordert dat van het jaar 1965 af jaarlijkse, 'bij de wdt vast gestelde, 'huurverhogingen kunnen worden toegepast waarbij rekening wordt 'gehouden met de ontwikke ling van de stlidhtingSkosten van nieuwe woningen. Het adres vraagt de minister voorts ondermeer iibe- ralisatiemaaitregelen te -treffen voor woningen en bedrijfsruimten 'boven bepaalde 'buungrenzen en „ingrijpen de verbeteringen" aan te brengen in de premieregeling tot verbetering en splitsing van woningen. PARIJS, 21-5. De hertog van Sego via, prins van Bourbon y Botten berg, zoon van Alfonse XIII, heeft geen afstand van zijn aanspraken op de Spaanse troon gedaan ondanks het feit dat hij doofstom vanaf zijn geboorte is. Zijn zoon Alfonso, die naar dezelf de troon dingt, deed zijn vader een proces aan omdat deze, naar zijn zeggen, alle middelen die hij van de vroegere koning van Spanje had ont vangen, over de balk smeet. Voor dc eerste kamer van de civiele recht bank in Parijs eiste de zoon dat zijn vader onder curatele moest worden gesteld of dat tenminste een bewind Woensdagochtend vroeg vertrokken de drijfnetloggers uit de Schevening- se haven: de haringrace 1964 was begonnen. Uitgeleide gedaan door de belangstellenden op de vaste wal voeren de schepen in kiéllinie het haventje uit. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De meeste tijd wordt ver loren met het doen van pogin gen om tijd te winnen. voerder moest worden aangesteld. Dc rechtbank weigerde de hertog onder curatele te doen stellen doch stemde toe in aanwijzing van een bewindvoerder. De hertog is tegen deze uitspraak in beroep gegaan omdat hij „nog geen hoed kon kopen zonder toe stemming van de bewindvoerder" Woensdag werd dit beroep in Pa rijs behandeld. De advocaat van zoon Alfonso pleitte voor handhaving van de bewindvoerder. De verdediger van de hertog van Segovia zei dat de zoon zijn vader ondankbaar bejegent. Hij vroeg dan ook om alle burger lijke rechten aan zijn cliënt terug le geven. Uitspraak 27 mei. Wisselvallig Verwachting tot vrijdagavond: Aanvankelijk veel bewolking met enige regen, later enkele opklarin gen; matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en west; minder koude nacht, morgenmiddag echter iets la gere temperaturen dan vandaag. 22 mei. Zon op 4.37, onder 20.37. Maan op 16.18, onder 3.35. Volle maan: 26 mei te 10.29. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 22 mei 0.15 v.m. 12.57 n.m. BROUWERSHAVEN 22 mei 0.17 v.m. 12.44 n.m. Doodtij: 20 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Een rug van hogedruk pas seerde in de afgelopen nacht ons land vergezeld van opklaringen en weinig wind. In het noordoosten van het land daalde de temperatuur daarbij tot 3 graden. De rug behoort bij een hogedrukgebied dat van de Azoren tot Frankrijk reikt. Het Westeuro- pese gedeelte hiervan neemt in be tekenis af onder invloed van een ac tieve depressie die van de oceaan naar Schotland koerst. Een zwak warmtefront veroorzaakt vandaag in ons land bewolking in de hogere niveaus. Een erop volgend koufront bereikte vanmorgen met regen de westkust van Ierland. Ver wacht wordt dat dit front in de ko mende nacht en vroege ochtend over ons land zal komen vergezeld van regen. De wind neemt daarbij toe en ruimt naar zuidwest tot west. Er wordt dan koele oceaanlucht aange voerd, zodat de middagtemperaturen morgen lager zullen zijn dan van daag. LONDEN. Dc Franse ambassadeur te Londen heeft de Britse autorcitci- ten woensdag een voorstel van zijn regering overhandigd, dat het bij eenroepen van een internationale conferentie over Laos behelst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1