4 m mi DE ZIERIKZEESCHE COURANT OPMARS VAN DE COMMUNISTISCHE TROEPEN IN LAOS Nog overblijfselen van het imperialisme Slachtoffers van grote Pinksterdrukte Verdrinkingsgevallen met Pinksteren Raad Utrecht akkoord met demping singels RUIM HALF MILJOEN TOERISTEN UIT BUITENLAND Ontwerp structuurplan „Drie Provinciëndam" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diu»tlag 19 mei 1964 120ste jaargang No. 19582 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderoag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: VIENTIANE, 18-5. Premier Soe- vanna Phoema van Laos heeft maan dag bekendgemaakt, dat de com munistische Pathet-Laotroepen en Noordvictnamese eenheden, de stel lingen van de neutralisten in de Vlakte van de Kruiken volkomen onder de voet hebben gelopen. In diplomatieke kringen in Vien tiane is intussen meegedeeld, dat En geland, Rusland en de internationale commisise van toezicht voor Laos pogingen in het werk stellen, om een afvaardiging naar Khang Khay in midden-Laos te sturen, om daar prins Soephanoevong, de leider der Pathet Lao, te verzoeken een eind aan de strijd te maken. Premier Soe- vanna Phoema had eerder Engeland en Rusland, die beide het voorzitter schap hebben bekleed van de Ge- neefse conferentie over Laos, ver zocht tussenbeide te komen. De Verenigde Staten hebben Gr.- Brittannië, de Sowjet-Unie en an dere landen die diplomatieke betrek kingen met Peking onderhouden ver zocht, contact op te nemen met de Chinese autoriteiten in verband met de ontwikkeling in Laos, zo deelden ambtenaren van het State Depart ment maandag mede. Steun uit het Westen? Intussen verklaarde een woord voerder van dit ministerie op een persconferentie, dat besprekingen over Laos gaande zijn tussen hoge ambtenaren van de ministeries van buitenlandse zaken en defensie. Aan genomen kan worden, dat de V.S. sommige maatregelen overwegen, zo zeide woordvoerder. Hij voegde daar echter aan toe: „Ik wil niet de in druk vestigen, dat wij militaire stap pen overwegen. Daar is mij niets van bekend". De woordvoerder zei verder, dat prins Soevanna Phoema, de neutra- listische premier van Laos, bij zijn weten het Westen niet om militaire hulp had verzocht. Volgens de in Washington ontvan gen berichten zijn bij de strijd van de afgelopen dagen in de Vlakte dei- Kruiken vier tot zes bataljons van de Pathet Lao, met steun van de Vietminh, betrokken geweest. Het hoofdkwartier van de neutralisti- sche bevelhebber, generaal Kong Le, was in hun handen. Tewaterlating mosselkotter Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Chroesjtsjov in Egypte over bases Cyprus en Aden: CAIRO, 19-5. De Sowjetrussische premier Chroesjtsjov zei maandag avond tot president Nasser en an dere Egyptische leiders tijdens een banket in Cairo, dat Egypte onver wijld de beschikking over wapens zal krijgen als het deze nodig heeft. Hij uitte zijn voldoening over de toekenning van Egypte's hoogste mi litaire onderscheiding aan maar schalk Gretsjko, de Russische eerste vice-minister van defensie, die de Russische leider op diens bezoek aan Egypte vergezelt. Terloops merkte Chroesjtsjov op, dat de Egyptische eerste vice-president, Abdel Hakim Amer, de aan de onderscheiding ver bonden versierselen nog maar nau welijks had uitgereikt, of hij vroeg al om meer wapens. Dodelijke ongelukken op «le weg RILLAND BATH, 17-5. Op de morgen van de eerste Pinksterdag omstreeks negen uur, heeft een auto- cngeluk op de weg Middelburg-Ber gen op Zoom het leven geeëist van de 42-jarige heer J. van der M. uit Vlissingen. Zjjn auto werd geraakt dcor een uit tegenovergestelde kant komende auto. De echtgenote van de heer van der M. en de drie inzittenden van de an dere auto werden zwaar gewond. Deze auto werd bestuurd door de heer J. van der B. uit Rotterdam. In zijn gezelschap bevonden zich zijn echtgenote en een bewoner van Am sterdam. De vier gewonden zijn overgebracht naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom. Twee kinderen van het echtpaar van der M. liepen lichte verwondin gen op. BOXTEL, 17-5. Het 5-jarig jon getje Michel van de Pasch is zon dagmiddag in zijn wconplaats Boxtel dcor een auto overreden toen het op zijn fietsje onverhoeds de rijweg overstak. Het kind werd zwaar ge wond opgenomen in het ziekenhuis te Boxtel, waar het ongeveer een uur later is overleden. DEN HAAG. 17-5. Zondagmiddag is de 68-jarige weduwe M. Hooge- veen-van der Werf op de Scheve- ningse weg hoek Adriaan Goekoop- laan in haar woonplaats Den Haag, toen zij een tram in wilde stappen, achterover gevallen en door een Prinsessen terug van Deens hofbal SCHIPHOL, 18-5. Na een verbluf van drie dagen in Kopenhagen zyn de prinsessen Beatrix en Margriet maandagmiddag cm 1 uur met een lijnvliegtuig van de S.A.S. op Schip hol teruggekeerd. Zij hebben in Ko penhagen het .jaarlijkse hofbal van het Deense koningshuis bijgewoond. Op de luchthaven werden de prin sessen begroet door de particulier secretaresse van prinses Beatrix, rhej. M. C. C. Wijnen. „Joris", de hond van de kroonprinses, had voor de aankomst van het vliegtuig ge duldig op zijn meesteres zitten wach ten bij de hofauto. Doch toen prin ses Beatrix, die gekleed was in een blauw mantelpakje en daarbij een witte hoed droeg, uit het toestel stapte, werd zij dcor haar heftig met zijn staart kwispelende hond blij verwelkomd. taxi overreden.- Terwijl zij naar de Ursula Kliniek werd vervoerd is zij overleden. DEN HAAG, 16-5. De 5 maanden oude baby André Gerard Stel is gis termiddag ten huize van een tante in Den Haag, vermoedelijk door ver stikking om het leven gekomen. Het jongetje werd, op de buik liggend, dood in de wieg aangetroffen. Po gingen de levensgeesten weer op te wekken hadden geen resultaat. De ouders hadden het kindje wegens afwezigheid bij de tante onderge bracht. Bij een brand in een aantal paar- destaillen op de ren'baan van Males Park in Loüisvil'le, Kentucky, zijn 'tenimlnste 28 vol'bloöd renpaarden om 'het leven gekomen. Voortzetting ruilverkavelingswerken DEN HAAG, 16-5. Minister Bies- helvel (landbouw en visserij) ont kent in het algemeen, dat medio dit jaar of vroeg in het tweede halfjaar een aantal ruilverkavelingswerken geheel of grotendeels wegens te be perkte middelen moet worden stil gelegd. Prof dr. A. H. M. Albregts zou dit onlangs hebben verklaard, waarop het Tweede Kamerlid ir. H. Vrede- ling (P.v.d.A.) schriftelijk bij minis ter Biesheuvel naar de juistheid van deze uitlating informeerd. nl zijn toelichting zegt de be windsman o.a.: „Na de indiening van de rijksbegroting voor 1964 zijn de beschikbare ruilverkavelingsgel- den door de Centrale Cultuurtech nische Commisie verdeeld en werden door de plaatselijke commisises op grond van de krediettoewijzingen de werkplannen voor 1964 definitief vastgesteld. Deze werkplannen worden nage noeg geheel dienovereenkomstig uit gevoerd. Dit neemt uiteraard niet weg, dat op technische overwegingen een groter geldsvolume zou kunnen worden verwerkt, indien hiermee in de werkprogramma's rekening had kunnen worden gehouden". Het banket werd gehouden in de militaire club te Cairo na de eerste offciële besprekingen tussen Chroesj tsjov en Nasser. Een Egyptische woordvoerder noemde de sfeer tij dens dit overleg „vriendschappelijk en hartelijk". Gesproken was over internationale vraagstukken. „Imperialisme" In zijn toespraak zei Chroesjtsjov: „Het land dat zich van het imperia lism e bevrijdt, heeft zonder twijfel zeer krachtige wapens nodig om zijn onafhankelijkheid te verdedigen. De geografische ligging van de Verenigde Arabische Republiek is verleidelijk voor agressie. Er zijn nog steeds over blijfselen van imperialisme zoals de bases in Aden en op Cyprus. Zij be vinden zich daar om de imperialis tische posities in het gebied te be houden. De Verenigde Arabische Re publiek zal niet lijdzaam toezien, maar elke agressie tegen haar terug slaan. Wij wensen haar succes", De wereldautoproduktie NEW YORK. Verleden jaar zijn in de gehele wereld ruim 19 miljoen auto's, vrachtwagens en bussen ge maakt, meer dan ooit tevoren, zo deelt het Amerikaanse tijdschrift „Automotive Business" mede. De voornaamste produktielanden zijn de Verenigde Staten (9.108.776 voertui gen), West-Duitsland (2.677.883), Engeland (2.011.720), Frankrijk (1.736.977), Japan (1.283.533), Italië (1.180.536), de Sowjet-Unie geen op gave), Canada (633.351), Australië (264.900 en Brazilië (174.200). In En geland zijn verleden jaar voor het eerst meer dan twee miljoen auto's geproduceerd en in Japan voor het eerst meer dan één miljoen. Strenge straffen voor Engelse terreur-nozems MARGATE, 18-5. In de Engelse badplaatsen Margate en Brighton zijn fliimke straffen uitgedeeld aan lelden van jeugdgroeperingen, be kend ais 'de „Mods" en de „Rockers", die daar met Pinksteren met elkaar gevochten en zich aan eigendom van anderen vergrepen hadden. Twee jongens kregen bij -de vechtpartijen in Margate steekwonden en in Brighton moesten vijf meisjes naar het ziekenhuis worden gebracht. De straffen bestonden uit boeten tot ruim 750 'gulden en opsluiting tot 9 maanden. De politierechter van Margate had het in diit verband over „langharige, geestelijk onevenwich tige, onbenullige Caesars van zaag sel", die „aileen maar moed schenen te krijgen als ze ais ratten dm troe pen jaagden". Spaanse betoging in Amsterdam AMSTERDAM, 18-5. Zotïdagmtö- dag hébben 40 in ons 'land verblij vende Spanjaarden gedemonstreerd voor 'het Spaanse consulaat in de Oranje Nassaulaan in Amsterdam. Drie van hen overhandigden een brief aan de consul-generaal,, waar in zijn hun sympathie betuigden voor de sta'kers 'in Aöturië.. De be togers, die zich ordelijk gedroegen werden later door de politie ver spreid. Vorige week vond. te Bruinisse de tewaterlating plaats, met behulp van een drijvende bok, van de mosselkotter „Johannes", op scheepswerf firma Van Duivendijk, waar dit fraaie motorschip werd gebouwd voor rekening van de firma Gebrs. Verspoor Johz. (Foto: J. v. d. Berge). Sommige zwemmers op het nippertje nog gered DEN HAAG, 17-5. Op eerste pink sterdag zyn veel mensen naar het water getrokken om daar verkoe ling te vinden voor de zomerse warmte. Het heeft vooral de strand- politie handenvol werk bezorgd. Op verschillende plaatsen konden zwemmers maar ternauwernood ge red werden. Twee kinderen en een jongeman zy'n verdronken. UTRECHT, 16-5. De gemeenteraad van Utrecht heeft met 30 tegen 9 stemmen het voorstel van b. en w. tot aanleg van een ringweg om het hart van de stad goedgekeurd. Deze beslising betekent dat niet alleen het noordelijke deel van de Utrechtse singels (de Weerdsingels) zullen worden gedempt, maar ook de fraaie Catharijnesingel'van de Willemsbrug (nabij het hoofdkantoor van de Spoorwegen) tot het bastion Ster renburg zal moeten worden opge offerd. Over het dempen van de noorde lijke singels was de raad het in 1962 reeds in meerderheid eens. Voor de demping van de fraaiste Catharijne- singel voelde hij toen evenwel niets. Nu nadere studies hebben aange toond dat er geen ander alternatief is, ging de overgrote meerderheid van de raad toch overstag, omdat het verkeer Utrecht voor steeds grotere problemen plaatst. Voor het strand van Kamperland bij Kortgene zijn in de voormiddag twee kinderen van de familie Gro- sart uit Moers in Duitsland, die de pinksterdagen in een camping door brachten, verdronken. De zevenjari ge Karl en zijn tienjarig zusje Ingrid liepen bij laag water de zee in op een punt waar deze plotseling zeer diep wordt. Een Belgische sportvis ser slaagde er in het meisje op het di'oge te brengen, maar kunstmatige ademhaling hielp niet meer. In het Volkerak nabij Dintelsas verdronk omstreeks deezlfde tijd de 18-jarige jongeman D. Kessel uit Oudenbosch, waarschijnlijk doordat hij kramp heetf gekregen. Hij was met twee vrienden aan het zwem men. Het lijk is nog niet gevonden. SCHIEDAM, 18-5. De 26-jarige ongehuwde B. A. L. V. uit Schiedam is maandag in de Nieuwe Waterweg ter hoogte van Maassluis verdron ken. B. A. L. V., die de zwemkunst wel meester was, waagde zich te ver in de Waterweg. Hij werd onge veer 75 meter door de stroom mee gesleurd en verdween onder water. Het lijk is nog niet gevonden. DRUTEN, 18-5. De 17-jarige J. Moors uit Wichem is zondag bij het zwemmen in een kolk bij de steen fabriek onder de gemeente Druten verdronken. Het lichaam van de jon gen is geborgen. De Indionesüsdhe regering heeft een conltraot gesloten met de Neder landse N.V. Spoorijzer in Delft voor de levering van spoorwegmateriaal als rails en Wissels ter waarde van ruim 6,5 miljoen gulid'en. Verwachting tot woensdagavond: Zonnige perioden In de avond en nacht bewolkt en plaatselijk wat motregen; morgen zonnige perioden en droog weer; zwakke tot matige westelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 20 mei. Zon op 4.39, onder 20.35. Maan op 13.57, onder 3.01. 21 mei. Zon op 4.38, onder 20.36. Maan op 15.08, onder 3.19. Volle maan: 26 mei te 10.29. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 20 mei 10.43 v.m. 21 mei 11.56 v.m. 23.05 n.m. n.m. 23.10 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 20 mei -10.34 v.m. 21 mei 11.46 v.m. Doodtij: 20 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-5. Het K.N.M.I. deelt mede: In de loop van tweede pink sterdag trok een zwakke vore van lage luchtdruk over ons land naar het noordoosten. In deze vore ont wikkelden zich enkele regen- en on weersbuien. Na het passeren ervan stroomde met winden uit west- tot zuidwest koelere lucht binnen. Deze stroming wordt in stand gehouden door een krachtig hogedrukgebied, dat zijn invloed van de oceaan via de Golf van Biscaye en Frankrijk naar west-Europa uitbreidt. Het zal het komende etmaal ook in ons land het weer beheersen. Een zwak front dat op de flank van dit hogedrukgebied mee naar het noordoosten trekt zal bij ons, in hoofdzaak in de nacht, enkele wol kenvelden veroorzaken en vrijwel nergens regen. Voor overdag lijken flinke zonnige perioden waarschijn lijk, terwijl de middagtemperaturen op ongeveer hetzelfde niveau zullen liggen als vandaag. Premier Chroesjtsjov van de Sowjet-Unie, president Nasser van de V.A.R. en president Aref van Irak zijn heden (dinsdag)morgen per spe ciale trein van Cairo naar Port Said vertrokken. Zeer goed Pinksterbezoek aan ons land DEN HAAG, 18-5. Ruim een half miljcen buitenlanders hebben dit weekend Nederland bezocht. Dit aantal is iets kleiner, dan dat van 't „1 mei-weekend", doch groter dan dat van het vierdaagse paasweek end. Dc genoemde aantallen hebben betrekking op toeristen, die langs de weg binnen kwamen. De naar schat ting enkele tienduizenden, die met treinen, schepen en vliegtuigen naar Nederland kwamen, bleven officieel ongeteld. Hotels en pensions waren GEWETENSGELD ROTTERDAM, 16-5. Een dezer dagen werd op het Rotterdam se stadhuis een brief bezorgd, bestemd voor de „gemeente ontvanger". De inhoud be stond uit een wit vel papier waarop de woorden „gewe- lensgeld" getikt stonden en een bankbiljet van honderd -julden. Volgens de gemeente ontvanger zijn dergelijke stor tingen bij stedelijke belastin gen in de Maasstad zeer zeld zaam. Van de afzender geen spoor OOLTGENSPLAAT, 15-5. Het ontwerp structuurplan „Drieprovin- eiendam", waarvan 14 gemeenten in het gebied aan het Haringvliet, Hol lands Diep, Volkerak en Krammer meewerken, komt zeer binnenkort gereed cn zal op 2 juni in het ver enigingsgebouw Irene" te Willem stad (N.Br.) aan de betrokken ge meentebesturen worden aangeboden. Deze aanbieding met toelichting zal geschieden door de samenstellers van het plan, Wieger Bruin en ir. W. F. Schut, stedebouwkundigen, rcsp. tc Amsterdam en Rotterdam. De gemeenten die aan dit plan hun medewerking hebben verleend zijn dc volgende: Den Bommel, Bruinisse, Dinteloord en Prinsen land, Fijnaart en Heiningen, Klun- dert, Nieuw Vossemeer, Nuroans- dorp, Ooltgensplaat, Oude Tonge, St.-Philipsland, Steenbergen, Strijen Willemstad en Zuid-Beijerland. De gezamenlijke gemeentebesturen zijn na onderling beraad tot het in zicht gekomen, dat de totstandko ming van de Grevelingendam en de brug over het Haringvliet (in 1964) en vervolgens van de zoomweg (1967-69) grote invloed zal uitoefe nen op de ontwikkeling van het ge hele omringde - bovendien door be langrijke .scheepvaartwegen door sneden - gebied. De kosten Voor de kosten is door de deel nemende gemeenten een eenmalige subsidie verleend van 60 cent per inwoner, verdeeld over 3 jaren. De commisie van samenwerkende ge meenten, waarvan voorzitter is de burgemeester van Ooltgensplaat, de heer W. M. van der Harst, heeft aan de betrokken gemeentebesturen be richt, dat voor de opzet van dit structuurplan een verhoging van de subsidie van 30 cent per inwoner noodzakelijk is en dit dus van 60 op 90 cent moet worden gebracht. Het voorstel tot verhoging van de bijdrage zal eerstdaags op de agenda van dc gemeenteraden,,voorkomen. dientengevolge vol of zeer goed be zet. Van de ruim een half miljoen bui tenlandse bezoekers' kampeerden er ongeveer 75.000, voornamelijk Duitsers. Ook de Nederlandse kam peerders lieten zich met een kleine 80.000 niet onbetuigd. Aangezien de kampeerterreinen een gezamenlijke capaciteit van ongeveer 230.000 plaatsen hebben, waren alleen de kampeerterreinen in het Gooi, op de Veluwe, in de Achterhoek, in Z.W. Drenthe en op het eiland Voorne vrijwel vol. Op de goedbezette kam peerterreinen aan de kust en elders bleef ruimte over. Het strand en de Keukenhof ble ken vooral zaterdag en zondag mag netische aantrekkingskracht te be zitten. Maandag aan het begin van de middag ging regen dreigen en meteen begon de grote uittocht, voornamelijk in oostelijke richting. Keukenhof aan de spits Keukenhof stond met 65.000 be zoekers aan de spits van dit pink sterbezoek, gevolgd door de Efteling met 55.000 en de Scheveningse pier met 46.000. Madurodam trok 36.000 bezoekers, Diergaarde Blij dorp 30.000 De Rotterdamse Spidobootjes ver voerden 17.500 pleziervaarders, de Amsterdamse rondvaartbootjes 12.00 Schiphol noteerde 22.000 bezoekers, het Rijksmuseum 7.700. De Rotter damse Euromast torste 12.000 be langstellenden. Op de Rijkswegen was het gehele pinksterweekend druk verkeer, cul minerend in forse stromen oost-west en west-oost in de morgenuren van eerste pinksterdag en een nog dik kere verkeersworst, die zich maan dag in de middag en vroege avond richting Duitsland begaf. Tegen vijf uur werd bij Maarn op de weg Utrecht-Arnhem een dichtheid van vijftig auto's per minuut geconsta teerd. De afvoer van deze stroom ging vlot. Moeilijker werd aan het begin van de avond de situatie rond Oudenrijn in westelijke richting. Kort na zessen stond daar een file tot aan Houten met terugkerende kampeerders en plezierrijders. Die file kon slechts moeizaam worden „afgebauwd", waarbij het noord-zuid verkeer zo weinig mogelijk gehin derd werd. De verkeerssituatie op de overige rijkswegen was rustig tot niet overmatig druk. Files van meer dan 400 meter kwamen, behalve in noord-zuid-richting bij Oudenrijn, zelden voor. Het verkeer bij Hoeve laken was aan het begin van de avond vrij intensief. Mede dank zij snelheidsbeperkingen kwamen er slechts enkele ongelukken znoder ernstige gevolgen voor Veel hulp had de rijkspolitie van de radioverenigingen, die tijdens drukke uren voor het eerst waar schuwingen en aanwijzingen aan het wegverkeer geven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1