RENTE TOT 4% AAN DE WIEG DER OLYMPISCHE SPELEN Troost voor Bonn is het goed sparen Chr. Nationale School te Nieuwerkerk bestaat zestig jaar Poging om graf op te blazen ONZE PUZZEL-RUBRIEK NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE V*M* 15 mei 1964 Xö. 19581 Een bijzonder jubileum (Van onze redakteur) NIEUWERKERK, 14-5. - Met een feestelijke bijeenkomst in het Dorps huis, wordt dinsdag 26 mpi a.s. al hier het 60-jarig bestaan herdacht van de School met de Bijbel, een bij zonder jubileum, waaraan dus pas sende aandacht zal worden besteed. Sinds 1957 is de school gevestigd aan de Magnoliastraat, één der vele nieu we schoolgebouwen, die na de ramp op Schouwen-Duiveland zijn verre zen. Maar er is een andere tijd ge weest. Niet minder dan een-en-vijf tig jaar was de bijzondere school te Nieuwerkerk gevestigd in het nog altijd bestaande gebouw aan de voor malige Rolklootsendijk. Hier heeft zich een groot deel van het school leven afgespeeld en verschillende generaties herinneren zich zonder twijfei het schoolleven op die plaats, gedurende een halve eeuw. Voor dinsdag 26 mei heeft het be stuur van de vereniging School met de Bijbel een groot aantal uitnodi gingen verstuurd, om een „volle zaal" te hebben tijdens de jubileum samenkomst. Maar uiteraard wordt ook de jeugd niet vergeten. Het hoofd der school, de heer N. Slinger land, heeft gezorgd voor een aan trekkelijk programma, dat in de middaguren voor de kinderen wordt gebracht, eveneens in het Dorpshuis. Zo delen zij mede in de feestvreug de. Start in 1904 De vereniging werd opgericht op 19 mei 1904, maar het werd 1906 voor dat het reeds genoemde schoolgebouw aan de Rolklootsendijk kon worden geopend. Het was en is (het gebouw is thans als kerk in ge bruik) een merkwaardig bouwwerk. Een groot deel van de voormalige school ging schuil achter de woning van het schoolhoofd. Talrijk is uiter aard het aantal onderwijzeressen en onderwijzers dat aan deze school heeft gewerkt. Zo herinneren we ons de dames mejuffrouw Vink en Min derhout, mevrouw Deurloo-Deurloo en de heren De Wilde en K. B. Bij de Vaate. Weekeinde ARTSENDIENSTEN (Zaterdag, Eerste en Tweede Pink sterdag). Zierikzee: Dokter W. Bontkes, tel. (01110)-2280. Middenschouwen: Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112)-480. Oosterland-Bruinisse: Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113)-280. DIERENARTS Dokter W. A. M. Kalkman, Renesse. tel. (01116)-310. GENEVE, 14-5. In het slot van het nabij de Zwitserse stad Genève ge legen plaatsje Coppet heeft men on geveer zes weken geleden getracht het graf van de beroemde (Zwitser se) minister van financiën onder Lo- dewijk JCVI, Jacques Necker, met springstof op te blazen. De aanslag werd tot nu toe geheim gehouden om het onderzoek naar de dader(s) niet te bemoeilijken. In het familiegraf liggen Jacques en zijn vrouw en hun wellicht nog beroemder dochter madame de Staeel begraven. De sarcofaag op het graf werd licht beschadigd. Al leen een smeedijzeren poort werd uit elkaar gerukt. Over het motief van de dader(s) tast men in het duister. Velen zien de aanslag echter als een demon stratie tegen de opvoering van het zeer omstreden stuk van de Zwitser Walter Weideli „De bankier zonder gezicht" ter gelegenheid van het feit dat de „Republiek Genève150 jaar geleden in de Zwitserse bond werd opgenomen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ooltgensplaat: S. Meyers, Améide en Tienhoven; te Hoogezrwaiuwe (toez.): F. A. L. Franken, kand. te Biilthoven. Aangenomen naar IJsselmuiden (vak. J. G. Abbringjh)J. Jongerden, Bruchem en Kerkwijk. Bedankt voor Welsrijp: H. G. Oostinga, Ommelawderwijk. Ger. Kerken Beroepen te Harderwijk (vak. wij len A. Dercksen): H. J. Bouwhuis, Epe; te Bussum (vak. L. Ringmaltia): dr. A. Wind; Almelo. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen near Ensdhedé-Z. (vak. J. Kok): L. Douw, Stadska naal; naar Rouveen: J. Geersimg, ZuidwoLde (Dr.). Ohr. Ger. Kerken Tweetal te Ziierikzee: J. J. Rebel, Haarlem-N. en J. H. Velema, Apel- doom-C. Vrije Evanig. Gemeenten Beroepen te Kampen: H. R. Tim merman, Amsterdam-W. Het fraaie lenteweer heeft (geluk- küg) stimulerend gewerkt op de puz zeldrift van onze lezers en lezeres sen, die weer hun ,best hebben ge daan de opgave van 'de vorige week tot een goed einde te 'brengen. De eerste prijs is deze week be stemd voor: mejuffrouw J. Schults, Rode Dorp 26, Zierikzee De tweede prijs is voor: Kees Hoogerhuis, Hoogezoom 200, Renesse De oplossing van de puzzel is de volgende. Horizontaal: 1. slag; 4. >un; 6. mas sa; 10. lok; 11. etmaal; 14. tolk; 16. a.e.; 17. <ako; 18. pr; 19. a.e.; 20. m.o.; 21. spil; 23. oh; 25. maart; 28. kan nibaal; 30. old; 32. oh; 34. r.d.; 35. bate; 37. rommelkamer; 42. nio; 44. laf; 45. me; 46. es; 47. dfiik; 49. rede kunstig; 53. isar; 55. ee; 56. eb; 58. mee; 59. zestiende; 63. trant; 65. el; 66. elan; 68. om; 70. iut; 71. ed'; 73. lor; 75. nu; 76. tooi; 78. krater; 80. ets; 81. leger; 82. st.; 83. kool Verticaal: 1. soep; 2. ï.k.; 3. gek; 4. urn; 5. nap; 6. ml; 7, 'ster; 8. so; 9. alm; 10. iassJo; 12. toon; 13. ar mada; 15. koud; 17. alarm; 19. aal bessen-; 22. ik; 24.hiel; 26. aa; 27. tot; 29. miimmerzat; 31. lenige; 33. branie; 36 .ar; 38. of; 39. eed,- 40. kok; 4-1. men; 43. o.k.; 44. li; 47. Id.i.; 49. ra; 50. ekster; 51. unie; 52. teder; 54. set; 57. bonus; 58. moot; 60. en; 61. el'le; 62. el; 64. ruig; 67. anti; 69. mol; 72. das; 74. ork; 77. o.e.; 78. kr; 79. tjt.; 80. e.o. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel 'luidt als volgt. Horizontaal: 1. todhtj'e; 5. niet ge sloten; 9. onderkoning; 11. vorm van roken; 12. omroepvereniging; 14. meisjesnaam; 15. vogel; 16. 'lofdicht; 19. vvgelprodukt; 20. verlaagde toon 21. meisjesnaam; 23. voorzetsel; 25. geogr. aanduiding (afk.); 26. steek wapen; 28. rijwiel; 30. tijdperk; 32. moesplamt; 34. vogel; 36. de dato (afk.); 37. sierlijk; 40. voorzetsel; 41. boom; 42. voorzetsel; 43. nummer (afk.); 44. zelfzuchtigheid; 48. pers. voornaarmv.; 50. dunne; 52. jongens naam; 55. gast; 57. duivel; 60. Euro pese hoofdstad; 62. goud (Fr.); 63. pers. voomaamw.; 65. luchtstrijd krachten (afk.); 66. de onbekende (afk.); 67. verlaagde toon; 68. meis jesnaam; 70. gek, dwaas; 72. plaats o.d. Véluwe; 74. gesloten; 75. in houdsmaat; 77. nog niet gezien; 79. oorlogswapen; 80. gedroogde 'halmen. Verticaal: 1. Teehn. Natuurweten schappelijk Onderzoek (afk.); 2. rondhout; 3. vogel; 4. 'kledingstuk; 5. vrouwelijk zoögdiier; 6. sport; 7. maanstand (afk.); 8. netto (afk.); 10. zee-inham; 11. venster; 12. deel v.'e. 'bloem; 13. meisjesnaam; 17. on vruchtbaar; 18. geestdrift; 20. boom; 22. ongevuld; 24, keukengerei; 27. bescheiden; 28. heVi'g; 29. vreemde munt; 31. uitgaven; 33. zout water; 35. wortdvocht; 38. ik (Lat.); 39. lok- spijs; 45. verlaagde toon; 46. klein beetje; 47. mens; 49. uurwerk; 51. water in Utrecht; 53. elektrisch ge laden deeltje; 54. kleur; 56. vreem de munt; 58. geen uitgezonderd; 59. plaats in Duitsland; 61. jongens naam; 64. paradijs; 66. luizen ei; 69. Europeaan; 71. zwaardvis; 73. diner; 74. Engels telwoord; 76. kfrnidergroet; 78. plaats der oudheid. Wisselingen in het personeel wa ren er nog al wat, maar het hoofd schap van deze op christelijk natio nal e grondslag rustende school, was een merkwaardig stabiele funktie. In al die jaren waren er slechts drie hoofden. Het eerste hoofd was de heer Arkema, gevolgd door de heer C. L. de Jonge, die zeer lang durig (38 jaar) aan de school was verbonden. Reeds gepensioneerd werd hij slachtoffer van de waters noodramp in 1953. Zijn opvolger was destijds het huidige hoofd de heer N. Slingerland, die de uitbouw van de school met voortvarendheid heeft voortgezet. Trieste schaduw Bij de februariramp de school telde toen 112 leerlingen kwamen dertien leerlingen om, hetgeen een uiterst trieste schaduw over deze school heeft geworpen. Naderhand groeide de school tot het huidige leerlingenaantal van 139. Het hoog ste aantal ooit bereikt was in het verleden 147. Er is thans echter nog altijd sprake van een stelselmatige groei, zodat bouw van een vierde lokaal urgent is geworden. Zo wordt b.v. het vak handenarbeid in de noodschoot gedoceerd, hetgeen geen gewenste toestand is. Bij het 60-ja- rig jubileum mag samenvattend ge zegd, dat de school er uitstekend voor staat, een wonder feitelijk in een dorpsgemeenschap, die door de oorlog en ramp zo zwaar werd ge troffen. Dat de gunstige ontwikke ling op de jubileumviering met dank baarheid zal worden gememoreerd, staat uiteraai'd wel vast. U kunt niet alles weten ADVOCAATVLEKKEN. Voor het verwijderen van vlekken van advocaat neemt u gewoon lauw water en zeep. Plaatselijk spoelen. B AN KETV LEKKEN. Goed wasbare stof geeft u een sopje van goede zeep of synthe tisch wasmiddel. Evenlfuele vet vlekken ivorden behandeld met tetra. BIERVLEKKEN. U neemt hiervoor een sopje van synthetisch wasmiddel. Eventuele vlekken (gekleurde) in witte stof fen worden behandeld met een bleekmiddel. CHOCOLADE. Vlekken, ontstaan door chocolade worden behandeld met tetra (of benzine), verdere vlekken die eventueel nog niet verdwenen zijn, bestrijdt u met lauw water. Het geheel nabehandelen in een sopje, nadat eerst de vlekken zijn aan gestreken met zeep. NAGELLAK. Bestrijdingsmiddel: aceton. Stof fen waarin acetaatzijde is ver- werkt, mogen niet met aceton be handeld worden. Probeert u dus eerst even op een onzichtbaar plekje of de stof hard wordt, is dit het geval, dan geen aceton maar een lauw sopje van synthe tisch wasmiddel gebruiken LI PST1CKV LEKKEN. Indien wasbare stof: vlek aan smeren met zeep en met sop bet ten of wassen en naspoelen. Onge kleurde stoffen zonodig bleken. Gekleurde stoffen, waarvan de kleur kan afgeven, behandelen met tetra, spiritus of alcohol. KNEED- EN VORMKLEl. Vlekken vooral nier in de stof wryven. Droog behandelen door de vlek aan de achterkant van de stof uit te slaan. Vervolgens bet ten met tetra of vlekkenwater. Rest van de vlek in wasbare weefsels betten met sop of uit wassen en daarna spoelen. WIJN-, LIKEUR-, VRUCHTEN EN L1MONADEVLEKKEN. Wasbare stoffen: xuassen in sopje van huishoudzeep of synthetisch wasmiddel. Ongekleurde stoffen nab leken (naspoelen). Moeilijk wasbare stoffen behandelen met alcohol of eau de cologne. Schee pva artberichlen Alphacca, 12-5 van Allvppey naar Telicherry. Ameland (t.), 12-5 van Punt Card on naar Buenos Aires. Caitex Utrecht (t.), verwacht. 13-5 te Calcutta Esso Den Haag ft.), 12-5 van Rotter dam naar Banias. Kelletiia (t.), 11-5 van Curacao naar Port au Prince. Schouwen. 12-5 van San Lorenco naar Babia. Ingezonden mededeling Rossen raasden door de vlakte Geseling bij overtredingen Op 10 oktober auftlen in Tokio de 18 de Olympische Spelen pleChti'g worden geopend. 17 maa'1 4 jaren te rug immers werden de eerste dezer spelen in Athene georganiseerd1. Ja, maar 670 olympiaden eerder, in het jaar 776 v. Ohr., registreerden de oude Grieken al de uitslagen van de toen bij het 'dorp Olympia gehou den wedstrijden. Van deze wedstrij den «zijn onze moderne olympische spelen (voor 'het eerst weer in 1896, op initiatief van Pierre 'de Couber- tin gehouden) slechts een Iherievimg. Maar wat was 'dan van ouds de zin dezer spelen? Hoe ontstonden ze en op welke wijze ging men zo'n 25 eeuwen terug te werk? Religieuze grondslag Oorspronkelijk vormde in het oude Griekenland elke stad een staatje op zichzelf. Toch beschouw de iedere Griek alle, Grieken teza men als een eenheid. En naarmate het verkeer toenam, groeide deze eenheidsgedachte. Eén der samenbindende krachten werd vanouds gevormd door de ge meenschappelijke godsdienst. Op en kele plaatsen ontstond langzamer hand een religieus centrum. Daar to gen de Grieken heen, om contact te onderhouden met hun goden, die troonden op de Olympus in het verre noorden. De godsdienstige plechtig heid ging als regel gepaard met feesten, waarbij wedstrijden niet ontbraken. Een zeer belangrijk middelpunt werd het dorpje Olympia, gelegen op het schiereiland de Peloponnesus. Daar in de buurt bevond zich een ruim en rustig dal, aan alle kanten door beboste heuvels ingesloten. Eenmaal in de vier jaar vonden hier feesten plaats en werden spelen ge organiseerd. Afgevaardigden van het hele Griekse volk kwamen dan bij een. En zo belangrijk achtten de Grieken deze gebeurtenis, dat zij sinds 776, het jaar waarin de uit slagen voor het eerst werden opge schreven, hun tijdrekening er naar regelden: een periode van vier jaar werd een olympiade genoemd. Olympische vrede Wanneer de dag van de feesten na dert, vult het dal zich langzamer hand met gasten. Langs de wegen en met bekranste schepen over het wa ter komen ze van alle kanten aan. Herauten kondigen een algemene vrede af: tijdens de spelen blijven in heel Griekenland de wapenen rusten. Op de bepaalde dag trekken de gezanten met offerdieren de heilige weg af, die van de stad Elis leidt naar de Altis. Daar staat het altaar, waar de dieren, ter ere van de op pergod Zeus, op geslacht zullen wor den. Uit de inwoners van Elis wordt ook de hellenenrechter gekozen, die moet bepalen, wie der mededingers tot de wedstrijden kan worden toe gelaten en wie niet. Men moet van zuiver Griekse afkomst en boven dien vrij geboren zijn en zich nim mer aan enig misdrijf hebben schul dig gemaakt, wil uitsluiting van deelneming niet het onvermijdelijke gevolg zijn. De offerdieren worden verteerd door de vlammen. De offeraars zin gen hun liederen. Daarna kunnende spelen een aanvang nemen. In het stadion. De menigte spoedt zich naar het oostelijk deel der heilige vlakte. Daar ligt de renbaan, het stadion. Trompetten klinken. Er is gelegen heid zich op te geven voor de spe len. Er wordt gevraagd, of een der aanwezigen bezwaren heeft tegen deelneming van de betrokkenen. Zo ja, dan onderzoekt en beslist de hel lenenrechter. Vervolgens pakken de deelnemers een lot uit een zilveren vaas. Zo bepaalt men de volgorde, waarin gelopen moet worden. Vier gespierde jonge kerels stellen zich op. Daar klinkt het startsein Boksend in riemen met metalen knopen gen zijn ontzettend. Stukken vliegen in het rond, de menners storten neer en worden door hun voortijlende paarden meegesleurd over de grond. Maar dat hindert nietHet juichen de publiek ziet alleen maar uit naar die éne man, de gelukkige winnaar. Als een pijl uit de boog schieten ze weg. Overwinning vergt het uiterste. Een donderend gejuich stijgt op. Eén gelukkige treedt terzijde. De volgende vier staan al klaar. En als alleen een beurt gehad hebben, moet er tussen de winnaars opnieuw ge kampt worden. Slechts één kan uit eindelijk de krans der overwinning wegdragen. Op de renbaan Na de wedloop komt het worste len. De twee tegenstanders staan, evenals dal bij het hardlopen, ge heel naakt tegenover elkaar en ze glimmen als spiegels. Dat komt door de olie, waarmee ze zich hebben in gewreven, om de ander maar zo wei nig mogelijk houvast te geven. Het gaat er nu om, de tegenstander met de benen van de grond te heffen en daarna neer te werpen. Wie zich tijdens het gevecht aan onoorbare praktijken schuldig maakt, wordt, nadat de scheidsrechter tussenbeide is gekomen, met geseling en een geldboete gestraft. Bergen op Zoom heeft een nieuwe haven BERGEN OP ZOOM, 14-5. Op vrij- dag 5 jun'i a'.s. zal de nieuwe haVen in de Theodoruspolder te Bergen op Zoom worden 'geopend door de mi nister van verkeer en waterstaat, mr. J. van Aartsten. Meit de realisering van deze haven is een bedrag gemoeid geweest van zes en twintig miljoen guldten. Het tot stand' komen van deze haven be tekent de eerste doorbraak op wa terstaatkundig gëbied voor West- Brabant en zal in belangrijke mate bepalend zijn voor de industrialisa tie van deze streek. Economisch ge zien is de haven niet alleen belang rijk voor Bergen op Zoom e.o., doch ook als verbindingspunt tusSen de haVens van Antwerpen en Rotter dam, zeker gezien am verband met de plannen betreffende de nieuwe SCheldte-Rijnverbin'dinig. Vervolgens is het vuistgevecht aan de beurt, het boksen. De onderar men zijn omwonden met leren rie men, waarop zich metalen knoppen bevinden. Zo gewapend beuken de strijders op elkaar in. Een kneuzing is wel het minste wat men kan op lopen. Niet zelden volgt echter be wusteloosheid en soms zelfs de dood. Het springen is niet minder popu lair dan de voorgaande spelen. En ook het speer- en discuswerpen trekt de algemene belangstelling. De krans der overwinning Het meest tot de verbeelding spreekt wel het wagenrennen. Twaalf maal moet de 400 meter lange ren baan, de hippodromos, worden afge legd. De wagens, elk bespannen met vier paarden, staan klaar voor de start. Het sein weerklinkt, trompet ten schallen en de vurige rossen reppen zich over de baan. De aan moedigende kreten van het publiek zwepen de paarden en hun menners op. Soms botsen in volle vaart twee wagens tegen elkaar op. De gevol- In 't blote lichaam Na afloop van de wedstrijden, die aanvankelijk slechts één dag - later vijf dagen - duurden, volgt de uit deling der, prijzen. Het is een grote dag in het leven van de knaap, wie de eer te beurt valt, met het gouden mes de takken te mogen afsnijden van de olijf boom, die achter de poort van Altis slaat. Van die takken vlecht men kransen en deze worden door de hellenenrechter de overwinnaars op het hoofd gezet. Overgelukkig tre den zij naar het altaar, om hun dankoffers te brengen. Daarna mo gen zij deelnemen aan het feestmaal, door de inwoners van Elis hun aan geboden. Maar zo mogelijk nog overweldi gender is de eer, die de' overwinnaar te beurt valt, wanneer hij in zijn vaderstad wordt ingehaald. Groter roem dan het dragen van een olym pische krans is voor de Griek een voudig niet denkbaar. En aangezien allen er zo over denken, betekent de intocht in de eigen polis voor de zegevierende jonge Griek stellig: de gelukkigste dag van zijn leven. BLIK DOOR HET WERELD KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BREDA. Koningin Juliana za<l op 28 mei naar Zundert komen om het monument van Vincent van G'ogh, vervaardigd door Ossip Za'dkine, te onthullen. SCHIEDAM. De oudste inwoonster van SChiedam, mevrouw Francina Hild'en-den Donker, is in het Sint Jacobsgastlhuis overleden. Zij werd geboren op 28 november 1859 te Rot terdam en bereikte derhalve de leef tijd van 104 jaar. AMSTERDAM. Uit 'het water van 'het Singel te Amsterdam 'is opge haald het stoffelijk overschot van de 62-janiige chauffeur R. K. uit Am sterdam. DEN HAAG. De West'duifcse mi nister van buitenlandse zaken', Schroder, heeft in Den Haag ver klaard dat de onderhandelingen met de Sowjet-Uni'e over Duitsland nu voorbereid moeten worden. GRONINGEN. De 42-jarig land bouwer P, H, Stoffel, uit Uithuizen, die op 9 mei per auto van huis ver trok met bestemming Deventer, ïs nog steeds 'spoorloos. Zijn auto is op een stille landweg onder Diepenheim nabij Deventer onbeheerd aange troffen. De auto was niet defect. DEN HAAG. De algemene premie- spaarwet is, blijkens het voorlopig verslag uit de Tweede Kamer niet onverdeeld gunstig ontvangen. Vele leden vragen hoe de regering denkt over „iinvesterinigsloon" en hoe zij de fiscale politiek dienstbaar denkt te maken aan de bezitsvorming. De delegatie uit Bonn op de con ferentie van de N.A.V.O. toonde zich heel verheugd over de uitspraken van de vier groten der organisatie over de Duitse hereniging. Dat lijkt wat vreemd, want wat SchÖder zelf en Rusk, Butler en Couve de Mur- ville voor concreets zeiden, was al leen dat ze het recht tot zelfbeschik king zien als de enige basis om het Duitse probleem op te lossen. Nu zo denkt men er al vanouds over en daarover hoefde men warempel geen drie en een half uur te vergaderen. Dat zal dan wel gebeurd zijn om vast te denken over de initiatieven die het kwartet wil bezien om wel licht eens die hereniging een stap dichter bij te brengen, waarover in het communiqué al zeer vaag wordt gesproken. Men zal daar wel vaag over heb ben moeten blijven, want wat voor initiatieven kan men nemen? De Duitse hereniging is binnen een week een feit - bij wijze van spre ken - als Moskou ermee akkoord gaat. Maar waarom zou het? Het heeft er niet het minste belang bij; integendeel, het zou betekenen dat het communistisch blok een aanzien lijk industrieel apparaat moet mis sen en dat het Rode Leger een eind terug moet trekken. Het zijn geen van beide zaken van leven of dood voor de firma Chroesjtsjef, maar al zou hij nu toe willen geven, dan is het hem nog onmogelijk. Immers: Peking zou zijn „zwakte" of „capitulisme" of hoe men het maar noemen wil, ver schrikkelijk uitbuiten. Het schouwtoneel Om precies te zijn: op dit moment kan Moskou zich bepaald geen soe pelheid veroorloven. Vergelijkt u maar het kolossale gebrul dat de Sowjet-premier in Egypte aanheft en waar hij Nasser in alles gelijk geeft: Israël en de Britten moeten maar eens fors worden aangepakt Deze flinke woorden zijn typisch bedoeld om te laten zien hoezeer het revolutionaire vuur nog in de Rus sen laait, wat de Chinezen ook be weren. En al ziet het er niet naar uit dat Chroesjtsjef bij de woorden ook daden zal voegen: het Afrikaans applaus dat hij nu veroverd heeft, wil hij niet in boe-geroep laten ver keren door elders weer de toege vendheid te betrachten. Waar het op neer komt met het Haagse communiqué is dat de Brit- ten, Amerikanen en Fransen Schro der een handje willen helpen in zijn binnenlandse politiek. Hijzelf denkt zeer realistisch en hij kan dus op zijn vingers natellen dat er van her eniging vooreerst geen klap komt. Maar de Wiedereinmachung is een soort heilige koe bij grote - vooral zeer rechtse - groepen in de bonds republiek. En bij hen kan men een minister van buitenlandse zaken niet zwarter maken dan door te be weren dat hij niet genoeg zijn best doet voor dit nobele doel. Parijs of Washington Van deze Duitse politieke curiosi teit maakt onder veel anderen de uitgerangeerde minister Franz-Josef Strauss - leider van de Beierse zus terpartij van de C.D.U. van Erhard - dankbaar gebruik, ietwat achter baks maar daarom nog wel effectief gesteund door Adenauer. Dat is niet alleen om Schöder te plagen: beide heren zijn wel dege lijk van mening dat zijn politiek in principe verkeerd is. Adenauer ge looft nog altijd dat door hard en on verzoenlijk te zijn tegen de Russen, die nog ooit eens zullen toegeven aan het Duitse verlangen naar her eniging. Zijn toenadering tot Parijs was dan ook wel degelijk een ant woord op de Amerikaanse toenade ring tot Moskou, hoe beperkt zeer beperkt die ook is. Hij vreest dat de Duitse belangen opgezouten zul len worden als het zo koek en ei raakt tussen de twee grote kern machten. Erhard en Schroder daarentegen zien niet zoveel in die as met Parijs en houden het meer op Washington. En voorzover de Duitse publieke opi nie dat toelaat, betrachten zij ook wat soepelheid om te pogen de be trekkingen met het oosten wat te verbeteren. In de niet onlogische ge- dachtengang, dat zo wellicht ooit iets bereikt wordt, al is de kans niet gek groot; maar met hardheid a la Adenauer zeker niet. Nu komt Schröder in het Duitse politieke ge woel terug met de machtige steun in de rug van de uitspraken der gro ten in de N.A.V.O.: allemaal voor zelfbeschikking en hereniging. Zijn positie is zeker versterkt. Maar de heer Ulbricht hoeft nog niet onge rust te worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 9