Beter bruinen iRenniesf De uitbarsting van de Etna Suriname lijdt van droogte „gezondheid' OVERDENKING Wat biedt de BEELDBUIS? I MET ULTRA-WASWERKING. De Engelse weerstand in Zuid-Arabië Burgemeester mr. Dijckmeester opende nieuwe zelfbedieningszaak Graehtweg VOOR WIE GEZELLIG W,L FRITUREN DE BLANKE MEDICIJNMAN ZIERÏKZEESCIIF. NIEUWSBODE Vrijdag 15 mei 1964 No. 19581 WE KUNNEN IETS LEREN VAN ONZE KINDEREN! Is het wonder, dat we, na een re denrijke periode, verlangend uitkij ken naar de zon? Wij voelen ons dan immers prettiger en opgewekter. Bij velen is er echter als de warme da gen komen, geen houden meer aan. Ze gaan dadelijk urenlatig in de zon liggen om zo snel mogelijk bruin te worden, omdat hen dat zo goed staat. Maar zo'n plotseling overmaat aan zon heeft meestal juist een aver echtse uitwerking op onze schoon heid en zeker ook op onze gezond heid. We bereiken bétere resultaten als we wat bedachtzamer te werk gaan. Hoe worden we eigenlijk bruin? In de lederhuid en in de onderste lagen van de opperhuid bevindt zich het huidpigment, dat onder invloed van de zon vermeerderd kan wor den. En, hoe beter uw pigmentvor mend vermogen, hoe beter u het zonlicht verdraagt. Pigmentvorming zouden we dus afweerreactie van de huid tegenover te veel zon kunnen noemen. Gegrijpelljk is dit voor ieder mens anders. Al naar gelang het type zal iemands huid meer of minder brui nen. We denken hierbij in de eerste plaats aan de sterke variërende hoe veelheid pigment in de huid bij de verschillende rassen. De juiste do sis zonbestraling hangt daarom van lichaamsgesteldheid, type en leef tijd af. Het eerste begin Oudere mensen, roodharigen, hoog blonden en nerveuze typen moeten voorzichtiger zijn dan kinderen, donkerharigen en mensen met een normale huid. Een huid dus, die snel pigment vormt en zichzelf daar door beschermt. Degenen, die de zon niet zo goed en langdurig verdragen, kijken vaak met wat jaloerse blikken naar die diepbruin verbrande vakantiegan gers, die dagelijks van vroeg tot laat in de zon lagen en daarbij toch heer lijk ontspannen van die vakantie te rugkomen. Maar ja, het is nu een maal zo, dat veel mensen dit niet verdragen. Voor hen zou het resul taat van een zelfde vakantie heel anders zijn, namelijk een nerveuze geprikkeldheid en een lelijke huid met grote poriën. Begin in ieder geval lichaam en huid langzaam aan de zon te wen nen. Eerst een minuut of tien voor het open raam of op het balkon en dit langzaam, tot een half uur op voeren. Blijf ook na dit eerste wen nen niet veel langer dan een half uur op een windvrij plaatsje liggen om te zonnen anders wordt u veel te heet en dan wérkt het zonneba den meer afmattend dan ontspan nend. Train uw huid Ook als u zich aanwent met de weekeinds veel te wandelen of ge regeld buiten bezig te zijn, al is het maar door in de lunchpauze even de zon op te zoeken, dan krijgt uiv huid langzamerhand „kleur", die overi gens veel houdbaarder is dan het plotseling verworven „zondagsbruin" Is de huid op deze manier „ge traind", dan zult u al een zekere be scherming voor de vakantiezon aan het strand of in het hooggebergte hebben. Dit wil echter niet zeggen, dat u dadelijk de allereerste vakan tiedag al helemaal onbekommerd in de felle zon kunt stoven. De'inten siteit van de bestraling zs daar im mers veel groter dan thuis? Ochtendzon heeft de beste opxoek- kende en ontspannende werking, 's Morgens zonnebaden en 's mid dags liever in bed of op een scha duwrijk plaatsje rusten, is dus het beste. De Spanjaarden weten het wel met hun „siësta"! Ja, met dat zonnebaden, dat wil zeggen het be wegingloos liggen in de zon, kunt u het beste, kalm aan en pas na enige dagen beginnen. Dan is de huid in middels door het wandelen, of door het beoefenen van wat sport, al enigszins aangepast. We kunnen hierbij een voorbeeld nemen aan de kinderen, die, nog niet zo ijdel als wij, zo maar wat in de zon spelen, vaak zelfs met hun gezichtjes afgewend van de zon. Op vallend is, dat juist hun tere huidje h»el gauw een mooi, gelijkmatig bruin kleurtje krijgt, en dat zonne brand bij kinderen zo goed als niet voorkomt. Schaduwkuur beter Bent u echt aan vakantie toe? Voelt u zich moe en afgemat? Dan is overvloedig zonnebaden niets voor u. Zoekt u een heerlijk plekje in de schaduw. Heus, ook daar wordt u wel bruin. Natuurlijk vet u, voordat u naar buiten in de zon gaat, uw gezicht in met zonnebrandolie of zonne brandcrème. Niet te veel, want de huid moet kunnen ademen. Boven dien kan er, door een overdaad, po- riënvergroting en zonnebrand op treden. Zonnebrand, omdat het over tollige vet de kans krijgt op uw huid te gaan bakken. Mocht er, ondanks alle goede raadgevingen en voorzorgsmaatre gelen, tóch zonnebrand optreden, past u dan op voor vet en water. Ook gezichtswater kunt u beter ver mijden. Vergeet bij dit al ook uw haar niet. Het kan het beste elke dag even met wat vet geborsteld worden. Een hoofddoekje of een gezellige stro hoed zijn een ideale bescherming. Betty Teeling. Ingezonden mededeling helpen zéker tegen brandend maagzuur NEW YORK, Als persoonlij'k ver- tegenwoordige!' van secretaris-gene raal Oe Thant is uit New York naar Nicosia vertrokken Calo Plaza Las so, oud-president van Ecuador. CATANIA, 13-5. Uit de krater van de Etna bleef woensdag lava stro men maar de snelheid waarmee de stroom vorderde was gering en het gevaar voor de stad Bronte schijnt geweken te zün. De stad, die 21.000 inwoners telt, ligt achthonderd meter boven het zeeniveau en ongeveer duizend me ter onder het laagste punt dat de lavastroom op de 3.260 meter hoge vulkaan heeft bereikt. Volgens des kundigen heeft de lavastroom, die nu met een snelheid van ongeveer twee meter per uur naar beneden kruipt, aan kracht ingeboet nu hij in een dal is gelopen en afkoelt. Intussen wordt de Vesuvius bij Napels nauwlettend in het oog ge houden. Deze vulkaan is de afgelo pen twintig jaar slapende geweest maar maandag werden verscheidene aardschokken gevoeld. PARAMARIBO, 13-5. Behoudens enkele kleine buien heeft het in 1964 in Suriname nog niet geregend en dat terwijl het nu eigenlijk de regen tijd is. Het gevolg hiervan is dat er in de verschillende districten geen druppel drinkwater is. Dit wordt thans met zware trucks van Paramaribo naar de districten gebracht. Op de Surinaamse markt is er geen groente te vinden en ook vruchten zijn zeer schaars. Door de grote droogte zijn op ver schillende plaatsen in het gehele binnenland tal van branden uitge broken, waarvan de rook in de och tenduren over het gehele land is waar te nemen. Verschillende vlieg tuigen hebben in de afgelopen dagen door de rook niet op het vliegveld Zanderij kunnen landen. De Suri naamse regering heeft een werk groep voor de droogte opgericht om de situatie, die steeds erger wordt, te behandelen. Intussen schijnt de zon nog fel en is er van regenwolken niets te zien. Ingezonden mededeling In 1963 verdronken 527 mensen DEN HAAG, 14-5. In 1963 zijn in ons land 527 personen verdronken (in 1962: 522). Dit wordt meegedeeld in het jaarverslag van de Koninklijke Nederlandsche Bond tot het redden van Drenkelingen. Er raakten 832 auto's te water - ongeveer 100 min der dan in het voorgaande jaar. Hierbij zijn 42 inzittenden om het leven gekomen. Het ijs eiste 29 slachtoffers (1962 25) en in zwem baden verdronken 20 personen. Het ledental van de bond is in het verenigingsjaar gestegen met 349 tot 18.199. KERKNIEUWS Meer theologisehe studenten in Kampen KAMPEN, 14-5. Tijdens de theo logische hogeschooldag van de Ge reformeerde Kerken Synodaal, dié te Kampen in de Bungwalkerk werd gehouden, heeft de rector, prof. dr. C. van der Woude, zijn dankbaar heid erover uitgesproken dat de in teresse om in Kampen voor predi kant te gaan studeren groter is ge worden. Dit is toe te schrijven aan de verleden jaar tot sitand gekomen wet tot herziening van de regeling van de universitaire examens, waar in een bepaling is opgenomen die de toegang tot de theologische stu die ook openstelt voor hen die in het bezit zijn van een diploma h.b.s., h.t.s. of kweekschool. Als gevolg hiervan konden 29 cur sisten als sUtdent worden ingeschre ven. Tijdens de jaarlijkse voorlich tingsdagen vroegen verleden jaar zeven geïnteresseerden om inlichtin gen betreffende de theologische stu die. Dit jaar waren 'het er meer dan zestig. Prof van der Woude memo reerde dit te meer met vreugde om dat in het na'bije verleden het aan tal aankomende studenten van jaar tot jaar minder werd. De vraag deed zich zelfs voor of, wanneer dit pro ces zich zal voortzetten de bestaans mogelijkheden voor de hogeschool op den duur niet in gevaar zouden komen. „Ik zal in die dagen van Mijn Geest uitstorten". Joël - Petrus. Dat zal, zei Joël; daar heb je 't, sprak Petrus. Dit laatste dan op Pinksteren te Jeruzalem. Ze hadden beiden geen bezwaar tegen het woord: uitstorten, ofséhoon het zo veel als een stortbui betekent. 't Gaat bij het vervuld wox-den met de heilige Geest wel wat rumoe- ïOg en lawaaierig toe in 'het huis waar de gemeenteleden der eerste Giiris-'telïjke kerk samen gezeten wa ren. Het stormt en 'het vuurt er, zo dat een menigte nieuwsgierige men sen te hoop loopt, en ziéh verbaast over hetgeen er te zien en te horen valt. De menigte is buiten zich zelf van verwondering. Nu dan moet je al heel aanstellerig doen, wil er niet echt iets bijzonders aan de hand zijn. Dat is dan ook zo. Hier is onder meer, want je kunt er vele kanten mee uit, de doorbraak van het Chris tendom uit het Joodse getto aan de orde. De grote daden Gods in de open baring van het Woord in 'het vlees, in Jezus Christus, moeten bekend worden onder de volken der wereld. En clat is een taak te zwaar om aan te tillen voor mensen; daar is bovenmenselijke kracht voor nodig! Deze heeft Jezus aan Zijn discipe len 'beloofd: gij zult kracht ontvan gen, wanneer de Heilige Geest over u 'komt. Dat ibedoelt Petrus met zijn: daar heb je 't nu! Nu zal 't komen. En 't is gekomen; de doorbraak was n'iet te stiuten. Nergens door; niet door tegenwerking of vervolgingen. Nergens door. Gods Geest werkt door te midden van stormen en vuurvonken en komt daar krachtig boven uit en te gen in. Mensen spreken door de Geest zoals de Geest 'hun geeft uit te spreken. En 't wordt verstaan oc-k. Het gesprek der kerk vindt ge hoor over heel de wereld. Het gesprek over Jezus Christus, 't vlees geworden Woord; want daar over heeft de Geest 'het. De Geest spreekt over dli't vlees. En 't ver staan van dit spréken 'is afhankelijk van het vervuild worden door de heilige Geest. Dan toch is men niet doof voor dat spreken ondanks de storm, en niet. blind door de vuur vonken, maar hoort en verstaat men de Geest. Vandaar Petrus' raad: Bekeert u en een ieder van u late zich dopen in de naam van Jezus Christus, tot vergeving van uw zonden, en gij zult de gave des Heiligen Geestes ontvangen. Dan is het Pinksteren voor en in u! Br.haven. B. WENTSEL. Het Pinkster-weekend begint vrij dag met de langzamerhand goed in geburgerde cabaretkroniek van Wim lbo, waarin weer vele cabaretiers aan het woord komen, o.m. 't Tingel tangelcabaret, Conny van den Bos. de gebruikel\ike Moeder Donna Reed En/iy Mols de Leeuwe en Alben Mol. Daarna dr. van Swol. Zaterdag de gebruikelijke Moeder Donna Reed Han Rensenbrink mei dieren en in- plaats van Swiebertje „Mijnheer Minstreel" met een film van Fury. Om half 8 Lassie en na het journaal en Memo de musical Vadertje Aarde - Hoe bestaat het. De vertaalde En gelse serie Herrie om Harry, die hier niet veel succes boekte, zal vermoe delijk naar 't tweede net verhuizen. Op de eerste Pinksterdag biedt de N.T.S. 's middags een filmprogram ma met o.a. een Huckleberry Hound, een Charlei Chaplin op rolschaatsen, een kinderfilm over een zwervend meisje, en een documentaire over een ooievaarspaar. 's Avonds 8 uur sport in beeld, een show met Rob de Nijs en o.a. (K)wartaal van Rinus F erdinan d usse. Op de tweede Pinksterdag 's mid dags een sportreportage (atletiek en motorraces te Tubbergen) en een herhaling van Rudi Carrell's een mans-, eenzeemeermins- en een aap-show. Om 19 uur Sport in beeld en om 21 uur het reeds ge- noemende toneelspel Hotel Het Pa radijs. Vergeet u niet dinsdag half 8 cle Comedy Capers voor uiv kinderen. Als hoofdfilm die avond de Tahiti- Pacific Cocktail. Woensdag o.a. Pis te en Wijlen mevrouw uw moeder, donderdag Woyzeck en vrydag the Beverley Hillbillies! DEN HAAG. Minister Bot (O.. K. en W.) heeft bij de voortgezette be handeling van ^e begroting 1964 van zijn departement ontkend dat het in Utrecht gehouden demonstratief congres van onderwijzers enige in vloed heeft uitgeoefend op het inter departementaal overleg over de jongste salarisherziening voor onder wijzend personeel. Ingezonden mededeling Sunil LONDEN, 14-5. - „Wij hebben in Aden een beslissend militair succes behaald tegen de opstandige stam men. Er bestaat geen enkele twijfel ZIERIKZEE, 14-5. In aanwezigheid van een groot aantal genodigden heeft burgemeester mr. F. Th. Dijck meester donderdagmorgen de offi ciële opening verricht van de nieuwe Kroon-zelfbedicningszaak van de heer A. J. Hage, hoek Grachtweg- Burgemeester Schuurbeque Boeyc- straat. Nadat de deur van de fraaie nieuwe zaak was geopend door de schoonvader van de eigenaar, de heer Kuijper, hield de burgemeester na een rondgang door de winkel een openingstoespraak, waarin hü con stateerde dat de familie Hage er in zeven jaar in is geslaagd een zaak op te bouwen, welke opnieuw moest worden vergroot. Mr. Dijckmeester herinnerde er aan, dat hij zeven jaar geleden op dezelfde plaats de winkel had ge opend, waar nu deze fraaie zaak uit voortgekomen is. Uiteraard is dit niet vanzelf gegaan, maar is hiervoor het nodige werk verzet. De burge meester betrok mevrouw Hage in zijn huldebetuiging bij deze Zierik- zeese gebeurtenis, en hoopte dat het aantal zelfbedieningswagentjes dat voorhanden is spoedig te klein zal mogen zijn om alle klanten te bedie nen. Mr. Dijckmeester bediende ver volgens een speciale knop van de kassa, waarmee in één keer de ge hele fraaie vei'lichting werd ontsto ken. Vele felicitaties De heer D. Eveleens sprak vervol gens als voorzitter van de C.M.M.C. Hij schetste de heer Hage als een energiek man die zijn kwaliteiten op organisatorisch gebied zeker ook goed tot uiting brengt in zijn eigen zaak. Als blijk van waardering voor het werk dat de heer Hage als pen ningmeester van de C.M.M.C. ver richt en als gelukwens was een bloemstuk van de C.M.M.C. te midden van vele andere fraaie stuk ken aanwezig. De familie Hage werd vervolgens geluk gewenst door de heer L. J. M. Rabou, direkteur van de N.V. Le vensmiddelenorganisatie v/h de Kroon. „Uw winkel is een parel aan onze Kroon", aldus de heer Rabou onder aanbieding van een financiële bijdrage voor de neon-gevelverlich- ting „Kroon-zeifbediening". Verdere felicitaties werden gesproken dooi de heer Hoogenboom namens de N.V. Verenigde Zuivelbereiders, de heer C. Zee, secretaris van de Zeeuwse Melkfederatie, de heer D. Boone, die sprak namens het Be- drijfsschap Melk, en de Kroon-gros- sier, de heer Smallegange, uit Hal steren. Voorts werd het woord ge voerd door een zuster van de heer Hage, alsmede door zijn schoonva der, de heer Kuijper, Nadat hij de vele gasten aan het begin van deze samenkomst had welkom geheten, sprak de heer Hage tot allen een uitvoerig dankwoord, in het bijzonder tot burgemeester mr. Dijckmeester en tot de aanne mers, de heren F. van Aken, firma D. Quant en Zn., P. Schults en J. A. Kosters, die in vrij korte tijd een zaak wisten te bouwen die gezien mag worden, en die aan alle eisen van een moderne zelfbedieningszaak voldoet. Namens de aannemers dankte de heer Quant voor de ontvangen op dracht. Als bijzondere attractie voor het publiek in Malta voerde een vlieg tuig van Martin's Air Charter, ge charterd door de heer Hage, 's mid dags van 1.00 tot 2.00 uur droppings uit boven deze nieuwe stadswijk. Aan kleine parachutes werd een honderdtal bonnen neergelaten, wel ke in de nieuwe zaak tegen ver schillende artikelen kunnen worden ingewisseld. ever dat zü nu in de verdediging zijn gedrongen", zo heeft de Britse minis ter van koloniën, Duncan Sandys, bij zyn terugkeer van een bezoek van drie dagen aan de Zuid-Arabische Federatie verklaard. Hij zei dat de Britse troepen nu een groot gebied langs de weg van Aden naar Dhala beheersen. Zij moesten nu hun stellingen consolide ren en elke mogelijkheid tot nieuwe opstandige akties uitsluiten. De minister deelde mee dat de in Londen te houden conferentie over de grondwet van de Zuidarabische Federatie zal worden voorafgegaan door een bijeenkomst, waarop onder voorzitterschap van een Britse mi nister vertegenwoordigers van alle politieke schakeringen in Zuid-Ara bië hun opvattingen kenbaar kun nen maken. Wat de betrekkingen tussen de Fe deratie en Aden betreft zei minister Sandys, dat niet zozeer van onenig heid kan worden gesproken als wel van een verschil in de wijze van be naderen der huidige problemen. Tenslotte maakte de Britse minis ter gewag van een grote solidariteit tussen de Britse en de Arabische tx-oepen die de opstandige stammen bestrijden. MAASSLUIS. De 31-jax-ige Joego slaaf A. M., die in het huis van be wailing in Assen is ingesloten we gens in'bi-aken. o.m. in Rolde, wox-dt er ook van vex-dacht dn de nacht van 26 op 27 maart in Maassluis bij de firma Vecom te hebben ingebx-oken en er f 10.000 te hebben buitge maakt. M. is gekenschetst als een misdadiger van internationale allure voor wie ook Interpol belangstelling schijnt te hebben. Ingezonden mededeling ZONDER SPATTEN - ZONDER WALM NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND 76. „Mijn kind is weg! Jullie hebt haar de bossen ingedreven!" schreeuwt Tjomkin met een beschuldigende wijsvinger op de kolonisten gericht. „Makoesjlah! Makoesj- lah!" Hij wankelt het erf over naar de bosrand. Aram snelt de zigeuner na. „Daar, haar voetspox'en!" hijgt Tjomkin, wijzend op kleine voetafdrukken in het zandpad. Opeens is hij al zijn pijnlijke kneuzingen vergeten en haastig rent hij langs het voet spoor, onophoudelijk de naam van zijn dochtertje uitgalmend. Maar bij een open plek in het woud staan de twee mannen opeens geschrok- ken stil. Het voetspoor houdt plotseling op, de grond is omwoeld door vele paarden hoeven en verse spox-en van paarden voe ren verder het woud in. Tjomkin is op de knieën gezonken. „Wat maak je daaruit op, Aram?" vraagt hij schor. „Onbeslagen paax-denhoevexrDat zijn indiaanse paarden geweest. Tjomkin", zegt Aram ernstig, „de x-oodhuiden hebben jc dochtertje meegevoerd"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5