Neem QPK5 BESCHUIT punt Het Gelukskind Metaalbadplaats in Californië ~Schouwen-Duivelandse Sportspiegel1,1 1964 rekordproduktie tarwe verwacht STAD EN EILAND RONDJE Ingezonden mededeling „TIJDGEEST II" IN HAVEN TE BRUINISSE Oud-verzetsmensen bezochten de Deltawerken BIIUINISSE, 13-5. De vaartochten van het Rode Krukschip „Henri Du- nant", met chronische zieken, zijn op cns eiland alcm bekend, maar ook voer anderen hebben dergelijke vaar tochten hun aparte bekoring. Geor ganiseerd door de Stichting 1940-45, maakt de zeer fraaie salonboot „Tijd geest II" van de rederij Fecnstra te Rotterdam deze week een „cruise" ever de Zeeuwse en Zuidhollandse stromen, met aan boord ruim veertig oud-verzetsmensen, die hun strijd veer de vrijheid in de oorlogsjaren moesten betalen met een langdurige gevangenschap waardoor zij zodanig werden gehandicapt, dat zij in het dagelijkse leven niet meer normaal mee kunnen. De jaarlijkse reünie die de Stich ting 1940-45 voor hen organiseert is dan ook een evenement in de dage lijkse sleurgang van hun leven. Ie der jaar komen ze tevoren bijeen, om te stemmen welk deel van Ne derland ze het volgend jaar zullen bezoeken. Helaas wordt de groep jaarlijks kleiner omdat er „ouderen" wegvallen, maar de groep gehandi capte verzetsstrijders is wel zo groot in ons land dat hun plaatsen wel weer door anderen worden ingeno men. Zo hebben dan dit jaar ruim veer tig van hen, uit Utrecht, Gelderland en Noord-Brabant, Zeeland en wat daarom heen ligt als reisdoel geko zen, nadat ze vorig jaar in Limburg zijn geweest. Maar altijd is de „Tijd geest II" hun gastschip. Normaal varen deze schepen in het volle toe ristenseizoen hun vakantietochten van negen dagen op de Rijn. Zaterdag begon de tocht in Ut recht waar werd ingescheept en des avonds neg arriveerde men in Mid delburg. Aan dit bezoek aan de Zeeuwse hoofdstad werd een rondrit door Walcheren vastgehaakt, voor men maandag en dinsdag de Schelde afvoer om een-kijkje te nemen in de Sinjorenstad van onze zuiderburen: Antwerpen. Na twee dagen Antwer pen volgde woensdag de tocht naar Bruinisse, waar gemeerd werd aan de rijkssteiger naast de vissershaven. Ontvangst in Deltakantoor Het hoofd van de Deltadienst te Bruinisse, ir. P. H. van der Weele, heeft het gezelschap in het Delta- kantcor ontvangen en bij de ma quette van de kabelbaan en de tal rijke tekeningen die de wanden van het kantoor sierden een uiteenzet ting gegeven van de Deltawerken in Zeeland, de sluiting van de zeear men en de gedachte sluiting van de zeegaten. Het experimentele van de sluiting van de noord-Grevelingen dcor middel van een kabelbaan, kreeg daarbij de nodige nadruk en nadat alle leden van het gezelschap een duidelijk beeld hadden gekregen van het hoe en waarom van deze werken werd met busjes naar de Oostkop getrokken om het werk in ogenschouw te nemen zoals het daar in werkelijkheid wordt gemaakt. Een verfrissing in café-restaurant „Bru" was het sluitstuk van deze excursie, die echter spoedig gevolgd werd door een rondrit over het ei land (caissons Ouwerkerk-Zierikzee- Westhoek-Brouwershaven). Donder dag vertrek men naar Brielle, van daag (vrijdag) paar Gorinchem waar het afscheidsdiner plaats vindt en zaterdag ontscheept men weer in Utrecht. De „Tijdgeest II" staat ondercom mando van kapitein Koudenburg, het medische team bestaat uit dokter Ten Feit en mevrouw Van der Wey- Zwaan, Reisleiders zijn de heren H. A. Das en C. D. M. van Exel, direk- teuren van de Stichting 1940-45, in de districten Utrecht en Noord-Bra bant. Oude bekenden en strijdmakkers ontmoeten op deze manier ieder jaar groepen op reis. De tijd aan boord wordt niet alleen doorgebracht met praten over het verleden of het el kaar vertellen wat er in het afgelo pen jaar in hun privéleven is ge beurd, maar er worden ook gezel lige wedstrijden gehouden, voorna melijk in de avonduren. Dit werk, dat het Rode Kruiswerk van de „Henri Dunant" evenaart, kreeg door deze tccht ook in onze regionen wat meer bekendheid. Iets wat het zeer zeker verdient. Goud en Zilver borrelen op uit de diepte U kunt n Amerikaan roken U kunt ook Maar u kunt ook 'n Virginia roken de onvergelijkbare Golden Fiction melange kiezen Voor rokers met een eigen stijl Belangrijke ontmoetingen voor bezetting laatste plaats in 4e kla. G Zonnemairc of Burgh II kampioen in 2e kl. S.K.N.W.K. speelt in haar nederlaagtoernooi tegen Renesse W.I.K. II en Burgh II binden de strijd aan tegen elkaar VOETBAL K.N.V.B. Op 2 e Pink sterdag staan voor de 4e klas G de laatste vier te spelen wedstrijden op het programma. Twee wedstrijden nl. SC Gastel-Halsteren en NVS- Clnzona zijn hierbij nog van belang voor de bezetting van de onderste plaats daar op NVS na de overige drie clubs hierbij nog zijn betrok ken. SC Gastel geven wij thuis de beste kansen tegen Halsteren terwijl het er voor Cluzona maar erg donker uitziet bij het bezoek aan NVS. Bij de overige wedstrijden geven wij Vosmeer de beste kansen voor eigen publiek tegen RKFC, terwijl D1VO evenmin kansloos is tegen De Schut ters. AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. Ook in (le le klas B wor den maandagmiddag de laatste wed strijden gespeeld. Renesse gaat te Goes op bezoek bij Robur waar bij winst definitief beslag op de tweede plaats kan worden gelegd. Hans- weertse Boys gaat in eigen omgeving de strijd aanbinden tegen Luctor waarbij het de beste papieren in handen heeft. In de 2e klas C wordt de competitie besloten met de ont moetingen Zonnemaire-Zierikzee III en Burgh II-SVOWK. Weet, naar wij ook aannemen, Zonnemaire haar wedstrijd te winnen dan kunnen zij zich tevens kampioen van deze af deling noemen. Zouden de rood-ge- len evenwel verliezen dem zou bij winst van Burgh II de titel voor de groen-witten zijn. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas hebben de reserves van AZ- VV voor eigen publiek een goede kans tegen erseke III. Krabbendijke II zal de inzet ivel met Nieuwdorp zien vertrekken, terwijl Kapelle het niet gemakkelijk gaat krijgen tegen kampioen Nieuuiland. Hoek geven wij een goede kans baas in eigen huis te blijven tegen Kats. JUNIOREN. In groep A IV heeft MEVO A I weinig kans op succes bij het bezoek aan Kloetinge A I. In groep B VIII krijgt Zwaluwen '61 B I bezoek van kampioen WIK B I, terwijl in groep B VIII het treffen tussen Zierikzee B I en Dreischor B I weer op het programma staat. Naar mag worden aangenomen zal Zierikzee B I deze wedstrijd wel in winst weten om te zetten zodat bin nen afzienbare tijd de beslissings wedstrijd tussen Bruse Boys B I en Zierikzee B I tegemoet mag worden gezien. NEDERLAAGTOURNOOI. In haar nederlaagtournooi speelt SKNWK mogenmiddag te Nieuwerkerk tegen een combinatie van het le en 2e elf tal spelers van Renesse. Na het goe de resultaat vorige week tegen SV- OWK mag ook nu weer een aardige wedstrijd tegemoet ivorden gezien. KORFBAL. Voor de SDKB-com- petitie is er voor morgen een klein inhaalprogramma vastgesteld. In de 2e klas gaan te Kerkwerve de re serves van WIK en Burgh de strijd tegen elkaar aanbinden. Bij de ad- spiranten krijgt WIK A bezoek van SKNWK, terwijl WIK B te Noord- welle op bezoek gaat bij DOSKO. Te Scharendijke treedt ZSC als gast heer op van Brouwershaven, terwijl bij de pupillen de rollen juist zijn omgekeerd. Dinsdagavond krijgt, in de 3e klas, DES II bezoek van Zee meeuwen II. Te Dreischor komt NOAD II in het veld tegen Renesse, terwijl te Ellemeet ZSC II het gaat opnemen tegen Velocitas. Ten slotte komen WIK III en Unitas II tegen elkaar uit te Kerkwerve. Ingezonden mededeling BEN HAAG, 14-5. De heer J. S. Brandsma, direkteur voor de sector onverwerkte produkten van het Pro- duktschap voor granen, zaden en peulvruchten, meent dat dit jaar re kening moet worden gehouden met de mogelijkheid van een recordpro- duktie van inlandse tarwe van meer dan 700.000 ton. Daarmee zou dan het record van 1962, toen er een oogst van 603.000 ton was, gebroken zijn. Er is volgens de decembertelling 86.000 ha. winter tarwe uitgezaaid, tegen 668.000 ha. voor oogst 1963. De uitzaai van zo- mertarwe is nog niet bekend, maar ook hier verwacht de heer Brands ma een uitbreiding. Voor oogst 1963 werd ongeveer 58.000 ha. zomertarwe uitgezaaid. Het Prcduktschap heeft het ge wenst geacht de hoeveelheden in landse tarwe, die van de oogst 1963 aan het V.I.B. zijn of zullen worden aangeboden, te ruimen voordat deze grote nieuwe oogst beschikbaar komt. Het heeft daarvoor met de belang hebbende groepen uit het bedrijfsle ven een regeling gëtroffen. Begin april werd 63.300 ton inlandse tarwe aan het V.I.B. aangeboden. Daarvan is bij een drietal inschrijvingen en een veiling 20.885 ton voor veevoe der doeleinden verkocht, zodat in de komende maanden nog tenminste ruim 42.400 ton voor dit doel afgezet moet worden. Tot eind mei kan nog tarwe bij het V.I.B. worden ingele verd, maar bij het Produktschap wordt niet verwacht dat het aanbod zal oplopen tot de hoeveelheid van 125.000 ton in totaal die in theorie, gezien de door telers en handel reeds afgezette hoeveelheden en de eind maart nog aanwezige voorraden, mogelijk zou zijn. Dit omdat het V.I.B. geen hogere prijs meer geeft, dan wie welke bij inlevering in de laatste week van april gold. Voor de eerste maal in de geschie denis van de mijnbouw heeft men een echte edelmetaalbron aange boord. In zuid-Californië stootte men bjj een boring op een bijzonder hete bron, die vermoedelijk zijn oorsprong had in bepaalde lagen heel diep on der de aardoppervlakte, waarin mo menteel ertsaders uitkristalliseren. De aanleiding tot deze zeker voor de wetenschap zo sensationele bo ring was de foutieve verwachting van een oliezoekende geoloog. Men zocht olie, maar vond slechts gloei end heet water met veel stoom. Toch dacht men er wel iets aan te hebben en besloot tot een tweede boring op deze plaats om op die ma nier voldoende stoom te krijgen die gebruikt zou kunnen worden als energie voor een autofabriek, zoals ook in Italië en Nieuw-Zeeland ge daan wordt. Men boorde steenlagen aan op 3.000 meter diepte en weer borrelde er stoom en gloeiend heet water omhoog. Tot ieders verbazing bleek het water mineraalwater te zijn van een ongekend hoge concen tratie evenals trouwens de uitzon derlijk hoge temperatuur. Buiten een grote hoeveelheid lichte metalen, zo als kalium, natrium en lithium, be vatte dit water veel zware metalen in een hoeveelheid die men nog ner gens in de wereld had gevonden. 400° C. De temperatuur in het hart van de metaalbron bedraagt zeer waar schijnlijk zo'n 400 graden Celsius. Dat is een temperatuur ver boven het kookpunt van water. Het wordt echter vloeibaar gehouden door de enorm hoge druk in het binnenste van de aarde. Het blijkt, dat het wa ter in elke liter een paar gram ijzer en koper bevat en tevens enige mil ligrammen zilver en goud. Deze enorme concentraties van zware metalen zijn slechts verklaar baar door de uitzonderlijke fysisch- chemische verhoudingen in het over verhitte bronwater. Het metaalge halte is zo hoog, dat zich aan de rand van het boorgat een grote hoe veelheid zwart metaaldrek heeft af gezet, waarin duidelijk rode koper en witte zilver kristallen zijn te zien. Men heeft voor de eerste maal in de geschiedenis „maagdelijk water" uit het binnenste van de aarde aange boord, water dat er niet gekomen is nadat het oppervlak der aarde naar diepere lagen, is gesijpeld, maar wa ter dat van oorsprong reeds in het binnenste van de aarde aanwezig was. Dat stelde dr. D. E. White tij dens zijn onderzoek vast. Het water komt uit regionen, diep onder het aardoppervlak, waar zich aders met goud, zilver en koper be vinden en waar in het gesteente door het hete water zich processen voltrekken, zoals dat slechts op diepten van 8.000 tot 10.000 meter mogelijk is. Een kijkgat Vermoedelijk heeft men hier te maken met een bijzonder actief vul kanisch gebied, waar enorm hoge temperaturen uit een nog dieper deel van de aarde omhoog gekomen Feuilleton door B. T. ten Wesepe De minister van financiën van de Westduitse deelstaat Baden-Würt- temberg, dr. Hermann Müller, is in Freiburg tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee weken ver oordeeld, omdat hij vorige week vrij dag dronken zijn auto had bestuurd. De minister meet duizend mark in de kas van de Freiburgse afdeling van de „Bond voor alcoholvrij ver keer" sterten. Tenslotte is hem de rijbevoegdheid voor acht maanden ontnomen. „Allemaal gezwam in de ruimte. Ieder werkt volgens zijn eigen ideeën. Peter heeft natuurlijk, als jongeman, moderne ideeën. Maar daar snapt zo'n ouwe, chagrijnige vent als van Geesteren geen snars van. Die leeft nog in de toestand van een kwart eeuw geleden. De hoofdzaak is toch zeker, dat er meu belen verkocht worden?" Jan knikte heftig. „Juist, jonge dame ,daar gaat het nu precies om. En omdat de omzet van het meubel paleis sinds het beheer van je broer onbevredigend is - ik wil geen ster kere termen gebruiken - moest ik erheen, cm te proberen na te gaan, wat daarvan de oorzaak was. Ik heb de oorzaken gezien - er waren er heel wat - maar, ik zei het je al, omdat ik niet wilde, dat men mij van wraakneming zou betichten, heb ik er met geen woord over gespro ken, doch mplaats daarvan verzocht mij voor wat betreft het Meubel paleis te ontheffen van mijn taak". „Met als resultaat, dat de direc teur argwanend werd, in zijn auto stapte en meteen naar Bergheide reed. Je had hem geen betere tip kunnen geven, ezel". „Jannie, gebruik je verstand. Deze bom was eens toch gebarsten. Mis schien is de procedure wat versneld, doordat ik zelf ontheffing vroeg. Maar wat doet dat er toe? Jij wilt niet inzien, dat je broer ongelijk heeft. Dat je broer een aantal fou ten maakt, iedere dag weer opnieuw Om een bedrijf als het Meubelpaleis te leiden, Jannie ,daar komt heel wat voor kijken. Misschien beseft jou broer dat niet voldoende". Ze drukte ihaar peukje uit en keek hem aan. „Mét andere woorden: Pe ter deugt niet voor zijn werk? Dat wil je toch zeggen?" „Het is niet aan mij, om dit te be oordelen. Ik weet niet, wie hem heeft aangesteld en ik hoef dat ook niet te weten. Mijn taak is niet om iemand, wie dan ook, eruit te wer ken. Integendeel. Ik probeer zoveel mogelijk in samenwerking met de bedrijfsleiders en eigenaren zijn ad viezen te realiseren om zodoende de omzet omhoog te brengen. Dat en uitsluitend dat is mijn taak. Dacht jij nu, dat ooit in mijn hoofd is op gekomen Peter een hak te zetten? Op welke manier dan ook? Ik ben erg in je teleurgesteld, want jij zoudt beter kunnen weten. Je hebt mij tenminste enkele maanden vrij intiem gekend". „Ja, maar, Jan.Peter doet toch altijd zijn best? Hij staat met de zaak op en gaat ermee naar bed. Ellie zegt wel eens tegen hem: laten we nu eens over iets anders praten. Zo gaat hij er in op. Wat moet hij dan nog meer?" Hij haalde zijn schouders op. „Je vraagt het me en daarom zal ik er antwoord op geven, op gevaar af, dat je me toch niet gelooft. In de eerste plaats dient Peter zich stipt aan de voorschriften te houden. Voorts aan de werktijden. Niet een deze gebeurtenissen op deze diepte mogelijk maken. Overigens blijft het nog een vraag of men hier te maken heeft met vul kanische toerking, die zich reeds aan de aardoppervlakte heeft uitgeleefd, dus nawerking, of dat men te ma liën heeft met de proloog van een nieuwe vulkanische activiteit. Voor de geleerden is hier de mo gelijkheid om als het ware in de werkplaats van de aarde te kijken en te zien, waf er zich op enorme diepten in onze aarde eigenlijk af speelt, zoals het proces van vorming van gesteenten, ertsen en mineralen. Processen, die men nauwelijks en dan nog zeer onvolkomen tracht in laboratoria na fe bootsen. ZIERIKZEE Vergadering van de C.P.B. In het Ned. Herv. Verenigingsge bouw in 't Vrije kwamen de leden van de Ghr. Plattelandsvrouwen- bond in vergadering bijeen. Deze vergadering stond onder leiding van ae presidente, mevr. S. P. op 't Hof- de Rijke, die de vergadering op de gebruikelijke wijze opende. Daarna werd een hartelijk welkom toege roepen aan alle aanwezigen en in het 'bijzonder aan mevr. F. Berghout -Rozebocm uit Rotterdam. Nu enige mededelingen verkreeg mevr. Berg hout het woord over het onderwerp: „De plaats van 'de satan in ons le ven", Zij belichtte een diepgaand betoog, 'hoe reeds vanaf de zonde val de mens steeds bevochten en aangevochten wordt door de satan, ja zelfs Gods Zoon werd in verzoe king gébracht. En ook nu probeert de satan op allerlei manieren de overmacht te 'krijgen, waarbij voor al gebruik gemaakt wordt van de momenten waarin de mensen hot zwakst en dus 'het minst weerbaar zijn. Spreekster maande de aanwe zigen om .hiertegen steeds te strij den en te bidden om 'kracht om niet in verzoeking 'te vallen. Na dit ern stige onderwerp werden door spreek- ster nog enige vragen 'beantwoord. Daarna mocht zij dankwoorden in ontvangst nemen van de presidente. Voor de reis naar Valkenburg gaf een groot aantal dames zich op. Voor de in september te 'houden mo deshow stelde oen aantal dames zich beschikbaar om te showen. Na het zingen van Ps. 139 14 eindigde mevr. Berghout deze vergadering met dankgebed. van de meisjes - maar hij moet des morgens de deur openen. Vervolgens moet hij niet eigenwijs zijn en een air aannemen van „ik weet het en ik alleen". Een verstandig mens luis tert naar goede en zeer zeker goed gemeende raadgevingen, want daar kunnen we allemaal van leren. Als Peter van goede wille was geweest, zouden we prettig hebben kunnen samenwerken. Juist het Meubelpa leis - omdat deze zaak in mijn woon plaats gelegen is - heeft een zwak plekje bij me". „Dat heb ik gemerkt, ja", scham perde ze. Jan schudde zijn hoofd. „Jij bent niet objectief, omdat je een voor oordeel hebt tegen mij en omdat je de feiten van je broer niet ziet. Pe ter is in jouw ogen volmaakt en om dat meneer van Geesteren een aan tal dingen gezien heeft, die niet dooi de beugel kunnen, voelt Peter zich verongelijkt. Dacht je, dat ik dit al lemaal leuk vind? Integendeel. Ik had veel liever gehad, dat alles tot in de puntjes in orde was en dat de omzet iedere jmaan'd stijgende was, inplaats van dalende". „Ook dat is een leugen!" riep het meisje uit. „Peter heeft altijd gezegd dat de omzet zeer bevredigend is". Hij zuchtte. „Geloof mij niet en ga zelf naar Utrecht. Vraag de cijfers ter inzage. Ofnog beter waarom vraag je het zelf niet aan je broer? Concrete cijfers. Ze zijn er. Ik heb ze zelf ingezien. In deze tijd van hoogconjunctuur, waarin iedereen over geld beschikt, moet een zaak als het Meubelpaleis met sprongen omhoog gaan. Je bent zo goed met Peter, niet? Vraag hem maar eens het omzetboek ter inzage en dan over de laatste twee jaren. Meer zeg ik niet". „Dat zijn gemene verdachtmakin gen", siste ze. „Peter kon toch moei lijk bij de deur gaan staan en de mensen naar binnen trekken?" (Wordt vervolgd). Men kent dat wel die sfeer „in de bus", die vooral tegen het einde van een reis naar een climax van gezel ligheid en verbroedering toegroeit. Iedereen kent iedereen. Misschien tóch al, maar na zo'n lange dag sa men op sjouw een heel stuk beter. Dan komt het fluister ogenblikje van degene, die zich ongewild misschien, maar daarom niet zonder enthousias me tot leider of leidster heeft ge maakt. Het gaat om de chauffeur. Die zit een hele dag maar vanalles te ontwijken en te remmen, te acce lereren, te zweten en uitleg te geven. Zo'n man verdient wel een extraatje en dat komt er dan ook, dank zij de gezamenlijke samenwerking. Zo was ook een Schouws dames gezelschap een dagje uit geweest. Lekker hoor, geen gezeur van de kinderen, geen schoonmaakperike- len, geen eten koken. Het was een beste dag met prachtig weer en de stemming toch al goed, groeide naar mate de reis opschoot. De chauffeur ivas een goeie, van het uitleggerig type, maar die ook wist te zwijgen als de dames wilden dommelen. Te gen het einde van de tocht had de leidster reeds de centjes bij elkaar Ze waren gezameld in een hoed, die de chauffeur veinsde niet te hebben gezien, ook al ving hij boven het motorgeraas toch wel enkele hem bekende geluiden uit het businteri eur op. Men reed alweer - na de Zijpse pont - op Schouwen-Duive- landse bodem, toen de hoed met in houd bij de chauffeur werd gebracht. Die keek er van op, want het was ditmaal geen schriel douceurtje. On middellijk pakte hij de microfoon en begon zijn beste Nederlands af te scheiden, de dames bedankend voor hun gulheid. „Hartelijk dank dames en als te- gengebaar bied ik een rondje aan". Dat kon nog best, want enkele appe tijtelijke tenten moesten nog ivor den gepasseerd, voordat het doel - de Westhoek - zou zijn bereikt. De spanning in de bus groeide, want ieder wilde weten, waar de chauf feur zijn voertuig zou laten stoppen. Het zou spoedig blijken. Bij de Zie- rikzeese Nobelpoort ging het gebeu ren. De chauffeur bood zijn rondje aan of liever twee rondjes, want tot tweemaal toe pikte hij de rotonde. Het ivas een chauffeurlijke fopperij van klasse en er is in de bus hard om gelachen. Jammer voor de chauf feur, maar (misschien) na dit stukje kan hij het mopje niet meer gebrui ken, als hij weer op reis moet met, andere dames of heren. Want dat moet hij vast! EILANDMAN. ingezonden mededeling HOOFDSCHOTEL? VLEES

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2