MOL DE ZIERIKZEESCHE COURANT CONFERENTIE N.A.V.0. IN DEN HAAG GE-EINDIGD si Cultuurtechnische werken in 1963 Slachting in Laos TRIESTE BERGING VAN BUSJE BIJ MIDDELHARNIS Vragen in Kamer over de vredesbeweging LANDBOUW, RECREATIE EN RUIMTELIJKE ORDENING Neem geen risïco...verf met De verf met flexabiliteit* ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 mei 120ste jaargang No. 19581 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bi) de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h_Jaflj^nman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Boinv van 35 woningen in Malta N.A.V.O.-lamlen steunen activiteiten Ver. Naties op Cyprus DEN HAAG, 14-5. - De N.A.V.O.- conferentie is donderdag omstreeks half twte geëindigd. De ministers van buitenlandse zaken hadden toen overeenstemming bereikt over het eommuniqué. De formulering van de passage over Cyprus heeft moeite gekost. Maar tenslotte konden de Turkse en Griekse minister van bui tenlandse zakaen, rcspekticvelijk Er- kin en Kostepoulos, met de tekst in stemmen. In conferentiekringen is gezegd dat men het een winstpunt vindt dat de paragraaf over Cyprus in het communiqué is opgenomen. Volgens het communiqué steunen de N.A.V.C.-landen de aktiviteit van de Verenigde Naties en de bemidde- DEN HAAG, 14-5. In 1963 hebben rijksoverheid en belanghebbenden in normale cultuurtechnische werken 150,4 miljoen gulden geïnvesteerd; slechts vijf miljoen meer dan in 1962. Daarvan werd 61 procent bekostigd door de overheid, 39 procent door de belanghebbenden. Het bedrag is als volgt onder te verdelen: ruilverkaveling 88 miljoen (vorig jaar 88,2 miljoen); waterbe heersing en ontsluiting buiten ruil verkaveling 52,4 miljoen (53,6 mil joen); boerenwerken en boerderij- bouw buiten ruilverkaveling 0,8 miljoen; aanvullende werken 9,2 miljoen (14,3 miljoen). Boven de 88 miljoen voor ruilverkavelingen komt nog een bedrag van tien miljoen, dat door derden werd bijgedragen; het vorige qaar was dat ruim zeven mil joen. Dit wordt gemeld in het 'aar- verslag 1963 van de Cultuurtechni sche Dienst. In 1963 kwamen elf wettelijke ruil verkavelingen gereed met een geza menlijke oppervlakte van 33.230 hec tare. De totaal gereedgekomen op pervlakte steeg daardoor tot 199.310 hectare. Twaalf wettelijke ruilverka velingen, met een gezamenlijke op pervlakte i>an 52.750 hectare, werden met positieve uitslag gestemd en daarmee in uitvoering genomen. De totaal in uitvoering zijnde opper vlakte steeg daardoor tot 357.070 hec tare. De aangevraagde oppervlakte ruilverkaveling bedroeg aan het eind van het verslagjaar 1.214.400 hectare, waarvan 417.200 hectare in voorbe reiding. Hogere uitkeringen voor de provincies DEN HAAG, 14-5. De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxo- peus, heeft de uitkeringen b(j wijze van voorschotten aan de provincies verhoogd. De belastingopbrengsten van het rijk, waarin het provinciefonds voor ongeveer 0.8 procent participeert, wordt voor 1964 nader geraamd op 12.909 miljoen gulden. De oorspron kelijke raming bedroeg volgens de miljoenennota 1964 f 11.695 miljoen. Als gevolg van deze nieuwe belas tingraming zal het bedrag van f 92.5 miljoen, dat aan het Provin ciefonds was toegewezen nu kun nen stijgen tot ruim 102 miljoen gul den. Het voorschot aan de provincie Zeeland wordt met f 616.000,- ver hoogd. Waterbeheersing in Brabant baart ernstige zorgen BREDA, 14-5. De toenemende be volking, de industrialisatie en de land- en tuinbouw doen steeds gro tere aanspraken op de hoeveelheid water die in de Brabantse bodem aanwezig is. Deze wateronttrekking kan in dc toekomst zo'n omvang aannemen dat deskundigen een ern stige daling van de grondwaterstand Tengevolgen van deze daling zal met name het bestaande watertekort van de landbouw steeds groter wor den, terwijl ook het landschap ern stig zal worden bedreigd. Dit vermeldt een raamplan voor de waterbeheersing dat een werk groep van de provinciale waterbe- heersingsccmmissie heeft opgesteld. De werkgroep heeft gebruik ge maakt van de ervaringen die zijn opgedaan in de proefgebieden van midden-Limburg en Oost-Brabant, waar het wateraanvcerplan Panheel in uitvoering is. Het is op de volgende punten ge baseerd: ernstige daling van de grondwaterstand kan voorkomen worden door peilbeheersing in lei ding- en slotenstelsels; dat peil kan in de hand gehouden worden dooi water in te laten in beekgedeelten die bovenstroomsgelegen zijn; in ho ger gelegen drogere - gebieden zal water uit de ondergrond opge pompt moeten werden. Volgens de werkgroep is de beno digde hoeveelheid water voor het landbouwgebied 0.33 liter per se conde per ha. Voor de tuinbouwge bieden zijn hogere aanvoeren nodig. VIENTIANE, 14-5. In Laos hebben communistische troepen een ware slachting aangericht onder een recht se eenheid stoottroepen, na een ach tervolging van 80 km door de heuvels van midden-Laos. Ongeveer 750 rechtse militairen en vluchtelingen werden gedood of ge wond, zo deelden westelijke militaire kringen in de hoofdstad Vientiane donderdag mee. laar in het gebied. Niet in het com muniqué is opgenomen dat de se- kretaris-generaal van de N.A.V.O., mr. Stikker, opdracht heeft gekregen de verhouding Griekenland-Turkije met zorg te velgen. In deze conferentie zijn, aldus zei men in conferentiekringen, grote kwesties van verreikend karakter aan de orde geweest waarbij zich echter geen botsingen hebben voor gedaan. De tegenstellingen zijn met grote openheid besproken, maar daarbij niet verscherpt. Men kon ook horen zeggen dat de sfeer tussen de Griekse en Turkse delegaties wat is verbeterd. Alle landen hebben hun standpunt in de Duitse kwestie nog eens on derschreven hetgeen cok in het communiqué is opgenomen. Communiqué Na afloop van de conferentie is het volgende communiqué uitgege ven: „De Noordatlantische Raad heeft zijn voorjaars ministersvergadering van 12 tot 14 mei 1964 in Den Haag gehouden. De ministers hebben de interna tionale toestand bestudeerd. Zij be spraken het politieke jaaroverzicht over de stand van zaken van het bondgenootschap dat door de sekre- taris-generaal werd aangeboden. Zij legden de nadruk op de rol van het Atlantisch bondgenootschap als de onmisbare waarborg voor veiligheid en vrede en als zodanig als voor waarde voor sociale en economische vooruitgang. De ministers hebben nogmaals uiting gegeven aan hun vastbeslo tenheid te streven naar ware ont spanning in de internationale be trekkingen. Hoewel zich in de afge lopen maanden geen ernstige crises in Europa hebben voorgedaan, is de Sowjet-Unie wel doorgegaan met haar pogingen verschillende vormen van druk te oefenen. De communis tische landen" zetten hun pogingen om op verschillende manieren hun stelsel over de gehele wereld te ver spreiden, voort. De grondoorzaken van de spanning in de wereld blij ven zich doen gelden". „In het bijzonder is er nog geen oplossing gevonden voor het Duitse en het Berlijnse vraagstuk. De raad stelde nogmaals vast dat een recht vaardige en vreedzame oplossing van het Duitse vraagstuk alleen kan worden bereikt op basis van het recht van zelfbeschikking en was het er over eens dat elke passende gelegenheid moet worden aangegre pen om de verwezenlijking van de wens van het Duitse volk tot her eniging in vrijheid dichterbij te brengen en daardoor een duurzame vrede in midden-Europa te verzeke ren. Dat probleem zal in studie blij ven. De raad heeft ook nogmaals vastgesteld dat de regering van de bondsrepubliek Duitsland de enige Duitse regering is die vrijelijk en wettig tot stand is gekomen en daar om gerechtigd is voor Duitsland te spreken als vertegenwoordigster van het Duitse volk in internationale aangelegenheden. Met betrekking tot Berlijn houdt het bondgenootschap vast aan de voorwaarden van zijn verklaring van 16 december 1958". De drie slachtoffers van het fatale ongeluk niet gevonden ROTTERDAM, 14-5. Mannen van Rijkswaterstaat cn van de Vaar- cn Duikerschool van dc genie in Gorin- chem hebben donderdagmiddag het Volkswagcnbusje dat zaterdag met drie inzittenden vanaf de ^veerboot „Stad Zierikzee" in het Haringvliet stortte, opgehaald. In de auto bevon den zich geen lichamen van slacht offers. Rijkswaterstaat was aanvankelijk somber gestemd over de kans de FLUITENDE TELEFOONS UTRECHT, 14-5. „Er is noa voor je geflotenkunnen 800 kernverse telefoonbezitters in Utrecht-Zuid van 20 mei af te horen krijgen als ze thuis komen, want op die dag wor den de eerste fluittelefoons ian de P.T.T. geïnstalleerd en n werking gesteld. Het is een orimeur voor Nederland. De elefoons bellen niet, maar kondigen fluitend een gesprek ian. Dc bezitters van rle flui- cude telefoons wonen groten- tcels in Hoograven en hel uidelijk deel van het kanaal eiland. juiste plaats te bepalen waar het wrak van het rampbusje op de bo dem van bet Haringvliet rustte. Men achtte het niet uitgesloten dat de sterke stroming het voertuig mijlen ver van de plaats van het ongeluk weg had gesleurd. Achteraf bleek echter dat dit niet het geval was. Men vreesde ook de rol die die sterke getij stroom zou kunnen spelen tij dens de reddingspoging. Men voor zag ook nogal wat moeilijkheden voor de duiker die in het water van het Haringvliet zou moeten afdalen. Het is allemaal erg meegevallen. De berging bij Middelharnis, waar over vermoedelijk in bergingskringen met de nodige eerbied zal worden gesproken, startte al kort na het fa tale ongeluk. Rijkswaterstaat begon toen, samen met de rijkspolitie te water in Vlaardingen en Dordrecht, de bodem van het Haringvliet in de onmiddellijke omgeving van de plaats van de ramp minitieus met echoloden af te tasten. Begin deze week meende men uit de peilingen te kunnen aflei den dat het busje 150 meter buiten de oostelijke havenpier tegen een glooiing rustte. Busje in 43 meter diep water Om kwart over twaalf donderdag middag kon ren duiker, sergeant Istó klasse Wim Dijkstra (29 jaar) van de Vaar- en Duikersschool in Gorin- cbem via zijn in de duikershelm in gebouwde telefoon de juistheid van hol eerste door rijkswaterstaat ge dane onderzoek bevestigen. Sergeant Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Een boze neiging is eerst een voorbijganger, daarna een 'f\ n gast en eindelijk een gebieder, f) De grootste en snelste Amerikaanse bommenwerper, de XB-70-A, is gereed gekomen. Het toestel is gebouwd voor een snelheid van 3.200 km/u. De straalreus, die een lengte heeft van 60 meter, moet eerst nog beproefd wor den. Door de ontwikkeling van de intercontinentale raketten is liet nog niet zeker of men tot serie-produktie zal overgaan. Op de foto de XB-70-A bommenwerper met deltavleugel in de hangar. „Women strike for Peace" ZONNIG Verwachting tot zaterdagavond: Heldere nacht met hier en daar nachtvorst; morgen overdag zcVjig weer en warmer dan vandaag; zwakke tot matige wind draaiende naar zuidelijke richtingen. 16 mei. Zon op 4.45, onder 20.29. Maan op 8.55, onder 0.57. 17 mei. Zon op 4.44, onder 20.30. Maan op 10.10, onder 1.42. 18 mei. Zon op 4.42, onder 20.32. Maan op 11.27, onder 2.15. 19 mei. Zon op 4.41, onder 20.33. Maan op 12.43, onder 2.40. Eerste kwartier: 18 mei te 13.42. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 16 mei 6.26 v.m. 18.48 n.m. 17 mei 7.21 v.m. 19.42 n.m. 18 mei 8.17 v.m. 20.40 n.m. 19 mei 9.27 v.m. 21.52 n.m. BROUWERSHAVEN DEN HAAG, 14-5. - Het weigeren van de toegang tot ons land aan een aantal buitenlandse deelneemsters aan het congres van de „Women strike for Peace" was gegrond mede op de overweging dat „een aantal in dit verband deels samenwerkende organisaties en personen het voorne men had pogingen in het werk te stellen de openbare orde tijdens de N.A.V.O.-conferentie te verstoren". Minister mr. Y. Scholten (justitie) heeft dit in de Tweede Kamer mee gedeeld in antwoord op mondelinge vragen van het Kamerlid Brugge- man (P.S.P.) over het aanvankelijk weigeren van de toegang tot ons land aan de buitenlandse deelneem sters aan het vrouwenvredescongres. Een aantal congressisten woonde op de publieke tribune de interpellatie bij. Zij applaudisseerden nadat de P.S.P.-er zijn vragen had gesteld, waarop Kamervoorzitter Bommer zei, dat zij zich hadden te onthouden van het betuigen van instemming of afkeuring. De bewindsman merkte in zijn antwoord onder meer op, dat de openbare orde zou worden verstoord door tijdens de N.A.V.O.-conferentie te demonstreren, daarbij politievoor- schriften te overtreden, en vervol gens een houding van lijdelijke weerstand aan te nemen. Hij merkte op, zijn gegevens uit verschillende bronnen te hebben ontvangen. De bewindsman herinnerde er aan dat tegen dergelijke voornemens maatregelen werden getroffen, waar van. één er toe strekte, dat aan een aantal buitenlandse deelneemsters aan het congres de toegang tot ons land werd geweigerd. Met vrachtauto's en helicopters zijn donderdag 300 mensen gered uit het overstroomde gebied bij de ri vier de Pangani ten zuidoosten van de Kilimandzjaro, een berg in Tan- ganjika. In .de Zuid-Arabische federatie zijn twee lijken zonder hoofd ge vonden, waarvan met zekerheid is vastgesteld dat het hier twee Britse militairen betreft die op 30 april bij de gevechten 2ijn gedood. 16 mei 17 mei 18 mei 19 mei 6.10 v.m. 7.07 v.m. 8.05 v.m. 9.17 v.m. 18.43 n.m. 19.39 n.m. 20.41 n.m. 21.56 n.m. Doodtij: 20 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied dat woensdag ten westen van Ierland tot ontwikkeling kwam, heeft zich in omvang uitgebreid en het centrum verplaatste zich in oostelijke richting naar zuid-Engeland. Vrijdagochtend om zeven uur bevond het centrum zich met een luchtdrukwaarde van 1034 mb bij Londen. Verwacht wordt dat 't hogedrukgebied juist over ons land naar Duitsland zal trekken. In verband hiermee zullen de tempera turen de komende nacht bij wind stilte opnieuw tot lagere waarden dalen en zal op daarvoor gevoelige gronden nachtvorst tot de mogelijk heid behoren. Overigens wordt hef warmer en blijft het overwegend zonnig. Op wat langere termijn gezien zal de wind uit zuidelijke richting gaan waaien en is een verdere tempera tuurstijging te verwachten. Belangrijke projecten kunnen soms niet worden gerealiseerd r- ii_i ii1 noo ri..iiiii-rnplr wnrri Dijkstra zag inderdaad op de aange geven plaats, 43 meter onder de wa terspiegel, de contouren van een Volkswagenbusje. Er was dan ook geen sprake van enige voorbarigheid toen hij de mannen aan boord van het bergingsvaartuig meldde: „het is hem". Daarna leek alles nog maar een koud kunstje. In korte tijd slaagde de duiker erin een kabel om het busje te leggen. Drie kwartier nadat de duiker via een ladder aan boord van het ber gingsvaartuig wat houterig te water was gegaan, verscheen hij na veel luchtbellen weer aan de oppervlakte. Om twee uur begon de lier van het bergingsschip aan de afsluiting van het werk. Amper tien minuten daar na bungelde het busje triest enige decimeters boven de waterspiegel. In de kabine werden geen lichamen van slachtoffers gevonden. Dit feit werd door de officier van justitie, mr. I. H. van de Roemer, die de gehele bergingsoperatie van begin tot einde meemaakte, onmid dellijk doorgeseind aan zijn collega, mr. Hoek, in het paleis van justitie in Rotterdam. Donderdagmiddag vertrok het ber gingsvaartuig met z(jn droeve last naar Dordrecht, waar door dc ver keerspolitie een onderzoek zal wor den ingesteld naar dc oorzaak van dit ongeluk, waarbij drie sportvissers uit Rotterdam om het leven kwamen. DEN HAAG, 14-5. Het jaarverslag 1963 van de Cultuurtechnische Dienst bevat een beschouwing over de openluchtrecreatie. Daarin wordt opgemerkt dat de toekenning van financiële steun van het Rijk bij het totstandbrengen van recreatievoorzieningen gericht is op voorzieningen, die het nationaal of meer dan beperkt regionaal belang betreffen. Meer en meer bl\jkt echter dat belangrijke projecten niet kunnen worden gerealiseerd, omdat de lagere overheden niet bij machte zijn deze nieuwe soort van voorzieningen binnen de begrenzing van hun budget op te vangen. Voor de hand liggend is dan de gedachte, het provinciale en gemeen telijke budget in overeenstemming met de nieuwe taak te verhogen naai de mate van het belang, dat deze la gere overheden bij de recreatie heb ben. De mogelijkheid dit te realise ren door het toepassen van een zgn. verfijningsregeling lijkt echter geen voldoende soelaas te kunnen bieden. Niettemin worden thans reeds groot se plannen verwezenlijkt doordat vraag- en aanbodzijde elkaar hebben gevonden in de vorm vaneen ge meenschappelijke regeling of stich ting. Dc particuliere sfeer Over hetgeen verder nog zou kun nen gebeuren doet het verslag een suggestie in de volgende bewoordin gen: „Voorts kan worden overwogen de daarvoor geschikt recreatiemedia in ruimere mate te betrekken bij uit gifte in exploitatie in de particuliere sfeer. Daarbij kunnen dan de niet strikt economisch exploiteerbare voorzieningen ten algemenen nutte geïncorporeerd worden in de parti culiere exploitatie. Vanzelfsprekend zullen in dergelijke gevallen de no dige waarborgen moeten worden ge steld teneinde het karakter van al gemene toegankelijkheid te bewa ren". In het verslagjaar is, deels in sa menwerking met het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, aan elf in cultuur-technische projecten ingebouwde recreatie-ob jecten (totale kosten 2,8 miljoen gul den) een bijdrage verstrekt. Daarbij zijn niet meegerekend de vele klei nere voorzieningen, die op de ge bruikelijke wijze in cultuurtechni sche werken tot stand zijn gebracht. Plattelandsvernieuwing Gezien de betekenis van de voor zieningen voor de openluchtrecreatie in het kader van de herindeling van het platteland, is besloten deze zo mogelijk in het plan van voorzienin gen van de ruilverkaveling op te ne men. De recreatie-aspecten zijn in dergelijke gevallen een intregrerend onderdeel van het plan van voor zieningen geworden. Teneinde hier aan ccn verantwoorde vorm te ge ven, zal waar nodig een vooronder zoek worden verricht op dezelfde wijze als dit geschiedt voor de an dere vraagstukken bij plattelands vernieuwing. In enkele ruilverkavelingen in voorbereiding is een dergelijk onder zoek reeds opgedragen aan particu liere bureaus of instellingen. De uiteindelijke vormgeving en detail lering van deze specifieke voorzie ningen zullen eveneens aan derden worden opgedragen, teneinde het ge vaar van uniformiteit af te wenden, en de deskundigheid op dit gebied te verruimen. Ingezonden mededeling <22£> 'extra speling voorde doe-het-zelver Verkrijgbaar bij Nieuwe Boogerdstraat, Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1