SINAS HERO DE ZIERIKZEESCHE COURANT OM VERANDERING IN DE STRUKTUIJR VAN DE NAVO Tanker inet benzine brandde als fakkel bij Barendrecbtse brug EEN ONBEMANDE TREIN IN ZWEDEN onweerstaanbaar lekker! De schadevergoeding aan oesterkwekers De verhoging van de A.O.W. AMERIKA VRAAGT OM STEUN VOOR ZUID-VIETNAM bilt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Douderdag 14 mei 120ste jaargang No. 19580 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Bouw van 35 woningen in Malta De conferentie in Den Haag DEN HAAG, 13-5. De secretaris generaal vap de Noordatlantische Verdragsorganisatie, mr. D. U. Stik ker, heeft aan het einde van de be handeling van de stand van zaken in het bondgenootschap een rede ge houden waarin hjj zei dat moet wor den vastgesteld welke veranderingen in de struktuur van de N.A.V.O. ge rechtvaardigd zyn zo veranderingen al noodzakelijk zyn. Volgens hem moest de permanente raad hieraan werken. De ministers zouden daar over een beslissing moeten nemen. De stand van zaken in het bond genootschap was het eerste onder werp dat op de beperkte vergaderin gen van woensdag drie leden per delegatie is besproken. Het ande re onderwerp was Cyprus waarmee men vandaag (donderdag) verder gaat. De Belgische minister van buiten landse zaken, P. H. Spaak, heeft ge pleit voor een discussie over even tuele verbetering van de N.A.V.O. Als het moet, dan moet het nu ge beuren. Hy gaf uiting aan zijn ongerust heid over bepaalde ontwikkelingen. Hy vroeg zich af waarom er, indien er zo dringend iets aan de N.A.V.O. veranderd meet worden, niet duide lijk is gezegd wat men dan verande ren wil. De landen die het niet rr.eer eens kunnen zijn met het rapport van de „drie wijzen" dienen duidelijk te zeggen wat zij willen. Mr. Stikker heeft hierover gezegd dat geen van de ministers ter confe rentie over een verregaande wijzi ging heeft gesproken. Wel heeft hij kunnen beluisteren dat er enige her vormingen misschien nodig zullen zijn. Tekst en toepassingen De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft daax-over gezegd dat de> tekst wel goed is maar dat het om de ioepassing gaat. Hij was het met zijn collega Spaak eens dat men dan Dit is een portret van de Italiaan Manlio Brozio, die op de voorjaars vergadering van de Navo in Den Haag met algemene stemmen is ver kozen als opvolger van de Neder lander mr. D. U. Stikker in de func tie van secretaris-generaal van de verdrags-organisatie. wel moet zeggen wat men wil. Minister Luns bepleitte voorts ver sterking van het bondgenootschap op militair en politiek terrein. Hij stelde vast dat de integratie op militair ter rein wordt geremd dcor politieke overwegingen. Een studie in de N.A. V.O. over een aantal militaire pro blemen waartoe een jaar geleden is besloten, is niet van de grond geko men. Verschillen van mening Mr. Stikker heeft in zijn rede ge zegd dat de bespx-ekingen over de stand van zaken ter conferentie een inleidende gedachtenwisseling is ge weest die moet worden voortgezet. De verschillen van mening in de N.A.V.O. mogen niet zo ver gaan dat het bondgexxootschap er door in ge vaar wordt gebracht. Verschillende ministers bepleitten soepelheid. Juist cJie soepelheid is één van de belang rijkste pluspunten van de alliantie. Ook mr. Stikker pleitte voor be tere consultatie op burgex*lijk en mi litair gebied. ROTTERDAM, 13-5. Twee uur lang heeft woensdagmiddag de 1.000 ton metende binnentanker „Alancy III" uit het Belgische Gent, berstensvol licht ontvlambare benzine 90-R, op de Oude Maas naby de Barendrecht- se brug als een fakkel gebrand. De vier opvarenden, schipper P. Bozua uit Doi*drecht, zijn vrouw en kind en een knecht konden te nau- wernood door de bemanning van het juist passerende sleepschip „Lis" worden gered. Later bleek dat de schipper en zijn vrouw licht werden gewend. Na door een arts in Oud- Beijerland te zijn behandeld moest het tweetal worden doorgestuurd naar een ziekenhuis in Dordx-echt. De vrouw raakte gewond toen zij kort na het uitbreken van de brand in paniek door een raam in de kajuit sprong. Haar man kreeg een gebro ken arm. Het scheepvaartverkeer werd door de Rijkswaterstaat zowel in de x-ich- ting Dordrecht als in de richting Spijkenisse gestremd. De rijkspolitie te water in Dord recht, die het onderzoek naar de oor zaak van de brand leidt heeft naast HEERLEN. Het 6-jarige dochtertje van de familie M. is nabij de ouder lijke woning aan 'de Heskensweg te Heerlen door een personenauto over reden. Het kind was op slag dood. Het meisje stak plotseling tussen twee geparkeerde auto's de weg over. Engeland neemt nog geen maatregelen tegen radioschepen LONDEN, 14-5. Onder druk van de kiezers heeft de conservatieve rege ring van Engeland besloten om in elk geval voor de verkiezingen van oktober a.s. geen maatregelen te ne men tegen de radioschepen „Caroli ne" en „Atlanta" die even buiten het territoriale water in de Noordzee lig gen. „Door deze uitzendingen te ver bieden, zou men de luisteraars in het oosten van Engeland beroven van programma's die voor het eerst sinds lange tijd het aanhoren waard zijn", hebben de leden van de (conservatie ve) commissie voor televerbindingen in het Lagerhuis verklaard. Drie weken geleden heeft de mi- nxster van P.T.T., Reginald Bevin, de zenders scherp vex-oordeeld. Zij sto ren de x-adiodiensten van de kust wacht en van het x-eddingswezen ex*n- stig, zei hij toen. UTRECHT, 12-5. - Zweden krygt aan het einde van dit jaar zyn eerste onbemande trein. De primeur van deze volautomatisch be stuurde trein heeft de yzerertsmyn by Kiruna, de grootste in zyn soort ter wereld. De experimenten zijn tot nu toe veelbelovend ge weest, dat reeds verscheidene andere Zweedse mijnen overwegen het voorbeeld te volgen. Aangetoond is dat volautomatisch treinver keer niet alleen veel efficiënter is, maar bovendien kostenbesparend. Dc onbemande treinen, waarvan er in de myn by Kiruna achttien van elk twaalf wagons met 300 ton lading kunnen rijden, worden op afstand door radio via relays bestuurd. De lokomotieven rijden op accu's. Informaties over dc positie van dc treinen, het gewicht ervan en dergclykc worden automatisch doorgegeven aan dc cen trale bcdieningspost, waar één man dc hele ondergrondse trein dienstregeling kan leiden. Hoewel onbemande treinen in de wereld geen nieuwtjes zyn - dc ondergrondse in New York wordt ook automatisch bestuurd - wordt het Zweedse systeem beschouwd als het meest vooruitstrevende systeem ter wereld. In veel landen zyn reeds proeven genomen met automatische trein beïnvloeding. Dc resultaten waren gunstig, maar tot nu toe werkt men er alleen nog ondergronds mee, omdat toepassing bovengronds en hij personenvervoer op (psychologische) weerstanden stuit. In het naaste toekomstbeeld past wel automatische treinbeïnvloeding, waar- by het mogelyk is dat moderne apparaten mogclykc fouten van dc treinbestuurder corrigeert. de vier opvarenden vermoedelijk niet veel mensen kxxnnen vinden die in staat zijn een volledig verslag te geven van wat zich nabij de Bax-en- dx-echtse brug heeft afgespeeld. Griekse officieren op Cyprus gedood ATHENE, 12-5. De Griekse rege ring heeft, naar aanleiding van het doodschieten van twee officieren van de Griekse troepen in Cyprus en het zwaar verwonden van een derde, teen zij, in gezelschap van een even eens gedode Grieks-Cyprische poli tieman, per auto de Turkse sector van Pamagusta binnenx-eden, een of ficiële verklaring uitgegeven. Zij zegt hierin te verwachten dat de V.N.-troepen in Cyprus „op snelle en besliste wijze zullen handelen om de moordenaars te arresteren". Student weer in hongerstaking AMSTERDAM, 13-5. Voor de twee de maal gaat de 34-jarige Amster damse student, de heer Tj. Bijlsma, in hongerstaking. De eerste maal deed hij dat op '31 maart tegen de armoede in India. Nu gaat hij een-aktie voeren ter ondersteuning van de resolutie die vorig jaar december door de Alge mene Vergadering van de V.N. is aangenomen en die inhoudt dat Is raël aan de Palestijnse Arabische vluchtelingen terugkeer naar hun vroegere woonplaatsen in Israël zal moeten toestaan. Tevens wil de heer Bijlsma meer financiële steun voor de aktiviteiten van de U.N.R.W.A., een organisatie van de V.N. die o.a. steun verleent aan de Arabische vluchtelingen. Ingezonden mededeling DEN HAAG, 13-5. De vaste com missie vcor Deltazaken uit de Twee de Kamer heeft de voorgestelde scha deregeling voor cesterkwekers over het algemeen gunstig ontvangen. In het voorlopig verslag wordt betreurd dat nog geen algemene schaderege ling is ontworpen. Daardoor vallen ■jr,n de cesterteelt economisch gebon den bedrijven buiten de regeling. Bovendien ontbreken vergoedings mogelijkheden voor gemeenschappe lijke schade, zoals die b.v. in Yerseke wordt geleden. Vele leden vinden het uitblijven van een algemene regeling veront rustend. Zij vx'ezen een herhaling van het „Zuidex-zee-treux'spel". Reeds zijn de werken van Veex*se Gat en Zandkreek gereed. Men kan slechts met behulp van incidentele maatre gelen aan geleden schade tegemoet komen. Het ontbreken van algemene rege len is bovendien een handicap om de voorgestelde vergoedingsregeling voor de oesterkwekers op de juiste waarde te schatten. DE HERINDELING VAN WALCHEREN DEN HAAG, 13-5. - Blijkens het voorlopig verslag uit de Tweede Ka mer op het wetsontwerp gemeente lijke hérindeling Walcheren wordt over het algemeen vrijwel geheel in gestemd met de voorstellen. Bezwaren worden geopperd tegen de voeging van Serooskei'ke bij Vee- re. Deze overwegend agrarische ge meente zou volgens verscheidene le den beter bij de te vormen gemeente Mariekex-ke hox'en. Niet algemeen wordt het voortbe staan van Westkapelle toegejuicht. Verschillende leden tillen niet zwaar aan de vex-schillen in politieke ori ëntatie en beroepsstruktuur ten aan zien van aanliggende gemeentep. Het voortbestaan van Oost- en West-Souburg vinden vele leden be langrijk omdat hierdoor vergroeiing van Middelburg met Vlissingen als „zustersteden" voorkomen wordt. Kleine wijzigingen in het ontvyei'p worden door enkele leden als verbe teringen gezien. Men prijst de me thode van „hearings" op Walcheren waardoor een zo juist mogelijk beeld van de situatie werd verkregen. Vele leden zijn het oneens met de voorgestelde beroepsprocedure op de gewone rechten. Liever zag men een arbitrage commissie of een scheids gerecht. Daardoor zou de gang van zaken bespoedigd worden. DEN HAAG, 13-5. In een interview vcor de televisie over de wenselijk heid van optrekking van de A.O.W. per 1 januari 1965 tot een sociaal minimum verklaarden de fraktielei- ders van de P.v.d.A., de A.R. en de C.H.U. de heren Vondeling, Smallen- broek en Beernink zich „voor" ofwel „zeer geporteerd voor". De heer Smallenbroek wenst ech ter ook vexdaging van de inkomsten belasting tijdens de aan de gang zijnde regex'ingsperiode. De K.V.P.-fraktieleider de heer Schmelzer voelt ook veel voor op- ti*ekking van de A.O.W. De heer Geertsema, de fraktieleider van de V.V.D., voelt er ook wel voor, doch zag moeilijkheden op het punt van de financiering. Zijns inziens mag niet de gehele verhoging uit de schatkist worden betaald. Hij wilde zich niet op 1 januari vastleggen, omdat op gx-ond van het Akkoord van Wassenaar belastingverlaging hoge prioxdteit geniet Amerikaanse straaljager stortte op woonwijk LAS VEGAS (Nevada), 14-5. Zes personen zijn woensdag om het le ven gekomen doordat een Ameri kaanse straaljager van het type F- 105 in een wooruwij'k neerstortte. Het toestel verongelukte koit nadat het van de luchtbasis Nellis was op gestegen. Na rakelings voorbij een school te zijn geschoten, kwam het vliegtuig in aanraking met enkele huizen waarna het uit elkaar sprong. De slachtoffers zijn vijf burgers, onder wie drie kinderen, en de pi loot van de straaljager. Zeven hui zen zijn volkomen vernield. De NAVO-couferentie DEN HAAG, 12-5. De Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Rusk, heeft op de eerste werkver gadering van de NAVO-conferentic aangedrongen, dat de NAVO-landcn Zuid-Victnam zullen helpen by de opbouw van het civiele bestuur en medische hulp zullen geven. De Ver enigde Staten moeten alles blyven doen, ook militair, om de onafhan kelijkheid en vrijheid van Zuid-Viet- nam te beschermen. Dc enige andere spreker .ven de ochtend vergadering was de Britse minister van buitenlandse zaken, Bulier. Hij hoeft mot gereageerd op Rusks suggesties over hulp van do andere NAVO-landcn aan Zuid-Vicl- nam. Ru.sk zoi dat Cuba nog steeds een probleem vormt. Hij wees erop dut de regering van Fidel Castro nog al tijd nauwe betrekkingen onder houdt met Moskou en dat de Cuba nen nog alltijd ondermijnende acti viteit ontplooien in de andere La tijns-Amerikaanse landen. Volgens dc Amerikaanse regering dient de isolatie van Cuba gdhandhaafd te 'blijven. De Amerikaanse regering zal irxiiet afzien van de veikcnnmgs- vluchten boven het eiland. Over de Oost-West-verhouding zei de Amerikaanse minister dat cr sprake is van een pauze in dc di recte confrontatie. Dc Chinees-Rus sische tegenstellingen zyn een be langrijk element in de huidige poli tieke situatie. Verder zei hij dat achttien maan den na dc Cuba-crisis dc hoofdpro blemen van de verhouding tussen nosl en west nog niet zijn opgelost. Hij noemde in dit verband in het bijzonder de splitsing van Duitsland en Berlijn. Afschrikwekkende strijdmacht De ministers Butler en Rusk wa ren 'het erover eens da't de afschrik wekkende strijdmaöht noodzakelijk blijft. Ook met de sdhiilidering van de oost-west-verhouding vertelaarde minister Butler ziöh eens met zijn Amerikaanse ambtgenoot. Butler sprak odk over Latijns- Amorika, over Cyprus en Maleisië. Wat de kernbewapening aangaat, zed de Britse bewindsman dat zijn regering vooi'stander 'is van eenheid en onderlinge afhankelijkheid in At lantisch verband. Daarom -heeft Groot-Brittannlië dan ook zijn atoomstrijdmaCbt in gebracht in de NAVO. De Britse regering volgt met grote aandacht de economische verster king van Europa. Hdt economische gebouw van Eux'opa -dient een poli tiek dak te krijgen. Woensdagmiddag gaf minister Luns hij de Julianakazerne in Den Haag een buiten-protocolaire persconfe rentie. De foto toont mr. Luns om ringd door journalisten. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Wie met honden slaapt ij) wordt meestal met vlooien f) wakker. V/AT 2EQT DE Fris en zonnig Verwachting tot vrijdagavond: Koude nacht, morgen ovei'dag zon nige perioden en op de meeste plaat sen droog w^er; vrij krachtige tot matige noordwestelijke wind en on geveer dezelfde middagtemperatu- ren. 15 mei. Zon op 4.47, onder 20.27. Maan op 7.46, onder Eerste kwartier: 18 mei te 13.42. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 15 mei 5.39 v.m. 18.02 n.m. BROUWERSHAVEN 15 mei 5.20 v.m. 17.52 n.m. Springtij: 14 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-5. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van woensdag op donderdag bereikte een zwak front, dat de vooi"ste begx'enzing van droge iets koudere lucht vormt, ons land. Bij de frontpassage viel, behalve in het noorden van het land, geen re gen van betekenis. Boven de oceaan, tussen de Azoren en New Foudland, bevindt zich een depressie-systeem dat zich langzaam in oostelijke richting verplaatst. Dit wordt voorafgegaan door een in om vang toenemend hogedrukgebied, waarvan het centimm met een lucht druk van meer dan 1025 mb over Het Kanaal naderbij komt. In ver band hiermee zijn morgen bij een frisse oplandige wind flinke zonnige perioden te verwachten. Na een koude nacht zullen de temperaturen in het binnenland tot omstreeks 15 graden oplopen. Koningin Wilheliiiina- tciitoonstelling Met toestemming van Hare Maje steit de Koningin zal van 30 april t/m 31 augustus 1965 in het paleis Lange Voorhout te 's-Gravenhage een tentoonstelling wox'den gehou den, die een zo volledig mogelijk beeld geeft van het leven en werk van koningin Wilhelmina. Het plan deze tentoonstelling te ox-ganisex-en is uitgegaan van het be stuur van het Haags Cultureel Cen trum.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1