ffmjiiraÉ DE ZIERIKZEESCHE COURANT CRENS NIET GESLOTEN VOOR DE „VREDES-VROUWEN" Minister Biesheuvel over landbouwbeleid Vier minderjarigen molesteerden agent Oudste inwoonster wordt 106 jaar Transporttoestel stortte neer - 74 doden igaren raken steeds meer in trek KWESTIE-CYPRUS BESPREKEN IN DE N.A.V.0.-RAAD Verzetsman Oom Hannes terug uit Israël war tlQT Dl bilt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 12 mei 120ste jaargang No. 19579 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 RÊDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Delta-Sportivon medailles in Rotterdam Protestactie tegen NAVO-planneii DEN HAAG, 11-5. Vreemdelingen die willen deelnemen aan de „Wo men Strike for Peace Conference", zullen Nederland wél binnen mogen komen, op voorwaarde echter dat zü de openbare orde niet verstoren en zij zich aan de aanwijzingen van de politie houden. Dit is het resultaat van een be spreking die de leiding van de „Wo men Strike for Peace Conference" heeft gehad op het ministerie van justitie. Zoals bekend, heeft de regering op 8 mei besloten dat vreemdelingen die wilden deelnemen aan een protest actie in verband met de te houden NAVO-conferentie niet in Nederland zouden worden toegelaten, gezien het feit dat ernstig rekening werd ge houden met ordeverstoringen. De protestactie zou worden gehouden ter gelegenheid van de „Women Strike for Peace Conference", geor ganiseerd door de „Women Interna tional Strike for Peace". In overeenstemming met de gege ven instructies is maandag door de grensbewaking de toegang tot ons land aan enkele vreemdelingen ge weigerd. Later op de dag heeft de leiding van de „Women Strike for Peace Conference" zich tot de minis ter van justitie gewend. Zij heeft be loofd zich te zullen onthouden van enige actie die de openbare orde zou verstoren. NEW YORK, 12-5. Maandagavond zijn 41 Amerikaanse vrouwen uit New York naar Schiphol vertrokken om in Den Haag mee te doen aan de actie „Women Strike for Peace". Zij willen zwijgend protesteren tegen de oprichting van een NAVO-kern- macht, maar zullen zich stipt houden aan de aanwijzingen van de Neder landse politie, zo Is door een leidster van de groep bü het vertrek be paald. „Als er niet gedemonstreerd mag worden, demonstreren wij niet". DEN HAAG. 12-5. De ministers van buitenlandse zaken van de Ver. Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland hebben maandag avond aan een werkdiner in Den Haag uitsluitend over het Duitse vraagstuk gesproken. De ministers Rusk, Butler, Couve de Murville cn Schroder, die drie-en-een-half uur bij elkaar zijn geweest, hebben an dermaal bevestigd dat zij ervan overtuigd zijn dat een rechtvaardige en vreedzame oplossing van het Duitse vraagstuk moet worden ge vonden op basis van het zelfbeschik kingsrecht. In een na de bespreking uitgege ven verklaring wordt gezegd dat de ministers het erover eens zijn dat elke passende gelegenheid moet wor den aangegrepen om de wens van het Duitse volk tot hereniging in vrijheid dichter bij de verwezenlij king te brengen. De ministers van buitenlandse za ken Rusk (V.S.), Butler (Gr.-Br.) en Ccuve de Murville (Fr.) zullen dins dag in Den Haag bijeenkomen, aldus is maandag van welingelichte zijde vernomen. Dit zal de eerste keer zijn dat deze drie ministers een bijeenkomst heb ben sedert december vorig jaar, toen zij in Parijs waren voor de vorige NAVO-conferentie. .^tSSÊÊStm ASSEN, 11-5. - De minister van landbouw, mr. B. W. Biesheuvel, heeft maandag cp een door 1.100 personen bezochte algemene leden vergadering van het Drents Land bouw Genootschap te Zuidlaren ver klaard, dat hij direkt uit de regering zou stappen indien hij niet in staat zcu zijn de veile verantwoording vcor het landbouwbeleid van de re gering op zich te nemen. „Ik heb in de afgelopen negen maanden vcor de landbouw gedaan wat ik kon doen", zei de minister bij de beantwoording van een groot aantal vragen over de vlees-, melk-, graan- en suikei-bietenprijs, en over de prijsbeheersing van landbouw gronden. Naar zijn mening heeft de regering ten opzichte van de garantieprijs voor de melk in de gegeven omstan digheden goed werk geleverd. „Er moet ook iets voor de boer overblij ven te doen", meent mr. Biesheuvel en in verband daarmee wees hij op de noodzaak de grote verschillen bij De strijd der Britten in Aden DUNS (Schotland), 11-5. De Britse eerste minister sir Alec Douglas-Ho me heeft maandag op een verkie zingsbijeenkomst te Duns, in Schot land, verklaard dat h|j zelf opdracht heeft gegeven om vliegtuigen tegen de opstandelingen in het berggebied van Radfan, in het Britse protecto raat Aden, te gebruiken. „Ik heb de Britse opperbevelheb ber laten weten dat hij een mini maal gebruik van vliegtuigen kon maken om het aantal slachtoffers onder onze grondtroepen, die in een strijd in uiterst moeilijk bergterrein zijn verwikkeld, zo laag mogelijk te houden. Ik acht dit een volkomen juist standpunt. Ik ben niet van plan onze infanterie onder zeer moeilijke omstandigheden te laten vechten, zonder ze de steun in de lucht te geven, die zij nodig hebben", aldus premier Douglas-Home. UTRECHT, 11-5. - Vier Utrechtse jongens van 15, 16 en 17 jaar hebben op de avend van koninginnedag de 26-jarige Utrechtse politieagent H. B. mishandeld. De vier knapen zijn na dagenlang zoeken aangehouden. De jongens, die er op uit waren ge trekken om herrie in de binnen stad te schoppen en het de politie lastig te maken, hebben het neus been van de agent op drie plaatsen kapot geslagen. Hij werd in een zie- „Sigaartje" voor minister UTRECHT, .9-5. De minister van sociale zaken en volksge zondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, is na het bijwonen van een demonstratief congres van de vier samenwerkende be jaardenbonden in Utrecht, naar huis teruggekeerd met een reuze-isgaar van 60 cm. lengte Oud-sigarenmaker J. P. J. Burgers uit een bejaardenhuis in Cuyk, heeft dit aparte ro kertje voor de bewindsman gemaakt om daarmee uiting te geven aan de wens der be jaarden tot verhoging van de A.O.W. tot een sociaal mini mum. Keurig verpakt in een houten koker bood de heer Burgers de sigaar voor het be gin van de bijeenkomst aan minister Veldkamp aan. Ver rast en breedlachend keek hij bij het uitpakken van de ko ker naar de inhoud, die pas voor de dag kwam, na aan lu)ee lintjes in de nationale driekleur te hebben getrok ken. Eerst hield minister Veldkamp een reuze-namaak- sigarct in de hand, maar daar uit kwam toch uiteindelijk da echte reuzesigaar te voorschijn Hij vond het een prachtig cadeau. de kostprijs van de melk in Drente weg te werken. De welvaart in de melkveehouderij moet komen van de export en niet alleen van „zaligma kende overheidsmiddelen", aldus de minister. Premier Chroesjtsjov zag de pyramiden CAIRO, 11-5. Samen met de Egyp tische maarschalk Abdel Hakim Amer heeft Chroesjtsjov maandag een bezoek gebracht aan de pirami den van Gizeh. Langs de weg daar heen stond een grote menigte men sen, die de Russische premier uit bundig toejuichte als hij voorbij kwam. Een Egyptische archeoloog legde Chroesjtsjov uit hoe de pira miden gebouwd werden. Later voeg de president Nasser zich bij het ge zelschap. GRONINGEN, 11-5. De oudste in woonster wan ons land, mevrouw J. A. de Bree-Meyer de Hoogkerk, word't zaterdag 16 mei 106 jaar. In de morgenuren zal 'de echtgenote van de commissaris der koningin der provincie Gx-aningen, mevr. J. M. FoCk-Roest van Limburg op felicita- tiébezoek komen in gezelschap van de echtgenote van de burgemeester van Hoogkerk, mevrouw Nijman- Bozuwa. Verder werd een aantal employés van het vliegveld als gevolg van het exploderen van het toestel gedood en gewond. MANILLA, 11-5. Een straaltrans- portvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, een C.-135, is maandag enige honderden meters van de luchtmachtbasis Clark, ten noorden van Manilla, neergestort met 83 Patrouillevliegtuig verongelukt mensen aan boord. Er zijn negen overlevenden in kritieke toestand in een ziekenhuis opgenomen. I Het toestel vervoerde 73 passa giers, allen militairen, voornamelijk van de luchtmacht. De piloot was vlak voor de landing in radiocontact met het vliegveld maar gaf geen enkele aanwijzing dat er moeilijkhe den waren. Het toestel kwam uit Hawaii. Het Witte Huis bevestigde later dat 74 inzittenden om het leven zijn gekomen. De overlevenden zijn acht passagiers en vier bemanningsleden. kenhuis behandeld en kan nog steeds geen dienst verrichten. De openlijke geweldpleging speel de zich omstreeks negen uur op de avend van koninginnedag af op de Vismarkt in Utrecht, waar zich een groep opgeschoten jongens had ver zameld met het doel kabaal te% ma ken. Ze stormden op de Neude èn de Vismarkt woest door vrolijk dansen de paren heen, versperden het ver keer en maakten het de feestvierders op andere manieren erg lastig. Wangedrag Het hekwerk, dat voor een afzet ting op de Oude Gracht diende, werd het water ingegooid en het toppunt van hun wangedrag demonstreerden de herrieschoppers door even later zonder dat daartoe ook maar enige aanleiding bestond agent B. te mis handelen. Tijdens het tumult zagen de aanranders kans te ontkomen. Dagenlang heeft de Utrechtse re cherche naar de daders gezocht in kringen van als baldadig bekend staande Utrechtse nozems. Veertig knapen werden de afgelopen dagen aan 'de tand gevoeld en tenslotte ar resteerde de politie de 16-jarige iso leerder A. R., de 15-jarige boekbin der C. J. van der T., de 17-jarige timmerman H. F. J. R. en de even- oude isoleerder K. L. Zij hebben een volledige bekentenis afgelegd en zijn in afwachting van hun voorgeleiding ingesloten. Meeuwen vielen wandelaarster aan LONDEN, 11-5. Een inwoonster van Old Cöhvyn, in Wales, is door een 'honderdtal meeuwen aangeval len toen zij met haar hond op het strand wandelde. Mevrouw Roberts, een groot die- renvriendin, schijnt niet erg boos op do meeuwen 'te zijn, ook al verloor zij bij dc aanval bijna een oog. „Do meeuwen tradhtten hun jongen te beschermen 'toen mijn honid „Sul tan" hen stoorde. Hot is zeer begrij pelijk". aldus mevrouw Roberts. UTRECHT, 11-5. Niiet alleen in ons land, maar ook elders in de we reld raken de sigaren steeds meer in trek. Uit gegevens van het econo misch instituut voor 'het midden- en kleinbedrijf blijkt, 'dat de kleinhan- delsgeldomzet speciaal van sigaren in ons land over ide eerste twee maandJen van dit ja'ar melt 23 procent is gestegen ten opzichte van dezelf de periode vorig jaar. Deze voor 'de sigarenindustrie gunstige ontwikkeling staat overi gens niet op -zichzelf, want ook in diverse andere landen, waar de si garen een belangrijke plaats inne men onder de rookartikelen is het sigarenvehbruik de laatste tijd be- gestegen. Dit is met name het geval in de Verenigde Staten, België, Denemarken, Zweden en west Duitsland1. De Nederlandse sigaren'industx-ie profiteert ook van dleze ontwikke ling elders in de vorm van gi-otere exportorders. De officiële Neder landse lïifcvoerstatistieken over janu ari en februari vain 'het vorig jaar vermeldden een totaal exportcijfer van 67.4 miljoen stuks grote en klei ne sigaren. In dezelfde periode van dit jaar werden 76.3 miljoen sigaren en sigaartjes geëxporteerd, rond ne gen miljoen stuks oftewel 13.2 pro- cenit meer MARINESTATION ROTA (Spanje) 11-5. Een patrouillevliegtuig van de Amerikaanse max-ine met tien man aan boox-d is maandag 40 kilometer ten zuiden van Cadiz in de Middel landse Zee gestort. Er zijn geen te kenen van overlevenden. Het toestel was voor een oefen vlucht opgestegen van het marinestation Rota bij Ca diz. Een Spaanse visser heeft gezien dat de machine het water raakte en in brand vloog. SEALE (Alabama), 11-5. Bij Seale in Alabama heeft maandag een mi litair transportvliegtuig van het ty pe C.-119 met 43 parachutisten aan boord een noodlanding gemaakt. Twee inzittenden kwamen daarbij om het leven. Elf militairen werden gewond, van wie zes ernstig. Nog steeds stakingen in Spanje MADRID, 12-5. - In Astxxrië zijn 40.000 mijnwerkers en 5.500 metaal arbeiders in staking. De staking schijnt tot dusver mistig te verlopen en van arrestaties is geen melding gemaakt. Niettemin is de Spaanse minister van binnenlandse zaken, generaal Camilo Alonso Vega, maan dag naar Oviedo gegaan om zich ter plaatste van de toestand op de hoog te te stellen. Wens van de Turkse regering: DEN HAAG, 11-5. Turkije wil de kwestie-Cyprus in de NAVO-raad brengen. Dit heeft de Turkse minis ter van buitenlandse zaken, de heer Feridun Kemal Erkin, meegedeeld in een maandagmiddag in Den Haag aan dc pers afgegeven verklaring. In deze verklaring staat, dat de letter en de geest van het Atlantisch verdrag aan Turkije de plicht oplegt ter kennis v an de NAVO-raad te brengen, dat een ernstig geschil tus sen Tux-kije en Griekenland is ge rezen als gevolg van de verwaar lozing door Griekenland van wat bij internationaal verdrag over Cypros is overeengekomen. De verklaring beschuldigt Griekenland van steun zonder enige terughouding aan de onwettige acties van de Gx-iekse Cyp rioten, die zich ten doel stellen de Turkse gemeenschap op het eiland terug tie brengen tot de status van een hulpeloze minderheidsgroep, zo niet de Turkse gemeenschap hele maal van het eiland weg te vagen. sterkte van de V.N.-strijdmacht in de sector Kyrenia van 180 op 550 man zal worden gebracht. In deze sector alleen zouden gevechten voor komen; de andex-e zijn mistig. De V.N.-wooi-d voerder zei dat er in de nacht ongeveer 500 schoten waren gelost uit het dorp Abii'da en van de Kyrenia-hellingen. Uit de heuvels waren 150 schoten gelost op het Turks-Cyprische dorp Krini. Ook het oude stadsdeel van Nicosia werd verscheidene malen beschoten. In V.N.-kringen in New York werd vernomen dat een oud-president van Ecuador, Galo Plaza Lasso, zal wor den benoemd tot speciale politieke officier bij de V.N. op Cyprus. Plaza Lasso is in 1958 voorzitter geweest van de V.N.-waarnemers in Libanon. Hij was van 1948 tot 1952 president van Ecuador. Schietpartij NICOSIA, 11-5. Een woordvoerder van de V.N. op Cyprus heeft maan dag meegedeeld dat bij een heftige schietpartij in de oostelijke haven Famagusta maandag twee Gx-iekse Cyprioten en één Turkse Cyprioot zijn omgekomen. Eén persoon werd ernstig gewond. De poorten van de ommuurde stad werden afgezet door Ierse V.N.-trocpen, die een onder zoek instelden. De woordvoerder zei voorts dat dc AMSTERDAM, 11-5. - De 73-jarige „Oom Hannes" Bogaard uit 4 de Haarlemmermeer is maandagmiddag door een juichende schare van zestig familieleden en vele vrienden verwelkomd op het Centraal 9 Station in Amsterdam, na een reis van zes weken door Israël. De regering van Israël had de verzetsstrijder uitgenodigd, nadat via het T televisie-programma „De Bezetting" algemeen bekend werd hoeveel joodse onderduikers in de oorlog werden gered door het moedige 4 optreden van „Oom Hannes". Z|jn ervaringen in Israël vatte liü samen met „zeldzaam en ge- weldig". „Na de officiële ontvangst door dc regering de eerste tien X dagen van mijn verblijf, heb ik bij twaalf voormalige onderduikers gelogeerd. Dat waren zeer ontroerende ontmoetingen. Hoewel de onderduikers van destijds vaak nog kinderen waren, herkenden wij 4 elkaar toch wel. Het was allemaal even zeldzaam, vooral voor iemand i die niet veel gewend is", vertelde Oom Hannes na zijn eerste buitcn- landse reis. X Z\jn vier zonen, zes dochters cn tientallen kleinkinderen troonden t „opa" vervolgens mee naar een speciale bus, die het hele gezelschap X naar het huis van een van de dochters in Rijsenhout bracht. Dit is de veerboot „Stad Zierikzee" aan de steiger van het veer over het Haringvliet te Middelharnis. Zater dagochtend is een busje met drie man, vermoedelijk uit Rotterdam, van deze pont gereden en voor Middelharnis in het Haringvliet ver dwenen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Bedenkt bij alles wat gij doet: Een giftige paddestoel smaakt soms goed. Koeler Verwachting tot woensdagavond; Aanvankelijk nog wéinig, latex- meer bewolking met kans op wat regen. Zwakke tot matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen zui'd en west. Koeler over dag. 13 mei. Zon op 4.50, onder 20.24. Maan op 6.05, onder 22.44. 14 mei. Zon op 4.48, onder 20.26. Maan op 6.49, onder 23.58. Eerste kwartier: 18 mei te 13.42. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 13 mei 4.08 v.m. 16.36 n.m. 14 mei 4.52 v.m. BROUWERSHAVEN 13 mei 3.49 v.m. 14 mei 4.33 v.m. Springtij: 14 mei. 16.16 n.m. 17.03 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-5. Het K.N.M.I. dedlt mede: Tussen een 'hogedrukgebied, dat zidh van Frankrijk naar het Al pengebied verplaatst en een depres sie op de oceaan voerden zuidweste lijke tot zuidelijke winden belang rijk warmere lucht aan, het hoge- drukgébied verwijdert zich echter naar de Balkan, terwijl het depres- siegobied op de oceaan in diepte toenemend naar IJsland trekt ge volgd door een nieuwe rog van hoge luchtdruk, welke zich morgen van de Golf van Bisoaye naar west Europa zaü uitbreiden. Deze ontwik keling van de 1 lichtdruk verdeling zal tot gevolg hebben 'dat mindere wanne ludhlt over de Britse eilanden naar onze omgeving gaat stromen, waardoor het moxgen minder warm zal zijn dan vandaag, en meer be wolking zal komen en de kans op enige regen -groter woxdt. Met 18 tegen drie stemmen heeft dc speciale commissie voor kolonia lisme van de Verenigde Naties maan dag de militaire aktics van Engeland in zuid-Arabic veroordeeld cn op on middellijk staken van deze aktics aangedrongen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1