DE ZIERIKZEESCHE COURANT Stopzetting van rode agressie in Azië Truman 80 jaar Grote invoer van „kneusjes" in ons land P.T.T. verhoogt deel tarieven per 1 juli getroffenen van Skopje Randmeren langs de IJsselmeerpolders President Johnson: „Ik zal het niet zijn" De melkopbrengst Ontevredenheid in Nederlandse landbouw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 11 mei 120ste jaargang No. 19578 WAARIN OPGENOMEN f797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekkan II, Zierikzee, Pojlbui no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: De middenstand in de Westhoek Verklaring van Rusk BRUSSEL, 9-5. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Rusk, heeft zaterdagmiddag in Brussel verklaard, dat de „gehele vrije wereld grcot belang heeft b(j de stopzetting van de communisti sche agressie in Azië". „Alle vrije landen moeten elke ak- tie vermijden, die de strijd tegen de agressie Dtmceilyken of de commu nisten kan sterken in de mening, dat hun streven met succes wordt tekroend". Sprekende op een lunch voor le den van Amerikaans-Belgische ver enigingen in Brussel sprak Rusk de hoep uil, dat de leden van de NAVO hun beleid en hun Inspanningen bui ten het gebied van de Noordatlanti- sche Gemeenschap in toenemende mate zullen coördineren. „De com munisten weten, dat de NAVO te sterk is om door een rechtstreekse aanval of subversieve acties te wor den veroverd. Zij concentreren hun inspanningen tot expansie op de ont wikkelingslanden. Mochten zij daar slagen, dan zouden zij de geïndustri aliseerde landen daarna kunnen ver nietigen. De veiligheid en welvaart van een vrij Azië, Afrika en Zuid- Amerika zijn van vitaal belang voor ue uden van 'da Naoidaflanbisdhe Gemeenschap". Vietnam Rusk, die deze week de NAVO- conferentie in Den Haag zal bijwo nen, noemde in het bijzonder de strijd tegen de communisten in Viet nam en de Amerikaanse steun aan de Zuidvietnamese bevolking tegen de communistische agressie. „Wij Overeenkomst Jndonesië-Verolme DJAKARTA, 9-5. Indonesische functionarissen en een vertegen woordiger van de Nederlandse on derneming Verolme hebben in Dja karta een gemeenschappelijke over eenkomst getekend voor de bouw v..n eon scheepswerf in Tandjoeng ('-> 'haven van Djakarta. Dit meldt het officiële Indonesische persbureau Anlara. WASHINGTON, 8-5. Oud-presi dent Harry Tru man heeft vrij dag in Washing- 't: zyn 80ste verjaardag ge vierd. Hij was donderdag uit zijn woonplaats Independence in de slaat Missou ri naar de hoofd- s'ad gekomen, waar president Johnson Blair House, de resi dentie veer hoge gasten van de re gering, tot zijn beschikking had ge steld. Gewoonte getrouw maakte de ja rige een flinke wandeling, begeleid door een schare journalisten. Hij zei o.a. er van overtuigd te zijn, dat president Johnson in november de presidentsverkiezingen zal winnen met een even grote meerderheid als Rccsevelt in 1636. Truman zei nog steeds „een actief politicus" te zijn en hij verklaarde zich bereid voor de verkiezingscampagne alles te doen wat de democratische partij van hem zou vragen. Op de vraag wat hij in zijn ambts periode het zwaarste besluit had ge vonden. antwoordde de oud-presi dent dat dit het zenden van Ameri kaanse troepen naar Korea was ge weest. De prettigste dag uit zijn lcrpbaan noemde hij de dag waarop hij het presidentschap had neerge legd. hopen, dat de vrije landen hun soli dariteit zullen tonen met dit volk. dat vecht om zijn vrijheid, door het verlenen van steun op allerlei ge bied". „In Laos blijven de Noordvietna- mese communisten en hun handlan gers van de Pathet Lao de akkoor den van Genève van 1962 schenden. De Oh.n. communistische bedreiging werpt een schaduw over geheel Zuidoost-Azië. Peking blijft de over gave eisen van de 12.000.000 vrije burgers op Formosa als de absolute voorwaarde voor een verbetering in de betrekkingen met de V.S." Rusk verklaarde voorts, dat he>t voor de gehele vrije wereld ook van belang is te beletten, dat Cuba ge bruikt wordt als basis voor subver sieve aktivitelten en guerilla-opera- ties. Leerlingen vragen om «ratie voor Soemokil LEIDEN. 9-5. Het christelijk ly- eeum in Leiden heeft namens be stuur, curatoren, leraren, personeel en leerlingen een telegram gezonden can president Soekarno, waarin op .wond van de verbeterde betrekkin gen tussen Indonesië en Nederland een vurig beroep wordt gedaan cm gratie te verlenen aan dr. Soemokil. Dr. Soemokil is oudleerling van deze school. Een bijzondere militaire recht bank in Djakarta heeft de 58-jarige dr. Christiaan Robert Steven Sou- mokil, vroeger leider van de repu bliek der Zuid-Molukken, eind april ter dood veroordeeld wegens zijn verzet tegen de centrale regering. Uitgeweken Amerikaanse officier terug O BONN, 9-5. De 30-jarige Ameri kaanse legerofficier Alfred Svenson die in mei 1962 naar oost-Duitslan'd uitweek, is naar lhöt westen terug gekeerd, zo deelde een woordvoer der van het Amerikaanse hoofd kwartier in Heidelberg mee. In ant woord op vragen zei hij, dat de ka pitein door Russische functionaris sen bij de grenspost Wartha-Herles- hausen aan de Amerikanen was overgedragen. Hij bevindt zich nu in Amerikaanse militaire hechtenis in west-DuitSland. Nog onderdrukking van boeddhisme in Zuid-Vietnam SAIGON, 9-5. Een boeddhistische monnik, die by de onlusten in Zuid- Vietnam tegen het bewind van de Rooms-kathclieke president Ngo Binh Dicm een belangrijke rol speelde, heeft de nieuwe Vietnamese leiders ervan beschuldigd de poli tiek van vervolging en onderdruk king van het boeddhisme voort te zetten. De monnik, Thich Tri Kwang, uil- te deze beschuldiging in een artikel dat vrijdag in een te Saigon ver schijnend dagblad werd gepubliceerd Volgens Thich Tri Kwang zijn, zes' maanden nadat het bewind van pre sident Ngc Dinh Diem ten val werd gebracht, minstens vier van de vijf eisen der boeddhisten nog onvervuld. Waarnemers zien in het artikel een mogelijke campagne van de boed dhisten tegen de huidige regering onder generaal Ngjoejen Khan. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Des lerens mei bloeit een maal en niet meer. Een segment t>an de betonnen sluis in het Haringvliet. Men ziet op de foto één der in te brengen sluisdeuren gereed liggen. Het project - inclusief de aansluitende vaste oeververbinding - zal in 1968 gereed kunnen zijn. (Foto: Zieri'kzeesdhe Nieuwsbode). Peking wil nog geen topconferentie met Moskou PEKING. 9-5. De volksrepubliek China wijst cp hel ogenblik een top conferentie met Moskou ter beslech ting van de bestaande geschillen van de hand. Peking is wel bereid, op zfjn vroegst in mei van het volgend jaar met Moskou te pralen. Voor die lijd vindt Peking elke discussie zin loos en vergeefse moeite. _L Strijd tegen de armoede in de Ver." Staten NEW YORK, 9-5. President John son heeft zaterdag een schenking van een miljoen dollar aangekondigd voor de dichtbevolkte negerwijk van New York, Harlem. In een toespraak die hij in New York op een bijeen komst van textielarbeiders hield, zei de Amerikaanse president, die een campagne tegen armoede en voor gelijke rechten voert, dat het geld gebruikt zal werden om scholen in Harlem te verbeteren en misdaad tegen te gaan. Hij gaf voorts de ver zekering dat de wet op de burger rechten er door zal komen al zou de behandeling in het parlement nog de gehele zomer moeten duren. Versterkt Jong Oranje naar Rusland DEN HAAG, 9-5. Een Nederlands bonJdselftal zal onder d'e naam Ver sterkt Jong Oranje eind mei, 'begin junli een trip door Rusland maken. Hiervoor zijn 18 spelers uitgenodigd te weten: Doesburg (Sparta), van Leeuwen (GVAV), Haa'k (Feijenoord), Tijm (Ajax), Schrijvers (DWS), Eytken- broëk (Sparta), Pronk (Ajax), Kern- per (PVS), Israël (DWS), Muller (Ajax), Berghöltz (Feijenoord), Giesen (PSV), Knuiver (Feijenoord), Theu- nrssen (PSV), Bosveld SC Enschedé), Nuniniga (GVAV), Verd'onk (PSV) en GeurtSen (DWS). AMSTERDAM, 8-5. In de afgelo pen vier jaar zijn 100.000 gebruikte auto's in ons land geïmporteerd, al dus het R.A.I.-orgaan „De Laatste Tyd", Vorig jaar kwamen er zelfs 36.000 gebruikte wagens ons land binnen. Duur litteken Voor een litteken op haar lip krijgt de jonge Duitse filmactrice Marion Michael een bedrag van bijna 150 duizend gulden. Een Franse recht bank wees haar vrijdag dit bedrag toe als pleister op de wonde, die zij door de schuld van een garagehouder in 1959 bij een auto-ongeluk aan de Franse Rivièra opliep. „Naar de kwaliteit van deze wa gens is het niet moeilijk gissen, als men bedenkt dat de gemiddelde waarde nog geen 640 gulden be draagt. Er zullen dus heel wat kneu zen bij zijn", aldus het R.A.I.-orgaan. Dat de omzetbelasting niet wordt be rekend over de verkoopwaarde (in Nederland) maar over de import- waarde, noemt het blad uniek en zeer merkwaardig ómdat door dit systeem de invoer van gekreukelde wagens wordt gestimuleerd. Deze import voor 90 procent uit Duits land heeft ongunstige gevolgen voor de verkeersveiligheid, voor de bonafide handel en voor de overheid, aldus het R.A.I.-orgaan dat zijn ar tikel besluit met er op te wijzen dat ons land bekend staat als „de vuil nisbak voor oude auto's". Dit standpunt van communistisch China is door het centraal comité van de communistische partij der volksrepubliek bekend gemaakt en door het officiële persbureau Hsin- hoaw wereldkundig gemaakt. In een schrijven van 7 maart van het Russische centrale comité aan het Chinese centrale comité, stelden de Russische leiders een conferentie in mei van dit jaar of eventueel in juni of juli voor, alsook een bijeen komst van de communistische par tijen der gehele wereld in de herfst van dit jaar. Diit blijikit uit stukken die eveneens door Hsinhoea (Nieuw China) zijn gepubliceerd. Volgens Hsinhcea zijn er voorna melijk vijf kwesties die drukken op de verhouding tussen Moskou en Peking: 1. De niet opgeloste grensgeschillen tussen China en de Sowjet-Unie; 2. de kwestie van de Russische hulp aan China; 3. het vertrek van de Russische des kundigen uit China; 4. handelskwesties tussen China en de Sowjet-Unie en tenslotte de openbare polemiek tussen de beide mogendheden. Nieuwe huizen voor DEN HAAG, 8-5. Per 1 juli zullen brieven 't.e.m. 20 gram gefrankeerd moeten worden met postzegel vam 15 cemt (itot dusver 12 cent). Het tarief voor brief kaarten wordt 10 cent (tot dusver 8) en voor 'druikwerlk tot 50 gram 7 cen't (tot dusver 5 cent). Ook tal van andere tarieven van de P. T.T. zullen hoger worden. Dit heeft de P.T.T. békend gemaakt. Nieuwe recreatiegebieden DRONTEN, 9-5. De randmeren langs de IJsselmeerpolders kunnen straks worden gerekend tot het be langrijkste recreatiegebied in mid- ATLANTIC CITY, 10-5. - Grote ontsteltenis bracht president Johnson zaterdagavond teweeg tydens een banket in de „Convention Hall" te Atlantic City, waar in augustus de democraten hun kandi daten voor het presidentschap zullen kiezen. Voordat hy een vooraf op schrift gestelde toespraak tot de aanwezige democraten zou uit spreken, zei de Amerikaanse president plechtig: „Wy zijn hedenavond in een historische hal bijeen. Op deze zelfde plaats zal een Amerikaanse leider voor 1965 worden gekozen, iemand die de Amerikaanse plicht symboliseert. Ik acht het een droeve plicht, thans mee te delen dat ik dat niet zal zijn". In de zaal ontstond beroering cn klonken verbaasde uitroepen. (Algemeen wordt aangenomen, dat Johnson de democratische kan didaat zal zijn by dc presidentsverkiezingen van november). „Ilct zal „miss America 1965" zijn", zo zei Johnson na even tc hebben gewacht. Dc opgeluchte toehoorders barstten daarop uit in een daverend gelach. den Nederland. Overigens geniet het langs de dijk van Oostelijk Flevoland liggende Vcluwemeer als recreatie- meer onder de bewoners van de grote steden in het westen van ons land nog weinig bekendheid. Het publiek dat in de zomer van 1963 overnachtte op een camping aan de rand van Oostelijk Flevoland bestond voor 70 procent uit buiten landers. Van de Nederlanders, die in dat seizoen op de camping over nachtten, kwamen ongeveer 20 pet. uit Rotterdam. Den Haag of Amster dam. Toch komt het meer van jaar tot jaar meer in de belangstelling, vooral van de dagjesmensen. Mede in het belang van de recrea tie komen er in Oostelijk Flevoland langs de dijk tussen Kampen en Harderwijk geen boerderijen .Er is daar op grote schaal bos aangeplant en er komen verder enkele honder den hectaren griendcultuur, plus een groot weidevogelreservaat. Te gen de nog ergens op het oude land aansluitende dijk voor Zuidelijk Fle voland is, tegenover de Veluwekust op grole schaal zand gespoten, waar door ei kilometers lange stranden zijn ontstaan, Op deze stranden zijn nu reeds bomen cn struiken geplant ten behoeve van het publiek. Deze wijzigingen zijn noodzakelijk gebleken 'in verband met de verlies- si'tuatie waarin ihet bödrijf zich be vindt, met name ais gevol'g van de verzwaring der loonkosten, ai'dus P.T.T. De wijzigingen zull'en voorname lijk 'het binnen- en 'buitenlandse postverkeer betreffen, naast de -te legrafie, de telefonie en de draad omroep. Aangezien de postdienst het meest arbeidsintensief is, heeft een verslechtering 'in de verhouding tus sen kosten en opbrengsten z'idh voor al ibij 'dat bedrijfsonderdeel voorge daan. De verhoging der P.T.T.-tardeven is dn overeenstemming met de prijs- .aedragsregels van het 'departement van 'economische zaken. Naast verhogingen zijn ock en kele verlagingen mogelijk gebleken. Als gevolg van de verschillende tariefswijzigingen zull'en de 'totale inkomsten van P.T.T. op jaarbasis berekend mét 8 pet. toenemen. Wordt benzine iets goedkoper? BRUSSEL, 9-5. De ministerraad van de Europese Economische Ge meenschap heeft vrydag in Brussel het. gemeenschappelijk buitentaricf voor de invoer van olicprodukten vastgesteld cp een niveau, dat lager is dan cp het ogenblik voor Neder land geldt. Indien het E.E.G.-douanerecht, dal op 1 november van kracht moet worden, geheel zal worden toege past, dan zal in ons land de benzine prijs kunnen dalen met 0.4 cent per liter voor gewone en 0.3 cent voor super. Nederland heeft thans een invoer recht voor benzine van ongeveer 10 procent. Voor de E.E.G. wordt dat 6 procent. SKOPJE, 9-5. Voor 125 gezinnen in 'd'e vorig jaar door een aardbeving - verwoeste stad Skopje in Joegosla vië iis een nieuw hui's klaar dank zij de internationale 'hulpactie van de kerken. De huizen zijn vorige week overgedragen. Hét stadsdeel, waarin ze staan 'kreeg daarbij een nieuwe naam: „Kerkenwijk". Dr. W. A. Vis ser 't Hooft, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, opende dieze wijk. De géhele internationale kerfcelij- fce actie, 'heeft 2.200.000 gulden opge bracht. Deze zomer gaan vijftig jonge vak mensen uii'fc d'e Broedergemeenten van Amerika naar Skopje om te helpen bij -het 'bewoonbaar maken van de Kerkenwijk. Verwachting tot dinsdagavond: Droog, warmer weer met flinke zon nige perioden en. een zwakke tot ma tige wind tussen zuidwest en zuid. 12 mei. Zon op 4.51, onder 20.22. Maan op 5.32, onder 21.19. Nieuwe maan: 11 mei te 22.02. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 12 mei 3.24 v.m. 15.51 n.m. BROUWERSHAVEN 12 mei 3.07 v.m. 15.29 n.m. Springtij: 14 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-5. Het K.N.M.I. deelit mede: Gedurende het weekeinde heeft zich een van do Azoren af komstig hogédr uk gebied naar hot noordoosten verplaatst. Maandag morgen was het zwaartepunt ervan boven midden Frankrijk aangeko men. Aan de n oordwe st-f la nk ervan voeren zuidwestelijke winden nu warmere luoht aan, waarin dinsdag geheel west Europa zich zal bevin den. De bewolking zal daarbij van het zuiden uit afnemen en de tem peraturen zullen een aanzienlijke stijging ondergaan, vooral in helt binnenland. Op d'e oceaan trekken enige stortingen in noordoostelijke richting naar Schotland, maar deze zullen het weer in ons land morgen nog nJiet beïnvloeden. DEN HAAG, 9-5. - De netto-op brengst van de melk voor de vee houders in het melkprijsjaar novem ber 1962-november 1963 heeft bedra gen f 27,955 per honderd kilogram met 3.7 procent vet, terwijl de richt prijs f 27,was. Het Produktschap voor zuivel heeft dit uitgerekend. Het opbrengstbedrag wordt als volgt gespecificeerdmarktopbrengst be droeg f 20,233, toeslag uit Landbouw- egalisatiefonds f 4,916, uitkering sal do uit zuivelfonds f 2,806. „Dag der verpleging" AMSTERDAM, 9-5. Als op dins dag 12 mei op allerlei manieren voor de eerste keer in ons land de „Dag der verpleging" wordt gevierd, zal in een aantal ziekenhuizen en meisjes scholen een toneelstukje over de ver pleging worden opgevoerd, dat Tom Bouws schreef. Het speelt in de he dendaagse verpleging met de figuur van Florence Nightingale (12 mei is haar geboortedag) op de achtergrond. UTRECHT, 11-5. Ons volk leeft in een rees van schijnwelvaart, maar in dc kringen van de landbouw die al lerminst in die roes leeft, wordt het onrustig. Ook by de kleine midden stand heerst onbehagen. Dit zei ba ron B. A. Pli. van Harinxma Thoe Slooten, voorzitter van de vereniging „Het grondbezit", by de opening van de algemene vergadering van deze organisatie van grondeigenaren in Utrecht. Volgens baron Van Harinxma Thoe Slooten voltrekken zich grote veran deringen in de landbouw .Er is een grote productiviteitsverhoging nodig per man. Het komt op het gezin aan. In 1950 waren de totale kosten van een melkknecht gelijk aan de winst van negen koeien, thans aan die van vijftien stuks. Van 1953 tot 1963 ste gen de prijzen der akkerbouwpro ducten met zes procent, de lonen met honderd procent. Tienduizenden boeren slaan voor de keus het be drijf op te geven, dan wel het zo mogelijk te vergroten met gronden van een naburig bedrijf, aldus baron Van Harinxma. Van sommige zijden, zo vervolgde hij, wordt pressie uitgeoefend om grote oppervlakten landbouwgrond vrij te maken voor recreatie en tot lustoorden voor de stedelingen in te richten. Naar zijn oordeel is dat pre ken voor eigen parochie. Het is no dig dat het landbouwareaal wordt 'geihandihaafd en da't 'de werker in de landbouw door mechanisatie en be- drijfsvergroting bij vroeger vergele ken tot een viervoudige arbeidspres tatie kan komen. De kosten van onderhoud en mo dernisering van woningen en be drijfsgebouwen zijn volgens baron Van Harinxma Thoe Slooten niet meer te dragen, terwijl de prijzen van de landbouwprodukten jaren veel te laag zijn geweest. Toen de wereldmarktprijzen hoog waren, werden naar zijn mening de prijzen in Nederland sterk gedrukt. De land bouwers en landeigenaren hebben de lasten moeten opbrengen voor een zogenaamd „sociaal gericht beleid" cn de produktiefaktor grond heeft men het kind van de rekening laten worden. Alleen in de laatste jaren is er een kentering gekomen, aldus ba ron Van Harinxma Thoe Slooten. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1