RIPOLIN SKODA rt SPINWIEL RIJDERS ZONDER RIJBEWIJS VOOR KANTONGERECHT De astma onder de schooljeugd INGEZONDEN STUKKEN VRIJMOED-SCHIEDAM met ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 8 mei 1964 No. 19577 JASON PRATSENSIS Portret van een grote zestiende eemvse Zierikzeese geleerde ZIICRIKZKK, mei. In de loop van zijn historie heeft de stad Zierikzee enkele beroemde geneeskundigen gchml. ü.w. de vermaarde Livinus Lemnius, over wie op deze plaats al ttrder uitvoerig is gepubliceerd. Lemnius - die een internationale vermaardheid verwierf leefde van 15G5-1568. Iets jonger, maar ook be roemd, was een andere Zierikzeese geneeskundige, n.1.: Jason Praten- sis, die leefde van 1486-1558. Over deze Pratensis zjj hier het een en ander meegedeeld. Hu was geen Zierikzeeënaar van geboorte, maar heeft wel het grootste deel van ajjn leven in deze stad doorgebracht. In 1514 werd hij poorter van de stad Zierikzee. De inschrijving van Pratensis in het poortersbook is nog te zien en luid/t als volgt: „Meijster Jason vam Praet, mr. Thomasz, doetoor iin medicine es porter ontfangen ende 'betaelde hij accordere van de Radde een pondt gvooten voir zijn goedt ende zijn borgje Lenert d' apotheker. Zonder eed". Waarschijnlijk was Pratensis af komstig uit Gent. Ook zijn vader Thomas van Praet was doctor in de medicijnen. Men neemt aan 'dat Pratensis (zijn latijnse naam) 28 jaar was toen hij te Zierikzee'kwam. Uit zijn -huwelijk sproten zeven kinderen voort. Zijn echtgenote was waarschijnlijk af komstig van Brouwershaven. In een schepenbrief wordt zij genoemd j'kvr. Comelre meester Jasonis van der Mers. Reeds vroeg had Pratensis een goede naam als medicus. Tussen 1524 en 1545 verschenen verschillen de werkfen van zijn hand, die uiter aard zijn vermaardheid hebben ver groot. Zodoende begeerde MaximilS- aan van Bourgondië (o.m. heer van Brouwershaven) hem tot lijfarts. In 1541 was Pratensis weer terug te Zierikzee. De stadsregering verleende hem vrijdom van accijns, „opdat hij te vlijtiger blijve woner. tot troost en hulp der zieken". In 1545 'kreeg Pratensis voor zijn goede diensten „vrijdom van wijnaccij-ns". Gestorven le Zierikzee In 1543 woonde Pratensis in de Vrouwebolokwijff-strate, een nu verdwenen straat in de 'buurt van de Wevershoek. In 1548 verhuisde Pra tensis (voor de tweede maal) naar Veere, maar keerde terug naar Zie- rflezee in 1554. Op 22 mei 1558 over leed hij. Op 24 mei werd zijn stof felijk overschot 'bijgezet in de Sint Dievensmonsterkerkin 'het koor in de oude Clovehierskapel, 'die toen de naam droeg: „Soéte naem Jesus- Kapel". De nalatenschap van Pra tensis bedroeg - omgerekend in de huicSige muntsvvaarde plm. f 4000. Eén zijner zonen Lieven Pratensis bevond zioh, bij de dood van zijn vader, iin de 'gevangenis. Lieven was ook arts en wel te Brouwershaven. Hij had evenwel een moeilijk 'ka*- ra'ktor en kwam regelmatig met de justitie in aanraking. Een dochter van Pratensis huwde een zoon van de andere - reeds genoemde - ge leerde Lemnius, nl. Willem Lemnius, die een boekwerk schreef over de pest. Over Pratensis nog dit: behalve geneesheer was hij ook dichter. Zijn gedichten verschenen in 1830. Een gedicht in het Latijn van hem is«op- genomen in de bekende 'kroniek van Reygersberoh. In de kroniek van de Kaneter komt een Latijns opschrift voor, dat op de gedenktafel voor dr. Jason Pratensis in de St. Lievens- monsterkerk te lezen was, met de vertaling in 'het Nederlands er bij. Het bovenstaande vormt een sa menvatting van een studie, die wij len de archivaris P. D. de Vos aan persoon en werk van Pratensis ge wijd heeft. Ingezonden mededeling Harwich Intertest tapijt STERK en gemakkelijk te reinigen Woninginrichting H. DE VLIEGER Zierikzee Meelstraat 21 - Telefoon 2305 „Het regent processen-verbaal op Scbouwen-Duiveland' ZIERIKZEE, 5 mei. De woensdag morgen gehouden zitting van het kantongerecht te Zierikzee heeft uit gewezen dat een onlangs door de po litic op Schouvven-Duiveland gehou den rübevvijzencontrole bepaald geen overmatige dienstijver betekende, maar een harde noodzakelijkheid. Gebleken is namelijk dat de door de officier van justitie als „welbe wust gepleegde en gevaarlijk" om schreven overtreding van het rijden zonder rijbewijs op het eiland veel vuldig voorkomt. De „gebruikelijke" straffen voor het rijden zonder rij bewijs zijn de laatste tijd dan ook verhoogd van f 50,- tot f 100,-. „Iedereen heeft altijd wel een ver ontschuldiging bij de hand, maar in tussen regent het processen-verbaal" aldus de officier, mr. J. L. Andreae. In enkele gevallen werd overgegaan tot inbeslagname door de politie van auto's waarvan de chauffeurs meen den het ook wel zonder rijbewijs te kunnen stellen. L. B. uit Sirjansland had het wel bijzonder erg gemaakt. Zijn optre den in het verkeer werd door de of ficier omschreven mét 'd'e woorden „dit kan niet erger". B. was aange houden in de Kerkstraat te Nieu- werkerk en had geen rijbewijs. Toch was hij op de openbare weg ver schenen met een voertuig dat door mr. Andreae werd betiteld als een wrak, waarmee levensgevaarlijke ongelukken konden worden veroor zaakt. B. had het vehikel voor wei nig geld gekocht en had het plan het voertuig nog wat op te knappen, hetgeen volgens de officier echter niet meer mogelijk zou zijn geweest. De politie had n.l. vastgesteld dat de wagen geen deugdelijke stuur- en reminrichting bezat en verder in een zeer onvoldoende staat van on derhoud verkeerde, zoals slechte draagveren en totaal versleten ban den. De auto werd in beslag geno men. Nog geen twee maanden later werd B. opnieuw aangehouden, toen hij een auto bestuurde zonder het nood zakelijke rijbewijs. Conform de eis veroordeelde kan tonrechter mr. W. E. van Vloten B. tot geldboeten, een totaal bedrag vormend van f 300,- subs, 60 dagen hechtenis. Het betreffende voertuig zal aan het verkeer worden onttrok ken en bovendien werd B. veroor deeld tot een voorwaardelijke hech tenis van 3 dagen met een proeftijd van twee jaar. Na vier maal zonder succes rij examen te hebben afgelegd, was N. S. K. uit Zonnemaire toch met zijn auto naar Zierikzee gereden. Op de provinciale weg controleerde de po litie, zodat K. woensdagmorgen op het matje verscheen voor de kanton rechter, die K.'s handelwijze bijzon der betreurde en wees op het opzet telijk in gevaar brengen van het verkeer. Als overgangsmaatregel naar een evt. later (hoger itoe te pas sen straf veroordeelde de kanton rechter K. tot f 75,- subs. 15 dagen. De eis was f 100,- subs. 20 dagen. A. A. v. d. B. te Westerschouwen Ingezonden mededeling 2080" 20% 825" Cijfers dio getuigèn van de enorme trekkracht van de Skoda Super Combi Een ideale wagen voor caravanners Vraag het officiële overzicht van trek- krachtgegevens bij uw Skoda-dealer. oen veilige keuze ook voor uw vacantia H. ENGLEBERT N.V.-VOORSCHOTEN DEALER: Autobedrijf iJ. T. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 482 DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. Lam (medewerking kerkkoor). Gast- huiskerk: 10 uur ds. Assendorp, 7 uru ds. Lam. Kerkwerve: 9.30 uur ds. Zonneveld. Serooskerke: 11 uur ds. Zonneveld. Burgh: 10 uur ds. Don. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renessc: 9.30 uur ds. Van Liere. Noordwelle: 11 uur ds. Van Liere. Scharendjjke: 9.30 uur ds. Roodenburg. Brouwershaven: 10 uur ds. Oort. Zonnemaire: 11 uur ds. Roodenburg. Noordgouwc: 9.30 u. ds. Groenewegen. Dreischor: 11 uur ds. Groenewegen. Ouwerkerk: 10 uur ds. Vellekoop. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 uur ds. Kelling, 6 uur ds. Groenewegen. Sirjansland: 10 en 6.30 uur dhr. W. G. de Jonge, Twello. Bruinisse: 10 en 5 uur de 'heer H. v. d. Dool, Rot terdam. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur mej. ds. M. E. Monsees. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. H. van den Brink, Katwijk aan Zee. Haamstede: 10 en 5 uur ds. Hoogsteen. Scharen- dijke: 10 en 2.30 uur ds. Ousouren, Apeldoorn. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentzel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. H. v. d. Elskamp, Bennekom. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 3 uur ds. Scholing. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. H. van Kapel, Rhoon. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Kerkwerve: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Westerink. Haamstede: 10 en 3 uur ds. We9terink. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur ds. Chr. van Dam, Werkendam (H.D.). Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renessc: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: 7.30 uur en 10 uur Eucha ristieviering (in de week te 7.15 uur en 8 uur), 19 uur lof. Haamstede: Eucharistievieringen om 8.30 en 10 uur. was zonder rijbewijs per motor naar Zierikzee gereden. Hij werd veroor deeld 'tot f 40 subs. 8 daigen. De éis was f 50 subs. 10 'dagen. Bij „hoge uitzondering" veroor deelde de kanltonireah!ter L. d'e R. uit Renesse tot f 60 suibs. 12 dagen. De R. was reeds eerder 'bekeurd voor het rijden zonder rijibewijs, maar kon voor de ten tweede male ge pleegde overtreding aantonen dat hij verkeerd was imgellicht. Ook deze verdachte 'had enige mal'en rij-exa- men gedaan, zonder ihet gewenste succes. De eis was f 100 subs. 20 da gen. Conform de eis van de officier werd M. B. te Renesse, eveneens wegens het 'besturen van een auffo zonder rijibewijs, veroordeeld tot een boete van f 100 subs. 20 dagen, als mede tot 3 dagen hechtenis voor waardelijk mét een proeftijd van 2 jaar. De inbeslaggenomen auto zal aan B. worden teruggegeven. De overgan'gsboete van f 75 subs. 15 dagen werd toegepast op G. B. uit Haamstede, oök weer wegens het besturen van een auto zonder rij bewijs. B. reed dn een kleine wagen met het 20 km.-b'ord, maar deson danks werd door de pcfl'itie een snel heid van 45 km. geconstateerd, zo dat een rijibewijs is vereist'. De eis was f 100 subs. 20 dagen. Voor het ontbreken van een ach teruitkijkspiegel op zijn trekker •werd J. K. P. f 15 of 3 dagen dn re kening gebracht. De eis was f 25 of 5 daigen. Omdat de ridMing-aanwij- zers vam zijn trekker door landing op de aanihanigwagen niet 'züdhtbaar wa ren, en deze geheel ontbraken op de aanhanger werd H. J, B. uit Kerk werve veroordeeld tot f 25 subs. 5 dagen. Hét 'l'inker-aohterlich't van Üe wa gen van P. H. K. uilt Ouwerkerk was op een kwaad ogenblik doorgebrand, hetgeen hem kwam te staan op f 15 subs. 3 dagen. Conform de eis veroordeelde de kantonrechter J. den H. uit Brou wershaven tot f 5 of 1 dag wegens het storten van vuil op de gemeen telijke vuilnisstortplaats, hetgeen volgens de gemeentelijke politiever- orden'in'g verboden is. L. N. de B. uit Kerkwerve had de maximum snelheid op d'e Lange B'lokweg te Zierikzee belangrijk overschreden. Hij werd veroordeeld 'tot f 40 9ubs. 8 dagen (conform). Verblind door de zon wa's R. S. uit Renesse op 'die Stoof weg te Noord welle in botsing 'gekomen met een Stilstaande testwagen van de P.T.T, Uitspraak: f 30 of 6 dagen. Eis: f 40 of 8 daigen. De vertegenwoordiger J. J. M. de G. uit Rooseridaal kreeg f 7,50 toe gemeten voor ihet parkeren in de Po9tstraat, 'binnen de 10 meter hoek Witte Eiestraalt. De eis was f 10. P. J. B. uit Nieuwerkerk 'tenslotte werd conform die ei9 veroordeeld tot f 50 of 10 dagen wegens het rijden met een trekker met bietenrobier zonder zij'Iiöht, waarbij de rooier in aanraking was gekomen mét een bromfietser. Hilversum, 6-5. Onder de school gaande jeugd lyden 9 per 1.000 kin deren aan astma of hebben met ast matische verschijnselen te kampen. Bij de bestrijding van deze ziekten heeft zich een voortreffelijke drie hoeksverhouding ontwikkeld tussen medici en andere deskundige mede werkers, de vrijwillige bestuurders en de financiers (van astmacentra e.d.) bestaande uit particuliere schenkers, de overheid die subsidie verleent en de sociale verzekerings instituten. Dit zei staatssecretaris van sociale zaken en volksgezond heid dr. A. H. J. Bartels bij de ope ning van de nieuwe medische af deling van het astmacentrum „Hei- deheuvel" te Hilversum. Hij veron derstelde dat Nederland juist op het gebied van de samenwerking een unieke voorsprong heeft op andere landen. Hij meende dat men zich daarvan nog vaak onvoldoende be wust is, wat hij baseerde op een te veel aan critiek die wel eens wordt geuit over een of meer delen van de „driehoeksverhouding". „Heideheuvel" is een particulier instituut, dat in 1950 tot stand kwam Het was het eerste astmacentrum in ons land voor kinderen van 10 tot 18 jaar. In 1954 werd daaraan als dependance toegevoegd „Bos en Hei de" in Blaricum voor kinderen van 6 tot 10 jaar. Geachte redaktie. Het was ons helaas onmogelijk om op 30 april de talloze medewerkers aan het feestprogramma op een pas sende wijze te 'bedanken. Daarom hopen wij, dat u uw kolommen open wilt stellen om ons de gelegenheid •te geven de velen, die ons behulp zaam waren om 'het koninginnefeest te doen slagen, alsnog onze grote dank over te brengen. Allen d'ie ons steunden zullen 'het met ons eens zijn, dat we extra lof moeten toe zwaaien aan d'e (honderden school kinderen, van klein ;tot groot, die onder leiding en met medewerking van het onderwijzend personeel tot een geweldige prestatie zijn geko men. Heit 'is een fantastische optocht géwordén, waar geen eind aan scheen te komen en de jury heeft een moaelij'ke taak op zich genomen om d'e prijswinnaars aan te wijzen. Het was voor ons hartverwarmend om op deze deg zoveel steun en sympathie te mogen ondervinden, waarvoor we niet dankbaar genoeg 'kunnen zij'n. Hoewel een beroep op medewerking nooit tevergeefs wordt gedaan, blijft het ledental van de Zierikzeesche Oranjevereniging nog s'tee'ds veel te 'klein. Daarom zijn we zo vrij om de inwoners van onze stad, d'i'e geen lid zijn van onze ver eniging, op te wekken zich spoedig voor het lidmaatschap aan te mel den. H'et kan zo eenvoudig! Even een telefoontje of een briefkaart naar onze penningmeester (dhr. C. Hinders, P. D. de Vosstraat 15, tel. 2001) of het secretariaat, Poststraat 11, en de zaa'k komt in orde. Bij voorbaat dank! E. P. J. KRIPS, Voorzitter Zierikzeesche Oranjevereniging. (Gaarne voldoen wij aan het ver zoek van de voorzitter 'der Oranje vereniging, onderstrepend de nood zaak d'e Z.O.V. nimmer „in de kou" te laten staan, maar te verrassen met een groot aantal nieuwe leden. Het jongste feest - hoeveel kinderen deden er niet aan mee - heeft wel bewezen hoe onmisbaar deze ver eniging 'is -in de stedelijke samen leving. - Réd.). DRAAIORGEL CONTACTDAG ZALTBOMMEL, 7-5. Tijdens de donderdag te Zaltbommel gehouden contactdag van de kring van draaiorgelvrienden heeft de voorzitter, mr. R. de Waard, bekend gemaakt dat er een stichting is gevormd, die ten doel heeft er voor te waken dat waardevolle draai orgels voor Nederland behou den blijven. De stichting heet: het Leo Warniersfonds. Mr. de waard sprak de verwachting uit dat tal van Nederlandse bedrijven, alsmede particulie ren, er geld voor over hebben om te voorkomen dat orgels naar het buitenland verkocht worden. De eerste tien jaar van de kring van draaiorgel vrienden hebb enzich, zo als mr. Romke de Waard zei, ge kenmerkt door het leggen van contacten tussen de leden on derling. t i-fe. V f '".'f De bijzonder succesrijke ploeg Burgh A I, die eerst kampioen werd in de afdelingscompetitie en op Hemelvaartsdag bij de te Vlissingen gehouden seriewedstrijden, het kampioenschap van Zeeland behaalde. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Burgh en Zierikzee beëindigen zondag competitie Mevo ont vangt het reeds gedegradeerde Krabbendyke II op Bannink Burgh favoriet tegen Unitas Competitie derde klas S.D.K.B. van start VOETBAL K.N.V.B. A.s. zondag gaan Burgh en Zierikzee in de 4e klas G een streep zetten achter het seizoen 1963-1964. Burgh komt hier bij voor eigen publiek in hét veld tegen DIVO dat met IS winstpunten nog steeds niet in veilige haven is. Een saai geval belooft het dus niet te worden daar de bezoekers zich wel tot het uiterste zullen geven om uit de gevaarlijke zóne te komen. Daar aan de andere kant Burgh er ■weinig voor zal voelen nog wat plaatsen op de ranglijst naar om laag te duikelen mag nog een span nende strijd worden verwacht. Zie rikzee gaat op bezoek bij Halsteren dat met 16 punten te zamen met Cluzona als hekkesluiters fungeren. Erg gemakkelijk zullen de rood zwarten het in deze ontmoeting niet krijgen daar er voor de thuisclub veel, zo niet alles, op het spel staat. Naar wij aannemen zal Zierikzee er weinig voor voelen de puntjes zon der meer cadeau te doen,' wat ook niet eerlijk zou zijn tegenover de andere elftallen, daar zij zelf nog een klein kansje hebben op de eer volle 2e plaats op de ranglijst te ein digen. Na twee achtereenvolgende nederlagen zal VES '35 voor eigen publiek tegen Vosmeer nog wel eens willen bewijzen dat zij de kampi oenstitel waardig zijn. De Schutters, ook nog niet veilig, kon NVS wel eens met lege handen naar huis stu ren. Bijzonder belangrijk voor de bezetting van de laatste plaats is het treffen tussen Cluzona en SC Gastel te Wouw. Mogelijk zou het terrein voordeel hier wél eens de doorslag kunnen geven waardoor SC Gastel meteen weer volop in de moeilijk heden komt te zitten. Bij de ont moeting tussen RKFC en Kruisland, welke van weinig betekenis meer is, geven wij de Bergenaren de beste kansen. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas gaat MEVO morgenmiddag op het sportpark Bannink de com petitie afsluiten met de wedstrijd tegen het reeds gedegradeerde Krab- bendijke II. Als MEVO in deze ont moeting dezelfde wilskracht aan de dag weet te leggen als jl. zaterdag tegen Yerseke moet het er in kun nen slagen beslag op de volle winst te leggen waardoor het zelfs, door een beter doelgemiddelde, Bruse Boys nog op de ranglijst zou passe ren. Kapelle gaat het thuis opnemen tegen de reserves van AZVV waar bij zij de beste troeven in handen hebben JUNIOREN. In groep A IV heeft Zierikzee A I, thuis, goede winst kansen tegen Robur A I, terwijl in groep B VII Burgh B I voor eigen publiek zeker niets kansloos is te gen Zwaluwen B I. KORFBAL. In de le klas van de SDKB zal de oi^gaaf voor Unitas te Zierikzee tegen het uitstekend op dreef zijnde Burgh wel iets te zwaar zijn. Te Nieuwerkerk zullen SKNWK en Zeemeeuwen elkaar niet veel ontlopen al geven wij de thuisclub iets meer kans op de zege. Brou wershaven gaat het in eigen omge ving opnemen tegen WIK waarbij zij zeker niet bij voorbaat kansloos zijn. In de 2e klas krijgt DOSKO te Noordwelle de handen vol aan SK NWK II. Bij de ontmoetingen WIK II-NOAD en Burgh Il-Brouwersha- van II houden wij het op winst voor de thuisclubs. Hedenavond wordt er ook een aanvang gemaakt met de competitie in de 3e klas. DES II krijgt hier NOAD II te gast, Zee meeuwen treedt als gastheer op van Renesse, Velocitas ontvangt WIK 111 terwijl ZSC II het in eigen omge ving gaat opnemen tegen Unitas II. Bij de adspiranten gaat Burgh het te Nieuwerkerk opnemen tegen SK NWK, terwijl WIK A op bezoek gaat bij Brouwershaven. In groep B speelt WIK B thuis tegen NOAD. terwijl Unitas te Zierikzee in het veld komt tegen Zeemeeuwen. Ook de pupillen komen morgenmiddag weer in het veld. Te Dreischor gaat NOAD het opnemen tegen Zeemeeu wen, WIK krijgt bezoek van Brou wershaven terwijl ZSC start met de ontmoeting tegen Velocitas Ingezonden mededeling klare DE SPORTTOTO DEN HAAG, 7-5. Het aantal deelnemers aan de sporbtoto van he melvaartsdag bedroeg 441.544. Zij legden in voor een 'bedrag van f 475.996. Voor de eerste prijs, groot f 68.396 had zioh donderdagavond nog geen deelnemer gemeld. Er wa ren itwaalf meldingen met 'twaalf goed'e uitslagen. De tweede prijs be draagt f 47.122. Drie deelnemers ga ven bericht vijf gelijke spelen goed te hebben voorspeld. Hiervoor staat een 'bedrag van f 23.562. De aan de ze toto verbonden bijzondere prijs voor de eerste acht 'goed voorspelde uitslagen van f 25.000 leverde in eerste 'instantie vijftien telefoontjes op. Ingezonden mededeling RIPOLIN SnelverF voor binnen en buiten. Met 3 Extra's: Extra glans, Extra dek kracht, Extra duurzaamheid! DE BLANKE MEDICIJNMAN 72. „Tjomkinü Je kunt niet door de voor deur naar buiten gaan!! Ze zullen je af tuigen!!" roept de logementbaas, het twee tal terughoudend. „Waarom?" Het woord klinkt als een zweepslag. „Dat weet je zelfKom, de achteruitgang ligt aan de bosrandDaar kun je ongemerkt verdwijnen.Denk aan dit kindII" Een dreunende slag op de buitendeur doet Makoesjlah ineen krimpen. „Snel!!" sist Palmer. Tjomkin trekt zijn dochtertje mee. Even later duwt de logementhouder behoedzaam de achterdeur open. Het ge joel waait sterker aan, maar het kleine erf, dat aan twee kanten door bos begrensd wordt, ligt verlaten. „Kom", zegt Tjomkin, zijn dochtertje zachtjes voor zich uitduwend. Als ze het erf halverwege over zijn, klinkt bij het tuinhek de scherpe stem van Leech, de scheepskok. „Hierheen, die zigeuner pro beert door de achterdeur uit te knijpen!!" I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5