Coopvaert JEMELACE-TENTOONSTELLENG IN BERGER WEESHUIS DOUWE EGBERTS Coopvaevt Zachte geurige pijptabak Labourwinst in Engeland Chroesjtsjov op weg naar Egypte Voor 30 jaar.... STAD EN EILAND Onze puzzelrubriek LENTE Expositie van schilderijen, tekeningen en keramiek in kader van uitwisseling met St. Hilaire Ingezonden mededeling DOUWE EGBERTS *'3P*" ZIERIKZEE, 8-S. Vandaag (vrydag) en morgen (zaterdag) is in de expo sitiezaal van het Burger Weeshuis alhier een aantrekkelijk ingerichte expositie te zien van de schilderijen en tekeningen welke tijdens de ko mende pinksterdagen worden geëx poseerd in het stadhuis van St. Hi laire du Harcouet. Door het aan trekken van andere levensuitingen dan alleen maar de sport, krijgt de ze jaarlijkse uitwisseling dan ein delijk de bredere basis welke in het „beginselprogramma" van de jume- lage reeds jarenlang staat omschre ven. De expositie werd woensdagmid dag in de kring van schilders en schilderessen geopend door loco-bur gemeester H. Koevoets, die werd in geleid door de heer dr. J. C. Röhner, voorzitter van het uitwisselingsco mité. In zijn speechje zei de heer heer Koevoets het een goecle gedach te te hebben gevonden deze expo sitie te houden, temeer daar kunst manifestaties op dit gebied, naar zijn mening, te Zierikzee weinig voorko men. Van belang achtte de wethou der het feit, dat de werken gemak kelijk aanspreken, zodat niet alleen de kenners, maar ook een groter pu bliek tot en met zaterdag in het Weeshuis terecht kan. De loco-bur gemeester getuigde van zijn bewon dering voor deze vorm van vrije tijdsbesteding en noemde de histo rische omgeving van de tentoonstel ling als een tweede facet waardoor een bezoek zeker de moeite waard is. De heer Koevoets wees in dit verband op de regentenkamer, een belangwekkend cultureel monument Tevens stelde de wethouder vast dat dcor deze tentoonstelling een ander belangrijk facet wordt toege- vcegd aan de activiteiten in het ka der van de verbroedering met St. Hilaire Het is immers de bedoeling dat alle levensuitingen hierby wor den betrokken. Uiteraard kan eerst dan de jumelage volledig tot zyn recht kemen. LONDEN, 8-5. De Britse socialis tische partij heeft bij de gemeente raadsverkiezingen donderdag in twee-en-dertig 'nieuwe raden van voorsteden die deel uitmaken van Groot-Londcn de meerderheid be haald. Labour boekte tot dusver voorts een nettowinst van 254 zetels in de verschillende provinciale en stadsraden. Ingezonden mededeling MOSKOU, 6-5. De Russische eer- ste-minister, Nikita Chroesjtsjov, is woensdag aan boord van het passa- igersschip „Armenia" uit Jalta naar Egypte vertrokken, aldus het pers bureau „Tass". Zoals gemeld zal de Russische premier een bezoek van 16 dagen aan dit land brengen. Volgens „Tass" wordt premier Chroesjtsjov vergezeld door zijn mi nister van buitenlandse zaken Gro- miko. Andere leden van het reisge zelschap zijn de eerste minister van Azertoeidjan Aldkhanov, de eerste onder-minister van defensie maar schalk Grechko en de hoofdredak- teur van de „Pravda", Pavel Satjoe- kov. Brandweer oefent: twee gewonden ROTTERDAM, 6-5. Twee brand weermannen hebben woensdagavond bij een blusoefen'ing in 'het Rotter damse Kleinpolderkazerne verwon dingen opgelopen -ten gevolge van een ontploffing, die ontstond toen een zogenaamde oefen'bak, geheel ge vuld met oïie, in torahd werd ge stoken. De twee mannen, die deel uit maakten van een oefenende blus- groep, liepen brandwonden op aan gelaat en armen. Een van hen brak bovendien een been toen hem een door de ontploffing losgeslagen dek sel van een put trof. Beiden moesten naar het Dijkzigt- ziekenhuis worden overgebracht. Hun toestand is naar het zich laat aanzien niet ernstig. K.L.M.-machine (niet defect) landt veilig SCHIPHOL, 6-5. Groot alarm is op Schiphol gegeven voor het K.L. M.-vliegtuig uit Tokio, de PH-DCe „Thomas Alva Edison", nadat de ge zagvoerder tijdens 'de vlucht over zijn radio aan de verkeerstoren op Schiphol had gemeld, dat 'hij bij het opstijgen van het vliegveld 'bij Frankfort een defect aan 'het hoofd landingsgestel had opgelopen. Naar later bleek was dat inder daad het geval. De grote, minstens een meter lange sChoWbreker van de rechtcrwielpoot bungelde los langs de kolossale 3tang. waaraan de vier rechterwielen zijn bevestigd. Ondanks deze handicap maakte de DC-8 een normale, 'geslaagde lan ding op de 3300 meter lange baan 06-24. Aan boord bevonden zich Cir ca 80 passagiers, dire met de schrik vrij kwamen. Niemand Hep enig let sel op. In totaal gaat een aantal van 44 stuks schilderijen, tekeningen en keramiek naar het verre St. Hilaire. De Fransen krijgen een gevarieerde collectie te zien, met een duidelijk Zierikzees accent, want in tal van werkstukken blijkt de liefde van. de inzenders voor de eigen omgeving. De expositie bestaat uit werkstuk ken van de dames Paauwe-Adriaan- se, Kooy-v. d. Staal, Westendorp Bcerma-Schlosser, Huson en Letzer. Verder wordt geëxposeerd door de heren Stoutjesdijk, G. H. Breetvelt, Bollen volop in bloei DEN HAAG, 6-5. Het hoogtepunt in de bloei van de bollenvelden is nu aangebroken. Grote velden met felgekleurde tulpen vormen een prachtig kleurenpalet dat zeer veel bezoekers trekt. Vooral, wanneer men gebruik maakt van de vele goe de binnenwegen 'heeft men een uniek uitzicht op de bloeiende velden. Op de KeUkenlhof vindt men nog narcissen in bloei, naast geurende pastelkleurige hyacinten en duizen den tulpen. Ook in de zg. „koude kas" bloeien nu honderden tulpen variëteiten, die daar een uitzonder lijke grootte bereiken. BROUWERSHAVEN. In de afge lopen week bedroeg de vangst van de garnalenvissers voor de zeïlvaar- tuigen 35-70 kg. per dag en voor de motorvaartuigen 100-200 kg. per dag. NOORDWELLE. Ondanks alle ge voerde actie tot behoud van de school, is de opheffing een feit ge worden. ZIERIKZEE. Als gevolg van een hevig onweer, met daarmede ge paard gaande regenval kwamen verschillende straatdelen blank te staan. ZIERIKZEE. Alhier werd de jaar vergadering gehouden van de Zeeuwsche Provinciale Afdeling der C.B.T.B. NOORDWELLE. Alhier werd van een in België gehouden wedstrijd af komstig ballonnetje gevonden. ZIERIKZEE. Bij gelegenheid van het gouden huwelijksfeest ontving het echtpaar F .alhier een geschenk van prinses Juliana. SCHUDDEBEURS. In de tuin van Cannoo werd een jeugdmiddag ge houden, waar o.m. werd gesproken over het rassenvraagstuk. ZIERIKZEE. In één der lokalen van de Ambachtsschool is een ten toonstelling te zien van schilderijen van de kunstenaar R. Kimpe te Middelburg. ZIERIKZEE. Op een te Steenber gen gehouden concours behaalde het Gemengd Koor „Amicitia" een eer ste prijs in de vierde afdeling. ZIERIKZEE. Alle Zeeuwse korp sen van het Leger des Heils waren aanwezig op een alhier gehouden landdag. ZIERIKZEE Poging tot inbraak l Een wachtmeester der rijkspolitie trof in de avonduren een drietal personen aan in het kantoor van 'het aannemersbedrijf K. T. de Jonge aan de Sdhuithaven. De personen - o.w. twee Zierikzeeënaars - bleken door een raam zich toegang tot het kantoor te hebben versdhaft en kon den geen verklaring 'geven van het doel hunner aanwezigheid. De po litie denkt er het 'hare van en 'heeft de zaak in onderzoek. Onderscheiding Op de te Utrecht gehouden alge mene voorzitters- en corresponden te nvergaderirïg van de Algemene Militaire Pensioenibond (A.M.P.) werd aan onze stadgenoot Jdr. mr. H. P. Schaap het kruis van verdien ste le klasse uitgereikt, blijkens de motivering: „wegens buitengewoon verdienstelijk werk voor deze ver eniging verricht". De A.M.P. is een koninklijk goedgekeurde bond, die de belangen behartigt van alle ge pensioneerde militairen van land-, zee- en luchtmacht, ongeacht de rang. Vergadering C.P.B. Op dinsdag 12 mei a.s. hopen de leden van de C.P.B. weer in verga dering bijeen te komen in het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw te Zierikzee. Spreekster op 'deze verga dering zal zijn mevr. F. Berghout- Rozeboom bit Rotterdam, met als onderwerp „De plaats van de satan in ons leven". Ook is er deze middag gelegenheid om zlidh op te geven voor het jaarlijks reisje, dat naar Valkenburg zal voeren. Jaarvergadering Coöp. ,,De Dageraad" Op dinsdagavond 12 mei a.s. wordt in de bovenzaal van het „Huis van Nassau" al'hier de jaarvergadering gehouden van 'de Coöp. Verbruiks- vereniging „De Dageraad". Het jaav- overziöht zal worden Uitgebracht door de administrateur de heer A. v. d. Doe. Periodieke aftreding volgt van mevr. Broekema-Snij'ders en dc heer H. M. v. d. Doe. In verband met eventuele fusie stel't 'het be stuur voor niet in deze vacatures te voorzien. Periodiek aftredend cn herkiesbaar is de 'heer P. van Dijkc als lid van de commissie van toe zicht. Het 'tweede gedeelte van deze avond bestaat uit vertoning van de fraaie kleurenfilm „De bewoners van de Schouwse inlagen", van de cineast de heer J. F. J. v. d. Berge. v. d. Woestijne, Kwaak, F. v. d. Eade J. P. Jong schaap en de heer en mevr. Braat. Het werk van uiteraard zeer uit eenlopend karakter werd door de heer Braat weer tot een aantrekke lijk geheel samengevoegd. De ten toonstelling zal te St.-Hilaire wor den ingericht door de heer F. v. d. Ende, aan wiens zorgen de collectie tijdens de komende reis naar Nor- mandië is toevertrouwd. De expositie is vandaag en mor gen opengesteld van 10 tot 5 uur. ZIERIKZEE Collecte Gez. Militaire Fondsen Alhier wordt een collecte gehou den ten bate van de Gezamenlijke Militaire Fondsen. De collecte is deze week al gestart en duurt tot en met 10 mei a.s. Zoals bekend zijn in 1948 zes militaire fondsen gebundeld in de G.M.F. Dit zijn; „Fonds 1815 voor oud militairen en nagelaten betrekkin gen", de Kon. Nationale Vereniging tot steun aan Miliciens „Stamil". De Vereniging „Ereschuld en Dankbaar heid", het Karei Doorman-fonds, de Prins Bernhard Stichting en de Stichting „Het Van Weerden Poel man Fonds". Uiteraard verleent ook de overheid steun aan deze fondsen, maar aanvullende hulp blijft drin gend nodig. Wij doen daarom een beroep op onze lezers deze collecte mild te gedenken. Land- en tuinbouwschool „De Kluut" Op een dinsdag 12 mei a.s. in het Ned. Herv. verenigingsgebouw te houden bijeenkomst, za'l d'e uitrei king plaats vin'den van de einddi ploma's der lagere land- en tuin bouwschool „De Kl<uut". Verder vindt uitreiking plaats van de di ploma's aan de geslaagden van de motorcursus. WESTHOEK Natuurwandelingen In het gehele land worden op za terdag 9- en zondag 10 mei a.s. voor de vierde achtereenvolgende maal natuurwandelingen gehouden. Deze wandelingen vinden ook plaats in de Westhoek. Beide dagen gaan de deel- nemers(sters) van start om 2.30 uur by het Verklikkerpad achter de Scheuwse Beer. De wandelingen du ren 1 Vi a 2 uur en iedereen kan er aan deelnemen. Zy staan onder lei ding van ervaren gidsen en na af loop werdfc een boekje uitgereikt over het voorjaar in de natuur. Drukke Hemelvaartsdag Het weer op Hemelvaartsdag bleek zich van de goede kant te willen la ten zien en in de middaguren werd het in de Westhoek dan ook alweer flink druk. De temperatuur liep op tot twintig graden en de stranden kregen een voorproefje van da zo merse invasie. De eerste baders doken alweer het water Sn en er werd heerlijk gezon nebaad. Het terrein bij de trap te WeStensöhouwen kreeg 'heel wat voertuigen te verwerken. Het uit vallen van „De Punt" deed zich dus reeds gevoelen. Heel wat bromfiet sen sloegen de zo kostbare rust stuk, want zwermen lawaaischoppers zoch ten eveneens de duinstreek op. On der de vele buitenlanders voerden de Belgen de hoofdtoon en bij de Koudekerkse toren wemelde het van werphenigelaars. Trouwens men vond ze ook op :het strand, vooral Belgen op zoek naar bot, schar en een en kele paling. De eerste ijsterJtjes gin gen open en zo werd deze Hemel vaartsdag een duidelijke proloog op de komende Pinksterdagen. BURGH-HA AMSTEDE De SIMAVI-collecte In de beide 'kernen heeft de SI MAVI-collecte f 126,45 opgebracht. Hartelijk dank aan de collectanten, vooral aan de meisjes van d'e U.L.O.- school te Zierikzee düe na het zien van de Simavi-film zich spontaan opgaven als colleotante. HAAMSTEDE Zweefvlieger kwam in boom terecht Donderdagavond omstreeks 19 uur had d)icht bij het vliegveld Haam stede een ongeluk plaats met een zweefvlieg toestel. De 15-jarige L. C. B. uit Burgh maakte met d'e één persoons Grünau Balby de PH 221 een normale Vlucht boven het vlieg veld. Bij 'höt ingaan der landings- manoeuvre kreeg hij plotseling te veel rugwind; waardoor hij net iets te vei* van het veld 'kwam om een juiste landing ite maken. Bij een po ging om op een stukje weiland van de boerderij „Groen'ewoud" neer te strijken, kwam hij boven in een boom teredht, waar hdt toestel bleef hangen. De vlieger bleef ongedeerd en kon na een vrij grote sprong wat van de eerste sdhrik bekomen. Het toestel, dat nogail wat schade opliep kon pas geborgen worden nadat do boom gesloopt was. Voor de leden van de V.Z.A.C. 'betekent het voor lopig gemis van dit prestatietoestel een grote strop, omdat juist a.s. vrij dag een groot aantal leden naar het vliegveld Tcuge vertrekken voor het doorbrengen van een vakantiekamp, waarvoor diverse leden hoopten met dit toestel hun bekwaamheid wat tc vergroten, vooral in ihet thermiek- vliegen. Het Groene Kruis De leden van hot Groene Kruis, ongeveer 650, krijgen één dezer da gen eer. stencil thuis waarin hun wordt uitgelegd hoe hol momentcel met dc vereniging op financieel ge bied 'gaat. Alle andere Kruisvereni gingen op het ci'land en vcm* daar buiten hebben hun contributie dras tisch moeten verhogen. Sommige verenigingen zien alleen nog maar toekomst in samengaan met nabuur verenigingen, doch Haamstede- Burgh heeft in de algemene verga dering duidelijk naar voren gebracht dat voor haar hier geen verbetering in zit, noch financieel nog materieel. De burgerij heeft bewezen dat zij voor honderd procent achter het Groene Kruis staat. We denken slechts aan de acties in de beide ker nen waarbij de inwoners f 10.000 bij elkaar brachten. Alle schuld van het wijkgebouw was daarmede afge daan, nieuw materiaafl 'kon worden gekocht en zelfs schoot er nog een auto voor de wijkzuster over. Dit jaar heeft Haamstede-Burgh de contributie niet verhoogd, doch er zal in de nabije toekomst niet aan te ontkomen zijn. Volgende week gaan de nieuwe contributie-kwitanties uit. Het zijn vooral de auto-onkosten en andere verhogingen die een vrijwil lige verhoging van heit contributie bedrag het bestuur en vooral de penningmeester zeer welkom zouden zijn. Vijf en vijltig-jarige echtvereniging Donderdag 7 mei herdacht het echtpaar C. J. v. d. Velde-Geleijnse de da2 waarop zij voor 55 jaar dn de huwelijksboot stapten. De heer Van der Velde is 78 jaar en zijn eohtgenote 79. belden genie ten nog een redelijke 'gezondheid. Met name de heer Van der Velde is nog zeer aktief, want „van werken ga je niet dood", zo meent de brui degom, die reeds op zeer jeugdige leeftijd begon in de vlasteelt. Hij maakte toen zeer lange dagen en al waren de inkomsten niet hoog, hij zag 'toch kans om voor zichzelf te beginnen. Het eerste gemet vlas dat Van der Velde voor zichzelf uit zaaide mislukte volkomen en op nieuw moest worden begonnen. En kele jaren nadien schakelde hij o.ver op de veeteelt en 'kocht er ook wat landbouwgrond bij. Twintig jaar woonde het echtpaar 'te Serooskerke en toen volgde weër een omschake ling. Een stuk grond «te Haamstede werd 'gekocht en Van 'der Velde be gon het (in de moeilijke crisisjaren) te proberen 'in de fruitteelt. Gehol pen door zijn gezinsleden werden zo modig dag en nacht gewerkt om het te klaren. Uiteindelijk bracht al dit werk dan todh als beloning een onbezorgde oude dag, hoewel de bruidegom er nog niet genoeg van heefit. Uit liefhebberij houdt hij nog de pastorietuin bij en enkele andere kleine 'tuinen. Bovendien geeft hij - voordat de gasten komen - een zo merhuisje elk jaar een goede beurt. Ondanks velerlei 'bezigheden, vond de heer Van 'der Velde nog tijd zich aan kerkewerk te wijden. Zo diende hij de kerk als zondagsschoolleider en later als ouderling. Te Haamstede was 'hij lange tijd 'kerkvoogd en ouderling-kerkvoogd. Het echtpaar heeft vier kinderen, waarvan de jonste dochter is geëmigreerd naar Canada. Een zoon ontviel hun dooi de dood. Vermelden wij nog dat de heer Van der Velde reeds bijna vijf tig jaar agèn't is van .een toekende Zeeuwse zaadhandei. Uiteraard ont brak het het echtpaar donderdag niet aan de nodige belangstelling. BROUWERSHAVEN Plattelandsvrouwen op reis De leden van de afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hebben deze week een reisje ge maakt naar AaiLbeke bij Kortrijk (België), waar een bezoek werd ge bracht aan een tapijtenfabrdek. ZONNEMAIRE Aan de vakschool voor meisjes te Goes slaagde voor het eerste gedeel te van de Akte N XIX (landbouw- huishoudlerares) mej, A. den Boer alhier. DUIVELAND Bollenvelden in bloei Een indruk hoe mooi de bollen velden momenteel in de bollenstreek wel zijn, krijgt men wanneer men de polder Bruinisse doorkruist. Op een perceel, 'liggende langs d'e Lan ge weg en Zijpse weg komen tulpen voor in 5 of 6 verschillende kleuren en da't 'W1 eurenmozaiek doet ihet tus sen de verschillende tinten groen van de andere gewassen bijzonder goed. NIEUWERKERK De uitleenbibliotheek sluit seizoen De algemene leesbibliotheek 'heeft het uitleenseizoen beëindigd. Velen hebben odk deze winter weer van de bibliotheek gebruik gemaakt. Men hoopt in september weer met een groot aantal nlreuwe boeken te star ten. Een hartelijk dankwoord aan allen, die deze winter belangeloos geholpen hebben, 'hetzij bij het uit lenen, hetzij op een andere manier, mag hier niet ontbreken. De alhier gehouden collecte voor SAKOR (Samenwerkende Kin- derbesChermings Organisaties) heeft f 65,06 opgebracht. OOSTERLAND Oud papier voor fanfarekorps De maandelijkse papierqphaling door leden van de plaatselijke mu ziekvereniging „Oosterlands Fanfa re" mag zich nog steeds in een goe de belangstelling verheugen van de zijde der burgerij, waarvoor bestuur en leden dan odk zeer erkentelijk zijn. Wanneer, zoals momenteel, dc oudpapierprijs bevredigend is, brengt deze a'ktie voor de vereniging een aardig bedrag op. De gelden worden gebruikt voor het zg. „uniformen fonds", en komen niet bij 'de gewone geldmiddelen terecht. Met deze gel den worden nieuwe uhiformen aan geschaft eventueel, terwijl ook het vermaken cn herstellen van toestaan^ de „pakjes", dat 'grote kosten met zich brengt, hieruit kan worden be taald. BRUINISSE Nieuwe P.T.T.-kabel In Bruinisse kredg PTT er een nieuwe telefoonkabel bij en da't be tekent natuurlijk oen belangrijk grotere kans op aansluiting voor toekomstige n'bonmce's. Vooral in het nieuwe plan-West cn omgeving was aansluiting op de oude kabel niet meer mogelijk, gezien het feit dat ook de Deltadienst daar bepaal de rechten kon doen gelden. Een tij delijk nadeel is dait 'het halve dorp voor het leggen van ide nieuwe ka bel moet worden omgewroet. Het weer in april In de maand april 1964 waren er 20 dagen droog, op 10 dagen viel er regen, de meeste hoeveelheid in het etmaal van 24 op 25 april, namelijk 9 mm. In totaal viel er 'in oostelijk Duivelan'd 46,2 mm., terwijl het nor male gemiddelde voor april 47 mm bedraagt. Een zeer normale maand dus wat de regenval 'betreft. Minder normaal was de grote kou de, die de laatste 10 dagen van april heerste. De gemiddelde temperatuur was belangrijk lager dan andere ja ren. Druk bezoek aan Oostkop De Deltawerken vormden voor vele bewoners van het eiland en daarbuiten die een tochtje over Schouwen-Duivelarïd maakten, weel een toeristisch evenement, dat de nodige aandacht trok. De drukte met aan en af rijdende auto's werd nog verder vergroot, door d'e rallye, d'ie ël'ders was georganiseerd. Aangelokt 'door 'het mooie weer, waagden in de namiddag nog velen een bezoek aan het eiland via het veer Zijpe-Anna Jacoba polder en aan de overkant 'had zich dan ook een flinke file gevormd. De afvoer ging bijzonder Vlot. DIVERSE BERICHTEN VER. NATIES, 7-5. Fadil Kut- chuk, de Turkse vice-president van Cyprus, heeft by de V.N. geprotes teerd tegen schending van het Cy prische luchtruim door Griekse vliegtuigen. Er hadden schendingen plaats op 25 en 30 april en op 1 en 4 mei, aldus het protest. De Russi'sdhe leiders willen zo spoedig mogelijk een conferentie van alle communistische partijen op de werelid beleggen om het ideologische geschil tussen de Sowjet-Unie en China ite bespreken. Dit is bekend gemaakt door een afvaardiging van de Italiaanse communistische partij die voor overleg in Moskou is ge weest. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft woensdag niet de 12 milioen dollar beschikbaar ge steld, die de regering had gevraagd als bijdrage van de V.S. voor het be houd van de oude Egyptische tem pels 'bij Atooe Simbel 'die dooa- het Stuwmeer bij Assoean worden be dreigd. Volgens de Prawda ihèbben van de „iets meer dan negentig" commu nistische partijen met 42,5 miljoen leden die er in de wereld bestaan, meer dan zeventig zJich uitgesproken voor het standpunt van Moskou in het ideologische gesch'il tussen de Chinese en Russische communisti sche partijen. OSS. Donderdag zijn zevenhon derd agrarische jongeren uit de ge westen Holland, Brabant, Limburg en Utrecht naar Oss gekomen om al daar deel te nemen aan de door de Nederlandse Rooms Katholieke Jon gere Boeren en Jonge Boerinnen- bond georganiseerde grote nationale landdag in hei 'gemeentelijk sport park tc Oss. 's-HERTOGENBOSCH. Woensdag middag is op het werk aan de nieuw bouw van een warenhuis (Vroom en Dreesmanin) in 's-Hertogenbosoh de 26-jarige arbeider L. de Groot uit Gouda gegrepen door de tandwielen van een Sleuvengra af machine. Het slachtoffer was op slag dood. Hij was sin'ds enkele maanden gehuwd. DENEKAMP. Vlak bij zijn woning in Denekamp is de 67-jarige brem- fietser G. Ou'deweme door een ach- teroprijdende auto geschept. De auto werd bestuurd door een in Duitsland gelegerde Amerikaanse militaire arts. De (heer O. is latei- in het ziekenhuis te Oldenzaal aan zijn verwondingen bezweken UTRECHT. lm de raadsvergadering van het Plassenschap Loosdrcoht en Omstreken heeft dc heer H. Wcsselo, afgevaardigde van dc Koninklijke verbonden NcderlondsChe Water sport Vereenigiflgen, geklaagd over do VMicQopcenltrales van caravans, die als paddestoelen uit dc grond verrijzen en vaak het landschappe lijke beeld verstoren. De eerste prijs van de puzzel van voi'ige week viel ten deel aan: mevr. W. P. Locnderslool- v. d. Schelde, Nieuwen Hoornstraat 96 b, Rott-erdam-21 De tweede prijs is gewonnen door: mevr. A. Kaspers-v. d. Veen, Zuidweg 6, Zonnemaire De oplossing luidt als volgt. Horizontaal: 1. rui; 3, rko; 5. meeu wen; 10. kou; 12. vlo; 13. spa; 14. dd; 16. twee; 18. Wip; 19. rok; 21. est; 23. tree; 25. raam; 26. antoon; 28. prei; 30. nap; 32. sago; 34. stad; 36. kapel; 39. isis; 41. naam; 43. bons; 45. eest; 47. koor; 49. item; 51. liaan; 54. rose; 56. deze; 58. lol; 60. arme; 62. oester; 65. rest; 66. anno; 68. psv; 69. lea; 70. ida; 71. emma; 73. au; 75. nor; 77. nee; 78. ora; 80. gesteld; 81. tom; 82. fat. Verticaal: 1. rad; 2. ik; 3. ruw; 4. over; 5 .moker; 6. esprit; 7. up; 8. waranda; 9. nok; 11. otto; 15. den; 17. etna; 20. oma; 22. stap; 24. epos; 26. alk; 27. oslo; 29. esse; 31. pim; 33. gist; 35. anti; 37. a'ko; 38. etoro; 40. ieme; 42. aga; 44. nier; 46. slee; 47. kil; 48. Orleans; 50. eden; 52. arts; 53. nar; 55. satire; 57. zoom; 59. ore; 61. maand; 63. spar; 64. eva; 67. neet; 69. log; 72. mom; 74. uit; 76. ot; 79. af. Wat er ook al te zeggen valt over het weer, maar met Hemelvaartsdag was het in ieder geval volop lente. Voor ons op die dag (natuurlijk) de bossen van Schuddebeurs, lekker stil nog, al was er een (enkele) dwaas, die er met een brommer (no ta bene) doorheen kwam. Maar voor de rest, alleen wat warrige stemmen ergexis in de verte en dan natuur lijk het groenste groen, zo vers, puur, zo onzegbaar fris, bespikkeld in dit wonderlijke bos met honder den blauwe druifjes, die daar „zo maar" groeien. Dit laatste dacht. U maar; ze moeten destijds gepoot zijn, want vogels kunnen heel wat, maar dat toch niet. Het zijn uiteraard vooral de bomen, die door hun nieu we lentejas de aandacht vragen. De beuk, zo massaal en groot, die nog maar heel kleine blaadjes heeft. Het moet ook allemaal van zo diep ko men en dan de peppels, die alweer lustig zwatelen in de wind. De kas tanjes liggen met grote groene pronkbladeren lekker voor en de platanen, in het beginstadium rood achtig en lijkend op bloedbeuken. Onder het van dag tot dag dichter wordende bladerendek, is al van alles te vinden, zij het dat het „wilde sortimenttoch niet zo uitgebreid is. Weegbree, zuring en „toeters" be hoeven geen speciale vermelding, maar wel de „paarse sectie", be staande uit ereprijs» paarse dove- netel en hondsdraf. Van het speen kruid vindt men hele velden, wel een bewijs dat het bos nogal wat vocht vast houdt, want de gebrui kelijke plaatsen voor deze verruk kelijke vroege voorjaarsbloem zijn slootkanten, althans in de voor- spuitse periode. De varens waaieren al lekker uit; er is uogelmelk en de koekoeksbloem piekt bescheiden tussen al het weelderige nieuwe lentegroen. In het bos staan verder allerlei struiken, (o.m. sneeuwbes), die men moeilijker thuis kan bren gen, omdat ze er meer „kwekerig" uitzien. Heel bijzonder grappig doen de goeiige lobbessen van dennebo- men, oude hoogopry^ende kanjers, die echter aan elk naaldentrosje kersverse uitlopers krijgen. Het staat enorm pedant, net alsof oma het nog eens ivaagt met een tiener jurkje, maar toch ivel erg charmant. Vooral in de morgenuren zit het tussen het verse struiöeel vol vogels, die indringende (en ontioapencnde trillers ten beste geven. Determine ring afgaande op het geluid, is nog altijd een opgave, waar zelfs de echte pietjesmannenhuiverig voor zijn, maar gevarieerd cn verrukke lijk is het. Wat donkerder, maar lieftallig cn veelzeggend er tussen door, ook de koekoek, die alweer onrecht aan hel plegen zal zijn in hel nest van een andere vogel. Als hij zo hartverwarmend roept zou men het niet denken, xvant die roep bewijst nog eens ten overvloede hel is lente en wie hoort dat niet graag, na zeven grauwe maanden? EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2