MOL DE ZIERIKZEESCHE COURANT GEEN VOLLEDIGE SAMENWERKING HANDELS-BOYCOT Neem geen risico...verf met Johnson over strijd tegen de armoede De verf met flexabiliteit* Amerikaans protest tegen verdoving militaire attachés Franse verscheping voor Fidel Castro BILT O v Q 23.000 jongeren op „Palaver", Utrecht Chroesjtsjef naar Scandinavië Jongen gedood door schot uit pistool Twintig gewonden bij ongeval Hoogovens Compromis werkprogramma Kennedy-ronde werd bereikt Persconferentie Johnson in nieuwe stijl Tuinman Zoon ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 8 mei 1964 Ï20ste jaargang So J9577 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255. na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave; N.V Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderoeg en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per-mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1.25 per sluk. In dit nummer: Jumelagetentoonstelling in Burger Wees/mis JohnsQji betreurt houding Engeland en Frankrijk inzake Cuba WASHINGTON, 6-5. - President Johnson heeft woensdag op een pers conferentie verklaard het zeer te be treuren dat Engeland en Frankrijk „niet volledig met ons willert samen werken" by de handelsboycot van Cuba. Hy voegde hier echter aan toe: „Ik ben van mening dat de Amerikaanse politiek, om Cuba in economische afzondering te plaatsen, nog steeds als doelmatig moet wor den beschouwd". Do president zei dit in antwoord op een vraag of de Amerikaanse boycot zou kunnen slagen, indien Engeland en Frankrijk hierin niet ten volle zouden medewerken. Hij zei ook: „De Verenigde Staten zullen hun politiek van economische afzondering van Cuba voortzetten. Zij zullen hierbij ook naar de mede werking van hun bondgenoten blij ven streven". West-Duitsland De president verklaarde verder dat hij en de Westduitse bondskan selier professor dr. Erhard het eens waren over de noodzaak om te blij ven zoeken naar punten van over eenstemming met de Sowjet-Unie en om te blijven streven naar beveili ging van de vrede. „Het Duitse volk staat geheel ach ter de politiek der Amerikaanse re gering om geen middel onbeproefd te laten, dat de weg naar interna tionale vrede kan openen", aldus Johnson. De president zei dit toen hem om commentaar werd gevraagd op een aan hem toegeschreven verklaring, volgens welke de Duitsers zich eens in het standpunt der Russen moes ten verplaatsen, om zodoende een Ingezonden mededeling beter begrip voor de Sowjetrussische buitenlandse politiek te verkrijgen. Johnson gaf verder te kennen dat de mogelijkheid bestond dat hij het Congres voor een speciale zitting bijeen zou roepen, indien het, voor de verdaging van zijn zitting, nog niet zou hebbep gestemd over het wetsontwerp inzake de burgerrech ten en andere, door zijn regering be langrijk geachte wetsontwerpen. Tevoren had de president, in ant woord op een vraag, gezegd te ho pen dat het wetsontwerp op de bur gerrechten eind mei of begin juni door het Congres zou zijn aanvaard. „Indien er een streven zou be staan om een stemming over het burgerrechtenontwerp te vertragen, meen ik dat het Congres wellicht na de republikeinse partij vergadering in juli, of na de bijeenkomst der de mocratische partij in augustus aan staande, zijn beraadslagingen zou kunnen voortzetten. Mijn regering en het volk hebben recht op een uit spraak van het Congres over het ontwerp der burgerrechten en over andere belangrijke zaken, zoals het wetsontwerp ter bestrijding van de armoede in de Verenigde Staten", aldus president Johnson. CUMBERLAND, Maryland, 7-5. President Johnson, die donderdag op een tournee door vijf Amerikaanse stagen tc Cumberland in Maryland aankwam, heeft daar gezegd dat de gehele natie hem moest helpen „der tig miljoen Amerikanen uit de ge vangenis der armoede te bevrijden". "extra speling voor de doe-het-zelver Verkrijgbaar bij Nieuwe Boogerdstraat, Zierikzee Ouders eisen ontbinding Schots huwelijk DEN HAAG, 6-5. De civiele ka mer der Haagse Rechtbank heeft in U'iandelir.g genomen een eis van de cu:'ers van een zestienjarig Haags meisje, dat cnlangs in Schotland huwde met een 53-jarige chauffeur. De chauffeur deed dit op verzoek van een gehuwde Haagse caféhou der, die een relatie met het meisje onderhield en deze wenste te besten digen. Door het huwelijk kon het meisje meerderjarigheidshandelin gen verrichten. Op deze wijze werd ze aan het gezag van de ouders ont trekken. De caféhouder is inmiddels gearresteerd. De ouders hebben verzoek tot ont binding van het huwelijk gedaan. Van de zijde van het meisje en de chauffeur werd geen verweer ge veerd. De stukken werden aan de officier van justitie voorgelegd, die nu op 26 mei conclusie zal nemen. WASHINGTON, 7-5. Het Ameri kaanse departement van buitenland se zaken deelt mee. da tde ambas sade in Moskou deze week by de Russische autoriteiten heeft gepro testeerd tegen het feit dat drie Ame rikaanse militaire attaché's lichte lijk zijn verdoofd (drugged) op een reis naar de Zuid-Russische haven stad Odessa, tussen 24 en 26 maart. De mannen hadden er geen schade van ondervonden. De drie attaché's geloven dat zij een middel hebben ingekregen tij dens een diner op de avond van 25 maart. Medische proeven hadden „genoeg barbituraat aangetoond om een grote sufheid te verwekken". De drie mannen hadden het diner gebruikt in een hotel te Odessa. Toen zij de volgende ochtend ontwaak ten. ontdekten zij lichte verdovings symptomen. De medische proeven werden verricht na 'hun terugkeer in Moskou. MARSEILLE, 7-5. Tweeduizend'ten chemisch produkten en driehonderd vrachtauto's zijn dinsdag in het Cu baanse vrachtschip „Las Villas" ge laden, dat nog dezelfde dag de ha ven van Marseille verliet op weg naar Cu'ba. Prinses Irene op Tenerife (Can. Eil.) SANTA CRUZ, Canarische eiland den, 6-5. Prinses Irene en prins Charles, die thans op Tenerife (Ca narische eilanden) verblijven, hebben meegedeeld dat zij daar nog onge veer twee wéken zullen blijven. Zij zeiden dit na 'terugkeer van het nabijgelegen eiland Palma waar zij een dode vulkaan 'bezichtigden. „Wij zullen niet slagen als niet iedere burger het lijden van zijn buurman ziet als een oproep tot da den". Verwijzend naar de gevechten die tijdens de revolutie in Maryland ge voerd zijn, zei Johnson, dat de vij and teen beter kenbaar was dan te genwoordig. Nu neemt hij de vorm aan van ziekte, slechte scholen, chronische werkloosheid, uitgeputte mijnen en verouderde werkwijzen. Te Athene in Ohio zei de Ameri kaanse president, dat er „een nieuw Amerika" moet worden opgebouwd. De gebouwen en wegen die onze grootvaders gebruikten, moeten door nieuwe worden vervangen". Als een belangrijke taak noemde Johnson het schoonhouden van de lucht en de rivieren. Dit nummer bestaat uit 16 paginas. Een vrouw moet wel zeer ziek zijn ivil zij flauw vallen op onbevallige wijze. WAT UQT 01 Zo zoetjes aan beginnen de toeristen te komen in de Schouwse Westhoek. Wanneer zij niet louter in het zand gaan zitten of door het Domein dolen (hoe prettig en nuttig ook), laten zij dan een oogje wagen aan Haamstede's rijkste bezit de Ned. Hervormde kerk, een prachtig bouwwerk, dat het cen trum van het dorp domineert. De 16e eeuwse kerk was voor de reformatie gewijd aan Sint. Jan. Een extra kostbaar bezit in het kerkinterieur is een eiken herenbank, stammend uit 1775. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode). Manifestatie van de stichting „Jeugd en Bijbel" Wisselend bewolkt Verwachting tot zaterdagavond: Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog; matige tot vrij krach tige wind tussen zuidwest en west; koudere nacht; morgen overdag de zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 9 mei. Zon op 4.56, onder 20.18. Maan op 4.23, onder 16.58. 10 mei. Zon op 4.55, onder 20.19. Maan op 4.43, onder 18.23. 11 mei. Zon op 4.53, onder 20.21. Maan op 5.05, onder 19.51. Nieuwe maan: 11 mei te 22.02. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: OSLO, 615. Een woordvoerder van het Noorse ministerie van buiten landse zaken heeft meegedeeld' dat premier Ohroesjtsjef volgende maand tij'dens zijn bezoek aan Noorwegen, Zweden en Denemarken zal worden vergezeld door zijn vrouw, zijn drie dochters en door minister Gromiko. Tot het ongeveer 50 personen tellen de Russische gezelschap zal ook Ghroesjtsjefs schoonzoon, Alexéi Adzjoehei, hoofdredacteur van het regeringsblad „Izvestja", behoren. Op 16 juni, een dag eerder dan oor spronkelijk was vastgesteld, zal de Russische eerste-mintóter per schip in Kopenhagen arriveren. Ook de reis naar Stockholm en Oslo zal per schip worden gemaakt. UTRECHT, 7-5. Naar schatting 23.000 jongens en meisjes uit alle delen van Nederland, namen don- derdag in de Irenehal in Utrechtdeel aan „PPalaver '64", een manifestatie die is georganiseerd door de stich ting „Jeugd en Bijbel". De massale samenkomst begon om half elf met een korte hemel- vaartsviering. Ds. G. N. Lammens, voorzitter van de Bond van Gerefor meerde Jeugdverenigingen, herin nerde daarbij even aan de borden De 55-jarige bromfietser W. Meijer uit Almelo is bij een ver keersongeluk zo ernstig gewond ge raakt, dat hij later aan de gevolgen ervan is overleden. De 'bromfietser zwenkte op d!e Leemslagerweg naar links toen hem een auto wilde pas seren. De man werd door de auto gegrepen. Tragisch ongeluk met eigen wapen LEIDERDORP, 7-5. De 13-jarige Bartje de Munnik uit Leiderdorp is donderdagavond op tragische wijze om het leven gekomen door een schtt dat is afgegaan uit een pistool, dat hij in zijn broekzak bij zich droeg. Het ongeluk is tegen half zeven gebeurd. Hij was koeien wezen mel ken en toen hij weer naar huis fiet ste is door niet verklaarde oorzaak een schot afgegaan uit het pistool dat hij bij zich had. Het schot is door zijn maag in het hart gekomen, zo dat hij op slag dood was. Het pistool was een 9 mm leger pistool 1918, dat zijn vader had be waard uit de verzetstijd. De vader wist niet, dat de jongen het bestaan van het pistool kende: Hij meende het veilig weggesloten te hebben in een kast met een dubbel slot. Het pistool was geladen met zes patro nen, één ervan ds de jongen nood lottig geworden. in de buurt van schiphol: „Kijk op de weg en niet in de lucht". Op de weg zie je de mensen, zie je elkaar en zie je Christus die gezegd heeft dat hij tot het einde der dagen met ons zal zijn, aldus ds. Lammens. Ook de mensen van het Neder lands Bijbelgenootschap zijn christe nen die niet in de lucht gekeken hebben, ze zijn over de weg gegaan, tot in Azië en Afrika. Gastheer Bert Garthoff stelde ver volgens een lange rij artisten voor: „Vrij en Blij" met zanger Henk Do- rel, het cabaret van de Vrije Univer siteit, de Light Town Skiffle Group, The Shepherds, Los Amigos del Pa- ragan, de Boshoppers, Jules de Cor- te en Rita Reys met het trio Pim Jacobs. De jeugd zong zo nu en dan zo enthousiast mee, dat het stem geluid van de solisten volkomen werd overstemd. Een miljoen voor Kameroen Het sluitstuk van de ochtend was de bekendmaking van de voorlopige opbrengst van de actie „een miljoen voor Kameroen". Aan deze actie hebben de afgelopen maanden vrij wel alle christelijke jongerenorgani saties meegedaan. Het eindresultaat is bestemd voor het Nederlands Bij belgenootschap dat dit jaar 150 jaar bestaat en dat het bedrag zal gebrui ken vopr een bijbels verhalenboek voor Kameroen. Het miljoen is er weliswaar nog niet - de stand was om twaalf uur vanmiddag f 498.736,52,-, maar het ziet er naar uit, dat het toch dicht benaderd zal zijn op de gebruike lijke jubileumdag van het Neder lands Bijbelgenootschap, 17 juni a.s. 9 mei 10 mei 11 mei 1.00 v.m. 1.52 v.m. 2.39 v.m. BROUWERSHAVEN 9 mei 10 mei 11 mei 0.54 v.m. 1.42 v.m. 2.25 v.m. 13.35 n.m. 14.24 n.m. 15.06 n.m. 13.17 n.m. 14.03 n.m. 14.44 n.m. Springtij: 14 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-5. Het K.N.M.I. deelt mede: De warme ludht, die op he melvaartsdag in ihet grootste deel van Nederland temperaturen van 20 tot 24 graden bradht, werd reeds de afgelopen nacht door een overtrek kend koufront verdreven. Gister middag ontstond namelijk bij de noordwestpunit van Ierland een kleine depressie, die naar het noord oosten trok en daarbij snel uitdiep te. Tengevolge hiervan trok Ibaar koufront met grote snelheid over de Britse eilanden en de Noordzee. Van morgen lag 'het al bij Berlijn. In tussen breidt het Azorenhogedruk- gebied zich sterk in de richting van Frankrijk uit. In verband hiermee blijft in onze omgeving de wind overwegend uit richtingen tussen zuidwest en west waaien. De aan voer van koele oceaariluc'ht gaat dus door. De buienkansen zijn gering. In een Algerijns-Russisch com muniqué is woensdagavond bekend gemaakt dat de Sowjët-Unie de Al gerijnse regering een langlopende lening zal verstrekken van 115 mil joen roebel, bestemd voor de bouw van een staalfabriek. Toch succes in Genève IJMUIDEN, 6-5. Woensdagavond omstreeks tien uur heeft zich op het terrein van de hoogovens tijdens re- WASHINGTON, 6-5. President Johnson heeft woensdag een pers- conferentie in nieuwe styl gehouden door de honderden verslag- J gevers met hun vrouwen en kinderen uit te nodigen. Het door dc televisie uitgezonden evenement vond plaats op een uitgestrekt grasveld by het Witte Huis. De president sprak zyn gehoor toe, 4 staande in de muziektent waar even tevoren een militair korps ge- legenheidsmuziek ten beste had gegeven. Onder het wakend oog van de butler van het Witte Huis reikten bedienden punch en wafels uit. J De president zette de verslaggevers voor het bewonderend oog 9 van het thuisfront aan het werk toen hij zijn toespraak begon met dc kwinkslag „vrienden en journalisten". H(j betrok daarin de kin- deren, die zo dikwyls de telefoon voor vader moeten aannemen. Er 4 verschenen rimpels in de voorhoofden van dc veiligheidsdienaren toen dc president aan het slot van zyn toespraak de jeugd verzocht bij hem in de muziektent te komen voor het maken van een groeps- foto. In hun beroepsangst zagen zij de president met tientallen kinderen door de houten vloer verdwijnen. Men besloot de jongelui in groepjes by de president toe tc laten. Mevrouw Johnson ver- 4 leende hand en spandiensten by het opstellen van de kinderen. »4444444444444444444444444449444444444444494444444 peratitwerkzaamheden aan de hoog- cven vier een ongeval voorgedaan, waarbij twintig arbeiders werden gewend. Twaalf van hen, zes Spanjaarden en zes Nederlanders, moesten met brandwonden in het Rode Kruis- ziekenhuis in Beverwijk worden op genomen. Van twee van hen is de toestand ernstig. De acht anderen kenden na behandeld te zijn, naar huis terugkeren. In verband met onderhoudswerk zaamheden was hoogoven vier uit bedrijf genomen. Arbeiders waren bezig met het verwijderen van co kes door deze via de blaasopening naar buiten 'te kra'bben. Tij'dens deze werkzaamheden stortte een aanzet ting uit een bovenliggende schacht naar beneden. Door de luchtver plaatsing schoten vlammen door de blaasmondopeningen en verwond den de arbeiders. BFVERWIJK, 7-5. Van de twaalf arbeiders die gisteravond bij een on geval met een der hoogovens te IJmuiden brandwonden opliepen en moesten worden opgenomen in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk, is er inmiddels één uit het zieken huis ontslagen. De twee Spanjaar den die ernstig gewond werden, zijn thans buiten levensgevaar. GENÈVE, 6-5. In Genève is een voorlopig compromis bereikt tussen dc Verenigde Staten, de Europese Economische Gemeenschap en En geland ever het werkprogramma voor de maandag officieel begonnen Kcnnedy-onderhandelingcn. Op een avondvergadering van on derhandelaars van niet alleen de drie grote handelspartners, maar ook van de General Agreement for Ta riffs and Trade, werd een nieuwe tekst opgesteld, die de Amerikaanse en Engelse delegatieleiders en die van de E.E.G. nog definitief moeten goedkeuren. Het Belgische lid van de Europese commissie, J. Rey, verklaarde echter na afloop van het gesprek „ver baasd" te zullen zijn, wanneer er nog moeilijkheden zouden rijzen. De nieuwe tekst zal woensdag worden voorgelegd aan de 42 van de 60 Gatt-landen, die deze week in Ge nève bijeen zijn gekomen voor de officiële opening van de Kennedy- onderhandelingen. De nieuwe formules, waarover men een akkoord bereikte, nadat de „zes" door de Franse oppositie tegen het oorspronkelijke werkprogram ma werden genoodzaakt met een gewijzigd voorstel te komen, hebben betrekking op de drie punten waar over sinds maandagmiddag de strijd is gevoerd: de 50 percent verlaging van de douanetarieven als uitgangs punt bij de komende onderhandelin gen, de datum waarop uiterlijk de bij de besprekingen betrokken lan den bekend moeten maken welke predukten zij van een verlaging van de tolrechten willen uitsluiten (thans definitief 10 september) en de maat regelen ter bevordering van de uit voer uit ontwikkelingslanden naar geïndustrialiseerde landen. Frans verlangen Wat het eerste punt betreft werd - zoals trouwens Frankrijk had ver langd - de oorspronkelijke formule van een basis-aanbod vervangen door het woord „werkhypothese" met handhaving van de 50 percent. Wat de ontwikkelingslanden betreft schrapte men de voorwaarde - op Frans aandringen aangebracht - dat rekening zou worden gehouden met bestaande internationale verplich tingen bij aan ontwikkelingslanden te verlenen voorrechten. Van Franse zijde was op deze clausule aangedrongen ter bescher ming van de belangen der bij de E.E. G. geassociëerde voormalige Franse gebieden in Afrika. Na afloop van de vergadering zeiden de onderhandelaars, dat het bereiken van het compromis in feite alleen een kwestie was van het vin den van de juiste formules en dal over de materiële kant van de zaak niet was gesproken. De Amerikaanse onderhandelaar, W. M. Blumenthal, zei dat niet kon worden gesproken van concessies, die door een der partijen zouden zijn gedaan. In antwoord op de vraag of de nieuwe formule voor het streven naar een 50 procent verlaging van de douanetarieven in de Kennedy- onderhandelingen dan geen Ameri kaanse concessie betekende, ant woordde hij, dat dit een uitgangs punt blijft. „De Verenigde Staten hebben zich daar zelf nooit op wil len vastleggen en evenmin de E.E.G." Ingezonden mededeling Wandmeubeleii Bankstellen Eet hoeken en vele variaties in losse clubs bij woninginrichters Mol 19 - Zierikzee Levering over het gehele eiland

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1