geschenk van deze week van de fotografie Hollandse Maatschappij van Landbouw Vraag aan uw fotohandelaar het foto-mini-tips en film-mini-tips Nog een nagekomen foto van het te Zierikzee gevierde Oranjefeest. Op vallend in de optocht waren wagens van de respektievelijke scholen. Hier aan was door onderwijzend personeel en leerlingen veel zorg besteed. Men ziet hier.de wagen van de o.l.-school in de Poststraat. (Polio: Zierikzeesdhe Nieuwsbode). DEN' HAAG, 6-5. De voorzitter van de Hcliandsche .Maatschappij Van Landbouw, de heer L. A. van Nieuwenhujjzen, heeft in de ope ningsrede van de 191e algemene ver gadering van de maatschappij >n bet Kurhaus te Scheveningen zyn onte vredenheid uitgesproken over het produktschap van aardappelen. Wij hebben de indruk dat bij deze maatregelen de belangen van ande ren dan de producenten bij het be stuur van dit produktschap zwaar der hebben gewogen. De voorzitter onderschreef volkomen de mening van de aardappeltelers dat het pro duktschap voor aardappelen in de periode van aardappelschaarste in eind mei 1963 door zij-n optreden of gebrek aan optreden op het goede moment aan de aardappelproducen ten meer schade dan voordeel heeft berokkend. Hij was van mening dat het oprui men van dit produktschap eerder een voordeel dan een nadeel inhoudt Het produktschap voor aardappe len, dat bij hoge prijzen zo slagvaar dig was om maatregelen te nemen die prijsstijgingen moesten voorko men door exportbelemmerende maatregelen, maximumprijzen of zelfs exportverbod had hun nu veel tijd nodig om iets te doen in het be lang van de produceniten. Na -heel veel moeite kwam er een regeling uit de bus die absoluut onvoldoende was en waartegen wij dan ook direct hebben geprotesteerd, aldus de heer J. A. van Nieuwenhuijzen. Belangrijk jaar Hij zeide voorts dat hij de indruk had dat 1964 voor de landbouw in West-Europa een beslissend jaar zal worden. In dit jaar zal worden be paald of de landbouw in West-Euro pa de plaats zal krijgen tussen de andere bevolkingsgroepen die hij no dig heeft om op gelijke wijze als an- Activiteiten van prinses Beatrix DEN HAAG, 6-5. Prinses Beatrix heeft het voornemen op vrijdag 22 •mei de naar haar genoemde 'kinder boerderij van de ,,Johanna"-sitüChting te Arnhem officieel rte openen. Deze boerderij kon worden gebouwd mede dank zij financiële steun van het Prinses Beatrix Poliofonds. Op woensdag 27 mei zal prinses Beatrix ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan de nieuwbouw en de nieuwe studio's van. de Nederland- sche Blindenbibliotheek in Den Haag officieel in gebruik Stellen. Op zaterdag 30 mei zal de prinses een 'gedeelte van het zitvolleybal- toernooi voor gehandicapten bijwo nen in de Expohal ite Hilversum. Het aantal kweekschoolleerlingen DEN HAAG, 5-5. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek telde het kweekschoolonderwijs op 16 oktober 1963 26.752 leerlingen te gen 24.563 in 1962, een toeneming met 4.8 procent. Het aantal toege- latenen bedroeg 7.081 leerlingen. Dit is 787 meer dan in het voorgaande jaar. In 1963 behaalden 5.279 leerlingen de akte van bekwaamheid als onder wijzer en 2.097 die als volledig be voegd onderwijzer. Van de eerstge noemde vervolgden 3,266 hun studie in de derde leerkring, terwijl 1.953 (waarvan 1.875 vrouwen) voor een functie bij het lager onderwijs be schikbaar kwamen. BLOEMEN VOOR MOEDERDAG DEN HAAG, 6-5. Er zal voldoen de aanvoer van snijbloemen en pot planten voor ieders beurs zijn. Het kindje dat zijn spaarpot omkeert om zijn moeder zondag a.s. een boeketje bloemen of een plantje te geven, zal voor niet te veel gelid bij een hande laar teredht kunnen. Zo heeft de voorzitter van de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij", dr. A. J. Verhage, in een persconferentie in Den Haag meegedeeld. De prijzen zul'len ongeveer gelijk zijn aan die van vorig jaar. Voor de goede 'kwa liteit zullen de prijzen uiteraard iets hoger liggen. Ondanks de lange win ter is de produktie thans normaal te noemen. Het assortiment aan pot planten is dit jaar groter dan vorig jaar. De export van bloemen stijgt •nog steeds. dei en van een toenemende welvaart te kunnen profiteren. Er komen dit jaar zeer belangrijke beslissingen aan de orde in de E.E.G.-samenwer- klng. De actie „Brood voor het liart" AMSTERDAM, 6-5. De actie „Brood voor het hart", die in 1963 onder verantwoordelijkheid van de Nederlandse Zendingsraad in bijna alle protestantse kerken van ons land is gehouden, heeft ruim ander half miljoen gulden opgeleverd. Het doel van deze actie was in een aantal landen van Azië, Afrika en Zuid-Amerika een bescheiden bijdrage te leveren in de produktie van goede lectuur. Dank zij dit re sultaat kon o.a. f 400.000 naar een in Kameroen, west-Afrika, gesticht lectuurcentrum en f 600.000 naar de lectuurdienst van de Indonesische Raad van Protestantse Kei-ken ge zonden worden. De actie zal 'i.v.m. nieuwe aanvra gen, die inmiddels binnenkwamen, in 1965 worden voortgezet. Ingezonden mededeling „Wat betaalt u nu voor uw kousen?" Do mevrouw aan wie ik dit vroeg, lachte raadselachtig. „Meer dan vroeger", zei ze, „maar vroeger wa ren ze duurder." „Hoe bedoelt u?'\ vroeg ik. „Vroeger kocht ik goed kope nylons. Die waren altijd vlug kapot. Elke week tenminste een paar." Ik knikte instemmend. „Maar nu betaal ik iets meer voor extra sterke wandelnylons. Het re sultaat? Dit paar hier draag ik al een week of zes." „Zes weken?", herhaalde ik verbaasd, „maar dan zijn ze zeker „Nee hoor", zei de mevrouw, „prachtige wandelny lons. Kijk maar!". Ik keek met ogen vol twijfel „Maar hoe kan dat?", vroeg ik verbaasd. Die extra sterke wandelnylons (ein delijk de oplossing voor. het pro bleem van de hoge nylon-rekening) heten: DANLON SOLID (met naad) of DANLON BOULEVARD (naad loos). Ze kosten f 2.95. Verkrijgbaar bij Wat biedt de BEELDBUIS? Wij beginnen het week-end vrij dag met het Concertgebouworkest (le uitvoering van een bijzondere reeks) en de 17e aflevering i>an de prachtige oorlogsdocumentaires over De bezetting. De zaterdag brengt uit Bussum geen nieuws. Het blijft weer bij de geijkte Dick van Dyke, de quizzes en Kijk die Rijk. In het oosten kan men overschakelen op de Duitse quiz Einer wird gewinnen met H. J. Ku- lenkampff en waarschijnlijk komt deze ook op het Ned. 2e net, omdat er Nederlandse deelnemers zijn. Wie kan omschakelen, moet het beslist doen, want het geheim van de ge heimzinnige kist zal langzamerhand meer gestalte aannemen. Zondagmiddag herhaling van „De bezetting" en zwemkampioenschap- pen, zo mogelijk met een onderwa tercamera. 's Avonds dan eindelijk Arthur en Eva terug en later o.m. Mahalia Jackson. Bij België Vlaams is lachen troef, o.a. met Popye, de klucht Ijsventers, resp. de komische film Elke zondag kop. Vergeet komende week niet te kij ken naar de hoofdfilm Gewetens wroeging (maandag), het maande lijkse uurtje Hitchcock (dinsdag), de bekerfinale en insp. Leclerc of, als u daar niet van houdt het concert en de film op kan. 27 (woensdag), en de ongelooflijk echte vertolking van Hamlet uit de historische omgeving van het Deense kasteel Kronborg te Elsinore. E. Eeckhoff. UTRECHT. De verkeerscriminali- teit is in Nederland verreweg de grootste „werkgever" voor justitie en politie. Van al'le delicten, waar mee justitie en politie zich foezig- houdën, heeft ongeveer 85 procent betrekking op het verkeer. J Meerminnen hoofd J J De krant „B.T." in Kopenha- 1 gen heeft een anonieme brief I* J ontvangen met het aanbod a het hoofd van het standbeeld I1 a „De kleine zeemeermin" terug te bezorgen voor een losgeld van 10.000 kronen. Het hoofd l' a van dit bronzen beeldje werd I1 J een week geleden afgezaagd door een onbekende. Men is J bezig een nieuw hoofd te gie- ten en de geschatte kosten i' gaan ver uit boven de geëiste J som, schrijft het blad. Het i' beeldje is in de loop der ja- i' J ren, sinds het in 1913 werd opgericht ter herinnering aan Hans Christian Andersen, het i symbool van Kopenhagen ge- i1 f worden. AMSTERDAM. Burgemeester C. de Koning van Texel heeft op de Dam in Amsterdam een „origineel" Texels lam aangeboden aan Amster dams loco-burgemeester mr. F. van Wijck, vanwege de goede (histori sche) relaties tussen Amsterdam en Texel, dat dit jaar hët verkrijgen van de stadsrechten, 550 jaar 'geleden, viert. Flitsen uit het buitenland BONN. Groot-Brittannië heeft bij de Sow jet-Unie geprotesteerd tegen het onmenselijke gedrag van Oost- duitse grenswachten, die vorige wedk op 2 jonge OoStidintse vluch telingen vuurden toen dezen zich reeds op Westduits gebied bevonden Dit gebeurde op 30 april nabij Bad Harzburg in de voormalige Britse bezettingszone. KAAPSTAD. De hoofden van 19 christelijke, joodse en Mohamme daanse kerken en geloofsgenoot schappen in Zuid-Afrika hebben een verklaring uitgegeven, waarin zij het wetsartikel veroordelen, krachtens welk personen zonder verm van proces 90 dagen in hech tenis kunnen worden gehouden. OSLO. De Noorse nationale vex-gadering heeft met algemene stemmen een amendement op de grondwet goedgekeurd, waarin vrij heid van godsdienst wordt gewaar borgd. Deze waarborg was 150 jaar geleden bij vergissing uit de consti tutie gelaten. KOPENHAGEN. Een neetf van koning Frederik van Denemarken is om het leven gekomen doordat een pistool, dat hij aan het schoonmaken whs, plotseling afging. NEW YORK. De politie van New York stelt een onderzoek in naar een bende van ongeveer zestig jonge ne gers, die in de wijk Haarlem een tegen blanken gerichte actie zou voeren waarvan reeds vijf personen het slachtoffer zijn geworden. VER. NATIES, New York. Cam bodja heeft de Verenigde Naties la ten weten, dat de „agressie" van de Verenigde Staten en Zuid-Vietnam „een buitengewoon ernstige bedrei ging voor de vrede en stabiliteit van Zuid-cost-Azië" vormt en een „flag rante schending" van het (handvest van de Verenigde Naties betekent. PARIJS. De Franse fabriek Bris- soneau et Lotz heeft meegedeeld, dat zij twintig Diesel-electrische lo- komotieven aan Cuba zal leveren. Desgewenst kan men er tien extra betrekken. NAIROBI. In Nairobi zijn zestien militairen veroordeeld tot gevange nisstraffen van vijf tot veertien jaar wegens opstand tegen het militaire gezag van Kenya in de nacht van 24 op 25 januari j.l. HAMBURG. In Hamburg is een proces begonnen tegen de 58-jarige Hans Frötolich, voormalig woord voerder van het Duitse ministerie va npropagantia on'der Göbfeels, 'die beschuldigd wordt er toe te hebben bijgedragen dat een man in 1943 Werd terechtgesteld, nadat hij hem bij de Gestapo had aangegeven. Het slachtoffer, Oskar Tramm, was een vriend van de vrouw van Froehlich BONN. Een 15-jarige Zwitserse jongen, Heinz Bamert, heeft bekend, dat hij in de nacht in een kostschool te Et'tenihe'irnmünster in het Zwarte Woud een 81-jarige kloosterbroeder had doodgestoken, omdat hij vond dat hij op school te streng werd be handeld. LIVERPOOL. In Liverpool heeft de 36-jarige mevrouw Dorothy Mc Keown, de vrouw van een havenar beider, het leven geschonken aan een vierling, drie jongens en een meisje. De baby's wogen bij de ge boorte elk ongeveer twee pond. Zij liggen nu in een couveuse. Het echt paar had al twee zoons NEW YORK. Een 30-jarige vrou welijke advocaat heeft in New York een record gevestigd door in totaal 257 bekeuringen wegens verkeers overtredingen te incasseren zonder hierop te reageren. Dinsdag gaf zij haar weerstand op: de rekening be droeg 3.410 dollar. FREDERICHSBURG. In de Ame rikaanse stad Frederichtsburg in de staat Virginia zijn twee politieman nen doodgestoken en beroofd van hun wapens en geld. WASHINGTON. De Sowjet-Unie heeft uit Cuba een radarsysteem te ruggetrokken dat in gebruik zou zijn geweest bij de raketstrijdkrachten op Cuba. KAIRO. In Egypte gaan zaterdag de vlaggen met de sikkel en de ha mer in top als premier Chroesjtsjov daar arriveert. De Russische premier zal per schip in Alexandrië aanko men voor een bezoek van zestien dagen aan Egypte, de eerste maal dat hij een Afrikaans land bezoekt. Een Johannes Postkazerne STEENWIJKERWOLDE, 5-5. In tegenwoordigheid van Prins Bern- hard, de staatssecretaris van defen sie de heer Haex, familieleden van de verzetsstrijder Johannes Post, oud-verzetsstryders en lal van mili taire en civiele autoriteiten, heeft in de legerplaats Steenwykerwolde de plechtigheid plaats gehad, waarby de naam van de legerplaats is ge wijzigd in Johannes Post-kazerne. De prins arriveerde per helicop ter. De Johan Willem Frisokapel speelde het Wilhelmus. Prins Bern- hard inspecteerde hierna, vergezeld van kolonel G. H. O. de Wit, de le gerplaatscommandant, de erewacht. Hierna volgde een korte toespraak van de kolonel. De onthulling van het monument ter ere van de verzetsstrijder, ge schiedde door de weduwe van Jo hannes Post, mevrouw D. Post-Sa lomons. De prins hield vervolgens een toe spraak, waarin hij onder meer zei, dat de dappere daden van de man nen van het verzet, waarvon Johan nes Post een groot voorbeeld is, ons steun geven als we moeilijkheden het hoofd hebben te bieden. In de Zuid-Vietnamese provincie Sjoeng Thien zijn in de afgelopen veertien dagen vijftien mensen aan cholera overleden. Assoeandam kostte veel mensenlevens CAIRO, 7-5. Volgens het blad „Al Akhbar" 'heeft de bouw van de As soeandam itot dusver aan 227 men sen het leven gekost. Zeven van de slachtoffers waren Russen. De mees te dodelijke ongevallen sproten voort uit rotsafstortingen. In totaal zijn meer dan 30.000 ar beiders en technici 'bij dat project betrokken. De eerste fase van (het werk zal op 15 mei worden voltooid, in aanwezigheid van Sowjet-premier Chroesjtsjef en president Nasser van Egypte. TOERISTISCHE V.V.V.-TIPS HILVERSUM, 6-5. De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer (A.N.V.V.) zal ty- dens de zomermaanden elke vrijdag avond vlak voor of na het eerste N.T.S.-jcurnaal t.v.-spots brengen over toeristische evenementen, spe ciaal voor de Nederlandse toeristen. Op vrijdag 15 mei wordt de eerste spot uitgezonden. Dit programma onderdeel, dat in samenwerking met de N.T.S. wordt verzorgd, zal wor den samengesteld uit foto's van evenementen die voor het komende weekeinde en de daarop volgende dagen in ons land zijn opgezet en die a'ttraotief zijn voor toeristen, vakan tiegangers en dagjesmensen. De spots zullen telkens evenemen ten uit het gehele land onder de aandacht brengen. Eventueel zullen uit de evenementen de belangrijkste worden gekozen. De spots zullen tel kens twee minuten duren. De toestand in Jemen VER. NATIES, New York, 7-5. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft de vei ligheidsraad meegedeeld, dat het aantal Egyptlische militairen in Je men de afgelopen twee maanden wellicht in geringe mate is toege nomen. In een rapport over Jemen zëi 'hij voorts, dat de militaire scitu- 'atie in noord-Jemer. de laatste tijd wat 'gunstiger voor de republikeinse en Egyptisëhe troepen sdhijnt te zijn geworden. De imam-gezinde troe pen, die slcöh't bevoorraad worden, blijven in de bergen verschanst en beperken zidh 'tot aanvallen op de verbindingswegen. Het einde van de gevechten sdhijnt edhiter nog niet in Zicht. Kranten en tijdschriften in de Sowjet-Unie De dagelijkse oplage van alle in de Sowjet-Unie verschijnende dag bladen is volgens de „Prawda" in 1963 tot 83.1 miljoen exemplaren gestegen. De oplage van de „Praw da" zelf bedraagt 6.7 miljoen. De 997 tijdschriften, die in de Sowjet- Unie verschijnen, hebben gezamen lijk een jaarlijkse oplage van 756 miljoen stuks. Voorts verschenen in 1S63 77.599 boeken, waarvan 1.261.800 exemplaren werden gedrukt. SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif", Sint Philipsland Uitslag van de gelhouden wed vlucht van de P.V. „De Reisduif" te St. Pihilipslanld vanaf Vilvoorde. De snelheid van de eerste duif was 1233.42 en van de 'laatste 649.18 m.m. In concours waren 183 duiven. J. C. Verwijs 1, 16, 27; Abr. Ver wijs 2, 7, 34; J. ZuMweg 3, 54; J. Getense 4, 17, 23. 24, 49, 52; Th. Bak ker 5, 11, 28, 30, 32, 33, 58, 60; Joh. Reijngoudt 6, 21, 25, 59; A. Vea-wijs 8, 22. 41, 50; P. Wa'gema'ker 9, 13, 35; A. Faasse 10, 48, 57; L. Vermeij 12, 14. 15. 18. 19, 20. 40, 42, 43, 44, 53, 61; Joh. Fonteijne 26, 29, 56; A. Fonteijne 31, 47; C. Verwijs 36, 37, 38, 46; J. Bakker 39, 55; P. Reijngoudt 45; R. Qu'ist 51. De cafésprint werd gewonnen door A. Verwijs met duif no. 57326361. De taart werd gewonnen door Abr. Verwijs met de tiwee snelste duiven die reso. een tijd hadden van 1182.08 en 1022.04 m.m. Amerika en de wereld WASHINGTON, 7-5. De Ameri kaanse minister van 'buitenlandse zaken, Rusk, heeft 'dinsdag op de jaarlijkse bijeenkomst van de Ame rikaanse „Raad voor de reclame" verklaard dat, ondanks het feit dat er vorderingen zijn gemaakt op de weg tot ontspanning, voor Amerika nog niet het ogenblik is aangebro ken om zijn pogingen tot het ver zekeren van zijn veiligheid en die van de vrije wereld te verminderen. Na de invoering van de bepa ling, dat „tieners" zich 's avonds na negen uur niet meer op straat mo gen bevinden, zulks ter bestrijding van de misdadigheid onder de jeugd, arresteerde 'de poliftie van Manilla op één avond meer dan 100 over treders. De meesten werden slapen de op de straten aangetroffen. KERKNIEUWS Geref. Kerken Beroepen te Amsterdam-Z. (vak. wijlen L. Kuiper): E. H. Nagel te Brussel; te Groningen (als studen- tenpredikanl)R. J. v. d. Veen. stu dentenpredikant te Delft; te Nieuw Weerdinge: H. W. Nusselder te Nie- zijl; te Sellingen: T. Siebesma te Hornhuizen-Kloosterburen. Bedankt voor Oude Pekela: I. Meijer te Oegstgeest; voor Lutjegast: J. van Wattum te Landsmeer. Aangenomen naar Beilen: Joh. Ribberink te Rotterdam-Overschie. Beroepbaar. De classis Coevorden heeft nraep. geëx. en beroepbaar verklaard, de heer J. Vos, Hunen- laan 3 te Emmen. Geref. Gemeenten Beroepen te Rotterdam-Z.: P. Blok te Dirksland; te Ridderkerk: A. Vergunst te Rotterdam-C. Bedankt voor Leiden en voor Am sterdam-C.: H. Ligtenberg te Oude- mirdum. Oecumene in Nijmegen NIJMEGEN, 7-5. In Nymegen zullen op donderdag 14 mei weer in zeven katholieke en reformatorische kerk endiensten worden gehouden, die zowel door een priester als door een predikant worden geleid. Van protestantse zijde wordt dit maal gepreekt door een gereformeer de-, een evangelisch-lutherse- en 5 Nederlands Hervormde dominee's. In tegenstelling tot hetgeen gebrui kelijk was bij de gemeenschappelijke diensten zal nu het gezamenlijk zin gen de meeste aandacht krijgen. Protestantse 'koren zul'len in katho lieke kerken zingen, terwijl katho liek koren zullen meewerken aan de diensten in de reformatorische ker ken. De Nijmeegse oecumenische contactcommissie heeft zich bezig gehouden met de conflicten die in de afgelopen weken de goede ver houdingen dreigden te verstoren. Toch is men voortgegaan met het organiseren van kadercursussen. Ge werkt wordt aan het opstellen van richtlijnen voor nauwe samenwer king op velerlei gebied, variërend van maatschappelijk werk tot het cplossen van problematiek rond het gemengde huwelijk. Alle samen werkende groepen zijn er van over tuigd, dat weliswaar tal van zaken voor een definitieve regeling om een landelijke aanpak vragen, doch dat in goed onderling vertrouwen ook plaatselijk reeds zeer vele en zelfs delicate vraagstukken zijn op te los sen. Een foto van Renesse's (stoere) fanfarekorps „Luctor et Emergo", dat het „seizoen" weer is begonnen. Recentelijk liet het zich horen op koninginne dag, toen het in het voorste gelid ging bij de grote optocht. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling WIE SPAART DOET DE GROOTSTE VANGST Gewoon maar beginnen te sparen, Groot succes. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaar bank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effec tenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservice. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 10