meer comfort met Esso Gas 't is weer tijd voor Csso) Met Esso bent u beter uit! Het Gelukskind Nassers oude koeien zijn niet levensgevaarlijk De engel van Dien Bien Phoe Treinramp op Java ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 5 mei 1964 No. 19576 Ingezonden mededeling Al te vriendelijk was Nasser nooit voor de Britten, maar het koude oor logsaspect is nog wat toegenomen door de forse taal die de Egyptische president de laatste tijd met aan de Koran ontleende retoriek uitslaat. In Jemen riep hij de bevolking op tot een heilige oorlog tegen de Britten in Aden en in het algemeen op het Arabisch schiereiland. Het schijnt dat de Engelse minis ter Butler naar aanleiding hiervan ijverig confereert met zijn Ameri kaanse collega Rusk, opdat de V.S. ook eens goed hun misnoegen zullen uiten over de bedreigingen voor de vrede die Cairo nu oproept. En Aden is - net als Singapore - een belang rijke vlootbasis, ook voor de Ameri kanen. Maar het zou niet vreemd zijn als m enzich in Washington niet zo druk wenst te maken. Immers: wat Nasser nu in Jemen heeft gezegd, is eigenlijk volmaakt overbodig. Toen de imam nog re geerde was er haast voortdurend ge harrewar aan de grens met Aden dut men in Sana nu eenmaal als een deel van eigen staat beschouwt. Pre sident Sallal doet niet anders en heeft daarvoor echt de aanmoedi ging van Nasser niet nodig. Maar vooral in Jemenitische oren klinkt een en ander natuurlijk ivel fraai. En als er nu toch een voorwerp voor een heilige oorlog aangewezen moet worden, kan het altijd nog beter Engeland zijn dan bijvoorbeeld Is raël. Afleiding Een tijd lang was Nassers retoriek juist aan de Joodse staat gewijd. Die zou verdelgd worden, zij het nog niet direct. Het opzwepen van de ge moederen tegen de Britten zou daar om best eens een afleidingsma noeuvre kunnen zijn. Vandaag of morgen gaan de pompen werken en tapt Israël Jordaanwater af naar de Negebwoestijn. Daarvoor is zeer veel boosheid in de Arabische we reld, zoveel boosheid dat het eigen lijk zou moeten uitmonden in een regelrecht oprukken naar Tel Aviv. Het lawaai dat Nasser nu maakt, vormt een goed excuus om het in gebruik nemen van de Israëlische pompen - dat uiteraard terstond wordt ontdekt - maar tactvol te ver zwijgen. Later moet dan wel eens blijken dat het wateraftappen al lang aan de hand is, maar dan is het kersverse van het feit af en is de daaruit voortspruitende woede ook uit de tweede hand en minder ge vaarlijk. N.A.V.O. Natuurlijk doet Nasser dit niet uit vriendschap jegens Israël, geens zins; maar hij heeft een bepaald geen belang bij een operatie tegen de Joodse staat te beginnen - en te moeten leiden, die wellicht toch geen succes heeft. Het zou zijn prestige een geweldige klap geven. Hij ver sterkt zijn prestig eliever - en ook veiliger - met oude koeien over de Britten uit de sloot te halen. Frankrijk heeft weer enige mari ne-officieren teruggetrokken uit het NAVO-bevel, een logische konse- kwentie nu de schepen ook al aan het bevel van de NAVO zijn ont trokken. Natuurlijk is er enige commentaar aan gewijd in verontruste zin, maar men kan niet zeggen dat er een soort paniek over is ontstaan. Immers: men weet wel degelijk dat Frank rijk NAVO-lid blijft. En in noodge val komen schepen en officieren wel terstond terug in gemeenschappelijk verband. Wat De Gaulle met nadruk stelt - voor de zoveelste keer met een onaangenaamheid - is, dat hij wijzigingen wil zien in de bevels structuur van het atlantisch bond genootschap. Hij doet dat ongetwij feld op deze manier alleen maar om dat hij meent dat het geen kwaad kan, dat er geen aanval te verwach ten is. Toch schuilt hierin wel een ge vaar. Wie geschiedenisboeken leest, weet dat Hitier indertijd zijn grote kansen zijn gegeven doordat hij zijn slachtoffers één voor één kon uit kiezen. Als er toen zoiets als een NAVO was geweest, had hij die kans niet gekregen en daarvoor is ten slotte ook het verbond. Als het mode wordt dat allerlei landen als Frank rijk het weer praktisch verlaten, verzwakt men juist dit aspect. SPORT KORFBAL Burgh-YV.I.K. 9-1 Op overtuigende wijze heeft Burgh zaterdagavond het nog ongeslagen W.I.K. een zware nederlaag toege bracht, dank zij een zeer snel ge speelde wedstrijd, gepaard aan een grote produktiviteit. Vergelijken we de Burgh-wedstrijden die tot nu toe in dit seizoen gespeeld zijn met die van het vorig jaar, dan moet gezegd worden dat de tegenstanders min der goed spelen dan voorheen, ter wijl ook Burgh nog niet het peil van voorheen heeft bereikt. Burgh mis te een van haar beste dames Corry van Nieuwenhuize, waarvoor Leny Kik inviel. Burgh had eerst het windvoordeel. De WIK-ploeg probeerde haar huid zo duur mogelijk te verkopen en het gelukte haar dit 20 minuten vol te houden. In deze periode kwamen de Kerkwervenaars zelfs kort bij doel punten door afstandsschoten. Het was echter Joop Hanse die de rollen deed omdraaien en in 8 minuten 2 doelpunten scoorde (2-0). M. Kloet miste nog een strafworp en na de vakwisseling kon WIK terug komen door een ti'effer van L. v. d. Wek ken (2-1). Net voor de rust vergroot te Burgh haar voorsprong tot 3-1 door /Cen prachtige doorloopbal van Jaap Rijnberg. Na de rust speelde WIK voor de wind, doch wist dit niet uit te bui ten. Burgh voerde het tempo nog op en dit leidde tot een toegestane strafworp, die Adrie v. d. Weel mis te. Een keurige verre worp van Dick de Meij deed de bal de mand passe ren (4-1). Geen minuut later een precies eendere bal van v. d. Weel en de stand was 5-1. zó zacht zó geurig Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica - za. 11.15, zo. 10.30, di. 19.00, do. 18.45 u( In de beginopstelling kon M. Kloet zich vrij maken, hetgeen 6-1 bete kende. Janny v. d. Have werd in een pracht schietpositie verkeerd gehin derd, doch de toegestane strafworp werd door haar gemist. Joop Hanse ontdeed zich van zijn tegenstander Verhage en de voorsprong werd op gevoerd tot 7-1. WIK zocht het steeds in verre schoten, doch de ploeg had hiermede geen succes. Bep van Dijke bracht de stand op 8-1, waarna Leen v. d. Wekken aan de andere kant een strafworp miste. Tenslotte bracht Jaap Rijnberg de eindstand op 9-1. Volgende week speelt Burgh uit tegen Unitas. DJAKARTA, 4-5. Jonigst'leden don derdag is op west Java een trein in een dal gestort. Bij dit ongeluk wer den 21 personen gedood en 108 ge wond, aldus „Antara". Tot de omgekomenen behoorden verscheidene officieren van het In donesische leger. Tien jaar geleden Ingezonden mededeling Hoe onmisbaar gas in de keuken is merkt u pas al« u het heeft. U kunt het hebben, morgen al: Esso Gas! Om vlugger, beter, prettiger te koken. Esso Gas! Voor heet water uit de kraan in de keuken, in de douchecel. Alle voordelen worden u gaarne toegelicht door elke Esso Gas-depothouder. Bij hem staat uw eerste fles Esso Gas al klaar! Dezer dagen is het tien jaar gele den, dat te Parijs op plechtige wijze twee medailles werden uitgereikt aan de 29-jarige Geneviève de Ga- lard-Terraube, verpleegster bij de Franse luchtmacht met de rang van luitenant. Tien jaar geleden, dat is in de mo derne wereld een bijzonder lange tijd. De moeilijkheden die Frankrijk in Algerije heeft doorgemaakt kan menigeen zich nog goed herinneren. De tijd die wij hier op het oog heb ben bracht voor Frankrijk het einde van de oorlog in Tndo-Ohina. Grote namen in de geschiedenis van de verpleging Reeds gedurende het moordende beleg van Dien Bien Phoe was Ge- neviève door generaal De Castries meegedeeld, dat zij ridder van het Legioen van Eer was geworden en dat zij bovendien het oorlogskruis met de palmen had gekregen. Deze onderscheidingen werden haar verleend voor haar geweldige onverschrokkenheid en voor de enorme toewijding waarmee zij on der gevaarlijke en meer dan afschu welijke omstandigheden zieken en gewonden verzorgde. Bovendien zou Geneviève worden voorgedragen voor de hoogste on derscheiding die het Rode Kruis voor haar diensten in oorlogstijd te bie den had: de Florence Nightingale medaille. Jeanne Mance, oorlogschirurg Het leven van miss Nightingale en haar werk tijdens de Krim-oorlog zijn tegenwoordig in ruime kring be kend. Mahr nog veel eerder in de geschiedenis leefde er een jonge vrouw, die eveneens een engel voor de gewonde soldaten kon worden genoemd, dat was Jeanne Mance. Bij het minder bekende leven en werken van deze Jeanne willen wij hier wel een ogenblik stilstaan. Evenals Geneviève was zij geboortig uit Frankrijk. Driehonderd jaar ge leden trad de tengere mademoiselle Mance in het gasthuis te Montreal (Canada) op als verpleegster voor de slachtoffers van de herhaalde Indi aanse overvallen op de Franse ko lonie. Bovendien was deze Jeanne Mance in dat ziekenhuis hoofd van de huis houding, administratrice en als het nodig toas trad zij eveneens op als oorlogschirurg! Reeds bij haar leven werd Jeanne Mance als een heilige beschouwd. In de moderne tijd maakten de katholieken van het hui dige Montreal haar zaligmaking aan hangig. Vijf weken belegering Voor de moderne heldin van Indo- China improviseerden galante offi cieren in de hel van Dien Bien Phoe een uitgegraven onderkomen, dat met rode en witte parachutezijde werd behangen. Toen Geneviève na vyf weken belegering en zeventien dagen gevangenschap naar Frankrijk werd teruggevlogen droeg zij een zwaar gehavend en totaal vervuilde legeruniform. De „engel van Dien Bien Phoe" was een kind van haar tijd. Toen alle ellende achter de rug was, was zij blij dat ze van iemand een lip penstift kon lenen, daarna loas haar eerste gang naar de kapper. Al spoe dig bleek het dat deze dappere ver pleegster een zeer elegante dame was: uitgerust en goed verzorgd ver toonde zij zich aan de fotografen van de wereldpers. Uiterlijk zijn de verschillen groot tussen Geneviève en haar voorgang sters, de stoere patriciërsdochter Florence Nightingale en het zedige burgermeisje Jeanne Mance. In ge drag en houding zijn de verplegen de heldinnen uil alle tijden echter één. Temidden van rampen en oor logsellende houden zij de mensen liefde hoog'. Tijd tien jaar vooruit Na de verschrikkingen, die zij had doorgemaakt, wilde Geneviève De Galard-Terrabue haar leven verder wijden aan het bevorderen van het wederzijds begrip van de volkeren dezer aarde, in de hoop dat zij daar toe het hare zou bijdragen tot het uitbannen van oorlogen en hel be stendigen van de vrede. Zij was niet alleen een kind van haar tijd, zij bleek haar tijd ook een eindje - om precies te zijn tien jaar! - vooruit te zijn. In haar ijver de vrede te winnen schreef zij vrien delijke brieven aan de leider van het communistische Vietminh. Dat was een gebaar, dat tóén door de Franse autoriteiten niet erg op prijs werd gesteld. Dr. Alfreda Briedé. Onderzoek naar woonwagenbrauden VENRAY, 4-5. In de afgelopen twee jaar zijn in het arrondissement Roermond 44 woonwagens door brand vernield. Hét minislei'ie van justitie heeft hierin aanleiding ge zien het onderzoek naar dergelijke branden in de toekomst met nog meer nauwlettendheid te doen plaats vinden en een nauwkeurige registra tie van alle woonwagens op te stel len. Hiermee zijn ook de midden- en noord-Limburgse gemeenten gebaat, die de laatste tijd steeds vaker ge dwongen zijn om nieuwe woon wagens ter beschikking te stellen. Dit verklaarde de officier van jus titie, mr. H. van de Bruggen, tijdens de zitting van de Roermondse poli tierechter te Venray, waar een woonwagenbewoner uit Lottum werd veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf, omdat hij door. gro ve onvoorzichtigheid zijn wagen in vlammen had doen opgaan. Feuilleton door B. T. ten Wesepe „Ik sta verstomd over uw opmer kingsvermogen. Als mijn klanten tuinmeubelen wensen, dan moeten ze maar mee n.iar achteren komen. Ik ben niet van plan om voor een paar maanden mijn hele winkel op zijn kop te zetten". Jan spreidde zijn handen en vin gers. „Zo u wilt, meneer Wals. Het spijt me, 'dat we het niet eens kun nen worden. Maar dat ligt niet aan mij". Hij stond op. De ander bleef zitten én 'keek nog steeds met een geringschattende blik naar de bezoeker, „rk zal uw advie zen in overweging nemen. En als ze de volgende maal weer een eh bedrijfseconoom sturen, laten ze dan een terzake kundig en gegradu eerd persoon nemen". Jan keek de ander hoofdschud dend aan. „Waarom wordt u nu be ledigend, meneer Wals. Treedt u ook zo op togen de klanten? Het meubel paleis 'had in onze stad altijd een goede naam. Op deze manier zult u hem gauw verspelen". De adertjes op het voorhoofd van de bedrijfsleider zwollen op. „U durft nogal heel wat te zeggen, me neer Stuurman". „Wat ik mijn plicht acht, doe ik. En zeg ik eveneens. Apropos, legt u met een paardagen uw reclameboek gereed. Ik kom het dan halen". „Mijn reclameboék? Wat. is dat nu voor onzin?" Jan legde zijn armen over elkaar. „Hoe besteedt u uw reclame-bud get?" „Door te adverteren natuurlijk. Hebt u onze advertenties nooit ge zien? Vraagt u toch niet naar de be kende weg". „En verder?" „Verdter niets. Is dat niet vol doende?" „Geen persoonlijke circulaires? Bijvoorbeeld aan verloofde paar tjes?" „Meneer, voor zulke dingen heb ik toch heel geen 'tijd. En wat 'heeft dat voor niut?" „In ieder geval luiden uw instruc ties, dat u een reclameboek moet bijhouden, waarin u uw bedragen verantwoordt, die u aan reclame be steedt". Wals schudde het hoofd. „Flau- wekul. Ik kan mijn tijd wel beter besteden". „U moet hc'. zelf weten, meneer Wals. Ik wens u goeden middag". Jan sloot de 'deur van het kan toortje achter zioh en hoorde niet. dat Wals siste: „Zo'n stuk ongeluk. En dat denkt mij de wet te kunnen voorschrijven". In het voorbijgaan zag Jan drie meisjes op een bank zitten. Ze rook ten allen sigaretten. Hij keek even, doch de meisjes namen nauwelijks notitie van hem. Ik wed, dat er bin nen een maand brandgaatjes in deze bank zitten, dacht hij. In een gemelijke stemming stapte hij in zijn auto en reed huiswaarts. Op de markt moest hij stoppen voor de verkeerslichten en terwijl hij rondkeek, zag hij een troepje jonge lui op de hoek staan, die nogal schik soheen te hebben. In hun midden ontdekte hij Stien, die al evenveel plezie rhad, want haar schaterlach golfde over het plein. Ze legde haar arm om de schouders van een der jongens en boog zich naar hem toe. Blijkbaar vertelde ze iets grappigs, want de jongens schoten allen in een luid gelach. Getoeter achter hem bracht hem tot de werkelijkheid terug, want het licht stond alweer groen. Snel trok hij op en was vijf minuten later thuis. Na de maaltijd had hij kans om tot Stien te zeggen: „Kom straks naar de hoek. Ik moet je onder vier ogen spreken". Ze lcee-k hem met grote ogen aan. „Is er wat?" „Ja, er is wat. Je hoort het straks wel". Om zeven uur stond hij op de hoek te wachten en weldra hoorde hij haar aankomen. Zwijgend open de hij het portier en liet haar in stappen. „Ik zag je vanmiddag op d«? markt met al dieJtmullen", begon hij. „Op de markt? Ja. dat klopt. Nou, en?" „Ik kan niet bepaald zeggen, dat je je als een dame gedroeg". „Wat zeg je?" „Je scheen weer dik te zijn met die Piet Beekhuis. Je 'had tenminste je arm om zijn schouders geslagen". Ze keek hem lange tijd aan. „Zeg, ben jij jaloers?" Hij reed langzaam de stad uit en antwoordde: „Hoor eens hier. Stien, we gaan nu zo'n beetje met elkaar en tegen dergelijke dingen heb ik bezwaar. Wil je je voortaan wat netter gedragen in het openbaar?" „Ik..,, ik ben gewoon perplex. Ben je niet lekker? Heb je een slechte bui? Heb je soms ruzie ge had?" „Dat doet allemaal niet terzake, Stien, je begrijpt me toch zeker wel?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5