BEELDEN VAN HET ORANJEFEEST TE ZIERIKZEE STAD EN EILAND in Schouwse westhoek Noordwelle's jeugd kwam aan zijn trekken op Oranjefeest <*CiC»<»<!8cMSC8cMK5SOK»C6CK»<SKX<»e6teK#<KfaKS<KCK»CgC*CSC8cK»<^3 LAND- EN TUINBOUW Een mooi gazon een sieraad ran de tuin Op deze Bevrijdingsdag denken wij met dankbaarheid terug aan de viering van het Oranjefeest op 30 april, waarvan deze foto's beelden geven. In de morgenuren waren de brandweerlieden van Schouwen-Duiveland actief, om „de pop" langs een lijn te spuiten, een bezigheid die hen bijzonder goed afging. Ontwapenend waren de leerlingetjes van de drie kleuterscholen, die met hun spelen op het Havenplein de kijkers „langs de lijn" vertederden. Gedurende praktisch het hele jaar kijkt men naar het gazon. Vooral in de zomermaanden is een mooi gazon een lust voor het oog. Helaas zijn er maar al te veel ga zons waaraan te weinig aandacht wcrdt besteed. Er zijn mensen die denken dat een gazon weinig onderhoud vraagt. Deze mening is beslist onjuist. Het tegendeel is waar, een goed gazon stelt zéér hoge eisen. Vooral de gras machine moet veel worden gebruikt om het gras kort te houden, om de vruchtbaarheid te herstellen, dient na het maaien het gazon te worden bemest. Tegenwoordig is het bemesten en het bestrijden van onkruid in het ga zon wel zeer gemakkelijk. Door gebruik te maken van Fisons Greenkeeper, een mengsel van or ganische en anorganische voedings stoffen, waaraan bovendien en selec tief onkruidbestrijdingsmiddel toe gevoegd is, slaat men twee vliegen in. één klap Het voordeel van dit meststoffen- mengsel is niet alleen twee hande lingen in één, maar door de organi sche delen wordt een langzamere, maar veel regelmatigere toevoer van voedingsstoffen verkregen. Door een langzame, regelmatige toevoer „drijft" men het gras niet de grond uit. Hierdoor hebben de kleine fijne grassoorten ook een kans te groeien en deze fijne grassoorten maken het gazon juist zo mooi. Het is nu heel eenvoudig om een mooi en goed gazon te krijgen, men houde dan met het bovenstaande re kening. MEVO won belangrijke uitwedstrijd tegen Yerseke III met 3—0 De voor MEVO zo belangrijke wedstrijd tegen Yerseke'is in een 3-0 overwinning voor MEVO geëindigd. In deze wedstrijd heeft 'het hele elf tal een grote pluim verdiend voor het bijzonder harde werker., want er werd om elke bal zeer fel gestre den. MEVO verschijnt niet volledig. Over de wedstrijd het volgende: De eerste aanvallen zijn voor ME VO waarbij al direot werd aange toond dat dit elftal deze middag niet van plan was te verliezen. Na on geveer 10 min. spelen krijgt F. de Oude de bal toegespeeld en met een prachtig schot in de linkerhoek geeft hij MEVO de leiding (1-0). Yer seke probeert de bakens te verzet ten maar nu bleek dat de achter hoede potdicht zat. Bij een snelle MEVO-aanval raakt de rechtsback van Yerseke de bal verkeerd, waar door de op halve kracht spelende P. Jansen die geblesseerd was geraakt, de bal vrij kreeg en met een harde schuiver nummer twee deed note ren. Dit doelpunt ontmoedigt de Yersekeplceg geenszins, ze gaan weer in de aanval, maar behoudens een keihard sdhot op de lat komen ze wiet. Na de rust hetzelfde spel- Bram van den Berge en Adrie Moe- lijker, Wim van der Weele en Co vert Schraver; 8. The l'lying sisters (Lies Noordhoek en Willy de Waal), beeld, waarbij deelman Ibij de Vaate enkel1? malen zeer goed ingreep. Als een kwartier na rust P. Jansen het veld moet verlaten wegens een eer der vermeldde blessure, wordt hij vervangen door L. v. d. Berge. In deze periode komt MEVO zeer ge vaarlijk opzetten en doelpunten kun nen dan ook niét uitblijven. Na ach ter elkaar enkele hoekschoppen over reéhts genomen te hebber, schiet na een gewirwar voor het Yersoke-doel F. de Oude keihard in, de bal springt via de spil weer 'in het veld waar J. Schouls de bal op de rand van het strafschopgebied opvangt en hard inschiet (3-0). Met nog 11 min. spelen is Yerseke nu een geslagen ploeg, wel probeert het nog aan te vallen, maar er is geen doorkomen aan, en als de scheidsrechter, die zeer cofrect leidde 'het einde blaast, heeft MEVO een verdiende over winning behaald. WESTHOEK Weinig vreemdelingen In het hart van Zierikzee zorgden de kleintjes voor een uiterst fleurige en blijde noot in het feestprogramma, dat door de Z.O.V. met veel zorg was voorbereid. Ook op Schouwen-Diiiveland verdween praktisch „de koe van de arbeider" WESTHOEK, 4-5. Wie zyn ogen goed de kost geeft en op het platte land eens rondneust, komt tot de overtuiging dat het geitenaantal steeds minder wordt. Een verder goed cpmerker zal ook zien dat veel slootkanten een doods en dor uiter- iy hebben. Dit is een gevolg van de chemische maaiery, zoals dat tegen woordig wel genoemd wordt. De walkant wordt met een chemisch middel bespoten, waardoor binnen enkele dagen alle vegetatie komt te sterven. Het duurt dan wel enige maanden voordat er weer wat groen te vcorschyn komt. Het is nog maar 25 jaar geleden dat deze slootkanten veel te maken hadden met geiten, want het groene gewas dat er op groeide betekende het wintervoedsel voor de geit. Drie liter beste melk van nog betere voe dingswaarde als van de koe gaf de geit per dag, voldoende om een flink arbeidersgezin van pap en koffie melk te voorzien. Geen taptemelk, maar volvette en gezonde melk. Veel landarbeiders hadden ook wel meer dieren en dan was de aanschaf van koemelk volkomen overbodig. Achter de woning van de werkman stond dan het „geitekot", waar de dieren het vooral des winters be haaglijk hadden. Het hok was opge bouwd van bosjes riet, soms ook wel met een of meerdere houten wanden. Naast de geiten hing het materiaal dat de eigenaar nodig had voor het bewerken van zijn tuin, zo als de spade, hark en „zekel" Aan de ander kant, waar ook ruimte over was, lag het kanthooi keurig opge stapeld. Dit was in de ozmer bij el kaar gebracht nadat het met de sik kel van de slootkanten was gemaaid, toen gedroogd en op bosjes gebonden die dan later allemaal na werkens- tijd met paard en wagen van de boer werden opgehaald. Er was voedsel genoeg voor de geit doch het stond niet bij de achterdeur en de man moest er des avonds na zes uur op uit om al dit werk te doen. Dit ge schiedde in een periode dat men nog des morgens om 4 uur opstond. Eerst de geiten en mogelijke konijnen voeren en dan ver lopen naar een weide (nog niet verkaveld, dus ver van huis) om de paarden van de boer te halen, die nog even op stal moesten om wat krachtvoer te nut tigen voor de zware dagelijkse op gave. In de zomer was er dan wel een plekje waar do geit buiten kon staan om zich aan wat mals gras te goed te doen. Groente-afval, aard appelschillen, enz. waren een wel kome aanvulling van het eenzijdige grasmenu. Alleen echte Ieifhebbers Met hoe weinig de toen levende arbeider tevreden was blijkt wel uit de vergelijkende cijfers. De melk kostte toen 6 cent per liter. Nu zou dit met een 3 liter gift f 1,50 per dag betekenen en toch neemt het aantal geiten steeds meer af en het zijn nog alleen maar de echte lief hebbers die deze mooie springers en klimmers houden. Naast het riet voor het hok zorgde het strand voor het benodigde hout-materiaal. Ook de geit was en is nog met weinig tevre den en alles wat in dat „kantgras" voorkomt lusten ze wel. Pijlkruid (toeters), brandnetels en braamstrui ken vormen voor haar een ideale voedselcombinatie. Voor de boer be tekende het afmaaien van zijn kant gras een niet te versmaden oprui ming van een groot aantal onkruid haarden en hij gunde dit zijn arbei ders graag. In de „verse" polders zat er heus niet veel gras tussen en de hoofdmoot waaruit deze bosjes kant- hooi bestonden was onkruid. In de „brakke" of zoute bevangen ontbrak ook het onkruid en zij die daar woonden hadden veel moeite om el ders wat eten voor de geit vast te krijgen. De boer hield zelf ook wel kanthooi en vooral uit de zilte om geving was goed voer voor de paar den en koeien en op vele schelven hoog in de boerenschuur zaten wel wat schoofjes kanthooi opgestapeld. Om het geitenras in ere te houden was er jaarlijks de tocht naar „den" bok. Vele omwonenden van dit on misbare heerschap hebben hem ver wenst en waren dolgelukkig als de wind draaide. Met dat al was de geit in die tij den een onmisbare schakel in het le ven van de boerenarbeider en vooral de kindertjes die zich kwistig aan dienden profiteerden van deze ge zonde melk en ze groeiden er flink van. Doch dit alles is voorbij en met de grote gezinnen zijn ook de geiten zo goed als verdwenen. Een percen tage van 80 a 90 procent is misschien nog te weinig. Nu de techniek zo ver is dat men ook de slootkanten een heel jaar schoon kan houden door ze dood te spuiten, zou het voor een groot aantal geiten heel moeilijk zijn geweest om de winter door te ko men omdat hun geliefd kanthooi ontbrak. Zo heeft de „koe van de arbeider" praktisch afgedaan. Vijf Amerikaanse matrozen, die in zee waren gaan zwemmen, zijn zaterdag nabij de Amerikaanse ma rinebasis op Cuba, Guantanamo, in een landmijnen veld terechtgekomen. Drie mijnen ontploften, hetgeen de dood der vijf tengevolge «had. Hoogtepunt van de feestdag vormde de prachtige optocht in de middag uren, waarvan men hier een fragment ziet bij het passeren van het Haven park. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Ingezonden mededeling Een werkelijk wittere was ZIERIKZEE Uitslag wedstrijd „Delta-Foto" Een prijs in foto-artikelen is -ten deel gevallen aan de iheer H. J. v. ld. Berge alhier, die de winnaar is ge worden van de wedstrijd die ver bonden was aan de onlangs gehou den fototentoonstelling van de ama- 'teurfotografenvereniging „Délta- Foto" in het Gravensteen alhier. Zo als bekend -kregen de bezoekers aan deze zo geslaagde tentoonstelling formulieren uitgereikt, waarop ide naar hun mening beste drie foto's konden worden opgegeven. In totaal werden niet minder dan 700 formu lieren ingevuld terug ontvangen. De heer v. d. Berge bleek de enige in zender die de drie hoogst genoteerde nummers bleek te hébben ingevuld, zodat hij winnaar werd van deze wedstrijd. De zes besite foto's van deze expo sitie zu'lier. dezer dagen te zien zijn in de etalage van -de fa. Deurloo, woninginri chtdng. Het gemis aan bloomböllenpracht was er oorzaak van dat maar betrek kelijk weinig vreemdelingen 'de laatste dagen hun weg zochten naar de Séhouwse Westhoek. Andere plaatsen van ons land, speciaal de dorpen en steden in de (bollenstreek konden het niét aan en zelfs grote steden als Rotterdam en Amsterdam moesten een beroer) doen op de bur gerij voor het beschikbaar stellen van slaaprurmte. Toch was het wel te zien 'dat er iets gaande was, want er was wat meer drukte in de West hoek. Verschillende zomerhuisjes kregen hun eerste gasten en ook werden er wat kampeertenten en caravans geplaatst. Dat het weer een bijzonder nare kant opgign bleek uit de vraag naar straalkadhels terwijl in de vroege zondagmorgen het gros al spoedig, vergezeld van zware re genbuien de thuisreis aanvaardde. Zij die op enkele mooie dagen ge hoopt hadden kwamen 'bedrogen uit. DOMINEE Bijna een soort beschikking om juist in deze dagen tegen een pre dikant op te lopen, die weet heeft van het oorlogswee in de tropen. Dominee was er bij in Tjimahi, een mannenkamp zuchtend onder de harde hand van de Japanse bezetter. De inlandse bevolking wilde de blanke gevangenen nog wel eens ver stolen wat voedsel toesteken tussen het prikkeldraad door, dat het kampterrein omgaf. Op een keer was het gezien door de Japanse wacht, maar de „schuldigen"die het voedsel aannamen konden niet met een gevat. De hele kampbevolking moest aantreden. Het begon om vier uur in de middag. Weldra kwam de schemering en de frisse tropennacht, gevolgd door een kokend hele dag. Rond twaalf uur stonden de man nen nog altijd in het gelid, voorzo ver zij niet flauw waren gevallen. Twee van de gevangenen konden het niet langer uithouden. Zij spron gen naar voren e,n zeiden: „Wij heb ben het gedaan". Via de tolk zeiden de Japannezen: „Nee, jullie waren het niet". Toch was er „genoegdoe ning" gedaan. Er ivas schuld bele den en het commando: inrukken werd over het kampterrein ge schreeuwd. Bijna niemand was nog in staat Dominee maakte ook een tocht per schip van Java naar Su matra, normaal een vaart van enkele dagen. In die verbijsterende tijd vergde het een-en-twintig dagen. In drie lagen waren de gevangenen in het schip opgetast. Slechts een half uur per etmaal kon worden gelucht en dan moesten de mannen weer omlaag, terug in de hitte,f de stank en het duister. Dominee ivas ook in Bangkok, toen daar de uitgeteerden uit Birma te rug kwamen. Hij maakte de politiële acties mee en zag de ellende der tro pische ziekten, die blank en bruin gelijkelijk teisterden. Terug in Ne derland bracht hij in duizenden ge zinnen de droeve boodschap, dat zoon of man was overleden. Hij troostte de gewonden in de militaire hospitalen en had acht jaar lang geen tijd voor zijn gezin, dat won derlijk genoeg toch nog gaaf ont snapte aan de Jappentijd en de ter reur van de T.N.I. Wie dominee ziet, denkt: „Ha, een aardige oudere heer, ivat zal hij te vertellen hebben?" En dan komt een eindeloos verhaal, ten minste als men aandrinpf, want eigenlijk zegt dominee altijd: „Nee, nee, laten we maar over wat anders praten". Als men hem een sigaartje presenteert, zegt hij wel iedere keer: „Fijn sigaartje - hadden we toen niet.'" EILANDMAN. bij elk soptemperatuur Elke huisvrouw heeft haar eigen manier van wassen. De één kookt, de ander maakt gebruik van heet water, zo uit geyser of boiler. Maar het doel is voor allen eender: een prachtig witte was. En hiervoor kan de Nederlandse huisvrouw - hoe zij ook wast - nu beter dan ooit terecht bij OMO. Nu OMO vernieuwd is, nu de waskracht is vergroot, kan het kiezen van een wasmiddel voor nie mand meer een probleem zijn. Ver nieuwde OMO geeft immers onder alle omstandigheden een was die werkelijk witter is! Ja, ook als die was niet gekookt wordt. Want ver nieuwde OMO wast witter bij elke soptemperatuur. Bovendien is het bijzonder geschikt voor het wassen van nylon en andere moderne stof fen. Ook die worden werkelijk wit ter. Daarom kan van OMO met recht worden gezegd, dat het een compleet wasmiddel is. Kooksters en niet- kooksters zullen er even enthousiast over zijn. BRUINISSE Uitslag tienershow Voor de volledigheid vermelden wij nog gaarne de ulitslag van de tienershow in de muziektent te Bru-i- nïsse, het sluitstuk van de feeste lijkheden met koninginnedag. 1. De Marjo'lies (Marja en Joke van de Linde)2. Nellie Braber; 3. The Beathles (To Okkerse, Riet van Donge, Sj-anie Jumelet, I-neke Geluk); 4. Ria de Waal; 5. De Veronica's (Alie Ha-tten'bach en Anneke de Jon ge); 6. Bobbejaan SCh'oepen (Hans van den Berge); 7. Jazz band van Noordwelle heeft -gelijk reeds ge meld - op sfeervolle en passende wyze koninginnedag gevierd. De voorbereidingen - met name op het fraaie sporterrein - werden in de vroege morgen reeds getroffen en om 8.45 uur verzamelden de kinde ren zich met hun keurig versierde fietsen en autopeds by de o.l.school. Daar werden de fietsen kritisch be keken door een damesjury, bestaan de uit mej. Joke Lokker, Ria van Dalen en Gerdy Hanse. De jury had geen eenvoudige taak, want van de fietsen was veel werk gemaakt en menige pa en ma heeft hier zonder twijfel een handje bij geholpen. Om 9 uur stonden de kin deren 'keurig opgesteld en werd - onder het zingen van het Wlillhelmus - de driekleur met oranjewimpel ge hesen. De kinderen -zongen hierna enkele vaderlandse liiedeien en niet te vergeten het Zeeuwse vo-lkslied. Voorafgegaan door een groep, „ge wapend" met toeters en trommeltjes werd een rondgang gemaakt mét versierde fietsen, waarna dé stoet zich naar het sportveld begaf, waai de kinderspelen plaats vonden. In groepen verdeeld werden de diver se spelen vlot afgewerkt. Bij alle spelen waren meisjes en jongens in aparte groepen verdeeld en uiter aard werd er rijkelijk getrakteerd. De' spelen werden bijgewoond door het voltallige college van b. en w. en de secretaris de heer J. W. de Jonge. In de middaguren bracht ge heel onverwacht „Lucfcor et Emer ge" 'nog een .bezoek aan NoordWe-lle. Een klankrijke mars werd door het dorp gemaakt. Hieronder volgen uitklagen van de verschillende kinderspelen. Ballen gooien (meisjes en jongens 4-6 jaar): 1. Roelie Hessels, 2. Marja van Keulen, 3. Jan Wattel. Dit fleurig groepje vormde onderdeel van de fletsenoptocht te Noordwelle. Blokjes rapen (meisjes en jongens van 4-6 jaar): 1. Heleen Hanse, 2, Han Wattel, 3. Laura Hen'drdkse. Hinderniisbaan, Ie, 2e, 3e klas (meisjes): le prijs Akke van Sluy- ters, 2e pr. Gean Steur, 3e pr. Nel de Ruiter. (Jongens): le pr. Ad Plantsoen, 2e 'pr. Piét Zandijk, 3e pr. Kees Steur. Hinderniisbaan 4e, 5e, 6e 'klas (meisjes): le pr. Daniea Boender, 2e i; pr. Janneke Fonteine, 3e pr. Toetske Koster; (jongens): le pr. Johan Hen- drikse, 2e pr. Leo Jonker, 3e pr. Leo Fonteine. Wedstrijd met zalklopen, dames: le pr. Marjan Vis (met lof), 2e pr. Come Hendrikse, 3e pr. Tiinie Jon ker. Koekkappen, appelhappen, enz., heren: le pr. Rinus Dalebout, 2e pr. Wim de Ruiter, 3e pr. Wout Lokker. 4 V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2