DE ZIERIKZEESCHE COURANT DE ONDERHANDEUNGEN OVER DE KENNEDY-RONDE TAPIJTEN Tuinman zoon De Kennedy-ronde Australië telt nu Nederlanders Britse militairen naar Aden En de koopman zit met de vlaggetjes... De nationale herdenking te Amsterdam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 5 mei 1964 120ste jaargang No. 19576 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbui no. 1, tel. 01110-225S, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: De dodenherdenkingen op Schouwen-Duiveland Dodenherdenking te Amsterdam Frankrijk toonde zich weigerachtig GENÈVE, 4-4. De eerste dag van de Kennedy-onderhandeiingen in Genève is maandag voor de zes landen van de Europese Economi sche Gemeenschap slecht begonnen. Als enige van de „zes" heeft Frank rijk geweigerd het Amerikaanse voorstel te aanvaarden voor een ver laging met 50 procent van de inter nationale douanetarieven als basis voor de besprekingen. Weliswaar kondigde de Ameri kaanse speciale afgevaardigde voor handelsbesprekingen, Christian Her ter, op de openingszitting van de Kennedy-ronde aan, dat „overeen stemming bestaat om de onderhan delingen te baseren op een vermin dering van de douanetarieven met 50 procent", maar kort daarvoor had Frankrijk op een voorbereidende vergadering met zijn vijf E.E.G.- partners laten weten, dat het dit niet wenst te aanvaarden. Meer dan 250 afgevaardigden uit ruim 40 landen woonden de officiële opening van dc conferentie by, waaraan bijna 18 maanden techni sche vcortereidingen aan vooraf z\jn gegaan. De onderhandelingen, die een ge volg zijn van de op initiatief van wijlen president Kennedy tot stand gekomen „Trade Extention Act" in 1962 en daarom zijn naam dragen, hebben tot doei te komen tot een belangrijke vrijmaking van de we reldhandel door internationale ver lagingen ven de douanetarieven en het afbreken van andere handelsbe lemmeringen. Zcais de Amerikaanse onderhandelaar Her ter in zijn rede zei, kan de Kennedy-ronde worden Ingezonden mededeling voor elk ivat ivils in vele breedten en kwaliteiten zoals: Paradetapyt - Lana - Frisé - Hcugafelt en vele soorten ver- ze tbouclé's - Jabo, etc. Over het gehele eiland te ont bieden en vakkundig gelegd door uw tapijtensepcialist: woninginrichters Mol 19 - Zierikzee - Tel. 2887 LAATSTE NIEUWS GENEVE, 4-5. De zes landen van de Europese Economische Gemeen schap hebben maandagavond in Ge nève, althans voorlopig, een gemeen schappelijk front voor de Kennedy- ronde hersteld. Frankrijk zal geen nieuw voorstel indienen, dat afwijkt ven het standpunt van zijn vyf E.E. G.-partners, waartegenover deze op zich hebben genomen op enkele pun ten aan de Franse wensen tegemoet tc komen. Het compromis werd be reikt op een korte vergadering in de late avonduren, waaraan werd deel genomen door de ministers van de zes E.E.G.-landcn en de Europese commissie. tot „de meest omvattende en vrucht baarste onderhandelingen in de ge schiedenis van de Gatt" - de alge mene overeenkomst voor tarieven en handel - de organisatie bij wie de leiding beiust. Nieuw Frans voorstel De Franse afwijzing van een hal vering der tolrechten als uitgangs punt voor de onderhandelingen ge beurde op t-e.1 afzonderlijke verga dering van de zes landen van de E.E.G., die kuit voor de plechtige opening van de conferentie werd ge houden. Er zcu een ontwerp-besluit worden besproken, dat aan alle deel nemers van de conferentie was voor gelegd en waarin werd gezegd, dat „de onderhandelingen zullen begin nen op bash van een verlaging van de douanetarieven met 50 procent, waarbij de mogelijkheid werd open gelaten dat voor bepaalde produk- ten, waarvan de huidige tarieven tussen de verschillende landen ver uiteenlopen, uil ptrret.tagc lager za kunnen zijn. De Franse delegatie wenste echter dit voorstel zelfs niet te bespreken en verliet de bijeenkomst, na zijn E.F.G -partners te hebben aangekon digd, dat er een nieuw voorstel van T rankrijk zal komen. UTRECHT. 4-5. In Ausrtraiföë 'heb ben zich na de oorlog twee en een half miljoen immigranten gevestigd. Er zijn 130.000 Nederlanders bij. Dat betekent dat één op de 4,5 Austra liërs een emigrant is. Dit zei prof. dr. K. Runda, hoog leraar aan het Reformed Theological College of Geelong, in een voor dracht over. leven, wonen en wer ken in Australië op de in Utredht gehouden algemene vergadering van de christelijke emigratiecentrale. Prof. Runia, 'die van mening is dat Australië jarenlang een slechte pers in Nederland heeft geha'd, gelooft dat een arbeider in 'doorsnee in Aus tralië een beter bestaan 'heeft dan in Nederland. Van elke vijf emi granten die naar Nederland1 terug keren, wil'len er na een half jaar weer vier terug, Prof. Runia vindt emigreren een moeilijke, maar «boeiende onderne ming. Hij legde het accent op het boeiende, want emigreren betekent een enorme levensverrijking. De eigen culturele traditie is bekend, maar in dalt andere werelddeel ont- dekt men een nlieuwe traditie, die het 'best kan worden vergeleken met de Angelsaksische. Dingen d'ie men er ontzaglijk mist, zijn volgens prof. Runia 'bijvoorbeeld Christelijke scho len. In Australië is uitsluitend Staatsonderwijs en de enkele church- colleges zijn «meer een elite-aange legenheid. Deze bijzondere scholen hebben het erg moeilijk, want er is DE ONDERWIJZERS SALARISSEN AMSTERDAM, 4-5. Het hoofdbe- stuur van de vereniging van hoof den van scholen heeft vanmiddag een telegram gestuurd aan de minis ter van onderwijs, kunsten en we tenschappen, waarin het zijn instem ming betuigt met de verbetering van de salarissen der jonge onderwijzers en zijn ernstige teleurstelling uit spreekt over het uitblijven van eni gerlei verbetering t.a.v. de positie en salariëring der hoofden van scholen, waarop reeds jaren wordt aange drongen. „De jongste salarismaat regelen betekenen in feite een rela tieve achteruitgang in salaris van dë hoofden van scholen, hetgeen een funeste invloed zal hebben op het vervullen van vacatures van een ■hoofd van een sdhool" .aldus het hoofdbestuur in zijn telegram. De Britse minister van buiten landse zaken, Butler, heeft woens dag een gesprek van een kwartier met president Johnson gehad. geen subsidie vartwoge het an-tii- Roomse gevoelens. Todh 'gelooft prof. Runia dat hot langzamerhand wel de kant van subsidiëring zal opgaan, or -is nu al een soort subsidie in de vorm van beurzen. DOKKUM, 4-5. - Vyf-en-twintig duizend oranjevlaggetjes, door X 4 tientallen enthousiaste winkeliers uit het gehele land besteld kort na de opwindende dagen van de verloving van prinses Irene in februari, gaan in bazars, speelgoedzaken en grootwinkelbedrijven 4 waarschijnlijk een taai leven als „winkeldochters" tegemoet. t Dc vlaggetjes dragen de portretten van prinses Irene en prins Charles Ilugues. Nadat half februari tweeduizend proefexemplaren waren verzonden, stroomden er orders voor meer dan vijftigduizend vlaggetjes binnen by dc fabrikant, de Dokkumer Vlaggencentralc. Met de produktie werd half april begonnen, maar toen bekend X werd dat dc prinses en haar verloofde in het buitenland zouden trouwen, daalde dc animo voor dc vlaggetjes in een zeer snel tempo. Dc directeur van dc Vlaggencentralc, dc heer J. G. M. Demes, liet onmiddellijk dc produktie stilzetten, maar er waren toen al ongeveer t dertigduizend vlaggetjes vervaardigd. X De fabrikant hield de winkeliers aan dc koopcontracten, maar be- loofde alle moeite tc zullen doen om dc dundoekjes in het buitenland 4 te slijten. Hij raakte in Rome bij het huwelijk van de prinses slechts een paar honderd vlaggetjes kwijt en zijn hoop, dat hij de rest aan dc Spaanse Carlisten zou kunnen verkopen - een gewild artikel voor hun jaarlijkse bijeenkomst op dc Montcjurra op 3 mei, zo dacht hij - werd ook dc bodem ingeslagen. X De enigen, die nog interesse in dc „Irenc-Charlcs" vlaggetjes tonen, zijn vlaggcnvcrzamclaars en souvenirjagers. NEW YORK, 5-5. De dertien Ara bische delegaties bij de Verenigde Naties hebben het overbrengen van Britse militairen naar Aden een be dreiging voor de vrede in dlit ge bied genoemd. Op een bijeenkomst besloten zij maandagavond „de no dige maatregelen te nemen om de toestand in de Verenigde Naties on der ogen te zien". In betrouwbare kringen verluidde dat de kwestie bij de Veiligheidsraad aanhangig zal worden gemaakt, wanneer de Ara bische staten dit wenselijk achten. President Johnson en de honden WASHINGTON, 4-5. President Johnson heeft maandag, ten gelieve van fotografen, opnieuw een van zijn twee jachthonden bij de oren opgetild. Toen hij dit verleden week deed, veroorzaakte dat een storm van pro test onder dierenliefhebbers, die er vooral verontwaardigd over waren dat de president had gezegd: „Ik til ze wel eens bij de oren op, omdat ze dan blaffen en dat is goed voor ze". Doch de hond, die maandag door de president op deze wijze werd op getild, blafte niet, hetgeen de pre sident met een glimlach deed op- mer: „Hij blaft alleen maar wanneer een fotograaf te dicht bij hem komt" De president onderbrak een wan deling, die hij, in gezelschap van verslaggevers, in de tuin van het Witte Huis maakte, om met de hon den te spelen. De president was toen aan de „zevende ronde" van zijn tuinwandeling bezig en de hijgende verslaggevers schatten dat zij onge veer vier kilometer hadden afge legd. Na het spelletje met de honden begon Johnson aan de voltooiing van deze zevende ronde, waarbij hij op gewekt opmerkte: „Dit wordt de laatste, want ik wil gaan zwemmen (in het zwembad van het Witte Huis). Ik heb een beetje lichaams oefening nodig". De invoer van „kneusjes" uil Duitsland DE NHAAG, 4-5. Hdt Tweede Ka- merlid de heer Berkhouwer (V.V.D.) heeft aan de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Justitie schrif telijke vragen gesteld over de steeds in omvang toenemende import van gebruikte auto's, voornamelijk uit Duitsland. „Deze invoer bestaat dan in veel gevallen uit een hoeveelheid autorestanten, waarvan een „nieuwe" auto wordt samengesteld, waarbij in veel gevallen het kentekenbewijs en/ of de motor- en chassisnummers ver valst worden". Brengt deze import van auto's van minderwaardige en hoogst twijfel achtige kwaliteit niet ernstige geva ren met zich mee voor de Hbrkeers- veiligheid", zo vraagt de heer Berk houwer. Ovei'val op schoonheids instituut in Caracas CARACAS, 4-5. De politie van Ca racas, de Venezolaanse hoofdstad, speurt naar vier mannen, die in het afgelopen weekeinde een overval de den op een schoonheidsinstituut. Na dc kas en de aanwezigen te heb ben beroofd, lieten zij dc twintig be zoeksters en de twee vrouwelijke personeelsleden zich ontkleden, op dat er enige tijd zou verlopen voor dat zij zouden worden achtervolgd. Krans van koningin bij monument AMSTERDAM, 4-5. In Amsterdam zyn in de Oude Lutherse kerk, de Nieuwe Zyds kapel en de Oude Kerk diensten gehouden ter herdenking van alle gevallenen uit de tweede wereldoorlog. Aan deze nationale herdenking werd deelgenomen door vele autoriteiten en ongeveer drie duizend nabestaanden, die zich na de diensten in stille stoeten naar het Nationale monument op de Dam be gaven. Onder de driehonderd genodigden in de Oude Lutherse Kerk bevonden zich o.m. de minister-president, mr. Vic. Marijnen, de minister van de fensie P. de Jong, de voorzitter van de Eerste Kamer mr. J. Jonkman, de drie staatssecretarissen van defensie, de vice-president van de Raad van State dr. L. Beel en talrijke andere autoriteiten. In de dienst in de Oude Lutherse Kerk aan het Spui las opperrabbijn A. Schuster Psalm 62 voor. Leger- predikant C. M. Graafstal zei in een toespraak onder meer dat de wereld in de jaren 1940-45 door een donkere tunnel is gegaan, waardoor velen het liaht niet meer hebben 'gezien. De na tionale herdenking achtte hij van belang omdat de gebeurtenissen uit de oorlog aan de historie moeten worden doorgegeven. Rond Nationale monument Rond het Nationale monument op de Dam hingen aan de vlaggemasten de elf provincievlaggen en de natio nale driekleur halfstok en stonden erewachten van de voormalige Bin nenlandse Strijdkrachten, het Vete- ranenlegioen Nederland, en de zee-, land- en luchtmacht aangereden. Op de trottoirs en het midden- Damterrein hadden zich een paar duizend Amsterdammers achter de afzettingshekken opgesteld. Om vier uur arriveerden koningin Juliana en prins Bernhard bij het monument, waar zij ontvangen werden door pre mier Marijnen, de wnd. burgemees ter van de hoofdstad wethouder mr. F. H. C. van Wijck en anderen. De plechtigheid was georganiseerd ter herdenking van alle Nederlandse gevallenen, die waar en wanneer ook het hoogste offer brachten (1945-45, Indonesië, Korea en Nieuw-Guinea). Nadat de acteur Rob de Vries het negende twaalfde couplet van het Wilhelmus had gedeclameerd, legden koningin en prins als eersten een grote krans van witte aronskelken, met linten in de nationale kleuren, aan de voet van de pyloon neer. Daarna volgden premier Marijnen en minister De Jong met een krans na mens de regering. De voorzitter van het Comité verenigde chefs van sta ven legde tezamen met de chefs der marine-, luchtmacht- en generale staf een krans. M.s. „Oranje" vaart om (le wereld AMSTERDAM, 4-6. Onder com- mando van kapitein W. F. J. Moer- zer Bruyns is het m.s. „Oranje" van de Maatschappij Nederland met 480 passagiers uit Amsterdam vertrok ken. Vandaag (dinsdag) zullen te Southampton nog 270 passagiers em- barkeren. De reis voert via Genua, Suezkanaal, Colombo en Singapore naar Australische en Nieuw-Zee- landse havens en terug via (Tahiti), Acapulco (Mexico), Panamakanaal, Kingston (Jamaica), Port Everglades (Florida), New York en Southamp ton. De „Oranje" wordt op 12 juli wederom in Amsterdam verwacht, waarna het schip drie cruises zal maken. a President Johnson heeft maandag mevrouw Jerrie Mock, de huisvrouw uit Ohio, die de vorige maand een record vestigde door als eerste vrouw alleen in een vliegtuigje een tocht om de wereld te maken, onder scheiden met de federale gouden iuchtvaartmedaille. LANDBOUWJAAR 1962-1963 Grote verschillen tussen de diverse bedrijven BEN IIAAG, 4-5. Groot is in 1962 -1963 het verschil in uitkomsten ge weest tussen de akkerbouwbedry- vcn aan de ene kant, de weide- cn gemengde bedrijven aan d eandere aknt. Voor dc akkerbouwbedryven was het een goed jaar, dank zy hoge kilogram-opbrengsten van granen cn aardappelen en goede prijzen. Alle groepen akkerbouwbedrijven bereikten dan ook een gunstiger re sultaat dan in 1961-1962. De weide en gemengte bedrijven hadden een uitzonderlijk slecht jaar, hetgeen o.m. een gevolg was van de ongun stige graslandproduktie en gestegen voederkosten enerzijds, lage op- brengstprijzen van rundvee en var kens anderzijds. In alle groepen wei- debedrijven daalde het inkomen; op de gemeengde bedrijven op zand grond in de meeste gebieden is het in 1961-1962 reeds lage inkomen nog verder verminderd. Het gemiddelde arbeidsinkomen van de ondernemer - zijnde diens beloning voor arbeid, leiding en risico - was bij dc meeste groepen weide- cn gemengde be drijven zelfs belangrijk lager dan het loon van een arbeider-veeverzorger. CONTACT VIA DE MAAN HELSINKI, 4-5. Na wel een honderdtal pogingen daartoe in de afgelopen twee jaar is de Finse radio-amateur henna Suominen in Nakkila er in ge slaagd om met behulp van te- rugkaatsing via de maan ra dio-verbinding tot stand tc brengen met zijn collega Wil liam Con kei in Calif ornië. In aanwezigheid van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard is maandagmiddag op de Dam in Am sterdam de jaarlijkse dodenherden king gehouden. - Foto: het konink lijk paar na het leggen van een krans bij het nationaal monument. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Men beheerst de volkeren gemakkelijker door voedsel te geven aan hun hartstochten dan door hun belangen le be hartigen. Deze gegevens staan vermeld in een pas uitgekomen verslag van het landbouw-economisch instituut over de resultaten van 51 groepen akker bouw-, weide- en gemengde bedrij ven in de boekjaren 1960-1961 - 1962 -1963. Het betreft hier uitsluitend bedrijven die gekozen zijn in overleg met de vertegenwoordigers van de siandsorganisaties en de Rijksland- bouwvooriichtingsdienst. Later meer wind Verwachting tot woensdagavond: Aanvankelijk weinig bewolking en matige westelijke wind; later meer bewolking en toenemende kans op regen bij matige tot krachtige zuid westelijke wind; ongeveer dezelfde temperaturen. 6 mei. Zon op 5.02, onder 20.13. Maan op 3.21, onder 13.00. 7 mei. Zon op 5.00, onder 20.14. Maan op 3.44, onder 14.17. 8 mei. Zon op 4.58, onder 20.16. Maan op 4.04, onder 15.36. Nieuwe maan: 11 mei te 22.02. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 6 mei 10.06 v.m. 22.35 n.m. 7 mei 11.27 v.m. 23.55 n.m. 8 mei 12.41 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN 6 mei 9.57 v.m. 22.40 n.m. 7 mei 11.17 v.m. 23.57 n.m. 8 mei 12.26 n.m. n.m. Doodtij: 7 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-5. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht trok een intensief buiengebied Nederland voorbij, dat vooral in het noorden en oosten van het land plaatselijk en kele flinke buien bracht. Vandaag onderging het weer een verbetering, die samenhing met een rug van hoge luchtdruk. Deze rug beweegt van west naar oost en wordt gevolgd door nieuwe storingsgebieden van de oceaan. Na een periode met over het al gemeen weinig bewolking, die ver moedelijk in de avond en nacht zal vallen, moet er voor morgen weer rekening worden gehouden met een verslechtering van het weer. De wind krimpt naar het zuidwesten en neemt na een aanvankelijke afneming mor gen weer in kracht toe. NIJMEGEN. Het comité, dat zich onder leiding van dr. .T. Gribling tc Nymegcn bcyvert om prinses Irene ter gelegenheid van haar huwelyk een geschenk aan tc bieden, heeft tot dusver ongeveer 40.000 gulden ont vangen. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1