DE ZIERIKZEESCHE COURANT HEDEN (MAANDAG) BEGINT KENNEDY-RONDE GENEVE Vijftigduizend Carlisten wachtten vergeefs op top van de berg Montejurra Nixon over Vietnam Raketten-show op 1 mei in Moskou Geallieerd protest tegen 1 mei-parade N.V.V.-voorzitter heeft kritiek op verslag van de Nederlandse Bank VEEL TOERISME IN WEEKEINDE MET SLECHT WEER Koningin Juliana sprak een dankwoord ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 4 mei 1964 120ste jaargang No. 19575 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REOAKTIE EN ADMINISTRATIE; Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakfeur: M. i. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6» Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Charter-uitreiking Lions Club te Zierikzee Onderhandelingen over verlaging van de douanetarieven GENÈVE, 3-5. Na b(jna anderhalf jaar van voorbereidingen beginnen maandag in Genève de internatio nale onderhandelingen over de ver laging van douanetarieven, de Ken- nedy-ronde. De conferentie ontleent z(jn naam aan de overleden Ameri kaanse president, die het initiatief ram vcor het tot stand komen van de Trade Expansion Act, in 1962, ter bevordering van de Amerikaanse expert en uitbreiding van de we reldhandel. De besprekingen worden gehouden onder auspiciën van de „General Agreement on Tarifs and Trade" - de algemene overeenkomst vcor douanetarieven en handel. Zij zullen door 42 landen worden bijge woond. De algemene gedachte is tot een halvering van de douanetarieven te komen, zoals door de Amerikaanse regering is voorgesteld. Hoewel ook talrijke ontwikkelingslanden aan de besprekingen dee'nemen, is bij de voorbereidingen reeds gebleken dat het zwaartepunt ligt bij de pogingen een overeenkomst te bereiken tussen de Verenigde Staten en de West- Europese landen in het algemeen en met de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap in het bijzonder. Plechtige opening De technische voorbereidingen van de afgelopen achttien maanden heb ben nog talrijke punten onopgelost gelaten en de tweedaagse bijeen komst, die deze week op ministeri eel niveau in Genève wordt gehou den, wordt gezien als een plechtige ooening van de conferentie, waarop door een aantal landen - voor Ne derland door de minister van econo mische zaken, prof. J. E. Andriessen - beginselverklaringen zullen wor den afgelegd. Direct daarna zullen op ambtelijk niveau de technische besprekingen verder gaan. Verwacht wordit, dat de Kennedy- onderhandelingen nog een belang rijk deel van 1965 in beslag zullen nemen. Alle deelnemende landen hebben tot september de tijd om te bepalen voor welke produkten zij wel of geen verlagingen van de dou anetarieven willen toestaan. Daar naast zal er een maand beschikbaar zijn om het totale resultaat te be studeren, zodat pas in de tweede ihelft van Oktober de eigenlijke ge vechten rondom de conferentietaf :-l zullen kunnen worden geleverd. Prinses Irene en prins Charles Hugues in Spanje MONTEJURRA (Noord-Spanje), 3-5 Vijftigduizend Carlisten, met hun rode baretten hebben zondag ver geefs op de top van de berg de Monte Jurra, in Noord-Spanje, ge wacht op de komst van prinses Irene en haar echtgenoot, prins Charles Hughues van Bourbon-Par- ma. Twee speciale auto's, geschikt voor het rijden over ruw terrein, zijn meer dan een half uur aan de voet van de nabij Pamplona gelegen Mon tejurra in gereedheid gehouden. Toen kwam aldaar een zeer somber kijkende José Maria Valiente, een van de voornaamste Carlistenleiders, Massa-media groeien sneller dan de wereldbevolking PARIJS, 2-5. De wereldbevolking wordt dagelijks door middel van 300 milj. dagbladexemplarcn, 400 milj. radie's en 130 milj. televisie-appa raten van nieuws en inlichtingen voorzien. Meer dan 212.000 bioscopen en vele duizenden „rizende" film- theatertjes zorgen daarnaast voor ontspanning en voorlichting. Dit blijkt uit het zojuist versche nen rapport van de „Unesco", de we tenschappelijke en culturele organi satie van de Verenigde Naties, waar in de jongste gegevens over pers, ra dio, film en televisie zijn verwerkt en waarin tevens de ontwikkeling van deze media in de afgelopen tien jaar wordt belicht. Opvallend is dat in die periode alle massa-media, met uitzondering van dc dagbladpers, sneller groeiden dan de wereldbevolking, die met 26 pro cent toenam. Het aantal radio-ont vangers gaf een groei te zien van 60 procent, het aantal bioscopen werd verdubbeld en het aantal televisie toestellen verdrievoudigd. De ver spreiding van dagbladen nam slechts met 20 procent toe. Vooral in de ontwikkelingslanden namen pers, radio en film een grote vlucht. Was in 1953 de televisie in Meer sportvelden en gymnastieklokalen DEN HAAG, 2-5. In de tweejarige periode september '61-september '63 is het aantal sportvelden en -banen toegenomen van 8.307 tot 9.103 (9,6 procent), het aantal zweminrichtin gen van 491 tot 498 (1,4 procent) en de gymnastieklokalen van 3.641 tot 3.991 (9,6 procent). In dezelfde pe riode steeg het aantal specifieke sporthallen van 8 tot 13, en dat der hallen met diverse doeleinden (waar onder sport) van 26 tot 32. Dit zijn de voornaamste conclusies uit een onderzoek, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek op ver zoek van de staatssecretaris van on derwijs, kunsten en wetenschappen heeft ingesteld naar de sportaccomo- daties in Nederland op 1 september 1963. Per 100 zweminrichtingen zijn er 85 niet-overdekt; per 100 m" beschik baar zwemoppervlak vallen er 97,5 in niet-overdekte zwembaden. Afrika, Azië en latijns-Amerika zo goed als onbekend, thans kan wor den vastgesteld dat juist in deze ge bieden dit medium zich het snelst heeft uitgebreid. Desondanks heeft de bioscoop haar vooraanstaande rol in de ontspanningssector behouden: wekelijks gaat een achtste deel van de wereldbevolking naar de film. BALTIMORE, 3-5. Als de Ameri kaanse politiek in Vietnam zou mis lukken, zou het beter zijn te ver trekken. Om de oorlog te winnen moeten te V.S. de oorlog naar Noord- Vietnam overbrengen. Dit heeft Richard Nixon, voormalig republikeins vice-president, zaterdag op een bijeenkomst van studenten in Baltimore verklaard. MOSKOU, 1-5. - Tijdens de één- mci-parade heeft de Sowjet-Unic nieuwe raketten getoond. Volgens Tass kan één ervan onder water af geschoten worden. Zij zou een krach tige kcrnlading over grote afstand kunnen vervoeren. De parade duurde veertig minuten. In zijn traditionele rede zei de mi nister van defensie, maarschalk Ma- linofsky, dat de Sowjet-Unie dit jaar de militaire uitgaven heeft vermin derd uit zorg voor het welzijn van het volk en niet wegens economische moeilijkheden. Aan een lunch voor de buitenland se gasten zei premier Chroesjtsjov dat de Amerikaanse dreigementen aan het adres van Cuba en de her haalde schending van het Cubaanse luchtruim voor verkenningsvluchten „rampzalige gevolgen" kan hebben. Sommige landen schijnen te menen, dat zij het met de soevereiniteit van kleine staten niet zo nauw behoeven te nemen, aldus de Russische pre mier, maar de Sowjet-Unie aan vaardt dat niet. Zij zal de landen, die zulk een taktiek voeren, „aktief be strijden". DEN HAAG, 1-5. - Koningin Juliana heeft vrijdagavond om acht uur voor radio en t.v. (zonder beeld) een dankwoord uitgesproken voor dc uitingen van medeleven, die zij heeft ontvangen rondom de verloving cn het huwelijk van haar dochter Irene en bij haar ver jaardag, die, zoals H.M. zei „direct op deze veel bewogen periode volgde". Dc koningin bracht dank mede namens prins Bcrnhard cn dc prin sessen cn zjj verklaarde dit te doen „in het volle besef, dat u ons hiermee door deze moeilijke en treurige periode hebt heengedragen". „Men veronderstelt soms", zo zei de vorstin o.a.. „dat de eisen en plichten van myn ambt cn die van mijn moederschap met elkaar in conflict zjjn gekomen. Wat daar ook van zij, toch heeft dit mij niet in tweestrijd gebracht - omdat wij, als familie, dezelfde maatstaven aanleggen als ieder ander goed Nederlands gezin". Dc koningin bracht ook dank „voor uw liefde voor onze dochter Irene, van wie wij zoveel houden". aan, met de mededeling, dat het prinselijk paar de bijeenkomst niet zou bijwonen. Daarop werden an dere vooraanstaande figuren uit de Carlistische beweging naar de top van de berg gebracht. Kort daarna verscheen echter een licht eenmotorig vliegtuig boven de Montejurra. Het groette door mid del van de vleugels, hetgeen luide toejuichingen onder de Carlisten te weegbracht. Zij meenden dat het prinselijk paar zich mogelijk in dit toestel zou bevinden. Prinses Irene en prins Charles zijn zondagochtend inderdaad met een licht vliegtuig (prins Charles is lui tenant van de Franse luchtmacht) van het vliegveld van de Madri- leense koninklijke vliegclub opgeste gen, om daarna anderhalf uur later weer te landen.Deskundigen betwij felen echter of zij in die tijd de zes- Nadat het bloemendefilé op paleis Soestdijk donderdag was afgelopen maakte de jarige koningin Juliana met prins Bernhard en de prinses sen Beatrix, Margriet en Christina nog een rondrit in een open wagen langs de vele duizenden die zich langs de weg by het paleis hadden honderd kilometer van Madrid naar opgesteld. - (Foto). Naarmate die rit de Montejurra en terug kunnen heb- vorderde werd de wagen meer en ben afgelegd. meer met bloemen bedekt. Prinses Irene en prins Charles zijn, als gemeld, zaterdagavond Iaat uit Rome in Madrid aangekomen. Van betrouwbare zijde werd verno men dat de Spaanse regering prins Charles zou hebben meegedeeld, dat zij gekant was tegen het bijwonen door de prins van de jaarlijkse grote Carlistenbij eenkomst op de Monte jurra. Betogingen in Portugal en Spanje LISSABON, 1-5. In het centrum van Lissabon is het vrijdagavond tot een botsing gekomen tussen enige duizenden demonstranten en de po litie. De betogers eisten „amnestie" en „vrijheid"; de politie trachtte hen uiteen te drijven. Ook in de Spaanse stad Bilbao moest de politie optreden tegen on geveer twéeduizend personen, die om „vrijheid riepen en „wij willen vrije vakbonden. Er werden daar zeven tien personen gearresteerd. AMSTERDAM. De presidente van de Wereldmosderbeweging, mevrouw Irene Mancaux, heeft de negentiende internationale huishoudbeurs, die tot en met 10 mei in de R.A.I. te Am sterdam wordt gehouden, officieel geopend. Zij deed dit door het weg trekken van een groot gebloemd gor dijn waarmee een reusachtige taart met een doorsnee van twee meter werd onthuld. SCHIPHOL. Met een chartertoe stel uit Montreal is op Schiphol ge arriveerd een groep van 87 Canade zen, allen familieleden van Canda- dese militairen die in 1944 en 1945 tij'ds de gevechten voor de bevrij ding van ons land sneuvelden. BERLIJN, 1-5. De drie geallieerde bevelhebbers in Berlijn hebben vrij dag geprotesteerd tegen de militaire parade die 's morgens ter gelegen heid van de 1 mei-viering in Oost- Berlijn werd gehouden. In een gezamenlijke verklaring zeggen zij, dat deze „militaire de monstratie met veel vertoon" een schending van de status van Berlijn vormde. Negers levend verbrand bij Johannesburg JOHANNESBURG, 3-5. In de ne derzetting Alexandra, op 10 km van Johannesburg, zijn zaterdag zes jonge negers levend verbrand terwyl er acht zware brandwonden opliepen. Volgens een woordvoerder van de politie was de brand ontstaan, door dat er een steen door een ruit werd gegooid, waardoor een brandende kaars in een stapel papier terecht kwam. Toen de negers het huis trachtten te verlaten, hielden andere negers gewapend met messen en bij len hen tegen. -Vijf van de slachtof fers waren leden van een voetbal ploeg die een feestje hielden. In Japan is zaterdag een 1.600 ton metende onderzeeboot te water gela ten, de grootste die daar sinds de tweede wereldoorlog is gebouwd. Het schip zal tegen maart zijn afgebouwd. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Er is geen mens, die de vrij heid niet lief heeft, maar de rechtvaardige eist haar voor allen, de onrechtvaardige al leen voor zichzelf. 5 Donderdag 7 mei a.s. (Hemel vaartsdag) zal de Zierikzeesche Nieuwsbode niet worden uit gegeven. Advertenties voor het nummer van vrijdag 8 mei dienen in ons bezit te zijn uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. De directeur UTRECHT, 2-5. De voorzitter van het N.V.V., de heer D. Roemers, is van mening, dat in het recente jaarverslag van de president van de Nederlandse Bank onvoldoende aan dacht is geschonken aan de kernoor zaak van de loonexplosie van vorig jaar. Het loonpolitieke instrument was bot geworden, maar dr. M. W. Holtrop is daaraan voorbij gegaan. In een rede, die de heer Roemers zaterdag hield op de buitengewone ledenvergadering van de algemene bond „Mercurius", uitte hij ernstige kritiek aan het adres van dr. Hol trop, die hij eenzijdigheid verweet. Dat dr. Holtrop zijn bezorgdheid over de inflatoire ontwikkeling in de wereld heeft geuit, vond de heer Roemers niet bezwaarlijk, maar wel vindt hij het onjuist dat dr. Holtrop zich bij het zoeken naar de oorzaken concentreert op de loonpolitieke ont wikkelingen. Ook de monetaire auto riteiten zijn voor deze ontwikkeling verantwoordelijke, zo meent de heer Roemers. De N.V.V.-voorzitter waarschuwde tegen de suggestie, dat er aan het eind van dit jaar met de lonen niets zal moeten gebeuren. Het N.V.V. be houdt zich daaromtrent alle rechten voor, want het zou volgens de heer Roemers wel eens nuttig kunnen zijn wanneer bedrijfstaksgewijze na gegaan wordt of er niet te grote ver schillen zijn ontstaan tussen hetgeen op papier is overeengekomen en wat er in de praktijk is uitgekomen. De heer Roemers betoogde voorts geen spijt te hebben van hetgeen de vakbeweging eind vorig jaar aan het loonfront heeft ontketend. WAT m PI but Zeker half miljoen buitenlanders logeerde in ons land f f f DEN HAAG, 3-5. Zeker een half miljoen buitenlanders hebben dc afgelopen dagen in ons land gelo geerd, zo luidde de conclusie van het A.N.V.V. in een zondagavond gegeven overzicht van het toeris tenbezoek op 1, 2 cn 3 mei. Doordat 1 mei dit jaar op een vrydag viel cn deze dag in de meeste ons omrin gende landen een vryc dag is, was de tocristenstroom zelfs belangrijk groter dan met pasen. Geschat wordt, dat over de weg ongeveer 600.000 mensen ons land binnen kwamen, met pasen was dat 450.000, al moet hieraan worden toe gevoegd, dat in vorige jaren, toen pasen op een gunstiger datum viel, belangrijk hogere cijfers werden be reikt. Voor het eerst werd ditmaal op dc avond van de eerste mei via de tele visie een beroep gedaan op de kij kers in Den Haag, Rotterdam en Utrecht, logiesruimte beschikbaar te stellen. Via de radio waren met pa sen 1962 en 1956 al eerder dergelijke oproepen gedaan. Het aantal reacties op de uitzendingen was verheugend. Alleen hierdoor kon uiteindelijk vrijwel iedereen aan onderdak ge holpen worden. Sommige V.V.V-kan- toren moesten vrijdagavond tot drie uur 's nachts geopend blijven om de grote drukte te verwerken. Op die dag werden 16.000 mensen door de logiesinformatiedienst ondergebracht Zoals ieder jaar in de bollentijd was er ook een groot aantal Fransen. Hun aantal benaderde zelfs het aan tal Duitsers, dat zich bij de kanto ren meldde, hierbij moet overigens wel bedacht worden, oat de Duitsers over het algemeen minder taalmoei lijkheden hebben en dus vaak zelf hun logies kunnen regelen. Weinig invloed slechte weer In Dordrecht en in de Alblasser- waard hebben vrijdagavond politie wagens door de straten gereden, die via hun luidsprekers de bevolking opriepen logeerbedcen ter beschik king te stellen. In Delft werden 50 echtparen ge-, hoipen doordat twee slaapzalen van een op dat moment leeg staand jeugdtehuis beschikbaar konden worden gesteld. Het behoeft geen cetoog, dat de betrokken dames en heren gescheiden sliepen. In Katwijk waren vrijdag spoedig de 25.000 be schikbare particuliere bedden bezet. Gelukkig hadden de meeste buiten landers reeds voor hun vertrek naar ons land logies besproken. Uit het feit dat velen zich, zoals uit een onderzoek is gebleken, reeds enkele weken of maanden tevoren op het uitstapje voorbereiden, moet ook verKiaard worden, dat het slechte weer zo'n geringe invloed op het toeristenbezoek heeft. Wel hebben velen als gevolg van het weer eer der dan was voorgenomen de rand stad of zelfs ons land verlaten. Tenslotte nog enkele cijfers: de Keukenhof boekte gedurende de af gelopen drie dagen 127.000 bezoe kers, de Efleling 25.000, de Euromast 13.500 cn dc Schcvcningse pier, die op koninginnedag al 7000 Hagenaars had getrokken, 17.000. Enkele buien Verwachting tot dinsdagavond: Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien; matige tot krach tige zuidwestelijke wind; weinig ver andering in temperatuur. 5 mei. Zon op 5.03, onder 20.11. Maan op 2.55, onder 11.46. Laatste kwartier: 4 mei te 23.20. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 5 mei 8.49 v.m. 21.12 n.m. BROUWERSHAVEN: 5 mei 8.39 v.m. 21.16 n.m. Doodtij: 7 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in west-Europa wordt beheerst door een depressie, waarvan de kern tussen IJsland en Schotland ligt. Höt bijbehorende frontfcnsysteem passeerde gisteren met flinke regenval ons land. Daar na voerden vrij krachtige zuidweste lijke winden drogere en enigszins onstabiele luoht naar ons land waar in naast opklaringen plaatselijk en kele buien voorkomen. In het front dat de begrenzing van deze lucht vormt komen verschillende storin gen voor. Een ervan trok vanmor gen met wat regen over Frankrijk naar het oosten. Een volgende werd ten noorden van de Azoren aange troffen. Deze storing za'l waarschijn lijk dicht lanigs ons land komen en tijdelijk enige regen of enkele buien veroorzaken. Voor cn na het passe ren van do storing zullen opklarin gen voorkomen. Het weer behoudt dus een wisselvallig karakter.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1