Examenklas Kon. Militaire School (Weert) naar Sch.-Duiveland DISCUSSIE IN RAAD BROUWERSHAVEN OVER BEGROTING STICHTING DORPSHUIS TE DREISCHOR Tien jaar clubliuiswerk van het Leger des Heils herdacht „Opel Olympia" C. J. P. UYL Ergerlijk vandalisme in kantoren van Rijkswaterstaat te Bruinisse en Brouwershaven (Den Osse) BLonchïletten DE BLANKE MEDICIJNMAN Ontmoeting met „militair element" Kapel Limburgse Jagers zorgt voor muzikaal menu (Van onze redakteur). ZIERIKZEE, 28-4. Schouwen-Dui- vtland staat een ontmoeting te wa ten met het „miiitaire element" in de samenleving. Elders in het land is men dat wat meer gewend, maar voor onze streek blijft het een uit zondering. Van 20 mei tot en met 23 mei komt de examenklas van de Ko ninklijke Militaire School te Weert naar hier, om op het eiland een deel van het praktijkexamen te doen. Dat klinkt ernstig en dat is het ook, maar er is ook een vrolijke noot, waarvoor de kapel van de Limburgse Jagers gaat zorg dragen, die de mannen wat moed in zal blazen en het Schouwen- Duivelandse publiek zal vergasten op een pittig en gescandeerd muzi kaal menu. Vooral de mannen, die het examen voor sergeant-wacht meester bü de Koninklijke Land macht „endergaan", zal een opge wekt nootje wel prettig zijn. De groep militairen - toekomstige beroepsonderoffioieren «van de K.L. - 'bestaat uit een flinke dertig man, dde het heel zwaar gaan krijgen op Schouwen-Duiiveland, want het is logisch dat het officierenkorps tij dens dit examen een volstrekt dui delijk beeld wil krijgen van hetgeen waartoe de mannen 'in staat zijn. Toch zal er voor 'het publiek niet zo verschrikkelijk veel te zien zijn, want er is veel nachtwerk bij. De militairen kregen hun oplei ding aan de Koninklijke Militaire School te Weert, ondergebracht in de Van Home kazerne in die Lim burgse stad. Het complete examen duurt van 20 t.m. 27 mei. Na het praktijkge deelte op Schouwen-Duiveland, volgt de zondag als rustdag, waarna de onderofficieren in spé een „pittige velddienstoefening" houden, dwars door Noord-Brabant naar de Onder - officierenschool te Weert. Hoe ze daar weer terugkomen laat zich ra den. In ieder geval niet per luxe li mousine. Waarom Schouwen-Duiveland? De leiding van de K.M.S. heeft met opzet Schouwen-Duiveland ge kozen als examen-operatieterrein, omdat daar praktisch gesproken voor de militairen goede kanten aan zitten, terwijl men tevens het pro pagandistisch element in 'het oog houdt. Eerlijk gezegd zouden de of ficieren van de school het niet on prettig vinden als er straks ook eens jongelui van dit eiland het in Weert gingen proberen. Vanzelfsprekend betekent de komst van 'de Limburgse jagers voor het eiland een uitje. De band speelt op zaterdag 23 mei. De Jagers komen Zierikzee binnen vanaf de oostkant en zullen een mu zikale show ten beste geven op het Havenplein van 2-2.30 uur. In de avonduren speelt het muziekkorps in de gemeente Westerschouwen van 7-8 uur. Pe examenkandidaten hebben dan wellicht het ergste er al opzitten, want de zondag is rustdag en maan dagochtend gaat 'het, bij wijze van spreken „in tijgersluipgang" verder, richting Weert. De leiding van de school rekent er op dat er in de Westhoek wel gastvrije 'huizen zul len zijn, om de mannen een goede zondag te bieden. Over het hoe en wat van de opleiding ie Weert is uiteraard nog heel wat meer te zeg gen. We hopen hierop echter in een volgend artikel terug te komen, thans reeds evenwel de wens uit sprekend dat de militairen uit Weert het hier niet a!l te moeilijk zullen 'hebber, en al wordt het bepaald geen toeristisch uitstapje, straks goede herinneringen zullen bewaren aan dit eiland en zijn bewoners. de Van Home kazerne te Weert Een feestelijke bijeenkomst ZIERIKZEE, 27-4. Met een feest in Leger-styi, een dia-reportage „Leven en laten leven", ingeleid door de lan delijke jeugdleider van het Leger des Heils de kolonel I. Njjman en de ope ning van de (weer fantastisch rijk voorziene) jaarlijkse tentoonstelling van de door de verschillende clubs gemaakte werkstukken, is maandag avond in de grote zaal van „De Licht boei" het tienjarig clubhuiswerk te Zierikzee herdacht en tevens het sei zoen gesloten. Voor de muzikale noot zorgde een Leger des Heils-muziek- groep uit Goes, die vrolijke en pittige klanken de zaal inzond. Talrijke ge nodigden waren aanwezig op deze opgewekte Leger des Heils-avond, o.w. burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester, diverse raadsleden, verte genwoordigers van de diverse stede lijke kerkgenootschappen en ver schillende Leger-autoriteiten o.w. de oprichter van „De Lichtboei" te Zie rikzee de kapitein J. Gelderman en echtgenote, thans werkzaam te Am sterdam. De avond werd muzikaal ingeleid door de muziekgroep uit Goes, voor namelijk bestaande uit jongeren, die met slaginstrumenten en tamboerij nen zorgden voor het ernstige en'lui- mige lied. Het was volkomen in over eenstemming met de sfeer van de avond, dat de leider broeder Geel hoed de zaal in de zang betrok en het wereldbeschouwelijk zo rijk ge varieerde gezelschap, hief mede de zinvolle liederen aan. Burgemeester mr. Dijckmeester vond het optreden van de jeugd groep uit Goes precies karakteristiek voor het jeugdwerk van het Leger des Heils in het algemeen. „Het ge beurt niet altijd met ingewikkelde middelen of veel geld, maar het ge beurt en dat is uitermate belangrijk". Mr. Djjckmeester vervolgde: „Er is veel wat de tien jaar wel haalt, maar thans is er alle aanleiding stil te staan bü het 10-jarig bestaan van het jeugdclubhuiswerk, waar de bur- gery zich niet altgd zoveel reken schap van geeft, maar waaraan hard wordt gezwoegd om de zaak draai ende te houden". Het jeugdwerk in „De Lichtboei" wordt gewoon gedaan en ook de bo- venruimte van het gebouw is hier voor reeds ingeschakeld. De gemeen schap is dankbaar voor hetgeen hier voor de jeugd in tien jaar is gedaan. Om aan die dankbaarheid uitdruk king te geven, heeft zich een comité gevormd, ender leiding van de heer H. Uijl, dat inmiddels reëds een be drag heeft ingezameld, welk bedrag de burgemeester onder couvert ter hand stelde aan de clubhuisleider de kapitein J. Vulperhorst. De burge meester hoopte dat het werk in „De Lichtboei" nog vele jaren zal mogen worden voortgezet. De kapitein Vulperhorst las hierna enkele ingekomen brieven voor, waarin hartelijke sympathie werd betuigd met het clubhuiswerk, waar bij de kapitein aanstipte dat dé ach tergrond blijft de jeugd in aanraking te brengen met het Evangelie van Jezus Christus. Spreker deelde mede dat aan het werk, zoals het op de tentoonstelling is te zien, niet min der dan veertig weken is gewerkt. In totaal werd „De Lichtboei" bezocht door plm. 30.000 jongeren. Hard gewerkt Namens alle vrijwillige medewer kers sprak de heer G. Heijboer leider van de timmerclub die er op wees dat er in het afgelopen sei zoen weer hard is gewerkt. Voor alle grote en kleine stukken („een am bachtsschool in miniatuur") is veel tijd en geduld nodig geweest. Spre ker noemde het snij tig dat sommige jongens halverwege de cursus de brui aan geven en dan de werkstuk ken onafgewerkt achterlaten. Maar de meesten houden vol. Gemaakt zijn o.m.: hang-schrijfbureaus, hang-boe- kenkasten, kapstokken, kruiwagens, bergmeubels e.d. De heer Heijboer dankte de officieren, die in de afge lopen tien jaar leiding gaven, inzon derheid de kapitein Gelderman. In zijn dankwoord betrok spreker ver der alle leidsters en leiders voor de goede samenwerking, mejuffrouw Bakker en kapitein Vulperhorst. „Leven en laten leven" In een pittige speech sprak hierna de kolonel Nijman over het club-, wijk- en buurthuiswerk in Neder land, zoals het door de N.J.G.-sectie „Jeugdzorg", waarin ook het Leger des Heils participeert, wordt uitge voerd met fantastische resultaten, maar met helaas een jaarlijks tekort van f 7000.000, dat in „eigen kring" bij elkaar moet worden gebracht. Het gaat daarbij om de „jongelui van tegenwoordig". Kolonel Nijman: „die zijn anders dan vroeger, maar de opa's en oma's ook". Spreker prees de goede samenwerking van „de ne gen in de N.J.G.", die goede contac ten onderhouden met de ministeries. Scherp als een mes bleek de dia reportage „Leven en laten leven", die een indringend beeld schetste van de toegestoken hand die de „achter gebleven" jeugd wordt toegestoken; het sociaal-paedagogisch gerichte jeugdzorgwerk, de diverse (rijkge schakeerde) aktiviteiten cn de op leiding van jeugdleiders(sters). Aansluitend hierop sprak mevr. Gelderman een gebed uit voor de jeugd en het jeugdzorgwerk. Allen begaven zich hierna naar de bovenverdieping, waar in de ver schillende ruimten de expositie de aandacht vroeg. Fraaie staaltjes van handenarbeid, naaldwerk en tim merwerk vormen samen een col lectie, die gezien mag worden en de tienjarige jubilaris waardig is. Ingezonden mededeling Te koop: mooi wagentje Te bezichtigen bij: Haneweg Noordgouwe SPORT KORFBAL DOSKO I-NOAD I 3-1 Het spel ging dn ideze wedstrijd aardig over en weer, met DOSKO iets gevaarlijker in de aanval. Mej. J. J. de Rijke 'had peoh met enkele goede schoten. Frans 'de Vr'ieze gaf na 23 min. DOSKO de leiding met een mooie doorloopba'l, een min. la ter gevolgd door mej. Janny de Vrie- ze, die dus zorgde voor 2-0. Door een voltreffer van mevr. Jonker van Dongen werd gerust met 3-0 voor DOSKO. Na de rust wist NO AD 'het spel iets te verplaatsen maar H. Steenland was niet gelukkig met zijn schoten. Toch werd zijn moeite be loond toen 'hij na 5 min. voor NOAD wist tegen te scoren (3-1). NOAD kwam later nog heel dicht bij een doelpunt door de actieve mevr. Nie- kerk-Goosens maar het lukte toch ndet meer in de stand verandering te brengen. DOSKO won dus ver diend met 3-1. BROUWERSHAVEN, 27-4. Onder voorzitterschap van burgemeester A. H. Vermeulen vergaderde de raad der gemeente Brouwershaven maan dagavond in voltallige zitting. N.a.v. de ingekomen stukken merkt de heer J. J. Klaasse op, dat de goedkeuring onthouden is m.b.t. de bouwvergun ning aan de heer P. J. Maljers en dat dit te wijten is aan de vorige stedebouwkundige. De betrokkene heeft nu kosten gemaakt en spreker vraagt zich af of de gemeente bier- in niet moet vergoeden. De burge meester merkt op, dat bij G.S. ver zocht zal worden op dit besluit te rug te komen. De heer P. de Moor zegt het te be vreemden, dat op de 'begroting 1964 van de Stichting Dorpshuis te Drei- schor een post prijkt van f 1500 wel ke de gemeente in de tekorten bij draagt. Iedere zakenman, aldus spr., dient te proberen rond te komen en kan oök niet bij de gemeente aan kloppen. Wanneer we dit vergelij ken met een bedrijf hier ter plaatse in dezelfde sector dan zien we dat deze persoon oök geen gemeente steun krijgt bij eventuele tekorten, dus zit er ergens iets scheef. De voorzitter antwoordt 'hierop dat de ze vergelijking niet opgaat, daar het Dorpshuis in een behoefte voorziet, ook op cultureel terrein. Voor 1964 was deze post onvermijdelijk en de hoop is gevestigd op een betere re organisatie met de nieuwe pachter, welke 1 mei a.s. in functie komt. Het zit in de wijze van exploitatie, aldus de voorzitter. Wethouder J. A. v. d. Bijl is het ten volle eens met de heer de Moor, want z.!i. 'is er weinig houvast aan deze begroting. „Men weet niet waar men aan toe is en het ware verstandiger geweest van het bestuur om de gemeentelijke bij drage over 4 maanden te berekenen en dan te zien hoe of de zaalk reilt en zeilt". De voorzitter is het hier niet mee eens en noemt 'het verstan dig dat het 'bestuur veiligheidshalve de p09t van f 1500 op de begroting heeft 'geplaatst, daar er thans een teruggang is, welke hersteld dient te worden. Wethouder v. d. Bijl: „De begroting is met haast in elkaar gedraaid". Voorzitter: „Niet met haast maar met onzekerheid". De heer de Moor 'krijgt ook wethouder Moermond op zijn 'hand, want deze zegt, dat we op deze -manier in 'de mist blijven v-aren. Vorig jaar is de ze post toegestaan voor aanbrengen toneel en lambrizering en nu staat hij weer op de begroting te prijken. De burgemeester deelt mede, dat de gemeente volgens de statuten garant is voor de tekorten. Tenslotte gaat de raad akkoord met het voorstel van wethouder v. d. Bijl om eerst een -nadere precisering -der 'begroting af te wachten, waar de dame en he ren raadsleden zioh mee kunnen verenigen. De voorzitter 'deelt verder mede, dat van de minister van O., K. en W. bericht ontvangen is inzake goedkeuring van de bouw der gevel van de heer C. van Ham te Brou wershaven, welke op de lijst van monumentenzorg staat. De heer J. Dékker is het er niet mee eens, dat door het kruisen der plannen door Monumentenzorg betrokkene nu een schadepost lijdt van f 1000. De voor zitter wijst de -heer Dekker op het feit, dat, wanneer betrokkene moei lijkheden heeft hij zich dient te wen den tot het college van b. en w. en niet via een raadslid de zaak prolbe ren af te 'handelen. Oplevering heeft plaats gehad van de havenbeschoeiing en riolering te Brouwershaven benevens de twee woningen op het Bostonplein. De raad gaat z.h.s. akkoord met de wijziging der Alg. Politieveror dening betreffende de ratten- en muizenbest rijding. De iheer M. Mat- thijsse juioht dit plan van harte toe maar is toch de mening toegedaan, dat niet alleen de partikulieren, maar ook de gemeente aansprakelijk gesteld moet worden. Spr. wijst in dit verband op de slechte afwate ringen der ridlering te Brouwersha ven en het feit, dat diverse inwo ners de afval in sloten deponeren. Vroeger kregen betrokkenen een schrijven, dat de sloten 'gedolven en schoongemaakt moesten worden. Deed men dit niet, dan gebeurde het van gemeentewege tegen betaling. Wanneer hierin geen verandering komt zou de heer Matthijsse deze gang van zaken weer -graag inge voerd zien. De voorzitter zal dit pro bleem -met het hoofd gemeentewer ken bespreken. Verkeersmaatregelen Vastgesteld worden de verkeers maatregelen te Noordgouwe welke behelzen, dat het niet langer moge lijk zal zijn, dat auto's worden ge parkeerd aohter de rii bomen in de Brouwerijstraat en in een gedeelte van de Dokter Wortmanstraat .Er zal een wachtverbod worden inge steld -voor de gehele 'breedte van een gedeelte der genoemde straten en een wachtverbod voor één zijde van de Brouwerijstraat. Een en ander geldt ook voor de strook aohter de bomen. Te Dreischor zal een éénrichting- verkeer worden ingesteld in de Weststraat in twee tegenovergestel de richtingen en voorts door het aanwijzen ais voorran'gskruising van het andere 'kruispunt, in dier voege dat het verkeer in Ooststraat en Molenweg voorrang heeft. De raad besluit tot verweer in eerste aanleg tegen de eis Ün rechten door de heer A. Hoekman te Brou wershaven tegen de gemeente in gesteld. In een uitvoerige 'toelichting delen b. en w. de raad mede, dat reeds ingaande 11 november 1957 door de voormalige raad van Brou wershaven voor de -tijd van 6 jaar werd verpaöht aan betrokkene een perceel bouwland, gelegen in de Brouwerij. Op grond vain het be paalde in art. 8 der pachtovereen komst -heeft de raad twee jaar later besloten om de pachtovereenkomst te beëindigen, daar de 'gemeente de ze grond zelf nodig 'ha'd voor het in richten van een speelweide. Meege deeld wer-d toen aan de heer Hoek man, dat schadevergoeding of com pensatie in grond zou plaats vinden, hetgeen geschiedde op 30 augustus 1960. Er werd grond aangeboden en aan betrokkene is destijds gevraagd schriftelijk mee te -delen of hij met deze compensatie genoegen nam, wat hij echter niet heeft gedaan; wel werd de grond in gebruik genomen. Thans komt de 'heer Hoekman op deze materie terug en heeft de paCht- kamer van het kantongerecht te Zie rikzee medegedeeld, dat hij de mon delinge pachtovereenkomst op schrift gesteld wenst te zien. B. en w. me nen, dat hieraan geen gevolg dient te worden gegeven daar binnenkort het uitbreidingsplan in onderdelen voor de kern Brouwershaven gereed komt en het onderwerpelijke wei land, dat thans -een agrarische be stemming heeft in het uitbreidings plan te bestemmen tot kampeer terrein. Geen bezwaar noemt b. en w. het feit om in afwachting der definitie ve beslissing het perceel per jaar aan de heer Hoekman te verpachten. Door de herverkaveling is 'hem ten volle recht gedaan. In afwachting van goedkeuring door G.S. van voor noemd te nemen besluit is door de kantonrechter deze zaak drie maan den uitgesteld. Na en'ige opmerkin gen door diverse raadsleden wordt besloten alsnog rechtskundig advies in te winnen. Besloten wordt vervolgens tot aan deel in de kosten van aanschaf van twee poederbl us wagens (te statione ren te Bruin-isse en Zierikzee) het geen voor de gemeente Brouwersha ven neerkomt op oen bedrag van f 1183. Herbcstrating te Dreischor De Bogerdweg te Dreischor zal worden herbes'traat en trottoirs zul len worden aangelegd. Het werk wordt gegund aan de firma J. de Ruiter te Noordgouwe. De heer J. Dekker vindt, dat de raad voor een voldongen feit 'is geplaatst, hoewel hij er stellig van overtuigd is, dat dit werk gerealiseerd -moet worden. Spr. vraagt zich af of dit niet in eigen beheer had gekund, waarop wethouder v. d. Bijl meedeelt, dat 'dit teveel tijd zou kosten, waardoor plaatselijke 'bedrij-ven gehandicapt zouden zijn. Er is een datum ge pland (15 jurti) 'dat deze weg, welke een intensieve verkeersweg Zijpe- Brouwer9haven is, 'klaar zal zijn. Als hamerstukken worden behan deld enige 'begrotingswijzigingen der Gem. Inst. Soc, Zorg; on'inbaarver- klaring van reduktie schoolgelden 1951-1952; idem rijksbijdrage exploi tatietekort middenstandswoning en ruiling van grond 'in verband met weg verb et e ring Tot leidster, belast met de waar neming van de funktie van hoofd leidster aan de openbare kleuter school te Dreischor wordt m.a.s. be noemd mej. J. A. J. Dingemanse te Terneuzen en in dezelfde funktie aan de openbare kleuterschool te Zon- nemaire wordt benoemd mej. W. Ossewaarde te Yerseke. De raad gaat dan in besloten zit ting, waarin ir. H. Burger van het Technisch Advies Bureau Ned. Ge meenten een toelichting 'geeft op het plan tot vernieuwing havenbeschoei- ing zuidzijde haven Brouwershaven. Onbekende daders aan het werk Onbekenden hebben in de nacht van zendag op maandag ingebroken in het kantoor van de Deltadienst, afdeling Grevelingendam, van de Rijkswaterstaat. Door het kapot slaan van een ruit zijn ze het kantoor bin nen gedrongen en hebben daar ken nelijk naar geld of andere kostbare dingen gezocht. Ze doorzochten alle bureaus, sme ten de inhoud van de laden over de grond en bewerkten andere bureaus met een hamer. Het ergst gingen ze te keer in de keuken. Daar werd een telefoonhoorn van een toestel gerukt en een spiegel vernield. Ook hier werd de inhoud van de kastjes, on der andere een hoeveelheid zeeppoe der over de grond gesmeten. Dit al les werd maandagmorgen geconsta- teex-d door de opzichtex-, de heer Chr. Bal, die maandagmorgen vroeg bij het kantoor arriveerde. Hij waar schuwde de politie, die direkt een nauwkeurig onderzoek instelde. De politiehond van de heer Hoogstrate uit Goes volgde wel een spoor, maar dit liep dood op een steiger en ver volgens naar het water. Als het de indringers om geld te doen is ge weest hebben ze pech gehad, want een kleine som geld in een bepaald potje was wel aanwezig maar is niet gevonden. Overigens is het ieder wel duidelijk, dat geld in een Deltakan toor niet behoeft te worden gezocht. Men verkoopt daar niets en ontvangt er ook geen geld. Het onderzoek naar de dadei-s wordt met kracht voortgezet. Ook te Brouwershaven In dezelfde nacht hebben ook de kantoorruimten van de Rijkswater- staatskeet, geplaatst op de werkha- ven Den Osse te Bx-ouwershaven, be zoek gehad van (een) vandalistische inbx-eker(s). De verondex-steiling ligt voor de hand dat er samenhang be staat tussen de inbraken te Bruinisse en Brouwershaven. In de keet aan Den Osse heeft men zich toegang vex*schaft via een x*aam. In het kan toor werd het interieur op ruwe wij ze vernield. Telefoontoestellen wer den vernield, bureauladen open ge broken en leeg gehaald, terwijl de wandkasten hetzelfde lot ondergin gen. Een geldbedrag werd ont vreemd. In het aangrenzende deel van de firma Van Oox'd uit Werken dam heeft men de inventaris ge spaard. De rijkspolitie te Brouwers haven stelde een onderzoek in, even eens met medewerking van de op perwachtmeester Hoogstrate uit Goes die met zijn hond het terrein ver kende. Ingezonden mededeling Hoestdrank in tabletvorm.95cr SPORT VOETBAL Nederlaagtoernooi S.K.N.W.K. Het Nieuwerkerkse SKNWK orga niseert in 'het 'tij'dva'k van 30 april tot 8 augustus een nederlaag toer nooi, waaraan door een negental verenigingen zal worden deelgeno men. De volgende verenigingen zul len met een elftal deelnemen: Beve landers, Bruse Boys. Burgh, Brou wershaven, Dreischor, Duiveland, Renesse, SVOWK, Zierikzee. A.s. donderdagmiddag (koninginnedag) zal SKNWK een aanvang nemen met het toernooi waarbij als eex'ste tegenstander Bruse Boys zal funge- ren. De aanvang van deze wedstrijd is bepaald op 16 uur. „De Lichtboeicentrum van jeugdaktlvitelt 68. „Zo staan dus de zaken", besluit Aram zijn uiteenzetting. „Volgende week vertrekt het schip van kapitein Olivier. Wie van u besluit mee te gaan, wacht in Engeland een flinke som gelds om de eerste jaren zonder zorg door le komen. Wie mee wil, steekt de hand maar op". Een ogenblik is het doodstil op het stad huisplein. Dan gaan de handen omhoog en een daverend gejuich klinkt op. „Zo te zien heb je gceix gebrek aan passagici's, Oli vier", lacht Aram tegen de kapitein, die naast hem staat. „Wat moet dat worden", gx'innikt Olivier*, „één vrouw aan boox'd brengt al ongeluk en ik krijg er een schuit vol!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6