SPINWIEL AJ01^ fiets! Mej. A. C. G. Oudemans (lerares Frans) veertig jaar aan school Programma Irene's huwelijksdag bekend je war ef If klare Koffie duurder STAD EN EILAND STEEK 'N PLUIM OP UW HOED: SPAAR ROOK NIET Grevelingenkabel veilig overgebracht blijf jong, blijf fit... Uniek jubileum ami Prof. Zeemanlyeeuni Zonder voorkennis Ingezonden mededeling opgenomen Irene-comité ZIERIKZEE, 28-4. - „Straks ga ik Zierikzee voor goed verlaten en - dat wil ik u wel zeggen - na een periode van veertig jaar is dat een vreemd gevoel. Oorspronkelijk stammend uit Den Helder kwam ik hier in 1924. Te voren was ik zelfs nooit in de provincie Zeeland geweest". De lerares Frans aan het Prof. Zeemanlyceum, mej. A. C. G. Oudemans, zei het ons zo in het kader van een gesprekje, naar aanleiding van de be langrijke gebeurtenis die haar wacht op woensdag 29 april a.s„het veertigjarig jubileum. Na de eindexamens van dit jaar trekt mej. Oudemans voor het laatst de deur van de school in de Manhuisstraat achter zich dicht en vertrekt zij uit Zierikzee, om zich in Den Haag te vestigen, want - hoe verbonden met Zierikzee ook - haar andere grote liefde heeft altijd de residentie gegolden, de stad waarin zij, na studie aan de universiteit te Amsterdam, destijds haar opleiding afrondde. Een uniek jubileum en het afscheid van de Zierikzeese school zullen haar - naar leerlingen en oud-leerlingen van harte hopen - nog vele jaren stof tot nadenken geven over een loopbaan, die zoveel boeiende en charmante aspecten had. Mejuffrouw Oudemans kwam in het Zierikzee van 1924 bijna toeval lig terecht. Lerarentekort was in die tijd een onbekend begrip en begrij pelijk dat de jeugdige afgestudeerde frekwent de inspekteur bij het mid delbaar onderwijs aanklampte om te informeren of er sollicitatiemogelijk heden waren. De Rijks H.B.S. te Zie rikzee bood een kans, maar aanvan kelijk was mejuffrouw Oudemans' enthousiasme over dit ver in het zui den des lands weggestopte stadje niet groot. De ge-isoleerde ligging, het ge brek aan water en elektriciteit wa ren duidelijke schaduwen aan de professionele mogelijkheden die hier lagen. De jubilaresse van straks heeft het toen toch maar gedaan en hield het sans dépit veertig jaar vol, vier décennia, waarin zij de jeugd van Schouwen-Duiveland vertrouwd maakte met de geheimen van het Frans, toen en nu nog altijd een moeilijke taal. De leerlingen Over de jeugd heeft mejuffrouw Oudemans haar eigen gedachten. Als het om een vergelijking gaat tussen vroeger en thans, vindt zij de jeugd- in-wezen niet veel veranderd. „De jeugd is wat vrijer geworden en dat geldt ook voor de verhouding tussen leerkrachten en leerlingen. Maar ik vind de jeugd er niet op achteruit gegaan en nog altijd aardig. Ook de intelligentie is wel dezelfde, en ge- interesseerden en niet-ge-interes- 'seerden heb je tenslotte altijd ge had". Zo vatte mejuffrouw Oudemans haar indrukken samen over al die jaren omgang met kleine mensjes, die ieder jaar opnieuw weer, klein en bedeesd de school betreden, om later enderweg te bleven steken, of te rijpen tot het „moment suprème", het eindexamen. „Wel is het zo dat tegenwoordig de kring van leerlingen, die feitelijk voor de middelbare school niet ge schikt zijn, groter wordt", zo ver duidelijkte de lerares, die straks uit eraard op school in de feestelijke bloemetjes zal worden gezet, nog eens haar visie met name op de schoolgeneratie van thans. Een extra jaar In november 1S63 reeds bereikte mejuffrouw Cudemans de 65-jarige leeftijd en zij had dus al eerder af scheid van het lyceum kunnen ne men. Maar hoe typerend voor de ze serieuze lerares zij dacht er niet aan en vond het vanzelfspre kend het cursusjaar vol te maken. Lang geen gemakkelijk jaar trou wens, want als conrector zij be kleedde deze funktie tien jaar had zij het heft in handen, toen de rector der school geruime tijd was uitgeschakeld door een ongeluk dat hem in januari j.l. trof. Haar Zierik zeese loopbaan is alleen onderbro ken geweest door de oorlogs- en rampevakuatie! In 1S53 gaf zij nog enige tijd les aan het Erasmus-ly ceum te Almelo, waar zij een heel andere sfeer trof dan hier. „Even heb ik nog wel getwijfeld terug te gaan", zo vertrouwde mejuffrouw Oudemans ons toe, maar gelukkig trek Zierikzee toch te hard aan haar. Staande voor haar jubileum past de opmerking dat mejuffrouw Oude mans de jeugd nog iets meer heeft meegegeven dan .alleen maar Frans'. Van haar ging altijd een bepaalde distinctie uit, die zy op de jeugd pccgde over te planten. Haar paeda- gcgische kwaliteiten lagen ten grond slag aan het büna vanzelfsprekende „overwicht", dat zij had op de jeugd. Daarbij kwam haar warm en diep menselijke medeleven met de leer lingen bij de „grote gebeurtenissen", die het schooljaar stempelden, als de jaarlijkse feestavonden en uiter aard de overgangen en de examens. „Lastige taal" Maar natuurlijk ging de belang rijkste benadering van de jeugd via het Frans, de taal die men op school wel lastig vond, maar die toch aan belangstelling niet tekort kwam. Me juffrouw Oudemans is nog altijd zeer overtuigd van het onverminderd gro te nut van deze zo karakteristieke cultuurtaal, door enkele van haar leerlingen tot haar grote voldoe ning na de middelbare school ge kozen voor verdere studie. Talrijk waren de leraren en leraressen, die mejuffrouw Oudemans in de afgelo pen veertig jaar zag komen en gaan. Zij „diende" onder vier direkteu- ren, waarvan als laatste de huidige rector van het lyceum, dr. J. J. Wes tendorp Boerma. Mejuffrouw Oude mans was er bij toen de A-afdeling (officieel: de literair-economische af deling) bij de toenmalige H.B.S. ge voegd werd; ze beleefde de verbou wing van de school en in het alge meen was zij getuige van elke rim pel, die het wateroppervlak van de doorgaans stille vijver der weten schap aan de Manhuisstraat, beroer de. Een neventaak was destijds nog de opleiding van onderwijzers voor de lagere akte Frans. Bij haar komst te Zierikzee („veel meer ge-isoleerd nog, geen'autowegen, mooie kronkel weggetjes en een grotere intimiteit") woonde zij enige tijd in een hotel en vertoefde nadien in een drietal pen sions. Bijna is de jubilaresse van morgen toegekomen aan de kleinkinderen van de eerste leerlingen, die zij in 1924 op school kreeg, maar die zal ze tcch juist niet meer treffen, want straks begint voor méjuffrouw Ou demans een naar ieder die ooit met haar heeft gecontact van harte hoopt zeer lange vakantie, dé rust na een ax-beidzaam leven, waarop stad en eiland zo'n bijzondere stem pel hebben mogen drukken. Index-daad „mogen", want het heeft veel betekent voor de studerende jeugd van deze stx-eek veertig jaar lang op een zo voortreffelijke lerares te zijn gestuit. (Foto: Zierikzeesöhe Nieuwsbode). MADRID, 27-4. Ramon Masso, se cretaris van prins Charles Hugues van Bourbon-Parma, heeft maandag in Madrid het programma van de komende dag bekendgemaakt. Dinsdag (vandaag) vertrekken de verloofden per vliegtuig naar Rome in gezelschap van de familie Van Bourbon-Parma. Het toestel wordt om 13.00 uur in Rome verwacht. Om 17.30 uur is er een repetitie van de huwelijksplechtigheid> in de basiliek Maria de Meerdere, die dan voor het publiek gesloten zal zijn. Dinsdagavond is er een „familiedi ner" van 80 couverts in het Grand Hotel te Rome. Woensdag'cm 10.00 uur laten de verloofden zich officieel fotografe ren. Gm 11.00 uur betreden zij de ba siliek. Het huwelijk wordt ingeze gend in de Borghese kapel. Alleen naaste familie en enkele intieme vrienden zullen het paar daar ver gezellen, gezien de beperkte plaats ruimte. Prinses li-ene zal bij de in zegening geknield liggen op een kus sen met aarde uit Nederland. Prins Charles Hugues zal gebruik maken van een kussen met grond uit Span je. De inzegening geschiedt door kax-- dinaal Paolo Giobbe. Om 14.30 uur is er een ontvangst in het Grand Hotel voor alle geno digden. Na een intiem diner vertrek ken de jonggehuwden op de huwe lijksreis, die volgens secretaris Mas so „zeer lang" zal zijn. Naar in Rome van officiële zijde wordt meegedeeld zal het paar het Heilige Land bezoe ken. Het paar zou zich in Madrid vestigen. Receptie De receptie maandagavond in Pa rijs is door 300 leden van de Parijse Sociëty bijgewoond. Zij is gehouden in de apartementen van prins Edou- ard de Lobkowicz, zwager van prins Charles. Tien politiemannen hielden buiten de wacht. Er waren ook drie Nederlandse vriendinnen van prinses Irëne: Quix-ina Laman Trip, die ge tuige bij het huwelijk zal zijn, Petra Brcussard en Marijke Arendsen Hein. Twee Spaanse kinderen, 14 en 15 jaar oud, zullen de huwelijksplech tigheid mogen bijwonen. Prinses Ire ne heeft dit na een briefwisseling met hun onderwijzeres, Julia Martin in Horcajuelo De La Sierra, en haar secretariaat goedgevonden. De kin deren, die in Spanje in behoeftige omstandigheden leven, mogen ook de receptie bijwonen die in de mid dag wordt gegeven. Dit heeft de zus ter van de bruidegom, prinses Marie- Thei-ese, ïnaandag in Rome ver- klaard. Hce de kinderen heten is nog niet bekend. AMSTERDAM. Mevrouw Irene Mancaux, presidente van de Mouve ment Mondial des Meres, de wereld- moederboweging, waarvan de cen trale in Parijs is (gevestigd, zal op 30 april namens alle moeders ter wereld aan H.M. de Koningin een bloemstuk aanbieden. Mevr. Man caux is dan in ons lanld ter gelegen heid van de opening der 19e inter nationale huishoudbeurs te Amster dam op 1 mei. Ingezonden mededeling JOHS. VRIJMOED&ZONEN N.V.-SCHIEDAM - SEDERT 1776 111 EINDHOVEN, 27-4. Drie inwoners van Eindhoven, dis. E. Baljon, di- recteur van het industrieel assuran- tiekantoor, jhr. ir. C. Mollerus, ge- pensioneerd secretaris van de raad van bestuur Philips, en de industri eel H. Mignot, hebben, protest aan getekend tegen het feit dat zij zon der 'hun voorkennis in het te Nijme gen opgerichte Ireneccmité (van dr. Gi'ibling, dat ijvert voor een huwe lijkscadeau voor de prinses - red. A.N.P.) zijn opgenomen. Zij hebben de secretaresse van het comité, me vrouw Bahlanan-Verhoeven te Nij megen, töervan op de hoogte gesteld. Op hun verzoek zijn ze als lid van het Irenecomité gesdhrapt. Bijrijder gedood ROTTERDAM, 27-4. In de loeds Ai-gentinië aan de Lekhaven in Rot terdam is maandagmiddag de zeven tienjarige bijrijder Martinus Drup pers uit Schiedam dodelijk gewond. Een vluchtwagen, met oplegger die achtei'uit de loöds wilde inrijden, reed de loodsdeur uit de rails, waar door deze op de jongeman terecht kwam. Hij werd zwaar gewond naar het Havenziekenhuis vervoerd en is in de loop van de avond daar over leden. AMSTERDAM, 27-4. In het eerste kwartaal van dit jaar zyn de we reldmarktprijzen voer koffie in ster ke mate verder gestegen. Naar het A.N.P. uit vakkringen verneemt, maakt deze voortgezette stijging der prijzen cp de wereldmarkt het nood zakelijk de koffieprijzen voor de con sument te verhogen. Met ingang van heden, dinsdag 28 april, zullen in het algemeen de kof fieprijzen van acht tot veei'tien cen ten per pakje van 250 gram, al naar gelang van de soort, worden ver- hcogd. Met deze prijsverhoging wordt de stijging van de wereldmarktprijs slechts ten dele in de consumptie prijs dooi'bei-ekend. Scheepvaartberichten Ameland (t.), 27-4 te Montevideo verwacht. Attis, 24-4 van Amsterdam naar Nassau. Esso Den Haag (t.), 25-4 van Bi'ega naar Lavei'a. Gulf Swede (t.), 25-4 te Genua. w, SPORT WANDELSPOET De 25 km wandeltocht op Schouwen-Duiveland Als het weer zo gunstig blijft zoals het nu is belooft de 25 kilometer wandeltocht op Schouwen-Duiveland die aanstaande zatei*dag 2 mei zal gehouden worden, wat dat betx*eft, een succes te worden. Tot heden kwamen al divex-se inschrijvingen binnen, doch het schijnt dat velen zoals ook vorige jaren meestal het geval was eerst de kat uit de boom kijken en met hun opgave wachten tot de laatste dag(en). Hoewel opgave aan de start altijd nog mogelijk is verzoekt het organi satiecomité de deelnemers(neemstei-s) echter, in verband met de voox'be- reidende werkzaamheden, zich zo spoedig mogelijk op te geven. Dit geldt vooral 'ook voor verenigingen en gx-oepen, waarvan er hopenlijk weer diverse van de partij zullen zijn. Inmiddels is thans ook de route officieel vastgesteld. Deze is als volgt: Vertrek van „Ccncox*dia" om 14.00 uur, en vervolgens langs de Appel- mai'kt, Poststi'aat, Balie, Varremarkt, Lammermarkt, Zuidwellestx-aat en Laan van St. Hilaire naar de Blok- weg. Vandaar via Klerksweg, Px*o- vincialeweg, Gasthuisdx-eef en Zand weg naar Kerkwerve. Van Kerkwer- ve via Weelweg en Lokkensweg naar Bi'cuwershaven, waar gerust wordt in hotel Ringelbei'g. Dan gaat het van Bi'ouwershaven via dc Nooi'd- bosweg naar Zonnemaire, Noordgou- we en via de Donkereweg (langs het voormalige ziekenhuis) naar Schud- debeurs. Vandaar wordt de Schouw- sedijk gevolgd en dan door de tunnel onder de rijksweg en over Scheeps- timmerdijk door de Noordhavenpoort via de Oude Haven, Havenpark en Havenplein terug naar „Concordia", waar de onderscheidingen en diplo ma's worden uitgereikt. Zo men ziet is het een mooie tocht die over goede wegen voert en gaar ne wekken we, jong en oud, op tot deelname. De natuur is nu op zijn mooist en wandelen is nog altijd een gezonde spox-t. Kr MEENK PELLETS1 Lokker en verfrissend f.Q.( Gun uzelf een groeiend spaartegoed. Goed. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in ef- fectenzaken. Meer dan lOOObanken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservice. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN BANK TE UTRECHT aterleiding Maatschappij „Schouwen-Duiveland" Volgens het vorige week versche nen kwartaal-verslag van de N.V. Waterleiding Maatschappij „Schou wen-Duiveland" bedroeg de opge pompte hoeveelheid water in januari '64 72.999 m3., an februari 69.717 m3. er. in maart 72.092 m3. Totaal werd dus gedurende het eerste kwartaal van dit jaar opgepompt 214.808 m3., d.w.z. 5.114 m3. minder dan in 'het overeenkomstige kwartaal van 1963, toen 219.922 m3. water werd opge pompt. De regenval bedroeg totaal in het afgelopen kwartaal 84,5 mm., in het eerste kwartaal vorig jaar 88,8 mm. RENESSE Toneeluitvoering op Koninginnedag Op 'koninginnedag zal door de toneel- vereniging „Op Drift" in het Dorps huis des avonds het toneelspel in drie bedrijven van Victor Boni en Thomas Rex „Nacht zonder Dage- raad" worden opgevoerd. Dit toneel stuk 'behandelt de problemen aan de grens tussen het oostèn en de vrije wereld. De avond zal worden besloten met een bail. NOORDVVELLE Kinderspelen op Koninginnedag Traditiegetrouw zullen alhier op koninginnedag weer kinderspelen worden gehouden. Het programma luidt als volgt: 9.00 uur vlaghijsen en .kinderzang bij de o.l.-school. Rondgang en voor af opstellen en keuring der versier de fietsen en autopeds. In optodh naar het sportveld waar de spelen zullen worden gehouden, verdeeld in verschillende groepen. Tussentijds tractatde en na afloop prijsuitreiking. Bij goed weer zal ihet voor jong en oud zeker de moeite lonen naar het sportveld te 'komen. De organisato ren hopen overigens ook bij het vlaghijsen op goede 'belangstelling, zodat Noordwelle op passende wijze koninginnedag zal viex*en. BRUINISSE De heer J. M. de Waal jr., werkzaam als ambtenaar ter secre- Ingezonden mededeling VorkriJgb»or bl) de botoro drogist Sinaasappel boompje voor prinses Beatrix UTRECHT, 27-4. Het echtpaar H. va nDeventer uit Oosterbeek heeft maandagmiddag op kasteel „Draken - steijn" aan prinses Beatrix een één meter hoog sinaasappelboompje aan geboden. Mevrouw van Deventer heeft het gekweekt uit de pitten van een sinaasappel van koningin Wil- helmina. In 1944 arriveerde in ons land een transport Spaanse sinaasappelen, die koningin Wilhelmina wilde aanbie den aan de Nederlandse kinderen. Gravin van Bueren belastte zich met de distributie ervan. In de oorlogs jaren logeerde bij het echtpaar van Deventer, dat toen in Soest woonde, een meisje dat ook enkele sinaas appelen kreeg. Mevrouw van Deven- tarie in Leimuiden, slaagde voor het schriftelijk gedeelte van het diploma gemeentefinanciën II. De heer G. Helmendach, wacht meester der rijkspolitie te Bruinisse, slaagde voor het examen Politiedi- ploma B. Geslaagde proefvaart TH. 32 Op 24 april jl. vond de geslaagde proefvaart plaats met het m.s. TH 32, eigenaar fa. J. C. Schot Zonen te Tholen. In dit schip werd door de fa. L. Padmos Zn. een nieuwe Cummins scheepsdieselmotor ge plaatst met een vermogen van 150 p.'k. SPORT VOETBAL Zomeravoiidcompetitie officieel gestart ZIERIKZEE, 28-4. Gisteren (maan- dag)avcnd vond de officiële start plaats van de zomeravond voetbal competitie op het sportpark „Ban- nink" alhier. Op deze eerste vved- stryd-avend verwelkomde de voor zitter van de rayoncommissie Zierik zee, de heer C. Jumelet, burgemees ter mr. F. Th. Dijckmeester, de aan voerders van P.T.T. en Velocitas, de scheidsrechter en het commissielid de heer De Vos. De negende zomeravond voetbal competitie staat thans op stapel. De heer Jumelet wees er op dat het ge meentebestuur van Zierikzee ook dit jaar weer gaarne bereid was het fraaie sportpark veer de competitie beschikbaar te stellen. Burgemeester Dijckmeester voldeed hierna aan het verzoek van de voorzitter om de af- tx-ap te verrichten. „Dit wordt een jaarlijks terugkerende traditie", al dus de burgemeester, die verder wees op het belang van deze ont spanning voor oud en jong. Na beide aanvoeixlers een px-ettige wedstrijd te hebben toegewenst bracht burgemeester Dijckmeester op het fluitsignaal van scheidsrechter Van der Wielen de bal aan het rol len en werd aan de zomex-avondvoet- balcompetitie 1964 te Zierikzee een begin gemaakt met de wedstrijd P.T.T.-Velocitas. Deze wedstrijd ein digde met een 3-1 ovex*winning voor de P.T.T.-ei*s. BRUINISSE, 27-4. Dc zes bokken die in het nog 1.200 meter brede sluitgat van dc Grcvclingcn liggen zyn er in geslaagd dc nieuwe kabel veilig naar dc overkant te brengen. Baar wordt dc kabel nu op een trom mel gewonden om straks op span ning tc worden gebracht. Dc kabel hangt nu nog in dc bokken. Met het op spanning brengen van dc nog intact gebleven kabel is nu definitief gestaakt om een ramp als in augustus 1963 te voorkomen. Men heeft namelijk ontdekt, dat de kabel op een plaats dicht waar de kabel ovex'gaat in de monorail, een veel te scherpe knik maakt, wat wel eens gevaarlijk zou kunnen worden als de spanning hoger werd opgevoerd. Men zal ter plaatse nu een andere constructie aanbrengen om de over gang geleidelijker te doen plaats hebben. Besprekingen met de fabriek in Frankrijk zijn hierover gevoerd. ter, die grote belangstelling heeft voor alles, wat leeft en bloeit en vooral veel voelt voor het kwe ken van planten, vroeg het meisje om de pitten van een sinaasappel. Ze stopte ze in een bloempot en na enige tijd ging het boompje groeien. De prinses was zeer blij met hel oranjeboompje, zo zei het echtpaar van Deventer na de aanbieding, ze wil het in de tuin van het kasteel planten en 's winters een plaatsje geven in een kas. Ingezonden mededeling Ook u kunt een flets cadeau krijgen! Lees de advertenties in de damesbladen. BOEK De Engelsen (uit Hatfield) zijn al weer een dikke week geleden ver trokken, maar voor ons hebben ze een boek achtergelaten. Erg veel tijd om er in te kijken was er nog niet, maar het is het wel dat boek, boor devol gestouwd met kleurrijke beel den uit het land aan de overkant van het Kanaal, dat we hier toch nog zo slecht kennen. Engeland is voor ons nog altijd alleen maar het land, waar de depressies komend uit de oceaan, via Ierland, hun eerste verkwikkende ontladingen krijgen, om dan voor de rest het weer in Nederland lekker in de war te stu ren. Misschien is die klimatologische faktor wel van belang bij de ken nelijke onderwaardering van dit wonderlijke land, waar alles anders is en heel vaak intiemer, knusser en vooral doortrokken van respekt voor de historie en de traditie. Laten dan de zomerse dagen in „good old Eng- Inad" (het schijnt trouwens best mee te vallen) wat aan de schaarse kant zijn, maar men moet zo'n zonnedag eens zien in het boek, aan de oevers van de Theems verder op dan Lon den, met theekoepeltjes en ivande lende mensen in een sfeer, die doet denken aan oude platen met post koetsen, waarop het gebruik van thee wordt gepropageerd. En dan Engeland's kerken, soms staande in het centrum van bij naam nauwe lijks bekende steden, met hun na meloos vredige weerspiegeling in stille watertjes, omgeven door een krans van wat men Engels groen zou kunnen noemen. Wat weten we trouwens van Wa les (behalve de kolen), gemarkeerd door een gebergte, waaraan stevige klimmers de handen vol hebben. Zou het niet voldoende zijn om in Engelse vervoering te komendan naar het Lake district, dat vooral in de herfst droomt in een weelde van goud. brons en groen en doortrok ken is van een wat getemperde sfeer, waarin als rimpelloze vlekken de meren liggen te wachten op schaarse bezoekers van het conti nent. Voor Engeland behoeft men echter niet te wachten tot de herfst, want in tienduizenden tuinen en parken springt ginds de lente open, met een wonderlijke drift, geleid door de mensen, die weten hoe zij kleur moeten mengen in het palet van de natuur. Is soms iemand nog niet overtuigd? Dan naar Devon, of de Cotwolds, met dorpen vol huisjes geknipt uit oude boeken, huisjes met daken van stro en het beminne lijkste geel op aarde, waarmede ooit muren zijn bestreken. Langzamer hand komt men dan wellicht aan Schotland toe, het eiland Skyc, dc Hebriden met hun geheimzinnige en gelijktijdig ruige sfeer. Waarom schrijven wc het hier allemaal op. Nou ja, vamoegc dat boek, maar ook omdat - als U toch op reis gaat - die paar tientjes extra vanwege de boot wel lonen. Echt wel! EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2