IJ IBB DE ZIERIKZEESCHE COURANT MELKVEESTAPEL MINDER GROOT DAN VORIG JAAR Griekse Cyprioten vallen Turken aan Komplot in Peru Toch t.v.-reportage van Irene's huwelijk Synode Hervormde Kerk zendt antwoord aan kardinaal Alfrink H.H. adverteerders! Overeenstemming onderwijzerssalarissen China tegen geweld- Redding van dieren uit stuwmeergebied loze regeling van grensgeschillen Premier Ver woerd dreigt oppositiepers wa t nHHH bilt Oproep Johnson tot bestrijding armoede Prinses Irene sprak met haar vader ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 april 1964 120ste jaargang No. 19573 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REOAKTIÊ EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01)10-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bi) de Vaaie, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Examenklas Kon. Mil. School (Weert) naar Sch.-D. In het begin van nieuwe melkjaar zelfs vijf procent lager BEN HAAG, 27-4. Het secretariaat van het Produktschap voor 'zuivel schat de omvang, die de melkveesta pel in het melkjaar april 1964-april 1964 zal hebben, op 1.630.000 stuks, dat is 60.000 stuks of ongeveer 3M: procent minder dan in het voor gaande jaar. Aangenomen wordt dat het aantal melk- en kalfkoeien in het begin van het nieuwe melkjaar vijf pro cent lager was dan een jaar tevo ren, maar zo groot zal het verschil niet blijven, meent het Produktschap secretariaat. Het overweegt daarbij dat de belangrijke uitstoot van melk vee in 1963 in belangrijke mate te wijten was aan het ongunstige weer. Dit jaar zal, althans bij vrij normale weersomstandigheden, een zo sterke verdere afbraak van de rundveesta pel niet te verwachten zijn. Wel ech ter een verdere vermindering als een van de oorzaken daarvan wordt het strukturele tekort aan arbeids krachten in de veehouderij genoemd De produktie De totale melkproduktie in 1964- 1965 wordt geraamd op 6.850.000 ton, dat is 90.000 ton of ongeveer 1.3 pro cent minder dan in 1963-1964. De to tale melkaflevering aan fabrieken zal 6.140.000 ton bedragen, ongeveer één. procent minder dan in het vo rige jaar. De procentuele teruggang van de melkaflevering zal dus, vol gens deze raming, niet zo groot zijn als die van de melkproduktie. Dat komt doordat de hoeveelheid melk, die op de boerderij achterblijft, te rug loopt. De voornaamste oorzaken van dit verschijnsel zijn de vermin dering van het aantal kalveren en het toenemende gebruik van kunst melk in plaats van volle melk voor het opfokken van kalveren. In de hoeveelheid melk, die op de boerde rij achterblijft voor de bereiding van boerenkaas, wordt niet veel veran dering verwacht. Het gemiddelde vetgehalte van de melk zal, volgens de raming van het Produktschap, in het nieuwe melk jaar 3.86 procent z(jn. Dat is 0.04 prccent hoger dan in 1963-1964, maar slechts 0.02 procent hoger dan in 1962-1963. De gemiddelde melkproduktie per koe in het nieuwe melkjaar wordt op 4.200 kilogram geraamd, dat is 90 kilogram of 2.2 procent meer dan in het voorgaande jaar. Sinds 1959- 1960 is de produktie per koe ieder jaar verminderd. Het Produktschap secretariaat vindt dat het positieve effect van de kunstmatige insemina tie met betrekking tot de melkpro duktie over het geheel genomen nog niet groot geacht moet worden. Dat komt door de vermeerdering van het aantal fokdoelen waarop gese lecteerd wordt en doordat bij de aankoop van stieren doorslaggevende waarde wordt toegekend aan exte rieur en exterieursvererving. NICOSIA, 27-4. Griekse Cyprioten zyn een tangaanval begonnen op de Turken in het kasteel Sint Hilarion, dat de noordkust van het eiland en de Kyreniapas beheerst. In het dorp Ayios Theodoros is een wapenstilstand gesloten. De Griekse troepen beginnen het dorp te ver laten. De gepensioneerde Griekse gene raal George Karayannis, 57 jaar oud, is commandant van de Grieks-Cy prische nationale garde geworden. De Cyprische regering heeft geen melding gemaakt van zijn benoe ming. De sterkte van de nationale garde schatten waarnemers op 30.000 man. Een V.N.-woordvoerder heeft ver klaard dat de V.N. niet het recht heeft in te grijpen in gevechten. „Wij mogen alleen maar onze overtui gingskracht gebi'uiken", zei hij. Griekenland zal niet deelnemen aan de NAVO-oefening die in sep tember in Turkije wordt gehouden, zo wordt van officiële zijde in Athene vernomen. LIMA, 27-4. De Periviaanse politie heeft maandag bekendgemaakt, dat zij een „extremistisch komplot" ont dekt heeft, dat tegen de president van de Duitse Bondsrepubliek, Hein- rich Lübke, was gericht. Het West- duitse staatshoofd bezoekt op het ogenblik Peru, als onderdeel van een reis door Zuid-Amerika. De politie heeft twintig leden van de communistische vleugel van de links-revolutionaire beweging aan- Leider van „Eichmann- kommando" voor rechter FRANKFORT/MAIN, 27-4. Voor een reahtbank in Frankfort 'is maan dag een proces begonnen tegen een handlanger van Adolf Eiohmann, de vroegere plaatsvervangende leider van het „Eiahmann-komman'do" in Hongarije Hermann Krumey en de voormalige S.S.-officier Otto Hun- sohe. Zij worden ervam 'beschuldigd meegewerkt te 'hebben aan de de portatie en vernietiging van 400.000 Hongaarse Joden omstreeks 1944. Volgens de tenlastelegging organi seerde Krumey in het concentratie kamp Auschwitz de deportatie van gevangenen.' Hunsche fungeerde als contactman van Krumey bij de re gistratie-centrale voor Joden in Hongarije, waar hij zich voor rechts kundig adviseur uitgaf. Vijftig getuigen uit verscheidene Europese landen zullen als getuige worden gehoord. De duur van 'het proces schat men op drie maanden. De beklaagden bevonden zich al en kele jaren in voorarrest. UTRECHT. De belangstelling voor „Palaver 1964", de massale jeugdbij - eenkomst die op Hemelvaartsdag (7 mei) door de stichting „Jeugd en Bijbel" in de Irenéhal in Utrecht wordt belegd, is zo groot, dat de 20 duizend kaarten waarschijnlijk aan het eind van deze week al uitver kocht zullen zijn. Uitlevering medeplichtige aanslag Nijmeegse vrouw NIJMEGEN, 27-4. De 19-jari'ge los arbeider Hans van O. uit Nijmegen, die verdacht wordt van medeplich tigheid aan de moord op de alleen staande 68-jarige wiej. T. Hendriks aan de Groesbeeksedwarsweg in Nijmegen, wordt door de Berlijnse politie-autoritei'ten uitgeleverd aan de justitie in Nederland. Van O. is op transport gesteld en kan vandaag of morgen in Nederland arriveren, aldus 'de officier van justitie'in Arn hem, mr. A. J. J. Pheil. 'De aanslag op de vrouw, die in -w—do.nacht van 10 op 11 januari van gehouden, onder wie Luis de la Pu- -A;'\ 'jaar door wurging om hot leven ente Uceda, de leider van deze or- werd gebracht, werd naar bekend is ganisatie. door van O. en de 25-jarige bouw- De herdoop van prinses Irene DEN HAAG, 27-4. Het moderamen van de generale synode van de Ne derlandse Hervormde Kerk heeft maandag een antwoord gezonden aan kardinaal Alfrink op zijn schrijven aan het moderamen van 25 april j.l. naar aanleiding van de brief van het moderamen van de generale synode van 7 februari 1964. Na mededeling te hebben gemaakt van de ontvangst van het antwoord Advertenties voor het nummer van a.s. VRIJDAG 1 MEI dienen uiter lijk woensdagmiddag 29 april te 12.00 uur in ons bezit te zijn. De administratie van kardinaal Alfrink gaat het mo deramen van de generale synode als volgt voort; „Het moderamen is U dankbaar voor de inlichtingen die door U wer den verstrekt met betrekking tot de overgang van H.K.H. prinses Irene naar de rooms-katholieke kerk. Het moderamen blijft het uit de aard betreuren, dat door U tot be diening van de Heilige Doop werd overgegaan met gebruikmaking van de formule „voorwaardelijk" hoewel de prinses in feite reeds door de doop in de kerk van Christus was opgenomen. Wij begrijpen echter uit uw mede delingen dat U in de gegeven om standigheden meende moeilijk an ders te kunnen handelen en dat het door U betreurd wordt dat U in deze omstandigheden was geraakt. Het stemt het moderamen overigens tot voldoening van U te hebben mogen horen dat U, indien U over de no dige gegevens had beschikt, niet tot bediening van de doop zou zijn over gegaan. Eveneens dat in de liturgi sche bediening alles door U werd vermeden wat kwetsend had kunnen zijn voor de andere kerken". ROME, 27-4. Volgens het persbu reau Reuter heeft een zegsman van de familie Van Bourbon-Parma de berichten tegengesproken dat prinses Irene het niet goed zou vinden, dat van de huwelijksplechtigheid een rechtstreekse televisie-reportage zou worden gemaakt. Volgens de zegs man zou de Italiaanse televisie (RAI) de televisieuitzending verzorgen. Het was alleen nog niet zeker of de opname „life" uitgezonden zouden worden of op de band worden opge nomen. De Nederlandse Televisie Stichting zou, evenals eventueel an dere geïnteresseerde landen, de op name van de RAI ontvangen. Rechtstreekse reportage HILVERSUM, 27-4. Op woensdag 29 april zullen A.V.R.O. en K.R.O. van 10.50 tot 12.30 uur in een recht streekse uitzending een televisiere portage verzorgen van de huwelijks plechtigheid van H.K.H. prinses Irene prins Charles Hugues in de basiliek van Maria de Meerdere in Rome. Het commentaar bij deze uitzending zal worden verzorgd door drs. M. van Buuren van de K.R.O. en de heer Jean Smits van de A.V.R.O. Naar uit Rome wordt vernomen zullen lelies en lelietjes van dalen als versiering dienen van de Borg hesekapel van de basiliek van Maria de Meerdere in Rome, waar woens dag het huwelijk zal worden geslo ten tussen prinses Irene en prins Charles Hugues. De plechtigheid zal om 10.30 uur aanvangen. Tot de huwelijksgeschenken be hoort een stukje grond aan de Spaanse Costa Bi-ava, aangeboden door een groep kunstenaars. m Het persbureau Nieuw China heeft maandag bekend gemaakt, dait Hoean'g Tsjen 'door 'de regering in Peking benoemd is tot Chinees am bassadeur in Parijs. DEN HAAG, 27-4. In de maandag onder voorzitterschap van minister Bot gehouden slotvergadering van de „bijzondere commissie voor georga niseerd overleg voor 'het onderwij zend personeel lager onderwijs" in zake het Anof-salarisvoorstel werd overeenstemming bereikt over het regeringsvoorstel. Dit voorstel komt, zo zegt een communiqué van 'het ministerie van O., K. en W., tegemoet aan de twee PARAMARIBO, 27-4. - In juni of juli zal in Paramaribo worden begonnen met het redden van dieren die door het stijgende water in het stuwmeer-gebied met de verdrinkingsdood worden bedreigd. Er is een stichting opgericht ten behoeve van deze reddingsactie, die tienduizenden guldens zal vergen. Uit de Verenigde Staten zijn twee leden van de „International Society for the Protection of Animals" aangekomen. Het zijn John Walsh en Robert Smith, die hebben toegezegd met alle ten dienste staande moderne middelen te zullen helpen. Het ligt in de bedoeling de I.S.P.A. per 1 augustus, na de grote regentijd, in te schakelen. Er zal dan zoveel water zijn gevallen dat het waterpeil in het meer al een vrij hoge stand zal hebben bereikt, waardoor de dieren zich zullen hebben verzameld op gedeelten die boven het water uitsteken. Er zullen ongeveer vijftig mensen, hoofdzakelijk Bosland-Creolen, deelnemen aan het reddingswerk, dat vermoedelijk enkele maanden in beslag zal nemen. Inmiddels is het eerste slachtoffer onder de dieren gevallen. Het is een tijger, die in de omgeving van Koffiekamp is verdronken. PEKING, 27-4. Premier Tsjoe En Lai van communistisch China heeft een rede gehouden waarin hij het Sowjct-Russische voorstel tot rege ling van grensgeschillen zonder ge weld volledig afwees. Deze rede werd zondag in de Chi nese pers gepubliceerd. Wanneer zij was uitgesproken werd niet vermeld. Tsjoe En Lai noemde Chroesjtsjovs voorstel een nieuw bedrog, dienstig voor de imperialistische politiek van agressie en oorlog. In het voorstel worden volgens hem twee zaken op zettelijk door elkaar gehaald, name lijk imperialistische agressie en be zetting van gebieden van andere lan den, en gebieds- en grensgeschillen die in de loop der geschiedenis niet zijn opgelost. voornaamste wensen van de onder wijzers-organisaties, namelijk een verhoging van de jongerensalarissen en een bekorting - met handhaving van het huidige maximum - van de salarisschaal der onderwijzers. De verbeteringen houden onder meer in: a. een verhoging van 'het aanvangs salaris voor de salaris-ancienna- teit 0 tot 3 met 1 periodiek, een verhoging voor de salaris-ancien- nlitéit 3 'tot 6 met 2 periodieken en vervolgens voor de salaris- a-nc-ieimiteit 6 tot 22 een verho ging met drie of twee periodieken tot hét maximum is 'bereikt; b. een inkorting van de salaris schaal met vijf jaar, waardoor het huid'ige maximum salaris be reikt wordt na 22 dn -plaats van, zoals thans het geval is, na 27 jaar; c. voor het kleuter- en het lager nijverheidsonderwijs zullen dien overeenkomstige maatregelen ge troffen worden. vakarbeider A. W. uit Nijmegen ge pleegd. Op 16 januari werd W. aan gehouden. Van O., die kort na de ontdekking van het -misdrijf werd verdacht, bleek te zijn gevlucht. Hij reisde naar Berlijn. Daar meldde hij zich, sterk vermagerd, op 20 janu ari uit geldgebrek bij de politie. Hij bekende er deel te hebben genomen aan de aanslag. Van O. was op de dag va-n de aan slag op mej. Hendriks nog maar kort uit de gevangenis. Hij had er een straf van negen maanden uitgezeten voor zijn aandeel in een reeks van 42 misdrijven. Meest inbraken on autodiefstallen. Bij een routine-on- derzoök bij Nijmegenaars. die wel eens de dader zouden 'hebben kun nen zijn, trof de politie in de ouder lijke woning van van O. voorwerpen van de vermoorde vrouw aan. KAAPSTAD, 27-4. - De Zuidafri- kaanse premier, dr. Verwoerd, heeft maandagavond tijdens een debat in het parlement de anti-regeringsge zinde bladen verweten „de grens van hoogverraad" te naderen en hen ge waarschuwd, dat de regering moge lijk maatregelen tegen hen zal ne men. De premier beschuldigde deze bla den ervan in hun streven om hun doelstellingen te bereiken, bereid te zijn onwaarheden te publiceren. Een krant heeft niet het recht „hoogver raad jegens zijn land te plegen en dit in een kwetsbare positie te plaat sen 'cm vanuit de buitenwereld te worden aangevallen", adus de pre mier. Voor de rechtbank in Bochum is maandag levenslange -gevangenis straf geëist tegen de 63-jarige Her mann Blache, tijdens de ooi-log lei der van het ghetto m Tarnow (Po len). HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-4. Het K.N.M.I. deelt mede; Het systeem bestaande uit een IJsland-depressie en het Azoren-ho- gedrukgebied heeft zich in oostelijke richting verplaatst. Randstoringen, die zich van de Oceaan langs Ierland naar de Britse eilanden begeven, breidden hun invloed naar het Euro pese vasteland uit. Een zwakke fron tale storing trok dinsdagochtend over Nederland. Een volgende aktieve storing die om tien uur bij de Ierse Zee lag volgt een oost noordoostelij ke koers en zal in de nacht van dins dag op woensdag waarschijnlijk ten noorden van de Waddeneilanden voorbij trekken wat met regen en tijdelijk veel wind gepaard gaat. Daarna volgt een rug van hogelucht- druk met opklaringen. Bij de Azoren bevindt zich een nieuwe storing die in de westcirculatie wordt opgeno men. Mogelijk zal deze morgenavond het weer in ons land opnieuw doen verslechteren. WASHINGTON, 27-4. - President Johnson heeft maandag op de jaar lijkse bijeenkomst van de Ameri kaanse Kamer van Koophandel ver klaard, dat de V.S. niet alleen naar vrede in de wereld moeten streven, maar ook vrede moeten brengen in het leven van al hun inwoners. Hij riep op voor de strijd tegen „de erosie van binnenuit door ar moede, wanhoep en ziekten, slechte scholen, sloppen en de verraderlijke vijanden van een evenwichtige cco- Elf mensen werden gedood toen zon dag bij de Spaanse stad Cordora een bus ten gevolge van een botsing in de Guadalquivir rivier stortte. Twee personen konden zich redden door een raampje open te breken, maar zij werden zwaar gewond in een zie kenhuis opgenomen. - De foto toont de reddingswerkzaamheden. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Het is altijd vet op een anders schotel. DONDERDAG 30 APRIL a.s. (Koninginnedag) zal de ZIERIKZEESE NIEUWSBODE niet worden uitgegeven. De kantoren zullen dan de i gehele dag gesloten zijn. De directeur 1EQT 1 Pi Kans op regen Verwachting tot woensdagavond: Aanvankelijk opklaringen, morgen middag weer kans op regen; krach tige tot matige wind tussen west en zuidwest; ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. 29 april. Zon op 5.15, onder 20.01. Maan op 23.00, onder 6.45. 30 april, Zon op 5.13, onder 20.03. Maan op onder 7.15. 1 mei. Zon op 5.11, onder 20.04. Maan op 0.02, onder 7.52. Laatste kwartier: 4 mei te 23.20. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 29 april 30 april 1 mei 4.52 v.m. 5.21 v.m. 5.57 v.m. BROUWERSHAVEN 29 april 30 april 1 mei Springtij 4.36 v.m. 5.06 v.m, 5.38 v.m. 29 april. 17.16 n.m. 17.47 n.m. 18.11 n.m. 16.55 n.m. 1^.29 n.m. 18.01 n.m. nomie: recessie en inflatie". Armoede noemde hij een stijgende last die nu al jaarlijks vier miljard dollar kost aan sociale bijstand. Voorts kostte discriminatie op grond van ras en religie elk jaar meer dan vijftien miljard dollar, terwijl het niet of onvoldoende gebruik maken van arbeidskrachten een nog groter verlies betekende. De president drong bij zijn gehoor er op aan, een politiek van matiging te volgen op dat de prijzen en lonen stabiel blij ven. DEN HAAG, 28-4. - Prinses Irene heeft afgelopen zondag ten huize van een bevriende familie in Brussel haar vader ontmoet. Ook de verloofde van prinses Irene, prins Hugues Charles, was b(j het gesprek aanwezig. Dit heeft de rijksvoorlichtingsdienst van morgen desgevraagd bevestigd. Waar tijdens de ontmoeting over gesproken is, kon niet worden meegedeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1