Zilveren jubileum „Stad en Lande van Schouwen-Duiveland" Duurder bier Waterleidingmij. „Schouwen-Duiveland" Ontvluchte S.S.-er in Zwitserland? STAD EN EILAND Een respt-kialit'lf staat van dienst EN MENS ZIEKENHUIS ZIERIKZEE, '24-4. In een gezellig met bloemen versierde foyer van de Concertzaal, heeft de vereniging „Stad en Lande van Schouwen-Dui veland" het '25-jarig bestaan her dacht, waarbij de herdenkingsrede werd uitgesproken door de voorzitter dr. J. J. Westendorp Boerma, die met de secretaris, de heer P. van Beve- ren, eveneens zjjn zilveren jubileum vierde. „Stad en Lande" werd om precies te zün opgericht op 25 ja nuari 1939 en de jaarverslagen sinds de oprichting, geven een volledig beeld van hetgeen in een kwart eeuw op Schouwen-Duiveland met betrek king tot de stedelijke en landelijke schoonheid Is voorgevallen. Op dit laatste vestigde de voorzitter de aan dacht in zijn uitgebreid relaas over het wel en wee der vereniging in de vijf en twintig jaar van zijn bestaan. Dr. Westendorp Boerma herinner- de er aan dat in de afgelopen vijf en twintig jaar veel eilandelijke schoon heid verloren is gegaan, „meer mis schien dan ooit tevoren in een zo kort tijdperk". Zo zijn verdwenen de torens van Ouwerkerk en Nieuwer- kerk, de molens van Burgh, Noord- gouwe, Sirjansland en Ouwerkerk, de parken van Schuddebeurs en de bomen van Oosterland. De herver kaveling heeft het oude wegenpa troon uitgewist. De duinstreek boet te schoonheid in door het opkomend toerisme, wegverbreding, opruiming van bomen en walletjes, de bouw van noodwoningen en zomerhuisjes. Aangetast werd de idyllische omge ving van het „Koepeltje" te Scha- rendijke en in Zierikzee verdwenen het Mosselpoortje en de Godskamer tjes. De voorzitter wilde slechts enkele voorbeelden noemen, zonder volle digheid na te streven. De grootste oorzaken waren oorlog en ramp en uiteraard knaagde ook de beruchte „tand des tjjds". Bovendien: elektrisch malen maak te de molens overbodig, winkels moe ten gemoderniseerd en oude huizen werden vaak afgebroken of ver minkt. Het nieuwe dat voor een en ander in de plaats komt, brengt maar zelden winst aan schoonheid. De geboorte van „Stad en Lande" Spreker stond hierna uitvoerig stil bij de geboorte van „Stad en Lande". Hij zocht contact met gelijkgezinden toen bleek dat het mooie pannendak van een huis aan de Ravenstraat vervangen was door een plat dak met een soort balkon er voor. Ern stiger nog was de bedreiging van het fraaie Mosselpoortje. Er bleken vele verontrusten en op een in het toen malige „Juliana" bijeengeroepen ver gadering traden 45 personen toe tot „Stad en Lande", waarvan het eerste bestuur bestond uit de heren P. van Beveren, W. L. Blindenbach, W. J. Dingemans, A. Groeneveld de Kater, ds. W. E. Heyboer, N. H. Lysen, S. P. Moelij kgr sr., mr. W. Nieuwenhuij- sen, J. Stevense, J. Vijverberg en dr. J. J. Westendorp Boerma. Laatstge noemde werd voorzitter en mr. Nieu- wenhuijsen belastte zich met het se cretariaat. In 1946 werd hij vervan gen door de heer P. van Beveren. Doel en streven van „Stad en Lande" zo merkte de voorzitter op zijn nog altijd dezelfde gebleven, zoals ook blijkt uit de statuten. Na de oorlog De eerste aktiviteit van de vereni ging was gericht op „het bevorderen van doelmatige en estetische woning bouw", maar deze werkzaamheden werden weldra lam gelegd door de ccrlog. Na de oorlog was de situatie veranderd door de totstandkoming van de Centrale Dienst, die uiteraard beter dan „Stad en Lande" het door de vereniging beoogde doel kon be reiken. De algehele toestand was troosteloos. Zo waren Zierikzee, Bruinisse, Oosterland, Nieuwerkerk en Ouwerkerk zwaar geteisterd en men durfde het woord „schoonheid" nauwelijks in de mond te nemen. „Stad en Lande" zette echter toch docr en het aantal leden liep op tot 280, van wie vele buiten het eiland woonachtig. Sommige van deze groep bezochten regelmatig de vergaderin gen. Dr. Boerma herinnerde hierna aan de Monumentenwet, waarbij een groot deel van Zierikzee onder be scherming is gebracht. Binnenkort zal dit met de dorpen evenzeer het geval zijn. „Op papier is dus alles in orde, maar opheffing der vereniging wordt echter niet overwogen, maar wel verjonging en aflossing van de wacht". De voorlichting Vccral van de voorlichting heeft de vereniging veel werk gemaakt, zo vervolgde de voorzitter, die herin nerde aan de talrijke lezingen, die in de lcop der jaren waren gehouden, lezingen waarvan in ons blad altijd uitvoerige verslagen zijn opgenomen. Een groot succes bleken ook de jaar lijkse excursies, zowel op Schouwen- Duiveland als daarbuiten. De voor zitter bracht dank aan de pers inzonderheid aan ons blad voor de wijze waarop in de kolommen de zaken van „Stad en Lande" altijd zijn behartigd. Uitgegeven werd een boekje van wijlen archivaris P. D. de Vos over de „Stadspoorten van Zieriksee". Ge steund werd de uitgave van een boekje over Dreischor door J. J. Klompe en rondgezonden werd aan de leden een overdruk van: „De steden van Schouwen" (dr. Westen dorp Boerma) en van een lezing over de grote kerk van Brouwershaven (P. van Beveren). Met veel animo werd medegewerkt aan de voorbe reiding tot het eeuwfeest van Zie rikzee in 1949. Tegengaan van afbraak Veel moeilijker dan het propagan distisch werk was het tegengaan van afbraak of onoordeelkundige veran deringen van gebouwen of land schappen. „In de eerste plaats werd in de re gel niet naar onze mening gevraagd, zodat wij van de feiten vaak pas kennis kregen als de pap al was gestort en wij niets meer konden doen clan een protest laten horen. Wij hebben altijd gemeend duidelijk te moeten zeggen 'hoe wij de dingen zagen, maar dat werd niet altijd goed opgenomen en „Stad en Lande" werd ten onrechte wel eens voorge steld als een bemoeial". „Stad en Lande" - zo vervolgde de voorzitter - wilde en wil werkelijk niet op elk slakje zout leggen, maar het liefst opbouwend werk verrich ten, waarbij een zwa'k punt door gaans was de financiële onmacht. De strijd cm het Mosselpoorije (met bijbehorende fraaie Dordtse gevel) werd verloren. Plannen tot behoud der Godskamertjes werden door kruist door de ramp. De strijd werd verder met succes aangebonden te gen verbouwingsplannen van een hotel, tegen ontsierendereclame, vuilnisbelten, .het ibChoud van vlied bergen, voor behoud van de Ronde Weel en Kakkersweel. Maar het Halve Maantje ging verloren. De monumentenlijst van Zierikzee werd aangevuld' en de 'belangrijke bouw werken op het eiland werden ge ïnventariseerd. De aandacht werd gevestigd op een brdk stadsmuur bij de Zuidhavenpoort. Verder werd het oordeel gegeven over uitbreidings plannen, streekplan en sanerings plan. Resta uratiecommissie In 1951 werd een restauratiecom missie gevormd, tot behoud van poortjes, stoepen, deuren, gevelste nen e.'d. Dit werk werd eveneens onderbroken door de stormramp. Verschillende objecten werden vei lig gesteld, als: 'brandpoortjes (Zie rikzee), tuinpoortje, windvaan, ge velsteen Lutherse kerk, stoephek ken en -palen, tra val je te Dreischor, het zg. geboortehuis van Jacob Cats en het standbeeld van de dichter (Brouwershaven), muur van de „Brouwerij" (Haamstede) en kerk muur (Burgh). De belangrijkste on derneming was de redding van het Sint Anthonies hofje aan de Man huisstraat en eveneens werd mede gewerkt aan de redding van slot „Moermond". In beide gevallen ging een lijdensgeschiedenis aan het suc ces vooraf. Met dankbaarheid gewaagde de voorzitter tenslotte van de uitgebrei de restauraties van .talrijke monu menten op het eiland, w.o. vele ker ken en grote gebouwen te Zierikzee. „Vijf en twintig jaar geleden zou ons dit alles als luchtkastelen zijn voorgekomen". Hij besloot: „Zodoende behoef ik mijn verslag gelukkig niet in mineur te beëindi gen. Er is hier ondanks alles nog veel te zien dat de moeite waard is. Stad en Lande hoopt nog lang een verzamenlpunt te kunnen blijven voor allen die gevoelig zijn voor de schoonheid van stad en platteland en te fungeren als een historisch en aestetisch geweten". Tevoren had de voorzitter ver schillende ingekomen brieven voor gelezen, waar onder een sympathiek schrijven van mr. W. Nieuwenhuij- zen, één der oprichters, die onder meer de suggestie aan de hand deed een foto-archief aan te leggen. Afscheid sekretaris Afscheid werd hierop genomen van de sekretaris de heer P. van Be veren. De voorzitter sprak hem in hartelijke bewoordingen toe, herin nerend aan de belangrijke rol, die de scheidende sekretaris in het bestuur heeft gespeeld. Spreker roemde de veelzijdigheid van de heer Van Be veren, die bijzonder goed op de hoogte is van de geschiedenis van stad en eiland en bovendien relaties heeft met talrijke vooraanstaande personen in het land. „U hebt zich werkelijk met „Stad en Lande" ver eenzelvigd", aldus de voorzitter, die het scheidende (zilveren) bestuurslid verder roemde om zijn suggesties en plannen en de verzorgde jaarversla gen. In zijn dankwoord zei de heer Van Beveren het werk met liefde te hebben gedaan, de voorzitter dan kend voor zijn vriendelijke woorden. Zijn liefde voor stad en eiland is be langrijk gestimuleerd docr het feit, dat zijn familie van hier stamt. Hij acht gezien zijn leeftijd de tijd gekomen het werk aan anderen over te dragen. Tot opvolger van de heer Van Beveren koos de vereniging daarop de nieuwe archivaris de heer C. Postma. De aftredende bestuursleden de heren mr. F. Th. Dijckmeester, A. A. van Eeten en J. Romeijh werden bij akklamatie herkozen. In de vorm van een proces-verbaal bracht hierna de kascommissie, bij monde van dr. mr. H. P. Schaap, rapport uit over de jaarrekening, die in orde werd bevonden, waarna de penningmeester, de heer J. Vierge ver, onder dankzegging voor het ak- kurraat beheer, werd gedechargeerd. Felicitaties Vogelwacht De heer N. H. Lysen bracht de fe licitaties over van de Vogelwacht aan de jubilerende vereniging „Stad en Lande". Hij meende dat het be stuur in de toekomst nog wel eens „met de vuist op tafel zal moeten slaan". Hij pleitte verder voor het uitgeven van een periodiek, waar door het contact tussen de leden wordt bevorderd. Hij hoopte dat „Stad en Lande" nog vele jaren zijn zegenrijk werk zal mogen verrich ten. Als datum voor de zomervergade ring werd hiema gekozen 6 juni. Op die dag zal een excursie worden ge maakt naar Hulst. Voorzien van commentaar van de voorzitter werden hierna talrijke cu- riosia uit het archief, alsmede foto's uit het Zierikzee van vroeger, per epidiascoop op het doek gebracht. Het accent viel daarbij op de veran deringen, die zich in stad en eiland in een kwart eeuw hebben voltrok ken. Zo kwam het einde aan een be scheiden, maar veelzeggende, jubi leumviering van een vereniging, die veel goed werk deed en doet. De ge meente was vertegenwoordigd door de sekretaris de heer R. van Omme ren. DEN HAAG, 25-4. - De bierprijs wordt opnieuw verhoogd en wel met één cent, zowel per fles van 45 cl. als per fles van 30 cl. Hiermede is de totale bierprijsverhoging in het lopende kalenderjaar tot dusver ge komen op respektievelijk 3 en 2 cent. kleintjes uitó het binnen GOUDA, 24-4. De directeur van de Goudse Verzekering Maatschappij N.V. te Gouda, de heer G. Bouwmeester, heeft bevonden, dat in Gouda elk jaar 125 van de 100 inwoners langer dan 24 uur in een zie kenhuis worden opgenomen. Dit betekent, dat de totale be volking van deze stad eens per acht jaar in het zieken huis verblijft. Van elke 1000 inwoners van ons land worden er ieder jaar gemiddeld 80 in een ziekenhuis opgenomen, dat wil zeggen, dat in 12,5 jaar de gehele Nederlandse bevolking - statistisch gezien - het ziekenhuis „passeert", al dus de heer Bouwmeester op een persconferentie i.v.m. het 40-jarig jubileum van de maatschappij. Geringe daling waterverbruik ONZE GORDIJNEN 9 Hjyj y .herinnering aan óén der (vele) excursies... ROTTERDAM. De 56-jarige ha venarbeider L. P. uit Noordwijk- binnen is bij een havenongeval om het leven gekomen. Bij werkzaamhe den aan boord van het Noorse m.s. „Fernpoint", dat aan de Schiehaven ligt, werd hij bedolven onder twaalf balen tapiocameel met een totaal .ge wicht van 1.000 kilogram. ROTTERDAM. De Stichting- Zee manswelvaren Rotterdam heeft zich akkoord verklaard met het schets ontwerp voor een zeevarenden-cen- trum in Europoort, dat in opdracht van de stichting door de Rotterdamse architect G. Drexhage is vervaar digd. ROTTERDAM. De stadsbeiaardier van Rotterdam, Leen 't Hart, is uit genodigd om in juni een aantal bei aardconcerten te geven in de Ver enigde Staten. Zo zal Leen 't Hart op het „Carillon festival" in Spring field drie maal concerteren. HEEMSTEDE. De hoofdinspekteur voor de geestelijke volksgezondheid, de heer J. B. M. Veraart, arts, heeft in Heemstede het nieuwe zusterhuis van het epilepsiecentrum „Meer en Bosch" geopend. Hij deed dit door het aansteken van de houtblokken in de open haard van de conversatie zaal. AMSTERDAM. - Het Nederlands Bijbelgenootschap zal op woensdag 17 juni in Amsterdam zijn 150-jarig ring des morgens in Krasnapolsky, bestaan vieren met de jaarvergade- die wordt bijgewoond door vertegen woordigers van alle plaatselijke af delingen, en de officiële herdenking des middags in de Westerkerk in aanwezigheid van autoriteiten uit stad en land. WINSCHOTEN. In de gevangenis in Winschoten is vorige week één der gevangenen met geweld uit zijn cel gebroken. Hij nam daarop een dreigende houding aan tegenover be wakers, die bezig waren andere ge vangenen naar een nieuwe cel te brengen. De direkteur is er in ge slaagd de man te kalmeren. AMSTERDAM. - Ter gelegenheid van de 400ste geboortedag van Wil liam Shakespeare worden bij de Koninklijke Begeer te Voorschoten bronzen penningen gegoten, naar een ontwerp van prof. V. P. S. Esscr. Hoe gezellig en intiem ziet een eet- hoek er uit, als een gordijn hem op bescheiden wijze scheidt van de rest van de kamer. Een bijzonder fraai effekt geven in dit geval de nieuwe doorschijnende draion-dekoratie gor dijnen, die de kamer in een zachte gloed zetten. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Vierde klas G: Burgh-Vosmeer 2-4; RKFC-Zierikzee 1-1; VES '35- S.C. Gastel 5-6; De Schutters-Kruis- land 2-3; NVS-DIVO 1-2; Halsteren- Cluzona 6-0. Afdeling Zeeland Eerste klas B: Kruiningen-Renesse 1-3; Luctor-Zierikzee II 2-1; Hans- weertse Boys-Patrijzen 2-0; Patrij zen-Ha nsweertse Boys 1-4 (Hans- weer tse Boys kampioen). Tweede klas C: Zierikzee III-SV O WK 3-3. Zaterdagcompetitie Eerste klas: Bruse Boys-Nieuw- land 2-2; Hoek-Mevo 6-1; Yerseke III-Kats 0-1; Wolfaartsdijk-Wemel- dinge 1-1; Kapelle-Nieuwdorp 6-3. Tweede klas B; SVD-Beren 0-2. Groep A IV: Robur AI-Burgh AI 1-2 (Burgh AI kampioen). Groep B VII: WIK Bi-Zwaluwen BI 7-1. KORFBAL S.D.K.B. Eerste klas: Burgh-ZSC 8-2; WIK- Zeemeeuwen 4-2; Brouwershaven- SKNWK 5-4. Tweede klas: DES-Burgh II 2-3; Dosko-Noad-3-1; Brouwei'shaven II- WIK II 0-1. DUIVENSPORT P.V. „Gevleugelde Vrienden" Zierikzee Wedvlucht uit St. Ghislain. Af stand 134 km. Gelost om 9.15 uur. Aankomst eerste duif 10.50 uur. Feleus-Westenbrugge 1, 2, 8, 11, 12, 24, 28, 29, 30, 32; J. Verwest 3, IQ 15, 26, 31, 33, 35; Gebr. Krijger 4, 14, 18, 34; L. Noordij'k 5, 21; A. Ha- gesteijn 6, 7, 9, 16, 19, 20; J. Kaaliste- ker 13, 38; Fr. Maijs 16, 22, 36, 37; A. Kristalijn 23, 27; L. <v. d. Hoek 25. Vrijdagavond van 18.00 tot 18.30 uur inkorven voor Noyon. HANNOVER, 24-4. De woensdag avond uit het huis van bewaring in Brunswijk ontsnapte voormalige S.S. officier Hans Walter Zechnenntwich houdt zich wellicht in Zwitserland op. Naar uit betrouwbare bron ver luidt, zou hij met een partikulier vliegtuig van het type „Piper-Co- manche" van het vliegveld Klaus- heide bij Nordhorn, bij de Neder landse grens vertrokken zijn. Hij zou met zijn vrouw en een man in een auto naar het vliegveld, op 200 kilo meter ten westen van Brunswijk, ge reden zijn. MARKTBERICHTEN Eicrprijzcn V.E.C.E. In de periode van 20-4 tot en met 25-4 werd door de Coöperatieve In- en Verkoop Centrale voor Eieren V.E.C.E. uitbetaald f 1,38 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd één cent per stuk minder uit betaald. ZIERIKZEE, 25 -4. Er werd in het eerste kwartaal van 1964 minder wa ter opgepompt dan in het overeen komstige van verleden jaar. Toch is dit niet als een onderbreking van de stijgende tendens in het waterver bruik van de laatste jaren te zien, omdat de toename verleden jaar uit zonderlijk groot was door de strenge vorst (twaalf procent). De daling is thans 2,3 procent en trad hoofdzake lijk op in maart, mede veroorzaakt door de vroege Pasen. De regenval was gering, nog geen zestig procent van het gemiddelde. Daardoor daalden de duinwaterstan den iets. Januari is sinds het begin van de eigen waarnemingen in 1930 nooit zo droog geweest. Aldus wordt medegedeeld in het kwartaalverslag van de N.V. Waterleiding Maatschap pij „Schouwen-Duiveland" te Zierik zee. Aan het pompstation werden de geheel met ijzerslib vervuilde voor- filterbakken na elkaar van nieuwe zand- en grindvullingen voorzien. Na een korte inwerkperiode funktio- neerden ze naar wens. Een stalen proeffilter van 4 vierkante meter werd besteld, teneinde voor de ko mende uitbreiding van de filters het beste systeem te kunnen bepalen. Te vens betekent dit reeds enige aan vulling van de capaciteit. De schach ten van de acht nieuwe putten ter weerszijden van het pompstations terrein werden nagenoeg afgewerkt. In het machinegebouw werd de nieu we ruwwaterpomp aangesloten. Aan de Strandweg werd in enkele weken tijd een waarnemingsput van 155 meter diepte ingericht. Aansluiting super-onrendabele gebieden In verband met de levering van grote waterhoeveelheden gedurende slechts een korte vakantieperiode werd besloten een speciaal tarief voor kampeerbedrijven in te voeren. Hiervoor kon niet langer het norma le bedrijfstarief voor permanente in dustrieën gelden. Goedkeuring van het rijk werd ontvangen van de plannen tot aansluiten van zoge naamde super-onrendenbale perce len. Het betreft 39 stuks, vrijwel alle in de gemeente Westerschouwen ge legen. De bijdrage van het rijk in het exploitatietekort op deze percelen geldt in het algemeen niet voor zo merwoningen c.d. Ook van de pro vincie is een bijdrage in het tekort te verwachten. De leidingswerkzaamheden waren minder omvangrijk dan anders. Een halve kilometer aan hoofdleidingen werd gelegd, te weten voor de in dustrieterreinen te Nieuwerkerk en Oosterland, voor de kruising van de Molenweg te Bruinisse met de nieu we Rijksweg aldaar, voor vernieu wing van de leiding in de Raam straat te Zierikzee en voor een twee de voedingsleiding naar Zierikzee vanaf het aanjaagstation. Het aantal reparaties was aanzienlijk minder. Vier van de tien hoofdleidingrepara ties betroffen door werkzaamheden SEROOSKERKE Kinderfeest op Koninginnedag In een vergadering van de ouder- commissie en het Oranje comité, ten huize van haar voorzitter, de heer J. van Antwerpen, werd besloten op 30 apri'l a.s. een kinderfeest te organi seren. Het programma werd als -.volgt vastgesteld: Na het 'hijsen van de schoolvlag en het zürïgen van het volkslied zullen op de speelweide kinderspelen plaats 'hebben. De kin>- deren zullen worden .getracteerd ter wijl voor alle kinderen leuke ca deautjes beschikbaar zullen worden gesteld, waarbij de Winnaars van de diverse spelen eerste 'keuze hebben. Getracht wordt om 's middags een gekostumeerde voetbalwedstrijd te houden. De heer J. de Meij zal de muziek op de speelwëide verzorgen, terwijl -hij zich tevens heeft belast met de organisatie van de middag. Als het weer gundti'g is en het be kende Oranjezonnetje 'ons niet in de steek laat, belooft 'het weer een ge zellige dag te worden. Op voorstel van de voorzitter zullen op de weide stoelen worden geplaatst ten behoe ve van de oudere inwonei's. HAAMSTEDE/BURGH Het feest op Koninginnedag In het programma dat de Oranje vereniging voor de feestviering op 30 april heeft vastgesteld, zijin enige wijzigingen gekomen. De Kon. Har monie „Witte van Haemstede", die het programma opent met het afha len bij de diverse scholen van de leerlingen, komt walt later in het ge weer en hegint deze afihaalmars te Burgh in het Duinwegje pas om 8.45 uur. Na de mars naar Haamstede wordt een aanvang 'gemaakt met de auba de om 9.15 uur. Aan 'deze aubade werkt ook „Witte van Haemstede" mede. Voor deze aubade zal een de putatie padvinders der „Kaninefa- ten"-afdeling plechtig de vlag hijsen. Na het officieel gedeelte wordt in optocht naar het sportpark „Van Zuijen" te Burgh gemarcheerd waar omstreeks 10 uur de kinderspelen beginnen die tot 12 uur zullen duren. Om 14 uur beginnen 'de wedstrijden ringsteken voor wiolrijders(sters), die de lagere scholen reeds zijn gepas seerd. Van de gemcenlte is toestem ming gekregen om dit middagpro gramma op de Julianawcg te hou den. Na afloop hiervan, omstreeks 15.30 uur, volgt het ringsteken op tractoren die versierd aan dc wed strijden zullen deelnemen. Hieraan zijn geldprijzen verbonden, terwijl de hoofdprijzen bestaan uit 2 wissel- bekers, waaronder de Burgemeester Röcll-boker die enige jaren geleden werd uitgereikt aan de 'heer J. Hanse Inleg geld voor dc wielrijders be draagt 25 cent, voor dc trckkerbc- stuurdors één gulden. Opgave bij garage Dijkman of des middags aan van derden stukgetrokken buizen. Een vijfde werd veroorzaakt door zwaar verkeer. Het aantal bevroren watermeters was te verwaarlozen. Er werden per saldo twintig nieuwe aansluitingen gemaakt. In de ge meente Duiveland werden alle brandkranen voorzien van nieuwe aanwijsplaatjes. de Julianawcg. De avondoptocht be gint in Burgh waarna in Haamstede de prijsuitreiking plaats heeft. WESTERSCHOUWEN Druk vliegverkeer De laatste jaren wordt vooral in Engeland door talrijke reisbureaus reklame gemaakt voor een bezoek aan de Keukenhof in Lisse. Bij deze kant- en lriaarreizen die een dag du ren, wordt de oversteek over de Noordzee per vliegtuig gemaakt. Deze stijgen op in Londen of in Southend en landen allen op het Rotterdamse vlieveld Zestienhoven. Daar deze toestellen, meest charter- toestellen van verschillende maat schappijen, bijna allen tegelijk ver trokken ontstaat er bij het landen nogal wat gedrang en daartoe wordt de uitwij'ksector boven de Westhoek van Schouwen benut als een soort „wachtkamer". Eer. voor een wor den de toestellen die boven de West hoek op verschillende hoogtes rond cirkelen om ongelukken te voorko men binnengeroepen. De toestellen verdwijnen dan al hoogte minderend in de richting Rotterdam, waar ze hun passagiers aan gereedstaande bussen toevertrouwen die ze op hun beurt naar de 'bollenvelden vervoe ren. In de avonduren -trekt de stoet weer terug, doch daar heeft Schou wer. geen last mee omdat ze een meer noordelijke -koers over Flakkee volgen. Zaterdagmorgen waren 19 extra- toestellen ingeschakeld van diverse pluimage. Grote Viscounts, die een 80 passagiers vervoeren, naast de Vikings en de Dakota's cirkelden boven de Westhoek en kwamen af en toe door het wolkendek heen. Ook zondagmorgen was het gebrom niet van de lucht en veel toestellen draaiden hun ron'djes weer boven de Westhoek ten teken dat weer talrij ke Britten een bezoek aan de bollen velden -bradhten. Ook zij die met hun eigen „car" gaan waren weer talrijk, want in het vliegend materiaal wa ren ook 'de „Freighters" en de „Car- vairs" weer -van de partij. Deze toe stellen nemen passagiers en auto's mee. ELLEMEET Oranjefeest voor schooljeugd Het Oranjecomité alhier besloot zich op 30 april aanstaande te bepa len tot een feestje voor de kleuters en lagere schoolleerlingen. Om half tien zal worden begonnen met vlag getjes steken voor de kleuters op het sportveld, waarna verschillende spel letjes voor de lagere schoolleerlingen volgen. Het hoofd der school zal een en ander organiseren. Verder be sprak men het houden van het ge bruikelijke reisje voor de bejaarden. Men hoopt dit eind juni te kunnen doen. Per circulaire zal men onder zoeken wat het reisdoel zal moeten zijn. NOORDWELLE Afd. Plattelansvrouwenbond Vorige week vergaderde de afde ling Noordwelle en omstreken van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen in de zaal van mevrouw Lokker-Van de Zande te Noordwelle. De provinciale sekretaresse, me juffrouw A. van der Leeden, hield een inleiding over het onderwerp: „De vrouw in en buiten haar huis". Zij vertelde over de plaats die- de vrouw door de eeuwen heen be kleedde, in huis en maatschappij. Hoe ze eerst helemaal niet meetelde, in de middeleeuwen toch een soort handelsbekwaamheid bezat, die in de tijd van Napoleon weer teniet ge daan werd, tot enkele jaren geleden. De laatste jaren is het vrouwenover schot veranderd in een tekort, zodat de specifiek vrouwelijke beroepen met een groot arbeidstekort kampen. Na deze inleiding werden de aanwe zigen in vier groepen verdeeld om onderling een aantal vragen te be spreken, waarna nog een geanimeer de discussie volgde. Met een hartelijk dankwoord aan mejuffrouw Van der Leeden werd deze avond door de presidente, me vrouw Krijger-Vrij, gesloten. KERKWERVE Vergadering afd. Groene Kruis Vrijdagavond 24 april vond do al- gemene ledenvergadering van de vereniging „Hel Groene Kruis" 1e Kerkwerve plaats in café K. Bazen te Kerkwerve. Bij de opening -kon de voorzitter de heer K. A. van La-ngeraad. een terugblik werpen op 'het afgelopen jaar. Het werk in 'dc combinatie Dreisdhor - Noord-gouwe - Kerkwerve noemde hij -zeer bevredigend en een speciaal woord van dank richtte hij tot zuster de Jager, voor het vele werk dat zij in de combinatie tot aller tevredenheid verricht, had. In hot verslag van de secretaris- penningmeester de heer M. Post, bleek dat de vereniging thans 223 leden heeft. Dc rekerimg 1963 werd door do vergadering goedgekeurd evenals de begroting 1964. Bij akklamatie werden in het be stuur herkozen de 'heren M. van der Linde on G. Zonneveld. Voor dc kas commissie word in de plaats van de aftredende, de heer J. W. van Gelder gekozen de heer C. de Bil. Met algemene stommen werd be sloten dat de afdeling zou loetroden tot een nieuw te vormen combinatie Groene Kruis Schouwen. Vervolgens volgde dc uitloting van een aantal renteloze obligo tie's. Na dc rond vraag volgde de sluiting van deze rustige vergadering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2