MOL DE ZIERIKZEESCHE COURANT Het huwelijk van prinses Irene en prins Charles Hugues Herdenking 14e jaardag Zuid-Molukken Portretten van twee Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* massamoordenaars Irene's huwelijl- De toestand in Laos Prinses Armgard niet naar Amerika's defensie-minister bezuinigt Strijd in Zuid-Vietnam is te winnen Feest op de „Rotterdam" ter ere van prinses Margriet Voltooiing eerste fase bouw Aswan-dam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muaiutu^ 27 april 1964 120ste jaargang No. 19572 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. in au nummer: „Stad pu Landevierde zilveren jubileum ROME, 25-4. Als een der eerste gasten die het huwelijk van prinses Irene en prins Charles Hugues van Bourbon-Parma zullen bijwonen is zaterdagavond de zuster van de brui degom, Maria Theresia van Bour bon-Parma, in Rome aangekomen. Z(j nam haar intrek in het hotel waar de jonggehuwden de eerste da gen na de huwelijksvoltrekking zul len wonen. Het verloofde paar zal dinsdag, in gezelschap van familieleden en vrien den, met een speciaal vliegtuig in de Italiaanse hoofdstad arriveren. Aan de vooravond van het huwe lijk wordt in het hotel een diner ge geven, waaraan ongeveer (honderd personen zullen aanzitten. Na het diner wordt een bal gehouden. De honderd genodigden zullen aan tien, met oranjekleurige tafellakens bedekte, tafels gezeten zijn. Rode en witte tulpen zullen als tafelversie ring worden aangebradht. Een secretaris van de familie van de bruidegom heeft zaterdagavond in Rome meegedeeld dat er geen bruidsmeisjes doch bruidsjonkers bij het huwelijk aanwezig zullen zijn. Het zijn de prinses Eduard en Robert Lobkowioz, 'kinderen van prinses Lobkowiez, een zuster van prins Charles Hugues. VATICAANSTAD, 24-4. Prins Lobkowiez, een zwager van prins Charles, heeft vrijdag tegenover het Italiaanse persbureau „Ansa" ver klaard dat prinses Irene op haar huwelijksdag een bruidsjapon van het bekende Franse modehuis Bal- main zal dragen en een diamanten diadeem, die reeds lapg in het bezit is van de familie van Bourbon Parma. Aangifte van het huwelijk DEN HAAG, 25-4. Bij de ambte naar van de burgerlijke 9tand te Baarn is schriftelijk aangifte gedaan van het huwelijk van prinses Irene met de Franse prins Charles Hugues de Bourbon de Parma. Om het mo gelijk te maken, dat het huwelijk reeds woensdag a.s. kan worden vol trokken, heeft de officier van justi tie te Utrecht, mr. W. H. Overbeek, dispensatie van afkondiging en wachttijd verleend. De secretaris van de familie van Bourbon-Parma heeft nog gezegd dat de huwelijksreis „ongeveer vijf tien dagen" zal duren. Een andere secretaris van deze fa milie heeft zaterdag tegenover „Reu ter" verklaard dat het prinselijk paar gedurende zijn huwelijksreis waarschijnlijk een bezoek aan Jeru zalem zal brengen. DEN HAAG, 25-4. Enige duizenden Zuid-Molukkers uit alle woonoorden en woonwijken in Nederland hebben zich zaterdagmorgen op het Malie veld in Den Haag verzameld voor een demonstratieve tocht door de stad naar de Houtrusthallen, waar herdacht werd dat veertien jaar ge leden de republiek der Zuid-Moluk ken is uitgeroepen. Slang at poststukken Een postbeambte die in Alle- habad (India) bezig was een brievenbus te leggen, ontdek te tot zijn schrik tussen de brieven een vreemde staart. Hij trok eraan en haalde een slang van twee meter lengte te voorschijn die een deel van de post had verslonden. Het proces-Auschwitz FRANKFORT. 25-4. - Klehr ver moordde met zyn fatale injektles ei genhandig zeker achttien tot twintig duizend gevangenen. Meer dan 10.000 van hen heeft hij eigenmachtig „voor de dood geselecteerd". Deze tot dus ver ernstigste beschuldiging in het proces-Auschwitz is geuit door de YVarschause vrouwenarts Czeslaw Glowacki die als verpleger onder Joseph Klehr, een der 21 beklaagden, heeft gewerkt. Klehr had de rang van hospitaal soldaat en was sergeant-majoor bij de S.S. Glowacki beschreef hoe de beklaagde zijn dodelijke inspuitingen Ingezonden mededeling 'extra speling voor de doe-het-zelver Verkrijgbaar bij Nieuwe Boogerdstraat, Zierikzee verrichtte. „Hij nam de linkerarm van het slachtooffer en drukte deze tegen de mond van de gevangene zo dat tegelijk diens kreten werden ge smoord en zijn hai'tstreek vrij kwam. Glowacki, die de lijken na ar de waslokalen vervoerde, zei dat Klehr hem daar nog volgde omdat „deze luimige sadist" er zeker van wilde zijn dat alle slachtoffers dood wa ren. Wanneer dit niet het geval was volgde een tweede injectie. Voor zijn „werk" trok Klehr hoge laarzen, een witte jas en een gummi- voorschoot aan en hij placht in dok tersstijl te zeggen: „Nu ga ik mijn ronde maken". De rechter vroeg Klehr wat hij op de beschuldigingen te antwoorden had. Deze zei: „In het hoofdkamp waren maar 16.000 gevangenen. Als ik er 10.000 ingespoten had, zou al leen nog de muziekkapel zijn over gebleven". De rechter wees hem hier op terecht met de woorden: „Het is nu geen tijd om grapjes te maken, daarvoor is de zaak veel te ernstig". De Poolse vrouwenarts beschuldig de ook de voormalige hospitaalsol daat Herbert Scherpe van het toe dienen van dodelijke injecties. „Ik herinner me nog heel precies hoe de beklaagde in de winter van 1943 Poolse kinderen uit Zamoc eigenhan dig doodde. Het waren er meer dan honderd en zij waren tussen de tien en vijftien jaar". Terwijl Scherpe een aantal kinderen doodde, speel den de anderen nog voor het gebouw. Midden in zijn „werk" verliet Scher pe het gebouw. Hij had een aanval van wroeging, aldus Glowacki. Het A-ll straalvliegtuig dat met een snelheid van 3200 km. pér uur een hoogte heeft bereikt van 21000 meter. Het vliegtuigwaarvan de ont wikkeling reeds in 1959 werd begonnen, heeft reeds verscheidene goed geslaagde vluchten ge maakt vanaf de Edwards Air Force Base in Californië. Vele deelnemers en deelneemsters aan de stoet, er waren vele jonge mensen bij, droegen de kleding van hun land van herkomst. Er werden vele spandoeken mee gedragen. Er waren er enkele in het Duits en het Engels gesteld, maar deze moesten worden verwijderd, omdat daarvoor geen toestemming was gevraagd. Er werd voorts een groot portret van dr. Chr. Soumokil, president van de republiek der Zuid- Molukken, die vrijdagavond door een bijzonder militair gerechtshof in Dja karta tot de doodstraf is veroordeeld, meegedragen. De stoet werd voorafgegaan door de drumband van het Haagse oud- strijderslegioen en Zuidmolukse „fluitorkesten". VIENTIANE, 25-4. - Een woord voerder van de „Neo Lao Haxat", de communistische partij in Laos, heeft meegedeeld, dat de coalitieregering van voor de staatsgreep door zijn pai'tij nog altijd als de enige wettige regering wordt beschouwd. De com munistische partij weigert het revo lutionaire comité te erkennen en kan niet akkoord gaan met een eventuele reorganisatie van de regering of an dere door de leiders van de staats greep te nemen maatregelen. De „Neo Lao Haxat" dringt aan op een bijeenkomst van de leiders van de drie in de coalitieregering vertegen woordigde partijen. WASHINGTON, 25-4. De Ameri kaanse minister van defensie heeft medegedeeld, dat 63 militaire depots en arsenalen zullen worden gesloten of ingekrompen, waardoor een be zuiniging van 68 miljoen dollar op de militaire uitgaven zal worden verkregen. Deze bezuiniging was reeds door president Johnson tijdens een pers conferentie aangekondigd. Minister Mcnamai'a deelde mee dat de betrokken depóts en arsenalen tot acht Amerikaanse bases in vier landen behoren. Hij zei dat de na men van de landen zullen worden bekend gemaakt nadat de onderhan delingen met de betrokken regerin gen zullen zijn voltooid. Wel kon hij zeggen dat het gebieden in Europa en op het westelijk halfrond betreft. Mcnamara verklaarde dat de aan gekondigde inkrimping op geen en kele wijze de doeltreffendheid van de Amerikaanse strijdkrachten zul len verminderen. Zolang er nog een studie gaande is- over de elf Amerikaanse marinewer ven zullen deze, aldus de minister van defensie, niet onder de bezuini gingsmaatregelen vallen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De beste ploeg Gaat 's morgens vroeg. Verklaring van Mcnamara K DEN HAAG, 25-4. Een woordvoer der van prinses Armgard heeft in antwoord op vragen meegedeeld, dat de houding van de familie Bourbon- Parma tegenover het koninklijk huis haar heeft doen besluiten een uitno diging af te wijzen tot het bijwonen van het huwelijk van prinses Irene en prins Charles Hugues. Vader Sjoukje Dijkstra verongelukt AMSTELVEEN, 25-4. - De vader van de wereldkampioene kunstrijden Sjoukje Dijkstra, de Amstelveense huisarts L. Dijkstra, is in zijn woon plaats bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Dokter Dijkstra had zijn auto geparkeerd op de Bur gemeester van Sonweg. Bij het over steken werd hij tweemaal door een auto overreden. Hij was 55 jaar. Sjoukje Dijkstra thuis SCHIPHOL, 25-4. - Een erg be droefde Sjoukje Dijkstra is zaterdag middag uit Londen op Schiphol te ruggekeerd. Vrijdagavond Iaat be reikte haar telefonisch uit Holland de jobstijding, dat haar vader, de Amstelveense arts L. Dijkstra,, uit zijn auto stappend en blijkbaar in gedachten de weg overstekend, met dodelijk gevolg door een passerende auto was gegrepen. Onze wereldkampioene heeft daar mee niet alleen haar vader, doch ook de man verloren, door wiens leiding bezieling en opoffering ze mede de hoogste schaatstitel heeft behaald. Ze verbleef in Londen voor haar nor male training. WASHINGTON, 26-4. De Ameri kaanse minister van defensie, Robert Mcnamara, heeft op een persconfe rentie in Washington verklaard dat er pas na verscheidene maanden „be langrijke vorderingen" geboekt kun nen worden in de strijd tegen de Vietcong in Vietnam. De minister meende echter dat de strijd met een overwinning zal eindigen en dat hier voor niet meer Amerikaanse troepen nodig zijn. De huidige sterkte van de Ameri kaanse strijdkrachten in Vietnam was voldoende. De Amerikaanse re gering verwacht dan ook niet van haar bondgenoten dat zij troepen naar Zuid-Vietnam sturen. Wilden de leden van de Z.O.A.V.O. de Zuid-Oostaziatische Verdragsorgani satie toch iets doen, dan zouden zij materiaal of raadgevers kunnen sturen, maar zeker geen gevechts eenheden. Wat het materiaal betreft, dat hij aan hospitalen en logistieke steun. Mcnamara wees er verder op, dat de verliezen aan regeringszijde en aan communistische kant in Zuid- Vietriam in de afgelopen week zwaarder zijn geweest dan ooit in de vooi'gaande twee of drie jaar. De Vietcong-rebellen De Vietcong-rebellen die de poli tieke moeilijkheden die zich in de afgelopen paar maanden in Zuid- Vietnam hadden voorgedaan, hadden uitgebuit, hadden hun aktiviteit op gevoerd en in de afgelopen week 650 man verloren. Bij dit getal waren de gevangen genomen communisten in begrepen. De Zuidvietnamese- rege ringstroepen hadden „met verbazing wekkende snelheid en doeltreffend heid" gereageerd op deze verhoogde aktiviteit van de communisten, maar hun eigen verliezen waren dan ook groter geweest dan ooit eerder in de afgelopen drie jaar. In de Beierse Alpen is op een hoogte van duizend meter weer sneeuw gevallen. De temperatuur daalde tot elf graden onder het vries punt. Zeven kalveren MOGILEV, 25-4 (Tass). Op een staatsboerderij in het Witrus- sische Mogilev heeft een koe van het Oostfriesland-ras en genaamd Lyoebik zeven kal veren geworpen. Een deskun dige, Fyodorov, verklaarde dat hij in zijn veertig jaren van werkzaamheid nog nooit eer der een dergelijk geval had meegemaakt. Hij wist wel van eerdere gevallen van een worp van vijf kalveren. Op de ge noemde boerderij wordt bij de fokkerij veel gebruik gemaakt van stimulerende middelen. ROTTERDAM, 25-4. - Aan boord van de fraai verlichte „Rotterdam", 't vlaggeschip van de Holland-Ame rika Lijn, dat lag afgemeerd aan de Wilhelminakade in Rotterdam, werd zaterdagavond feest gevierd. Dit feest werd prinses Margriet aangeboden door de Koninklijke Nederlandse Re dersvereniging, omdat zjj op 19 jan. jl. meerderjarig is geworden. Tussen kwart voor acht en kwart voor negen zaterdagavond betraden achtereenvolgens prins Bernhard en prinses Margriet, het bestuur van de reedersvereniging, de voltallige directie van de Holland-Amerika Lijn, de koningin en de prinsessen Beatrix en Christina en ongeveer honderd vriendinnen en vrienden van prinses Margriet de loopplanken van de „Rotterdam". Op het feest, dat een strikt beslo ten karakter droeg, werd in een groot aantal zalen van de „Rotterdam" ge danst op muziek van een drietal or kesten.' Het lag aanvankelijk in de bedoe ling van de Koninklijke Nederlandse Reedersvereniging het feest al op 13 maart te houden, maar dan aan boord van de „Willem Ruys". Dit kon toen echter niet doorgaan in verband met het overlijden van koning Paul. Fraai lenteweer Verwachting tot dinsdagavond: Weinig bewolking en droog weer; zwakke tot matige wind, aanvanke lijk zuidoostelijk, later zuidwestelijk; vrij warm weer, maar later in het westen enige afkoeling. 28 april. Zon op 5.17, onder 19.59. Maan op 21.54, onder 6.21. Laatste kwartier: 4 mei te 23.20. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 28 april 4.23 v.m. 16.47 n.m. BROUWERSHAVEN 28 april 4.07 v.m. 16.23 n.m. Springtij: 29 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 27-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde is de wind' naar zuidelijke richting ge draaid nadat een gebied van hoge barometerstanden zich van het wes ten uit naar midden-Europa ver plaatste. De temperatuur is daar door flink gestegen. Op de oceaan heeft zioh intussen de invloed van depressies tot over de Britse eilan den uitgebreid. Een storing ten zuid westen van Ierland volgt een noord oostelijke koers en zwenkt naar het noorden af. In ons land blijft de wind aanvankelijk aflandig, waarbij droge continentale lucht blijft bin nenstromen. De temperaturen zullen dan weer door de zonnestraling op de meeste plaatsen tot 'boven 20 gra den Celsius oplopen. Morgen zal la ter op de dag door wind van zee of door een zwakke zuidwestelijke stro ming de 'temperatuur wat dalen. Daarbij zal wat 'bewolking binnen drijven. Maar de regenkansen blij ven klein. Premier Verwoerd van Zuid-Afri- ka heeft geweigerd in te gaan op een verzoek van de parlementaire oppo sitie om een gerechtelijk onderzoek in te stellen naar beweerde kwelpar- tijen en wreed optreden door de Afrikaanse politie. Een groots projekt De huren van bestaande en van nieuwe woningen Een brokstuk gevelrij aan het Havenplein, dat de laatste jaren vrij sterke veranderingen heeft ondergaan. Recent is de verbouwing van het kleding magazijn Holty tot modehuis Bakker, vooraan op de foto. (Foto: Zieri'kzecsöhe Nieuwsbode). DEN HAAG, 25-4. Zolang de huren van de reeds bestaande woningen niet verder worden aangepast blijft een op zich zelf ongewenste vergro ting ontstaan van de afstand tussen de huurniveaus van nieuwe en be staande woningen. Mede om deze reden is het streven van de regering er op gericht, om door huurverhogingen van meer al gemene aard aan dit bezwaar tege moet te komen. Dit zegt minister drs. P. C. W. M. Bogaers (volkshuisves ting en bouwnijverheid) in zijn ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamer-lid J. Bommer (P.v.d.A.). De heer Bommer had onder meer gevraagd of de minister niet van mening is, dat door de verruiming van de huurgrenzen voor de premie- bouw de afstand tussen de verschil lende huurniveaus voor gelijkwaar dige woningen opnieuw aanzienlijk wordt vergroot. Voorts informeerde de heer Bommer, of de bewindsman bereid is te bevoi'deren dat door de regering getoleerde prijsstijgingen in de nieuwbouw mede worden opge vangen door een verruiming van het subsidie. Drs. Bogaers antwoordt hierop, dat hij bij de gegeven ont wikkeling van de lonen geen aan leiding ziet; om door verruiming van het subsidie afbreuk te doen aan het principe, „dat een goede woning haar - prijs waard is". CAIRO, 25-4. In Egypte worden voorbereidingen -getroffen voor het vieren van de voltooiing der eerste fase van de 'bouw van de Aswan- dam. De eerste fase, -die volgende maan'd wordt afgesloten, omvat de 'bouw van een omleidingskainaal vna de rivier de Nij'l en zes overlaat- tunnels. Het kanaal loopt door een diep ravijn, dat is uitgehouwen in de massieve graniefcrotsen. De -totale lengte met -inibegrip van de over- laattunnels, die de toevloed van het water regelen, bedraagt 1950 meter. President Nasser zal, in gezelschap van premier Ohroesjtsjef van de Sowjet-Un-ie en mogelijk nog enkele andere staatshoofden, de viering bij wonen. De Egyptische president zal hel teken geven waarop de oude bedding van de Nijl voor het water wordt gesloten en dit door het om leidingskanaal zal worden 'gestuwd. Ter gelegenheid van 'dit feest, dat vier dagen zal duren, krijgen de gasten en arbeiders aan de dam gouden en zilveren herinneringsme dailles. De Aswan-dam, die tot een hoogte van 111 meter boven de rivier zal oprijzen, zal na de voltooiing in 1968 het beel-d van de streek volko men veranderen. Duizenden hecta ren - thans nog onvruchtbare - woestijngrond zul-len spoedig veran deren in vruchtbare velden ten bate van de bevolking die dicht opeen dn de smalle vallei van de rivier woont.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1