PRINSES IRENE EN PRINS CHARLES IN ONDERTROUW i DE ZIERIKZEESCHE COURANT i nummer: Ceiiieeiite Rotterdam koopt „De Duinhoeve Prot.-chr. werkgevers over loonpolitiek Erhard in Brussel De doop van prinses Irene Toch rechtstreekse reportage uit Rome? Filmverslag van Irene's huwelijk op televisie V/AT UQT PÊ but Ned. Plattelandsjongeren helpen India Cuba blaast weer hard tegen de Ver. Staten Rotterdam koopt gronden te Haamstede VOORTZETTING AMERIKAANSE BOYCOT VAN CUBA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 N.V. Drukkerij v/h iakenman Ochtman, Zierikzee. cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In di Oprichting van comité „Huwelijksgeschenk Prinses Irene" Vrijdag 24 april 1964 120ste jaargang No. 19571 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 PAKIJS, 23-4. De autoriteiten in Parijs hebben donderdag prins Char les Hugues van Bourbon-Parma dis pensatie verleend van een wettelijk voorschrift, waarin staat dat b(j het voorgenomen huwelijk tussen een Fransman en een buitenlandse in het buitenland aantekening minstens tien dagen tevoren moet geschieden. Prinses Irene en prins Charles Hugues zyn woensdag pas aangete kend in het zestiende arrondissement waar de prins tijdens zyn verbluf in Parys woont, dus minder dan tien dagen voor hun huwelijk, dat op 29 april in Rome zal worden gesloten. HAVANNA, 23-4. „Hoy", het blad van de Cubaanse commuinstische party, meent dat Cuba opnieuw „de nadruk moet leggen op de verdedi ging" met het oog op wat het noemt de nieuwe Amerikaanse schendin gen van de Cubaanse soevereiniteit. Het blad herhaalt de verklaring van dr. Fidel Castro, dat Cuba het schenden van het luchtruim van het eiland door Amerikaanse verken ningsvliegtuigen niet langer zal dul den. De Verenigde Staten zijn ver antwoordelijk voor elke toestand die door hun „tartingen" wordt uitge lokt, schrijft het blad. Cuba heeft maandagavond geprotesteerd tegen de tergende houding die de Ameri- ROTTERBAM» 23-4. De gemeen teraad vna Rotterdam heeft - zü het na langdurige discussie - met op een na algemene stemmen besloten een complex gronden, gelegen in de kuststrook onder Haamstede, aan te kopen voor recreatieve doeleinden. Het is een terrein van 46 ha, waar op kampeermogeiykheid bestaat. Met de aankoop is een bedrag van bjj eikaar 1.925.00 gulden gemoeid. Ook ging de raad akkoord met een vccrlcpige verhoging van de drink- waterprijs met ongeveer 30 procent voer huishoudelijk gebruik en onge veer 25 procent bij grote afname. Het overstappen van het z.g.n. stadsgas naar aardgas, waarover b. en w. de raad een uitvoerige nota hadden aangeboden, bracht niet minder dan negen sprekers naar vo- BRUSSEL, 23-4. - Bondskanselier Erhard van West-Duitsland heeft donderdag in Brussel de instemming van de Belgische regering gekregen voor zijn streven naar versterking van de NAVO en verbetering der samenwerking tussen de NAVO-lan- den. De twee delegaties werden het er verder over eens dat de E.E.G.- landen gezamenlijk de inflationisti- sche tendensen in Europa moeten be strijden. DEN HAAG, ,23-4. Over de kwes tie van de doop van Irene, waarover zowel schriftelijk a'Is mondeling be raad is geweest tussen ihet modera- men van de Nederlandse Hervormde Kerk en kardinaal Alfrink, zal het moderamen thans zeer spoedig een brief va-n de 'kardinaal ontvangen, waarin de gehele zaalk uit de doe ken wordt ge'diaan. Het moderamen is voornemens deze brief te beant woorden en 'verwacht, dat hiermede de zaak uit de wereld zal zijn. De prins zou bij het indienen van zijn verzoek om dispensatie hebben laten weten, dat de prinses en hij zo laat in ondertrouw waren gegaan om publiciteit te vermijden. Comité huweiyksgeschenk NIJMEGEN, 23-4. Op initiatief van dr. J. Gribling uit Nijmegen is een definitief „Comité huwelijksgeschenk prinses Irene" gevormd. Dit comité gaf donderdagavond een communi qué uit. Dr. Gribling deelde in aansluiting daarop mee dat hij donderdag (de kaanse mariniers op de basis Guan- tanamo zouden aannemen en tegen het voortzetten van de Amerikaanse verkenningsvluchten. President Johnson zei dinsdag te gen verslaggevers dat deze vluchten noodzakelijk zijn en dat elke daad die ertegen zal worden ondernomen, zeer ernstig zal worden opgevat. De verkenningsvluchten worden sinds de Cubaanse crisis van 1962 uitge voerd. Waarnemers in Washington menen dat de nieuwe ruzie tussen Cuba en de Verenigde Staten verband houdt met het feit dat de laatste Sow jet- Russische militairen begin volgende maand uit Cuba zullen zijn terug getrokken. ren. Toch werden de voorstellen van b. en w. - gebaseerd op de lande lijke regeling - met vlag en wim pel aanvaard. Mocht iemand er nog aan 'getwijfeld hebben; Rotterdam zal in de komende vier tot vijf jaar overschakelen van stadsgas op aard gas. Gevaar voor uitsterven rinocerossen In Kenia wordt een onderzoek in gesteld met 'het oog op het. gevaar dat de bijna 800 rinocerossen in het natuurreservaat Tsavo uitsterven. Men heeft geconstateerd' dat de 16.000 olifanten in het reservaat over grote gebieden 'het struikgewas vernielen, waardoor het gras daar onder waarvan de rinocerossen le ven, verdroogt. Deze ontwikkeling leidt ook vaak tot grote branden. DEN HAAG. Het booreiland Tri ton, dat in 1961 en 1962 op vier plaatsen langs de Nederlandse kust op de Noordzee -naar olie heeft ge zocht, is nu gedemonteerd. HILVERSUM, 23-4. - In aanslui ting aan de mededeling van de N. T.S.-persdienst, dat de N.T.S. in het avondprogramma van woensdag 29 april filmbeelden met betrekking tot het huweiyk van Hare Koninklijke Hoogheid prinses Irene en de prins van Bourbon zal uitzenden, delen de A.V.R.O. en de K.R.O. mede, dat zij, indien zulks technisch mogelük zal zyn, een .rechtstreekse televisiere portage van de plechtigheden zul len verzorgen. De A.V.R.O. en de K.R.O. hebben met het oog hierop langs de gebruikelijke kanalen con tact opgenomen met de Italiaanse televisie en tevens de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen op grond van het televisicbe- sluit om extra zendtijd gevraagd. eerste dag van de geldinzameling) reeds ongeveer f 500,in contanten heeft ontvangen en dat hem toezeg gingen werden gedaan tot een totaal bedrag van ongeveer f 1000, Naast adheasiebetuigingen heeft hij uit het gehele land ook veel be ledigende brieven en dreigbrieven ontvangen. Per telefoon hebben vele onbekenden hem verwijten gemaakt. Dr. Gribling, die zich om deze voor hem onplezierige reacties niet druk zegt te maken, heeft de indruk dat de bijvalsbetuigingen en de-blijken van afkeuring, zowel uit protestantse als katholieke kring komen. Raadslid wil delegatie zenden TILBURG, 23-4. Het Tilburgse ge meenteraadslid, mr, C. van der Mor tel (K.V.P.) heeft in een brief aan de gemeenteraad voorgesteld een af vaardiging van inwoners met enige vertegenwoordigers van de voorma lige Prinses Irene-brigade naar de plechtigheden rond het huwelijk van prinses Irene en de prins de Bourbon te zenden. Verder wil hij dat de ge- meenteraad een bedrag van f 2500, beschikbaar stelt voor de aankoop van een passend huwelijkscadeau. Mr. Van der Mortel, die zijn voor stel indiende zonder voorafgaand overleg met zijn fractiegenoten, stelde dat de banden tussen de prinses en de Irene-brigade, een der eenheden van het geallieerde leger dat mede- hielp Tilburg te bevrijden (prinses Irene onthulde ook een standbeeld voor de brigade), noodzaken tot een passende vertegenwoordiging. Verder wil hij met zijn voorstel uiting geven aan de trouw aan het wettige gezag en het misnoegen over wat hij noemde; de poging van ex treme groepen om bevolkingsgroe peringen tegen elkaar op te hitsen. De gemeenteraad zal zich heden- (vrijdag) over dit schrijven moeten uitspreken. ENSCHEDE. Met het oog op de verwikkelingen ron'd prinses Irene en prins Charles Hugues Ihebben de organisatoren besloten om de zoge naamde „Spaanse week", die van 11 tot 16 mei in Ensdhedé zou worden gehouden, rtiet te laten doorgaan. Welpeufestijn in Hilversum DEN HAAG, 23-4. In Hilversum wordt op 6 en 7 juni 'een zogenaam de nat'iona'le wolvenjacht gehouden, waaraan ruim 1.200 welpen van de vereniging de Nederlandse Padvin ders zullen deelnemen. De jongens, afkomstig uit alle delen van het land, zullen zoveel mogelijk bij pad vindersgezinnen ingekwartierd wor den. Aan het programma van 'het week einde, dat is afgestemd op het tien jarig bestaan van Eurovisie, zal door een aantal bekende artiesten uit de radio- en t.v.-wereld worden mee gewerkt. Op de zaterdagmiddag nemen de welpen deel aan een geïmproviseerd Eurovisie-songfestival, waarbij zij met 18 ingestudeerde liederen zullen dingen naar een aantal prijzen. ROANOKE (Virginia), 23-4. Dc Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken, George Ball, heeft donderdag verklaard, dafc de Ver enigde Staten hun poiltiek van eco nomische boycot van Cuba zullen voortzetten en er voor zullen zorgen dat het Castro-bewind nooit meer een directe militaire bedreiging zal vormen. Hij zei in een toespraak in Roa noke (Virg.) dat de Verenigde Staten hun pogingen om steun van de bond genoten te krijgen zullen voortzet ten. Hij achtte het belangrijk dat het westen de Cubaanse economie niet steunt met leveranties van re serve-onderdelen of vervangings middelen. Cuba vormde volgens hem geen directe militaire bedreiging voor Latijns-Amerika, doch het was wel een bedreiging in de vorm van ondermijnende acties. De Verenigde Staten verwerpen directe militaire actie tegen Cuba, doch zij wensen niet te onderhandelen, zo zei hij. Uit deze houding vloeiden twee princi piële strategieën voort, namelijk; 1. alle mogelijke maatregelen ne men om Latijns-Amerika krach tig te maken opdat het ondermij nende acties kan weerstaan en 2. alle middelen behalve oorlog te gebruiken om de gelegenheid te verkleinen dat Cuba het commu- BEN HAAG. Het verbond van protestants-christelijke werkgevers in Nederland acht, blijkens zyn voor publikatie vrijgegeven verslag over 1963, op korte termijn een nadere be zinning op de loonpolitiek, mede in samenhang met de fiscale politiek, dringend gewenst. Van een loonbelèid kan niet wor den verwacht dat het op de lange duur van buiten af onze economie binnenkomende inflatoire lendenzen kan onderdrukken. Het nationale monetaire, budgetaire, fiscale en mededingingsbeleid zal voor een kli maat moeten zorgen waarin een loonbeleid kans van slagen heeft. Loonsverhogingen dde voor een belangrijk deel aan de fiscus moeten worden doorgegeven schenken noch de werknemers noch de werkgevers voldoening. Door de fiscale afroming wordt tevens voor een groot deel verhinderd dat een loonsverhoging een functie vervult in het vlak dei- waardering. Dit verband tussen loonsverhoging OUDE VIOOL Een viool die 220 jaar geleden door een lid van de beroemde vioolbouiversfamilie Guarnieri werd gebouwdis bij een New York.se pandjesbaas terugge vonden, nadat het instrument aan de 13-jarxge Israëlische violist Itzjak Perlman was ontstolen. De viool die 40.000 dollar waard is, was voor 15 dollar beleend. nisme op het westelijk halfrond invoert. Vliegtuigen staan gereed WASHINGTON, 23-4. Op bases in en bij Florida staan honderden supersonische jachtbommenwerpers klaar om in te grijpen als het tot een nieuwe crisis om Cuba mocht komen, zo is donderdag van officiële zijde in Washington vernomen. Al leen al op de vliegdekschepen „Franklin D. Roosevelt" en „Sarato ga", die bij Mayport liggen, bevin den zich ruim 150 van deze toestel- AMERSFOORT, 23-4. In bet alge meen kan worden gesteld 'dat de ren tabiliteit vooral op de rikkerbouw en veehouderijbedrijven met naime in de laatste twee jaar zeer veel te wensen overliet. Gd tracht zal moeiten worden ook met behulp van de landbouwpoli tiek een aanmerkelijke verbetering te 'bereiken, zo heeft donderdagmor gen de voorzitter van de Nederland se Christelijke Boeren- en Tuinders- bond, drs. R. Zijlstra in zijn ope ningswoord van de vergadering van dc bondsraad in Amersfoort gesteld. Wij zullen als standsorganisatie moeten trachten een bijdrage tc le en de arbeid van de afzonderlijke werknemer dreigt trouwens toch in een op collectiviteiten gebaseerd stelsel van loonsvorming in het ge drang te komen, aldus het verslag. AMSTERDAM. Uit 'het water van de Boerenwetering in Amsterdam is het lijkje opgehaald van een pasge boren 'baby, een meisje Het lijkje, verpakt in een plastic zak, bevond zich in een geblekte stoffen tas met een ritssluiting. De tas was omwon den met ijzerdraad of touw. Het lijkje heeft ongeveer een maand in het water gelegen. Het is volgens de politie waarsdhljnlijk dat de baby kort na de geboorte is gedood. HILVERSUM, 23-4. Op grond van nu voorhanden zijnde gegevens uit Italië iheeft de programmacommis sie van de N.T.S. besloten gebruik te maken van een aanbod van de „R.A.I." in Rome om een1 filmver- slag te leveren van de inzegening in de Romeinse Maria de Meerdere basiliek van het huwelijk van priiv- ses Irene en prins Oharles Hugues. Een woordvoerder, die dit besluit bekend maakte, voegde er aan toe, dat dit filmverslag op de gebruike lijke wijze via de dagelijkse nieuws- uitrwisseling van Europese televisie stations des middags naar Neder land zal worden doorgezonden en 's avonds door de N.T.S. op het beeldscherm zal worden gebracht. len. Mocht Fidel Castro zijn dreige ment raketten neer te laten halen, uitvoeren, dan zullen de V.S. snel terugslaan, zo zei men. In dit ver band herinnerde men aan president Johnsons waarschuwing aan het adres van Havanna. Johnson heeft de regering in Havanna laten weten dat elke aanval op Amerikaanse ver kenningsvliegtuig ernstige gevolgen zal hebben. De Amerikaanse lucht eskaders zijn echter nog niet in staat van alarm gebradht. De jachtbom menwerpers hebben geen kernwa pens aanboord. veren aan een beteree prijsvorming. Drs. Zijlstra adhtte voorts de kos- senstruotuur op de individuele be drijven van uitermate grote beteke nis voor het inkomen. Het gro'te be lang van de bedrijfseconomische boekhouding en een 'hierop geba seerde voorlichting wordt niet gauw te hoog aangeslagen. Spreker meen de dat kritiek op het punt van de vaststelling van de melkprijs be paald op 'haar plaats is. Hij zeide van mening te blijven dat oen richt prijs van 33 cent, gogeven de renta- bilitcitspo&itie van dc veehouderij bedrijven meer aan de prioriteit van dc landbouwpolitiek in hei rege ringsprogram redht zou hebben ge daan. Donderdagochtend werd het centrum van Amsterdam opgeschrikt door een middelbrand, welke woedde op de derdevierde en vijfde verdie ping van het hotel „Victoria" aan het Damrak, welke een grote con centratie van brandweermateriaal tengevolge had. - Foto: een over zicht van de grote drukte rondom het hotel. Ondanks het aanvanke lijke alarm „grote brand" was aan de buitenzijde van het hotel weinig van de werkelijke brand te merken. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Noordelijke wind Verwachting tot zaterdagavond: Zwaar bewolkt met afnemende kans op regen en later enkele verspreid voorkomende opklaringen; matige tot vrij krachtige noordelijke wind; de zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 25 april. Zon op 5.23, onder 19.54. Maan op 18.28, onder 5.27. 26 april. Zon op 5.21, onder 19.56. Maan op 19.37, onder 5.43. 27 april. Zon op 5.19, onder 19.58. Maan op 20.46, onder 6.01. Volle maan: 26 april te 18.50. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 25 april 2.34 v.m. 26 april 3.14 v.m. 27 april 3.50 v.m. BROUWERSHAVEN 25 april 2.26 v.m. 26 april 3.02 v.m. 27 april 3.35 v.m. Springtij: 29 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Een lagedrukgebied, waarvan het centrum over het noorden van ons land naar Duitsland is getrok ken heeft in ons land tot vanochtend zeven uur 10 tot 20 mm. regen ge bracht. Inmiddels trekt de storing verder naar het oosten weg. Tege lijkertijd komt een in betekenis toe nemende rug van hoge luchtdruk via de Britse eilanden naderbij. In ver band daarmee nemen de regenkan sen in ons land af. De wind blijft evenwel in de noordhoek, zodat de aanvoer van tamelijk koude lucht van de Noordzee aanhoudt. NAIROBI. Dieven zijn er met jachttrofeeën ter waarde van ruim 250.000 gulden uit het bedrijf van Zimmerman, de bekendste prepara teur ter wereld, in Nairobi vandoor gegaan. Ze moeten een vrachtwagen hebben gebruikt voor het vervoer van hun buit. DEN HAAG, 23-4. - De Plattelands Jongeren Gemeenschap Ne- dcrland heeft in het kader van de Europa I.2.3-actic het initiatief genomen tot het oprichten van de „India-werkgroep", om zo daad- werkelijk dc actie te steunen in haar doel ontwikkelingslanden hulp 4 te bieden. 4 Deze India-werkgroep wil jongeren, die werkzaam zjjn in land- bouw-, tuinbouw- of vcetecltbedrüven voor één a anderhalf jaar 4 naar India uitzenden, om daar leiding tc geven aan jonge Indiase boeren. Zij zullen eind september naar India vertrekken via Israël, om daar enigszins te wennen aan het klimaat en de meer oosters ge- richte levensomstandigheden. Vóór hun vertrek worden voor hen J verscheidene vormingscursussen gegeven. In het kader van de actie zal dc Plattelands Jongeren Gemeen- schap Nederland tevens van 20 juni tot 5 juli acht Indiase leiders J uit trainingscentra ontvangen. Zij zullen verschillende Nederlandse instanties en instellingen bezoeken, opdat zü er een beeld van krijgen hoe het Nederlandse platteland georganiseerd is. Na Nederland zul- 4 len ze nog enige andere Europese landen bezoeken. Terrein van 46 hectare voor recreatieve doeleinden „Castro-bewind zal nooit meer militaire dreiging vormen" Rentabiliteit akkerbouw laat veel te wensen over 15.07 n.m. 15.43 n.m. 16.17 n.m. 14.44 n.m. 15.19 n.m. 15.52 n.m.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1