MOL DE ZIERIKZEESCHE COURANT AKKOORD OVER ADVIES INZAKE HUURCOMPENSATIE 's-Landskamer gerestaureerd De plannen van Indonesië met Maleisië Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteif Engeland en Rusland wisselen spionnen uii President Johnson opende wereldtentoonstelling te New York De bouw van 14.000-gulden bungalows Carlisten bij Irene's huwelijk? ZIERIKZEESCHE m NIEUWSBODE i Donderdag 23 april 1964 )20ste jaargang No. 19570 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderoag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 15 mm) t 1,25 per stuk. ia da nummer. Officiële heropening s-Landskanter Stichting van ile Arbeid DEN HAAG, 22-4. Het bestuur van de Stichting van de Aibeid is woensdag samengekomen in het con. ferentie-oord „De Baak" te Noord- wijk om zich te beraden over de huurccmpensatie. Werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid hebben Mijnstaking in Spanje MADRID, 22-4. In Madrid ver luidde woensdag dat 'bijna achtdui zend mijnwerkers in verschillende streken van Spanje het wenk hebben neergelegd. In Asturia staken onge veer duizend mijnarbeiders, waar door drie mijnen stilliggen. Andere plaatsen waar wordt gestaakt zijn Puerto! lano en Rio Tinto. De arbei ders willen meer loon en vakbonds vrijheid. overeenstemming bereikt over de inhcud van het aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid uit te brengen advies over de huurcom- pensatie. Zij stellen vcor voor de tweede helft van dit jaar een bijslag te ge ven van 1.3 procent voor werkne mers van 23 jaar en ouder, voor kostwinners beneden 23 jaar en voor gehuwde vrouwen voor zover ze kostwinner zijn. Geadviseerd wordt voorts de bij slag te geven aan diegenen die maximaal f 13.000 per jaar verdie nen en de uitkering van de bijslag aan degenen die meer dan f 13.000 verdienen te binden aan een ver gunning. De bijslag, zo wordt geadviseerd, zou verplicht moeten worden gege ven aan allen op wie een collectieve arbeidsovereenkomst van toepassing KOEALA LOEMPOER 22-4. In een witboek, dat de titel draagt „de In donesische vcornemens ten aanzien van Maleisië" wordt verklaard dat de eerste minister van Maleisië, Toenkoe Abdoel Rahman en vice- premier Toen Abdoel Razak vermeld stonden op lysten met namen van vooraanstaande Maieisiërs, die ver moord moesten worden. Deze lysten Ingezonden mededeling "extra speling voor de doe-het-zeher Verkrijgbaar bij Nieuwe Boogerdstraat, Zierikzee waren in het bezit van door Indo nesië gesteunde ondergronds wer kende organisaties. Een agent van een dergelijke or ganisatie had tot opdracht 'gekregen een bomaanslag te plegen op de premier van Singapore, Lee Koean Jew. Twee andere agenten moesten een bomaanslag plegen in het gebouw van de Britse militaire club in Sin gapore. Zij durfden 'hier echter niet toe over te gaan, omdat zich teveel mensen in de omgeving van 'het clubgebouw ophielden, toen zij de aanslag wilden plegen. De bom werd daarop onder een lege auto geplaatst die door de ontploffing werd ver nield. In het witboek wordt verklaard dat de bomaanslagen, die in de laatste tijd in Singapore zijn ge pleegd, werden georganiseerd door een zekere luitenant Bambang Par- tono, die plaatsvervangend marine attaché van Indonesië in Singapore is geweest. Partono is nu bevelheb ber van eén Indonesische basis voor het voorbereiden van terroristische aanslagen op het onder de rook van Singapore gelegen eiland Batam. In de laatste tijd zijn in Singa pore elf bomaanslagen gepleegd, die aan vier mensen het leven hebben gekost. is, ongeacht het bedrag dat ze ver dienen. Geadviseerd wordt de compensa tie van de huurverhoging 1964 te be palen on een maximum van f 2- per week. f 250 miljoen Gerekend op jaarbasis zal met een dergelijke compensatie een bedrag gemoeid zijn van circa 250 miljoen gulden, rekening houdende met een totale loonsom thans van ongeveer 22 miljard gulden, (Voor het halve jaar 1964 waarvoor de bijslag even tueel zal worden gegeven als de Sta- ten-Generaal het wetsontwerp tot huurverhoging aanvaarden, komt dit dus neer op een bedrag aan compen satie van ongeveer 125 miljoen gul den). In het advies aan de minister zal cok worden aanbevolen de sociaal- economische raad bij zijn voorberei ding van het advies over de loon politiek ook te laten nagaan op welke wijze de verwerking van de bijslag 1964 in de contracten van 1S65 te verwezenlijken zou zijn. Tevens zal de minister worden aanbevolen de S.E.R. ook te laten denken over mogelijkheden en ge volgen van een eventuele verwer king van de huurbijslagen 1960 en 1962 op nader te bepalen tijdstippen. Het gebed op openbare scholen in Amerika WASHINGTON, 23-4. De juridi sche commissie van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden is woensdag begonnen met de behan- deling van een amendement op grondwet, dat het uitspreken van een gebed cp openbare scholen moet le galiseren. Het opperste gerechtshof kwam namelijk vorig jaar tot de conclusie dat dergelijke gebeden in strijd zijn met de grondwet, die voorziet in de scheiding van kerk en staat. Sinds dien is een sterke beweging gaande cm het veel voorkomende gebruik te legaliseren. Gezien de uitgebreide agenda van het congres is het twijfelachtig of het voorgestelde amendement dit zittingsjaar nog in stemming zal ko men. Op een woensdagmorgen in het ge bouw gehouden bijeenkomst is de vernieuwde zetel van het bestuur van het Waterschap Schouwen-Dui- eland, 's Landskamer, in het cen- 'jvjn'van Zierikzee, officiëel in ge- 'Huik genomen. Een unieke gelegen heid een en ander op te diepen uit de historie, een kans die de dijk graaf, de heer A. M. Geluk, zich niet liet ontgaan. Reeds voor 1648 bezat Schouwen een 'huis, toen genaamd ,,'s Lands Huys", waarsdhijnlijk in het Korte Groendal. Vermoedelijk is het sledhts een pakhuis of magazijn ge weest, dat plrn. 1648 is verkodht. Een ander pan'd, gelegen in de Sint Domusstraat, werd in 1794-afgestaan als stal voor de ruiterij en in 1795 voor de wachtdoeride 'burgers. Schouwen ging weer in dezelfde kamer als vóór 1648 ten stad'huize vergaderen, omdat men meende daar rechten te kunnen doen gel den. Zierikzee was bet daar niet mee eens en e'iste inruimen van de kamer. Het eind was, dat Schouwen vertrok en dat Zierikzee zou bijdra gen in de kosten van aankoop van een ander gebouw. Via een pand aan de Hoge Molenstraat 'kwam Schou wen terecht aan de Appelmarkt en tenslotte vanaf 1902 aan de Oude Haven. In 1937 werd 'het onderhavige pand gekocht van de heer Jong- mans; bet was toen als sigarenfa briek iin gébruik. Het werd geres taureerd, 'béhalive het dak en ge opend op 7 december 1937. Bij die gelegenheid werd o.a. het woord ge voerd door de voorzitter van het toenmalige waterschap Schouwen, de heer J. Klompe. De Britse zakenman Greville Wynne (45), die vorig jaar mei door de Russen tot acht jaar gevangenisstraf werd veroordeeld is aan een grenspost in Ber lijn uitgewisseld tegen de Russische spion Gordon Lonsdale. - Foto: mevr. Wynne en haar vrijgelaten echtgenoot verlaten het platform van het Lon- dense vliegveld door een haag van politiemannen en journalisten. NEW YORK, 22-4. Woensdagmor gen om 08.45 uur plaatselijke tijd precies (14.45 uur Nederlandse tjjd) zwaaiden in New York de toegangs hekken van de wereldtentoonstelling open. Het sein daartoe werd in Zwit serland gegeven door dr. Jacques Bo- nanomi, directeur van het observa torium in Neufchatel, die door op een knop te drukken de tijd doorgaf van de automatische klok in Neuf chatel, die als de nauwkeurigste ter wereld wordt beschouwd. Toen de knop werd ingedrukt be gonnen alle klokken op de wereld- VERHOGING VAN DE LUISTERGELDEN DEN HAAG, 22-4. Slechts een der leden van de commissie van rappor teurs uit de Eerste Kamer verklaar de tegenstander te zijn van verho ging van het luistergeld, zo blijkt uit het voorlopig verslag van het desbetreffende wetsontwerp. Verscheidene leden verklaarden zich met de voorgestelde verhoging te kunnen verenigen. Vele andere leden hadden gedacht, dat verhoging van de staatsinkomsten wel het laat ste was waartoe de regering zou overgaan. Zij beschouwden de ver hoging met 50 procent als vrij hoog. Vele leden vroegen het openbaar maken van boekhoudingen der om roepverenigingen, zoals door de Tweede Kamer gevraagd was niet tot consequentie heeft, dat in de toe komst ook andere subside-ontvan- gende verenigingen, b.v. universitei ten en hogescholen, hun boeken zou den moeien openen. Zij waren van mening, dat hierdoor eerder de ver antwoordelijkheid van de regering in het geding zou komen, dan het budgetrecht van do Kamer. Eerste vrouwelijke deur waarder in Nederland DEN HAAG, 22-4. In een zitting der civiele kamer van de Haagse rechtbank is mej. W. M. A. de Bruyn uit Den Haag beëdigd als de eerste vrouwelijke deurwaarder in Neder land. Zij is reeds geruime tijd als waarnemend deurwaarder werk zaam. tentoonstelling te lopen. In een ge staag vallende motregen werd ver volgens de openingsparade, waaraan tal van muziekkorpsen meewerkten, gehouden. De eerste bezoeker van de tentoon stelling was een 18-jarige student, Bill Turchyn, uit Jérsey, die zich al maandagmiddag voor de ingang had opgesteld. Omstreeks het middaguur kwam president Johnson met een helikopter op het tentoonstellings terrein aan. Hij sprak er een rede uit, waarin hij verkondigde dat de vrede niet alleen bereikbaar is, maar ook naderbij komt. „Als ik het bij het rechte eind heb, dan zullen op de volgende wereld tentoonstelling de mensen een Ame rika zien dat evenzeer verschilt van dat van nu, als wij verschillen in vergelijking met 1939", zo zei h\j. Zij zouden een Amerika zien, waar in niemand arm hoeft te zijn, waar in niemand benadeeld wordt door de kleur van zijn huid, zijn overtuiging, zijn godsdienst of zijn afstamming. Zij zouden een Amerika zien dat af rekent met de groeiende vraagstuk ken van overbevolkte steden, onge schooldheid, verminderde nationale hulpbronnen en achteruitgaande na tionale schoonheid, en dat het open baar belang steeds voor zal laten gaan. Droom en werkelijkheid „AI deze dromen, deze hoop, deze verwachtingen, kunnen alleen wer kelijkheid worden in een wereld die geen oorlogsdreiging kent. Als wij dat kunnen bereiken ben ik er zeker van, dat de sprekers op de volgende wereldtentoonstelling er met ver maak op zullen terugkijken, hoezeer wij de capaciteit en het genie van d.e mens onderschatten", aldus de Amerikaanse president. Als het thema van de wereldten toonstelling - „vrede door begrip" - niet in acht wordt genomen en als de mensen niet alles in het werk stellen om conflicten te overwinnen, zal de hoop „ondergaan in de ver woesting van morgen". BOLSWARD, 22-4. - De hoofdingenieur-directeur van volkshuis vesting in Friesland, ir. R. N. Hemmes, heeft in Bolsvvard de eerste zogenaamde Haarsma-woning officieel geopend. Dit is een Bogaers- woning, ontworpen door architect S. Haarsma te Bolsward. Van dit type zijn momenteel in tal van gemeenten in Friesland complexen woningen in aanbouw. De woning die te Bolsward gereed kwam bestaat uit twee bouw lagen, waarin een woonkamer van 16,5 m-, een keuken van 10 m-, ecu bijkeuken, drie slaapkamers en een badcel. Het exterieur bevat veel hout. FIJNAART, 22-4. - De hoofdingenieur-directeur van het bureau voor volkshuisvesting cn bouwnijverheid in Noord-Brabant, ir. A. J. Gcrritsc, heeft woensdag in de Noordbrabantsc gemeente Fjjnaart en Heijningen namens minister Bogaers een nieuw type bungalow geopend. De bungalow is binnen twee weken gebouwd. Het ontwerp van deze zogenaamde f 14.000.woning werd gemaakt door de heer J. Snaterse, directeur van de dienst gemeentewerken te Ftfnaart. De binnenmuren cn het dak komen uit een fabriek en zijn gemaakt uit een kunstvezel. De buitenmuren worden ter plaatse opgetrokken. Door toepassing van scheidings wnndclemcntcn van diverse samen stellingen en afwerking is de opbouw van de bungalow sterk ver eenvoudigd. Daardoor kunnen veel ongeschoolde arbeiders bij dc bouw worden ingeschakeld. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het mooiste kleed voor een vrouw is: bescheidenheid. Plaatselijk regen Verwachting tot vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk regen; overwegend matige wind, aanvankelijk tussen zuid en zuid west, later ruimend naar west; wei nig verandering in temperatuur. 24 april. Zon op 5.25, onder 19.53. Maan op 17.18, onder 5.10. Volle maan: 26 april te 18.50. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 24 april 1.49 v.m. 14.26 n.m. BROUWERSHAVEN 24 april 1.45 v.m. 14.06 n.m. Springtij: 29 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Een lagedrukgebied dat enkele dagen nabij Engeland heeft gelegen, beweegt nu langzaam in de richting van het vasteland. Tegelijkertijd wordt het lagedrukgebied echter aan zienlijk minder diep. Achter de sto ring stijgt de 1 uchtdruk boven de Britse eilanden regelmatig. Hierdoor komt een langgerekt hogedrukgebied tot stand, dat zich uitstrekt van Spanje naar Groenland en wordt de doortocht naar west-Europa van nieuwe oceaanstoringen belemmerd. Het in het begin genoemde lage drukgebied zal morgen nog niet ge- heel zijn uitgewerkt, zodat de kans op enkele buien in ons land aanwe zig blijft. In de temperatuur komt weinig verandering. Spoorwegstaking in V.S. is afgelast WASHINGTON. 23-4. President Johnson heeft woensdagavond via radio en televisie bekend 'gemaakt, dat het reeds vier en een halve maand bestaande conflict tussen werkgevers en werknemers bij de Amerikaanse spoorwegen, is gere geld en dat bijgevolg de staking, welke vrijdag te middernacht zou beginnen, is afgelast. Volgens de president zou de sta king hebben «geleid tot werkloosheid voor zes miljoen mensen en een ver mindering van het bruto nationale produkt niet dertien procent. MADRID, 22-4. De Spaanse Car listen willen in grote getale bjj het huwelfjk in Rome van prins Charles Hugues van Bourbon-Parma en prinses Irene aanwezig zijn. In een te Madrid verspreide op roep van het Carlistische centrale seci-etariaat heet het, dat bij de brui loft „het volk bij zijn dynastie moet zijn". Prinses Irene heeft voor haar rooms-katholieke geloof en haar liefde voor Spanje al zoveel offers moeten brengen, dat ze nu met de loyaliteit van haar Spaanse aan hangers beloond moet worden, al dus de oproep. Wie niet zelf naar Rome kan gaan, moet toch op z'n minst bloemen sturen. Het secretariaat van de Carlisti sche beweging heeft er ook bij de Carlisten op anagedrongen, de tra ditionele bijeenkomst op de Monte- jurra in Na var ra op 3 mei bij te wo nen, kennelijk in de hoop dat ook prins Charles Hugues en prinses Irene daarbij tegenwoordig zullen zijn. UTRECHT. In 'het waterloopkun dig laboratorium in de Noord-Oost- Polder worden thans proeven geno men om de toekomstige afmetingen van het Amsterdam-Rijnkanaal vast te stellen. Een maandag wegens medeplich tigheid aan moord tot vier jaar tuchthuis veroordeelde voormalige SS-officier, de 47-jarige Hans Walter Zech-Nentwich, is uit zijn gevange nis in Brunswijk ontsnapt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1