Kansen op dubbele werkkring worden groter ...voor mij zware Brandaris! Uitbreiding verstrekkingen van het Aanvullingsfonds Vaccinatie-programma 1957-1962 tegen polio-myelitis is geslaagd HOOFDPIJNPOEDERS Maan moet stofvrij blijven Vraag naar de laatste uien Bouw van goedkope houten bungalows STAD EN EILAND DE BLANKE MEDICIJNMAN Algemeen Ziekenfonds „Srljoiiwen-Dilivelainl" te Zierikzee Ingezonden mededeling Zware shag met mooie lange draad, dus soepel draaien. Zuivere Kentucky-tabak. Lekker pittig maar niet scherp. Goed verpakt, geen kans op uitdrogen. Elk pakje van begin tot eind pure tabak. f 1.- in dubbelwandige tabakszak ZWARE SHAG VAN DOUWE EGBERTS MNMMMMMnBtMMMHHNMMNtimMmMNIMiaNNIt (Ingezonden) Zoals bekend mag worden veron dersteld is ingaande 1 januari 1964 voor de verzekerden bij 't zieken fonds het recht op ziekenhuisverple- ging uitgebreid van 70 dagen per ziektegeval tot 365 dagen. Deze uitbreiding is dus zowei van toepassing op de verplicht-, bejaar den-, en vrijwillig verzekerden. Voor de aanvullende verzekering betekent dit, dat - met handhaving van de premie a 8 cent per persoon van 16 jaar en ouder, per week, uit breiding van verstrekkingen moge lijk is geworden. Zo gaat wat ziekenhuisvcrpleging betreft, de aanvullende verzekering verstrekken: l jaar ziekenhuisver- pleging na de termijn van 365 da gen bovengenoemd. Dit betekent dus, dat de verze kerden in het algemeen recht heb ben op 2 jaar ziekervhuisverpleging. Voor de aanvullend verzekerden bestaan er en'kele uitzonderingen: Bij opneming wegens rheuma heeft men geen recht op 365 dagen doch op 42 dagen voor rekening van het aanvullingsfonds. Voorts 70 dagen 'bij verpleging in een speciale astma-, epilepsie-, der matologische-, of ooglijderskliniek, terwijl geen uitkering vanwege het aanvullingsfonds plaats vindt bij verpleging wegens' psychiatrie, en bij verpleging in een revalidatie centrum. Het vorenstaande -geldt voor op nemingen, die na 1 januari 1964 plaats vinden. De vergoeding bij sa natorium verpleging is ongewijzigd gebleven, te weten een vergoeding van 25'u van de kosten van ver pleging in een sanatorium -voor <t.'b. c.-patiënten, zolang de 'hoofdverze kering 75 betaalt en volgens de voorschriften van de herverzekering t.w. „Nederlandse Sanatorium Ver zekering" (N.S.V.). Bij aanschaffing -van een hoont©a- stel vult het aanvullingsfonds de bijdrage van de 'hoofdverzekering aan tot maximaal f 200,-. Nieuw -is de uitkering in de kos ten van kraamzorg, zomede de ver goeding in de ten laste van de ver zekerde komende kosten bij aan- sohaffing van een tandheelkundige prothese, zulks volgens de hieronder vermelde richtlijnen. Kraamzorg Een vergoeding van f 3,- per ver zorgingsdag met een maximum van f 30,- in de kosten van kraamhulp verleend door een kraamverzorgster verbonden aan een erkend centrum voor kraamzorg, of in een erkend ziekenhuis of 'kraamkliniek, of door een gediplomeerde kraamverpleeg ster. Uitgezonderd zijn: a. ki-aamverpleging voor rekening van het ziekenfonds in een zie kenhuis of kraamkliniek. b. gevallen, waarbij de kraamzorg wordt verleend door alle hierbo ven niet genoemde krachten, met inbegrip van wijkverpleegsters. De mogelijkheid bestaat, dat on danks de tijdige aanvrage, kraam hulp niet verleend 'kan worden. Indien uit een door het kraam- centrum verstrekte verklaring blijkt dat deze hulp -tijdig werd aange vraagd, (d.i. uiterlijk vóór de zesde maand van de bevalling) zal toch de vergoeding worden 'betaald). De uitkering zal geschieden aan de verzekerde na overlegging van de kwitantie, c.q. bovengenoemde ver klaring. Om voor deze vergoeding in aan merking te komen, moet de kraam vrouw of haar echtgenoot op de dag van de bevalling tenminste 40 we ken onafgebroken aanvullend ver zekerd zijn geweest. Vergoeding tandheelkundige prothesen Een vergoeding in de ten laste van de verzekerde komende kosten, bij aanschaffing van een tandheelkun dige prothese, volgens de in de be schikking tandheelkundige hulp ge noemde tarieven, indien de hoofd verzekering daarin eveneens het vastgestelde aandeel bijdraagt, a. voor een partiële prothese (alleen voor gesaneerde verzekerden) 50%> tot een maximum van f 18,-. Ingezonden mededeling Volgens de geleerden is het maanoppervlak met een dikke laag stof bedekt. Stof, van welke aard dan ook, kan echter niet wor den geduld bij de construc tie van de toestellen, die aardse stervelingen daar heen moeten brengen. De strijd tegen stof in de zeer gevoelige uiterst klei ne apparaatjes, die voor komen in ruimtevaartuigen en dito wapens wordt door „onze zijdemet succes ge voerd in twee speciale ruimten, die men aantreft in de fabriekshallen van Goodyear Aerospace Cor poration. Wetenschapsmensen en technici hebben de fabricage van deze hogelijk delicate apparatuur thans ondergebracht in twee „scho ne kamers", waar stof vrijwel geen kans heeft door te dringen. In deze kamers worden werktuigen gebruikt, die niet groter zijn dan een pincet om apparatuur samen te stellen zó klelrt, dat men een ver grootglas nodig heeft om de juiste handgrepen te kunnen uitvoeren. b. voor het overzetten van een par tiële prothese: 50tot 'n maxi mum van f 13,50 c. voor een onder- of bovenpro- these: 50% tot een maximum van f 18,- d. voor het overzetten van een on der- of boven prothese: 50 uu tot een maximum van f 13,50 e. voor een volledige prothese: 50% tot een maximum van f 31,50 f. voor het overzetten van een vol- (Van een economische medewerker) Terwijl vvy in Nederland nog steeds ten overigens in hevigheid afnemen de tegenstand ontmoeten tegen de vijfdaagse werkweek, kunnen wij enze ogen er niet meer voor sluiten dat in tal van andere landen werk tijden al veel korter zijn. Wij ont moeten werkweken van 42 en 40 uren en zelfs al korter. Naast de ver korte werkweken zien wij een groei en van de vakantieduur. Ook op dit terrein hebben wij in Nederland voor bepaalde groepen nog een achterstand, die langzamer hand. zal worden ingehaald. Zo zal in Noorwegen debetaalde vakantie voor iedereen binnen afzienbare tijd vier iceken worden. Het is merkwaardig dat al deze verkortingen van de arbeidsduur worden verwezenlijkt in een tijd van arbeidsschaarste. Hiermee wordt een bewijs geleverd van de grote invloed van de vakbeweging op het maatschappelijk leven. Zodra er een behoorlijke ruimte komt op de ar beidsmarkt, bijvoorbeeld in een de pressie, zullen de regeringen de ver korting van de arbeidsduur kunnen aangrijpen om daarmee de werk loosheid te verminderen en de be schikbare arbeidsgelegenheid zoveel mogelijk te verdelen. Beiderlei druk wijst echter in de richting van ver korte arbeidsweken en verlengde vakanties. Welke invloed mogen wij daarvan verwachten op het sociaal- economische leven? Niet alleen de zomer Onmiskenbaar zal een deel van de verworven vrije tijd worden aange wend voor recreatie. Hiermee is aangetoond dat de toeristennijver heid nog maar aan het begin van haar ontwikkeling staat. In tal van landen worden maatregelen getrof fen om de recreatiegebieden uit te breiden. Wordt hierbij niet de fout ge maakt dat er teveel nadruk gelegd wordt op de zomerv er maken? Met het langer worden van de vakanties zal er meer op worden aangedron gen dat een deel van de vakantie in de wintermaanden xoordt opge nomen. Het is duidelijk dat de werk tijdverkorting ook de incidentele werkgelegenheid zal gaan beïnvloe den en daarnaast gevolgen zal heb ben voor werkkringen met een hoge wekelijkse seizoentop. Voor zover zich een tijdelijke vraag naar werk krachten voor bepaalde campagnes voordoet, zal deze worden bevredigd door mensen, die reeds een volledige werkkring hebben, maar daarnaast nog gelegenheid zoeken om hun in komen aan te vullen. Werkende vrouwen Het is een merkwaardig verschijn sel wanneer bepaalde groepen uit de bevolking zich op weg begeven naar meer welvaart dat de uitbreiding van de behoeften zich in de aan- vangsperiode sneller voltrekt dan die van de grotere bevredigingskansen. Hierdoor wordt bij velen een prik kel geschapen om het inkomen te vergroten. Uit die prikkel komt voor een groot deel de arbeid van ge huwde vrouwen voort. De aanbieder van incidentele werkgelegenheid maakt graag gebruik van werk krachten met een volbezette dag taak, omdat men deze krachen zon der bezwaar weer de dienst kan op zeggen en ook omdat dit meestal vlijtige mensen zijn. Bij tijdelijk werkloze krachten of zoekers naar ongeregeld xoerk is er meer gevaar voor arbeid van geringere kwaliteit en onzekere duur. Het verschijnsel van de kortere werktijd tast in het bijzonder de De kamers worden in een vrijwel steriele staat gehouden door toepas sing van zeer scherpe reinheids voorschriften. Voorts xoordt gebruik gemaakt van een airconditioning systeem, dat stofdeeltjes, die met het blote oog niet zichtbaar zijn uit de lucht verwijdert. De „strijdkreet" van de technici, die in deze ruimten werken is: als we het zien kunnen, kunnen we het maken. ledige prothese: 50tot een maximum van f 25,- Om voor deze vergoeding in aan merking te komen, moet men op de dag van aflevering, tenminste een half jaar onafgebroken aanvullend verzekerd zijn geweest. Terugbetaling aan verzekerde op vertoon van kwitantie. Beslissend voor de verzekerings positie is de datum van aflevering van de prothese. seizoenarbeid aan, zowel wanneer deze zich manifesteert in de vorm van een werkkring voor bepaalde tijden van het jaar als ook voor ar beid met sterke dag- of weektop- pen. Voor het eerste geval nemen wij bepaalde landarbeid als voor beeld. Toppen verschuiven Het is bekend dat zich in de land bouw gedurende enkele maanden van het jaar bepaalde toppen voor doen, wanneer er moet worden ge zaaid, gemaaid of geoogst. Deze ar beid is, met uitzondering van een kern van hoogwaardige vakarbeid, voor een groot deel door minder ge schoolde mensen te verrichten. Ziehier dan de kansen voor aller lei .vakmensen uit allerlei beroepen die ook wel eens een tijd buiten wil len werken. Mogelijk verrichten deze nevenkrachten hun werk wel goedkoper dan de groep, die deze arbeid als hoofdbezigheid vervult. De volgende werkzaamheden met een seizoencyclus zijn die, waarbij op bepaalde dagen van de week top pen ontstaan, terwijl er de rest van de rij dagen van maandag tot en met zaterdag of zondag stapvoets wordt gepresteerd. Veel van deze seizoentoppen lig gen juist op dagen wanneer andere werknemers vrijaf hebben. Wij den ken aan toppen in de detailhandel op de zaterdag, aan grote bedrijvig heid in de sector van het personen vervoer in de week-ends, terwijl in die tijd ook de horeca- en vakantie- bedrijven de meeste werkkrachten behoeven. In deze sector worden vele arbeidskrachten aangetrokken uit de werknemers met vaste werk kringen. De ervaringscijfers uit an dere landen duiden er al op dat ve len langs deze weg er een tweede beroep bij leren en die tweede functie met veel ambitie uitoefenen. Ontbindende krachten Onnodig op te merken dat deze groepen van werknemers zo nodig hun arbeid tegen een differentieel laag tarief kunnen aanbieden. In tij den van recessie, zoals die zich nog gedeeltelijk in de Ver. Staten open baren, liggen hier grote problemen voor de vakbonden. De zoekers naar regelmatig werk wensen een hoger loon dan de bijverdieners in hun vrije tijd. Zo zien wij enerzijds een cuxnulatie van inkomsten en ander zijds een blijvende werkloosheid. Tenslotte leidt het vele thuis zijn van de man er ook toe dat meer huismoeders een baan er bij zoe ken om aan het geestdodende van de huishouding te ontkomen of om het comfort in eigen leven middels ho ger inkomen te vergroten. Vbor het gezin wijst dit in vele gevallen op het in werking treden van ontbin dende krachten. Voor de maatschappij betekent dit alles een opeenstapeling van so ciale problemen, waarin de diensten maatschappelijk werk van de over heid een rol spelen maar ook de vakbonden, die deze geesten van minder arbeid hebben opgeroepen maar ze beslist niet een losbandig bestaan gunnen. Nederland staat in deze ontxoïkkeling nog maar in het begin van zijn problematiek. Drs. M. DEN HAAG. De rechbank in Den Haa'g heeft de 'negentienjarige scholier B. A. B. uit Voorburg vrij- gesproI\in op alle punten van de tenlastelegging, naar aanleiding van een vechtpartij tussen verdachte en een zeventienjarige scholier. Daar bij 'kwam de laatste om 'het leven. De 30-jarige zeeman J. A. W. M. uit Delfzijl is in de Ierse haven Cork verdronken. Bij het van boord gaan van de kustvaarder „Alderd I" (384 ton) is hij tussen het schip en de wal gevallen. DEN HAAG, 17-4. De aanvoer van uien in de uiencentra van ons land gaat thans sterk teruglopen. Uit de koelhuizen wordt nog regelmatig wat aangebeden maar de hoeveelheden zijn toch niet meer van betekenis. De vraag is de laatste tijd gestegen, vooral van Westduitse zijde en de prijzen zijn aangetrokken tot een peil dat nog niet eerder in dit sei zoen is betaald geworden. Al naar gelang van de kwaliteit noteren de export-geschikte middel uien thans 2025 cent per kilogram. De uitvoer is in de eerste plaats gericht op West-DuiIsland, welk land in de eerste week van april van de totale Nedex-landse uien-export van 2.424 ton, 952 ton af nam. Engeland en Frankrijk kochten in deze perio de respektievelijk 463 en 464 ton Ne derlandse uien. Kleinere hoeveelhe den gingen naar België en Luxem burg, Zweden, Ierland, Afrika, Noor wegen en Finland. UDEN, 18-4. In Uden (N.B.) is een proef genomen met de bouw van houten bungalows. Vijf bungalows, het resultaat van de samenwerking tussen vijf timmerfabrieken, zijn door de burgemeester G. I. M. van Kemenade van Uden voor bezichti ging opengesteld. De bungalows 'hebben centrale (hete lucht) verwarming. Er zijn vier- en vijfikamer types. De vijf samenwerkende timmer fabrieken hopen binnenkort .met een tweede grotere - proefserie te be ginnen om uiteindelijk tot een fa brieksmatige bouw te komen. Het streven is 'gericht op de bouw van series van vijftig bungalows te gelijk. De montage daarvan zou zes weken tijd in beslag nemen en 14 arbeidskrachten vergen. De bouw kosten zijn in dit proefstadium nog niet tot in details békend; er wordt een streefbedrag van f 24.000,ge noemd. OOSTERLAND Geen feest op koninginnedag Ook ihet besluit van de Oranje vereniging alhier om na de misluk te vergadering van de vorige week (enkel het bestuur was toen maar aanwezig) „het nog eens te probe ren" op donderdagavond 16 april, is weer geen daverend succes gewor den. Omdat er echter 'behalve het stuur nog een viertal leden aanwe zig was, vond de vergadering door gang, in het café -van de heer Mol. De voorzitter, de heer M. Dane, opende met een welkomstwoord tot de aanwezigen de veigadering en uitte zijn teleurstelling over de wel weer zeer minieme belangstelling. De secretaris, de heer H. A. van der Werf, deelde mede 'dat er mo menteel nog een tachtig personen lid van de vereniging zijn, terwijl uit het verslag van de penningmees ter, de heer D. P. van der Werf, 'bleek, dat beide kassen nog beschik ker. over enige batige saldi, zowel de kas van de vereniging als die waaruit de jaarlijkse bejaardenrei- zen worden gefinancierd. De heer Waasdorp had de rekeningen gecon troleerd en in de beste orde bevon den, waarvoor de penningmeester een dankwoord ontving. Een uitge breide bespreking volgde hierna be treffende het organiseren van festi viteiten op 'de a.s. koninginnedag. Men besloot tenslotte om dit jaar op geen enkele wijze feest te vieren, omdat, naar men meende, hieraan geen behoefte bestaat onder de bur gerij. Beter werd 'het geacht, nu de vereniging blijft voortbestaan, een goede kas te verkrijgen teneinde bij bijzondere gebeurtenissen in het vorstelijk 'huis met een gedegen en passend festijn uit de bus te kun nen komen. Wat de bejaardenreis betreft, deze zal dit jaar als vanouds weer door de vereniging worden ge organiseerd en verzorgd. Hoewel enige leden op den duur 'deze reizen wel graag op een andere leest zagen geschoeid, is het gros toch van me ning dat de oude traditie moet blij ven gehandhaafd, zoals dit sedert 1939 zidh heeft voltrokken. Na de ron'dvraag besloot de voor zitter de vergadering. Emmaboemcollecte In de week van 20 tót 25 april e.k. zal ook hier ter plaatse weer d'e gewone jaarlijkse Emimabloemcollec te worden gehouden voor de plaat selijke tuberculosebestrijding. Aan gezien deze lijstcollecte geheel ten bate komt van het Groene Kruis werk alhier, wordt deze wel ten zeerste bij de burgerij aanbevolen. BEN HAAG, 18-4. Ruim 87 procent van de kinderen van de jaarklassen 1945 tot en met 1957 is driemaal te gen poliomyelitis gevaccineerd. Het entpeil van de kinderen geboren na 1957 ligt, evenals het percentage vier de entingen van de kinderen van de jaarklasse 1957, enkele percenten la ger. Verwacht mag worden, dat door inhaalentingen het vaccinatie-per centage nog enigszins zal worden op gevoerd. Deze resultaten van de nationale vaccinatiecampagne die het rijk ge durende de jaren 1957-1962 heeft ge voerd, zijn uitstekend te noemen. Dit constateert de geneeskundig inspek- teur in algemene dienst bij het mi nisterie van sociale zaken en volks gezondheid, de arts mejuffrouw Ch. A. Hannik, in haar verslag over deze campagne dat onlangs is gereed ge komen en aan alle gemeentebesturen en artsen is toegestuurd. De opkomst Wat het peil van de opkomst voor de entingen betreft, staan aan de top vijf provincies; Groningen, Fries land, Drenthe, Noord-Brabant en Limburg, die steeds een entpeil van tenminste 90 procent hebben be reikt. Zij worden op de voet gevolgd door Noord-Holland, die dit niveau gemiddeld heeft behaald. De ent campagne heeft de minste weer klank gevonden in de stad Botter dam waar de percentages voor alle onderdelen het laagst zijn. De plaat selijke verschillen waren in deze provincies niet groot. Laagte-rekord in Zeeland In de nog niet genoemde provin cies lopen de plaatselijk bereikte re sultaten sterker uiteen. Het laagte- rekord ligt in Zeeland: in Stavenisse werd slechts 18,8 procent van de kin deren geboren vanaf 1945 tot en met 1957 driemaal gevaccineerd; in Sint Annaland bedroeg dit percentage 23,5 procent. Andere gemeenten heb ben dcor een bijzonder hoog entpeil bijgedragen het gemiddelde van Zee land tot tenminste 81 procent te brengen. Het rijk is eerst op nationale schaal met de entingen begonnen, nadat het geïnactiveerde poliomyeli- tis-vaccin zowel effectief als veilig werd geacht. Het programma dat werd opgesteld beoogde in een pe riode van drie jaar alle kinderen tot de leeftijd van 15 jaar de gelegen heid te geven zich vrijwillig volledig te laten immuniseren tegen polio. Ingezonden mededeling BENDIENS CONFECTIE FABRIEKEN N.V. ALMELO 63. „Ze zijn al een paar uur weg.de maats beginnen ongeduldig te worden ze willen actie", zegt Agua, die naast Tjom- kin op oen heuvelrug staat en over de nachtelijke bossen kijkt. „Ik vrees ook, dat mijn plannetje niet gelukt is".... zucht Tjomkin. „Laten we nog een half uur wachten, als Aram en Cliff dan nog niet verschenen zijn, zuilen we" Hij zwijgt plotseling en springt gejaagd naar do heuveltop. „Daar! Daar aan de bosrand! Dat zijn ze"! juicht Tjomkin., ,Joehoehoc! Hierheen!" De twee kleine fi guurtjes die in de verte tussen de bomen lopen, zwaaien terug en komen op een holletje nader. „Agua! Tjomkin! Hoe hebben jullie hem dat gelapt?" roepen Aram en Cliff door elkaar. „Ik wed dat jij, Tjomkin, een paar goocheltrucs hebt vertoond aan de rood huiden! Heb ik gelijk?" lacht Aram, Tjom kin op de schouder slaande. „Je hebt gelijk", lacht de zigeuner blij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6