LONGLIFE Het Gelukskind want ook Ford koos LONGLIFE en vestigde dit record* met een gewone serie-wagen en met een motor-olie die iedereen kan kopen! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 20 april 1964 No. 19568 Staking Belgische artsen geëindigd Haast maken met arbeidstijdverkorting P.T.T. op Koninginnedag „Flitsen" uit het buitenland Baby overleden door ondervoeding Proces tegen oud S.S.-sergeant in veehouderij De Gaulle geopereerd Moskou verbreekt de betrekkingen met China niet A.N.A.B. CAAT VERSCHILLEN IN LOONSVERHOGINGEN BEZIEN Verlossend woord viel 11a lang onderhandelen Ingezonden mededeling (Niet voor niets kozen de Ford-mensen Longlife. Een olie, waarvan de véél langere levensduur al onomstotelijk vaststond... een olie waarop ze konden vertrouwen! visco-static 'A'Wereld-afstandsrecord te Miramas(Fr,)metTaunus12 M over 300.000 km. Slechts 16x werd olie ververst: dat is om de 19.000 km. 108 Inter nationale records werden gebroken. BRUSSEL, 18-4. De staking van de Belgische artsen is geëindigd. De staking heeft zeventien dagen geduurd. De nationale federatie van Belgische artsen nam het besluit tot de actie, nadat in de nacht van 31 maart op 1 april onderhandelingen met de regering over wijzigingen van de nieuwe Ziekte- en Invaliditeits wet waren mislukt. Volgens de artsen zelf tast de nieu we wet het medische beroep aan. Volgens leiders van de Belgische vakbonden, die aan de onderhande lingen deelnamen, waren het de fi nanciële eisen van de geneesheren, die tot de mislukking leidden. Het bericht over het einde van de staking werd medegedeeld in een extra uitzending van Radio-Brussel, die in verband met de nieuwe be middelingspoging van de rectoren van de vier Belgische universiteiten na middernacht in de lucht was ge bleven. Het verlossende woord viel na een zware dag van onderhandelingen in Brussel. Nadat donderdag het kabi net tot laat in de nacht onder pre sidium van premier Lefèvre had ver gaderd, werd vrijdagochtend aan de rectoren van de vier Belgische uni versiteiten een memorandum over handigd, op basis waarvan de onder handelingen met de artsen zouden kunnen worden voortgezet. De vier rectoren hebben ongeveer acht uur lang met de bestuurders van de artsenfederatie overleg ge pleegd. Enkele malen voegde de kabinetschef van de premier zich bij Bijzondere prijzen in Sport-toto DEN HAAG, 18-4. De Stichting Nationale Sporttotalisator heeft naast de normale prijzen voor elk van de sportprijsvragen no. 36 en 37 een buitengewone prijs beschikbaar ge steld groot f 25.000,-. De deelnemer, die in een kolom wedstrijdtips de voorspellingen voor de wedstrijden, genummerd 1 tot en met 8 foutloos heeft gedaan, komt hiervoor in aanmerking. DEN HAAG, 18-4. Op 30 april (Koninginnedag) zal de P.T.T. de diensten uitvoeren als op zondagen. Er zullen die dag geen postbestellin gen worden uitgevoerd en in de nachten van 29 op 30 april en 30 april op 1 mei rijden geen nachtpost treinen. Ook voor de telegraaf- en telefoondienst geldt de zondagsdienst TIRANA. De „volksraad" van de Albanese hoofdstad Tirana heeft vrijdag besloten, premier Chroesj- tsjov het ereburgerschap van de stad te ontnemen. Zoals gemeld vierde de Russische leider juist zijn 70ste verjaardag. STADE. De 56-jarige Westduitser Max Ehrit is in Stade tot acht jaar tuchthuisstraf veroordeeld, omdat hij in september 1939 in de door Duit sers bezette Poolse plaats Vands- burg een 30-jarige joodse vrouw had vermoord. STOCKHOLM. De drie Scandina vische ministers van buitenlandse zaken hebben besloten te blijven strijden voor een wijziging in de Britse houding wat de landings rechten van de S.A.S. op het vlieg veld Prestwick in Schotland betreft. BRUSSEL. De commissie van de E.E.G. heeft bij de ministerraad een voorstel ingediend voor een veror dening betreffende de kwaliteits wijnen die in bepaalde gebieden worden voortgebracht. SAIGON. Van bevoegde zijde in Saigon is vernomen dat twee batal jons Vietcong-rebellen vanaf Cam- bodjaans gebied aanvallen hebben gedaan op vijf Vietnamese grens posten in het gebied van Hong Ngoe, 150 km ten westen van Saigon. CAIRO. Chroesjtsjov wordt op 10 mei in Cairo verwacht voor een tiendaags bezoek aan de V.A.R., zo meldt het Egyptische blad „Al Gom- hoeria". Chroesjtsjov zou de fees telijkheden op 15 mei bijwonen ter gelegenheid van de voltooiing van de eerste fase van de bouw van de dam van Assoean waarmee de omlegging van de Nijl een feit is geworden. BRUSSEL. Het parket in Brussel stelt momenteel een onderzoek in naar een vermeend geval van sabo tage in een Brusselse kliniek. Twee gemobiliseerde artsen en een elek tricien worden ervan verdacht elek triciteitskabels te hebben vernield om de operatiezaal van een particu liere Edith-Cavell-Kliniek onbruik baar te maken. SALISBURY. Een driehonderdtal negerinnen zijn vrijdag door het cen trum van Salisbury getrokken naar het bureau van de Britse hoge com missaris om te protesteren tegen de beperking van bewegingsvrijheid, gisteren opgelegd aan Joshua Nko- mo, de leider van de Afrikaanse na tionalisten en nog drie negerleiders. Tientallen betogende negerinnen werden gearresteerd. MOSKOU. Heinz Wurtzel, de cor respondent van het Westduitse pers bureau D.P.A., is vrijdag uit Mos kou vertrokken. Het ministerie van buitenlandse zaken van de Sowjet- Unie gelastte hem binnen vieren twintig uur het land te verlaten. Deze maatregel stond in verband mot het' onjuiste bericht inzake de dood van premier Chroesjtsjov. het gezelschap om de rectoren on derdelen van het memorandum te verduidelijken. Om half twee bevestigde de mi nister van justitie, P. Vermeylen, officieel, dat de Belgische artsen hun staking onmiddellijk ingaand hebben beëindigd. DEN HAAG. - De Gereformeerde Kerken in Nederland zenden twee waarnemers naar de grote interna tionale vergadering van de Wereld bond van Pres-Byteriaanse en Ge reformeerde Kerken, die in augustus te Frankfurt in Duitsland wordt ge houden. Dit zijn prof. dr. D. Nauta uit Amsterdam en dr. O. C. Broek Roelofs uit Zuidlaren. DEN HAAG, 18-4. De 30-jarige havenarbeider C. H. P. F. uit Den Haag en zijn 23-jarige echtgenote zijn door de Haagse politie gearres teerd verdacht van opzettelijke be nadeling van 'hun bijna zeven maan den oud1 kindje. De baby overleed in de nacht van vijf op zes april aan ondervoeding. De ouders zullen voor de officier van justitie worden voorgeleid. Uit de verklaringen van de ouders is opgemaakt, dat tussen de echte lieden een bijzonder slechte ver houding bestond. De 'vader bemoei de zioh nergens mee en kwam alleen «thuis om te eten en te slapen. De vrouw 'heeft als reden voor de on dervoeding opgegeven, dat zij te weinig huishoudgeld van haar man kreeg om babyvoeding te kunnen kopen. Ingezonden mededeling HALF AND HALF SHAG MOSKOU, 17-4. Sowjet-premier Nikita Chroesjtsjov, die vrijdag op zijn zeventigste verjaardag als een nationale held gehuldigd is, heeft in een toespraak een in zekere zin vriendelijk gebaar aan het adres van de Chinezen gemaakt door te belo ven, dat de Sowjet-Unie de betrek kingen met hen niet zal verbreken. Maar hij zei ook, dat de Sowjet- Unie, terwijl zij de deur altijd zou openlaten voor toenadering en be grip, nimmer zal toegeven waar het grondbeginselen betreft. Nadat hem Rusische onderschei dingen waren uitgereikt zei de ja rige regeringsleider in een toespraak dat zijn ouderdom hem niet in zijn werk zou hinderen en dat gewe tensvol leven in een voor de ge meenschap iemand de grootste vreugde schenkt. Vervolgens ver klaarde hij: „Wij hebben altijd vast- Hij begon het artikel te lezen, dat drie volle bladen besloeg, waartussen de foto's. Zo, dus het was een soort parodie op het Engelse televisiepro gramma: Eén dag koning. De uitge ver van het blad zou eens in de maand iemand in de gelegenheid stellen zijn hartewens te vervullen. Jan Stuurman, de bekende puzzelaar uit Bergheide, genoot de eer het spits af te bijten. Zijn dame voor deze avond was freule F. van W., die om begrijpelijke redenen verder onbe kend wenste te blijven. Regel voor regel las hij het ver slag en aangezien hij alleen maar een bedankbriefje had geschreven, lag het voor de hand, dat het blad de gegevens van Fennie ontvangen had, want het hele verloop van de avond werd gememoreerd. Gelukkig was Fennie zo kies geweest om over het afscheid na afloop van de avond geen details te noemen. Na het lezen had hij toch een on voldaan gevoel. Nu ja, in die repor tage stak geen kwaad. Dat hij in middels geen fabrieksarbeider meer was, konden ze bij dat blad niet we ten. Maar hij had het toch wel fat soenlijker gevonden, als men hem eerst de reportage ter inzage zou hebben gegeven. Van de gebruiken in dergelijke gevallen wist hij niet veel, maar beleefdheidshalve had men hem toch wel van te voren kun nen inlichten. Enfin, met enkele da gen kwam hij toch nog een keer in de buurt van Leiden en dan wipte hij wei even aan. Een woordje spre ken met die meneer Bakker, de or ganisator van deze stunt. Aan de andere kant was het wel leuk. Als hij er maar niet door in moeilijkheden kwam met zijn werk. LAND- EN TUINBOUW Het belangrijkste bezit van een boer is zyn land. Voor hen die de tentoonstelling „Het Landbouwwerktuig" dit jaar hebben bezocht, zal het wel duide lijk zijn, dat het onmogelijk is om hier een opsomming te geven van alle nieuwigheden op het gebied van de mechanisatie. De zeer grote ver scheidenheid van machines maakt het zeker niet gemakkelijk om hier uit een keuze te doen. Men zal zich dan ook wel terdege moeten laten voorlichten. Wat wij wel kunnen is hier een onderdeel van de mechanisatie te bespreken en wat onze aandacht ge trokken heeft is, het tegengaan van structuurbederf. Vele boeren zijn nog lang niet doordrongen van het feit hoe erg structuurbederf van hun grond wel is. Dit geldt niet aleen bij de voor jaarswerkzaamheden, maar vooral in de herfst, wanneer de omstandighe den dikwijls niet zo gunstig zijn. Als men structuurbederf kan voor komen moet men dit beslist niet la ten, aldus een gezegde van ir. Bak ker Arkema, de Rijkslandbouwcon- sulent voor landbouwwerktuigen. Tijdens de beproeving van de „Ny- labourband" op de „Oostwaard- hoeve" in Slootdorp is volgens het I.L.R.-bulletin duidelijk gebleken dat dit profiel méér trekkracht heeft omdat de faktor „slip" hierbij tot het minimum is beperkt. Daarom is de „Nylabourband" van zeer groot belang om het zq ge vreesde structuurbederf tegen te gaan. De mechanisatie in de landbouw gaat verder, ja is zelfs door gebrek aan arbeidskrachten een dringende noodzaak geworden. Ongetwijfeld zal hierdoor het voorkomen van structuurbederf van de grond in de toekomst nog meer aandacht vragen. De 38-jarige mevrouw Jerrie Mock heeft als eerste vrouw een solovlucht rond de wereld gemaakt. UTRECHT, 17-4. De Algcmccne Nederlandse Agrarische Bedrijfs- bond gaat een wetenschappelijk on derzoek instellen naar de vraag of procentuele loonsverhogingen wel billijk zijn en of het juist is dat door deze procentuele verhogingen de in komensverschillen steeds groter wor den. gehouden aan onze Marxistisch- Le ninistische standpunten en zullen dat ook blijven doen. Wij zullen ons niet op de borst slaan over onze succes sen, maar wij zullen vechten en door gaan, niet om de betrekkingen af te breken met hen waarmee wij nu niet in volledige eenheid leven, maar om altijd een gelegenheid te behou den voor toenaderingen en begrip". ,Maar dit moet niet worden be reikt door concessies in beginselen maar door een juiste verklaring en interpretatie van de Marxistisch- Leninnistische leer", zo voegde hij eraan toe. Een gedeelte van Chroesjtsjovs toespraak tijdens de plechtigheid in het Kremlin werd uitgezonden door Radio-Moskou, maar de pas sage over China werd pas enkele uren later door het persbureau Tass openbaar gemaakt. China werd niet met name genoemd. 37 Feuilleton door B. J. ten Wesepe Waarom ook uitgerekend er de na druk op leggen, dat hij een gewone fabrieksarbeider was. Zijn er ook on gewone fabrieksarbeiders De volgende dag ging hij naar een paar zaken in de buurt van Berghei de en tot zijn grote opluchting her kende geen der chefs hem vanwege de reportage in de illustratie. Dus dat viel mee. Vrijdags reed hij na het eten nog even naar Zeist. Daar was een zaak, die hij in de avond wilde bekijken, omdat hij van mening was, dat er iets mankeerde aan de verlichting. Lien ging winkelen en toen hij op het punt stond te vertrekken, keek hij naar Stien, die Verveeld zat te roken en begon te lachen. „Waarom ga je niet mee Haar blik verhelderde in eens. „Ja, waarom eigenlijk niet Vinden jul lie het goed Ze keek haar ouders ,aan en Hoekstra, die de krant las, knikte afwezig. „Als-ie je maar weer heel thuis brengt". „Ik zal voor alle zekerheid wel een tube lijm kopen", beloofde Jan droog. Aangezien mevrouw Hoekstra even min bezwaren had, reden ze even la ter in de schemering het stadje uit. „Vind je het leuk?" vroeg hij. „Bij jou is het altijd prettig", er kende Stien eerlijk. „Nooit geweten, dat jij zo goed kon rijden, meneer tje". „Ik kan nog veel meer bijzonder goed". Ze keek hem lachend aan. „Bij voorbeeld „Vrijen". Ze knikte. „Dat weet ik uit onder vinding. Nee, houd je handen maar nan hol; stuur. Ik kom hot liefst weer heelhuids thuis". BOCHUM, West-Duitsland. 18-4. In de Westduitse plaats Bochum wordt thans een proces gevoerd te gen de 63-jarige voormalige SS-ser- geant Hermann Blache, die er van beschuldigd wordt in de afgelopen oorlog in Polen met eigen hand ruim honderd joden te hebben ver moord. Voorts is hem medeplichtig heid aan het vermoorden van 6.110 mensen ten laste gelegd. Tegen Blache werd getuigd dooi de Amerikaanse jood Simon Ber- singer, die verklaarde dat Blache zijn grootmoeder levend had ver brand en vier van zijn bloedver wanten had laten doodschieten. De joodse gemeenschap in Rome, die zegt de oudste van de buiten Pa lestina levende joodse bevolkings groepen te zijn, heetf vrijdag een klein museum geopend waarin een beeld wordt gegeven van haar twee duizend jaar oude geschiedenis. KERKNIEUWS Generale Synode der Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) ROTTERDAM. De generale synode van de gereformeerde kerken (vrij gemaakt) heeft met 19 tegen 11 stemmen besloten de brief van de generale synode van de gereformeer de kerken van Apeldoorn 1961, waarin betreurd wordt dat het niet tot samenspreking kon komen, niet te beantwoorden. Het voorstel dit schrijven te beantwoorden, inge diend door ds. Wiskerke te Middel burg en dr. Bremmer te Enschede, werd namelijk met deze stemmen verhouding verworpen. De brief werd voor kennisgeving aangenomen Dit besluit viel in de tweede zit- tingsweek van de synode van de ge reformeerde kerken (vrijgemaakt) in Rotterdam. De zitting is verdaagd tot dinsdag. Dit heeft de voorzitter van de A.N. A.B., de heer S. van der Ploeg, tij dens een in Utrecht gehouden ver gadering van de vakgroep landbouw van de bond meegedeeld. Hij kon digde deze studie aan naar aanlei ding van opmerkingen van een lid uit Friesland, die stelde dat bij een loonsverhoging van tien procent iemand met een inkomen van 6.000 gulden slechts 200 gulden overhoudt, wanneer tweederde van de verho ging teniet wordt gedaan door prijs verhogingen, maar iemand met een inkomen van 20.000 gulden zou vol gens hem 1.600 gulden overhouden. De A.N.A.B.-voorzitter had. begrip voor deze op gevoelsoverwegingen gebaseerde bezwaren tegen de loon politiek, doch hij gaf in overweging rekening te houden met de progres sie van de belastingen, de procent- tuele inhoudingen voor allerlei soci ale voorzieningen, de sterk nivelle rende invloed van de kindei-bijslag, de ziektekostenverzekering en ande re faktoren, die het leven van de beter betaalden duurder maken. Overigens meende de heer van dei- Ploeg dat er ook nog een stimulans moet'zijn om in de wereld vooruit te komen. Al deze factóren werken op elkaar in en men kan de maat schappijverhouding niet veranderen door een kleine correctie in het loonsysteem aan te brengen. Toch wilde de heer van der Ploeg wel eens wetenschappelijk vastgesteld zien, wat er van de klacht waar is. Als uit deze studie mocht blijken dat er een vorm van waarheid in zit, dan zal de A.N.A.B. het N.V.V. attent maken en verzoeken met deze ziens wijze rekening te houden. „Stien, meid, ik voel me een ko ning riep hij uitgelaten. „Ook dat weet ik. Sinds je die avond op stap bent geweest met die freule". „Achdat bedoel ik helemaal niet, diertje. Ik bedoel jou. Als we straks klaar zijn, rijd ik naar een heel,rustig plekje en dan ga ik je eens lekker knuffelen, weet je „Makkelijk, he Zo'n wagentje. En Stien zal het maar goed vinden". „Je hebt er vast geen hekel aan". „Misschien niet. In het uiterste ge val kan 'ik altijd nog uitstappen". Hij haalde zijn voet van de gas- pendaal en de wagen verloor meteen snelheid. Hij keek haar verbaasd aan en vroeg: „Ben je dan bang voor me Ze klopte even op zijn arm. „Wel nee, jongen, dat is maar een grapje, hoor. Je weet best, hoe ik over je denk, niet „Ik ben kort van memorie, Stien. Zeg het nog maar een keer". „Ik denk er niet aan. Daar wor den jullie maar verwaand door". „Straks zal ik je wel krijgen, wacht maar, lief diertje". „Je kunt me waarschijnlijk alleen maar blij maken". In Zeist liepen ze rustig langs de etalages en bekeken alles goed. ,,'t Komt reuze mooi uit, dat jij bij me bent, Stien. Als die chef ons ziet, d§nkt hij aan een toekomstig echt paar, die naar meubelen kijkt. Dat komt wel zo goed uit". „Zeg", zei Stien opeens, „verschil lende artikelen zijn hier goedkoper dan bij ons in het Meubelpaleis. Kijk dat rieten stoeltje met dat groene kussen. Staat hier voor 28,75 en vo rige week stond het bij ons voor 32,50. Precies hetzelfde". Jan herkende de stoel, want het was een der produkten van de V.N. M. Overal waren deze stoeltjes voor 28,75 geprijsd. Als het Meubelpaleis er meer voor rekende, dan was men abuis. „Ik zal volgende week wel eens kijken. Vandaag of morgen moet ik er toch heen". (Wordt vervolgd). UTRECHT, 17-4. De voorzitter van de Algemene Nederlandse Agra rische Bedryfsbond, de heer S. van der Ploeg, is van oordeel dat in de veehouderij haast moet worden ge maakt met de arbeidstijdverkorting, wil Nederland zijn naam als zuivel - land kunnen handhaven. Op een in Utrecht gehouden ver gadering van de vakgroep landbouw van deze bond, die werd ingelicht over de stand van zaken betreffende het mantelcontract voor de C.A.O. akker- en weidebouw en veehouderij zei de A.N.A.B.-voorzitter, dat in de veehouderij thans de kleinste helft van de 900 uren achterstand per jaar is ingehaald. Voor de in door snee 460 uren die nog resten alvo rens de als doel gestelde arbeids tijd van 2.340 uur per jaar, of wel de 45-urige werkweek in de veehou derij is bereikt, gaat volgens de heer van der Ploeg de strijd nu beginnen. Hij vermoedt evenwel dat, als daar voor weer zes jaar nodig zijn, er nog maar weinig animo zal zijn om in de veehouderij te gaan werken. El- zijn volgens de A.N.A.B.-voorzitter al tekenen die er op wijzen dat men geen zin meer heeft „zolang onder de koe te zitten'. Overigens zijn in het nieuwe mantelcontract voor de vee houderij 26 vrije weekends verdis conteerd. In zes jaar bedroeg de ar beidstijdverkorting in de veehoude rij driemaal zoveel als in dc indus trie. Veel gunstiger noemde de heer van der Ploeg de in de akkerbouw bereikte resultaten. De volledige vijfdaagse werkweek is in deze sec tor, met uitzondering van Limburg (45 vrije weekends) bereikt, alsmede een gemiddelde werkweek van 45 uur. In de akkerbouw en de vee houderij werd voor de 70.000 daarbij betrokken werknemers voorts een loonsverhoging bereikt van gemid deld 28 tot 32 cent per uur, 3 cent minder dan de landarbeidersbonden hebben gevraagd. PARIJS, 18-4. Generaal de Gaulle de 73-jarige president van Frankrijk heeft in Parijs een prostaatoperatie ondergaan. Zijn toestand wordt offi cieel zeer bevredigend genoemd. Verwacht wordt, dat hij tien dagen in het ziekenhuis zal blijven. Enkele maanden geleden was al tot de ingreep besloten. De zoon van de generaal, kapilein-ter-zee Philip pe dc Gaulle, heeft zijn vader zater dag enkele ogenblikken bezocht. Me vrouw de Gaullo heeft de gehele dag in het ziekenhuis vertoefd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5