PLEIDOOI IN STATENVERGADERING TOT BEHOUD VAN ZEKERE KERN-FACILITEITEN VOOR /P RIK/PK Elf doden bij ongelukken in Belg. Limburg STAD EN EILAND Hatfield's raad zag - voor vertrek - nog de Deltawerken Ongerustheid over standpunten staatssecretaris Bakker (Van een medewerker) MIDDELBURG, 18-4. Leden van Provinciale Staten van Zeeland heb ben in de vrijdag gehouden vergade ring aangedrongen op het behoud van zekere kerntaciliteiten voor Zie rikzee en Sint Maartensdijk binnen het nieuwe regionale industrialisa tiebeleid, dat voor de komende vier a vijf jaar moet worden vastgesteld. Men toonde zich in de Staten on gerust over de standpunten van de staatssecretaris van economische za ken tijdens zijn bezoek aan Zeeland. Hij stelde toen, dat het aantal ont wikkelingskernen in Nederland tot ongeveer de helft zal worden terug gebracht en liet doorschemeren, dat Zierikzee en Sint Maartensdijk hun kernfaciliteiten wel eens zouden kun nen verliezen. Ook bij de eventuele aanwijzing van Goes alls kernge meente zette de heer Bakker nog een vraagteken. Terneuzen en 'het Sloe zullen de trekpaarden van de Zeeuwse economie moeten worden. De heer C. F. v. d. Peijl (CHU) zei, dat de industrialisatie in Zierikzee de laatste jaren aardig is aangesla gen. De bevolking was zich goed aan het instellen op de nieuwe ontwik keling. Het gevaar dreigt, dat straks door de nieuwe verbindingen ar beidskrachten zullen worden wegge zogen wanneer fhet eiland straks zelf op industrieel gebied minder te bie den heeft. De drie kernen Goes, St. Maartensdijk en Zierikzee zijn nog te jong om de ontwikkeling nu al af te remmen. Drs. Th. J. Westerhout (P.v.d.A.) achtte bepaalde vormen van tege moetkoming voor Zierikzee en St. Maartensdijk wenselijk. Hij betreur de het, dat vertegenwoordigers van Schouwen-Duiveland en Tholen geen gelegenheid 'hebben -gehad' de staats secretaris hun mening kenbaar te maken en stelde vast, dat de indus triële ontwikkeling 'hier nog maar nauwelijks is gestart. In het noor den van het land is 'de aanwijzing van kernen al omstreeks 1950 begon nen, in Zeeland pas in 1959. Gedeputeerde jhr. mr. T. A. J. W. Sohorer ging namens 'het college van G.S. diep op deze materie in. G.S. staan cp het standpunt, dat Zee land een actieve vestigingspolitiek nodig heeft en concluderen, dat geen verzwakking, maar een versterking van het industriële vestigingsbeleid nodig is. Het college zag liever een differentiatie van de faciliteiten voor industrievestiging. De grote groei polen kunnen uitsluitend werken in een geografisch aaneengesloten ge bied. Dit betekent dat een kortslui ting kan ontstaan in Noord Zeeland. De heer Schorer aöhtte het onge wenst, dat tussen Midden Zeeland en het uitstralingsgebied van Rotter dam op industrieel gebied niets of weinig komt te liggen. Schouwen - Duiveland mag naar zijn mening niet alleen op recreatie zijn aange wezen.. De gedeputeerde wees op het gevaar van de zuigkracht van de randstad. Hij meende, dat het verlenen van zekere faciliteiten aan St. Maartens dijk en Zierikzee financieel tot de mogelijkheden behoort, omdat slechts een klein gedeelte van 'het geld, dat de grote groeipolen Sloe en Terneu zen vragen al voldoende zou zijn. We zouden in Zeeland, zei de heer Schorer verder, moeten komen tot 'een assortiment van industrieterrei nen en een geheel van zeer diverse vestigingen kunnen opvangen. Het beraad mot de staatssecretaris is neg niet afgesloten. G.S. zijn in de gelegenheid voor een 'beslissing ge nomen wordt een afgex*onde mening over het kerrtbelëid voor Zeeland naar voren te 'brengen. De heer Schorer zei ten slotte, dat Reddingsboot „Koningin Juliana" ingeschakeld bij grote Rode Kruis kolonne-oefening BURGIISLUIS, 20-4. - Er heerste zaterdagmiddag een ongewone druk te rond de anders zo stille haven van Burghsluis. Talrijke E.H.B.O.-ers lie pen er rond, waarbij vooral de keu rig geüniformeerde damesafdeling opviel. Een groot aantal brancards lag gereed en weldra werd het dui delijk dat een grootse oefening werd voorbereid. Bjj de reddingsmij. was namelijk bericht binnengekomen dat er een rondvaartboot met kinderen cp tie Oosterschelde was ontploft en er werd dringend hulp gevraagd. De R.K.-kolonne werd snel gewaar schuwd, de bemanning der redding boot onder schipper J. Minneboo werd verzameld en al spoedig was alles op het havenplateau gereed. De oefening stond onder leiding van de plcegccmmandant de heer A. de Rij ke bijgestaan door de plaatsvervan gend ploegleider de heer J. Tuinman. Van de Reddingsmij. was aanwe zig de inspecteur de heer B. de Jonge en daar de gemeente Rotterdam ook belangstelling had voor deze oefe ning was de heer B. Balkker, chef vervoer der G.G.D. uit Rotterdam mede aanwezig. Ook loco-burge meester Vis stelde zich van een en ander op de hoogte. De heer Bakker deelde mede dat de G.G.D. wel mo gelijkheden ziet in 'het op 'deze ma nier helpen van slachtoffers bij der gelijke ongelukken. Voorheen was het de rivierpolitie die hier de red dingsacties uitvoerde. Speciaal voor Europoort wordt deze manier 2eer belangrijk, vooral doordat de red dingboot van Hoek van Holland vlak bij 'komt te liggen. Voor deze oefening kreeg men de beschikking over het vlaggeschip der Kon. Zuid-Holl. Mij. tot Redding van Schipbreukelingen, de „Koningin Ju liana". Reeds aan de wal weiden de patiënten, leerlingen der hoogste klasse van de Prinses Beatrixschool uit Haamstede verbonden en op brancards gebonden. Voorzichtig werden ze aan boord gedragen en benedendeks op de daarvoor aanwe zige plaatsen geborgen. De „Konin gin Juliana" heeft voor dergelijke slachtoffers speciale steunen waar mede de 'brancards kunnen worden opgehangen. Het was dan ook spoe dig vol benedendeks en zelfs boven de beide dieselmotoren hingen bran cards met slachtoffers die alles van de vrolijke kant bekeken. Geheel vol Twintig^ liggende en vijf lopende patiënten zorgden weldra, dat de machinekamer, .het reddings- en het manschappenverblijf goheel vol wa ren. De boot koos hierna zee en richtte de steven naar de Noordzee. Gelukkig stond er maar een zuchtje wind zodat het een plezierreisje werd voor de jongens en meisjes. Na een half uurtje in hun ongemak kelijke houdingen te hebben ver toefd werden de vele meters ver hand verwijderd en konden de leer lingen naar hoven komen om te ge nieten van dit buitenkansje om met de nieuwste aanwinst op reddings- gebied eerts mee te imogen varen. Tot aan de eerste boei 'in het West gat ging de tocht en daar werd ge keerd. Inmiddels was de 'koffie bruin en 'deed zich 'hier, ver van de Schouwse 'kust, lekker smaken. Teruggekeerd in de, haven werden a'lle patiënten geregistreerd waarna men gezamenlijk vertrok naar cafe taria „De Westhoek" waar de meis jes en jongens nog een consumptie ontvingen. SPORT SCHAKEN Zierikzeese schakers speelden in Gent Een aantal afgevaardigden van de Zierikzeese Schaakvereniging heeft zaterdag in Gent deelgenomen aan een massale schaakstrijd tegen de Belgische schakers. Er bestond eers grote deelname uit geheel Zeeland. De Zeeuwen behaalden de overwin ning met 22%-28%. De resultaten van de deelnemende Zierikzeese schakers waren als volgt: ii\ J. J. Elzerman (wint), M. J. Enzlin (wint), A. J. Scheele (wint), R. A. Huneman (remise), P. C. Tak (wint), Jan Elzer- man (wint) en Koos v. d. Heuvel (verliest). Uit deze uitslagen blijkt wel dat de Zierikzeese ploeg tevre den mag zijn over het geleverde aan deel in deze Zeeuwse overwinning op onze zuiderburen. KORFBAL Zeemeeuwcn-Burgh 1-7 Burgh heeft zaterdag in de uit wedstrijd tegen Zeemeeuwen een duidelijke overwinning behaald. Dit seizoen komt Zeemeeuwen met een verjongde ploeg uit, D. Braam en J. van Dongen zijn niet meer in dit twaalftal opgesteld. Met deze jonge re ploeg zal Zeemeeuwen zeer zeker na een inspeelperiode successen we ten te behalen. Tegen Burgh waren ze zaterdagavond nog niet opgewas sen. In een sportief treffen moesten ze de eer aan de groen-witten laten. Het was al spoedig 0-1 door een mooi doelpunt uit een doorloopbal van aanvoerder Kloet. In deze be ginperiode kon Zeemeeuwen goed mee en het was M. van Dongen die de gelijkmaker in de mand kon de poneren: 1-1. Na de vakverwisseling was het A. v. d. Weel die aan alle blauw-witte illusies een einde maak te en binnen het eerste kwartier was het 1-3, het eerste doelpunt uit een doorloper en het tweede uit een ver schot. Voor de rust werd het nog 1-4 door een goed doelpunt van mevr. Krijnse Locker*-v. d. Weel. Vlak na de rust miste Corrie van Nieuwenhuijze een strafworp. Maar ten Hanse bracht de stand op 1-5. In de beginopstelling miste ook M. van Dongen een strafworp. Beppie van Dijke was de maker van het zesde Burgh-doelpunt en hierop miste ook Piet Quaak een strafworp. De eind stand 1-7 werd bereikt door een tweede doelpunt van Beppie van Dijke. Volgende week speelt Burgh thuis tegen Z.S.C. MAASTRICHT, 19-4. In Belgisch Limburg z(jn zondagavond bij twee verkeersongelukken elf personen om het leven gekomen en vijf gewond". Op de weg Bilsen-Genk, onder de gemeente Zutendaal, is op een kruis punt een oude personenauto afkom stig uit Genk in botsing gekomen met een tegenligger uit Asch. Dc auto uit Genk geraakte links van de weg, reed tegen een boom, kwam weer op de rijweg en reed 150 meter verder rechts tegen een boom. Van de acht inzittenden werden vier personen uit de wagen geslingerd; zij waren op slag dood. Van de vier overige inzit tenden werden er drie dood in de wagen aangetroffen. De achtste is op weg naar het ziekenhuis overleden. De slachtoffers, vijf mannen en drie vrouwen, zijn Turken, vrij jong en woonachtig in Genk. In Mielen, nabij St. Truiden, zijn zondagavond twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. In een van de wagens zaten drie man nen, Belgen tussen de 20 cn 32 jaar, die bij de botsing op slag dood wa ren. In de andere wagen zaten een man, vrouw en drie kinderen uit Le ven, die ernstig gewond werden. De slachtoffers kwamen uit Bcrgwaren. voor G.S. de standpunten van de staatssecretaris ten opzichte van de Zeeuwse kernen nieuw waren. Wan neer het college geweten had in welke richting de gedachten van de heer Bakker zouden gaan zou ge tracht- zijn ook Zierikzee en Sint Maartensdijk een plaats te geven in het programma van dit overladen tweedaags bezodk. ZIERIKZEE Vijftig jaar A.N.G.B. Vrijdag 24 april aanstaande zal in het Verenigingsgebouw 't Vrije de feestelijke herdenking plaats vinden van het vijftigjarig bestaan van de afdeling Zierikzee van de Alg. Ned. Grafische Bond. Namens het bonds- bestuur zal de jubileumviering van de Zierikzeese grafische werkers bij gewoond worden door de secretaris, de heer W. H. Rellage. Aan het be gin van de avond zal de voorzitter van de gouden afdeling, de heer C. J. Manni, een herdenkingstoespraak houden. Verder staat op het pro gramma een filmprogramma, te ver zorgen door de filmdienst van „Het Vrije Volk". Vergadering N.C.V.B. Onder leiding van de presidente mej. zr. E. C. de Ruijter 'hield de afdeling Zierikzee van de N.C.V.B. de maandelijkse ledenvergadering. Na opening van de vergadering op de gebruikelijke wijze deelde de presidente o.a. mee dat enige leden en bestuursleden onlangs een bezoek brachten aan de ohronisöhe zieken aan boord van de „Pioter Caland" tijdens het bezoek van dit schip aan Zierikzee. Voor de toen aangebeden surprise werd in de pauze een col lecte -gehouden. Hierna sprak ds. G. Zonnevelld uit Kerkwerve over het onderwerp „De Jehova's getuigen". Na' zijn lezing beantwoordde spr. enige gestelde vragen, waarna hij de vergadering Sloot met dankgebed. Vergadering Alg. Ned. Bond van Gepensioneerden Onder voorzitterschap van de heer M. Haverhoek vonld vrijdagmiddag in het Ned. Berv. Verenigingsgebouw de jaarlijkse ledenvergadering plaats van de afdeling Schouwen-Duive land van de A'lg. Ned. Bond van Gepensioneerden. In zijn openings woord schetste de voorzitter het af gelopen jaar als een periode van spanningen op pensioengebied. „We 'hebben een jaar van mee- en tegen vallers aChter de rug", aldus de heer Haverbock, die voorts zei dat voor al voor de eenvoudige 'mensen veel van wat de pensioenen betreft in duister gChuld blijft. Om de nog heersende onvolkomenheden van hot huidige pensioenbestel te overwin nen, aldus 'de voorzitter, zal nog veel strijd geleverd moeten worden. De afdeling Schouwen-Duiveland telt momenteel 171 leden. Staande werd een minuut stilte in acht ge nomen ter herdenking van de 13 le den die gedurende het afgelopen jaar kwamen te overlijden. Na -het openingswoord door de voorzitter sprak de heer M. M. J. v. d. Welle, als vertegenwoordiger van het hoofdbestuur, over 'het onder werp „Onze pensioenen", waarin een nadere uiteenzetting werd gegeven over een door 'de Bondté voeren actie, o.a. betreffende de welvaarts vastheid van de pensioenen en de ziektekostenregeling. Voorts gaf de heer v. d. Welle 'een duidelijk over zicht van de bedragen die 'de ver schillende categorieën 'gepensioneer den ingevolge de -nieuwe regelingen 'kunnen verwachten. Het bestuur van de afd. Schou wen-Duivelanld is thans samenge steld als volgt: M. Haver hoek (voor zitter), P. J. ten Haaf (secr.), F. Schell (penningm.) en W. Jonker (Brouwershaven) en P. A. van Duin (Bruinisse), leden. De 'heer A. Sies trad in deze vergadering af als se cretaris en werd door de voorzitter dank gebracht voor zijn verrichte werkzaamlhed'en. In de kascommissie werden benoemd de heren J. Vier gever en W. N. Sdhiettékat'te. Tót afgevaardigden naar de algemene vergadering te Utrecht werden be noemd de heren M. Haveiihoek, W. Jonker en P. A. van Duin. Lions Club Schouwen-Duiveland Wü vernemen dat op 2 mei aan staande in het stadhuis de plechtige uitreiking zal plaats vinden van het charter van Lions International aan dc Licns Club Schouwen-Duiveland. Het charter zal worden uitgereikt dcor de gouverneur van district 110- Ncderland van Lions International, mr. Ph. Loggers. Na de plechtigheid zal er ten stadhuize een ontvangst plaats vinden door het gemeentebe stuur. RENESSE Stoffelijk overschot J. M. de Nooijer ter aarde besteld Vrijdag, op de dag van de teraarde bestelling, bleek nog eens overduide lijk welk een belangrijke plaats dc heer J. M. de Nooijer in de harten van de Renessenarcn heeft ingeno men. Talrijk waren de gevoelens van rouw, die met het halfstok uithangen van de nationale driekleur tot uiting werden gebracht. Bijzonder groot was ook de belangstelling bij dc uit vaart die van het Dorpshuis uit plaats vond. Ondex* hen die de baar volgden be- vondbn zich om. de loco-burgemees ter van Westerschouwen de heer P. L. Vis en de beide wethouders de heren L. v. d. Klooster en A. Dale bout, de t>ud-burgcmecstcrs van Re- ncsse de .heren W. H. Sdholdër cn G. F. Lunsingh Tonokens, prof. dr. J. Bocgearts van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek, tal van onderwijskrachten cn vertegen woordigers van diverse verenigin gen en instellingen. Het waren de met een rouwrand om hun aim ge- uniformeerde leden van het fanfare korps „Luctor et Emergo" van het bestuur waarvan de overledene 34 jaar (waarvan 32 jaar als voorzitter) deel uitmaakte, die hun voorzitter vanaf het Dorpshuis naar zijn laat ste rustplaats droegen. Een schat van bloemstukken op een tweetal baren, gedragen door leden van „Luctor et Emergo", Oranjevereni ging „Juliana", Groene Kruisvereni ging Renesse, Noordwelle en Seroos- kerke en de Culturele Vereniging maakten deel uit van de stoet. Ter nagedachtenis werd aan de geopen de groeve nog eens door tal van sprekers belicht welk een grote hoe veelheid verdienstelijk, werk de overledene ten bate van de gemeen schap, niet alleen -te Renesse maar ook ver daarbuiten, op geheel on baatzuchtige wijze in zijn welbesteed leven heeft verricht. Wai-me woor den van waardering werden ook door velen gesproken voor de spon tane vriendschap, die zij steeds had den genoten. De loco-burgemeester de heer P. L. Vis voerde het woerd namens de gemeente Westerschou wen; de heer M. C. v. d. Bout na mens „Luctor et Emergo", Culturele Vereniging en als vriend; de heer Heering namens de Lions Club afd. Schouwen-Duiveland; pi-of. dr. Boo- gaerds namens de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek; de 'heer M, Geluk namens de Groene Kruisvereniging; dokter J. H. Met mans namens de Stichting Zieken verpleging Schouwen-Duiveland; oud-burgemeester W. H. Schelder als vriend; de heer J. L. Kristelijn namens 'het personeel van de open bare lagere school te Renesse en de heer A. C. de Jonge namens de N. O.V.-afdleling. De begrafenis werd geleid door de Ned. Herv. predikant ds. F. Don uit Burgh, die een korte dien9t in het sterfhuis verzorgde en aan de 'groeve Psalm 23 voorlas. Na mens de familie dankte een broer van de overledene voor de betoonde belangstelling. BRUINISSE Vergadering gemeenteraad De raad van de gemeente Brui- nisse zal op vrijdagavond 1 mei in openbare vergadering bijeenkomen. Op de agenda staat onider meer, het treffen van verkeersmaatregelen t.b. v. de Meidoornstraat. Men wil deze straat verbieden voor gemotoriseerd verkeer op meer dan twee wielen. Verder moeten worden vastgesteld de vergoedingen ing. art. 103 van de Lager Onderwijswet 1920 t.b.v. de school voor bijzonder onderwijs en een wijziging in de bezoldigiwgsver- ordening gemeewtepersoneel 1964. Verder komt aan de orde de ver vanging van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zorg en vervanging daarvan in de regeling volgens de Algemene Bijstandswet. Nieuwe be palingen voor de bestrijding van ratten en muizen verdienen eveneens goedkeuring van de raad. Er is een voorstel de subsidie voor het Struc tuurplan Drie-provinciëndam te ver hogen en een verzoek om medewer king als bedoeld in ant. 50 van de Kleuteronderwijswet. En ten slotte en dat zeker niet als onbelangrijkste punt de verkoop van grond in ver band met de bouw van Bogaerswo- ningen in Plan West. Cursus kunstmatige ademhaling Nu door de kranige redding, die onlangs door mevrouw v. d. Berg- Paape werd verricht en waarbij het leven van een vierjarig jongetje ge red werd, door toepassing van de mond-op-mond-mefhode kunstmati ge ademhaling, wel is gebleken van hoeveel belang de kennis van deze methode is voor een gemeente die aan drie kanten aan het water grenst, zal door het Rode Kruis te Bruinisse binnenkort een cursus ge geven worden waarbij men zich hierin kan bekwamen. De heer M. van Stee gaat weer varen De heer M. van Stee, die drie jaar geleden, door een ernstig ongeluk, zijn beide benen verloor, gaf na zijn entslag uit het ziekenhuis blijk van een doorzettingsvermogen en een mentale volharding die met zoveel succes werd bekroond, dat hij van totaal invalide zich weer wist op te werken tot een volwaardig lid van de samenleving. Tijdens zijn ongeluk, woonde hij, gekomen van Yerseke, te Bruinisse en niet alleen de gehele Bruinisser samenleving, maar door interviews met redakteuren van geïllustreerde bladen, leefde geheel Nederland met hem mee. Rinus was een schipper in hart en nieren en juist dat feit, dat hij weer ging varen, sprak tot het lezend publiek. Toch verliep toen dit experiment niet voor honderd pro cent naar wens en het einde van het lied was, dat Van Stee de „Bru 23" verliet en vertegenwoordiger werd voor een motorenfabriek. Deze zo mer verhuisde hij van Bruinisse naar Harlingen. Toch is de roep van het water blijkbaar te sterk geweest, want de vertegenwoordiger Van Stee heeft thans zijn grote auto waarmee hij zijn cliëntèle, de vissers in geheel Nederland, bezocht weer geruild voor een motormosselvaartuig. Hij wordt eigen schipper, zal tijdens de mossel zaadcampagne op mosselzaad vissen om dit te verkopen. Na de mossel zaadvisserij zal hij de garnalenkor aan boord brengen om in het noor den op garnalen te gaan vissen. Man kreeg ongeluk bij ramen lappen. De 46-jarige L. van Zuidland was zaterdagmoigen bezig in de Nieuw- straat te Bruinisse de ramen van zijn woning 'n goede beurt te geven. Hij gooide daarvoor waiter tegen de ruiten en om zich voor een nat pak te vrijwaren, stapte hij van het trot toir af, het van de ramen terugket- sende water aldus ontwijkend. Hij hield daarbij geen rekening met hel drukke verkeer en stapte onver hoeds voor de auto van de heer G. uit Kerkwerve, die gelukkig niet hard reed. Hij werd gegrepen, kwam op de motorkap terecht en werd vervolgens tegen de straatstenen ge smakt. Hij bleef bewusteloos liggen met een hevig bloedende wond bo ven het oor. Nadat dokter van Leeu wen eerste hulp had verleend, werd hij naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is redelijk. Contactavond Chr. Landbouwhuishoudschool De deze week gehouden contact avond met de ouders van de leerlin gen van de chr. landbouwhuishoud- schccl te Bruinisse was druk bezocht en ook enkele leden van het bestuur waren aanwezig. De binnenkomende ouders werden direkt op hun gemak gesteld, en terwijl een heerlijke thee- ccmplet werd geserveerd, was er ge legenheid met het onderwijzend per soneel te converseren over het werk van de leerlingen en hun gedragin gen op school. En na de thee-com plet volgden nog diverse andere lek kernijen uit de keuken, waar mejuf frouw Schouls de scepter zwaaide. Nadat velen een rondgang door de diverse lokalen hadden gemaakt, opende de direktrice, mejuffrouw Quant de eigenlijke avond en werd door een aantal meisjes een mode show gehouden van zelf vervaardig de kledingstukken. Als volleerde man -nequins werden de creaties aan het kijkgrage publiek getoond en ge showd. Daarna was het woord aan de heer Bijkerke van het gewestelijk arbeidsbureau te Zierikzee die een causerie hield over de mogelijkheden die voor de meisjes, die de school bezochten, open staan. Voor de leer lingen die alleen een primaire op leiding volgden, zijn deze mogelijk heden beperkter dan voor die meis jes die ook de assistentenklasse volg den. Deze laatsten kunnen verschil lende kanten uit, de Inas-opleiding, de kinderverzorging, het kapstersdi ploma en tal van andere specifiek vrouwelijke beroepen tot lerares aan een huishoudschool toe. Na deze leerzame voorlichting was er op nieuw gelegenheid tot gesprek met de leerkrachten. De avond werd door de heer Dankers gesloten. Laatste dag niet de slechtste (Van onze redakteur) ZIERIKZEE,. 17-4. - De gemeenteraad van Hatfield, die te Zierikzee een onvergetelijke week doorbracht, is met de nachtboot uit „de Hoek" zaterdag weer naar huis vertrokken. De laatste dag heeft men benut om nog zoveel mogelijk te zien van de Deltawerken en de trip langs de diverse projekten was ook ditmaal weer uiterst zorgvuldig voorbereid door het gemeentebe stuur van Zierikzee. Trouwens niet alleen door de gunstige weersomstan digheden cn de van de verschillende Zierikzeese gastvrouwen en -heren ondervonden vriendschap, maar vooral ook door de zeer zorgvuldige voor bereiding in het algemeen van deze week ten stadhuize, is het bezoek van Hatfield's raad een succes geworden. Het waren ontroerde Engelsen (cn dat zegt wel wat voor doorgaans wat koele Britten), die op een Rotterdams trottoir vrijdagavond afscheid namen van de kleine club Zierikzeese bege- leiders(sters), o.w. burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester. Omstreeks tien uur vrijdagmorgen was het onherroepelijk tijdstip aan gebroken voor de Engelsen Zierikzee vaarwel te zeggen. Uitgeleide gedaan door met name de gastvrouwen be stegen zij de voor de Gasthuiskerk geparkeerde bus, die eenmaal in beweging hartelijk werd uitge zwaaid door de achterblijvers. Men koerste daarop naar de Oostkop van de Grevelingendam, waar een bootje gereed lag dat het gezelschap over voer naar Goeree-Overflakkee's be kende punt de Hoek van Sint Jakob. Ock hier stond weer een bus gereed, die het gezelschap naar de brug in aanbouw over het Volkerak bracht, de belangrijke verbinding tussen het Zuid-Hollandse eiland en de vaste wal van Noord-Brabant. De brug be gint nu heel duidelijk te „ogen" en gerekend wordt dat het projekt me dio zomer 1964 gereed zal zyn. Intussen bleek dat de aanloopweg naar de brug nog in volle aanleg is. Dit werk de weg krijgt in verband met de begrijpelijke mogelijkheid van hoogwaterstanden een hooggelegen tracé wordt uitgevoerd door de aannemersmaatschappij Gebrs. Van den Heuvel te Zierikzee. De weg is nog niet gereed en wie de brug in aanbouw wilde zien moest enkele kilometers door mul zand heenspou wen, hetgeen de Engelse gasten ech ter met een vanzelfsprekend flagma hebben gedaan. gende 'indruk kreeg van de nieuwe roete, die straks Schouwen-Duive land met overig Nederland gaat ver binden. Dit wordt wel een (heel bij zondere toeristische weg. Afscheid te Rotterdam Na het zand uit de schoenen te hebben gelklopt ging het verder per MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 20-4. Aangevoerd totaaal 1693 stuks vee, te weten: 1204 vette koeien en ossen en 489 varkens. Prijzen per kilogram: vette koeien en ossen f 4,10-4,45, f 3,40-4,00, f 3,00- 3,20; varkens (levend gewicht) f 1,95- 1,90-1,85. Vette koeien en ossen: aanvoer korter; handel redelijk; vaster in prijs, prima's boven notering. Var kens: aanvoer kleiner; handel zeer kalm; teruglopende prijzen, prima vleesvarkens boven notering, zware varkens f 1,70-1,75, slachtzeugen f 1,60-1,65 per kilogram. bus op Rotterdam aan, eerst met vrij redelijke snelheid, later voetje voor voetje, omdat 'het spitsuur niet veel 'bewegingsvrijheid toeliet. Het duurde dan ook geruime tijd voor dat 'eindelijk 'de Maastunnel was 'be reikt. In het 'hart van 'de Maassta'd werd tenslotte op allerhartelijkste wijze afscheid genomen van de Hat- fieldse vrienden. Beloften briefcon tact te onderhouden werden vlot ge daan, evenals het uiten van de hoop elkaar spoedig weer 'te zien. Veel vuldig werden handjes -gedrukt en toen de kleine Zierikzeese groep, die de Engelsen op deze dag had begeleid al honderden meters was verwijderd, stonden de Hatfieldse vrienden nog te zwaaien. Een druk, maar uitermate geslaagd bezoek lag achter de rug. Het georganiseerd personeel van de K.L.M. op Kennedy-Airport in New York, dat zaterdag het werk heeft neergelegd, omdat de K.L.M. het collectieve contract niet wilde verlengen, gaat vandaag (maandag) voor de Nederlandse legatie in New York demonstreren. ROTTERDAM. De officier van jus titie bij de rechtbank te Rotterdam, mr. I. H. van de Roemer, heeft drie maanden hechtenis geëist tegen de 46-jarige chauffeur W. M. uit Mark nesse, wegens het veroorzaken van een verkeersongeluk waarbij drie personen om het leven kwamen. DEN HAAG. Om half zeven zon dagavond heeft een helikopter van de marine luchtvaartdienst een Deense visser die met een zware •hersenschudding bewusteloos aan boord was van de Deense E-695 op gehaald en naar het Bonifaciuszie- kenhuis in Leeuwarden gebracht. Afdeling Westerschouwen Ned. Ver. van Huisvrouwen bezocht Centrale Werkplaats te Zierikzee Naar Haringvlictsluis Na deze wat vermoeiende, maar interessante, trip, wachtte in Den Bommel een restaurant, waar de meegebrachte lunchpakketten sol daat werden gemaakt. Deze lunch verliep 'in een allerprettigste stem ming en overduidelijk 'bleek uit de gesprekken weer eens hoezeer de raadsleden uit Hatfiol'd met hun da mes van 'deze interessante cn vriend- schapsbcvorderen.de week te Zierik zee hebben genoten. Van Den Bom mel werd hot eiland Goeree Over- flakleee (alweer per 'bus) „'gedaan", 'tot aan het sluisprojökt in -het Ha ringvliet, het pompeuze werk in 'be ton en staal, 'dat jaarlijks duizenden toeristen trekt. Dank zij een vrien delijke geste van een bij de voor lichting werkzame ingenieur, wa§ het mogelijk per lift op te stijgen naar het vijftig motor ihoog gelegen 'bovensluisdck van hét enorme sluis projökt, vCaar men een magnifiek uitzicht had op de omgeving (Zierik- zeos' Monstertoren was duidelijk 1c zien) en men tevens een ovcrweldi- ZIERIKZEE, 17-4. Vorige week bradht een flinke groep dames van de Ned. Vei', van Huisvrouwen afd. Westerschouwen, een "bezoek aan de werkplaats voor minder validen te Zierikzee. Dc directeur van de werkplaats, de heer J. Pomper was zo welwillend de dames dn restau rant „Monidragon" hierover voor te lichten, onder het genot van een kopje thee. De heer Pomper gaf een duidelijk beeld over het ontstaan van deze werkzaamheden. In Zierikzee wer ken in deze werkplaats ongeveer 70 personen, die ook verzekerd zijn le gen ziekte cn ongevallen. In de werkplaats werken drie categorieën, nil.: diegenen die het prettig vinden om aldaar te werken; dc groep die eerst wel bezwaren had, doch na voorlichting tooh de stap ondernam en de greep die modelijden met zich zelf heeft en deze, de onwilligen dus, pas na een diepgaand gesprek zijn te overreden. In deze werk plaats spedlt de factor revalidatie een grote rol. De arbeïdsgeschikt- heid en de terugkeer in de maat schappij worden door 'deze «werk zaamheden ten zeerste bevorderd. Dc werkplaats voert nu verschillende opdrachten voor fabrieken cn in stanties uit. Het Rijk geeft 75 pet. op het locn van deze mensen, de ge meente 10 pot. cn de rest moeten ze er zelf bij verdienen. Tot in 1962 werd met verlies gewerkt, doch in 1963 werd een 'bescheiden winst ge maakt.. Het gaat dus de -goede kant uit. Over enige jaren hoopt men in een nieuw gebouwde werkplaats te 'kunnen verder gaan. Na beëindiging van de lezing volg de het bezichtigen van de werk plaats. De gedachte van matjes vlechten, dozen plakken en etikette ren kan wel vergeten worden, om dat. geheel andere werkzaamheden uitgevoerd worden. Zo zagen dc da mes de mensen bezig met het vol gens een «bepaald schema bundelen van televisietoestellen-bedrading, wat de vólle aandacht opeist van dc arbeidcrs(stcrs). Aan het einde van de rondgang dankte de presidente, mevr. de Vlieger-Pino dc heer Pom per hartelijk voor zijn uiteenzetting en de daaraan verbonden rondlei ding.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2