Huwelijk Prinses Irene op 29 april in Rome DE ZIERIKZEESCHE COURANT Koninklijke familie zal de plechtigheid niet bijwonen Aanslag op taxichauffeur te Vlissingen Dreigende taal van dr. Soebandrio KONINGIN, PRINS EN PRINSES TERUG IN ONS LAND Italiaanse artsen gaan staken MILITAIRE GROEP PLEEGT STAATSGREEP IN LAOS Verzetsfilm draait voor de schooljeugd Noord-Rhotlesië oriënteert zich over Nederlandse hulp ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Manmlag 20 april 196-1 120ste jaargang No. 19568 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. i. Bij de Vaate, iel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6, Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN AOVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderoag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Om behoud kernfaciliteiten voor Zierikzee UJ Engelsen zagen Grevelingendam PAKIJS, 19-4. Het huwelijk tussen prinses Irene en prins Hugues-Charles van Bourbon-Parma zal op 29 april in Rome worden voltrokken, aldus heeft prins Xavier van Bourbon-Parma zondag meegedeeld. De huwelijksinzegening zal namens paus Paulus de Zesde in de basiliek van Maria de Meerdere in Rome geschieden door kardinaal Giobbe, die hiertoe spe ciaal door de paus is aangewezen. DEN HAAG, 19-4. De Rijksvoor lichtingsdienst heeft het A.N.P. ver klaard geen commentaar te hebben op de mededeling van prins Xavier. Daarbij werd eraan herinnerd dat de R.V.D. in het algemeen geen com mentaar heeft op berichten afkom stig van de prinses, of van de fami lie van Bourbon-Parma en de om geving daarvan. Minister-president V. G. M. Ma- rijnen verklaarde desgevraagd, dat hij nog geheel onkundig was van het voornemen van prinses Irene en prins Hugo om op 29 april in het huwelijk te treden. PARIJS, 19-4. Prins Xaxier heeft de aankondiging van het huwelijk van Parijs uit gedaan, na overleg met de Nederlandse koninklijke fa milie na de terugkeer uit Mexico, teneinde nieuwe moeilijkheden voor het koninklijk gezin en commentaren als bij de aankondiging van de ver loving te vermijden, zo verklaarde prins Xavier in een afzonderlijke mededeling. De datum van het huwelijk, die begin februari was vastgesteld, kon VLISSINGEN, 19-4. De taxichauf feur L. Hoebeke uit Vlissingen is in de nacht van zaterdag op zondag voor een café op de Vlissingse Bou levard neergestoken. Badend in zijn bloed is hij door een collega taxichauffeur naar het Gouverneur Carl Sanders van de staat Georgia heeft in Augusta de stikstofmeststoffenfabriek, waarin Pittsburg Glass Company en de Ne derlandse Staatsmijnen samen hon derd miljoen gulden hebben geïn vesteerd, geopend. De oppervlakte van het bedrijf kan, zo nodig, wor den verdubbeld. DJAKARTA, 18-4. De Indonesi sche minister van buitenlandse za ken. dr. Soebandrio, heeft Australië gewaarschuwd dat een oorlog om Maleisië geen plaatselijke stryd zou worden. In een verklaring naar aanleiding van uitlatingen van de Australische minister van biutenlandse zaken, Sir Garfield Barwick, zei Soebandrio: „Ik heb de indruk gekregen dat hij Indonesië met een oorlog bedreigde als het de eisen van Australië niet aanvaardt. Wat ons betreft zal In donesië niet uit het gebied (Maleisië) wegrennen. De verantwoordelijk heid voor een eventuele oorlog dient duidelijk op Australië te worden ge legd en het zal zeker geen plaatse lijke strijd worden", aldus de Indo nesische minister, die dit zaterdag op zijn ministerie tegenover verslag gevers verklaarde. Twee vliegtuigen C c in botsing 17 doden WILMINGTON, 19-4. In de buurt van Wilmington in de Amerikaanse staat Ohio zijn zaterdagavond twee C-119 transportvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht tegen el kaar gevlogen en neergestort. Zeven tien inzittenden zijn daarbij om het leven gekomen. Er zijn twee over levenden. ziekenhuis in Vlissingen vervoerd, waar men met vier mensen tot zon dagmiddag heeft gewerkt om het le ven van de heer Hoebeke te redden. Zondagavond zou hij buiten levens gevaar zijn. De vermoedelijke dader van de aanslïfg, de Koudekerkse pension houder-autoverhuurder V. P. D. van de A. is, nadat alle toegangswegen van Vlissingen waren afgezet, door de Vlissingse politie gevangen. Van de A. zat volgens de politie „van on der tot boven" onder het bloed en hij had een bijl op zak. Tot op dit moment ontkent hij echter de aan slag. De ruzie zou zijn ontstaan in café „Victoria" op de Boulevard en ging waarschijnlijk over de verkoop van een acte of over een schuld van Van de A. aan de heer Hoebeke. De ruzie werd met beider goedvinden buiten de deur voortgezet met het noodlot tige gevolg. De heer Hoebeke heeft enige jaren geleden terecht gestaan als verdacht van moord op Sientje Kodde uit Nieuw- en Sint Joostland. Hij werd vrijgesproken. Deze moordzaak werd nimmer opgehelderd. De middelbare school van Nota- sulga in de Amerikaanse staat Ala bama, die door blanken werd geboy cot nadat er zes negerkinderen wa ren op gekomen, is zaterdagmorgen afgebrand. niet worden bekendgemaakt wegens de officiële reis van koningin Ju liana, prins Bernhard en prinses Beatrix naar Mexico en onverwachte moeilijkheden die deze reis waren voorafgegaan. Het huwelijk zal in Rome worden voltrokken, opdat de plechtigheid en strikt familiekarak ter zal dragen. Een woordvoerder van de familie van prins Charles Iiugues van Bour- bon-Parma, de markies de Valous, deelde nog mee dat prinses Irene zich heeft teruggetrokken op het kasteel van haar schoonouders in midden-Frankrijk, om de aandacht van de persfotografen te ontkomen. De markies zei dat koningin Ju liana en prins Bernhard „hun zegen aan het huwelijk hadden gegeven tijdens het gesprek over de bekend making ervan, dat zü na hun terug keer uit Mexico met prins Xavier voerden". „Bepaalde politieke kringen" De markies vervolgde: „Wij ken nen de genegenheid van de koningin en prins Bernhard voor prins Char les Hugues van Bourbon-Parma en wij kennen zijn genegenheid voor zijn toekomstige schoonouders". „Wij betreuren het daarom dat bepaalde politieke kringen, die er niet in wa ren geslaagd de verloving te doen verbreken, de goede verstandhou ding tussen de beide families wisten te verminderen, waardoor deze tot onze grote spijt op het ogenblik van elkaar verwijderd zijn", aldus mar- kie» de Valous. Goedingelichte kringen in de om geving van prins Xavier van Bour bon-Parma gaven zondag als hun mening te kennen dat „er onenig heid bestaat tussen de koningin dei- Nederlanden en prinses Irene, maar dat er nooit onenigheid is geweest tussen de moeder en de dochter". DEN HAAG, 19-4. De particulier secretaris van H.M. de. Koningin deelde het A.N.P. desgevraagd mede, dat in de loop van heden (zondag)- middag aan H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden door de ouders van prins Charles Hugues de Bourbon-Parma is mede gedeeld, dat het huwelijk van hun zoon met prinses Irene op 29 april in Rome zal worden voltrokken. De particulier secretaris van H.M. de Koningin deelde in aansluiting hierop nog mede, dat de koninklijke familie een aan deze mededeling toe gevoegd voorstel om de huwelijks plechtigheid bjj te wonen niet heeft aangenomen. Op een nadere vraag werd nog medegedeeld, dat de datum van het huwelijk zondag voor het eerst aan de koninklijke familie is medege deeld. In het kader van een overdruk programma hebben vorige week de gemeen teraadsleden uit Hatfield met hun dames ook een bezoek gebracht aan de Grevelingendam. Vlakbij de constructies, die de kabelbaan dragen, was een geschikte plaats voor het schieten van een plaatje. Op de voorgrond in het donker met hoed burgemeester V. C. Fitzpatrick van Hatfield. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Prins Soevanna Phoema, de neu- tralistische premier van Laos, is vrij gelaten door de rechtse opstandelin gen die zondagochtend de macht over namen. Dit is in welingelichte krin gen in Saigon vernomen. GELDERMALSEN. De 63-jarige G. M. Sloot uit Kerkavezaat is zondag ochtend toen hij in Geldermalsen op zijn fiets wilde oversteken door een auto gegrepen. Hij was op slag dood. Tiendaags staatsbezoek aan Mexico achter de rug SCHIPHOL, 18-4. - Kort na halaf acht zaterdagochtend zyn koningin Juliana en prins Bernhard met het D.C.-8 lijntoestel P.H.-D.C.A. „Albert Plesman" van de K.L.M. op Schiphol ROME, 19-4. De 83.000 artsen, die werkzaam zijn in ziekenhuizen en bij sociale diensten in Italië, hebben besloten op 27 april aanstaande in staking te gaan ter ondersteuning van hun eisen tot betere arbeidsom standigheden. Het besluit tot de sta king is genomen in overeenstemming met de artsenorganisatie, die over weegt een algemene staking uit te roepen voor alle artsen. teruggekeerd van hun tiendaags staatsbezoek aan Mexico. Prinses Beatrix, die met het zelfde tcest&l uit Mexico was meegevlogen, stapte vrijdag laat in Montreal uit cm nog een kort bezoek aan een vriendin in Ottawa te brengen. De kroonprinses arriveerde zondagavond in Nederland. Hoewel bij de aankomst van het koninklijk paar veel meer publiek aanwezig was dan normaal het ge val is, hadden de autoriteiten op een veel grotere belangstelling gerekend. Het vroege ochtenduur op deze vrije zaterdag' is er naar men gelooft de hoofdoorzaak van, dat er slechts cir ca 5.000 bezoekers op het dak van de ICA-hal, de aangrenzende promena de en het dakterras van de Europa hal stonden. Er ging even een gejuich op toen de deur van de D.C.-8 open ging en de koningin in grijze mantel en blau- Premier Prins Soevanna Phoema afgetreden VIENTIANE, 19-4. Een rechtsge- zinde militaire groep heeft zondag ochtend in Vientiane, de hoofdstad van Laos, de macht in handen geno men. Premier prins Soevanna Phoe ma is afgetreden en heeft de rege ring overgedragen aan een 76 leden tellend „revolutionair comité van het nationale leger", zo heeft radio-Vien tiane omgeroepen. Voordien waren er enige schermutselingen geweest met neutralistische strijdkrachten. De 63-jarige neutralistische prins Soevanna Phoema had zaterdag met tranen in de ogen verklaard dat hij wilde aftreden omdat de drie partij- DEN HAAG, 18-4. De Nationale Federatieve Raad van het „Voormalig Verzet Nederland" zal de film „De Overval" voor leer lingen van het M.U.L.O. en het V.H.M.O. gaan vertonen, aldus de landelijk voorzitter van de raad, kolonel J. J. F. Borghouts van de Koninklijke Luchtmacht. De film werd door Rudy Meijer ver vaardigd naar een manuscript van dr. L. de Jong. De geslaagde overval tijdens de bezetting op de strafgevangenis te Leeuwarden wordt in beeld gebracht in de film, die zowel in Nederland als in het buitenland veel waardering oogstte. Hot is de bedoeling de film te laten zien om aan te tonen waartoe het verzet nu wel in staat is geweest, maar het Nederlandse volk en de jeugd in het bijzonder moeten er van worden doordrongen wat vrijheid en de mocratie betekent, aldus kolonel Borghouts. Aan het begin van de film is in verband hiermee een korte toelichting opgenomen. De landelijke aktie begint 27 april in Den Haag. Daar worden dertig voorstellingen gegeven in verscheidene theaters. Men hoopt hiermee alleen in Den Haag al 45.000 leerlingen te bereiken. en, rechtsgezinden, neutralisten en linker vleugel, het niet eens konden worden. Zondagochtend verklaarde de prins voor de radio dat hij altijd had gezegd af te zullen treden wan neer deze partijen niet bijeen kon den worden gebracht en dat hij nu de macht had overgedragen aan het revolutionaire comité. Volgens in Londen ontvangen be richten uit Vientiane heeft het re volutionair comité de staat van be leg afgekondigd en samenscholingen van meer dan zes mensen verboden. Buitenlanders zou de raad zijn ge geven niet in het land te reizen. Het comité zou verder de sluiting van het vliegveld van Vientiane hebben bevolen. Engeland is bezorgd Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat Engeland zich be zorgd maakt over de gevolgen van de staatsgi-eep. Het betreurt dat de besprekingen tussen de politieke groeperingen in Laos zijn vastgelo pen. In gezaghebbende kringen in Pa rijs betreurt men de staatsgreep eveneens. De radio-omroep van de linkse Pathet Lao noemde de bedrijvers van de staatsgreep een „groep knech ten van de V.S.". Laos wordt door een staatsgreep bedreigd, aldus de radio die spreekt van een misdaad der Amerikaanse imperialisten en schending van het akkoord van Ge- nève van 1962. Uit welingelichte kringen in Lon den wordt inmiddels vernomen dat Engeland reeds met V.S. overleg pleegt over de toestand in Laos en zich spoedig met de Sowjet-Unie in verbinding zal stellen. Engeland en de Sowjet-Unie hadden gemeen schappelijk het voorzitterschap van de Geneefse conferentie van 1962 waarop werd besloten tot een neu trale status van Laos. Beide landen deden op 1 april j.l. nog een beroep op de Laotiaanse leiders de toestand in hun land te normaliseren. DEN HAAG, 18-4. De directeur van de Nationale Jeugddienst van Noord-Rhodesia, de heer I. B. Nkon- de, zoekt in Nederland jeugdige vrij willigers om een grootscheeps plan uit te werken in zijn land: in kam pen de jeugd van Rhodesia op te lei den tot landbouwers en geschoolde arbeidskrachten. De heer Nkonde voerde oriënte rende besprekingen op het bureau voor internationale technische hulp op het ministerie van buitenlandse zaken over de mogelijkheid even tueel leden van het Nederlandse Jongeren Vrijwilligersprogramma naar Noord-Rhodesië te zenden. De heer Nkonde bezocht het opleidings centrum van het Jongeren Vrijwilli gersprogramma in Amsterdam. we japon in de opening verscheen maar het stierf vrijwel meteen weg, waarna het publiek doodstil het weerzien met de jongste twee prin sessen gade sloeg. Losjes, hand in hand waren deze twee tussen de ijzeren hekken, waar achter de journalisten zich moesten ophouden, naar het voorrijdende vliegtuig gewandeld. Onder aan de trap werden zij door hun vader en moeder innig omhelsd, waarna de commissaris der koningin mr. F. J. Kranenburg", de minister-president mr. V. G. M. Marijnen, de eerste se cretaris van de Mexicaanse ambas sade mr. M. A. Amador en de bur gemeester van Haarlemmermeer, mr. G. C. van der Willigen, naar voren traden en het koninklijk paar op va derlandse bodem verwelkomden. Terug op Soestdijk SOESTDIJK. Met een snelheid van ongeveer honderd kilometer is de koninklijke auto met hare majesteit de koningin en prins Bernhard en de prinsessen Margriet en Christine, voorafgegaan door de motoren van de i'ijkspolitie, om twee minuten voor half negen op paleis Soestdijk aan gekomen. Op het moment dat de ka ravaan de paleishekken binnenreed ging de koninklijke standaard op het paleis Soestdijk in top. Kort tevoren was de privé-secre- taresse van prins Bernhard, mejuf frouw C. M. Gilles, met de twee wit te poedels van de prins gearriveerd. Omstreeks kwart over acht werd de weg voor het paleis voor het nor male verkeer afgesloten. Bij de aankomst van het konink lijk paar werd nauwelijks gejuicht. Slechts enkele tientallen mensen staken met nieuwsgierige gezichten de rood-wit-blauwe vlaggetjes, die zij kort tevoren bij een handelaar in feestartikelen hadden gekocht, de lucht in. De belangstellenden bleven met starende ogen de groep rijdende auto's nakijken. Perzische prins en prinses in Nederland SCHIPHOL, 1914. Namens de ko- ninklijke familie heeft' zondagoch tend luitenant-kolonel G. N. Tack, adjudant van H.M. de koningin, op Schiphol de Perzische prinses Paris- sima Pahlavi begroet, idie per K.L. M. uit Londen arriveerde om zich in Nederland bij haar man te voegen. Deze was daags tevoren al uit Rome aangekomen. Hij is prins Abdorreza Pahlavi, een van de vele -broers van de Per zische sjah, en hij gaat in de 'komen de dagen als vice-voorzitter een internationaal jaohtcongres in Den Haa'g bijwonen. AMSTERDAM. Zondagavond om streeks negen uur is de 75-jarige weduwe H. P. van T. in haar woning aan de Sloterkade in Amsterdam van de trap gevallen. Zij was onmiddel lijk dood. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Als u gelijk hebt kunt u zich veroorloven uw kalmte te bewaren, als u ongelijk hebt kunt u zich niet veroorloven uw kalmte te verliezen. DORDRECHT. De componist Ma- rius Monnikendam en de organist Feike Asma zullen tijdens een bij zonder orgelconcert op maandag 27 april, des avonds om 8 uur, in de Grote Kerk te Dordreoht worden ge huldigd Enkele buien Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien; matige tot vrij krachtige wind uit zuidelijke rich tingen; weinig verandering in tem peratuur. 21 april. Zon op 5.31, onder 19.48. Maan op 13.40, onder 4.10. Volle maan: 26 april te 18.50. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 21 april 11.04 'v.m. 23.43 n.m. BROUWERSHAVEN 21 april 10.57 v.m. 23.47 n.m. Doodtij: 21 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Het fraaie lenteweer werd ge durende het weekeinde een paar keer licht gestoord door wat regen of en kele buien. De temperaturen werden zeer hoog. Zondagmiddag werd het in Groningen 24 graden. Er is een snelle daling van temperatuur ge volgd nadat een front met enkele buien ons land passeerde. Voor het weer in de komende dagen is een de pressie van belang die van IJsland komende met tamelijk grote snel- Heid naar het zeegebied ten zuidwes ten van Ierland is getrokken. Deze depressie vervolgt zijn weg in de richting van Brelagne. De wind zal hierdoor in kracht, toenemen uit rich tingen tussen zuid en zuidoost. Om de depressie heen blijft enigszins on stabiele oceaanlucht binnenstromen, waarin stapelwolken voorkomen maar ook perioden met zonneschijn. Het front van de depressie is niet bijzonder aktief zodat het zich laat aanzien dat de regenkansen niet erg groot zijn. In de temperaturen komt niet veel verandering. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1