DE ZIERIKZEESCHE COURANT RUSSISCH-POOLSE BESPREKINGEN IN HET KREMLIN Binnen tien jaar ontstaat grote chaos Schoonmaaktijd! Tuinman Zn. Prinses Irene nog steeds in Frankrijk Generaal Branco president van Brazilië Grevelingen-kabel wordt weer gespannen X I MEDISCHE ZORG IN BELGIE THANS ZEER MOEILIJK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 april 1961 120ste jaargang No. I95GG WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken 11, Zierikzeo, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uu/: lel. 011)0-2118. Girorekening no. 137677. Redekteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierlkzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: „KllllSt Pil Eêl'gflOl 11(1(11' St. HHdirP Nieuwe krachtige aanval op Chinese communistische leiders MOSKOU, 15-4. De besprekingen die een Poolse afvaardiging onder leiding van partijleider Gumulka en premier Cyrankiewicz, thans te Mos- keu met de Russische eerste-minister en partij-secretaris, Chroesjtsjov, en diens medewerkers voeren, z(jn in het Kremlin voortgezet. De Sowjet-Unie en Polen besloten woensdag hun negentien jaar oude vriendschapsverdrag met twintig jaar te verlengen. Voorts werd een overeenkomst gesloten die de Pools- Russische economische samenwer king tot 1970 regelt. Er werd woens dag in het Kremlin een gemeen schappelijke bekendmaking onderte kend. Over de inhoud hiervan is echter (nog) niets bekend gemaakt. Premier Chroesjtsjov deed op de bijeenkomst opnieuw een krachtige aanval op de Chinese communisti sche leiders, „die door hun scheur- makende optreden het socialistische kamp op de rand van een scheuring hebben gebracht". Openljjk conflict „Dit is niet de schuld van de Rus sische communistische partij en haar zusterpartijen. Zij hebben gepoogd de Chinese leiders ertoe te bewegen het socialistische kamp niet te verde len. Het is niet haar schuld dat er nu een openlijk conflict bestaat. Het leidt geen twijfel, dat de Chinese lei ders op een breuk in het socialisti sche kamp aansturen", aldus premier Chroesjtsjov in een toespraak, waar van de tekst door de radio werd uit gezonden. Chroesjtsjov verklaarde dat „de imperialisten de houding van de Chinese leiders met genoegen hebben gezien". Hij vervolgde: „De Chinese leiders willen nu buikriemen maken, om er de buik van hun volk mee in te snoeren. Maar wij vragen de Chi nese arbeiders en boeren: ,wat hebt U liever, de oorlog, die uw leiders uw aanbieden, of rijst?' en ik denk dat de Chinese arbeiders dan wel liever de rijst zullen hebben. De Chi nese volkscommunes zijn een fiasco, evenals de industrialisatie. De toe stand van nu in de Chinese volksre publiek doet mij denken aan die bij ons in 1930, toen Stalin een artikel schreef onder de kop: ,wij duizelen van onze successen'. Doch cm welke successen ging dat toen? Het hool'd duizelde ons inderdaad, maar van de honger", aldus Chroesjtsjov. Zuivel-c.a.o. nog niet uit de impasse Verwachting van verkeersdeskundige: Autopark van Nederland gaat naar de vier miljoen de zevende nationale verkeerstech nische leergang van de A.N.W.B., die de afgelopen dagen in Utrecht is ge houden. Ir. Spaargaren taxeert het Neder landse autopark in 1985 op vier mil joen. Nu is er reeds een auto op twaalf inwoners, maar bij een voor zichtige prognose zal het verkeer bij voortduren van de conjunctuur voor 1970 zijn verdubbeld. Ncodzakelükheid Er mag volgens spreker niet uit het oog worden verloren dat de mens en dit geldt ook voor ons land over enkele jaren het berijden van een auto even noodzakelijk vindt als het wonen in een huis. In nog geen enkel iand is aangetoond dat men de toeneming van het autobezit kan af remmen of regelen. De voorbereidingstijd van een uit breidingsplan bedraagt in de stede- bcuwkunde thans gemiddeld zeven jaar alvorens met de uitvoering kan worden begonnen. Deze termijn wordt volgens spreker ongetwijfeld langer gezien de toenemende be moeienis van steeds meer instanties. UTRECHT, 16-4. - Indien niet op korte termijn tot ingrijpende maat regelen wordt overgegaan, zal bin nen tien jaar een enorme verkeers chaos met eindeloze opstoppingen op kruispunten ontstaan, waarbij de huidige verkeersmoeilijkheden in het niet zinken. Dit toekomstbeeld schetste heden (donderdag)ochtend ir. J. D. Spaar garen, adjunkt-direkteur van ge meentewerken in Arnhem, in een voordracht over vormgeving van kruispunten in grote steden tijdens Ingezonden mededeling Wij adviseren U gaarne bij het aanschaffen van vloerbedekking en tapijten overgordijnen en vitrages lopers Balatred - Tapiflex en linoleum alsook bedden en dekens in vele kwaliteiten en prijzen bij woninginrichters Mol 19 - Zierikzee Elf ingenieurs en technici liepen dinsdag 'brandwonden op, toen tij dens de voorbereidingen voor het lanceren van een Delta-raket, zich een ontploffing voordeed. De toe stand van twee der (gewonden is le vensgevaarlijk. UTRECHT, 15-4. - De zes bij de c.a.o. voor de zuivelindustrie betrok ken landarbeiders- en fabrieksarbei dersbonden hebben tijdens 't woens dagavond met de kerncommissie voor de zuivelindustrie (werkgeversdele gatie) voortgezette gesprek met be trekking tot de rgwielvergoeding in de nieuwe c.a.o. geen overeenstem ming bereikt. Na intern beraad wees de kern commissie een compromisvoorstel van vier van de zes werknemersbon den van de hand om de rijwielver goeding te verhogen van f 2,50 tot f 2,75. De Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, die de ver goeding wilde verhogen tot f 3, was tevoren met dit compromis ak koord geggan. De A.N.A.B. telt de meeste leden onder de georganiseer de zuivelbewerkers. De impasse in het gesprek over de nieuwe zuivel-c.a.o. die op 1 april j.l. had moeten ingaan, ontstond toen bij de redactie van de gewijzigde en nieuwe artikelen de A.N.A.B. de ver hoogde rijwielvergoeding aan de or de stelde. PARIJS, 15-4. Prinses Irene, die verblijf houdt in een familiekasteel van de Bourbon-Parma's in midden- Frankrijk, heeft besloten haar ver blijf in Frankriik te verlengen. Dit heeft een woordvoerder van de fa milie, markies Guy de Valous, woensdag gezegd. Hij verklaarde odk, dat Parijs voor de prinses „niet om uit te houden" is geworden vanwege de fotografen en filmjournalisten in de Franse hoofdstad, die haar onvermoeibaar achtervolgen. Toen prinses Irene vorige week woensdag in Parijs aankwam om zich bij haar verloofde, prins Char les Hugue te voegen, had de markies gezegd, dat zij in het begin van deze week naar Nederland zou terugke- ï'en. Woensdag zei 'hij, dat prinses Irene besloten heeft waarschijnlijk nog vier dagen of een week in Frankrijk te 'blijven. Pluimveehouderijexport opnieuw gedaald Fietser raakte onder vrachtauto DELFT, 15-4. In Delft is woens dagmiddag een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 21- jarige A. de Groot uit Nootdorp. De jongen fietste op de Brasserkade te Delft met naast zidh zijn elfjarig zusje. Op het moment dat zij wer den ingehaald door een vrachtauto, begon het meisje te slingeren en raakte de fiets van haar broer. De jongen viel en kwam onder een der achterwielen van de vrachtauto te recht. Tijdens zijn overbrenging naar het ziekenhuis is 'hij overleden. UTRECHT, 15-4. - De export van pluimveehouderüprodukten heeft in het eerste kwartaal van dit jaar op gebracht 120,6 miljoen gulden, 28 procent minder dan in de eerste drie maanden van 1963. Deze teruggang moet grotendeels worden toegeschreven aan de sterk afgenomen uitvoer van consumptie eieren: er gingen er 526 miljoen de grens over, 128 miljoen (20 procent) minder dan vorig jaar en ze brach ten 56,7 miljoen gulden op, 50 mil joen gulden (47 procent) minder dan in 1963. De slachtpluimvee-export bleef vrijwel constant, terwijl die van broedeieren en eensdagskuikens terugliep. Op de openbare vergadering van het Produktschap voor nluimvee en eieren in Utrecht heeft de voorzitter van het schap, de heer H. H. Gar- relds, woensdag meegedeeld, dat er in februari 7,5 miljoen broedeieren voor de legrassen zijn ingelegd tegen 15,7 miljoen in februari 1963. De to tale inleg van juli tot en met fe bruari was even groot als het jaar daarvoor, namelijk 30,7 miljoen stuks. Een steekproef heeft uitgewezen, dat er in maart zo'n 11 miljoen eieren zijn ingelegd, drie- a vier miljoen minder dan in 1963. BRASILIA, 15-4. Generaal Hum- berto de Alencar Castelo Branco heeft woensdag voor het parlement in Brasilia de eed afgelegd als presi dent van Brazilië. Jose Maria Alk- min werd geïnstalleerd als vice-pre sident. Kort vóór de installatie had het nieuwe staatshoofd de rang van maarschalk gekregen en was hij over geplaatst naar de reserve van het leger. In zijn inaugurele rede zei de 'president dat -de-onafhankelijkheid van Brazilië „het. voornaamste be ginsel" van zijn buitenlandse politiek zal zijn. „Wij zullen verder gaan met de verzekering, dat het herstellen van het verkeerde van uiterst links niet het teken zal zijn voor de ge boorte van een reactionair rechtsge- Belgische arts sloeg fotograaf VALKENBURG, 15-4. Voor zijn vertrek uit Valkenburg 'heeft de re serve-officier Y. Galloy, penning meester van de Artsenkamer Luik- Luxemburg, woensdagmiddag moei lijkheden gehad. Hij wenste niet dat zijn vertrek door een persfotograaf werd vastgelegd. Onenigheid hier over had tot resultaat, dat hij de fotoverslaggever een klap gaf. Alvo rens hij in de auto stapte om zioh in België bij zijn militaire commandant te melden, moest 'hij in Valkenburg eerst voor ihet opmaken van een pro ces-verbaal bij de rijkspolitie ver schijnen. De fotograaf diende name lijk een aanklacht wegens mishan deling dn. Radio-uitzendingen over het bouwbeleid HILVERSUM, 15-4. De minister van volkshuisvesting en woningbouw zal vrijdag (12.50-13.00) uur spreken in de eerste van een serie van drie uitzendingen voor de NCRV-radio over het (bouwbeleid. De volgende uitzendingen zijn op maandag 20 en woensdag 22 april (in de rubriek actualiteiten). Allerlei personen, die nauw bij de bouwaktiviteiten zijn betrokken, zoals aannemers en ar chitecten, zullen hun mening geven over het huidige bouwbeleid. oriënteerd bewinc^", aldus president Branco. Vóór zijn ambtsaanvaarding ver diende de 63-jarige weduwnaar als cpper-cfficier ongeveer 1.500 gulden per maand. Zijn voorganger, de af gezette linksgeoriënteerde Goulart, had grote inkomsten uit zijn groot grondbezit. Wetenschappelijk onderzoek nodig van verkeersongevallen UTRECHT, 16-4. De toeneming van het aantal verkeersongevallen, zo wel in aantal als in ernst, maakt het volgens ir. F. M. Knols. ingenieur verkeerszaken bij de Limburgse provinciale waterstaat, dringend ge wenst de bestudering van de onge vallen voligens wetenschappelijke methode van onderzoek te begin nen. Daardoor kunnen niet alleen de oorzaken van de ongelukken wor den vastgesteld, maar er kan ook lering uit worden getrokken. Ir. Knols, die deze gedachte heden (donderdag)ochtend lanceerde in een voordracht tijdens de verkeerstech nische leergang van de A.N.W.B. in Utrecht, meende dat in het verkeer dezelfde methode moet worden ge volgd als in de medische weten schap, waar eerst de diagnose wordt gesteld om aan de hand daarvan het geneesmiddel vast te stellen. Zeldzame trekvogel ZIERIKZEE, 15-4. Dinsdag morgen trof de heer C. Koop man Cz. nabij zijn boerderij aan de Gouweveerseweg een vreemdsoortige vogel aan. Bij nader onderzoek van het fraaie, ongeveer IS cm. hoge exemplaar bleek de vogel een zg. Grote Pieper te zijn, een zeldzame vogel, welke broedt in Oost-Siberië. Op de trek in voor- en najaar vertoont de Grote Pieper zich wel langs de kust, vandaar wellicht zijn unieke verblijfplaats in het Gouweveer. f Militaire organisatie medische zorg veroorzaakt verwarring ZIERIKZEE, 15-4. - Op de oostkop aan het einde van de Grcve- 4 lingendam wordt het werk momenteel door sterke spanningen be- heerst. Gisteren (woensdag)morgen is immers het aanspannen hervat van de overgebleven kabel boven het sluitgat. Dat ook het betrokken 4 personeel thans zeer gespannen is, is wel duidelijk. Vorig jaar (in augustus) knapte immers bü hetzelfde karwei één van de twee toen aangebrachte kabels. Thans staat men voor de opgaaf de overge- bleven kabel en de nieuwe kabel op spanning te brengen. Het werk z geschiedt intussen met de uiterste zorg en nauwkeurigheid. Dat wil in dit geval vooral zeggen: langzaam, bijzonder langzaam de span- 4 ning opvoeren. Zoals gezegd, een werk met grote spanningen. J Hedenmorgen werd de spanning door de lier op Flakkee, waarmee 4 het aanspannen wordt uitgevoerd, opgevoerd tot 120 ton. Vorig jaar 4 knapte de kabel bjj 300 ton. In de komende dagen wordt uiterst mi- nutieus de trekkracht weer opgevoerd tot 300 ton. Deskundigen achten het overigens uitgesloten dat het precaire werk ditmaal op- 4 nieuw zal mislukken. Er heerst eigenlijk geen twijfel aan een goede J uitslag. Dit neemt niet weg dat de zenuwen van dc Grevelingen- 4 mensen deze week nogal wat te verdragen hebben. 4 BRUSSEL, 15-4. Van vele zijden binnenkomende berichten wijzen erop, dat de medische zorg in België met vele en grote moeilijkheden te kampen heeft. Ofschoon de regering geruststellende verklaringen uitgeeft blijkt de militaire organisatie van de geneeskundige zorg volgens vele berichten nieuwe complicaties en verwarringen te veroorzaken. Eén van dc Brusselse ziekenhuizen werd per decreet ontlast van twintig medici, die naar de provincie Limburg werden gestuurd. Dit ziekenhuis werd goeddeels gedesorganiseerd. Naar van vele zijden wordt verklaard, ontberen tal van ziekeninrichtingen voldoende gespecialiseerde medische teams voor behandeling van gecompli ceerde ziektegevallen. In Antwerpen maken gemobili seerde artsen gebruik van politie- surveillanceauto's voor het afleggen van huisbezoeken. In de provincie Luxemburg moesten woensdag art sen per helikopter naar veraf wo nende patiënten worden gebracht. De overvolle Brusselse ziekenhui zen kampen nu vooral met de moei lijkheid dat zij geen of vrijwel geen besmettelijke zieken kunnen opne men. Behalve niet-urgente patiënten, die, voor zover zij niet naar huis kun nen, in ziekenhuizen buiten de stad worden ondergebracht, blijken nu ook operatiepatiënten buiten Brussel te worden geholpen. Alarmkreet Woensdagmiddag hebben de hoog leraren-chefs de clinique van de Brusselse universiteit met hun mede werkers een alarmkreet doen uit gaan. Zij vez'klaren niet langer in staat te zijn de morele verantwoor delijkheid voor de gang van zaken te willen of te kunnen dragen. Onder de huidige onrustbarende omstandig heden noemen zij de gedachte dat het In de mess van het hoofdkwartier van de Brusselse brandweer wach ten Belgische reserve-officieren artsen, die door de regering zijn op geroepen in verband met de voort durende artsenstaking, op meldingen van noodgevallen, waarbij zij ver plicht zijn hulp te verlenen. Van de reserve-officieren onder de Belgi sche artsen, die in het Nederlandse Valkenburg verblijven, zijn reeds enige tientallen naar hun land te ruggekeerd om zich ingevolge cle mobilisatie-oproep te melden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wie pech heeft verdrinkt i?i de gootsteen, wie boft zwemt ongehinderd over de zeven zeeën. WAT ÏEGT DE BIL T regeringsingrijpen tot betere toestan den heeft geleid, illusior. Men schuift de verantwoordelijkheid geheel op de militaire autoriteiten en op de re gering. Medici praten er openlijk over, dat het overheidsregiem bijvoorbeeld të Charleroi zodanig is mislukt, dat de organisatie van de wachtdiensten weer in handen van burgerartsen ge legd werd, d.w.z. aan leden van de artsenfederatie werd teruggegeven. Een overheidswoordvoerder weet de goede gang van zaken te Charleroi aan het ingrijpen van de overheid. In kringen van de artsenfederatie wordt trouwens veel gepraat over evidente gevallen, waarin de over heden al dan niet tersluiks de hulp van plaatselijke afdelingen ingeroe pen hebben, om de wachtdiensten en huisbezoeken te doen functioneren. Volgens de stakingslciding stromen adhesiebetuigingen met de strijd om de ethisch-mcdisclic principes bin nen, ook uit het buitenland. Dc Bel gische tandartsenorgauisatic heeft zich onvoorwaardelijk aangesloten b\j dc stakers. Kans op onweer Verwachting tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien en een kans op onweer; matige wind ruimend van zuidoost naar zuid tot zuidwest en lagere middagtemperaturen. 17 april. Zon op 5.39, onder 19.41. Maan op 9.01, onder 1.04. Eerste kwartier: 19 april te 5.09. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 17 april 6.32 v.m. 18.55 n.m. BROUWERSHAVEN 17 april 6.18 v.m. 18.47 n.m. Doodtij: 21 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Zuidoostelijke winden voer den vandaag tamelijk warme konti- nentale luoht aan. De zuidoostelijke luchtstroming was aanwezig tussen een hogedrukgebied boven oost Europa en een lagedrukgebied boven het oostelijke deel van de oceaan en de Britse eilanden. Dit lagedrukge bied heeft in de afgelopen nacht zijn invloed voortdurend in oostelijke richting uitgebreid. Het is waar schijnlijk dat 'het lagedrukgebied in de komende 30 uur een weersomslag in Nederland zal bewerkstelligen, waarbij de temperaturen morgen overdag tengevolge van een ruiming van de wind naar zuid tot zuidwest op een lager niveau komen. Ook zullen er enkele regen- of onweers buien voorkomen. MAARHEEZE. Het echtpaar A. Stevens-Störzer uit Budel is woens dagavond om het leven gekomen, toen hun auto op de nict-beveiligde overweg in Weert gegrepen werd door een lege personentrein. WAGENINGEN. Van 16 t.m. 19 juni zal in Wageningen de 29ste landbouwweek worden gehouden. Het onderwerp van deze landbouw week zal zijn: „Vormen en doelstel lingen van samenwerking in de landbouw".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1