Nieuwe orgels in r.k. parocliiale kerk en Gastliuiskerk (herv.) worden officieel overgedragen Beeld van Miletic in brokken geslagen door liet gemeentepersoneel van Zaandam Artsen te Meclielen beëindigen staking fig HOOFDPIJNPOEDERS Belangrijke dag voor kerkelijk Zierikzee ZIERIKZEE, 13-4. Voor kerkelijk Zierikzee is het heden (dinsdag) een be langrijke dag. Zowel in de parochiekerk van „St. WUlibrcrdus" als in de Gasthuiskerk zullen de nieuwe, door het Ram penfonds geschonken, kerkorgels worden over gedragen en in gebruik worden genomen. Offi cieel hebben beide ker ken dan hun nieuwe in strument, het impone rende geluid waarvan reeds heeft gekionken, want de orgels zijn al enige tijd klaar. De kost bare instrumenten wer den gebouwd door de firma Marcussen Son te Aabenraa in Dene marken. Het Rampenfonds het dient met dankbaar heid erkend heeft Schouwen en Duiveland verwend met kerkorgels. In verschillende kerken op het eiland werden na 1953 fraaie orgels inge bouwd, maar zowel wat geluid volume en verfij ning betreft, spannen de twee jongste aanwinsten voor Zierikzee de kroon. De orgels werden Inge bouwd door Deens per soneel van de betreffen de firma, die gevieren sinds medio januari tot voor kort de instrumenten hebben geplaatst en gestemd. Zowel in dc R.K.-parochiale kerk als in de Gasthuiskerk hebben dc organisten, de heren J. Hcnning cn Jac. M. Luykenaar thans instru menten onder de vingers, die hun welluidende bijdrage zullen leveren aan de eredienst. De overdracht van de orgels vindt hedenavond plaats door de direkteur van het Nationaal Rampenfonds de luitenant-generaal b.d. P. Alons. Eerst vindt de over dracht plaats van het orgel in de R.K.-kerk tijdens een om 7.00 uur aanvangende dienst en daarna (om 8.30 uur) vindt een soortgelijke plech tigheid plaats in de Gasthuiskerk. Zoals op de foto's duidelijk is te zien verschillen de orgels wat omvang betreft niet zoveel, maar wel wat betreft de vorm. Het orgel in de Het nieuwe orgel van de R.K.-parochiale kerk. (Foto's: J. Barrevoets). R.K.-kerk is duidelijk in de breedte gebouwd, terwijl een uitgesproken vertikalisme in de bouw van het Gasthuiskerk-orgel onmiddellijk op valt. Het Gasthuiskerk-orgcl Het nieuwe Marcussen-orgel in de Gasthuiskerk heeft 19 registers, twee manualwerken en pedaal. De dispo sitie is de volgende: Hoofdwerk C-f'" Rugpositief C-f'" 8. Holpijp 8' 9. Prestant 4' 10. Fluit 4* 11. Gemshoorn 2' 12. Nasard IMJ' 13. Scherp 4 st. 14. Kromhoorn 8' 15. Sesquialtera 2 st. 1. Prestant 8' 2. Roerfluit 8' 3. Octaaf 4' 4. Spitsfluit 4' 5. Octaaf 2' 6. Mixtuur 4-1 7. Trompet 8' Het nieuwe orgel van de Gasthuiskerk. SPORT VOETBAL Bruse Boys moest winst aan Wemeltlinge laten (2-3) Het begin deed direkt het beste voor de Boys verwachten daar zij reeds in de eerste minuut er in slaagden door Duinhouwer de lei ding te nemen: 1-0. Eer er vijf mi nuten waren gespeeld stond de stand reeds op 2-0 door midvoor H. v. d. Ouden. Deze snelle.en zeker niet on fortuinlijke voorsprong is een niet onbelangrijke ruggesteun gebleken voer de Boys in het verdere verloop van de strijd. Al spoedig bleken de bezoekers over een vooral technisch toch heel wat betere ploeg te be schikken. Bergen werk heeft de ver dediging, waarin vooral spil O. Kos- tense uitblonk, te verzetten gekre gen. De Bruse aanval die in de eer ste vijf minuten van de wedstrijd prakties al haar kruit had verscho ten kwam er maar sporadisch meer aan te pas. Toch bleef het in de eer ste helft maar tot een tegenpunt van Gijssel waardoor de rust inging met een 2-1 voorsprong voor de thuis club. Ook na de hervatting hadden de bezoekers het beste van het spel al waren een aantal aanvallen van de Boys zeker niet geheel van gevaar ontbloot. Het begon al met een goe de aanval van rechtsbuiten v. d. Sar welke maar op het nippertje kon worden afgestopt. Een fraaie kans om de zege veilig te stellen kreeg linksbuiten Bal maar zijn schot be landde in do handen van de doel- verdediger. Intussen bleef aan de andere kant de defensie zich keurig weren eri het duurde tot elf minuten voor tijd eer doelman De Koning, helaas door een defensiefout, moest bezwijken voor de gelijkmaker van Gijssel: 2-2. Wemeldinge rook zelfs nog de kans op de volle winst en vijf minuten voor tijd was het Boer- graaf die een schuiver van hem in het net zag verdwijnen: 2-3; In ccn Romaans graf, dat on langs in de Hongaarse staalstad Du na uj va ros is gevonden, bevond zich een 'gemummificeerd lijk van een vrouw die ongeveer 1.600 jaar geleden daar zou zijn begraven. In de kalkstenen sarcofaag werden ock een kussen, een krans van vlecht werk cn een doosje, waarin waar schijnlijk sohoonhoi'clscrème 'hn'd ge zeten aangetroffen. Schriftelijk verkeers- examen voor het voortgezet onderwijs AMSTERDAM, 13-4. Dinsdag 14 april wordt voor de vijfde maal het schriftelijk verkeersexamen voor het voortgezet onderwijs gehouden. Bij na 20.000 leerlingen van scholen uit ruim 90 gemeenten doen dit examen, dat wordt georganiseerd door het Verbond voor Veilig Verkeer, dat zijn er enkele duizenden meer dan in 1963. Aan dit geheel op basis van vrij willigheid en uitsluitend schriftelijk examen nemen over het algemeen leerlingen van het tweede leerjaar van het voortgezet onderwijs deel, een praktische rijproef is er dus niet aan verbonden. ZAANDAM, 13-4. Vannacht heeft personeel van de gemeentewerken van Zaandam het 'gipsen beeld „De Houtwerker" van de beeldhouwer Slavomir Miletic in brak-ken gesla gen. Het omstreden beeld wend eerst van het terrein van het G.E.B., waar het al vele maanden een plaats had, verwijderd De Zuidslavische beeldhouwer Slavomir Miletic, die een proces te gen de gemeente Zaandam is begon nen. weet nog niet was hij gaat doen. Hij beschikt nog over de houten Tremulant tot rugpositief Pcüal C-f' 16. Bourdon 16' 17. Prestant 8' 18. Fagott 16' 19. Schalmei 4' Koppelen 1. Hoofdwerk -f Rugpositief 2. Pedaal -f Hoofdwerk 3. Pedaal Rugpositief Na de overdracht zal het orgel worden be speeld door de organist van de Nicolaï-kerk te Utrecht, die werken zal spelen van J. S. Bach en M. Weckmann. Het orgel in de R.K.-kerk Het orgel in de R.K.- kerk telt 18 registers. Na een inleiding door pas toor H. van Deursen en de overdracht van het instrument," zal ook dit orgel worden bespeeld door de heer L. E. Emé, die werken ten gehore zal brengen van Titel - ouze, Frescobaldi, J. S. Bach en Bruhns. De kast van het orgel in de R.K.- kerk is uitgevoerd in blank eiken, zulks in te genstelling met het in strument in de Gasthuis kerk, dat men in een rood-bruine tint heeft geschilderd. Helaas be schikken wij nog niet over de juiste dispositie van het orgel in de R.K.- kerk. Vermelden wij nog dat de beide Zierikzeese or gels de laatste zijn, die het Rampenfonds voor Schouwen en Duiveland toestond. BRUSSEL, 13-4. De artsen in Me- chelen hebben besloten hun staking maandag te beëindigen. Op initiatief van burgemeester. Saeger zijn twee van de 95 Mechelse artsen naar Brussel 'gekomen met een concept-overeenkomst, die tot het einde van dit jaar 'zou gelden. Deze concept-overeenkomst over honoraria en tarieven iis maandag morgen door de katholieke zieken fondsen aanvaard. Daarop hebben de Mechelse artsen ibesloten, de sta king onmiddellijk op te 'heffen. Intussen gaat de mobilisatie van artsen-reserve-officieren door. Om twaalf uur maandagmiddag waren RECHTSZAKEN Twee jaar geëist voor zware mishandeling AMSTERDAM, 13-4. Tegen de 22- jarige 'bankwerker Hans S. uit Utrecht, die 'bij een vechtpartij in de Domstad een circa 50-jarige man zo danig in diens rechteroog heeft ge schopt dat 'dit operatief verwijderd moest worden, heeft de procureur- generaal bij het gerechtshof in Am sterdam twee jaar gevangenisstraf met aftrek plus terbeschikkingstel ling der regering 'geëist. De recht bank in Utrecht 'had de jongeman, die onder invloed verkeerde teen 'hij zijn daad beging en die verminderd toerekenvatlbaar wordt geacht, in eerste instantie tot deze straf ver oordeeld. Verdachte, diie al eerder met de justitie in aanraking is ge weest, 'had in 1962 bij een vechtpar tij in Duitsland, toen hij eveneens onder invloed verkeerde, een man zo mishandeld dat deze een oog moest missen. Hij kreeg daarvoor in Duits land een straf, van acht maanden. Het niets vermoedende slachtoffer passeerde, in gesprek met een ken- is, verdachte die tezamen met een 17 jaar oudere vrouw was. De jonge man meende dat er -iets over -hem gezegd werd en ibegon te vechten Toen de man op de grond lag gaf hij hem volgens .getuigen nog met enorme kracht een schop tegen het hoofd. „Een wonder dat hij 'niet dood is", zo merkte de president op. Overdenkingen van een oud-jager (Ingezonden). Met voldoening zag hij allerwege de drukte op het land. Het was be gin aprilniet vroeg en ook niet erg laat. Wij oude boeren hebben vroege en late jaren meegemaakt. Het was in 1917, na een zeer strenge winter, zodat de werkzaamheden pas half april begonnen en toch xoerd de oogst nog redelijk goed. Je kunt op allerlei manieren je best doen, doch het weer is tenslotte toch de boer. Vroeger zeiden de vlasboeren die bij deze en gene vlasland huurden altijd: „Met de 100ste dag, dat is 10 april, moet het zaad in de grond zit ten en zo niet, dan gaat de huur niet door". Dit jaar is het ook laat geworden, doch met de landbouwwerktuigen van tegenwoordig wordt in korte tijd veel werk verricht. Deze machi nes zijn een gevolg van de steeds schaarser wordende werkkrachten. Op zijn tocht door de polder ont moette hij de jachtopzichter en als oud-jager werd het een praatje over de jacht. Het begon met de land bouw, dat het werk daarin zo goed opschiet, dat alles zo goed gezaaid is en dat een oud spreekwoord zegt: „Goed gezaaid is een halve oogst". Reden dus voor een hoopvol ver wachten. De jachtopzichter daarentegen was niet in zo'n optimistische stemming. Deze zeide: Al die landbouwmachi nes zijn de moordenaars van het wild. Deze week heb ik reeds 7 dode hazen gevonden en hoevele z\in er die ik niet heb gevonden. In het na jaar sneuvelen er vele als de jacht open is, doch in gesloten jachttijd nog veel meer. De hazen hebben vele vijanden, denk o.a. maar eens aan de wilde katten, die hebben niet ge noeg aan drie stuks wild per weck, dat is alleen al 156 stuks per jaar. De oplossing is dan ook deze zoveel mogelijk afschieten, wat ook gebeurt. Sneuvelen er vele door de land bouwmachines, met het sproeimate- riaal nog veel meer. Oude hazen eten vergiftigd voer en als moeder hazen door besproeide vruchten lo pen zijn zij zo geel als een citroen. Als nu de jonge haasjes aan de te pels zuigen worden zij meteen ver giftigd. Js dit soms iets voor de die renbescherming? Het is een noodzakelijk kwaad. Er zal nog eens een tijd komen dat men alleen in de diergaarde nog een haas kan zien. De toestand is voor de ja gers onplezierig, doch voor de jacht opzichter is het bedroevend. Van hem wordt verwacht dat in de jacht tijd mooie driften worden gemaakt met mooie uitkomsten. Voor hem is het, die toch steeds zijn plicht doet en door bovengenoemde omstandig heden de wildstand ziet achteruit gaan, een hopeloze taak. Nieuwerkerk. v. W. van de 3.600 opgeroepen artsen er reeds 2.172 op de plaats van hun mobilisatiebestemming aangekomen. Ongeveer duizend van deze gemobi liseerde artsen zijn ter plaatse in ziekenhuizen te werk gesteld. Wervelstorm in Pakistan maakt 250 slachtoffers KAKATSJI, 13-4. Volgens de laat- ste berichten zijn 250 mensen omge komen door de wervelstorm, die za terdag 'heeft gewoed in het district Jessore van Oost-Pakistan. De gouverneur van Oost-Pakistan die een bezoek aan het getroffen ge bied heeft gebracht, vertelde dat 'hij in de baan van de storm geen men selijk wezen of enig spoor van be groeiing meer heeft gezien. Bestrijding van verkeersonveiligheid HILVERSUM, 13-4. Het Verbond voor Veilig Verkeer en de Neder landse Vereniging Bescherming Voetgangers hebben besprekingen gevoerd om de bestrijding van de verkeersonveiligheid zo effectief mogelijk te kunnen voeren. Uit gangspunt is - zo deelt het Verbond in een communiqué mede - dat het Verbond voor Veilig Verkeer op grond van zijn doelstellingen mag •gelden als algemene zich tot alle weggebruikers richtende vereniging, terwijl de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers haar acti viteiten specifiek richt op de voet gangers en de bescherming van deze categorie. Teneinde zoveel mogelijk in goede onderlinge samenwerking en met een doeltreffend coördineren van de propaganda de strijd tegen de verkeersonveiligheid te kunnen voeren, hebben de twee organisaties een commissie van overleg gevormd. Ingezonden mededeling van die romig-jonge, geurig-belegen, pittig-oude j mallen, die hij nog kan gebruiken om het beeld te herbouwen. Dit zal hij evenwel niet meer op het G.E.B.- terrein kunnen doen, waarop Miletic gratis heeft mogen werken. Miletic nam mr. R. Kokoski uit Amsterdam in de arm. die een pro ces tegen het gemeentebestuur van Zaandam voorbereidde, waarbij het o.m. gaat om plaatsing van het beeld van Miletic op de Beatrixbrug en betaling van f 15.000 salaris aan Miletic. B. en w. van Zaandam besloten, dat het beeld op 'het G.E.B.-terrein binnen acht dagen moest worden verwijderd. Er was nog om uitstel verzocht, nu door vakanties de zaak nog niet voor de rechtbank in Haar lem kon worden behandeld. Dit uit stel is 'kennelijk niet verleend nu de vorige nacht „De Houtwerker" in brokken is geslagen. ingezonden mededeling PER ETUI VAN 6 EN 12 fi Losgebroken stier zaait paniek in 's-Gravenhage DEN HAAG, 13-4. Een tegen zijn lot in opstand gekomen stier heeft maandagmorgen paniek gezaaid in Den Haag. Het beest sprong van de vrachtwagen waarmee het naar het slachthuis werd vervoerd. Er volgde een wilde ren over de Slachthuiska- de en de Rijswijkseweg waarbij de stier zes auto's 'beschadigde en men sen die hem probeerden te vangen, aanviel. Op de Noordpolderkade werd hij tenslotte klem gereden met een vrachtwagen en door de chauffeur er. zijn bijrijder met staalkabels vastgebonden. Een opziohter van 'het slachthuis die inmiddels met een koe in een vrachtauto was gearriveerd, slaagde er niet in de stier in de wagen te lokken. Met een schietmasker is de stier ter plaatse geveld. BEZOEK Er is bezoek in Zierikzee. Engels bezoek in een sfeer, die heel anders is dan toen De Ruyter zijn tocht naar Chattam maakte. Dwaas mis schien om daar nog aan te herinne ren, maar in de gesprekken op de eerste ontmoetingsdag Hatfield-Zie- rikzee werd er nog wel eens een wederzijds genomen) grapje over 'gemaakt. Althans voorzover het mo gelijk is in het Engels grapjes te maken. Natuurlijk kan men te Zie rikzee „overal met Engels terecht", zoals dat soms zo deftig en over tuigend in V.V.V.-gidsen staat, maar de praktijk kent zijn stiekeme pro bleempjes. Ja, ja, velen zijn nogal wat woordjes uit de h.b.s.-tijd ver geten, maar vooraan zit dan de ge dachte toch wel dat de Engelsen zelf op het punt van „over de grens smoezen" beslist geen helden zijn. Dat geeft het Zierikzeese zelfver trouwen heel wat moed en zo ver tellen we zonnig over allerlei onder werpen, die de Engelse vrienden zouden kunnen interesseren. En dat zijn er nog al wat. Thuis buigen we ons over de kiekjes van de klein dochter van mr. die en die en be luisteren verhalen over een ander leven, dat zich „abroad" (aan de overkant) - net als lüer - heeft vol trokken met alle ups en downs, die het leven kenmerken. Aan tafel za ten we naast een Engels oud-mili tair, die er bij was, toen de gealli- eerdeji tanks Den Haag binnenrol den op een onvergetelijke bevrij dingsdag, die gevrijwaard schijnt van veroudering, want nog altijdbij zo'n gesprekje, ziet men de stalen kolossen, met trossen jeugd belaan in gedachten de sleden binnenrollen, na vijf jaren, waarin het leven ver dofte tot een grauw vegeteren en pogen het einde te halen. Zo denkt men dan - gek eigenlijk - bij de „chicken liver and vealmeat savou ries with Cumberland sauce" (zo stond het op de menukaart) terug aan de suikerbieten en de „bulbs" (bloembollen), waarvoor Eilandman's tafeldame zo biizonder geïnteres seerd was. We hebben haar snel over haar nieuwsgierigheid heengeholpen en bijna een beetje verontschuldi gend zei ze: „We had the Blitz", doe lend op de bombardementen op Lon den, die ook in Engeland het leven tot een hel maakten. Internationale vriendschap plegen en contacten leggen is vooral een zaak van uit wisselen van ervaringen, waardoor het besef groeit dat hier en ginds en overal het leven een handvol vreug den en een schepel vol zorgen baart. Maar zo'n dag. zo'n vriendschaps dag. zo'n luisterrijke Engels-Neder landse contactdag hoort er dan toch ook maar bij. „Some days must be dark and dreary" zei de Engelse dichter, maar andere zijn gelukkig verdraaid „happy". Die eerste dag van de Engelse ivcck te Zierikzee bijvoorbeeld! EILANDMAN. UTRECHT. Na langdurige onder handelingen is het gemeentebestuur van Utrecht or in geslaagd overeen stemming tc bereiken met dc eige naren van het landgoed ..Nieuw Amcliswecrd", over dc aankoop van dit fraaie buiten. AMSTERDAM. Op 22 april zal in Amsterdam de eerste internationale bijeenkomst van dc kauwgomindus- trie worden gehouden, waarop ver- tegen woord igers van deze bedrijfs tak uit tien Europese landen aanwe zig zullen zijn. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2