DE ZIERIKZEESCHE COURANT Generieke onverbindendverklaring verticale prijsbinding C.H.U.-voorzitter vóór samenwerking; tegen fusie Aardschok treft Zuid-Slavië Mishandeling gevangenen in Zuid-Afrika OVERLIJDENSBERICHT CHROESJTSJOV MISVERSTAND Openingsrit nieuwe Europoort-spoorlijn Russische troepen naar Chinese grens? Auschwitz-proces 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 14 april 1964 120ste jaargang No. 19565 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Hatfield-week te Zierikzee van start Optreden in sectoren waar „de bezwaren duidelijk zijn' DEN HAAG, 14-4 In een heden (dinsdag) uitgekomen staatsblad is ttn algemene maatregel van bestuur afgekondigd die op 15 jur.i a.s. in werking treedt en waarbij bepalin gen betreffende collectieve ver- tikale prijsbinding in mededingings regelingen onverbindend verklaard werden. In principe zyn straks alle bepalingen van collectieve vertikale prijsbinding verboden, bestaande be palingen en eventueel te maken be palingen. De maatregel houdt een zo genaamde generieke onverbindend verklaring in. (Tijdens het beraad tussen het be stuur van de Stichting van de Ar beid en een delegatie uit het kabinet over lenen en prijzen heeft minister Andriessen reeds zijn voornemen tot generiek onverbindend verklaren van collectieve vertikale prijsbinding aangekondigd. Er is. zoals bekend is, sinds minister Andriessen zijn voor nemens op dit stuk kenbaar maakte, in de kringen van de middenstand, consumenten, industrie, en handel veel te doen over die plannen. Red. A.N.P.). De commissie economische mede dinging heeft op 8 april van het vo rig jaar een verdeeld advies uitge bracht over de vertikale prijsbinding aan de staatssecretaris van economi sche zaken wiens ambtsvoorganger reeds op 3 maart 1960 om een advies vroeg. De meerderheid der commissie achtte geen termen aanwezig voor een generiek onverbindend verkla ren van de individuele vertikale prijsbinding. De kleinst mogelijke meerderheid der commissie was te gen een generiek onverbindend ver klaren van de collectieve vertikale prijsbinding. Volgens het ministerie waren vrij wel alle leden der commissie van oordeel dat bepaalde vormen in het kader van de collectieve handhaving van vertikale prijsbinding niet kun nen worden geduld. Remmende werking In de nota van toelichting op de algemene maatregel van bestuur (on dertekend door de staatssecretaris van economische zaken en door de ministers van onderwijs, kunsten en wetenschappen, van volkshuisvesting en bouwnijverheid, van landbouw en visserij en van sociale zaken en volksgezondheid), wordt o.m. gezegd dat vertikale prijsbinding remmend kan werken op de ontplooiing van efficiënte distributie ondernemingen en dat zij de tendens heeft de ver koopprijzen hoger te doen liggen economisch noodzakelijk wordt ge acht voor efficiënt werkende hande laren. De bezwaren worden volgens de bewindslieden niet weggenomen dooi de prijsconcurrentie tussen de pro ducenten op de consumentenmarkt. HATTEM, 11-4. Mr. H. K. J. Bcer- nink, voorzitter van de Christelijk Historische Unie, heeft cp de alge mene ledenvergadering van de fede ratie van christelyk-historische jon- gtrengreepen in Ilattcm verklaard, voorstander te zjjn van samenwer king mot anderen, vooral met hen, die de C.H.TJ. het naast staan, maar teger. fusie te zijn, omdat met het verdwijnen van de unie ook het ei gene daarvan verloren zou gaan. Hij meende ook, dat samengaan van anti-revolutionairen en christe- lijk-histcrischen of vorming van een Nederlandse C.D.U. nog veel meer van de door de jeugd zo versmade compromissen met zich zal brengen. Wij moeten aan het Nederlandse kiesstelsel niet tornen. Uit een oog punt van evenredige vertegenwoor diging bezien is het zuiverder dan A.N.A.B. over C.A.O. zuivelindustrie UTRECHT, 13-4. Het hoofdbestuur van de Algemene Nederlandse Agra rische Bedrijfsborcd heeft in zijn maandag in Utrecht 'gehouden ver gadering de ontstane moeilijkheden rondom de rijwielvergoeding in de c.a.o. voor de zuivelindustrie bespro ken. Zoais bekend is was de nieu we c.a.o. al in kannen en kruiken, maar "ontstond bij de redactie van de nieuwe en gewijzigde artikelen opeens een verschil van mening over de verhoging van de rijwielvergce- ding van f 2.50 tot f 3.00, waarover volgens de A.N.A.B. wel en volgens het werkgevers bij het c.a.o.-overleg niet zou zijn gesproken. Het hoofd bestuur van de A.N.A.B. heeft thans unaniem besloten in de deze zomer neg te houden besprekingen met werkgevers hert standpunt in te ne men, dat „de streng formele bena dering van deze aangelegenheid door de kerncommissie voor de zuivelin dustrie (dc werkgeversdelegatie) be treurd moet worden". welk stelsel in het buitenland ook, aldus mr. Beernink, die er nog op wees, dat bij terugkeer naar het oude districtenstelsel de C.H.U. sterk in zeteltal zou achteruitgaan dan wel geheel uit de Kamer verdwijnen. De voorzitter van de federatie van christelijk-historische jongerengroe pen, de heer J. Baarda, gelooft niet dat een Nederlandse christen-demo cratische unie op dit moment zou zijn te verwezenlijken. Hij pleitte verder voor herziening van het re glement op de krijgstucht en voor gcede voorlichting door kerk en jeugdbeweging aan de aanstaande militair, nog voor deze opkomt. Prinses Irene Over de gebeurtenissen rond prin ses Irene zei hij tenslotte o.m.: „De heer Carlos schijnt niets, maar dan ook niets te willen begrijpen van ons democratisch bestel in Neder land en in het bijzonder de histori sch gegroeide band tussen het huis van Oranje en het Nederlandse volk. Alleen zijn belangen schijnen te gel den. Het is wel duidelijk dat prinses Irene reeds thans afscheid heeft ge nomen. Een verdrietige zaak". Hij riep ieder op aanhankelijkheid te be tuigen aan de koningin die met haar gezin moeilijke dagen doormaakt. De banden met het Oranjehuis mogen door deze trieste zaak niet verslap pen, aldus de heer Baarda. De bewindslieden zien daarom geen grond voor het onverbindend verkla ren van individuele vertikale prijsbinding over de gehele linie. Wel denken zu aan een optreden in die sectoren waar de bezwaren dui delijk zijn. Dit zouden met name de sectoren zijn waarin de artikelen uitsluitend, of vrijwel uitsluitend, met toepassing van het systeem van vertikale prijsbinding worden ver kocht. Aangehouden Russische tanker weer vrijgelaten SAO PAULO, 13-4. De Russische tankboot „Jubotin", die door de Bra ziliaanse marine op de rede van Santos was aangehouden, is vrijge geven. lomand had de autoriteiten meegedeeld dat zich „ondermijnend materiaal" aan boord van het schip bevond, maar die mededeling is on juist gebleken. V ui kaanuitbarsting bij Cartago (Costa Riea) SAN JOSÉ, 13-4. Bij de uitbar sting van de vulkaan Irazu nabij Cartago in Costa Rica zijn twee per sonen om het leven gekomen en veertig zwaar gewond. De Irazu werkte al drie maanden, waarbij een grote hoeveelheid as naar buiten werd gestoten, maar de laatste dagen nam de activiteit toe tot zondagavond geweldige brokken gloeiend gesteente in de lucht wer den geslingerd. Op dat ogenblik be vonden zich talrijke toeristen bij de vulkaan. Onder ben vielen de slacht offers. De Irazu blijft nog steeds wolken as spuwen. Men houwt met grote stenen dammen om de stad Cartago tegen eventuele ernstige uitbarstin gen te beschermen. De vulkaan ligt ongeveer dertig km. van San José. BELGRADO, 13-4. Als gevolg van de aardschok die maandagoohtend het noordelijke deel van Zuid-Slavië trof. is een 13-jarig meisje om het leven gekomen. Meer dan 70 perso nen liepen verwondingen op. Volgens ihet seismologisch instituut in Belgrado bevond het epicentrum van de beving zich ongeveer 200 km. ten wensten van Belgrado, halver wege Zagreb. Op de Richter-schaal, waarvan bet maximum twaalf be draagt, sloeg de wijzer uit tot aöht. Verschrikkelijke smet op Zuidafrikaanse rechtspraak JOHANNESBURG, 13-4. - Na de onthullingen over het mishandelen van twee Afrikaanse gevangenen door blanke politiemannen, gedaan tijdens het proces in Bloemfontein, zyn de tegenstanders van de rege ring van de nationale partij onmid- dellijk in actie gekomen. Verwacht wordt dat dinsdag in het parlement een reorganisatie van het politiekorps zal worden geëist. Het beleid van de Zuid-Afrikaanse minister van justitie Vorster zal dan naar alle waarschijnlijkheid worden veroordeeld. De leider van de Verenigde (oppo sitie-) Partij, sir de Villiers Graaf, verzocht maandag om een spoedde bat over deze kwestie, die naar ver wacht wordt een zware parlemen taire strijd tot gevolg zal hebben. De Verenigde Partij zal haar af schuw uitspreken over de aan het lioht getreden mishandeling van ge vangenen en zal de aandacht vesti gen op de uitlating van de voorzit tende rechter van de Oranje Vrij staat, Smit, die had gezegd dat het proces een „verschrikkelijke smet had geworpen op de Zuid-Afrikaan se rechtspraak en eveneens op de politie". Ongeluk op overweg UTRECHT, 13-4. Op de door auto matische knipperlichten beveiligde overwe'g in 'de Lupineweg te Apel doorn is maandagavond omstreeks half elf een personenauto in botsing gekomen met een trein. De inzitten de van de auto bleef ongedeerd. De trein, die van Deventer op weg was naar Amersfoort, kreeg een uur ver traging. Wereld enige tijd onzeker over lot van Russische premier DEN HAAG, 13-4. De wereld is maandagavond enige tgd in onzeker heid geweest over het lot van Sow- jet-premier Nikita Chroesjtsjov. Het Westduitse persbureau D.P.A. meldde tegen tien uur uit Moskou dat de Russische premier was overleden. ROTTERDAM, 13-4. Met een feestelijke openingsrit op de nieuwe Europoortspoorlijn in het Rotterdamse havengebied, die nu over een afstand van ongeveer 30 km van Botlek tot de Gulf olieraffina derij gereed is, hebben de Nederlandse spoorwegen maandagmiddag een samen met de gemeente Rotterdam bereikte belangrijke fase In de twee jaar geleden begonnen verbetering en uitbreiding van de spoorverbindingen op de linker Maasoever afgesloten. De nieuwe aansluiting kwam op 9 april tot stand en men gaat de Europoortljjn nu weer zes km doortrekken in westelijke richting. De stamlijn krijgt over enige jaren allerlei aftakkingen, onder meer naar mid den-Rozenburg, en ook komen er in dit gedeelte in de toekomst twee a drie rangecremplacementcn om aan de bestaande behoeften in het goederenvervoer te beantwoorden. De directeur van dc Nederlandse Spoorwegen, ir. J. P. Koster, onderstreepte in een toespraak ter gelegenheid van de openingsrit het grote belang van de spooraanlcg in Europoort. Dc Botlekljjn, die in 1959 nog slechts 40.000 ton aan vertrek vervoer verwerkte, bereikte vorig jaar 540.000 ton vertrekvervoer en 70.000 ton aankomstvervoer. Op het Botlekemplacement worden nu per dag tweehonderd wagens verwerkt, hoewel het oudere Pernis met vierhonderd wagens zijn vervoersvoorsprong behoudt. f i Waaraan later werd toegevoegd dat dit om 20.19 uur Moskouse tijd was geschied. DPA zou zijn bericht aan het Sow- j et-persbureau Tass hebben ont leend. Het werd van 'geen enkele zijde bevestigd en het Westduitse perslbureau verzocht ikort na tien uur het bericht over het overlijden voorlopig nog niet te publiceren daar de juistheid nog zou worden onder zocht. De eerste redakteur van Tass ver klaarde later dat het betrokken be richt „onzinnig" was. DPA meldde daarop dat het bericht op een mis- vei-stand 'berustte. Misverstand HAMBURG. 13-4. Het blijkt, dat de berichten over een overlijden van de Russische eerste minister en par tijsecretaris Nikita Ohroesjtsjef op een misverstand berusten. Een Japanse journalist in Moskou had er bij Tass naar gevraagd waar om in de Engelse dienst van Tass de berichtgeving over een door Ohroesjtsjef gehouden toespraak hiet was voortgezet. Hij bad klaarblijke lijk een 'hom in het Russisch ver strekte mededeling verkeerd begre pen. Op het tijdstip, waarop de Japan se journalist' 'dit vroeg, was in de Russische dienst van Tass de bericht geving over Chroesjtsjefs toespraak inderdaad reeds afgesloten, doch in de Engelse dienst was dit nog niet het geval. Er volgde toen een onderlinge in formatiewisseling tussen de 'interna tionale persbureaus, waarbij een on juist bericht van Japanse zijde, waarin Tass werd aangehaald, het bericht van Chroesjtsjefs overlij den in de wereld bracht. Uit alle thans ter beschikking zijnde 'berichten blij'kt 'dat het over lijdensbericht van Ohroesjtsjef on juist was. Consternatie NEW YORK, 13-4. Een woordvoer der van het Witte Huis deelde mee dat het bericht over het overlijden van Ohroesjtsjef onmiddellijk ter kennis van president Johnson werd gebracht. De mededeling veroor zaakte grote consternatie welke al lengs afnam toen bekend werd dat het bericht moest worden aangehou den en vervolgens toen tegenspraken elkaar opvolgden. Ook op het hoofdkwartier van de V.N. in New York wekte het bericht gevoelens die uiteenliepen van be zorgdheid tot ontsteltenis. Diploma ten en internationale ambtenaren spoedden zich naar de kantoren dei- persbureaus waar men koortsachtig bezig was met pogingen om beves tiging van het bericht te verkrijgen. Ondanks mijnenvelden, prikkel draad en schietende grensbewakers is het in het afgelopen weekeinde aan twaalf Oostduitsers gelukt naar West-Duitsland te ontvluchten. Zij overschreden de grens op verschil lende plaatsen. Radio-Belgrado onderbrak het programma om mededeling van de aardschok te doen. In Slavonski Brod werden 30 per sonen gewond van wie 10 ernstig. Dertien gebouwen werden verwoest terwijl de energievoorziening uit viel. Dit was ook het geval in Novi Sad, een plaats op ongeveer 74 km. ten noordwesten van Belgrado. Ra'dio-Boedapest. meldde maandag dat een aardbeving Szekszard, 'ten zuiden van Boedapest, had getrof fen waarbij het plaatselijke hoofd kwartier van de communistische partij werd beschadigd. Ook werden maandag twee aard schokken gevoeld aan de Italiaanse oostkust. Zondagavond vernielde een aardbeving de muren van een kerk in Ariano Irpino, in de omgeving van Napels. NIEUW DELHI, 13-4. Een Indisch persbureau, Infa, heeft maandag ge meld, dat zowel de Sowjet-Unie als communistisch China militaire ver sterkingen naar de gemeenschappe lijke grens stuurt. Deze grens is ruim 7.000 km. lang. Infa meldde in welingelichte krin gen in Nieuw Delhi te hebben ver nomen, dat er ongeveer 40.000 Rus sische troepen uit oost-Duitsland en Polen naar het grensgebied zijn overgebracht. FRANKFORT, 13-4. De 48-jarige Pool Erwin Olszowika heeft maan dag, als getuige in het Auschwitz- proces in Frankfort, verklaard dat bij de evacuatie van het kamp in januari 1945 de 'twee 'beschuldigden, Willi Boger en Oswald Kaduk per dag tenminste 50 gevangenen had den vermoord. „I'k za'g hoe gevangenen die niet meer voort konden of voor een ogen blik stilhielden, werden neergescho ten", zo zei hij. Olszowka, d'ie vijf jaar als poli tieke gevangene in het 'kamp Ausch witz doorbracht, herinnerde zich dat de twee oud-S.S.'ers zelfs dode of stervende gevangenen hadden, mis handeld. T elevisiekijken BONN. Eet niet terwijl u kijkt", waarschuwt het West- Duitse ministerie van voedsel voorziening de mensen die aan de televisie verslaafd zijn. Hét ministerie zegt in een verkla ring dat deze verslaafden dik wijls liever haastig ivat hapjes naar binnen werken dan een programma te moeten missen door normaal een goede maal tijd aan tafel te genieten. Hierdoor eten zij veel te veel verkeerd voedsel, waardoor zij te dik xoorden, wat weer ver scheidene ziekten veroorzaakt. Eten voor het beeldscherm is vooral schadelijk voor kinde ren, omdat zij zo gespannen toekijken dat zij hun voedsel inslikken zonder het te kau wen, aldus de verklaring. H.M. de Koningin (links) en H.K.H. Prinses Beatrix (rechts) bewonderen de prachtige kostuums van een Mexicaanse dansgroep tijdens het bezoek aan een woonwijk in Mexico- stad, gebouwd door het Mexicaanse instituut voor sociale zekerheid. Naast de Prinses mevr. Lopez Ma- teos, echtgenote van de president. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De gierigaard ondervindt tegelijk alle zorgen van de rijke en alle kwellingen van de arme. Iets hogere temperaturen Verwachting tot woensdagavond: Opklaringen en slechts hier en daar een bui; matige, vooral aanvanke lijk nu en dan krachtige zuidweste lijke wind; iets hogere temperaturen. 15 april. Zon op 5.44, onder 19.37. Maan op 7.35, onder 23.47. 16 april. Zon op 5.42, onder 19.39. Maan op 8.13, onder Eerste kwartier: 19 april te 5.09. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 15 april 16 april BROUWERSHAVEN 5.09 v.m. 5.48 v.m. 15 april 16 april 4.53 v.m. 5.32 v.m. 17.37 n.m. 18.15 n.m. 17.16 n.m. 18.01 n.m. Springtij: 14 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, waarvan het centrum in de loop van de ochtend boven het noordelijk deel van de Noordzee is aangekomen, beïnvloed de vandaag het weer in Nederland. De storing wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, die aanlei ding zal geven tot een tijdelijke weersverbetering. Een nieuwe Oce aan-depressie veroorzaakte vanoch tend luchtdrukdalingen in het zee gebied ten westen van Ierland. In hoeverre deze nieuwe storing het weer in Nederland morgen alweer zal beïnvloeden, kon nog niet worden vastgesteld. De wind blijft zuidwes telijk. DEN HAAG. In het Haagse zie kenhuis Zuidwal is overleden de 73- jarige D. F. L. uit Den Haag. De be jaarde man werd ernstig gewond, toen hij. door het niet verlenen van voorrang, met zijn fiets door een personenauto werd gegrepen. In Italië zijn maandag drie mil joen landarbeiders en pachters in staking gegaan om aan eisen voor nieuwe arbeidsovereenkomsten kracht bij te zetten. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1