Nupralux Igf? Lijm hout met plezier en metCETAFLEX ZES WILLEN ECONOMISCHE TOESTAND STABILISEREN Geen regeringsplannen „afrondings- beleid" regionale industrialisatie KIJK EENS IN UW PROVISIEKAST C verflenlak Bevolking Cyprus moet zelf beslissen Buitenlandse toeristen besteden 760 miljoen gulden in Nederland ONTWERP-GRONDWET VOOR KONGO DE BLANKE MEDICIJNMAN Ingezonden mededeling Eerste stap naar coördinatie coiijunctiiurpolitiek BRUSSEL, 13-4. De ministerraad van de Europese Economische Ge meenschap heeft maandag in Brus sel zich in grote lijnen akkoord ver klaard met voorstellen van de Euro pese commissie tot bestrijding van het inflatiegevaar in de „Zes" en de stabilisatie van de economische toe stand. Op de eerste van de maandag be gonnen driedaagse bijeenkomst van de E.E.G.-ministerraad betuigden de ministers van economische zaken en van financiën in beginsel hun in stemming met het programma van de commissie, dat een eerste stap is naar een coördinatie van de con- junctuurpolitiek van de „Zes". Aanbevelingen De voorstellen van de commissie, in de vorm van „aanbevelingen" aan de ministerraad voorgelegd en dus zonder bindend karakter, komen neer op de volgende maatregelen: 1 De zes nationale regeringen moe ten een absolute prioriteit geven aan het streven om eind 1964, 'begin 1965 het evenwicht tussen het prijs peil en de produktiekosten te her stellen. O Zij dienen een liberaal invoerbe leid te handhaven. Q De overheidsuitgaven dienen voor zover mogelijk te worden beperkt tot een stijging van vijf pro cent per jaar. A Indien dit niet mogelijk is dienen fiscale maatregelen te worden C Het beleid in de staatsschuld H Er dient een inkomstenpolitiek te worden gevoerd, waarbij het na tionale inkomen zoveel mogelijk de reële produktiestijging benadert. toir zijn. moet zo weinig mogelijk infla- g Van het bouwbeleid mag geen inflatoire druk uitgaan. De kredietpolitiek moet worden beperkt. Een gezamenlijk overleg over de tekorten op de betalingsbalans. Voortzetting van premie- en prijsreductiekeleid DEN HAAG, 13-4. „De regering is vccrnemens, het regionale industria lisatiebeleid met kracht voort te zet ten. Derhalve zal ook in de eerst ko mende jaren met de verbetering van de infrastructuur en het premie- en prysreductiebeleid worden voortge- Deze verzekering geeft staatssecre taris drs. J. A. Bakker (economische zaken) naar aanleiding van schrifte lijke vragen van het Tweede Kamer lid Berger (Arb.) over het regionale industrialisatiebeleid. In zijn antwoord zegt de staatsse cretaris o.m., dat dank zij de gun stige ontwikkeling, die in de pro bleemgebieden de laatste jaren op gang is gekomen, de economische VOOR DE VROUW structuur van deze gebieden reeds een belangrijke versteviging heeft ondergaan. „De kans, dat een alge mene ontspanning op de arbeids markt voor bedeelde landsdoelen tot een tekort aan werkgelegenheid zou leiden is daardoor aanzienlijk ver minderd", aldus drs. Bakker. In het antwoord wordt er voorts aan herinnerd, dat inmiddels voor bereidingen worden getroffen voor een nieuw infrastructuurprogramma, dat in de loop van dit jaar aan de Staten-Generaal zal worden voorge legd. Nog wordt opgemerkt, dat de regering er nimmer over gedacht heeft ten aanzien van de regionale industrialisatie in het algemeen een „afrondingsbeleid" te voeren. Ingezonden mededeling en maak het u daar gemakkelijker Méér ruimte Langere houdbaarheid Orde en netheid zijn voor de pro visiekast een eerste vereiste. Bij het inrichten van zo'n kast in de keuken moeten we daarom met zorg te werk gaan. Een doelmatig ingerichte kast zal het werk verlichten en onnodig bederf voorkomen. Hebt u een kast waarin tussen de planken een vrij grote tussenruimte is, maakt u dan tussenv er diepingen. Ongeveer halverwege de bestaande planken, maakt u nieuwe, die de breedte hebben van de helft van de normale. Dergelijke plankjes geven groot gemak. Denkt u eens in hoe veel kruidenpotjes en kleine flesjes er op zo'n plankje gezet kunnen worden. Alles staat er bovendien overzichtelijk op en klaar voor het grijpen. Ook gaan al deze kleine spulletjes op deze manier niet „ver loren" tussen de grote flessen en bussen. Artikelen, die niet zo vaak ge bruikt worden, kunnen boven in de kast gezet worden. Ook kan een eventuele voorraad hier een plaatsje vinden. Luchtdicht Logischerwijs zullen we sterk rie kende specerijen goed luchtdicht af sluiten en niet in de nabijheid van kruidenierswaren zetten, die erg geurgevoelig zijn, zoals bijvoorbeeld koffie en thee. Deze laatste artike len bewaren we bij voorkeur in bus sen met goed sluitende deksels. Zeep in de buurt van pudding, zuidvruchten of vanillesuiker is na tuurlijk uit den boze, toiletzeep hoort in de linnenkast. Omdat koffie en pinda's, maar ook chocolade, suikeren suikerwerken, biscuits en beschuit vocht aantrek ken, dienen deze waren ook in goed gesloten bussen te worden bewaard. U weet toch dat trommeltjes met scharnierende deksels minder goed afsluiten dan een bus of trommel met een los deksel? De charmerende kant laat altijd wel iets lucht door. Let u er ook eens op, dat u verse artikelen nooit bij oude restjes gooit? Bij peulvruchten kan het zelfs gebeuren dat dit een ongelijke kook geeft. In de pindabus liggen onderin meestal wel wat overgeschoten dop jes en velletjes, die heel gemakke lijk duf worden en die daardoor de verse pinda's verkeerd zouden kun nen beïnvloeden. In vele gevallen is het dus zaak, pot, bus, fles of trom mel eerst even om te wassen, vóór hij met verse voorraad gevidd wordt. Wel dient de bus heel goed droog te zijn, voor hij weer gebruikt wordt. De datum Veel huisvrouwen zetten de ver schillende artikelen in hun fabrieks- verpakking in de kast. Het is dan wel zaak even de datum van aan koop op het pak te schrijven. U bent er op deze manier zeker van, dat u het laatst gekochte pak niet het eer ste opgebruikt. Het is u natuurlijk bekend dat chocolade bonbons en suikerwerk niet in de zon moeten liggen, maar weet u dat ook slaolie, wijnen, azijn en limonade geen zonlicht verdra gen? Grote temperatuursverschillen hebben ook op veel artikelen een nadelige invloed. Bij voorkeur plaatsen we dus de provisiekast niet tegen de buiten muur, omdat vorst en zon op zo'n plaats zeer snel merkbaar zijn. Wijn, zeep, olie, chocolade, grut terswaren en meel bewaart men zo koel mogelijk. Vochtige lucht heeft op verscheidene waren een verkeer de invloed, maar bij regenachtig weer of bij mist kan de lucht, nu eenmaal verzadigd zijn met water damp. Levensmiddelen afgesloten te bewaren is daarom ook hier dus raadzaam. Schimmel En dan nog het voorkomen van schimmel en bacteriën. Hiervoor zijn in de eerste plaats de zindelijkheid en de waakzaamheid van de huis vrouw van belang. Veel narigheid kan voorkomen worden door regelmatig schoonma ken van de provisiekast. En denkt u er aan levensmiddelen, die bijzonder aantrekkelijk zijn voor vliegen af te dekken? Nu het weer lente is, dienende kranten uit de ventilatie-openingen en de plankjes voor de spouwgaten in de buitenmuren te worden weg genomen. Mieren, die verzot zijn op zoet en vet kunnen een vreselijke last ge ven. Ziet u, ondanks alle goede zor gen toch een paar mieren lopen, ge bruik snel een insectenverdelings- middel en probeer op te sporen waar de mieren heentrekken. Een drup peltje limonade langs de hals van een fles kan soms de oorzaak zijn. Bent u er snel bij, dan kan erger meestal wel voorkomen worden. Betty Teeling. Tram-trein R.T.M. veroorzaakt ongeluk ROTTERDAM, 13-4. De 53-jarige ambtenaar van de rijksbelastingen W. J. A. uit Rotterdam is maandag bij een verkeersongeval om het le ven gekomen. Hij werd met zijn bromfiets op de kruising Groene Kruisweg-Jan Olij slagers Weg aange reden door een tram-trein van de R.T.M. Dertien personen, voor het me rendeel kinderen, zijn maandag ge wond door ihet instorten van een tri bune van een circus dat zijn tenten in Ancona had opgeslagen. 'n Brink produkt KERKNIEUWS Ger. Kerken Beroepen te Rotterdam-Zuid (vak. A. L. Bos): P. Sijtsma, Nederhorst den Berg en (vak. H. Dijkstra): H. v. Rhijn, Leeuwarden; te Vleuten- De Meern: H. Gilhuis, Balk. Aangenomen naar Bleiswijk: F. Spoelstra, SohermeHhorn. Bedankt voor Amsterdam-W. (vak. J. Wiersema) en voor Harderwijk (vak. wijlen A. Dercksen): Jac. Boonstra, Middelburg. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Rouveen: T. Boer- sma, Urk. Ghr. Ger. Kerken Bedankt voor Leeuwarden: H. W. Eerland, Amersfoort. Ger. Gemeenten Beroepen te Amsterdam-C.: H. Ligtenberg, Oudemird'um. Piëta in New York NEW YORK, 13-4. De Piëta, de bekende beeldengroep van Michel Angelo, voorstellende Maria met in haar armen de dode Christus, is maandag in Neiv York aangekomen. De groep zal ten toon worden ge steld in het paviljoen van het Vaticaan op de wereld-ten toonstelling in New York. De reis over de Atlantische oce aan werd gemaakt aan boord van het Italiaanse passagiers schip „Christoforo Colombo". Griekse premier: volste vertrouwen in V.N.-troepen ATHENE, 13-4. - Premier George Papandreou van Griekenland is van mening dat de bevolking van Cyprus over haar eigen toekomst moet kun nen beslissen. Hy zei dit in een ver klaring, die door president Makarios van Cyprus wordt onderschreven. De bevolking moet volledig zelf beschikkingsrecht hebben. Diit is het recht van alle onafhankelijke naties, aldus de Griekse premier. De akkoorden van Zürich en Lon den waren onuitvoerbaar gebleken. De opzegging ervan door Makarios was slechts de bevestiging van een bestaande toestand. De Griekse premier verklaart ver der het volste vertrouwen te heb ben in de vredesmacht van de V.N. Ook president Makarios zal met deze maoht samenwerken in het belang van de pacificatie van het eiland. De bemiddelaar in het geschil 'heeft tot taak een nieuwe politieke for mule te vinden. Van ganser harte wordt gehoopt dat hij daarin zal slagen. Ondemocratisch acht Griekenland het, dat een kleine minderheid (18 procent) er naar streeft ihaar wil op leggen aan een grote meerderheid Grieken (80 procent). De meerder heid moet volgens democratische principes regeren en de minderheid controleren. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND NIJNSEL. De 18-jarige H. O. uit Sint Oedenrode is bij een verkeers ongeluk in Nijnsel omgekomen. Met zijn 19-jarige broer als duopassagier reed de jongeman met zijn brom- fiets tegen een personenauto, die hij wilde passeren. De bromfietser werd op slag gedood. De duopassagier meest zwaar gewond in het zieken huis in Veghel worden opgenomen. KERKRADE. In 'het ziekenhuis te Heerlen is aan de gevolgen van een verkeersongeluk overleden de 68-ja- rige mevrouw de weduwe G. Joris- sen uit Simpelveld. ROTTERDAM. Dc 80-jarige P. Noordzij uit Rotterdam, die op de WolphaertSbooht in deze stad tegen een tram opliep, en daarbij een sche- delbasisfractuur kreeg, ds zaterdag aan zijn verwondingen in het Dijk- zigtziekenhuis overleden. DEN HAAG. De Zweedse minister van justitie, de heer Herman Kling brengt op uitnodiging van minister Y. Scholten van 14-16 april een be zoek aan ons land. Tijdens dit col legiaal bezoek zullen de beide mi nisters de onderwerpen 'bespreken, welke in mei van dit jaar te Dublin aan de orde zullen komen op de con ferentie van de ministers van jus titie van de landen, aangesloten bij de Raad van Europa. ROTTERDAM. Maandagmorgen vroeg heeft de brugwachter van de Ma then esserbrug in de Delfshavense Schie het stoffelijk oversdhot aange troffen van de sinds 10 maart ver miste 17-jarige schippersknecht Th. L. J. Lubbers uit Mook. De jongen is op die datum vermoedelijk van zijn schip - het m.s. „Lüberté" - ge vallen en verdronken. GRONINGEN. Dc 30-jari'ge zui- velbewerker W. S. heeft zondag avond de 32-jarige vrouw van wie hij gescheiden leeft, met een mes vier steken in de rug toegebracht. De vrouw werd ernstig, maar niet levensgevaarlijk gewond. De man is ingesloten en zal aan de officier van justitie worden voorgeleid. Verwarring rond Belgische artsenstaking O O BRUSSEL, 13-4. De verwarring rond de Belgische artsenstaking is in de loop van maandag steeds gro ter geworden. Werd des morgens gemeld dat in de kring Meohelen een overeenkomst werd bereikt om tot het eind van het jaar het werk onder bepaalde waarborgen voort te zetten, maandagmiddag leek deze hele overeenkomst weer op losse schroeven te staan. De stakingsleiding riep maandag middag een 250 man sterke artsen vergadering te Meohelen bijeen. Daarin werd aangevoerd, dat de overeenkomst nauwelijks een tijde lijk compromis kon zijn, omdat aan de ethiisdhe voorwaarden, onder an dere vrijheid van therapie en strik te handhaving van 'het beroepsge heim, niet werd voldaan. Daartegen werd aangevoerd, dat dit compromis waarin honoraria binnen de nieuwe ziekte- en invaliditeitswet geregeld werden en voorts tijden voor het uitoefenen van particuliere praktij ken werden vastgelegd, een strat- punt zou kunnen zijn voor een tot elkaar komen op het gebied der me- disoh-ethische vraagstukken. Er werd op gewezen, dat de regering de Mechelse overeenkomst gunstig ont vangen heeft. AMSTERDAM, 13-4. „De besteding van buitenlandse toeristen in Neder land is van 1955 tot 1964 toegenomen van 230 miljoen tot 760 miljoen gul den; die van Nederlandse toeristen in hel buitenland in dezelfde jaren van 270 miljoen tot 800 miljoen gul den". Dit verklaarde maandagmiddag de staatssecretaris vap economische za ken drs. J. A. Bakker, in „Marcanti" te Amstei^lam op de landelijke le denvergadering van de federatie van Nederlandse organisaties voor het personenvervoer (F.N.O.P.), toen hij sprak over de toestand van het mid den- en kleinbedrijf in Nederland met name in de branche van het per sonenvervoer. „Deze stijging in de toeristen-besteding zal zeer zeker ook zijn weerslag hebben gevonden in het autoverhuurbedrijf", aldus de staatssecretaris. Hij pleitte voor sa menwerking tussen overheid en ge organiseerd bedrijfsleven. De F.N.O.P. vierde op deze leden vergadering tevens haar derde lus trum. Ter gelegenheid daarvan werd de vergadering gevolgd door een di ner en later op de avond door een one-manshow van Wim Sonneveld. Onder de ongeveer 200 aanwezigen bevond zich o.m. de direkteur-gene- raal van verkeer en waterstaat. Rijschoolhouders wensen een wettelijke regeling AMSTERDAM, 13-4. De autorij schoolhouders, die lid zyn van bij de Federatie van Nederlandse orga nisaties voor het personenvervoer (F.N.O.P.) aangesloten bonden, drin gen er in een maandag aangenomen resolutie bij de regering op aan, het autorijschoolwezcn in Nederland zeer spoedig wetteiyk tc regelen. Zij verzoeken de minister van verkeer en waterstaat maatregelen te treffen d'ie leiden tot het geven van voorschriften aan de vestiging van nieuwe autorijscholen en het MARKTBERICHTEN Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 13-4. Baklarwe voor levering aan de meelfabrieken geen afzetmogelijkheid. Zomergerst - volgens monster - f 24,00-27,25; Haver - volgens mon ster - f 22,00-24,25. Groene erwten - volgens monster - f 35,00-44,00; Schokkers - volgens monster - f 30,00-53,00, franco Rot terdam. Aardappelmarkt ROTTERDAM. 13-4. Klei-aardap- pelen 35 mm opwaarts: Eigenhei mers f 15,00-17,00; Bintje f 9,00- 10,50; Bevelander f 19,00-21,00; Meer lander f 12,00-15,00. Klei-aardappelen 38 mm opwaarts Eigenheimers f 15,00-19,00; Bintje f 10,00-11,00; Furore f 12,00-14,00. Klei-aardappelen, voor de export - geen handel. ZanÖaardappelen voor de export - geen handel. Stemming binnenland: prijshou dend. Stemming buitenland: geen handel. Voer-aardappelen f 2,00-4,50. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 13-4, Op 'de Utrechtse paardenmarkt werden maandag 294 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 960 tot f 1360; werkpaarden f 800 tot f 1240; oude paarden f 800 tot f 1100; 3-jarige paarden f 840 tot f 1050; 2-jarige paarden f 700 tot f 850; veulens f 300 tot f 625; hitten f 600 tot f 750. S'lachtpaarden per kg. slachtge- wicht f 2,10 tot f 2,60; jonge slacht paarden per 'kg. slaohtgewicht f 2,60 tot f 3,20. De handel was kalm. LEOPOLDSTAD, 14-4. Een com missie onder leiding van Joseph Ileo, minister zonder portefeuille, heeft een ontwerp-grondwet voor Kongo opgesteld dat voorziet in een presi dentieel bewind. Dit is maandag door Ileo op een persconferentie in Leo- poldstad meegedeeld. Het ontwerp zal aan een referen dum worden onderworpen. Onder meer zal de president vol ledige uitvoerende macht hebben. Hij zal de bevoegdheid 'hebben alle kabinetsleden, met inbegrip van de premier te benoemen en te ontslaan indien de bevolking zich met het ontwerp verenigt. Binnen zes maan den na aanvaarding van de grond wet moeten algemene verkiezingen worden gehouden. Binnen een 'half jaar na de installatie van het nieuwe parlement, moet een kiescollege, als omschreven in de grondwet, een nieuwe president kiezen. stellen van vakbekwaamheidseisen voor de rij-instructeurs. Bovendien verzoeken zij de minister van eco nomische zaken de prijzenbeschik- kin-g autorijscholen 1964 in 4e trek ken c.q. te herzien. De rijschoolhouders zijn van me ning dat zeer vele rij-anstrupteurs wegens het ontbreken van gedegen vakkennis de toekomstige wegge bruiker en ontoereikende opleiding geven. West-Duitsland wenst meer Noordzeebodem DEN HAAG, 13-4. Van het inter continentale plateau onder de Noord zee eist de Duitse bondsrepubliek thans 70.000 vierkante kilometer voor zich op, zo melden Oostfriese kran ten. Volgens het nog niet geratifi ceerde verdrag van Genève, krijgt West-Duitsland 25.000 van de in to taal 575.000 vierkante kilometer gro te Noordzeebodem. Bonn zou dit sinds de gas- en olierush op de Noordzee onduldbaar achten. Op korte termijn zullen ook met Dene marken onderhandelingen worden geopend over begroting van West- duitse Noordzeebodem, aldus deze Duitse dagbladen. Groentetips NEEM ZOVEEL MOGELIJK verse groenten en maak ze schoon zo kort mogelijk voor het gebruik. SCHRAP OF SCHIL NIET WEG wat goed eetbaar is. Boen jonge worteltjes, schrap ze niet. Gebruik ook de buitenbladeren van sla- kropjes en andijvie. WAS DE GROENTE VLUG en laat ze niet in het water staan. GEBRUIK EEN DEEL VAN DE GROENTE RAUW. Snijd spinazie en raapsteeltjes zeer fijn en rasp de worteltjes. Kook spinazie, stoof- sla, raapsteeltjes, peulen en dop erwtjes met slechts zeer weinig water! BRENG DE GROENTSNEL AAN DE KOOK, in een gesloten pan, dus op hoge vlam en zo kort mo gelijk voor de maaltijd, roer ze even om en temper daarna het vuur, maar houdt de pan gesloten. DIEN DE GROENTE OP zodra ze gaar is, stoof ze niet lang na en blijf ze niet warm houden. GOOI AFVALWATER van groente niet weg maar verwerk dit in soep, jus of saus. VERMENG UW GEHAKT eens met fijn gehakte ui en peterselie, het geeft een pittig smaakje en ze zijn gezond. Gebruik in plaats van azijn citroensap op uw sla, er zit veel vitamine C in citroenen. GEEF GROENTEN BIJ DE BOTER HAM; in het voorjaar komen er sterrekers, radijs, in plakken ge sneden komkommer, ramenas of winterpeen voor in aanmerking. Wie brood moet meenemen legge eens enkele plakjes tomaat onder de kaas,' de boterham blijft fris! 60. Langzaam, met plechtige passen, loopt Tjomkin het rotspad op. Als hij links en rechts van zich donkere gezichten tussen de rotsen ziet gluren, houdt hij de pas in. De Indianen duiken ineen als de gooche laar «ijn reusachtige voorlader hoog de lucht insteekt. „Hooggeëerd publiek, laat pijl en boog nog even rusten", mompelt hij met een benauwd lachje. Dan klinkt het schot. Een geweldige 'rookwolk, oranje, blauw en geel van kleur, spuit omhoog uit het musket en daalt over Tjomkin. Een minuut later trekt de rook traag weg en begint zich de omtrek van een gestalte af te tekenen....'.. Het is echter een heel andere gestalte dan de oosterling van zo even Ingezondön mededeling HOOFDSCHOTEL? VLEES

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 10