DE ZIERIKZEESCHE COURANT INDRUKWEKKEND KONINKLIJK BEZOEK AAN MEXICO Voor 1964 leidsterstekort van vijfhonderd Don Carlos naar Madrid Spoorwegstaking in de V.S. is uitgesteld Gouden kronen zijn weer verkrijgbaar Kabinet niet langer verantwoordelijk voor doen en laten van prinses Irene De landbouw in de Ver. Staten Ernstig ongeluk op NAVO-schietterrein WAT UQT PE BILT Protestmars Amsterdamse bouwvakkers LANDBOUW NOTEERT RECORDS BIJ LOONBESPREKING ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 april 1964 120ste jaargang No. 19563 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. i» au nummer: Heropening gemeentemuseum Vorstelijke geschenken voor het presidentiële gezin MEXICO, 9-4. Het vriendelijke op treden van onze vorstin, de belang stelling die zy toont voor alles wat z(j doet en ziet en de eenvoud die z(j tentoonspreidt, heeft de Mexica nen veroverd. Donderdag - de tweede dag van het staatsbezoek van koningin Ju liana, prins Bernhard en prinses Beatrix, bewees dat de belangstel ling voor dit bezoek hand over hand toeneemt. .Teen ds koninklijke gasten 's mor gens bij bet oriaflhanikelij'toheidsmo- nument op de Reforma, arriveerden, stonden om dit gedenkteken honder den mensen en iedereen juichte en applaudisseerde luid bij het passeren van de stoet auto's waarin de gas ten van president en mevrouw Lopez Mateos waren gezeten. Aangekomen bij het monument bestegen koningin Juliana, prins Bernhard in burger met de traditionele anjer in het knoopsgat, en president Lopez Ma teos de twintig treden naar het punt waar in bloemen de Nederlandse driekleur tegen het 30 meter ihoge monument was bevestigd. Daar leg den koningin en prins een krans bij de voet van het monument, dat her innert aan de Mexicaanse revolutie van 16 september 1810, toen Mexico zich losmaakte van Frankrijk. Daar na weerklonken de volksliederen, waarbij het wederom opviel, hoe per- fekt 'het Mexicaanse militaire korps ons Wilhelmus uitvoerde. „Ben jij hier al eerder geweest?", vroeg ko ningin Juliana prins Bernhard, toen zij zich naar een terzijde opgesteld tafeltje begaven om het gastenboek te tekenen. Het antwoord ontging ons, maar het staat wel vast, dat de prins reeds eerder het monument bezocht. Terwijl het gezelschap de trap van het gedenkteken afdaalde, bleek hoe de koningin genoot van alles wat zich om 'haar heen afspeel de. Af en toe greep zij prins Bern hard bij de mouw, trok hem naar zich toe om hem iets te zeggen of te vragen. MEXICO CITY, Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix hebben donderdag het Mexicaanse presidentiële gezin geschenken aan geboden. De Mexicaanse president kreeg een Nederlandse klok met car- rillon, bestemd om op zjjn lessenaar te worden geplaatst. Mevrouw Lopez Mateos ontving een Nederlandse kris tallen vaas, terwijl de Mexicaanse presidentsdochter Avecita een hou ten juwelendoos kreeg. Donderdagmiddag waren de ko- ninkijke bezoekers de gasten van de Mexicaanse president aan een lunch HET KLEUTERONDERWIJS AMSTERDAM, 9-4. In een rap port „naar een verantwoorde leer- lingenschaal voor het kleuteronder wijs" berekent de Algemene Neder landse Onderwijzersfederatie (A.N. O.F.), dat er dit jaar een tekort van engeveer 500 kleuterleidsters zal ontstaan. De A.N.O.F. is van mening dat de klassen in de kleuterscholen te groot zijn. In een klas van 40 U r rfingen kemt de individuele kleu ter tekert, aldus het rapport. JTet is nodig dat op zeer korte termijn de voorwaarden worden ge- r hapen om de leerlingenschaal te kunnen verlagen. Het rapport for muleert wensen ten aanzien van de uitbreiding van de opleiding van kleuterleidsters. De opleidingsscho len voer kleuterleidstei*s, die op 16 september 1S63 in de A-afdeling sa men 4885 leerlingen hadden, moe ten in enkele jaren uitgroeien tot 11.CC0 leerlingen. Dat eist snelle bouw van scholen of van lokalen, aldus het rapport. De A.N.O.F. steit zich voor dat in 1968 de eerste stap voor verlaging van de leerlingenschaal kan worden gencmen. Namelijk van 40 naar 35 leerlingen. In 1973 wil de A.N.O.F. overgaan op een schaal van 30 leer lingen en als eindpunt beschouwt zij een aantal leerlingen van 25. Het aantal leerlingen Op 1 januari 1963 telde het kleu- tei'onderwijs in Nederland 421.500 leerlingen van 4, 5 en 6 jaar. In 1970 zal dat aantal opgelopen zijn tot on geveer 479.000, becijfert het rapport. In 1D80 zal dit aantal ongeveer 570.000 bedragen. Thans zijn er on geveer 12.720 kleuterleidsters in functie. In 1S80 zal het korps een cmvang van ruim 28.000 moeten hebben als het maximum aantal leerlingen per klas op 25 wordt ge steld. Het rapport is toegezonden aan de minister en de staatssecreta ris van o., k. en w. en de leden van de Staten-Generaal. in het nationale paleis. Hierna bega ven zij zich naar het antropologisch museum in de Mexicaanse hoofd stad, waar overblijfselen te zien zijn van de Azteken, van wie de Mexi canen afstammen en waarop zij zeer trots zijn. Ook hier boden klein'? meisjes weer bloemen aan, ditmaal grote boeketten rozen. Drie van her. kregen in dank daarvoor van konin gin Juliana een kus. De rondgarg door het museum verliep zeer onge dwongen. De toelichting werd in het Frans gegeveh. De hoge gasten toon den zeer veel belangstelling en stel den vele vragen. PARIJS, 9-4. Don Carlos van Bcurbon-Parma is donderdagochtend per vliegtuig uit Parijs naar Madrid vertrekken. Zijn zuster, prinses Franqoise Lobkowitz, verklaarde te genover Reuter, dat z(j de reden niet kent. Don Carlos reist alleen, zei zjj. Van officiële zijde is in Madrid meegedeeld, dat de regering een ver zoek van Don Carlos in behandeling heeft om hem als Spaans staatsbur ger te erkennen. Don Carlos werd 'te Madrid afge haald door een twintigtal Carlisten, onder wie de leider van deze bewe ging in Spanje, José Maria Valiente De weinig journalisten die van de komst wisten, kregen te horen, dat Don Carlos liever geen verklaring aflegde. Wel zei hij dat hij naar Madrid was gekomen voor persoon lijke aangelegenheden, die niets met zijn huwelijk te maken hadden. WASHINGTON, 10-4. President Johnson heeft donderdagavond laat veer de Amerikaanse radio en tele visie meegedeeld, dat de dreiging van een nationale spoorwegstaking voorlopig- voor vijftien dagen is af gewend. De vakbondsleiders hadden er dn toegestemd hun voorgenomen actie zolang uit te stellen, daarmee het verzoek van de president, die twin- Brief van premier Marijnen aan liet parlement namens de koningin en prins Bern hard en namens prinses Irene afge legde verklaringen. De regering staat op het stand punt, dat prinses Irene, zolang zij niet gehuwd is, zich dient te ont houden van politieke activiteiten. Het werd echter steeds duidelijker, dat de prinses en haar aanstaande echtgenoot deze opvatting niet kon den aanvaarden. DEN HAAG, 9-4. De minister-pre sident mr. V. G. M. Marijnen, heeft donderdag de voorzitter van de Eer ste en Tweede Kamer in een brief in kennis gesteld van het standpunt van de regering omtrent de staat kundige aspecten van de op Schiphol WASHINGTON, 9-4. Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft het wetsontwerp aangenomen, waarin de regering van de Verenig de Staten de bevoegdheid wordt ver kend subsidies te geven aan de Amerikaanse katoenindustrie en de gra anproducenten. Het wetsontwerp dat al door de Senaat was aangenomen en in het Huis niet is veranderd, is onmiddel lijk naar het Witte Huis doorgezon den voor ondertekening door presi dent Johnson. Het ontwerp werd aangenomen met 211 stemmen voor en 203 stemmen - van de republikei nen - tegen. De Amerikaanse ka toen textielin dustrie zal nu gesubsidieerd kunnen worden opdat zij Amerikaanse ka toen kan kopen tegen de wereldprijs, die lager is dan de Amerikaanse bin nenlandse prijs. Volgens de republikeinse afgevaar digde van New York, John Lindsay, zouden de prijzen van alle graan- produkten als gevolg van de invoe ring der wet stijgen; naar zijn oor dcel zullen in het bijzonder de arm ste verbruikers er bezwaar tegen hebben. AMSTERDAM, 9-4. - Met ingang van donderdag zijn er weer echte gouden kronen verkrijgbaar (bü de Amsterdamse Bank) in een onbeperkt aantal. Het zijn twee gouden penningen geslagen bij de Rijksmunt in Utrecht, die de beeltenis van twee Amsterdamse bouwmeesters, Hendrick de Keyser en Jacob van Campen, dragen. Op de achterkant staat de keizerskroon en het stadswapen van Amsterdam. De beeltenissen op de kronen zijn het ontwerp van de heer G. Brinkgrevc (lid van de Amsterdamse gemeenteraad). De zogenaamde „Gouden kronen van Amsterdam" zijn geslagen uit het fijnste muntgoud van 23*4 karaat (dukatengoud). Ze wegen 4 gram en hebben een diameter van 22 mm. De detailprijs bedraagt f 39,Daarvan komt vijf gulden ten goede aan de restauratie van monumenten. Een commissie bestaande uit burgemeester mr. G. van Hall, wethouder mr. Th. Elsenburg en ir. R. Meischke, direkteur van de rijksdienst voor de monumentenzorg, zal bepalen welke gebouwen van dit geld gerestaureerd moeten worden. Verwacht wordt dat de kronen die geen wettig betaalmiddel z(jn als sieraad en souvenir hun weg zullen vinden of in de col lecties van verzamelaars terecht zullen komen. Negen militairen dodelijk getroffen door granaat Met name bleek de prinses reeds voor baar huwelijk te willen deel nemen aan de activiteiten op politiek terrein van haar aanstaande echtge noot. Bovendien werd het gevaar voor politieke demonstraties bij het huwelijk daardoor groter. De rege ring heeft deze ontwikkeling met bezorgdheid gevolgd. Zij heeft ge meend onverminderd vast te moe ten houden aan bovengeschetste be leidslijn. Uit het communiqué van de prin ses van 7 april j.l. blijkt nu, dat zij inziet, dat haar wens deel te nemen aan het werk van haar aanstaande man niet in overeenstemming is met onze staatkundige verhoudingen. Zij wenst de persoonlijke verantwoor delijkheid voor haar handelingen te scheiden van de verplichtingen der koninklijke familie, met name om voor de koningin generlei staatkun dige moeilijkheden te scheppen. De regering betreurt de houding, door de prinses ingenomen. Z(j heeft deze als een feitelijk gegeven moe ten aanvaarden en trekt daaruit thans de staatkundige consequen ties". tig dagen uitstel had gevraagd, ge deeltelijk inwilligend. President Johnson maakte het uitstel van de staking slechts anderhalf uur voor middernacht, toen de staking van het spoorwegpersoneel zou ingaan, bekend. President Johnson had donderdag avond vertegenwoordigers van de vakbonden en van de spoorweg maatschappijen naar het Witte Huis ontboden, nadat bemiddelingspogin gen van de minister van arbeid Wil- lard Wirtz, waren mislukt. De on derhandelingen zullen vrijdagmor gen op het Witte Huis worden voort gezet. De vakbonden hebben, naar gemeld, ernstige bezwaren tegen een bezxiinigingsprogramma van de spocrwegmaatschapppijen, dat deze vrijdag wilden laten ingaan. Dertig jaar voor moordenaars Colombo ROME, 9-4. De twee Italianen Ser gio Squazzardi en Enrico Prisco zijn donderdag in Rome veroordeeld tot dertig jaar gevangenisstraf wegens moord op de Milanese zakenman Bruno Colombo in Amsterdam in 1961. De jury kwam, na zes uur te heb ben beraadslaagd, tot de slotsom dat beklaagden schuldig waren aan moord, roof en het verbergen van het lijk van hun slachtoffer. De openbare aanklager had levenslang voor beiden geëist. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven zuid Europa ligt een gebied van hoge luchtdruk, waar- van het centrum zidh van 'de Alpen naar Yoego-SIavië verplaatst. Sa menhangend hiermee dringt een zeer zwak 'koufront west Europa binnen. De ludht achter dit front is minder warm dan de lucht waarin we ons nu bevinden. De (temperatuur gaat dus iets naar beneden. Op de noordelijke helft van de oceaan is de depressie-activiteit toegenomen. De depressies blijven op «grote af stand van ons land en zullen daar om het weer hier te lande niet kun nen beïnvloeden. Het blijft morgen dan ook droog. Van de Azoren tot het Alpengebied zal zich een gordel van hogedruk handhaven. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard worden hartelijk verwel komd door president Adolpho Lo pez Mateos na hun aankomst op het vliegveld van Mexico City. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wees geen pauw in uw ge waad, noch een papegaai in uw spraak. Iets lagere temperaturen Verwachting tot zaterdagavond: Licht tot half bewolkt en droog weer; aan de kust mogelijk enkele mist- vlagen; zwakke tot matige wind overwegend tussen west en zuid west; iets lagere temperaturen over- 11 april: Zon op 5.53, onder 19.31. Maan op 6.01, onder 18.06. 12 april: Zon op 5.50, onder 19.32. Maan op 6.21, onder 19.30. 13 april: Zon op 5.48, onder 19.34. Maan op 6.42, onder 20.56. Nieuwe maan: 12 april te 13.37. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 11 april 12 april 13 april 2.26 v.m. 3.09 v.m. 3.50 v.m. BROUWERSHAVEN 11 april 12 april 13 april 2.18 v.m. 2.57 v.m. 3.35 v.m. 15.01 n.m. 15.39 n.m. 16.18 n.m. 14.38 n.m. 15.15 n.m. 15.53 n.m. Springtij: 14 april. HANNOVER, 9-4. Op het schict- terrein van de NAVO te Bcrgen- Hohne, in Nedersaksen, is donder dagmiddag, tijdens een schietoefe ning, een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij negen personen om het le ven zijn gekomen. Bezwaar tegen tarief stop in de nieuwe e.a.o. AMSTERDAM, 9-4. Donderdag middag is in Amsterdam door circa 1500 bouwvakarbeiders een protest mars gehouden -vanaf het Museum plein naar het kantoor van de Ne derlandse Aannemers- en Patroons bond aan de Sarphatistraat. De bouwvakarbeiders waren voor deze mars opgeroepen door het Am sterdamse bouwvak-actie-comité, dat niets uitstaande 'heeft met de erkende bouwvakbonden. Er werd zoals op een spandoek stond gede monstreerd voor loonsverhoging. De stoet werd begeleid door een dozijn politieruiters. Op het Museumplein sprak de voorzitter van genoemd actie-comité, H, Koopman, de de monstranten toe waarbij hij o.m. zei dat de nieuwe c.a.o. een positieve stap vooruit is naar gezonde ar beidsverhoudingen. De bouwvakar beiders hebben 'geen 'bezwaar dat een deel van de uit deze c.a.o. voort vloeiende loonsverhoging gebruikt wordt om ,;de lonen te witten". Maar daarnaast, aldus spreker, moet een ander deel in klinkende munt worden uitbetaald. Men heeft be zwaar tegen de tariefslop in de c.a.o. Als deze <*r iniet was zou volgens de heer Koopman iliet behoeven te worden gedemonstreerd. Volgens een woordvoerder van 'het Westduitse leger zou tijdens de schietoefening een vrachtauto, waar op een groep Duitse en buitenlandse toeschouwers de gevechtshandelin gen gadesloeg, door een of meer mortiergranaten zijn getroffen. Vijf toeschouwers, onder wie een Nederlandse en een nationalistisch- Chinese officier, zoud'en op slag zijn gedood. Vier anderen werden ernstig gewond doch zouden inmiddels zijn overleden. Volgens de laatste gegevens wer den bij 'het ongeluk inderdaad' negen personen 'gedood. Twee personen werden zwaar gewond. Vermoede lijk zes anderen liepen lichte ver wondingen op. Het ongeluk gebeurde 'kort na het begin van de söhietdemonstratie, die door ongeveer 100 toeschouwers werd bijgewoond. Onder 'hen bevon den zich verscheidene buitenlandse waarnemers en 'gasten van de ka- deropleidmg van de Duitse „Bundes- wehr" in Hamburg. Dc algemene verkiezingen, welke dit jaar in Engeland moeten worden gehouden, zullen in de herfst plaats vinden, zo is donderdag officieel te Londen bekendgemaakt. Matige tevredenheid over resultaten van c.a.o.-onderhandelingen UTRECHT, 9-4. De voorzitter Van de by het N.V.V. aangesloten Alge mene Nederlandse Agrarische Be rt rij fsbond, de heer S. van der Ploeg, heeft op de donderdag in Utrecht gehouden Iandelyke voorjaarsverga dering van de vakgroep zuivelwcr- kers blyk gegeven van een gema tigde tevredenheid over dc by de C.A.O.-onderhandelingen in de land bouw bereikte resultaten. Overeen stemming is bereikt over 75 van de 84 C.A.O.'s in dc landbouw, waarby 150.000 werknemers zijn betrokken. Een aantal van deze C.A.O.'s is al goedgekeurd. Dc percentages of rc- cle loonsverhogingen bedroegen in alle C.A.O.'s meer dan 10 procent. In alle gevallen werd tevens over eenstemming bereikt over uitbrei ding van dc vakantie met twee da gen. Volgens de heer van der Ploeg zijn daarmee twee records in de landbouw genoteerd, want nog nim mer na de oorlog was de loonsver hoging zo hoog en bereikte men voor 1964 evenmin zo vroeg in het jaar overeenstemming over zoveel C.A. O.'s in de landbouw. De door de regering vastgestelde richtprijs voor melk van 31 cent per kilogram (het landbouwschap had 33 cent gevraagd) noemde de heer van der Ploeg uit het oogpunt van zuiveltechniek niet onverstandig, maar nog nimmer na de oorlog was het verschil tussen vraagprijs en vastgestelde richtprijs zo groot. Vol gens de heer van der PJoeg moesten de toenmalige ministers Mansholt en Vondeling heel wat meer kritiek verduren als er een verschil was tussen vraagprijs en richtprijs. Toen ging het om tienden van centen, maar wat men nu aan kritiek van de landbouworganisaties verneemt, is mild en matig vergeleken met vroeger, hoewel het verschil nu drie maal hoger is, zo oordeelde de heer van der Ploeg. Teruggang zuivclwerkers De A.N.A.B.-voorzitter deelde voorts mede, dat het aantal bij deze bond georganiseerde zuivelwerkers iets is teruggelopen, maar de organisatie graad in de zuivel steeg van 72 tot 74.5 procent. De teruggang van het aantal zuivelwerkers is een gevolg van de concentraties in de zuivel industrie. Te hard gestookt: baby overleden ARNHEM, 9-4. Door te hard sto ken van een kachel in de kamer is de zes maanden oude Anita Klein in Arnhem overleden. De moeder had de kachel open gezet in de veron derstelling dat. deze zou uitgaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1