DE ZIERIKZEESCHE COURANT Koninklijk paar en kroonprinses aangekomen in Mexieo-Gty Einde artsenstaking nog niet in zicht Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteif Systematische grensschendingen sinds '58 Vasten voor hongerbestrijding De kwestie-Maleisië Olympisch allerlei Europese ambtenaren hielden staking Dode bij rassenrel Frankrijk en China Mexicaanse geschenken voor kon. familie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 april 1964 120ste jaargang No. 19562 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. in da nummer: TSieuivbouw Comelasticlitiiig geopend Welkom na voorspoedige reis Mysterieuze autorit MEXICO, 8-4. Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix zjjn woensdag in Mexico aangeko men. Het toestel met de vorstelijke personen landde om 18.02 uur (Ned. tijd) op het vliegveld van Mexico City. Fier, rechtop, een houding die de Mexicanen respekt afdwong, zo stond koningin Juliana onder de warme zon op het vliegveld van Me xico City, terwijl zij in het Spaans welkom werd geheten door de Me xicaanse president Adolpho Lopez Mateos. Om elf uur plaatselijke tijd (het was toen in Nederland zes uur in de avond) scheerde het vliegtuig van de Mexicaanse president boven de luchthaven. Dit vliegtuig had het vorstelijk gezelschap met gevolg van Houston in Texas overgevlogen naar het 2400 meter hoog gelegen Mexico City. Aan haar aankomst waren uit gebreide plechtigheden voorafgegaan die volkomen aangepast leken aan de vrolijke aard van de Mexicanen en aan het prachtige zomerse kli maat. Kadetten van het Mexicaanse leger stonden opgesteld. Zij droegen uniformen, die Frans aandeden: zwart met gouden knopen, een zwarte kepi met een pluim, de mou wen bij de manchetten met rood af gezet. Er was een 2es verdiepingen hoge tribune, geheel gevuld met spe lende Mexicaanse muzikanten in kleurige Mexicaanse costuums, de zogenaamde mariachi's (afgeleid van het Franse woord mariage, omdat deze muzikanten op huwelijksfeesten plegen te spelen). Aan de tegenover gestelde zijde stonden orgeldraaiers, die met hun buikorgeltjes het stads leven van Mexico City opfleuren. Een groep kinderen van een school, die door de Nederlandse kolonie is gea dopteerd, juichte de Nederlandse gas ten toe. Voordat het vliegtuig op de Mexi caanse luchthaven landde, was het corps diplomatique gearriveerd, on middellijk gevolgd door de Mexi caanse president en mevrouw Lopez Mateos, alsmede hun dochter. De volksliederen Toen koningin Juliana als eerste het vliegtuig verliet, was alles en iedereen gereed om de koninklijke gasten te ontvangen. Saluutschoten werden afgevuurd en nauwelijks waren de rookwolken daarvan weg gedreven of de volksliederen weer klonken. Eerst het Mexicaanse, toen het Nederlandse. Stram in de hou ding stond daar prins Bernhard in zijn uniform van de luchtmacht, naast hem onze koningin in een blauwe japon met een daarbij be horende blauwe mantel en zwarte hoed. Prinses Beatrix was in het gi'oen gekleed. Koningin Juliana stond roerloos. Niets aan haar her innerde aan de recente gebeurtenis sen. Na het spelen van de volkslie deren sprak de Mexicaanse presi dent, die in gracieus Spaans herin nerde aan de banden tussen beide Janden en de Nederlandse gasten welkom heette. Toespraak in het Spaans Vervolgens trad onze vorstin voor de batterij van microfoons van radio en televisie en tot grote verrassing van alle aanwezigen beantwoordde zij de toespraak van de president in het Spaans. Op het slotwoord „viva Mexico" volgde een warm applaus. Op dat moment scheen het of het gehele ceremonieel haar een ogen blik te machtig werd. Haast onge merkt opende zij haar tasje, haalde er een zakdoekje uit en maakte een snelle beweging over het gelaat, een gebaar van enkele seconden. De koningin begroette vervolgens mevrouw Lopes Mateos en haar dochter, de leden van de Mexicaanse regering en het corps diplomatique. Aan de zijde van de Mexicaanse pre sident inspecteerde onze vorstin de erewacht van kadetten, waarna per auto naar de presidentiële residentie „Los Pinos" werden gereden. Langs het eerste gedeelte van de rou»e stonden soldaten, politiemannen en brandweerlieden. De toestand in België Ingezonden mededeling 'extia speling voor de doe-het-zelver Oude champagne GOTHENBURG, Zweden, 8-4. Le- den van een duikclub in Gothenburg hebben voor de Zweedse westkust vier flessen champagne opgedoken uit een Russische korvet, die daar in 1853 is gezonken. Zij vonden ook een zelfgemaakt distïlleerapparaat en verscheidene flessen bier. Men hoopt ook enige van de 75 kanonnen te bergen waarmee het schip was uit gerust. BRUSSEL, 8-4. De stakende Bel gische artsen hebben woensdag het ultimatum ingetrokken, dat zij hun „wachtdiensten" zouden opheffen om tot een totale staking over te gaan, indien de maandag gearres teerde twee geneesheren niet onmid dellijk zouden worden vrijgelaten. Op een persconferentie deelden woordvoerders van de Nationale Artsenfederatie in Brussel mede, dat zij weliswaar een snelle oplos sing" voor deze kwestie blijven eisen maar dat de wachtdiensten blyven gehandhaafd. Mochten echter de twee artsen, aangehouden omdat zij niet tijdig hulp hebben verleend aan een an derhalf jaar oude baby, die zondag ochtend in een Turnhouts zieken huis overleed, niet spoedig in vrij heid worden gesteld, dan zou de te lefoondienst worden overgedragen aan de regering, die dan verant woordelijk zou worden voor de pri oriteit van de te verstrekken ge neeskundige hulp. De woordvoerders verklaarden naar aanleiding van de oproep van het Belgische episcopaat, dat de art sen zelfs in de eerste plaats een op lossing van het conflikt met de re gering wensen. Voorwaarde blijft echter, dat de regering hun eis in willigt en een aantal artikelen van de nieuwe Ziekte- en Invaliditeits wet opschort. Dat zij zelf in deze Moskou beschuldigt Peking MOSKOU, 8-4. De Chinezen heb ben dc Russische grens sinds 1958 systematisch geschonden, hoewel het bekend is dat er geen grensgeschil tussen China en de Sowjet-Unie be staat en dat de huidige grens door AMSTERDAM, 7-4 Sedert dins dag 31 maart gebruikt de 34-jarige Amsterdamse student Tj. Bijlsma, behalve enkele vruchten per dag, geen voedsel. Zoals bekend hoopt deze leider van een groep christen pacifisten daardoor weerklank te w ken voor 'de actie die deze groep orrJer het motto „Help India zich zelf helpen" is begonnen tot finan ciële steun - met een gulden per Nederlands gezin - van het werk dat Ghandi's volgeling Vinoba Bhave verricht tot verheffing van de arm- sten der talloze armen in zijn land. Meer dan 30 mensen hebben zich, volgens de groep, met hetzelfde oog merk, gedurende één of twee dagen van voedsel onthouden. Vanuit India, met name van Devi Prasad - medewerker van Vinoba Bhave die enkele jaren geleden ook in ons land lezingen hield - en van de secretaris van de „Landgiftbewe- ging" in zijn land, Akhilvinay, ont ving de heer Bijlsma brieven waarin het vertrouwen wordt uitgesproken dat de actie in Nederland zal sla gen. Uit Nederland zelf kreeg de leider van de actie vele aanmoedigingen, maar ook kritische reacties. „Doch vele critici leverden een bijdrage voor de actie", zo voegt de groep daaraan toe. mogelijkheid niet veel vertrouwen hebben wordt afgeleid uit het feit, dat zij tot aan het einde van deze maand een zaal hebben besproken voor het houden van hun dagelijkse persconferentie. KOEALA LOEMPOER, 8-4. - De premier van Maleisië, Abdoel Rah man, heeft woensdag op een bijeen komst in Ipoh, noord-Malakka, ver klaard van mening te zjjn dat het staakt-het-vuren in Sabah (Borneo) niet langer van kracht is. Volgens de regeringstelevisiedienst zei hij dat de Maleisische strijd krachten ingeval van een oorlog met Indonesië „de grens zouden over schrijden". President Soekarno is een man zonder waardigheid of eergevoel, die herhaaldelijk z|jn woord heeft ge broken, aldus de premier. Foto links: Don Carlos voor zijn ver trek op de luchthaven Schiphol. - Foto rechts: prinses Irene met de lippen opeengeklemd in haar sport wagen bij kasteel Drakenstein. TOKIO, 8-4. De totale kosten van voorbereiding en organisatie van de komende Olympische Spelen in To- ,k«o worden door Japanse officials geraamd op 1.053.945.400.000 yen (ongeveer f 10.500.000.000. Van dit. astronomisch bedrag werd 245.857.600.000 yen (f 2.450.000.000) besteed aan directe uitgaven in de periode 1958-'64. Daaronder vallen de onkosten van het olympisch orga nisatiecomité, de bouw van sportac- comodaties en verblijfkosten. De overige 808.087.800.000 yen (ruim 8 miljard gulden) zijn gedeeltelijk uit gegeven of worden bestemd voor in directe kosten, zoals subsidies aan de Japanse amateursportassociatie, publieke facilietiten, de constructie van de nieuwe autobaan tussen To kio en Osaka, de verbetering van de luchthaven van Tokio en de ruim telij ke telecommunicatieverbindin- gen. BRUSSEL, 8-4. Europese ambte naren 'hebben -woensdag in Brussel, Luxemburg en in bet onderzoeks centrum in de Italiaanse plaats Is- pra gestaakt om te protesteren tegen het uitblijven van een salaris-aan- passin'g. Zij eisen adht procent sala risverhoging. De Europese minister raad bad slechts twee procent ver hoging goedgekeurd. De commissie van de Europese gemeenschap voor atoomenergie had de staking verboden aan de vier hoogste categorieën ambtenaren, wier salaris gemiddeld - de toesla gen meegerekend - de 40.000 Belgi sche frank (3.000 gulden) per maand te boven gaat. Aan de staking wordt vooral deelgenomen door het lagere, administratieve en technische per soneel. De „actie" duurde enkele uren en was bedoeld als een „waar schuwing" voor de ministers van de Europese gemeenschappen, die de volgende week dn Brussel - voor an dere kwesties - 'bijeenkomen. Zowel de E.E.G.-commissie als de Euratom-commissie hadden de sta de historie is bepaald. Dit heeft de Russische specialist in het volken recht, Fedor Kojevnikov, volgens „Tass" verklaard. Kojevnikov zei dat men eigenlijk slechts kan spreken van „kleine aan passingen om de territoriale grens lijn nauwkeuriger te kunnen afba kenen". Maar ondanks dit alles pleeg den de Chinezen „sinds een bepaalde tijd" voortdurend en systematisch grensschendingen en dan nog wel vaak op een uitdagende wijze. De feiten, aldus de Russische jurist, had den aangetoond, dat de Chinezen de weg van de ondermijning hadden ge kozen. Zij wilden de grondslagen van de socialistische gemeenschap zelf ondergraven. De Chinezen hadden „alle grenzen overschreden" en niet alleen de principes van het interna tionale socialisme met voeten getre den, maar ook de elementaire inter nationale rechten en de internatio nale ethiek. Gouverneur Goerge Wallace van Alabama, een fel voorstander van rassenscheiding, heeft bij de voor verkiezingen voor de presidentiële kandidatuur in de staat Wisconsin een verrassend groot aantal stemmen gekregen. CLEVELAND, 7-4. Tijdens een be toging tegen rasscnorngelijkhcid in Cleveland is dinsdag een deelnemer onder een bulldozer terechtgekomen en dodelijk gewond. Dc man zou zich voor dc machine hebben ge worpen toen de aandacht van de be stuurder door andere betogers wend afgeleid. Hij overleed op wog naar het ziekenhuis. De duur van het koninklijk bezoek aan Mexico MEXICO CITY, 8-4. Naar het A. N.P. van welingelichte zijde verno men heeft zal de duur van het be zoek dat koningin Juliana en prins Bernhard tesamen met prinses Bea trix op het ogenblik aan Mexico brengen, niet worden bekort. Aanvankelijk koesterde men in Mexico de vrees, dat de recente ge beurtenissen invloed zouden hebben op de duur van het bezoek. Met name dacht men, dat de koningin wel eens, na het officiële gedeelte van het programma, dat eind deze week afloopt, naar Nederland kon terugkeren. Nu blijkt, dat daarvan geen sprake is, wordt de conclusie getrokken, dat de moeilijkheden van enkele dagen geleden veroorzaakt werden door in vloeden van buitenaf, dus niet door gebeurtenissen in het koninklijk ge zin. Prinses Irene zond Mexicaanse president een telegram MEXICO-CITY, 9-4. Prinses Irene heeft president Lopez Mateos in een telegram haar verontschuldigingen aangeboden voor het op het laatste ogenblik annuleren van 'haar bezoek aan Mexico, zo heeft het Mexicaanse ministerie van buitenlandse zaken woensdag bekend gemaakt. „Het spij t mij oprecht, mijn ouders op 'het. laatste moment niet naar Mexico te hebben kunnen vergezel len". zo staat in het met „Irene" on dertekende telegram. „Deze laatste maanden droomde ik er niet alleen van, mijn dienbare vrienden in die ogenblikken van persoonlijke blijd schap weer te zien, maar vooral hen terug te zien in uw land, waar i'k van houd en dat i'k altijd in mijn hart mee zal dragen. I'k 'hoop Carlos spoedig te 'kunnen laten delen in de vreugde, u te kennen en uw land dat. lot dat het legended bewezen wondt, 'liet mooiste ter wereld is", aldus prinses Irene. EERSTE KAMER T.B.C.-bestrijding onder het rundvee DEN HAAG, 7-4. De Eerste Ka mer is akkoord gegaan met de in trekking van 'de wét 'bestrijding tu berculose onder het rundvee. Een daartoe strékkend wetsontwerp werd door de Eerste Kamer aan vaard. In plaats van de huidige wettelij ke regeling zal, ingaande 1 mei, de verordening bestrijding rundertuber- culose van (het Landbouwschap in werking treden. De vervanging van TOKIO, 9-4. Premier Pompidou van Frankrijk, die een bezoek aan Japan brengt, heeft donderdag op een persconferentie in Tokio ver klaard, dat Frankrijk China had moeten erkennen in verband met het ideologische geschil tussen Pe king en MoSkou. Voor 'de breuk kon men nog weten wa't er 'in beide lan- den gaande was, maar daarna was het voor Frankrijk „noodzakelijk" geworden, eigen vertegenwoordigers naar Peking te zenden om de toe stand te kunnen begrijpen, zo zei hij. de huidige regeling der centrale overheid door een regeling van de bedrijfslichamen in de autonome sfeer, betekent dat op een belang rijk terrein gestalte wordt gegeven aan de grondgedachten van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, aldus de memorie van toelichting op het wetsontwerp. Bij de behandeling van het wets- ontwerp in de Eerste Kamer stelde de afgevaardigde S, van der Ploeg (arb.) minister Biesheuvel een aan tal vragen over de kosten, die aan de dierziektenbestrijding zijn ver bonden. Hij wees er op, dat deze kosten in andere E.E.G.-landen ge financierd worden door ide ovenheid. Minister Biesheuvel, die het wets ontwerp verdedigde, noemde deze financiering een moeilijke zaak. waaraan - zo zette hij uiteen - vrij hoge kosten zijn verbonden. „De kosten zijn veel en veel groter dan zich aanvankelijk lieten aanzien", aldus de bewindsman. Hij deelde mee, dat het dagelijks 'bestuur van bet Landbouwschap met hem over leg pleegt „om te zien of bier iets aan te doen :is". De minister zei over dit overleg geen mededelingen te kunnen doen. Wel sprak 'hij de hoop uit. dat voor bet vraagstuk een op lossing gevonden zal kunnen worden. kinig overigens afgekeurd. Zij viel ook niet in de smaak van een cate gorie ambtenaren, die een staking niet in overeenstemming achten met hun Europese idealen. Een Neder landse functionaris, gevraagd waar om hij niet aan de staking meedeed, antwoordde slechts: „Daar heb ik geen tijd voor". Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Dislelen en doornen steken zeer, Kwade tongen nog veel meer. MEXICO CITY, 9-4. - President Lopes Mateos, zjjn echtgenote en hun dochter, hebben de koninklijke gasten uit Nederland ter ge legenheid van het staatsbezoek aan Mexico een aantal geschenken aangeboden. Het presidentiële paar schonk de koninklijke familie een schilderij van twee naast elkaar gelegen Mexicaanse vulkanen, dc ene genaamd „De slapende vrouw", dc ander „Dc ridder" (die de vrouw bewaakt). Verder gaf de Mexicaanse president koningin Juliana een bokaal van onyx en ontving onze vorstin van mevrouw Lopes Mateos een juwelendoosje van goud-filigrain, vervaardigd in Chiapas. Tevens gaf mevrouw Lopez Mateos prinses Beatrix een typisch Mexicaans kostuum, dat gedragen wordt in dc staat Veracruz. Het presidentiële gezin heeft verder aan ieder lid van onze konink lijke familie een fraaie zijden hangmat gegeven en bovendien een ring aan prinses Beatrix. Veranderlijk Verwachting tot vrijdagavond: Tijdelijk zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen; overigens nu en dan opklaringen; matige tot vrij krach tige wind ruimend van zuidwest naar west tot noordwest; lagere middag- temperaturen. 10 april. Zon op 5.55, onder 19.29. Maan op 5.41, onder 16.44. Nieuwe maan: 12 april te 13.37. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 10 april 1.41 v.m. 14.15 n.m. Springtij: 14 april. BROUWERSHAVEN 10 april 1.37 v.m. 13.55 n.m. Springtij: 14 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Frankrijk en de Alpen is een afzonderlijk hogedrukgebied ontstaan. DiCht ten noordwesten van de Britse eilanden bevindt'zich daar entegen een depressie. Beide houden tezamen een zuidwestelijke stroming in stand, die zaohte ludht naar west Europa transporteert. Zowel het ho ge- als het lagedrukgebied 'bewegen zich naar het oosten. Het gevolg hiervan is, dat het koufront van de depressie, dat vanochtend Ierland bereikte, morgen Nederland zal passeren. Dit gaat naar alle waar schijnlijkheid gepaard met enige re gen of enkele 'buien. De lucht achter het front heeft een lange weg over het noordelijke deel van de oceaan afgelegd en is daardoor kouder dan de lucht waarin wc ons vandaag 'bevinden. De temperatuur zal mor gen dan ook weer naar beneden gaan. Het eerste teken van doorbreking van dc impasse i nde Belgische art- sonstaking kwam vanochtend vroeg uit Luik, waar vertegenwoordigers van vakbeweging en artsenbond het esc» z(jn geworden over ccn basis waarop dc onderhandelingen met de overheid kunnen worden hervat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1