fffISÜÈ DE ZIERIKZEESCHE COURANT Minister-president eist beëindiging van de artsenstaking Nog geen „opvorderen" Commentaar op Chinezen en Amerikanen Ned. Comité Vluchtelingenhulp 1963 Michel Angelo's piëta naar de Ver. Staten De uitvoering van het akkoord over Nieuw-Guinea De staking in Amsterdam Nog steeds strijd in Zuid-Vietnam Man uit Beverwijk stak vrouw dood BILT Kon Ned. firma kabelbaan niet leveren ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diusdag 7 april 1964 120ste jaargang No. 19561 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Duivenhouders verontrust over nachtelijke diefstallen De toestand in België De „Pieter Calantl" te Zierikzee BRUSSEL. 6-4. De Belgische mi nister-president, Th. Lefèvre, heeft maandag verklaard dat een hervat ting van het overleg met de genees heren alleen mogelijk is, nadat de artsen hun staking hebben beëindigd. Na een speciale kabinetszitting las premier Lefèver een regeringscom muniqué voor, waarin wordt gezegd dat „de ongelukkige gebeurtenissen van de jongste dagen de ernstige verantwoordelijkheid bevestigen, die de artsenorganisaties op zich hebben genomen door het afkondigen van een staking, die leidde tot het in de steek laten van de zieken, zelfs in zekere ernstige gevallen". „Eerst na beeidiging van deze toe stand, die in strijd is met de be roepsplichten van de artsen, zal de regering een hervatting van de be sprekingen, die nooit hadden mogen worden onderbroken, onder ogen kunnen zien". treding is. Hij wilde zich echter niet uitlaten over de arrestatie van de twee Belgische artsen, omdat de ge rechtelijke autoriteiten deze kwestie in onderzoek hebben en een uit spraak zullen doen. De dood van een kind Op een persconferentie hebben woordvoerders van de nationale fe deratie van Belgische artsen maan dagmiddag elk verband ontkend tus sen de dood van een achttien maan den oude bay in Tongerlo en de art senstaking. Zij verklaarden, dat trouwens geen enkele beschuldiging is ingediend tegen de twee artsen van de wachtdienst, die maandag in voorlopige hechtenis werden geno men. Deze maatregel werd volgens de woordvoerders genomen in het belang van het onderzoek. Het overlijden van de baby werd toegeschreven aan de „normale ont wikkeling van de ziekte", waaraan het kind leed. Dat er zoveel tijd ver liep tussen het oproepen van de wachtdienst en de aankomst van een arts was volgens de woordvoerders een gevolg van het feit, dat de toe stand van het kind aanvankelijk niet als een dringend geval werd be schouwd, vergeleken met de andere patiënten die door de „wachtdienst" moesten worden bezocht. De woordvoerders verklaarden voorts, dat de regering zich vergist indien zij denkt dat de staking zal doodbloeden. „Weer eens onderschat de regering de syndicale macht van het Belgisch medisch korps". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het grootste onontgonnen gebied ligt bij velen onder hun eigen hoed. Chroesjtsjov in Hongarije In antwoord op vragen antwoordde Lefèvre, dat de regering nog niet het. „opvorderen" van de artsen over weegt, maar wel de noodzakelijke maatregelen tracht te nemen om de leemten in de „wachtdiensten" van de stakende artsen op te vullen. Zo werden militaire medische diensten, die bij het Belgische leger in Duits land zijn gestationeerd, naar Brussel overgebracht. Premier Lefèvre zei voorts niet te kunnen zeggen, wie als bemiddelaar in het geschil met de artsen zou kun nen optreden. Op een vraag hoe dan de impasse kan worden doorbroken antwoordde hy, dat de Belgische re gering nooit heeft geweigerd te on derhandelen en dat zjj dc besprekin gen met de artsen met „veel geduld" heeft gevoerd. „Nadat de normale omstandighe den zullen zijn hersteld, zal de re gering het contact weer kunnen op nemen". Lefèvre bevestigde, dat het ver laten van de zieken een wetsover- KAZINCBARCIKA, 6-4. Chroesj tsjov, reeds een week op bezoek in Hongarije, heeft maandag in Kazinc- barcika, de nieuwste van de Hon gaarse provinciesteden, na bezichti ging van de chemische bedryven al daar in gezelschap van premier Ka- dar, gezegd, dat de zege behaald zal H.M. <le Koningin brengl bezoek aan Ned. Spoorwegen DEN HAAG, 6-4. In de maand september herdenkt de Nederlandse spoorwegen dat het 125 jaar geleden is dat de eerste lijn Amsterdam- Haarlem werd geopend. In het kader van deze herdenking is H.M. de Ko ningin voornemens een bezoek te brengen aan het bedrijf van de Ne derlandse spoorwegen, waarbij ook verschillende stations zullen worden bezooht. DEN HAAG, 6-4. De Stichting Nederlands Comité Vluchtelingen hulp 1963 heeft 3.525.000 gulden in gezameld. Van dit bedrag, dat ver meerderd is met 15.000 gulden ren te, is in december 2.350.000 gulden overgemaakt aan het hoge commis sariaat van de Verenigde Naties vcor vluchtelingen ten behoeve van vluchtelingen in Griekenland en 650.000 gulden voor vluchtelingen in Turkye. Van het bijeengebrachte geld is 300.000 gulden beschikbaar gesteld aan organisaties in Neder land. De voorzitter van het comité, dr. W. Drees, heeft deze cijfers maan dagmiddag op een persconferentie in Den Haag bekend gemaakt. Hij wees er op. dat het Nedex-lands co mité een inzamelingscomité is en geen directe verantwoordelijkheid heeft voor de hulpverleningsprojec ten in Gx-iekenland en Turkije. Op verzoek van het Nederlands comité houdt de hoge commissaris voor vluchtelingen toezicht op de uitvoering van de tien projecten in Griekenland en de vier in Turkije. De projecten zijn deels van de hoge commissaris en deels van particu- liere hulporganisaties. De onkosten bedragen 150.000 gul den, dat is slechts vier procent van het geheel. Het is een bedrag dat ge zien mag worden, aldus dr. Drees. Een naar verhouding klein deel van de opbrengst moet nog worden be steed. Op de persconferentie hebben de vertegenwoordiger van de hoge commissaris in Griekenland, de heer L. A. Goodyear en die in Nederland, mr. C. Brouwer, een overzicht gege ven van de stand van de projecten in respectievelijk Griekenland en Turkije, Don Carlos weer op Soestdijk SCHIPHOL, 6-4. Prinses Irene is maandagmiddag per vliegtuig op Schiphol teruggekeerd van baar be zoek aan haar verloofde. In haar ge zelschap bevonden aidh Don Carlos en ihaar aanstaande schoonvader, prins Xavier. Direct na aankomst is het gezelschap doorgereisd naar pa leis Soestdijk, aldus deelt de R.V.D. mee. NAPELS, 5-4. - De piëta, de marmeren beeldengroep van Michel Angelo, die het Vaticaan heeft uitgeleend om ten toon te stellci) op de Newyorksc wereldtentoonstelling, is aan boord van het passa giersschip „Christoforo Colombo" uit Napels naar Amerika ver trokken. De beeldengroep, voorstellende Maria met in de armen het lyk van Christus, is brandvry en schokvry in een stalen kist verpakt. Dc „Christoforo Colombo" was tevoren in een dok gevaren om een zo groot mogelijke stabiliteit te waarborgen by het aan boord nemen van dc voor zes miljoen dollar verzekerde piëta. Een reusachtige kraan hees eerst - by wijze van generale repetitie - een 22 ton wegende scheepsschroef aan boord. Toen deze schroef volgens de regels van dc kunst weer op dc kade was gedeponeerd, werd de vijf ton wegende stalen kist in een net met zo mogclyk nog grotere zorg op het tweede dek gehesen, waar dc vracht met stalen kabels werd vastgesjord. Er Is een speciale voorziening getroffen, waar door dc kist automatisch van deze kabels loskomt, als het dek enige centimeters onder water mocht komen. Als het schip mocht zinken, blyft de kist met dc picta drijven. Dc „Christoforo Colombo" vervoert ook nog een vroeg-christclyk beeld van Christus als goede Herder. Deze houten schulptuur, die ook op dc wereldtentoonstelling te zien zal zyn, wordt in een kist in écn van dc ruimen vervoerd. Dc luiken van dit ruim blyven echter open om het mogelijk te maken, dat het kostbare beeld ingeval van nood snel in veiligheid wordt gebracht. Men verwacht dat dc boot omstreeks 13 april in New York aan komt. werden door het systeem dat de mensen het meeste materiële goed verschaft. De voorbei'eide tekst van zijn toe spraak terzijde leggend herinnerde hij aan uitspraken van -de Chinese communisten dat odk al zou de 'helft van de mensheid in een nieuwe we reldoorlog omkomen, de andere helft toch over zou blijven en zich op nieuw zou vermenigvuldigen, waar op hij a'ls commentaar gaf: „Volgens mij zegt men zulke dingen niet van wege een overvloed van hersens maar door gebrek daaraan". Zijn stem verheffend riep ihij„Ja, ik be vestig dat de Sowjet-Russiscihe par tij, ons volk en onze regering tegen de oorlog zijn. Wij zijn voor vrede". De Ver. Staten De politiek van een imperialisti sche mogendheid zoals de V.S. is roofzuchtig, aldus Ohroesjtsjef, maar zij hebben wel verstand. Hij ver wees hierbij naar de rede van wijlen president Kennedy op de Ameri kaanse universiteit in Washington, wat hij een „redelijke schildering van de toestand" noemde. Ik ben al gekritiseerd omdat ik die rede prees, aldus de Sowjet-premier, maar men moet niet zo primitief doen alleen zichzelf verstandig te achten en alle vijanden idioten. „Dan was er een rede van Rusik en naar ik meen hul digt hun president, Lyndon Johnson, dezelfde opvatting, een zeer redelij ke, zoals ook die van senator Ful- 'bri'ght. Zij -hielden die redevoeringen niet omdat zij het socialisme zo sym pathiek vinden, maar uit een realis tische opvatting. De erkenning van het feit dat wij .bestaan, ons ont wikkelen en geweldige kx-acht heb ben". Studie over hulp aan onderontwikkelde Tot verrassing van velen meerde vorige week de luxe Spidoboot „Pieter Caland" af in de haven van Zierikzee. Het schip had ongeveer veertig pa tiënten aan boord en was gecharterd door het diakonessenhuis te BredaDe „Pieter Caland" bleef één nacht te Zierikzee. (Foto: Zierikzeesohe Nieuwsbode). NAVO-landen DEN HAAG, 6-4. Een speciale werkgroep van de parlementaire N.A.V.O.-conferentie heeft besloten een studie te maken over de moge lijkheden van economische hulp aan de onderontwikkelde N.A.V.O.-lan- den: Turkije, Griekenland en Por tugal. De werkgroep, die eind vorig jaar door de conferentie is ingesteld, is op een bijeenkomst in Parijs tot de conclusie gekomen, dat gestreefd moet worden naar oprichting van een speciaal N.A.V.O.-bureau voor ontwikkelingshulp. De Nederlandse afgevaardigde drs. Tj. Westerterp heeft opdracht gekregen de kwestie te bestuderen en een verslag op te stellen voor verdere discussies over dit onderwerp. AMSTERDAM, 6-4. De grote aan nemers in Amsterdam zyn vastbeslo ten de cp diverse werken wegens „wangedrag" ontslagen arbeiders niet weer in dienst te nemen. Zij zijn van mening dat zij daar mee de werkwilligen een dienst be wijzen. De aannemei's beschouwen de nieuwe C.A.O. als een contract dat strikt moet worden nageleefd. Dit wordt onder meer gezegd in een communiqué dat is uitgegeven na afloop van een vergadering die aannemers die in Amsterdam be langrijke werken uitvoei'en, vandaag hebben gehouden. Deze vergadering werd bijgewoond door het bestuur van de samenwerkende pati'oonsvex*- eniging S.P.V. DEN HAAG, 6-4. Het toezicht op de uitvoering van het akkoord van 15 augustus 1962 ,ovèr Nieuw Gunca berust bij de Verenigde Naties. Ne derland heeft daarby geen andere verplichtingen dan de overige V.N.- leden. De regering blijft ervan uit gaan, dat Indonesië bereid zal zijn mede te werken aan de volledige uit voering van de overeenkomst. Goede betrekkingen tussen Nederland en Indonesië kunnen dit slechts bevor deren. Dit deelt minister Luns (buiten landse zaken) mede in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Jongeling (g.p.v.). SAIGON, 6-4. Bij gevechten op 100 km ten noordwesten van Saigon lussen minstens 400 communistische verzetsstrijders en Zuidvietnamese regeringstroepen zyn ruim honderd opstandelingen gedood of gewond. Aan Zuid-Vietnamese regerings kant vielen 14 doden en gewonden, onder wie zes Amerikanen. Van een der Amerikanen is de toestand ern stig. Dit is zondag in Saigon bekend gemaakt, toen de communisten zich na een strijd van 24 uur hadden teruggetrokken. De Zuid-Vietnamese regering heeft plannen ontvouwd voor de mobilisa tie van alle valide mannen van 20 tot 45 jaar voor de bux-gerlijke ver dediging. Vrouwen zullen zich vrij willig hiervoor kunnen opgeven. 'Voox'ts zal de „raad van notabelen" worden ontbonden, in de plaats waarvan over vier tot zes maanden een nieuw parlement zal wox'den ge kozen. De „raad van notabelen" be staat uit raadgevers, die wex'den aangewezen, toen vox'ig jaar een ein de was gemaakt aan het bewind van president Ngo Dinh Diem. BEVERWIJK, 6-4. De 47-jarige P. S. uit Bevcrwyk heeft maandagmor gen tegenover de politie bekend dat hy de 49-jarige vrouw R. E. Hilgen uit de Regulierdwarsstraat te Bever wijk met zeven dolkstoten in dc hals om het leven heeft gebracht. De vrouw leefde gescheiden van haar echtgenoot, terwijl ook P. S. ge scheiden van zijn vrouw leefde. P. S. en R. E. H. trokken met elkaar op, maar door het verschijnen van een andere mannelijke figuur was on enigheid gei'ezen. Vanmorgen vx'oeg trachtte P. S. deze onenigheid bij te leggen, maar de vrouw wilde hier van niet weten. Daarop heeft P. S., die voor zijn werkzaamheden bij een aannémingsbedrijf altijd een dolk mes bij zich draagt, de vrouw ver moord. Daarna had hij zich naar zijn werk begeven. Hij viel daar op door zijn met bloed bedekte kleding en heeft zich vrijwillig bij de politie gemeld. WAT tEQT VI De bewindsman zegt te hebben ken nisgenomen van, niet eensluidende bex'ichten, volgens welke de inheem se bevolking van West-IIrian ern stige klachten heeft over het Indo nesische bestuur en dat Papoea's be let wordt naar Australisch Nieuw- Guinea uit te wijken. Bevestiging van de juistheid van deze berichten zal, aldus minister Luns, in het al gemeen slechts door onderzoek ter plaatse kunnen wox-den verkregen. Een dex-gelijk onderzoek ligt echter niet op de weg van de Nederlandse regering. Een zevental politieke par tijen in West-Irian heeft, zo is de minister uit Indonesische bron ter kennis gekomen, zichzelf op 1 de cember ontbonden; zij erkenden de Indonesische eenheidsstaat. Voor zo ver de bewindsman bekend is, heb ben nog geen V.N.-waarnemers het gebied bezocht. Uit het lood geslagen Chinezen in Boedapest BOEDAPEST, 6-4. Op het congres van de communistisch georiënteerde internationale vereniging van de mocratische juristen hebben de afge vaardigden uit commuinstisch China op de laatste plenaire vergadering ostentatief de zaal verlaten, nadat zich stormachtige tonelen hadden afgespeeld. De leidster van de Chinise delega tie, de vice-president van het hoog gerechtshof van Peking Han Joe Toeng, had tevoren de Russische communisten beticht van „volledige capitulatie" tegenover de impex-ia- listen. Zo hax-d mogelijk schreeu wend riep zij: „Vooruit, val ons maar aan. Het kan ons niet schelen. Wij stx'ijden tot het laatst". Na deze uitbarsting pakten de Chinezen hun stukken en verlieten onder leiding van Han Joe Toeng de zaal. Droog weer Vex-wachting tot woensdagavond: Aanvankelijk opklaringen, later toenemende bewolking maar droog weer; zwakke tot matige wind tus sen noox-dwest en zuidwest; vannacht op vele plaatsen nachtvorst; morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 8 april. Zon op 5.59, onder 19.25. Maan op 4.54, onder 14.07. 9 april. Zon op 5.57, onder 19.27. Maan op 5.19, onder 15.24. Nieuwe maan: 12 april te 13.37. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 8 apx-il 12.14 n.m. 9 april 0.44 v.m. BROUWERSHAVEN n.m. 13.22 n.m. 8 april 9 april 12.05 n.m. 0.45 v.m. n.m. 13.06 n.m. Nieuwe maan: 12 april te 13.37. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-4. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen 'nacht passeerde een zwakke rug van 'hoge druk ons land. De opklaringen, 'die dit met ztch meebracht waren van voldoend lange duur om nachtvorst te veroor- provincies daalde de temperatuur zaken. In de zuidelijke en oostelijke tot 1 a 2 graden onder nul. Een sto ring in de hogere luchtlagen kwam in de nanacht over de Noordzee tot dicht bij ons land. Dit 'gaf aanleiding •tot plaatselijk lichte buien. Uit bet noorden volgt nu nog een rug van. hoge druk, die een uitloper is van een krachtig bij de Azox-en gelegen hogedrukgebied, er zijn daax-om weer opklaringen te verwachten met op nieuw nadhtvorst. Inmiddels komt op het noordelijke deel van de oceaan geleidelijk een westelijke stroming 'tot stand. Een daarin meebewegend front dringt morgen tot ver op de Noordzee door, maar blijft nog zo ver van ons land verwijderd, dat 'het hier geen regen brengt. Vandalisme in fabriek AMSTERDAM, 6-4. In het alge- lopen weekend heeft een groep van dalen het interieur van een timmer fabriek op de Houtmankade in Am sterdam in een complete chaos ver- anderd. Ruiten, lampen en een deur werden vernield. Over een hoeveel heid hout werd zoutzuur en over de vloer van het kantoor smeerolie ge goten. Een boormachine werd geheel uit elkaar gehaald, waarna de onder delen her en der in het fabrieksge bouw werden neergesmeten. DE GREVELINGENDAM DEN HAAG, 6-4. Leden van de commisise van rapporteurs uit de Eerste Kamer - zo blykt uit het maandagavond verschenen voorlopig verslag over de begroting 1964 van het departement van verkeer en wa- staat - willen weten waarom de levering van de kabelbaan, welke is aangelegd over de Grevelingen, aan een Franse firma was opgedragen. Werd geen enkele Nederlandse fir ma - zo informeerden zij - tot de aanleg van een dergelijke baan in staat geacht? Is de minister van me ning, dat een Nederlandse onderne ming een ongunstiger resultaat zou hebben bereikt? Was de desbetref fende Franse fiima aan een tijd schema gebonden, waarin een boete bepaling was opgenomen en, zo ja, is deze bepaling dan ook toegepast en tot welk bcdx*ag? Indien dit niet het geval is, om welke reden is dit dan nagelaten?, zo wordt nog ge- vraagd. De verscheidene aan het woord zijnde leden informeerden verder, of de minister met het oog op de ver dere afsluiting der zee-ax*men, met name van de Oosterschelde, reeds tot de conclusie is gekomen ten aanzien van de vraag, of aan het kabelsysteem dan wel aan het gebruik van cais sons de voorkeur dient te worden ge geven. EEN FOTO-TOTO? WENEN, 6-4. In Oostenrijk, waar men reeds een voetbal en een paardenrennen-toto rijk is, wordt thans gedacht over invoering van een „foto toto". Bij dit nieuwe raadspel zouden dan wekelijks twaalf foto's van actuele gebeurte nissen en op verschillende ge bieden van feitenkennis met elk drie bijschriften worden gepubliceerd. De deelnemers moeten dan opgeven welk bij schrift b\j elk der foto's be hoort. Dc door een jury toe te kennen prijs zou vijftig pro cent van de inleggeldcn bedra gen en wat er verder na af trek vein belasting en kosten overblijft voor culturele doel einden worden aangewend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1