Sowjet-Unie liet Amerikaanse vliegers vrij Twee ernstige ongelukken in Duits industriecentrum Explosie te Hengelo onder censuur staan „Flitsen" Frankrijk en Korea Stokoude walvis INGEZONDEN STUKKEN Neutronensterren ontdekt Kruisweg in Jeruzalem DE BLANKE MEDICIJNMAN Poolse intellectuelen willen minder De Nederlandset baby- en kleutervakbeurs is uitgegroeid tot een beurs van grote betekenis, zowel voor fabrikanten als voor de handel. Ook de zevende beurs - van G t.m. 8 april a.s. te Hilversum - geeft een prachtig beeld van wat er voor kleine en heel kleine Nederlandertjes voor de aanstaande winter te koop zal zijn. Hierin valt op, dat synthetische stoffen ook in de sektor kinderkleding met gulle hand worden toegepast. Dit natuurlijk dankzij het feit, dat synthetics gemakkelijk ie onderhouden zijn, hetgeen voor ravot tende kinderen en inorsende baby's ideaal is. Bij de afbeelding: een uitgebreid staaltje van het baby- en kient erbeurs- nieuwtje: kinder kon fektie uit 100 pet. dralon. Scheldebank N.V. meldt gunstige gang van zaken DORTMUND, 28-3. - Door twee ernstige ongelukken in het industrie centrum Nordrhein-Westlfalen, waar bij 18 doden vielen en minstens 26 mensen werden gewond, is vrijdag een schaduw gevallen op het paas feest in VVest-Duitsland. In een mijn in Hessen bij Dort mund sloeg een stalen kabel door een liftkooi met vijftien mijnwer kers. Tien van hen, waaronder vijf Turken, waren op slag dood, de an dere vijf werden gewond. Twee uur na het ongeluk konden zij uit de schacht worden gehaald. Het ongeluk gebeurde tijdens het aanbrengen van een nieuwe kabel, waarbij de oude losraakte en omlaag stortte. Een tweede ongeval gebeurde in de mtAaalfabriek „Hoesch-Ag" te Dortmund, waarbij door een ontplof fing acht arbeiders overleden en 21 werden gewond. De oorzaak zou zijn Prinsessen zagen zilveren jeugdcentrum UTRECHT, 28-3. - De prinsessen Beatrix en Irene zijn een kijkje gaan nemen op „De Hunneschans" bij het Uddelermeer, een van de twee zil veren jeugdcentra waarvoor de ter reinen door hun ouders bij hun 25- jarig huwelijksfeest aan de Neder landse jeugd zijn geschonken. Het informele bezoek van de prinsessen volgde op een vergadering van de raad van advies van de Stichting Zilveren Jeugdcentra, waarvan ook zij beiden lid zijn. De vergadering, geleid door de voorzitter mr. M. B. van de Werk, werd o.a. bijgewoond door de staatssecretaris van onder wijs, kunsten en wetenschappen, drs. J. J. M. van de Laar. Vele duizenden ruiten gesneuveld HENGELO, 27-3. Een explosie op het fabrieksterrein van de Konink lijke Nederlandse Zoutindustrie in Hengelo heeft duizenden ruiten doen sneuvelen. Omstreeks honderd huizen, die op meer dan honderd meter van de fa briek liggen hebben aanmerkelijke glasschade. Drie arbeiders van de fabriek en een vrachtwagenchauf feur liepen lichte verwondingen op. De explosie ontstond bij het vullen van een waterstofcylinder dicht bij een vrachtwagen. De cylinder sprong uit elkaar. Andere cylinders op de vrachtwagen bleven intact. Bijna alle ruiten van de fabrieksgebouwen zijn als gevolg van deze explosie gesneu veld. De mijnpolitie uit Limburg stelde een onderzoek in naar de juiste toedracht van het ongeluk. kleiixtjes uiti^9 het Oinnen[cu\d VLAGTWEDDE. De 3-jarige A. R. te Weenerveld (gemeente Vlagtwed- de) is in het Weenerkanaal niet ver van de ouderlijke woning verdron ken. DEN HAAG. Oud-minister-presi- dent dr. J. E. de Quay heeft het verzoek ontvangen zich beschikbaar te houden voor een benoeming tot commissaris en een verkiezing tot president-commissaris van de KLM. De heer De Quay heeft dit verzoek aanvaard. UTRECHT. Op een niet beveiligde - overweg nabij Maarheze is een 22- jarige bromfietser door de trein (Maastricht-Amsterdam gegrepen en op slag gedood. DELFT. De ongeveer 50-jarige A. S. uit Reewijk is van veertien meter hoogte vap een in Delft in aanbouw zijnde studentenflat gevallen. Hij werd zwaar gewond en overleed tij dens het vervoer naar een zieken huis. DEN HAAG. Onder het motto „Tulpen uit Amsterdam" publiceert het jongste nummer van „Europa Union", het orgaan van de Europese beweging in Duitsland, een overzicht waaruit blijkt dat de waarde van de bloemeninvoer in de bondsrepubliek in twaalf jaar is vertienvoudigd en dat Nederland het leeuwendeel van de omzet op de Duitse markt heeft behouden. DELFZIEL. De Nederlandse Boor Maatschappij vestigt in Delfzijl een verzorgingscentrum. Deze maat schappij (feitelijk een Amerikaans bedrijf) boort momenteel voor Caltex bij Strijen in Zuid-Holland. i PURMEREND. De ruim 2-jarige I C. B. uit de nieuwe woonwijk Over- where te Purmerend is bij het spelen vlak bij het ouderlijk huis in een diepe sloot terecht gekomen en ver- 4 dronken. i AMSTERDAM. De uit ruim hon derd man bestaande Amsterdamse delegatie die van 12 tot 28 april een j goodwill-bezoek aan New York brengt onder het motto „Amsterdam Promotion", heeft een gevarieerd programma voor de boeg met talrijke ontvangsten, diners, bezoeken en conferenties. BREDA. In het Bredase St. Igna- tiusziekenhuis is na een aanrijding overleden de 18-jarige scholier J. B. uit Dongen. De jongen werd ernstig gewond, toen hij met zijn bromfiets in botsing kwam met een personen auto op de kruising Vierwinden- straat-Nassausingel te Breda. DORDRECHT. Een vrouwelijke fietsendief komt niet zo vaak voor, maar de Dordtse rechtbank heeft toch een 23-jarige hulp in de huis houding, mejuffrouw A. H„ wonen de in Dordrecht, moeten veroordelen omdat zij in drie maanden tijds vier damesfietsen had ontvreemd. het terugslaan van de vlam in een gasleiding van 80 centimeter door snee en twintig meter lengte. De gas leiding is op drie plaatsen gescheurd. De slachtoffers waren werknemers van een bouwmaatschappij, die op het terrein van de fabriek bezig wa ren met het monteren van een nieu we hal. Ingezonden mededeling WARSCHAU, 28-3. - Vierendertig vooraanstaande Poolse intellectuelen hebben een brief aan de Poolse pre mier, Jozef Cyrankiewicz, onderte kend, waarin dringend wordt ver zocht om vermindering van de cen suur „overeenkomstig de waarborgen van de Poolse grondwet". Tot de ondertekenaars behoren uitblinkende mannen en vrouwen op het gebied van wetenschap, filosofie, literatuur, geschiedkunde, sociologie, kunst en economie. De brief, die tien dagen geleden werd verzonden, is nog niet beantwoord en ook niet ge publiceerd. Enkele van de onderte kenaars deelden mee, dat de brief er de aandacht op vestigt -dat de een- uit het buitenland NEW YORK. Gaston Defferre, de socialistische kandidaat voor het Franse presidentschap, heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat pre sident De Gaulle naar Washington moet komen, omdat de resultaten van een dergelijke reis zeker zouden opwegen tegen de hieraan verbonden protocollaire kwesties. BELGRADO. Voor de eerste maal in de geschiedenis heeft zich in de Servisch-Orthodoxe kjerk een scheu ring voorgedaan, veroorzaakt door het voormalige hoofd van het Ame- rikaans-Canadese diocees van deze kerk, bisschop Dionysius, zo deelde de heilige synode van de Servisch- Orthodoxe kerk mee. SEOEL. De studentenbetogingen in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel hebben een openlijk anti-Japans ka rakter gekregen. Een duizendtal stu denten trok door de straten met spandoeken waarop stond: „Japan ners, gaat naar huis". MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft een nieuwe kunstmaan gelanceerd, de Kosmos-27. De afstand tot de aarde varieert van 192 tot 237 kilo meter en de omlooptijd bedraagt 88.7 minuten. Alle instrumenten funktioneren naar behoren, aldus het Russische persbureau Tass. WASHINGTON. De Amerikaanse Senaat heeft na een debat van vijf tien dagen, met 67 tegen 17 stemmen besloten het omstreden wetsontwerp op de burgerrechten te gaan behan delen. In deze vijftien dagen hadden senatoren uit de zuidelijke staten op niet al te uitgebreide schaal ob- struktieredevoeringen gehouden, in een poging om de Senaat ervan af te houden het ontwerp op zijn agen da te plaatsen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Welsrijp-Bayum: C. van Wijngaarden te Lutjegast-Se- baldeburen; te Woudenberg: C. den Boer te Sliedrecht; door de Generale Synode der N.H.K. tot pred. voor buitengew. werkz. (secretaris binnen land van de Ned. Zendingsraad): A. Richters, zendingspred. der N.H.K., woonachtig te Epe; door de Generale Synode der N.H.K., tot zendingspred. der N.H.K. (arbeid ten dienste van de Presb. Church v. Ghana): F. Ro- singh, pred. van de Rem. Broeder schap te Oegstgeest. Aangenomen naar Wissenkerke (toez.): B. C. de Gelder te Beusichem; de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Dantumawoude: F. v. d. Grift, bijstand in het pastoraat te Someren. Bedankt voor Leerbroek: W. L. Tukker te Katwijk aan Zee; voor Lunteren: J. H. Cirkel te Huizen; voor Gendringen: M. v. d. Leun te Kolderveen. Geref. Kerken Aangenomen naar Halle (Gelder land): A. J. Bos te Marum. Geref. Gemeenten Beroepen te Opheusden: G. Schip- aanboord te Apeldoorn; te Woerden: H. Ligtenberg te Oudemirdum; te Emmeloord-Marknesse: P. Blok te Dirksland. Oud Geref. Gemeenten Aangenomen naar Grafhorst: J. van Prooijen, kand. aldaar, die be dankte voor Capelle a. d. IJssel, Scheveningen, 's-Gravenpolder en Rijssen. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Oldenzaal-Glaner- brug: J. Geersing te Zuidwolde (Dr.). HELMSTEDT, 28-3. - De Sowjet- Unie heeft volgens eerder gedane aankondiging de twee zich nog in Oost-Duitslund bevindende vliegers van het Amerikaanse R.B.-66 vlieg tuig, dat op 10 maart boven Oost duits gebied werd neergeschoten, vrygelaten. Het zijn de kapiteins David E. Hol land en Melwin J. Kessler. Zij wer den bij de zone-grenspost Helmstedt in Neder-Saksen in vrijheid gesteld. Het derde bemanningslid, de offi cier Harold W. Welch, die bij het neerkomen aan zijn valscherm ge wond raakte en nadien in een hospi taal in Maagdenburg werd verpleegd was reeds eerder aan de Amerikanen overgedragen. De vliegers arriveerden later op het vliegveld van Hannover. Het convooi bestond uit drie auto's van de Amerikaanse missie in Potsdam. Zij vertrokken in een gereedstaand toestel naar Wiesbaden. President Johnson was „tevreden suur een „bedreiging voor de natio nale cultuur" vormt. Er wordt in gepleit voor eerbie diging van de rechten van de mens in de vorm van een vrije nieuwsvoorziening en uitwisse ling van meningen. Het voorstel tot het zenden van een dergelijke brief werd voor het eerst geopperd op een recente bij eenkomst van de Poolse schrijvers vereniging, toen verscheidene spre kers kritiek leverden op het officiële beleid ten aanzien van onderwijs, publikaties en pers.- Verdraaide geschiedenis Volgens hen wordt geschiedenis op de Poolse scholen „verdraaid" onder wezen en geeft de pers slechts „hal ve waarheden". Een professor vroeg zich af, waarom de Russische „best seller" „Een dag in het leven van Iwan Denisowitsj" niet in het Pools was uitgegeven. Poolse schrijvers mogen hun ziens wijzen officieel vrijelijk uiten. Als hun werken echter niet door speci aal daartoe in het leven geroepen commissies worden goedgekeurd is de kans klein, dat deze het publiek in boekvorm, op het toneel of in films bereiken. Indonesische journalisten naar Nederland DEN HAAG, 28-3. Een groep van tien Indonesische journalisten onder leiding van de heer Alex Alatas, het plaatsvervangend hoofd van het di rectoraat voor voorlichting en cultu rele betrekkingen van het Indonesi sche ministerie van buitenlandse za ken, zal naar Nederland komen ter gelegenheid van het bezoek van de eerste vice-premier en minister van buitenlandse zaken van Indonesië, dr. Soebandrio. De journalisten zijn in West- Duitsland op uitnodiging van de bondsregering. Zij zullen vandaag (31 maart) per vliegtuig van Ham burg naar Schiphol reizen. Zij blij ven hier drie dagen. PARIJS, 27-3. „Minister Couve de Murville heeft me de verzekering gegeven, dat de Franse regering het Noordkoreaanse bewind niet zal er kennen", zo verklaarde generaal Tsjoeng II Kwon, de minister van buitenlandse zaken van Zuid-Korea, na een onderhoud met zijn Franse ambtgenoot. De Franse minister had hem verder verteld, dat Frankrijk zowel binnen als buiten de Verenig de Naties alles in het werk zal blij ven stellen om de zaak van de her eniging van Korea te steunen. MELBOURNE. - Aan de kust van Australië, bij Melbourne, zijn resten gevonden van een walvis waarvan de ouderdom naar schatting vijftien miljoen jaar is. Men gelooft dat de vis, waarvan alleen de wervelkom en de schedel zijn gevonden, twintig meter lang is geweest. Het dier moet tanden en een spitse snuit hebben gehad. en ingenomen" met de vrijlating van de twee vliegers, zo deelde zijn pers secretaris mee. Mijnheer de redakteur, Hierbij betuig ik U mijn hartelijke dank voor uw artikel over de kabel baan aan de Grevelingen. Wij wor den zodoende toch nog een beetje op de hoogte gehouden van wat er gaande is. Voordat de kabel brak, ging ik ook wel eens kijken, maar dat mag nu niet meer, dat wil zeg gen indien men geen auto bezit. Zondag j.L was ik er weer, maar ik mocht niet verder. Enkele honderden meters verder op de dam reed een auto zonder begeleider, want daar was geen plaats meer voor. Deze wachter wachtte wel op een andere auto, waar hij mee mee kon rijden. Dus automobilisten, gaat U naai de dam, laat dan een plaatsje vrij voor de gids. Wanneer U geen plaats over heeft, wel misschien mag U dan ook wel door rijden, maar braaf zijn hoor en geen olievaten leeg laten lopen. Hopende nog veel over de dam in uw veelgelezen blad te mogen lezen, teken ik, hoogachtend, J. W. STOLK, Nieuwerkerk (Z.). Eerste kievitsei voor (le burgemeester AMSTERDAM, 28-3. De 16-jarige Rient en zijn 11-jarig broertje Dieu- we Dijkstra, zoons van een hoofdon derwijzer van Schellingwoude, heb ben mr. Van Hall thuis, even trots als glunder, het eerste Amsterdamse kievitsei aangeboden. Zij hadden het ei in het weiland nabij Ransdorp ge vonden. De burgemeester liet da jongens duidelijk merken, dat hij hun vondst bewonderde en hun at tentie waardeerde. Rient en Dieuwe zullen zich dat nog lang herinneren. Beiden kregen als souvenir een pa- noramakaart en een fotoboekje van Amsterdam. BURGH-HAAMSTEDE Contributie straks iets hoger BURGH-HAAMSTEDE, 28-3. - Op de vorige week gehouden vergade ring van de Groene Kruis-afdeling Burgh-Haamstede werd een wel komstwoord gesproken door de voor zitter, waarin met name werden be trokken de oud-bestuursleden mevr. Boot-Fokker en de heer J. Slager, als mede de wethouder, de heer Van der Klooster. Gewezen werd op de feiten in het afgelopen verenigingsjaar. Zuster Steutel kreeg de beschikking over een auto, hetgeen een belangrijke verbetering betekende. Het interieur van het wijkgebouw en de woning van de wijkverpleegster werden ge schilderd. Overwogen wordt dit jaar het gebouw van buiten te laten schilderen. De oproep tot vrijwillige verhoging van de contributie heeft niet het verwachte resultaat opgele verd. Een rondschrijven zal uitgaan, om de leden hieraan nog eens te her inneren, want de afdeling zal zich moeten aanpassen bij de steeds stij gende kosten. Enkele leden gaven spontaanweg een verhoogde contri butie. Met het oog op de belangrijke bemoeienissen, die wijlen haar echt genoot altijd met het Groene Kruis heeft gehad, deed mevrouw Roëll- Cramer de afdeling een gift toeko men van f 1.000,waarvoor de af deling uiterst dankbaar is. De pen ningmeester merkte op, dat over de kilemetersvergoeding voor het ge bruik van de auto door de zuster thans nog niets is te zeggen. De con tributie voor A.O.W.-trekkenden, zonder verdere bijverdiensten, is aangepast. De jaarverslagen In het uitgebreide jaarverslag van de secretaris, de heer Th. Roest, werd uiteraard gewag gemaakt van het door de burgerij bijeen gebrach te bedrag van f 10.000,om de af deling schuldenvrij te maken. De zuster legde 1.867 ziekenbezoeken af, inbegrepen de rheuma- en kanker patiënten. Zeventien bezoeken gol den t.b.c.-patiënten, 164 zuigelingen zorg en 12 kleuterzorg. Een moeder en kleutercursus hadden een gunstig verloop. Het pas ingestelde kleuter bureau floreerde. De Emrnabloem- collecte bracht f 480,netto op. De volgende Emmabloemcollecte zal ge houden worden in juni. Het wordt een collecte met bussen. De penning meester, de heer J. A. van Waveren, deed hierna het financieel verslag. ZIERIKZEE, 28-3. In het verslag van de direktie van de Scheldebank N.V. te Zierikzee, uit te brengen in de algemene vergadering van aan deelhouders op 4 april aanstaande, wordt betreffende het jaar 1963 een bevredigende gang van zaken gerap porteerd, zy het dan dat de effek- tenhandel in het afgelopen jaar min der bevredigend is geweest. De ren te-tarieven en ook de spaarbankren te van de Scheldebank bleven onge wijzigd gehandhaafd. Opnieuw vestigt de direktie de aandacht van de aandeelhouders op In kas bleek een batig saldo van f 470,26. Van de jubileumgift van f 10.000,is nog f 1.100,over, waarvoor nog een garage moet wor den gebouwd. De overli.idensgelden zijn afgeschaft. Dankwoorden wer den gesnroken aan het adres van de penningmeester, die décharge werd verleend, aan de heer Chr. Rabouw en aan de bode, de heer J. Beije. Te voren bracht de kascommissie, bij monde van mevrouw Dijkman-Han- se, een gunstig rapport uit. Mevrouw Friderichs-Landegent gaf een over zicht van het materiaal, waarvan tot een bedrag van f 1.500,is ver nieuwd. Bij de rondvraag adviseer den wethouder Van der Klooster en ds. Den de contributie iets te verho gen. Blijkens de reactie van de ver gadering kan een voorstel hiertoe in de najaarsvergadering worden ver wacht. LONDEN, 28-3. Een groep Ameri kaanse astrofysici heeft in een brief aan het Engelse wetenschappelijke blad „Nature" geschreven dat zy twee nieuwe sterren hebben ontdekt, die niet met een normale telescoop en evenmin met een radiotelescoop kunnen worden waargenomen. Deze twee sterren werden ontdekt bij het zoeken naar röntgenstraling in de Melkweg. Een daarvan bevindt zich in de omgeving van de Krabnevel, de andere, in het sterrenbeeld Schor pioen, is nog acht maal sterker. De geleerden menen hier te doen te hebben met „neutronensterren", overblijfselen van een geweldige ontploffing die zich lang geleden in de Melkweg moet hebben voorge daan. De brief is verzonden uit het E. O. Hulbert-centrum voor ruimte onderzoek aan het laboratorium voor onderzoek van de Amerikaan se marine in Washington, en onder tekend door F. Bowyer, E. T. By- ram, T. A. Chubb en II. Friedman. D. C. Morton van het observato rium in Princetown (New Jersey) heeft aan „Nature" geschreven dat neutronensterren mogelijk een „eind fase in de ontwikkeling van een ster" vormen. de gestadige toename van de aan de bank toevertrouwde middelen, niet tegenstaande het feit dat de rente tarieven sedert 1958 ongewijzigd zijn gebleven. Bedroeg het totaal aan vreemde middelen eind 1957 drie miljoen 966.240,24 gulden, ultimo 1963 bedragen de vreemde middelen zelfs f 8.469.715,33. In verband met de zeer ruime liquiditeit werd het bezit van de bank aan overheidspapier van nominaal f 698.000,uitgebreid tot nominaal f 900.000,begin 1963, welke uitbreiding in het eerste halfjaar 1963 een verdere voortgang heeft gevonden aan obligaties tot f 1.088.000, Blijkens de jaarstukken bedraagt de in 1963 behaalde winst f 113.836,11 waarvan f 8.554,38 voor rekening van de spaarbank en toe te voegen aan de reserve van de spaarbank. De aandeelhouders wordt voorge steld van het winstbedrag ad. f 105.281,73, vermeerderd met het on verdeeld saldo van het vorig jaar, zijnde f 1.633,95, het fiscale maxi mum af te schrijven, namelijk op de gebouwen met safe-inrichtingen f 3.386,53 en op de inventaris f 5.761,44, voorts te reserveren voor vennootschapsbelasting f 39.196,en van de dan nog resterende winst 9 procent dividend is f 27.000,en aan statutaire tantièmes f 9.196,98 uit te keren, waarna de extra-reserve kan worden verhoogd met f 20.000, terwijl f 2.374,73 overgaat op nieuwe rekening. Na aanvaarding van deze voorstellen winstverdeling zullen de zichtbare reserves bij de bank be dragen f 324.500,en bij de spaar bank f 75.430,48. JERUZALEM (Jordanië), 28-3. On geveer 15.000 christenen uit de Ara bische landen en een tienduizend pelgrims en toeristen hebben op Goede Vrijdag in processie de „Via Dolorosa", de lijdensweg van Chris tus, afgelegd. De plechtigheid werd geleid door mgr. Lino Zanini, apos tolisch delegaai, tezamen met gees telijken en bewakers van het heilige graf. Iedere groep pelgrims de groepen waren naar nationaliteit ge vormd droeg een zwaar kruis, waarmee op de plaats zelf de kruis weg van Christus, van het huis van Pontius Pilatus naar Calvarië, werd herdacht. Verscheidene mensen lie pen op blote voeten. In de basiliek van het heilige graf werd hierna een rouwdienst gehou den. De Franse communistische partij wil zo spoedig mogelijk een confe rentie van alle communistische par tijen wegens de ernst van de toe stand in de internationale commu nistische beweging. Israël zal een aantal landen, waar onder de Verenigde Staten en west- Europese mogendheden, voorstellen gezamenlijk op Israëlisch gebied een proef-kerncentrale te bouwen voor de ontzilting van zeewater, aldus Is raëlische persberichten. 52. „Snel naar de anderen, Cliff", zegt Aram, de matroos meetrekkend. Maar deze bukt zich eerst nog om het musket van het bewusteloze opperhoofd der Chippewa te grijpen. „Dat kon ons nog wel eens te pas komen", meent hij, achter Aram aansnel lend. Aanvankelijk lijkt er niet. veel reden voor deze veronderstelling, want het bos rondom hen is stil en verlaten. Maar als ze de laatste honderden meters afleggen, die hen van de verzamelplaats scheidt, duikt voor hen een indiaan haastig weg achter een boomstam. Aram noch Cliff heeft het gezien, maar slechts enkele ogen blikken later ritselen rondom hen de strui ken en enkele roodhuiden versperren hen de doortocht, pijl en boog in de hand Toestand der Groene Kruis-afdeling gezond

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6