DE ZIERIKZEESCHE COURANT Schade door aardbeving wordt geraamd op 350 miljoen dollar De toestand Toch nog wat Paasdrukte in Nederland op Cypi rus Spannende avond voor machinist R.k. kritiek op toestanden in Spanje EEN EX-KAMPKIND ZOEKT FAMILIE Ethiopië en Somalië Koude en sombere paasdag» en Nieuwe binding Nederland en Indonesië Willem Andriessen overleden Eerste Europese atoomschip Aardbevingen waren voorspeld Speuren in Oswalds verleden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 31 maart 1961 120ste jaargang No. 19557 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Matige drukte met paasdagen Kamp eist slachtoffers in Alaska ANCHORAGE (Alaska). 30-3. Vol gens mededelingen van functionaris sen van de burgerverdegiging te An chorage (Alaska), heeft de zware aardbeving, waardoor deze Ameri kaanse staat is getroffen, zeker aan 67 personen het leven gekost. Onge veer zestien anderen worden vermist en men neemt aan dat zy om het Jeven zyn gekomen. Velen der ver misten moeten door grote golven van de na de aardbeving in beroering ge raakte zee z(jn meegesleurd. In de zeven voornaamste steden van Alaska zijn in totaal 55 personen gewond. In Anchorage, dat met zijn 100.000 inwoners (de stad en omgeving) de grootste plaats van Alaska is, wer den acht inwoners gedood, terwijl er twee worden vermist. Deze laatsten zijn vermoedelijk ook om het leven gekomen. Voorts zijn vijftig bewo ners van Anchorage gewond. Naar schatting is voor een bedrag van tweehonderd miljoen dollar schade aangericht. Zeven inwoners van Kodiak, op het gelijknamige eiland, zijn om het leven gekomen, terwijl er twee wer den gewond. Er worden er veertien vermist, die waarschijnlijk het leven hebben verloren. Twee inwoners van de havenstad Seward zijn gedood en twee gewond. Er zijn twintig vermisten, die waar schijnlijk niet meer in leven zijn. Herstel in Anchorage In Anchorage is de watervoorzie ning hersteld in enkele wijken. Ook is een deel van de riolering gerepa- reerd. Een plaatselijk televisiestation is sinds zondagavond weer in de lucht. De stad heeft nog voedsel voorraden voor een maand, zodat aanvoer voor het ogenblik niet nodig wordt geaeht. Eén van de zwaarst getroffen plaatsen is Valdez, waar 32 van de duizend inwoners om het leven zyn gekomen. Ongeveer negentig procent van de gebouwen in deze vissers plaats is beschadigd. De schade in Anchorage wordt ge schat op 200 miljoen dollar. In ge heel Alaska zou de schade 350 mil joen dollar bedragen. HOUSTON (Texas), 28-3. Een seis mograaf in de stad Houston in Texas heeft zuterdagavpnd een aardbeving geregistreerd, die bijna even sterk was als die welke vrijdagavond Alas ka trof. CRESCENT CITY, 28-3. Een vloed golf welke was ontstaan door de aard schokken in Alaska, heeft zaterdag in de Noordcalifornische plaats Crescent City aan minstens tien mensen het leven gekost. Een vijftigtal inwoners wordt vermist! De drieduizend be woners waren niet gewaarschuwd voorde vloedgolf, die bijna drie me ter hoog was. JOHNSON CITY, 28-3. President Johnson heeft Alaska tot rampge bied verklaard en volledige rege ringssteun voor herstel van de schade toegezegd. NICOSIA. 31-3. De Cyprische re gering heeft maandagavond toegege ven dat Griekse veiligheidstroepen „door een misverstand" op de Britse troepen van de V.N. hebben gescho ten. Het incident deed zich in de mid dag voor in Halefka, 25 kilometer ten noordoosten van Nicosia. Een woordvoerder van de regering zei dat men de Britse patrouille voor „Turkse terroristen" had aangezien. De Grieken schoten op de tien ge wapende mannen die zij op hun post zagen afkomen. De Britten schoten terug maar de Grieken staakten het vuren toen zij hun vergissing bemerkten, aldus een woordvoerder die zei dat de V.N. de lezing van de regering hadden aan vaard. Er zijn geen slachtoffers gevallen. De Cyprische regering en de V.N. zijn na dit incident overeengekomen dat de veiligheidstroepen in het ver volg van elke operatie der V.N. op de hoogte zullen worden gesteld. DEN HAAG, 30-3. Ondanks kil en koud weer, bewolkte luchten, regen en zelfs enige sneeuw hebben ruim 45.000 vreemdelingen zich niet af la ten schrikken om een pausbezoek te brengen aan ons land. De meesten kwamen per auto, enkele tienduizen den per trein, boot of vliegtuig. In het recordjaar 1962, toen Pasen drie weken later viel, waren dat 750.000 en verleden jaar, met Pasen rond half april, zochten 650.000 bui tenlanders hun Paasrvertier in ons land. Maar 'het feit, dat terwijl de bollen pas een beetje groen staan, behalve dan de moedigste krokusjes, dat de strandiboulevards eerder tot schaatsen, dan tot plezant flaneren noodden en dat de molens in de straffe noordooster zondagsrust hiel den, nog zoveel ontspannende moge lijkheden in Nederland blijken te UTRECHT, 30-3. De machinist van de stoptrein die 's avonds uit Amers foort naar Zwolle vertrok heeft twee moeilijke momenten doorgemaakt. Twee keer namelijk kwam hij bij na in botsing met een auto. De eer ste keer op een niet-beveiligde over weg tussen Putten en Ermelo, waar een auto nog net bleef staan op het andere spoor. De tweede keer tussen Harderwijk en Hulsthorst. Op een door automatische knipperlichten be veiligde overweg had een automobi list de lichten genegeerd. Bijna met rampzalige gevolgen, want de trein schampte de auto. De bumper en een stuk van de radiateur vond de machinist op de treeplank van zijn cabine. Laconiek bezorgde hij beide voorwerpen op het station in Hulst horst bij de afdeling gevonden voor werpen. MADRID, 30-3. Het blad „Eccle sia", orgaan van de Spaanse katho lieke actie, heeft maandag kritiek geoefend op de toestand zoals die nu in Spanje vyf-en-twintig jaar na het einde van de burgeroorlog is. Het blad, dat al eerder een kri tische houding tegenover het huidige bewind heeft aangenomen, vindt dat er van een verzoening van de oude politieke tegenstellingen nog niet kan worden gesproken. „Hieronder ver staan wij niet het opgeven van een eigen ideaal, noch het met geweld opleggen van een ideaal aan een an der, maar de aanvaarding door allen van bepaalde axioma's van het na tuurrecht, de beschaving en de cul tuur, die ruimte laten voor menings verschillen". Ook over de staatsinstellingen is het blad niet tevreden. Zo zouden kwesties als de opvolging van het staatshoofd, de benoeming van hoge ambtenaren en een afbakening van bevoegdheden op het gebied van de burgerlijke en de militaire recht spraak, moeten worden geregeld op basis van een autonomie van de uit voerende, de wetgevende en de rech terlijke macht. Tenslotte acht „Ecclesia" een pro gram van coëxistentie in Spanje niet uitvoerbaar, „zolang er zulke grote verschillen tussen schandalige over vloed van enkele en de armoede van velen bestaan". WARSCHAU, 28-3. - De op 2 januari 1942 in het nazi-concen tratiekamp van Gross Rosen geboren Romuald Henschel, nu wonend in Krakau in Polen, is op zoek naar zyn familie en afkomst. Zyn ouders zyn destyds omgekomen en als baby, met het nummer 183961 op zyn arm getatoeëerd, is hy toen door een andere kampbewoonster, een Nederlandse vrouw wier naam hem niet bekend is, verzorgd en later meegenomen naar het kamp Auschwitz, waarheen zy werd overgebracht. Deze vrouw hield de kleine jongen onder haar hoede tot aan de bevryding. In januari 1945 werd de toen driejarige Romuald, toen hU samen met een groep andere kinderen van zyn leeftyd naar Krakau zou worden gebracht, geadopteerd door andere pleegouders, aan wie de Nederlandse verzorgster z(jn papieren overhandigde. Romuald kreeg zijn algemene onderwys- en een beroepsopleiding en werkt nu in Krakau. Hy doet alle moeite om zyn Nederlandse verzorgster, die hem in de verschrikkelijke omstandigheden van het kamp van Gross Rosen uit dc klauwen van de dood heeft gehouden, terug te vinden en eventueel anderen die hem daar gekend mochten hebben. bestaan heeft de A.N.V.V./V.V.V.'s de overtuiging gegeven, dat ons land desondanks een goed land is om te toeven. Op de grote wegen, waar de Por ches van de rijkspolitie nijver pa trouilleerden en waarboven surveil lance-vliegtuigen vlogen, is het be hoorlijk druk geweest. De snelheids limieten en de geleidelijke toe- en afvoer van buitenlanders hebben bij gedragen tot een regelmatige, vei lige verkeersafwikkeling met slechts enkele, niet spectaculaire opstoppin gen. Paasdrukte in Jeruzalem JERUZALEM (Jordaanse deel), 29->~ 3. Een tienduizend 'bedevaartgangers en toeristen hebben, tezamen met evenveel uit Arabische landen af komstige christenen, het paasfeest in Jeruzalem gevierd. De meesten van hen waren reeds in het 'begin van de afgelopen week ;n Jeruzalem aangekomen. Haai sleurde visser mee PERTH, 30-3. Een visser, die na bij de Australische stad Perth een haai 'had geharpoeneerd, werd „als een water ski-er" door het gewonde dier ruim 200 meter ver de zee in gesleurd. De visser 'hield zich krampachtig vast aan de speer, die in het vlees van de haai was gesto ken en werd „met een vaart van een raceboot" voortgetrokken. Na 10 mi nuten gaf de haai het gevecht op. Negers en blanken bij Billy Graham BIRMINGHAM, 29-3. Op eerste Paasdag hebben in Birmingham, Alabama, ongeveer 35.000 mensen in het voetbalstadion de Paaszondag- dienst bijgewoond van de evangelist Billy Graham. Het gehoor bestond ongeveer voor de helft uit blanken, de andere helft negex-s. Een neger predikant zag na afloop in deze bij eenkomst een keerpunt in de r assen - strijd in Birmingham, 'dat in het af gelopen jaar het toneel was van bloedige rassen-onlusten. ADDIS ABEBA, 30-3. De toestand in het Ethiopisoh-SomalisChe grens gebied was zondag, na een zaterdag jl. bereikte overeenstemming over een staken der vijandelijkheden en terugtrekking der wederzijdse troe pen met ingang van één april, dui delijk verbeterd. Er werd evenwel nog gevochten rondom de post te Wa'djale, aan de weg tussen Djijiga en Hargeos. Vol gens het Ethiopische ministerie van voorlichting, dat geen 'bijzonderhe den gaf over de aan Ethiopische zij de geleden verliezen, hebben de So- maliërs hierbij 63 doden verloren. De Terra-Gato, een voertuig dat op elk terrein bruikbaar is, maar zich ook te water snel kan verplaatsen. De aandrijving geschiedt op alle zes wielen; de carosserie is van fiberglas. Verwachting van (lr. Soebandrio DE BILT, 30-3. De Bilt heeft de koudste paasdagen tot dusver in deze eeuw achter de rug en men kan vei lig aannemen dat dit in vrywel het gehele land het geval is geweest, zo heeft het K.N.M.I. meegedeeld. In De Bilt is de temperatuur op beide feestdagen niet hoger dan vier en een halve graad boven het vries punt gekomen, een waarde die on geveer normaal is voor januari. In Den Helder en ook in Leeuwarden was slechts drie graden de hoogste temperatuur. Ook waren deze feestdagen dit maal de somberste paasdagen tot dusver in deze eeuw: het was te De Bilt nog nooit voorgekomen dat deze twee dagen voorbij gingen zonder dat de zon zich liet zien. HILVERSUM, 30-3. - De minister van buitenlandse zaken van Indone sië, dr. Soebandrio, is ervan over tuigd dat een nieuwe binding zal ontstaan tussen zyn land en Neder land. De betrekkingen zullen, naar hy verwacht, nauwer worden dan die tussen Indonesië en andere wes terse landen. Volgens hem zal deze binding in wijder verband moeten worden gezien dan alleen maar het uitwisselen van ambassadeurs. Dr. Soebandrio zei dit in een in- terveiw met een Nederlandse ver slaggever in Parijs, dat door de Vara-radio is uitgezonden. Tussen onze landenbestaat een wederzijdse sympathie. Bovendien kennen de Hollanders Indonesië goed, met name de economische en de technische gesteldheid van het land, al'dus de minister. Ze vinden in Indonesië geen onbekende toe standen, terwijl de Indonesiërs op hun beurt gewend zijn met dg 'Ne derlanders samen te werken. Het verleden Het verleden vormt, volgens dr. Soebandrio, geen hinderpaal voor het aanknopen van betrekkingen op een nieuwe grondslag. De Indone siërs koesteren geen wrok tegen Ne derland. Wat in het verleden is ge weest, zei hij, 'beschouw ik niet als tragisch. Elke jonge staat maakt, na het verkrijgen van de onafhanke lijkheid, een moeilijke tijd door. Er zijn dan immers, zowel op sociaal' als op politiek gebied, veel proble men op te lossen. Op de vraag of zijn bezoek zal lei den tot bet aanstellen van ambas sadeurs antwoordde minister Soe bandrio, dat de uitwisseling van am bassadeurs al in New York was AMSTERDAM, 30-3. De toonkun stenaar Willem Andriessen is in de nacht van zondag op maandag op 76-jarige leeftyd in zyn woning te Amsterdam overleden. De overledene genoot vooral be kendheid als muziekpaedagoog en vertolker van de pianoconcerten van Beethoven en Chopin. Bovendien componeerde hij, onder meer een mis, twee pianoconcerten, liederen en koorwerken. Willem Andriessen werd op 21 ok tober 1887 te Haarlem geboren. Hij ontving muziekonderricht van zijn vader en werd vervolgens leerling van het Amsterdams conservatori um. Daar verwierf hij in 1908 de prüs van uitnemendheid voor een zijner pianoconcerten. Hij was leraar aan de conservatoria van Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. In 1937 werd hij benoemd tot direkteur van het Amsterdams conservatorium, wat hij tot 1953 is geweest. KIEL, 30-3. Het eerste Europese koopvaardijschip, dat met kernener gie wordt aangedreven zal dit voor jaar, waarschijnlijk eind april bij de Howaldt-werf in Kiel van stapel lo pen. Het werd gebouwd in opdracht van het Genootschap voor Kernener gietoepassing in scheepsbouw en scheepvaart in Hamburg. Naar een woordvoerder van het genootschap mededeelde zal het schip eind 1966 geheel zijn voltooid en in het daar opvolgende jaar zijn eerste proef vaarten maken. overeengekomen. Gebrek aan een geschikte persoon aan de Indonesi sche zijde was, volgens hem, de re den dat deze afspraak nog niet was nagekomen. „U weet", zei 'hij, „wij vinden Nederland een belangrijke post. wij kunnen daar niet de eerste de 'beste naar toe sturen". De Indonesische bewindsman ver klaarde dat de regering en volk van Indonesië het zeer op prijs stellen, dat hij door Hare Majesteit de Ko ningin in audiëntie zal worden ont vangen. Hij bev« Jftijgde dat hij het afleggen van wederzijdse staatsbe zoeken op het hoogste niveau ter sprake zal brengen. ALTIJD PAASEIEREN Mevrouw Ingrid Johannson uit Halltorp, in het zuiden van Zweden, behoefde met Pasen geen eieren te verven. Zij be zit zeven kippen, die groene eieren leggen. In 1959 begon een van haar kippen met deze „camouflage" en enkele nako melingen bleken die gewoonte te hebben overgenomen. Het soort is een kruising tussen een Witte Leghorn en een New Hampshire. Betaling abonnementsgeld De abonné's buiten Schouwen- Ouiveland, die zich 25 cent in cassokosten willen besparen, kunnen het abonnementsgeld a 5,46 voor het tweede kwar taal 1964 storten op onze post rekening 1 3 7 6 7 7. De administratie Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een goede raad is als sneeuw hoe zachter zij neerkomt, hoe langer zij blijft liggen. Veel bewolking Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen en ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag; zwakke tot ma-1 tige wind in hoofdzaak uit oostelijke richtingen. 1 april. Zon op 6.15, onder 19.13. Maan op onder 8.18. 2 april. Zon op 6.13, onder 19.15. Maan op 0.06, onder 8.44. Laatste kwartier: 5 april te 6.45. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 1 april 2 april 5.48 v.m. 6.21 v.m. 18.09 n.m. 18.36 n.m. STOCKHOLM, 30-3. De Zweedse geleerde Sven Svantesson, die vyf maanden geleden de aardbeving wel ke vrydag Alaska trof voorspelde, voorziet nieuwe bewegingen van de aardkost in de tweede helft van april. In oktober van het vorige jaar had hij, naar aanleiding van de grote vulkanische uitbarsting op Bali, de overstromingen in Peru en de dam- doorbraak in noord-Italië, voorspeld dat zich einde maart natuurrampen zouden kunnen voltrekken. In janua ri sprak hij over een aardbeving te gen het eind van maart. Svantesson ziet de natuurrampen in 1963 en daarna als een gevolg van de Russische kernbom proeven in au gustus 1962. Volgens hem leiden de kernexplosies tot een verhoagde zon- nevlekaktiviteit, die zich ongeveer honderd dagen later voordoet. Het „echo-effect" hiervan zou weer hon derd dagen later de aarde treffen, waar nieuwe seismische bewegingen en uitzonderlijke weersomstandighe den zouden worden veroorzaakt. WASHINGTON, 28-3. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Rusk, heeft volgens funktionarissen in Washington deze week aan de Soxvjetrussische ambas sadeur, Anatoly Dobrynin, gevraagd of de Sowjetrussisehe regering na dere inlichtingen zou kunnen ver strekken over de periode tussen 1959 en 1961, waarin Lee Harvey Oswald, de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, in de Sowjet- Unie verbleef. De commissie-Warren die een onderzoek instelt naar de omstandigheden van de moord op president Kennedy vorig jaar no vember, heeft belangstelling voor deze gegevens. BROUWERSHAVEN 1 april 5.33 v.m. 17.51 n.m. 2 april 6.05 v.m. 18.22 n.m. Doodtij: 7 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 31-3. Het K.N.M.I. deelt mede: In de algemene circulatie bo ven Europa komt maar weinig ver andering. In de omgeving van Span je en boven het Middellandse zee gebied handhaaft zich depressie-ac tiviteit terwijl boven Scandinavië en het noordwestelijke deel van de Atlantische oceaan 'de luchtdruk hoog blijft. In onze omgeving is de wind zwak en veranderlijk in ver band met de aanwezigheid van een kleine storing boven het zuidelijke deel van de Noordzee. Deze storing veroorzaakt veel bewolking en plaatselijk wat regen. Voor morgen wordt een zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen verwacht waarmee opnieuw koude lucht uit Duitsland met veel bewolking naar ons land wordt gevoerd. De nationaliteit van Don Carlos DEN HAAG, 28-3. - Het Tweede Kamerlid dr. A. Vondeling (P.v.d.A.) heeft aan de minister-president een schriftelijke vraag gesteld over het onderzoek naar de nationaliteit van Don Cai'los. De heer Vondeling wil van de minister-president vernemen, welke betekenis uit het oogpunt van goede voorlichting de mededeling van de R.V.D. heeft, dat het onder zoek is afgesloten, „nu blijkbaar nog niet in beslist is of de x-esultaten openbaar zullen worden gemaakt". K.L.M.-agent en vrouw te Cairo omgekomen CAIRO, 30-3. De manager van de K.L.M.-vestiging te Cairo, de 48-ja- rige heer F. A. Cannemeyer, en zijn echtgenote zijn zondag bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Tijdens de tex-ugtocht van een uit stapje naar Suez kwam de auto van de familie Cannemeyer in botsing met een andex-e wagen. Bij het on geluk werden twee zoons van het gezin gewond. De heer Cannemeyer werkte al negen jaar voor de K.L.M. In Cairo. Prins Norodom Sihanoek van Cambodja heeft besloten zijn voor genomen x-eis naar Peking uit te stellen. Zoals gemeld had de Cam bodjaanse leider laten weten, dat hij steun zou vx-agen aan communistisch China, als het westen niet de gren zen van zijn land zou garanderen. 2

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1