DE ZIERIKZEESCHE COURANT CANADEZEN WAKEN VOOR RUST EN VREDE OP CYPRUS Amerikaanse vliegers komen lieden vrij Nederlander wurgde vrouw Overleg tussen India en Pakistan over botsingen Hindoes-Mohammedanen „Hiswa" goed kamp was een groot succes PRIJS SPORTTOTO WORDT VERHOOGD TOT 100.000- Belgische artsen massaal met vakantie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 27 maart 1964 120ste jaargang No. 19556 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken tl, Zierikzee, Postbus no. t, tel. 01 f 10-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. m d« nummer: Jaarvergadering V.V.V-Renesse Eerste elementen V.N.-leger begonnen met hun taak Koning Constant ij u NICOSIA, 26-3. De Canadese mi- litairen die deel uitmaken van het V.N.-leger op Cyprus, hebben don derdag van hun commandant, de In diase generaal Prem Gyani, te horen gekregen dat z'tj „strikt onpartijdig" moeten zyn en het volk van Cyprus hun moeilijkheden met de grondwet zelf moeten laten oplossen. De bijna duizend Canadezen vor men met de Engelse militairen de eerste elementen van het V.N.-leger, dat in de nacht van donderdag op hcden-vrödag om vier uur met het werk is begonnen. De Finse, Zweed se en Ierse contingenten volgen nog. Generaal Gyani zei tegen de Cana dezen in hun kamp vlakbij Nicosia; „Ons enige en eenvoudige doel is al het mogelijke te doen 'hen (de Cy prioten) te helpen voortkomen dat de vijandelijkheden opnieuw uitbreken cn te verzekeren dat zij (hun moei lijkheden onder vreedzame omstan digheden kunner. oplossen". In een communiqué van de V.N. werd donderdag gezegd dat 'het V.N.- leger voorlopig zal bestaan uit het Canadese contingent en de Engelse troepen die er nu zijn, verminderd met degenen die door "het Canadese contingent zijn vervangen. Er werd niet in gezegd of 'het V.N.-leger van de vuurwapens gebruik zal mogen maken bij het vervullen van zijn plicht. Het communiqué gaf geen bij zonderheden. Donderdag was 'het rustig op het eiland. De Turkse ambassadeur in Londen en Athene heeft opdracht gekregen f,de aandacht van Engeland en Grie kenland te vestigen op de met-op bouwende elementen" in de rede van koning Constantijn bij de ope ning van het Griekse parlement, maandag. Aldus kringen van het Turkse ministerie van buitenlandse zaken in Ankara. Zij zeiden dat de eis van de koning, de overeenkom sten van Londen en Zürich inzake Cyprus te veranderen .jgeen positie ve stap" betekende in de richting van voortzetting van 'de vriendschap en samenwerking met Turkije. Wan neer overeenkomsten die pas vier jaar ou!d zijn al verouderd genoemd worden, zal Turkije zich gerechtigd voelen oudere verdragen ter sprake te brengen, en „niemand kan voor zien waartoe dit zou leiden", zeiden zij. Turkse kranten berichtten dat de Turkse regering overweegt herzie ning van het verdrag van Lausanne te vragen, dat 'betrekking heeft cp de Griekse eilanden in de Egeïsohe zee, wanneer Griekenland de eis van aartsbisschop Makarios, de verdra gen van Londen en Zürioh op te heffen, blijft steunen. Stuurse kleuter VENLO. 26-3. De Venlose po litie heeft donderdagmiddag proces-verbaal opgemaakt te gen een 21-jarige jongeman, een zekere B. uit Venlo, omdat hij met zijn wagen door het drukke stadsverkeer reed, ter wijl een zesjarig meisje het stuur hanteerde. De jongeman had. het meisje aangeboden zichzelf naar de kleuterschool te rijden. BRUMMEN. De 28-jarige mevr. H. W. Kloppers-van Til uit Brummen is donderdagmiddag op de Zutphen- sestraat in haar woonplaats op slag gedood bij een verkeersongeluk. De vrouw slingerde met baar bromfiets, reed tegen een Belgische vrachtauto en kwam onder de achterwielen van de auto terecht. ROERMOND, 26-3. - Donderdag morgen om zeven uur heeft de 31- jarige R. B. uit Krommenie zich bij de politie in Roermond gemeld. Hq bekende in het Duitse plaatsje Grc- venbroich, in de buurt van Mönchen Gladbach, de gescheiden Nederland se vrouw, de 24-jarige B. van den A. uit Alkmaar, met wie hij samen leefde, door wurging om het leven te hebben gebracht. B. had in Grevenbx'oioh met de vróuw in een hotelletje zijn intrek genomen. In de loop van de nacht zou. naar zijn verklaring, het tussen beide tot een hevige twist zijn ge komen. B. vermoedde nl. dat de vrouw hem verlaten wilde. Hij wond zich daarover zozeer op, dat bij baar bij de keel greep en baar zo lange tijd vasthield, dat zij geen tekenen van leven meer vertoonde. Daarop heeft B. in stilte bet hotel verlaten en zich naar Nederland 'begeven, om zich bij de Roermoridse politie aan te geven. WASHINGTON, 26-3. - Men ver wacht dat de twee Amerikanen, die ruim veertien dagen geleden met hun vliegtuig boven Oost-Duitsland wer den neergeschoten, in de komende 24 uur zullen worden vrijgelaten. Harold Wilson beschuldigt regering LONDEN, 26-3. De leider van de Britse Labour-par'tij Harold Wilson, heeft donderdag de regering ervan beschuldigd, het gesohil met de ar beiders in de Britse energiebedrij ven te laten uitgroeien tot een crisis „ter wille van vermeende politieke wtinst". De arbeiders voeren nu al vier dagen een stiptheidsactie en weigeren, overwerk te verrichten. Zij eisen een veertigurige werkweek in plaats van de 'huidige twee-en- veertig-urige, drie wéken betaalde vakantie en loonsverhoging voor vaklieden. Het geschil 'heeft tot dus ver nog niet tot ernstige storingen in de elektriciteitsvoorziening geleid. Boycot „blanke zaken" in Jacksonville (Florida) JACKSONVILLE, 26-3. Donder- dagmorgen is te Jacksonville in Flo rida, waar zidh ernstige rassenonlus- ten hebben voorgedaan, een boycot ingegaan van winkels van blanken waar rassendiscriminatie wordt toe gepast. De boycot is georganiseerd door de Nationale vereniging voor de vooruitgang van gekleurden (N.A. A.C.P.). TILBURG. Het derde nationale festival voor de werkende jeugd in Tilburg (6 't.m. 10 mei) is volgeboekt. Onder 'de druk van het aantal aan vragen tot deelneming werd het maximum-aantal deelnemers ver groot tot 480, maar ondanks de blij vende vloed van aanmeldingen blijft dit thans bet uiterste. Vrouw en kostganger wurgden 59-jarige man 's-HERTOGENBOSOH, 26-3. De re cherche te 's-Hertogenbosdh heeft donderdag het onderzoek voltooid met betrekking tot de wurgmoord die in de nacht van zondag op maan dag is gepleegd in een woning aan de Eikenstraat te 's-Hertogenbosdh. De daders zijn de 24-jarige glazen wasser J. K. en de 59-jarige vrouw C. E.-W. De echtgenoot van de vrouw, de 59-jarige corveeër C. E., is het slachtoffer. K. woonde als kostganger bij bet echtpaar op ka mers. De vrouw, die bij 'haar man onder een waar schrikbewind zou le ven, was al verschillende malen door haar man met een mes gestdken en bedreigd. Zij had met K. enige tijd geleden het plan beraamd om zioh van de man te ontdoen. Tussen K. en de vrouw bestond een verhou ding. NIEUW DELIII, 26-3. - President Ajoeb Chan van Pakistan heeft in ctn donderdag te Nieuw Delhi gepu bliceerde brief meegedeeld, dat hij akkoord gaat met een voorstel van premier Nehroe Inzake een bijeen komst van de ministers van binnen landse zaken van India en Pakistan over de recente botsingen tussen dc Hindoes cn Mohammedanen. De datum van de bijeenkomst, die in Nieuw Delhi zal worden gehou den, kan in nader overleg worden vastgesteld, aldus de Pakistaanse president. Intussen deed premier Nehroe don derdag in zijn eerste radiotoespraak Dit is donderdag in gezaghebbende kringen in Washington meegedeeld. De Russische ambassadeur in deV.S. Dobryhnin, zou de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, donderdag de verzekering ge geven hebben, dat beide Amerikanen „niet later dan vrijdag" in vrijheid zullen worden gesteld. Een woordvoerder van het Witte Huis bevestigde later te Johnson- City in Texas, waar president op het ogenblik verblijft, dat de beide man nen de kapiteins David Holland en Meivin Kessler heden (vrijdag) vrijgelaten zullen worden. Zoals bekend werd de derde inzit tende van het neergeschoten verken ningsvliegtuig zaterdag in vrijheid gesteld/ Hij was gewond toen hij met zijn valscherm naar beneden kwam. Moordbenden in oerwoud van India NIEUW DELHI, 26-3. Volgens in Nieuw Delhi ontvangen berichten staan de afgelegen Mohammedaanse gemeenschappen in de gebieden van Bihar en Orissa, nabij de staalsteden Jamsjoedpoer en Rourkela, aan nieuwe aanvallen bloot van benden „Adivasis" (stamleden), die moor dend, brandstichtend en plunderend dcor het oerwoud trekken. Een Duitse filmoperateur, die per vliegtuig van Orissa naar Calcutta reisde, nam onderweg op verschil lende punten in het oerwoud bran den waar. Ook volgens de „Times of India" is de toestand in het afgelopen etmaal plotseling slechter geworden, vooral in het district Rants,ii, in Bihar. Een voormalige eerste minister van Orissa verklaarde begin dezer week, dat in Rourkela duizenden stamle den,. gewapend met pijl enboog, plunderend en moordend door het oerwoud trekken. Journalist Johan Luger overleden AMSTERDAM, 26-3. Te zijnen huize in Amsterdam is op bijna 77- jarige leeftijid plotseling overleden de bekende journalist Johan Luger. Johan Luger werd op 25 april 1887 in Hoorn geboren. Meer dan vijftig jaar en letterlijk tot de laatste dag van zijn leven is hij in dienst ge weest van „De Telegraaf" en „Het nieuws van de 'dag". Paus Paulus heeft doiderdag- avonld dn een toespraak in 'het Ita liaans de 'hoop geuit 'op Christelijke een'heid en zijn paaswensen gezon den aan de patriarch van de Ortho doxe Kerk, Atihena'goras, aan de oosterse kerken, de Anglicanen, pro testanten en de niet-christenen. President Nasser hooft 'bij 'de ope ning van de nationale vergadering in Cairo donderdag gezegd dat 'de Verenigde Arabische Republiek op weg is naar 'het oprichten van meer collectieve boerderijen en dat de bo dem wordt verbeterd en 'de veestapel wondit uitgebreid, aldus radio Cairo. sinds zijn ziekte een beroep op het Indische volk, een atmosfeer van goede wil en vriendschap voor de Mohammedanen in 't land te schep pen. De afgelopen week zijn, naar gemeld, bij'botsingen tussen Hindoes en Mohammedanen in de industrie steden Roerkela en Jamsjedpoer on geveer tweehondei'd mensen om het leven gekomen. De ongeregeldheden begonnen toen verleden week don derdag een trein met vluchtelingen uit oost-Pakistan door de twee ste den reed. Hindoes, die in woede ont staken bij de aanblik van de vluch telingen, vernielden daarop Moham medaanse winkels en eigendommen. Vlek op Jupiter Russische astronomen zijn tot de conclusie gekomen dat de rode vlek" op de planeet Ju piter, die sterrekundigen over de gehele wereld al langer dan 100 jaar intrigeert, niet afkomstig kan zijn van een vaste stof. Zij steunen thans de theorie van een westerse astronoom dat de „vlek" ver oorzaakt wordt door gas. De Russische geleerden hadden foto's van dc planeet gemaakt. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Haat wordt niet door haat overwonnen: haat wordt door liefde overwonnen. Zo is van eeuwigheid de orde der dingen lil verband inet het Paasfeest zal de Zierikzeeschc Nieuws bode a.s. maandag 31 maart niet worden uitgegeven. Dc directeur James Webb, een official van de N.A.S.A., is hier gefotografeerd, terwijl hij mevrouw L. B. Johnson, de echtgenote van de Amerikaanse president, om armt en haar bijzonderheden over de „Saturnus 1" in haar oor schreeuwt tijdens een proef met de raket in Huntsville. De test was de laatste, die de raket moest ondergaan, alvorens naar Cape Kennedy vervoerd te worden waar zij zal worden gebruikt in de volgende stap van het Amerikaanse be mande ruimtevaart-programma. AMSTERDAM, 26-3. Hiswa-Goed Kamp van 17 tot en met 26 maart in de nieuwe R.A.I. te Amsterdam gehouden is een groot succes ge bleken. Voor het eerst werdén er bijna 216.000 bezoekers geteld of wel 12 procent meer dan in maart 1963. Ook het bezoek uit het buitenland is sterk gestegen. Er werden bezoe kers uit 37 landen geregistreerd. De commerciële resultaten variëren vol gens de exposanten van tevreden stellend tot fantastisch. In de sche pensector zijn vooral de kleinere bo ten op de tentoonstelling goed ver kocht. Grotex-e duurdere schepen zul len veelal later in het jaar naar de afnemers gaan, na op de tentoonstel ling gelegde contacten. Bij de expo santen van kampeerwagens heerst alom tevredenheid. Voor het eerst zijn aanzienlijke levertijden voor en kele caravantypen noodzakelijk ge bleken. Ook de bedrijven die tenten en kampeeruitrustingen exposeren, hebben goede resultaten geboekt. Ge bleken is dat de publieke interesse eerder was gericht op groter comfort biedende produkten van goede kwa liteit, dan op een gunstige prijs. De A.N.W.B., de mede-oi'ganisator van Van de 29 mijnwerkers die ver leden jaar oktober in 'de mijn „Ma- thilde" 'bij Lengede het leven verlo ren zullen er 10 voor altijfd in de on- igeluksmijn 'begraven blijven. De 'berging van de stoffelijke resten zou naar het oordeel van'deskundigen te grote gevaren met zioh brengen. Hiswa-Goed Kamp, heeft het zeer druk gehad. Alleen betreffende aan kopen en techniek werden er circa 10.000 adviezen aan bezoekei*s ver strekt. Betaling abonnementsgeld De abonné's buiten Schouwen- Duiveland, die zich 25 cent in cassokosten willen besparen, kunnen het abonnementsgeld a 5,46 voor het tweede kwar taal 1964 storten op onze post rekening 1 3 7 6 7 7. De administratie Veel bewolking Verwachting tot zaterdagavond: Over het algemeen veel bewolking en overwegend droog weer; zwakke tot matige oostelijke wind; weinig verandering in temperatuur. onder 19.07. .31, onder 7.03. onder 19.08. .41, onder 7.20. onder 19.10. ,50, onder 7.37. onder 19.12. .59, onder 7.56. te 3.48. 28 maart. Zon op 6.25, Maan op 19.: 29 maart. Zon op 6.22, Maan op 20. 30 maart. Zon op 6.20, Maan op 21 31 maai't. Zon op 6.18, Maan op 22. Volle maan: 28 maart ONDERWIJS Rjjks Middelbare Landbouwschool te Goes Na gehouden overgangsexamen werden tot de tweede klasse van de Rijks Middelbare Landbouwschool te Goes de volgende leerlingen van Schouwen-Duiveland bevorderd: J. M. Christiaanse, Zierikzee; Jac. van Damme, Ouwerkerk; J. S. de Feiter, Renesse; J. A. Gaandeirse, Ndeuwer- kerk; J. K. Goemans, Zonnemaire; L. N. Hanse, Zierikzee; M. A. Hanse, Brouwershaven; C. L. Steendijk, Nieuwer kerk; J. B. P. v. d. Waart, Sirjansland en C. J. van Westen, Zierikzee. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 28 maart 3.39 v.m. 16.07 n.m. 29 maart 4.16 v.m. 16,44 n.m. 30 maai't 4.45 v.m. 17.13 n.m. 31 maart 5.16 v.m. 17.41 n.m. BROUWERSHAVEN 28 maart 3.28 v.m. 15.41 n.m. 29 maart 4.03 v.m. 16.17 n.m. 30 maart 4.32 v.m. 16.47 n.m. 31 maax't 5.03 v.m. 17.18 n.m. Springtij: 30'maai-t. GORINCHEM. De 20-jarige Alie Both uit de Prins Bernhaixisti-aat te Hai'dinxveld-Oiessendarn is donder dagavond, toen zij met haar bi-om fiets in Sdhelluinen de provinciale weg overstak, door een personenauto gegrepen en gedood. Aantal staatsloterijen uitgebreid tot zes per jaar DEN HAAG, 26-3. In plaats van maximaal vier loteryenzal de staats loterij Per jaar ten hoogste zes lote rijen houden. Dc maximumprijs in de sporttoto, thans gesteld op een be drag van f 50.000,— aan één deelne mer, zal gelijk getrokken worden met de hoofdprijs in de staatsloterij en dus f 100.000, Dit zijn twee belangrijke wijzigin gen van dc huidige wettelijke bepa lingen op het gebied van de kans spelen, welke wijzigingen zijn neer gelegd in de nieuw ontworpen „wet op de kansspelen". Dit wetsontwerp is donderdag bij de Tweede Kamer ingediend. Naar het oordeel van het kabinet moet een levensvatbare sporttoto in ons land worden toegestaan, doch deze behoort wel te worden gekana liseerd. Een der faktoi'en van deze „kanalisatie" is de maximum-inleg, die wordt gehandhaafd. Wel is in het ontwerp van wet voorzien in een maximum-inleg (mede als gevolg van de gestegen welvaart en enige verdere waardevei-mindering van 't geld) van f2,50. Deze bedroeg tot dus ver f 2,De suggesties van de „Stichting Nationale Sporttotalisa- tor" tot verhoging van het prijzen- percentage en van het percentage dat aan andere kosten mag worden besteed (een verhoging van 40 tot 50 procent) en tot het doen vervallen van het voorschrift dat als ï'egel niet meer dan één prijsvraag per week mag worden georganiseerd, zijn af gewezen. Ook het voorstel tot de in voering van een vervangende uitslag voor niet-gespeelde wedstrijden is in het wetsontwerp niet aanvaard, om dat het werken met fictieve uitsla gen een onzuiver element zou bren gen in het systeem der sportprijs- vragen. Aanpassing aan gewijzigde omstandigheden Met de nieuwe bepalingen voor de staatsloterij wordt niet beoogd, het debiet van de staatsloterij uit te breiden. „De opzet van de nieuwe regeling is de staatslotelij aan te passen aan de gewijzigde omstan digheden", aldus de memorie van toelichting. In dit verband wordt er aan her innerd, dat het levenstempo veel sneller is geworden dan twee eeu wen geleden, toen de staatsloterij wei'd ingesteld. De voorgestelde wijzigingen hou den, behalve verandeiing van het aantal te houden loterijen van vier tot zes per jaar, voorts in: elke lo terij bestaat uit ten hoogste vijf se ries van 100.000 loten en elk lot is verdeeld in vijf bewijzen van aan deel (in plaats van zes series van 21.000 loten waarbij elk lot bestaat uit twintig aandelen). De prijs per heel lot (geldig voor alle vier klassen) is f 20,verdeeld in vijf aandelen van f 4,(thans f 80,verdeeld in twintig aandelen van f 4,Het populah*e „twintigje" in de staatsloterij blijft bij de nieu we regeling onder de naam van een „vijfje" bestaan. Alle nummers bljjven meespelen tot het einde van de loterij. By de huidige regeling was men uitgescha keld van verdere deelneming zodra het nummer in één der klassen uit lootte. De prijskans blijft dus bij de nieuwe regeling, als men ook voor de volgende klassen betaald heeft, voortbestaan tot het einde van de loterij. BRUSSEL, 26-3. - Terwijl zij het woord „staking" vermijden is donderdag in België een actie begonnen van dc bij de centrale be roepsvereniging aangesloten artsen. Donderdagochtend hebben dc geneesheren in dc Waalse provincies Luik en Luxemburg hun nor male werkzaamheden gestaakt en donderdagavond werd ook in Vlaamse provincies het „paasverlof" van de medici voorbereid. Minister-president Lefèvre heeft donderdag na een ministeriele bijeenkomst de actie wel degelijk een „staking" genoemd. Hij heeft voor heden-vrijdag een bijeenkomst aangekondigd tussen alle be trokken partijen om het gesprek over de nieuwe ziekte- cn invalidi teitswet voort te zetten, Volgens hun mededelingen zijn 10.000 van de ongeveer 12.000 Bel gische artsen bij dc centrale beroepsvereniging - dc syndicale ka mers - bij dc actie betrokken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1