[FIEXA] DE ZIERIKZEESCHE COURANT in au nummer: Personeelspolitiek Zweedse Rode Kr, ziekenhuis Monster-handelsconferentie der Ver. Naties te Genève gestart Het C.N.V. kreeg een nieuwe voorzitter E.E.G.-ministers praten weer te Brussel MOTOR SHOW Neem geen risico-verf met De verf met fiexabiliteit* P.v.d.A. tegen huurverhoging Eilandbewoners wilden Johnson kopen De wereldhandelsconferentie te Genève OE THANT WIL EEN FIN ALS BEMIDDELAAR IN GESCHIL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24- maart 1964 120ste jaargang No. 19554 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Er isniets waartoe vrees en hoop de mensen niet brengen kunnen. Vanmorgen otn 7 uur is presi dent de Gaulle van Frankrijk in Pa rijs teruggekeerd van zyn reis van negen dagen naar Mexico en Frans Wcst-Indië. Poging tot wereldlijke ordening Proces Bruno Colombo GENÈVE, 23-3. Onder leiding van de met algemene stemmen gekozen voorzitter dr. Abdel Moneim el Kaissounni (Egyptisch minister van financiën) is de conferentie der Verenigde Naties over handel en ontwikkeling te Genève maandag begonnen. Nadat de secretaris-gene raal van de V.N. Oe Thant, de bij eenkomst officieel had geopend, werden vijf commissies benoemd, die ieder een aspect van het conferentie thema (op welke manier kan de uit breiding van de internationale han del dienstbaar gemaakt worden aan de ontwikkeling van de onderont wikkelde landen) zullen behandelen. vertegenwoordigers van de overzee se koninkrijksdelen zitting hebben, zal woensdag aan het woord komen. In tegenstelling met hier en daar geuite verwachtingen heeft de eer ste dag van de wereldhandelsconfe rentie geen conflicten aan het licht gebracht aver de deelname van de verschillende landen. Er was enerzijds sprake van, dat er van de zijde van 'het oostblok be zwaar gemaakt zou worden tegen het feit, dat west-Duitsland als niet- lid van de V.N. speicaal was uitge nodigd en oost-Duitsland niet, an- dei-zijds zouden vei'sohillende landen de deelname van het niet uitgeno digde communistisch China alsnog willen bepleiten. Dit is echter niet gebeurd. Naast allerlei technische kwesties als de -keuze van commis sie-voorzitters en 27 vice-voorzitters voor de algemene vergadering en de vaststelling van de agen'da, was er naast de rede van Oe Thant alleen een welkomsttoespraak van de Zwit serse president Ludwig van Moos en een introductierede van voorzitter Kaissouni. In Rome is maandag het proces be gonnen tegen twee Italianen, de stu dent Enrico Prisco (links) en de hor logemaker Sergio Squazzari (rechts), die verdacht worden van de in no vember 1961 in Amsterdam gepleegde moord op hun landgenoot Bruno Colombo. Lagere temperaturen Verwachting tot woensdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen; matige tot krachtige wind tussen zuidoost en noordoost; lagere middagtempera- turen. 25 maart. Zon op 6.31, onder 19.01. Maan op 15.51, onder 6.03. 26 maart. Zon op 6.29, onder 19.03. Maan op 17.06, onder 6.26. Volle maan: 28 maart te 3.48. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 25 maart 1.13 v.m. 26 maart 2.12 v.m. BROUWERSHAVEN: 25 maart 1.12 v.m. 26 maart 2.07 v.m. Springtij: 30 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-3. Het K.N.M.I deelt mede: terwijl zich boven Scandina vië een hogedrukgebied handhaafde, begon de luchtdruk boven West-Eu ropa aanmerkelijk te dalen onder in vloed van een Oceaan-depressie ten westen van Ierland, die een belang rijke uitloper naar het zuiden heeft. Het frontensysteem van deze de pressie drong vergezeld van inten sieve regenval Engeland en Frank- .rijk binnen. De regenzone was van morgen tot het Nauw van Calais ge vorderd. Het is te verwachten dat een deel van de depressie over Zuid- Engeland naar Frankrijk zal trek ken. De wind zal daardoor bij ons nog wat verder aanwakkeren uit oostelijke tot noordoostelijke rich ting, waarbij koudere lucht uit Noord-Duitsland zal worden aange voerd. De temperaturen gaan dus in eefi groot deel van het land omlaag. Er zal op de meeste plaatsen ook tij delijk regen vallen, waarschijnlijk met uitzondering van het noorden, van het land. 13.50 n.m. 14.46 n.m. 13.36 n.m. 14.27 n.m. Die vijf hoofdonderwerpen zijn: internationale grondstoffenproble- men, de handel in industriële eind producten en halffabrikaten, de ver betering van de ..onzichtbare" han del van de ontwikkelingslanden en financieringsproblemen, institutione le en de gevolgen van de regionale economische 'blokvorming bij de uit breiding van de handel. In de ko mende twaalf weken zullen de com missies, mede aan de hand van tal rijke reeds uitgebrachte rapporten en ingediende voorstellen, de ge noemde hoofdonderwerpen bespre ken, terwijl tegelijkertijd, althans gedurende de eerstkomende weken, in de grote confeientiezaal van het Palais des Nations algemene debat ten gehouden zullen worden, waarbij de ministers-delegatieleiders van de 122 deelnemende landen 'het woord zullen voeren. De Nederlandse vertegenwoordiging De Nederlandse minister van eco nomische zaken, prof. dr. J. E. An- driessen, leider van de Nederlandve delegatie, waarin onider anderen ock staatssecretaris dr. ir. N. Th. Die penhorst van buitenlandse zaken en SCHIPHOL, 23-3. Als leider van de Nederlandse delegatie is maan dag de minister van economische zaken, prof. dr. J. E. Andreissen, van Schiphol vertrokken naar Ge nève, waar hij de eerste drie dagen van de wereldhandelsconferentie zal bijwonen. Ingezonden mededeling Donderdag Vrijdag Zaterdag a.s. UTRECHT, 24-3. Op een buiten gewone algemene ledenvergadering van het Christelijk Nationaal Vak verbond heeft de heer C. J. van Mas- trigt vanmorgeni n Utrecht het voor zitterschap van het C.N.V., dat hij ir. verband met zijn gezondheidstoe stand moest neerleggen, overgedra gen aan de heer J. van Eibergen. In zijn afscheidsrede ging de heer van Mastrigt nader in op de posi tie van de hedendaagse vakbewe ging. Het 'is met name de christelijke vakbeweging geweest, zo zei hij, die steeds heeft gepleit voor overleg sa menwerking en medezeggingschap, gebaseerd op de persoonlijke verant woordelijkheid van de mens. Hij sprak er zijn vreugde overuit, dat dit standpunt steeds meer door an deren is aanvaard: „het betekent een overwinning op het syndicalis me en ook op het oorspronkelijk so cialisme". Uit de toenemende activiteit van categorale organisaties blijkt volgens de heer van Mastrigt echter wel, dat Hij za'I er woensdag in een verkla ring het standpunt van de Neder landse regering verduidelijken. De conferentie duuist drie maan den, doch alleen de kleine vaste staf der uit 20 leden bestaande Neder landse delegatie zal de conferentie van begin tot einde bijwonen. Minis ter Andriessen en de staatssecreta ris van buitenlandse zaken, dr. I. N. Th. Dieperthorst (plaatsvervangend delegatieleider), zullen donderdag avond reeds op Sdhiphol terugkeren. Met recht kan men over een we reldhandelsconferentie sprekenwant in Genève zullen ditmaal 122 landen met uitgebreide delegaties aanwezig zijn en dat is zes meer dan de Ver enigde Naties er tellen. Verscheidene landen, zoals bv. Duitsland, die geen li'd zijn van de V.N., zijn bij deze wereldhandelscon ferentie nl. wel vertegenwoordigd. Bovendien zal nog een 30-tal inter nationale organisaties met aparte delegaties aan de conferentie deel nemen. Geen enkele zaal in Genève is groot genoeg om de voltallige 152 delegaties te bevatten. Bij de ope ning kunnen dan ook van iedere de legatie slechts enkele leden worden toegelaten. er ook nu nog werknemers zijn die een enge belangenbehartiging wen sen waarbij men zich losmaakt van de verbondenheid met het geheel. Ock de positie van de overheid werd door de scheidende C.N.V.- veerzitter in zijn beschouwing be trokken. Hij stelde in dit verband, dat de vakbeweging zich niet zal kunnen en mogen verbinden aan de verantwoordelijkheid van de rege ring, omdat die andersoortig is en omdat er gevaar dreigt voor de zelf standigheid van de vakbeweging als men dat uit het oog verliest. Overstromingen in Oostenrijk WENEN, 23-3. In Opper- en Ne- der-Oostenrijk en in Burgen'land is ernstige schade aangericht door overstromingen. Verscheidene brug gen en huizen zijn verwoest en vele gezinnen in de drie provincies zijn geëvacueerd. Smeltende sneeuw en regen hebben ook in andere delen van Oostenrijk overstromingen ver oorzaakt. Ingezonden mededeling 'extra speling voor de doe-het-zelver ANKARA, 23-3. Secretaris-gene raal Oe Thant van de Verenigde Na ties heeft Turkije verzocht akkoord te gaan met de aanstelling van de Finse ambassadeur in Stockholm, Sakari Tuomioja, als bemiddelaar in de kwestie-Cyprus, zo maakte het Turkse ministerie van buitenlandse zaken maandag bekend. Krachtens een resolutie van de Veiligheidsraad moet de aan te wij zen bemiddelaar de instemming heb ben van Groot-Brittannië, Grieken land en Turkije als ondertekenaars van het Cyprische garantieverdrag en van de regering van Cyprus. Tur kije wees de eerste door Oe Thant voorgestelde bemiddelaar, diens me dewerker José Rolz-Bennett af. Vol gens de Finse pers heelt aartsibis- schop Makarios, de president van Cyprus, laten weten dat de Griekse Cyprioten met Tuomioja als bemid delaar kunnen instemmen. Turkije bestudeert de boodschap van Oe Thant en zal binnenkort antwoor den. Welingelichte kringen achten het „zeer waarschijnlijk" dat Turkije nu met de door Óe Thant voorge stelde persoon akkoord zal gaan. Betrouwbare kringen in Ankara zeiden maandag, dat Turkije „zeer tevreden" is over de vorderingen van Oe Thant bij het zoeken naar een bemiddelaar en het vormen van de vredesmacht. Wel had Turkije Oe Thant enkele „ophelderingen" ge vraagd over de taken van de V.N.- troepenmacht. Turkije wil volgens deze kringen: Een vredesmacht die haar tan den kan laten zien en die doel treffender en sneller ingrijpt dan de Britse troepen tot dusver deden. O Een vredesmacht die zich niet bepaalt tot het voorkomen van bloedvergieten, maar wier taak zich uitstrekt tot het herstel van de nor male levensomstandigheden op het eiland. BRUSSEL, 23-3. In Brussel zijn maandagmiddag de ministers van de Europese Gemeenschappen voor een driedaagse vergadering bijeengeko men ter bespreking van een aantal politieke en landbouwkwesties. AMSTERDAM, 23-3. Het staat nu al vast dat de Tweede Kamer-fraetie van de P.v.d.A. tegen de huurverho gingsplannen van de regering zal stemmen. Dit heeft de Tweede Kamer frac tievoorzitter van deze partij, dr. A. Vondeling, in een politieke televisie- uitzen'ding aangekondigd. In tegen stelling tot de huiseigenaren meent dr. Vondeling, dat er de 'laatste der- fier. jaren wel het een en ander met de huren is gebeurd. Wie in 1951 tien gulden huur moest betalen, betaalt nu veelal f 22 en gaat volgens dr. Vondeling op 1 juli f 25 betalen. Het kernbezwaar van de P.v.d.A. te gen de voorgestelde huurverhoging is. dat 'de meeste huurders er geen betere woning voor «krijgen. Q De strikte bepaling, dat de V.N.- militairen en de bemiddelaar al leen kunnen praten met de „wettige regering" van Cyprus - wat het her stel van dr. Fadil Kutchuk, de Cyp rische vice-president, en de andere Turkse ministers in hun functies in houdt. Schietpartij Op Cyprus zelf werd maandag al leen in de buurt van het Turks-Cyp rische dorp Louroudjina geschoten. Tot de politieke onderwerpen be horen de samensmelting van de drie Eux'opese uitvoerende organen. De uitbreiding van de bevoegdheden van het Europese parlement en het verzoek van Spanje om inleidende besprekingen mét de E.E.G.. Het „plan-Mansiholt" voor 'de eenmaking van de graanprijzen in de gemeen schap en het niveau van de melk prijzen komen voor op de agenda voor de ministers van landbouw van de „zes". De ministers van landbouw zijn maandagmiddag begonnen met de bespreking van de maximum- en minimumgrens voor de nationale richtprijzen voor het melkprijsjaar 1964-'65. De twee vorige aan deze kwestie gewijde besprekingen lever den geen resultaat op, doordat Italië een hogere maximumprijs verlangt dan waartoe de overige vijf E.E.G.- landen bereid zijn. Het „plan-ManshoIt" zal vandaag (dinsdag) worden besproken. Ln de omgeving van Saigon zijn zondag 22 personij gedood en vier gewon dtoen een autobus op door communistische rebellen gelegde landmijnen reed, aldus het Vietna mese persbureau. De Turkse Cyprioten lieten latei- twee Grieks-Cyprische vrouwen en een kind vrij, maar zeven mannen worden nog door hen vastgehouden, zo deelde een Britse militaire woord voerder mee. Volgens de politie werden drie auto's door Turkse Cyprioten be schoten, waarbij twee mensen licht werden gewond. Een Turks-Cypri sche woordvoerder verklaarde, dat de schietpartij was uitgelokt door Grieken, die op twee Turkse herders vuurden. Op de kruising van de rijksweg Zierikzee-Zijpe en de Vissersweg vond een autobotsing plaats. Van één der bij het ongeluk betrokken auto's, werd hel achterstel geheel afgerukt en over de langs de weg lopende sloot heen, een eindweegs het land ingeworpen. Even gelukkig als verioonderlijk is het feit, dat de bestuurder van de auto er zonder ernstig letsel af kwam. (Foto: Zierikzeesëhe Nieuwsbode). 4 PORT MORESBY, 23-3. - De bewoners van het eilandje Nieuw- X i Hannover in de Bismarck-archipel bij Nieuw-Guinea, hebben hun X plan om president Johnson van dc Verenigde Staten te „kopen" op- 4 gegeven en zich weer aan het wettige, Australische gezag onder- 4 t worpen. 4 Y Dc eilandbewoners hadden de laatste tijd een anti-Australische 4 houding aangenomen, nadat hun toestemming geweigerd was voor^ i president Johnson te stemmen bij de verkiezingen voor het Huis van Afgevaardigden, die op 18 maart eindigden. Ze weigerden onder meer X nog langer belasting te betalen. Op een groot schoolbord in ccn dorp 4 werd gekalkt: „Dc Australiërs kunnen ons niet voorschrijven op wie J wjj moeten stemmen. Wij willen stemmen voor de Amerikaanse pre- 4 sident, omdat Amerikanen goede mensen zijn - weg met de Austra- 4 1 liërs". De eilandbewoners beweerden ook, dat op een nacht een ge- hcimzinnig vliegtuig boven het eiland was verschenen met goederen 4 die president Johnson onder hen zou laten verdelen, maar dat het 4 toestel door de Australiërs was gestolen. De districtsbestuurder, Healy, meldde maandag dat hij ccn gesprek X had gevoerd met de leider van dc Johnson-verecrders, de 20-jarige 4 Bos Mailik. Deze had toegegeven gedwaald te hebben en hem 440 1 Australische ponden (ongeveer 3500 gulden) overgedragen, waarmee 4 hij president Johnson had willen „kopen". Dit geld was oorspronke- 4 x Rjk bestemd geweest voor de belastingen. Minister Andriessen leider van Nederlandse delegatie De kwestie-Cyprus

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1