Wapens slijpen bij Singapore ...voor mij zware Brandaris! kleintjes ui het öinnei Metaal-werkgevers bezorgd „Miss rund 1964" Vragen over uitbreiding haven Yerseke Het Veerse Meer Concurrentiepositie van de Ned. tuinbouw BRANDARIS M I Nederlandse fokmethode nadelig voor de volksgezondheid Congres over de moderne bejaardenzorg DE BLANKE MEDICIJNMAN ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODEMaandag 23 maart 1961 No. 19553 BUK DOOR HET WERELD En masse laat de Indonesische jeugd zich inschrijven voor vrijwil lige actie tegen Maleisië. De oproep hiertoe kwam van president Soe- kamo, die zo'n antwoord vroeg op de dreiging uit Malakka. Dit is weer zo'n beetje de omge keerde wereld, want Maleisië heeft inderdaad besloten tot enige mobili satie, maar pas nadat Indonesische guerilla's actief waren geworden op Borneo. En ook pas nadat allerlei besprekingen vast waren gelopen onder meer doordat Soekarno - on danks een wapenstilstand - weiger de deze groepen terug te laten ke ren naar eigen gebied. Het was zelfs zo dat Indonesië er op stond dat zijn luchtmacht door zou kunnen gaan met de bevoorrading van deze zo geheten vrijwilligers (dhe vaak met hun legerboekje op zak blijken te lopen). De hoop van tengkoe Abdoel Rachman is er op gevestigd, dat de Engelse minister van buitenlandse n/aAd HAARLEM. De Haarlemse politie heeft in de Haarlemmerhout de 24- jarige monteur M. ten B. aangehou den, die ervan verdacht wordt een aantal meisjes lastig 'gevallen te hebben. De laatste tij'd 'kwamen er bij de polibie klachten binnen van meisjes, die zeiden lastig gevallen te zijn door een man met een rode baard1. AALTEN. De 54-jarige landbou wer G. J. Hengeveld uit Breden- broek is om het leven gekomen op de Varsseveldseweg onder de ge meente Dinxperlo. Toen Ihij met zijn rijwiel de weg wilde oversteken werd 'hij geschept door een passe rende personenauto. Hij werd en kele tientallen kilometers weggeslin gerd en is 'korte tijd later overleden. AMSTERDAM. De 65-jarige mevr. A. H. Hebenaar-van der Broek is in het ziekenhuis overleden, enkele uren nadat zij op het Leidseplein in Amsterdam door een tram was aan gereden. De vrouw was 'bij rood voetgangerslicht overgestoken. DEN HAAG. Vier schepen van het ondiepwatermijnenveeg squadron 205 van de Kon. Marine, zullen in drie weken tijds het Friese zeegat (tussen Schiermonnikoog en Ame land) mijnenvrij gaan maken. Dat gaat gebeuren in de periode van 4 tOt 25 april. HILVERSUM. De landelijke fina le van de sdhoolverkeerscompetitie 1964 van het Verbond voor Veilig Verkeer, werd zaterdag in .,De Kar- seboom" in Hilversum gehouden. DEN HAAG. De Nederlandse re gering heeft 'bij monde van haar tij delijk zaakgelastigde in Monrovia geprotesteerd tegen de behandeling, die daar eind februari ten deel is gevallen aan een Nederlands onder daan, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in antwoord op vragen ver klaard. APELDOORN. In het Julianazie- kenhuis in Apeldoorn is overleden de 17-jarige H. van Oordt uit Apel doorn, die eerder op de Jaahtlaan in Apeldoorn, werd aangereden door een auto. Van Oordt Stak de rijbaan over zonder op te letten. AMSTERDAM. De Amsterdamse zedenpolitie 'heeft de 48-jarige werk ster C. A. H. onder verdenking van het plegen van abortus op een, na dien overleden 27-jarige vrouw, ge arresteerd in een woning in de Staatsliedenbuurt. De werkster, al drie keer terzake van dit misdrijf veroordeeld, heeft bekend de jonge vrouw, moeder van drie kinderen, te hebben behandeld. SOMEREN. Op de weg Eindho- ven-Venlo, ter hoogte van Someren is een personenauto na een inhaal manoeuvre gaan slingeren en tegen een boom gereden. De bestuurder, de 25-jarige gehuwde A. M. A. van Drunen uit Berkel-Ensdhot, kwam hierbij om het leven. AMSTERDAM. Mét het luiden van een soheepsbel heeft de staats secretaris van onderwijs, 'kunsten en wetenschappen, drs. L. J. M. van de Laar, in het Amsterdamse R.A.I.- gebouw de derde gecombineerde in ternationale watersport-, kampeer en caravan-tentoonstelling „Hiswa- Goed Kamp" geopend. DELFT. De stadsbeiaardier van Delft en directeur van de beiaard school te Amersfoort, de heer Leen 't Hart, is naar Zweden vertrokken. Hij zal daar het gemeentebestuur van Landskorna adviseren inzake het aanschaffen van een beiaard in een van de torens van die stad. AMSTERDAM. Voor het eerst sinds jaren zal 'de nu 42-jarige in Parijs wonende Amsterdamse kunst schilder Karei Appél in zijn geboor testad exposeren. Van 20 maart tot 20 april worden van hem in de kunsthandel Krikhaar 15 schilde rijen, gouaches en tekeningen uit de jaren 1948 tdt 1964 tentoongesteld. DEN HAAG. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezond heid, dr. J. F. G. M. de Meyer, heeft in Den Haag 'de uitreiking bijge woond van de zilveren broodmand van de Vereniging van Nederlandse Meelfabrikanten aan de Nederland- sdhe Economische Hogeschool te Rotterdam. GRONINGEN. Op een recht weg gedeelte in Rodeschool kwamen een personenauto, bestuurd 'door de 45- jarige landbouwer J. W. uit Rodc- sChool met elkaar in botsing. De heer van der Berg kwam te vallen en was op slag dood. zaken Richard Butler, die in mei Djakarta bezoekt, kans ziet de on rust wat te bedaren. Of die hoop erg gewettigd is, valt te betwijfelen: ten slotte boekte de Amerikaanse minis ter Robert Kennedy eveneens een succes, namelijk dat van de wapen stilstand. Maar zoals hij zelf al scheen te vrezen: blijkbaar is er in Indonesië en daarbuiten weinig be grepen onderscheid tussen beloven en doen. Het eerste schot Zoals Soekarno nu de zaak aan pakt, komt er van dat de regering in Koeala Loempoer eens bevel moet geven op Indonesische schepen en vliegtuigen te schieten als ze op Ma leisisch gebied komen, haar enige antwoord op voortgaande infiltraties De Britse luchtmacht en marine - aan wie voorlopig de verdediging van Maleisië is opgedragen - zullen een dergelijk bevel moeten uivoeren. Het netelige hiervan is, dat dan niet zo'n soort situatie als in Nieuw- Guinea ontstaat, waarin het ging om een strategisch weinig belangrijk ge bied waarvan het vooral voor niet- Nederlanders moeilijk was zich voor te stellen waarom dat nu een kolo- niet me een rood-wi-blauwe vlag moes blijven, maar om een zelfsan- dige natie en bovendien een die stra tegisch dermate belangrijk is Sin- gaporef dat Engeland en ook Ameri ka zich niet best kunnen permitte ren dat de zaak wordt opgelost door Djakarta zijn zin te geven. En, zo gaat de vrees dan verder, wat let Peking bijvoorbeeld om dit vuurtje naar vermogen ook nog aan te wakkeren? Er raken op die ma nier vele machten bij betrokken met een overvloed aan krijgsmaterieel en daarop rust bijvoorbeeld de zorg van Lord Avon, de vroegere Anthony Eden, die meent dat hier het groot ste gevaar voor de wereldvrede schuilt. DEN HAAG, 20-3. Waar de voor tekenen van het teneinde lopen van de hoogconjunktuur reeds vóór de loonexplosie min of meer duidelijk zichtbaar werden, kan de economi sche toekomst in het licht van de thans bestaande situatie slechts met zorg worden tegemoet gezien, zo schrijft de contactgroep van werkge vers in de metaalnijverheid onder 't hoofd „Toekomstverwachtingen" in haar jaarverslag over 1963. Zeker is, aldus het verslag, dat de economische ontwikkeling in het jaar 1964 en daarna in belangrijke mate zal worden bepaald door de forse loonsverhogingen in het begin van dit jaar. „Een voorname oorzaak van de recessie op 1957-1958 was ongetwij feld de loonsverhoging in 1956, wel ke was gebaseerd op een regerings beslissing d.d. 19 maart 1956, inhou dende dat de lonen met 0 tot 6 pro cent mochten stijgen;; op grond van de toendertijd opgedane ervaringen moet thans zeker wel een stagnatie in de economische groei ernstiger dan de voorgaande worden ge vreesd. AMSTERDAM. Agenten van het bureau Pieter Aertzstraat te Amster dam hebben een inval gedaan in de woning van de schilderes mevrouw G. de K. aan de Rijnstraat ter hoogte van de Vrijheidslaan. Het was de Amsterdamse politie al lange tijd bekend dat zich daar een speelhol bevond. Er werden 16 mannen en drie vrouwen gearresteerd. AMSTERDAM, 20-3. Op de 32ste paasveetentoonstelliug Amsterdam is de dikbil viertanden vaars van de lieer J. de Waal te Amsterdam ge kozen tot „Miss rund 1964". Ruim vijftig keurmeesters hebben na zorgvuldig selecteren deze keuze gemaakt uit 500 (tien minder dan vorig jaar) regionaal bekroonde die ren, die uit alle delen van het land naar de hoofdstedelijke veemarktter reinen waren vervoerd. Speciaal gold de overigens internationale eis „meer beter vlees en minder vet". De Zweedse prinses Margaretha zal op 30 juni in het huwelijk treden met de Londense zakenman John Ambler. Het huwelijk zal worden gesloten op het eiland Oeland voor de Zweedse oostkust, waar de moe der van de bruid, prinses Sybilla, onlangs een luxueuze villa heeft ge kocht. KORTGENE, 20-3. De jachthaven in Kortgene zal een capaciteit krij gen voor circa 800 schepen met daar bij behorende outillage. De haven zal dit jaar gedeeltelijk in gebruik ko men. Dit is op een persconferentie meegedeeld. De ontwikkeling van de watersport in Amerika is leidraad geweest voor de opzet van deze ha ven. De haven te Kortgene ligt cen traal in het Veerse Meer, dat met een lengte van ongeveer 22 kilometer en een breedte van 250 tot 1.500 me ter een wateroppervlakte heeft, dat gelijk is aan dat van Kager-, Loos- drechtse- en Reeuwijkse plassen te zamen. Ten westen van het haven complex wordt op de voormalige schorren circa 40 hectare bos inge pland. DEN HAAG, 21-3. De concurren tiepositie van de Nederlandse tuin bouw was het thema waaraan de heer M. Prins, voorzitter van het Ingezonden mededeling ■Wl WUffiüVMCf Zware sbag met mooie lange draad, dus soepel draaien. Zuivere Kentucky-tabak. Lekker pittig maar niet scherp. Goed verpakt, geen kans op uitdrogen. Elk pakje van begin tot eind pure tabak. f 1.- ia dubbelwandige (aliakszak ZWARE 4- shag ,M,:, i Pr .-j- *»ismv- h® s fcviSiöN SELECTED DARK SHAG 10BACCO-T*'S{ DEN HAAG, 21-3. Het Tweede Kamerlid, de heer Auntjes (a.r.p.) heeft in schriftelijke vragen aan de ministers van verkeer en waterstaat, binnenlandse zaken en financiën, aangedrongen op spoedige uitbrei ding van de haven van Yerseke. Hiswa-Goed kamp trok veel bekijks AMSTERDAM, 22-3. De interna- tionale kampeer-, watersport- en ca ravantentoonstelling Hiswa-Goed kamp in het Amsterdamse R.A.I.-ge- bouw heeft zondag een record aan tal van 49.625 bezoekers getrokken. Vorig jaar waren op de drukste zon dag 38.500 belangstellenden. Dit grote aantal bezoekers heeft de ver keerspolitie van Amsterdam han den vol werk bezorgd. Al in de vroege morgen vormden zich op de invalswegen lange files auto's. De 'politie in Abcoude kon het verkeer op de rijksweg Utrecht-Amsterdam op een gegeven moment niet meer alleen regelen en vroeg assistentie van haar Amsterdamse collega's. De grootste piek werd voor één uur verwerkt, want tot dat moment pas seerden maar liefst 34.000 bezoekers de tourniquetes van het R.A.I.-ge- bouw. Sinds de opening dinsdag j.l. hebben 144.803 personen de tentoon stelling' bezocht. Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen, in de vorige week te Schc- veningen gehouden algemene verga dering zjjn jaarrede wijdde. In het begin van zijn betoog be sprak hy de E.E.G.-zaken. In de E. E.G. zijn we naar zijn mening een heel stuk gevorderd op de weg naar een gemeenschappelijke markt voor groenten en fruit en de ware concur rentieverhoudingen treden daardoor steeds duidelijker aan het licht. In de landen buiten de E.E.G. is nog geen sprake van een verminde ring van de bescherming van de na tionale telers door middel van maat regelen aan de grens. Toch zijn er enkele tekenen die erop wijzen dat ook daar het getij misschien begint te kerèn. De nieuwe Engelse land en tuinbouwwet voorziet in maatre gelen die kunnen bijdragen tot een rationalisatie van teelt een afzet en de Britse regering ziet daarin de mo gelijkheid tot een toekomstige verla ging van de hoge invoerrechten op groenten en fruit. Vervolgens ging de heer Prins na hoe de verschillende takken van de Nederlandse tuinbouw zich in de af gelopen tien jaar ontwikkeld hebben en in welke mate die ontwikkelingen moeten worden toegeschreven aan de verschillende, door de natuur gege ven en door mensenhanden gemaakte grondslagen van onze concurrentie positie. Dit was zijn samenvatting van de recente geschiedenis van de Nederlandse tuinbouw: geen groei, in kwantitatieve zin, in de hardfruit- teelt; een stilstand in de kleinfruit- produktie; een lichte achteruitgang in de vollegrondsgroenteteelt en een sterke groei in de glasteelt. Hard fruit De stagnatie in de groei van de produktie van hard fruit wordt voor een deel veroorzaakt door matige prijzen, als gevolg van de fruitpro- duktie in andere Europese gebieden met een voor de teelt van enkele zeer gangbare rassen appelen en pe ren gunstiger klimaat. Op een vrije Europese markt zal de invloed hier van voortduren. Het ontbreken van de groei in de kleinfruitproduktie heeft misschien ten dele een soort gelijke oorzaak. De oogstmislukkin- gen als gevolg van nachtvorst in de bloeitijden van verscheidene klein- fruitsoorten moedigen de produktie niet aan. Bij de glasteelt, de sector die de sterkste groei liet zien, profiteerden wij ervan dat ons land, en in het bij zonder onze kuststrook, ligt in die betrekkelijk kleine klimaatzone in Europa waar een produktie onder glas op commerciële schaal met suc ces kan worden toegepast. In heel Europa zijn de wintermaanden kli matologisch het zwakke punt voor de groenteproduktie. De opmars van onze glasRróduktie moet dan ook ge zien worden als een aanval op dat zwakke punt, een aanval die tot nu toe met succes is bekroond. Hij vraagt of het juist is, dat het werk nog niet kon beginnen omdat de financiering nog niet geheel ver zekerd is en dat het daarbij maar om een betrekkelijk gering bedrag zou gaan. Hij informeerde voorts naar de juistheid van de berichten, dat de uitslag van de aanbesteding vrijwel overeenstemde met de begroting en dat de laagste inschrijver zijn prijs- aanbieding tot heden nog steeds ver lengd heeft. De heer Aantjes wijst ook op de recente ontwikkeling van lonen en prijzen en op het zware offer dat Yerseke heeft moeten brengen door de verdwijning van de mosselcultuur. Tenslotte verzoekt hij de bewindslieden te bevorderen, dat de belemmeringen om tot uit voering van de werkzaamheden over te gaan worden weggenomen. Incident bij Jeruzalem TEL AVIV, '22-3. Volgens een Is- ^Gëëlische militaire woordvoerder h.eeft zondagmiddag een Zwitserse toerist ernstige verwondingen opge lopen, toen een Jordaanse post bij Ramat Rachel, in het gebied van Je ruzalem, het vuur opende op twee toeristen, hoewel deze zich duidelijk op Israëëlisch grondgebied bevonden DEN HAAG, 20-3. Is het waar, dat de Nederlandse fokkerij, in het bij zonder van slachtkalveren en slacht- kippen, een voedingsmethode toe past, waarbij chemicaliën en medi cijnen worden gebruikt, die hoogst nadelig zijn voor de gezondheid van de consument? Dr. Fred. L. Polak, lid van de Eer ste Kamer, wenst naar aanleiding van het boek „Animal machines" van de schrijfster Ruth Harrison, waarin dit wordt beweerd, antwoord op deze vraag van de ministers van landbouw en visserij, van justitie en van sociale zaken en volksgezond heid. Zou deze bewering waar zijn, dan dienen er volgens dr. Polak onver wijld voorzieningen te worden ge troffen. Is de bewering niet waar, dan brengt zij - aldus het Kamerlid - groot nadeel toe aan de internatio nale reputatie van de Nederlandse slachtvee- en pluimveefokkerij. In „Animal machines", dat volgens dr. Polak wel reeds als een „best seller" kan worden aangemerkt, wordt bij herhaling gewaagd van en verwezen naar de zgn. Nederlandse methode, die in Groot-Brittannië als model zou worden nagevolgd, voor de moderne fokkerij in het bijzonder van slachtkalveren en slachtkippen. Deze Nederlandse methode houdt volgens 't boek toevoeging in van di verse chemische stoffen, met inbe grip van hormonen en ook van be is Gaston Defferre, de socialistische kandidaat voor de Franse presidents verkiezingen van 1965, is per vlieg tuig naar de Verenigde Staten ver trokken voor een bezoek van acht dagen. EXLOO. De jonge aanplant voor een bos en de 'heide op een terrein van ongeveer .twee hectare, zijn in Eeserveen (gem. Borger) in vlam men opgegaan. UTRECHT. Dinsdag is prof. dr. J. Linschoten, hoogleraar in de experi mentele algemene psychologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, overle den. Prof. dr. J. Linschoten werd in 1925 te Utrecht geboren. paalde medicijnen aan de voeding der dieren, welke chemicaliën en medicijnen hoogst nadelig zijn voor de gezondheid van de consumenten. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amsterdam (als jeugd- predikant): A. Dronkers, vikaris, De venter. Geref. Kerkon Beroepen te Gorredijk-Kortezwaag B. Smilde, Grootegast. Bedankt voor Oldekerk: A. J. Aaf- tink, Hellendoorn. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Ede: N. de Jong, Kat wijk aan Zee en J. Kampman, Rijns burg. „Reformatorisch getuigenis in het commerciële leven" DEN HAAG, 21-3. In Den Haag is opgericht de Stichting Reformato risch getuigenis in het commerciële leven". De doelstelling vermeldt o.m. de studie van de bijbel, het inacht- nemen van de zondag, het houden van bijeenkomsten en het organise ren van excursies. De Stichting wil steun en bijstand verlenen, zowel in financiële als in andere vorm, aan zaken, welke de belangen van de doelstellingen van de Stichting dienen. Daarbij wordt gedacht aan samenwerking o.a. met de Nederlandse vereniging tot be vordering van de zondagsrust en de zondagsheiliging, de Bond tegen het vloeken van Gods heilige Naam, de Willem de Zwijgerstichting en het Smytegelt Fonds. In het voorlopig bestuur hebben zitting genomen:, ds. G. A. Zijder- veld, pred. der Geref. Gemeente te Middelburg, voorzitter; F. Th. Roe- ters van Lennep te Wassenaar, se- cretaris; P. Mulder te Boskoop, pen ningmeester. UTRECHT, 21-3. „We hebben wel de mond vol over moderne bejaar denzorg, maar in feite is er nog dik wijls sprake van een ontoereikende en neerbuigende zorg voor .onmon dige wezens,". Dit verklaarde dr. R. J. van Zon neveld, arts, gerotoloog, vorige week in Utrecht op de provinciale dag 1964 van de Stichting voor Maat schappelijk Werk in de provincie Ut recht en van de provinciale raad voor de volksgezondheid. Hij voegde hier echter aan toe, er vergeleken bij tien, twintig jaar geleden, op dit ge bied al heel wat vooruitgang is ge boekt. Ook op financieel gebied kunnen de bejaarden van nu zich heel wat veiliger voelen. Ten aanzien van de financiële consequenties van het ziek zijn, zei dr. Van Zonneveld, dat er echter één belangrijke verstrekking, die van de verpleegtehuisopneming, nog duidelijk ontoereikend is. De verpleegtehuizen voor de bejaarden noemde hij modern noch adequaat. Ze zijn bovendien te gering in aan tal. Dr. Van Zonneveld zei dat een weloverwogen planning voor wat be treft de spreiding zeer nodig is. Daar bij moet rekening worden gehouden met de eis van een funktionele bin ding met een ziekenhuis en met de bejaardentehuizen in de buurt. Gezondheid niet ongunstig De gezondheid van de bejaarden is over het algemeen niet ongunstig. Bij een onderzoek van de gezondheids organisatie T.N.O. is gebleken, dat driekwart van de mannen en twee derde van de vrouwen zichzelf goed of redelijk gezond voelt. Het abso lute aantal van de alleroudsten die hiet op een goede gezondheid kunnen bogen, is echter zeer hoog en loopt, volgens hem, in de tienduizenden. Vertrek perschefs Witte Huis WASHINGTON, 20-3. President Johnson heeft het ontslag aanvaard van de perschef van het Witte Huis, Pierre Salinger, en diens assistent, Andrew Hatcher. Salinger maakte vorige weck zelf het nieuws aan ver slaggevers bekend. Naar verluidt wil Salinger, die tot de staf van wijlen president Kenne dy behoorde, zich als democratisch kandidaat voor de Senaat verkies baar stellen. Salinger zal worden opgevolgd door George Reedy, die sedert jaren met de huidige president heeft sa mengewerkt. Een vervanger voor Hatcher is nog niet bekend. Ik heb deze beslissing om persoonlijke re denen, die ik later bekend zal ma ken, genomen, zo zei de aftredende woordvoerder van het Witte Huis. President Johnson liet weten dat hij hot heengaan van Salinger „met groot leedwezen" aanvaardde. 48. Nauwelijks zijn Aram en zijn mannen aan zijn oog onttrokken of de indiaan zet het op een lopen. Hij stuift de hellingen op en af met de behendigheid van de ge harde natuurmens. Spoedig is hij bij een open plek in het bos, waar twee andere indianen gehurkt bij een ranke kano aan de oever van een riviertje zitten. „Wel, wat heeft Snelle Speer ons te be richten?" vraagt een hunner, opstaand. „Mijn ogen hebben mij niet bedrogen, op perhoofd", zegt de aangesprokene. „Een zeer grote kano met drie boomstammen er rechtop in, ligt in de baai.zojuist zag ik vijf bleekgezichten door het bos trok ken. zij droegen ronde bakken van hout op de rug „Wijs ons de weg", gelast het opperhoofd en even later glijdt de kano met do drie indianen over de stroom het woud in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5