WATER DUURDER OP SCHOUWSE KAMPEERTERREINEN Voorzitter S.D.K.B. legt zijn functie neer Vergadering van aandeelhouders Waterleidiugini' te Zierikzee Sommige exploitanten slaan nu pompen voor „zelfbediening" Conform het voorstel van de Kaad van Beheer hebben de aandeelhouders van de N.V. Waterleiding Maatschappij „Schouwen-Duiveland" in de vrij dagmiddag te Zierikzee gehouden vergadering besloten tot invoering van een additioneel tarief voor levering van water voor kampeerbedrüven. Dit besluit houdt in dat de prijs per kubieke meter water voor de kam- peerbedrijven f 1,- gaat bedragen voor een tevoren te kiezen en schrif telijk te garanderen afname per seizoen. Het huidige tarief bedraagt f 50,- per jaar en f 0,45 per verbruikte kubiek meter. Voor de exploitanten van kampeerterreinen en vakantie-oorden op Schouwen-Duiveland wordt het leidingwater dus belangrijk duurder. De aanleiding tot de invoering van deze nieuwe tarieftabel voor de kampeerbedrjjven is gelegen in de sterk stijgende vraag naar water in de zomermaanden. De investeringen, nodig om te komen tot opvoering van de produktiecapaciteit en verzwaring van de aanvoerleidingen dienen echter slechts voor een korte periode per jaar, waardoor de kostprijs van het water belangrijk hoger wordt. ZIERIKZEE Voor het eerst gat' de Ned. Reis Vereniging acte de presence op Schouwen-Duiveland Wethouder L. v. d. Klooster, afge vaardigde van de gemeente Wester- schouwen, vond het moment om met het nieuwe tarief te komen niet erg gelukkig gekozen en de voorgestelde verhoging nogal drastisch. Hij deel de mee vernomen te hebben dat de Stichting Vakantie Verblijven van 't N.V.V. voor het thans practisch ge reed gekomen kampeerterrein te Re- nesse besloten heeft van de diensten van de waterleidingmaatschappij geen gebruik te maken en met een eigen pompinstallatie zelf voor wa ter zal gaan zorgen. „Als de groten gaan pompen zitten de kleintjes met de last", aldus wethouder Van dei- Klooster, die meende dat andere be drijven het voorbeeld van de S.V.V. zullen navolgen en ook zelf pompen zullen slaan. De voorzitter van de Raad van Be heer, burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester, zei n.a.v. de opmerkingen van de afgevaardigde van Wester- schouwen te betwijfelen of deze „zelf-verzorgers" wel goedkoper zul len uitkomen dan bij normaal ge bruik van de waterleiding. Boven dien zette de voorzitter een vraag teken achter de vervulling van de in het belang van de volksgezond heid te stellen eisen wat betreft de hygiëne. „Op de lange duur komen deze bedrijven hier wel van terug, om dankbaar van het leidingwater gebruik te gaan maken", aldus mr. Dijckmeester. De voorzitter liet er overigens geen twijfel over bestaan dat de maatschappij niet de risico's van grote verliezen kan gaan lopen en dat zal zeker het geval zijn als het huidige tarief zou worden ge handhaafd. De directeur, ir. J. L. van Sloten, zei nog weinig ongun stige reacties van de zijde van de exploitanten van kampeerbedrijven ZIERIKZEE, 21-3. Als een don derslag bjj heldere hemel viel, op de jaarvergadering van de Schou- wen-Duivelandse Korfbalbond in het „Huis van Nassau" te Zierikzee, het besluit van de voorzitter, de heer J. Th. Brouwer, door gebrek aan vcldcende steun nog langer het voor zitterschap op zich te nemen. By de stemming welke hieraan was voor afgegaan was de heer Brouwer met de stemmenverhouding 20-9 herbe noemd. Uit deze stemmenverhouding trok de heer Brouwer de conclusie dat men het niet volledig eens was met de gevoerde gedragslijn. „Als gesloten 'gemeenschap leven wij in een overgansfase, waarbij Schouwen-Duiveland door dammen en bruggen ibirmen afzienbare tijd zal worden opgenomen in groter ge- iheel". al'dus de voorzitter. Deze op name zal prettig zijn mits de ge aardheid en eenheid van S.-D. maar niet te veel vertroebeld zal zijn, waarbij 'het eigene verloren zal gaan". Voor 'het voort-bestaan van de S.D.K.B. adhtte 'hij het van het groot ste belang dat men elkaar goed be grijpt en alle krachten hiervoor sa menbundelt. Tal van activiteiten zijn door het bestuur ontplooid om zich straks 'beter bij 'het grotere ge heel te kunnen aanpassen. Op een enkele uitzondering na was de medewerking hierbij van de zijde der verenigingen negatief. Ge zien de uitslag van de stemming was de voorzitter van oordeel dat men niet bereid was het gevoerde beleid voor de volle honderd procent te volgen. Wanneer er nieuwe inzichten zijn achtte hij zich niet meer op zijn plaats, na sinds 23 april 1938 de taak van voorzitter 'te hebben vervuld, en gaf .hij graag de leiding over aan een ander. De heer K. B. Hogerland be twijfelde het -dat het aftreden van de voorzitter a-lleen afhankelijk was van het te voeren beleid dat is af gestemd op de todkomst. De voor zitter zei op dit punt steeds geha merd te hebben maar dat men tot de huidige dag passief is blijven toe zien. Tydelyk voorzitter De stemming -die -hierna volgde voor het -benoemen van een nieuwe voorzitter raakte geheel in een im passe, daar de bestuursleden welke de meeste stemmen hiervoor kregen L. van Popering en J. de Wit, niet voor deze functie in aanmerking wensten te komen. Nadat de heer W. Ooms (WIK) had voorgesteld de benoeming aan te houden tot de eerstvolgende vergadering, werd de secretaris de heer A. P. Drijgers be reid gevonden voorlopig 'het voorzit terschap op zich te nemen. Op voor stel van de heer Neele (DES) werd de heer Brouwer voor zijn grote ver dienste voor do korfbalsport in zijn algemeenheid en de S.D.K.B. in het bijzonder met algemene stemmen het. ere-voorzitterschap van de S.D. K.B. aangeboden. In een kort. woord bracht ook de heer A. P. Drijgers de heer Brouwer dank voor het vele werk 'dat hij voor de korfbalspórt te hebben vernomen en lichtte toe dat de verhoging zeker geen 100 procent bedraagt, zoals wethouder v. d. Klooster had gesteld. Mr. Dijckmeester was het niet eens met de opmerking van de heer v. d. Klooster, dat het voorstel onrede lijk tegenover de Westhoek zou zijn. „In deze tijd van strenge hygiëni sche voorschriften kunnen we toch niet teruggaan naar de pomp", zo voegde de voorzitter hieraan toe. Ir. van Sloten wees op het feit dat de andere bewoners van Schouwen- Duiveland de tekorten zullen moeten gaan betalen, hetgeen eerst recht on redelijk zou zijn. Wethouder v. d. Klooster zei hierop, dat dit zeker zijn bedoeling niet was. Burgemeester A. H. Vermeulen van Brouwershaven zei van de heer v. d. Klooster in de eerste plaats te mogen verwachten dat hij de na druk legt op het belang van de volksgezondheid, dus op de wense lijkheid van gebruik van»leidingwa- ter. „U moet de betrokkenen duide lijk maken dat het water tegen kost prijs geleverd wordt", aldus de heer Vermeulen. „U propageert in feite het slaan van pompen, terwijl dit juist moet worden ontraden", aldus Brouwershaven's burgemeester tot de heer v. d. Klooster. De wethouder kwam hiertegen in het geweer en ontkende nadrukke- lyk dat hy terug zou willen naar de tyd van de eigen pomp. „Dat is na tuurlek niet het geval", aldus de heer v. d. Klooster. „Je houdt juist dikwyls je hart vast als je ziet hoe het er op de terreinen met het wa ter aan toegaat", zo zei de afgevaar digde van Westerschouwen, die ove rigens niet tegen het voorstel stem de en het eens was met de gedach- heeft -verricht waarbij -hij toezegde daarop in de eerstvolgende vergade ring nog uitvoeriger te zullen terug komen. Hiervoor was reeds een groot gedeelte van de vergadering, waar voor van -de zijde 'der verenigingen, geen enkele ontbrak, 'grote belang stelling bestond,, afgewerkt. In zijn openingswoord had de voorzitter ge memoreerd dat met 'het aanbreken van -de lente ook de korfbalactivi- teiten op Schouwen-Duiveland weer ter hand worden genomen'. Ccmpetitieleider I-n plaats van de 'heer J. de Wit, die zich als zodanig op de najaars vergadering niet meer beschikbaar stelde, zal dit seizoen het bestuurs lid de 'heer N. J. SChults als compe titieleider optreden. Dit seizoen zul len er door het S.D.K.B. 12-tal wed strijden worden gespeeld tegen -de D.K.B. en Z.N.KJ3. (op 4 juli om de Ir. Duns-Wisselbeker) terwijl op 30 april te Rotterdam zal worden deel genomen aan ihet 'bonden-toernooi. Door de verenigingen -werd bezwaar gemaakt tegen 'het deelnemen van twee verenigingen aan de competi tie dit jaar van de K.B.G.O. Wan neer volgend jaar de verbindingen beter zijn zullen 'deze bezwaren ge heel komen te vervallen. Uit het jaarverslag van de heer H. A. Geluk kwam naar -voren dat 'het bestuur niet algeheel tevreden was over de gang van zaken -in de bon'd over het afgelopen jaar. 'Het conflict met de vereniging Burgh wierp een schaduw over het korflbalseizoen. Onder leiding van de heer W. Ooms werd een redactiecommissie gevormd voor de S.D.K.B.-er. Als nieuwe vereniging werd ZSC toege laten. Op 'het bon'dentoernooi te Goes werd een eervol resultaat bereikt (een gelijk aantal punten als de ZKB die na het nemen van strafworpen op de le plaats beslag wist te leg gen). Ooik het 5-5 'gelijke spel tegen de DKB was een uitstekend resul taat. Het school korf ba 1-toernooi dat werd 'gedecentraliseerd, was uitste kend geslaagd. Dank aan ccmpetiticlcidcr Het afwerken van de competitie bracht weer vele moeilijkheden met zich mede. Vooral de medewerking van een aantal scheidsrechters (die zonder enige berichtgeving wegble ven) 'liet nog al het een en ander te wensen over. Woorden van waarde ring sprak de heer Brouwer hierna tot de heer J. de Wit -voor de wijze waarop hij gedurende vijf jaar de taak van competitieleider heeft ver vuld. De heer Brouwer meende da-t hij over zijn belevenissen als zoda nig in deze afgelopen 5 jaar wel een dik boek zou kunnen samenstellen, waarbij hij 'hem adviseerde cr maar niet aan te beginnen. Als blijk van waardering voor de wijze waarop hij zich vaak onder moeilijke omstan digheden van zijn taak -heeft gekwe ten bood 'hij de heer de Wit een fraaie bureaulamp aan. De heer de Wit sprak woorden van dank voor deze geste waarbij hij zijn opvolger de heer Sohults veel succes toe wenste. tengang van Middenschouwen's bur gemeester, de heer S. Francke, die zich afvroeg of het niet op de weg ligt van het Provinciaal Bestuur het onttrekken van grondwater, pom pen dus, te verbieden. Ook burge meester A. A. van Eeten van Dui- veland meende dat een dergelyk verbod groot nut zal kunnen hebben De heer J. Dekker uit Brouwers haven meende, dat zolang in de Westhoek voor zomerhuizen nog prijzen worden gemaakt van 200 tot 300 gulden per week, de prijs voor het water er best af kan. Ook de Zierikzeese heer M. de Moor meende dat de prijs voor de bedrijven toch geen bezwaar kan zijn. „De be drijfszekerheid loopt toch zeker geen gevaar", aldus de heer de Moor. Wat betreft het slaan van pom pen door particulieren wees ir. Van Sloten op de vreemde situatie dat de waterleidingmaatschappijen hiervoor aan allerlei vergunningen gebonden zijn, terwijl verder iedereen wat dit betreft zonder meer zijn eigen gang kan gaan. De aandeelhouders besloten ver volgens met algemene stemmen conform het voorstel van de Raad van Beheer tot invoering van de nieuwe tarieftabel K (kampeerbedrijven), waarin de prijs per kubieke meter ver bruikt water is vastgesteld op f 1,-, voor een tevoren te kiezen en schriftelijk te garanderen af name per seizoen. Kwart miljoen van Rijk en Provincie In een beschouwing over de stand van zaken in het bedrijf bij de aan vang van de vergadering deelde de voorzitter mee, dat het verlies van de maatschappij over 1963 18 mille heeft bedragen. Inmiddels is bekend geworden dat Ryk en Provincie tot een bedrag van een kwart miljoen gulden in de oude exploitatie-verliezen zullen bydra- gen. Het wachten is intussen op deze uitkering, wat de waterleiding maatschappij altijd nog een bedrag van 11 mille per jaar aan rente kost. Daarom is het zeker niet uitge sloten dat de verbruikers op Schou wen-Duiveland in de nabye toe komst een nieuwe tariefsverhoging te wachten staat. Dit hangt af van de uitslag van het onderzoek van de balans, dat mo menteel plaats vindt. De tarieven waren op Schouwen-Duiveland al tijd aan de hoge kant, maar de voor zitter wees er op dat de prijs voor het water hier de laatste 8V2 jaar vrijwel ongewijzigd is gebleven. In tussen is de prijs op vele andere plaatsen in het land gestegen en in vele gevallen op hetzelfde niveau ge komen als. op Schouwen-Duiveland. „Wij zijn zeker niet meer de hoog- sten van het land", aldus de voor zitter. De realisering van een nieuw kan toor met magazijn, werkplaats en garage is opnieuw uitgesteld. Thans zijn er weer moeilijkheden gerezen omdat het oude pand is geplaatst op de monumentenlijst. Architect, Mo numentenzorg, Raad van Beheer en directie voeren thans overleg om deze nieuwe belemmeringen uit de weg te ruimen. De loonronde heeft de begroting voor 1964 ongunstig beïnvloed. De Raad van Beheer heeft hierdoor zelfs de hoop op een spoedig even wicht op de verlies- en winstreke ning opgegeven. De Gaulle op Martinique CAYENNE, 22-3. - President De Gaulle is zondag aan boord van zijn speciale vliegtuig uit Frans Guyana naar Martinique vertrokken. Om 11.05 uur plaatselijke tijd ar riveerde het presidentiële vliegtuig op het vliegveld van Fort de France, de hoofdstad van Martinique. Activiteiten Stichting Zilveren Jeugdcentra UTRECHT, 20-3. „Het zilveren schor" aan het Veerse Meer is het eerste van de twee terreinen die ko ningin Juliana en prins Bernhard bij hun 25-jarig huwelijksfeest de Ne derlandse jongeren ter beschikking hebben gesteld en daartoe in beheer hebben gegeven aan de stichting Zil veren Jeugdcentra, waarop een jeugdcentrum zal verrijzen. De voor bereiding voor de bouw is in volle gang. Op „De Hunneschans" aan het Uddelermeer zal de stichting de eerstkomende jaren volstaan met voorlopige - grotendeels houten - accomodaties. Er zulen dit jaar al veel jongeren op „De Hunneschans" komen, niet alleen om cr te werken, maar ook om er ontmoetingen te hebben met leeftijdgenoten uit an dere groeperingen. Behalve drie werk- of bouwkampen zullen er in Uddel enkele ontmoetingskampen worden gehouden. DE SPORTTOTO Neg geen meldingen voor ecrslc en tweede prys DEN HAAG, 22-3. Er zijn zondag avond nog geen meldingen binnen gekomen van deelnemers aan de Sport-toto die 12 of 13 uitslagen goed hebben ingevuld. Wel voor de bijzondere prijs, groot f 25.000,-, gel dend voor de nummers 1 tot en met 8. Reeds nu hebben 60 gegadigden zich bij het Toto-bureau gemeld. Een deelnemersaantal van 515.929 zorgde voor con totale inleg van f 581.411,-. De eerste prijs bedraagt f 115.120,- en de tweede prijs f 70.740. LAND- EN TUINBOUW De denkende kunstmest Het werken met planten en bloe men schenkt aan een groot aantal mensen vreugde en ontspanning en vooral een mooi diepgroen gazon is de trots van ieder die een tuin be zit. Maar juist het gazon blijft dik wijls het zorgenkind van de tuinbe- zitter. Naast het noodzakelijke on derhoud: sproeien en knippen, dat op zichzelf al veel werk geeft, is vooral de bemesting dikwijls een probleem. Daarbij komt het vooral aan op het bepalen van de juiste hoeveelheid stikstof, maar dat is niet zo gemakkelijk. Deze bezwaren zijn thans opgelost door een nieuwe meststof, welke is ontwikkeld speciaal voor gazons, de z.g.n. „denkende meststof". Het voordeel van deze meststof is, dat de stikstofverzorging is aange past aan de behoefte van de plant, welke wordt veroorzaakt door inten siteit van de groei. Het opnemen van de stikstof bij hoge temperaturen gaat sneller, ter wijl dit bij lagere temperaturen langzamer zal plaats vinden. Boven dien spoelt er weinig uit en is men verzekerd van een langdurige wer king, terwijl beschadiging door over bemesting niet kan voorkomen. De nieuwe stikstofmeststof Flo- ranid, maakt het voor iedere tuin- bezitter toch wel zéér gemakkelijk, men is voor wat de stikstofbemes ting betreft van veel zorgen verlost. Overeenstemming C.A.0. tuinbouw-veilingen AMSTERDAM. De werkgevers vereniging voor de tuinbouwveilin gen en de werknemersorganisaties, te weten de Nederlandse Christelijke Beambtenbond, de Algemene Bond „Mercurius" en de Katholieke Bond van Personeel in de Handel, hebben overeenstemming bereikt over een nieuwe C.A.O. per 1 februari j.l. voor het personeel werkzaam bij de veilingen. De besprekingen waren dit keer nog al moeilijk, omdat er ten aanzien van de invoering van de vrije zaterdag in eerste instantie geen overeenstemming tussen par tijen mogelijk bleek. RECHTZAKEN jaar gevangenisstraf voor ongeluk met 8 doden ASSEN, 20-3. De 24-jarige vracht wagenchauffeur H. R. uit Eerbeek, die op 4 november van het vorig jaar op Rijksweg 34 bij Borger in dichte mist als gevolg van een ver keerde inhaalmanoeuvre een bot sing veroorzaakte, waarbij acht Gro ninger scholieren de dood vonden, is door de rechtbank in Assen ver oordeeld tot een jaar gevangenis straf met ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van drie jaar. Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie, mr. C. W. baron van Dedem, tegen R. deze maximum straf, omdat hij geen verzachtende omstandigheden aanwezig achtte. Flitsen uit het buitenland WILLIAMSBURG. De 13e Bilder- berg-conferentie is vrijdag, onder voorzitterschap van prins Bernhard, in Williamsburg in de Amerikaanse staat Virginia, geopend'. Een hon- derdital vooraanstaande personen, afkomstig uit west-Europa en Noord -Amerika, zullen deze informele, be sloten conferentie over wereldvraag stukken bij\vonen. KOPENHAGEN. Een Deense arts legde vrijdag in een televisiepro gramma Deense schoolkinderen uit, waar en hoe men aan voorbehoed middelen kan komen. Dr. Hoff- meyer 'gaf gedurende vijfentwintig minuten sex-uele voorlichting aan kinderen in de leeftijd van veertien tot zestien jaar. MOSKOU. Twee Russische schrij vers beweren, dat 'lichtsignalen van 'hoogontwikkelde wezens van een an dere planeet de aarde minstens di'ie- maal 'bereikt hebben, zo meldde het Russische persbureau Tass. Volgens 'deze schrijvers, Altov en Zjoerav- leva, gebeurde dat in 1882, 1894 en 1908. POINTE A PITRE. „Wij willen niemand overheersen, niemand on- redht aandoen en ook «niemand in de wielen rijden, zoals wel worö't be weerd. Wij willen het Frankrijk met zijn genie, zijn roeping, zijn politiek", zo «heeft president de Gaulle in een toespraak te Poinite Pitre, Guade loupe, verklaard. DAR ES SALAAM. In Tan'ganjika 'heeft men nieuwe prehistorische vondsten gedaan, die aantonen dat zich van bijna twee miljoen jaar ge leden tot omstreeks het midden van het pleist'oceen twee verschillende typen mensen naast elkaar ontwik kelden. De nieuwe vondsten werden gedaan in hetzelfde gebied waar de beroemde Zinjant'hropus-schedel in 1959 werd gevonden. LUXEMBURG. De groothertogin Charlotte van Luxemlburg 'heeft or vrijdag in toegestemd, niet af te zul len tröden voor de 'herfst van dit jaar en in geen geval voor de alge mene verkiezingen van 7 juni, zo hebben gezaghebbende 'kringen mee gedeeld. KAPE KENNEDY. De Amerikaan se luchtmacht iheeft mot succes een Minuteman-rakct vanaf een onder grondse lanceerbasis in Kape Ken nedy afgevuurd. De raket trof haar op 8.000 km afstand gelegen doel. Een „Comet"-slraalvliegtuig van dc Maleisische luchtvaartmaatschap pij is zondag, tijdens de landing op het vliegveld van Singapore, be schadigd. Vijf passagiers lieioen brandwonden op en 12 anderen moesten in geschokte toestand naar een ziekenhuis worden overgebracht. ZIERIKZEE, 20-3. Voor het eerst gaf in de kleine zaal van „Concor dia" de Nederlandse Reisvereniging vrijdagavond acte de présence op Schouwen-Duiveland, met de ken nelijke bedoeling hier contacten te leggen, die - naar de vertegenwoor diger van de afdeling „promotion" van de N.R.V., de heer J. F. van Lunteren hoopte - in de toekomst blyvend zullen blijken te zyn.. Uiter aard stond deze avond - die bezocht werd door een selecte groep van reislustigen - in het teken van het vakantie houden en ditmaal dan in het buitenland, waar exotische berg landschappen en fraaie meren in zuidelyk Europa, ook dit jaar weer liggen te wachten op de komst van zeer velen. De heer van Lunteren deelde mede dat het de uitgesproken be doeling van de N.R.V. is „de eilan den" - waaronder dus ook Schou wen-Duiveland - te betrekken in de activiteiten van de vereniging. Tot dusver is hieraan nog niet gewerkt, maar deze avond betekende in dit opzicht een begin. Hij stond stil bij de geboorte van de N.R.V.die plaats vond op 24 maart 1906, als gevolg van een door de Toynbee-club in Den Haag genomen initiatief, waardoor gebroken werd met de ge dachte, dat reizen, met name rei zen naar het buitenland het exclu sieve recht van de bezittende klasse zou moeten zijn. Het begin was heel eenvoudig en bestond uit twee groepsreisjes, respektievelijk naar de Ardennen en naar Parijs, maar in tussen - we zijn nu 57 jaar verder - worden door de N.R.V. behalve de privéreizen, jaarlijks niet minder dan 1021 groepsreizen georganiseerd, waaraan gemiddeld door veertig personen wordt deelgenomen. De be doeling is om, ondanks de steeds groter wordende drukte, ieder toch het maximale aan vakantiegenot te schenken. Een duidelijke tendens is, Een leerzame byeenkomst Ds. G. F. H. Kelling, hervormd pre dikant te Noordgouwe, heeft vorige week voor de r.k. vereniging „Inter Nos" te Zierikzee de oecumene be sproken en de protestantse visie op de katholieke kerk en omgekeerd. Deze leerzame bijeenkomst, die in een ander kader lag dan gebruike lijk bij Inter Nos, was de eerste in het lustrum jaar. Het verheugde de voorzitter, de 'heer J. M. v. d. Brand in zijn ope ningswoord een goede belangstelling 'te kunnen 'konstateren en ver wel - kom'de dn het bijzonder ds. Kelling, die als eerste predikant op het eiland bij Xniter Nos te gast 'kwam, om da jeugd' te doen kennis maken met een andere levensweg. Hij hoopte 'dat 'deze eerste keer een baanbreker •mag worden, opdat men gezamenlijk het christendom naast elkaar - het geen ds. Kell'ing laiter verbeterde in met elkaar - in plaats van tegenover elkaar moge beleven. Noodzakelijk voor 'verruiming van begrip voor die ander achtte de voorzitter 'het kennen van eikaars levensnormen. Pas dan kan men ontdekken dat de kerken, ondanks verschillen, die evenwel niet zonder meer opzij kunnen worden gescho ven, heel veel gemeen 'hebben. Een toelichting rond de scheuring van de christelijke kerk beginnende in de hervormingstijd, gaf kapelaan C. A. A. EmbreChts na Schriftlezing, door middel van een filmstrip over de oecumene en waarop ds. Kelling een historische aansluiting gaf. Oecumene „een grote X" De oecumene, dat een modewoord dreigt te worden en in eerste instan tie, aldus 'ds. Kelling, als een grote X gesteld dient te worden omdat het resultaat nog niet aan te wijzen is. blijkt begonnen te zijn op het zen- dingsgebied. Daar zag 'de wereld de kerk van Christus «als verdeelde groepen, die elk hun eigen handha ving verkondigden. Ds. Kelling zette uiteen dat nooit een kerk zichzelf als maatstaf tegenover dc ander mag s/tellen, omdat alleen God zelf de maatstaf is niet. zijn kerk. Willen we werkelijk de liefde van Christus be grijpen dan kunnen we dat alleen bij Hem en nooit op ons zelf, daal de afstand tusseh God en de mens niet te overbruggen -is. Uitvoerig ging 'ds. Kelling in op hot feit van de verdeeldheid van de Christenkerk en vond de oorzaak in de macht der kerkgeschiedenis, die voornamelijk de godsdienst bepaalt. Daar begon de zwaartepunt-ver schuiving, waar we onder verstaan het zoeken «naar en volgen van God In do hij bel. Muren werden lussen dat de groepsreizen thans iets te rug lopen, maar dat de vereniging frekwenter bemiddelt bij het orga niseren van individuele reizen. Deel nemers hieraan vinden in het oord van hun vakantie Nederlands^? be middelaars van de N.R.V., die uiter aard de taal van het land spreken en zijn ingeschoten op de plaatse lijke toestanden, zodat zij ieder vol ledige informaties kunnen verstrek ken. Fraai filmprogramma Na deze inleiding werd een bui tengewoon fraai en kleurig film programma afgewerkt. De film: „De N.R.V. reist in Uw kofferruim te mee", toonde aan hoe reizen op eigen houtje vaak leiden moet tot allerlei teleurstellingen. Hij toonde verder de charmes van een privó- reis naar Venetië en de vissersplaat sen langs de Adriatische Zee, be-, straald door een milde Italiaanse zon en vol van het bonte en kleurige leven, zoals het zich aan deze zon nige kust afspeelt. Een Oostenrijkse film toonde de schoonheid van Tirol en andere delen van dit aan natuur- schatten zo rijke land, dat zich ook in de herfst zo goed laat bereizen. „Toverspiegels in de bergen" was de titel van een kleuren-geluidsfilm - vervaardigd door de N.R.V.-film- dienst - boordevol zuidelijke schoon heid: Vierwoudstedenmeer, Ober En- gadin, St. Moritz, Lugano, het Como meer, het Lago Maggiore, het Lago di Garda en (terug in Oostenrijk) de verschillende meren in dit land, die inderdaad als toverspiegels in de bergen liggen en te vinden zijn door hen, die er op uit trekken. Naar aanleiding van het gespro ken woord en films werd een kleine quiz gehouden, waarmede een drie tal aanwezigen aardige prijsjes won. Een met al een avond vol verrukke lijke verrassingen, die de lust de koffers te pakken niet onaanzienlijk stimuleerde. de verschillende groepen opgetrok ken en de brokken van de geschie denis 'bleven voor ons over, er. wij moeten „het puin" zien te ruimen. De moeilijkheid is dat juist de traditie niet verbroken wil worden, ondanks dat de historie slechts één maatstaf heeft: Jezus Christus. Zij het dat de -gespreksstof hier en daar wat zwaar was, heeft ds. Kelling in zijn lezing het gemeen schappelijk zwaartepunt duidelijk weten te stellen. In geanimeerde sfeer ontwikkelde zich een openlijke discussie over ge loofstradities en aktuele onderwer pen. waarna kapelaan Embrechts na dankwoorden tot ds. Kelling de bijeenkomst sloot. Twintig jaar Milva DEN HAAG, 22-3. De Milva (mili taire vrouwenafdeling van de Kon. landmacht) za'l op 25 april 20 jaar bestaan. De vrouwelijke militairen gaan dit vierde lustrum vieren met onder meer een feestavond, een re- unie, een receptie en met de „Memo rial route Milva 20". Dit laatste houdt in dat een aantal Milva's opnieuw de reis zal maken die het gehel ekorps in 1944 maakte, namelijk vanuit Engeland (waar het werd opgericht) naar Oostende, ver volgens naar Brussel, vandaar naar Breda (Bouvigne) en vervolgens naar het Prinses Julianakamp in ijkduin waar het korps sedert een aantal ja ren definitief is gevestigd. KERKNIEUWS Ncd Herv. Kerk Benoemd te Bolsward (geestelijke verz. verpleeghuis „Bloemkamp"): J. G. H. Eggink, Drachten. Beroepen te 't Harde: C. den Boer, Sliedrceht; tc Ethen en Drongelen: C. S. Verwoert, Schalkwijk; le Don- kcrbroek-Haulc: H. dc Wolf, Hindc- loopen. Aangenomen naar Hoogersmildc: E. Gsbcrs, voorheen pred. op Nieuw- Gijuinea, woonachtig te Emmen, die bedankte voor Zijpc. Gercf. Kerken Aangenomen naar Elim: J. A. Gra- vestcin, Rinsumagecst. Bedankt voor Vlcutcn-Dc Mcern: B. Mintjes, Wolfaartsdyk. Gercf. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Goes: Joh. Starting. Alkmaar-Broek op Langendijk. Gercf. Gemeenten Bedankt voor Amsterdam-N.: H Ligtenberg, Oudemirdum. Een onverwachts besluit ZIERIKZEE Ds. Kelling sprak voor r.k. vereniging Inter Nos

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2