DE ZIERIKZEESCHE COURANT BOODSCHAP CHROESJTSJEF OP HANDELSCONFERENTIE Amerikaanse vliegers binnenkort vrij Hogere sociale uitkeringen in Belgic Duitse Alpinist in Chili vermoord Veel slachtoffers bij strijd in India Minder bezoek aan vermakelijkheden Drama in Wales NIEUWE VEERBOOT „PRINSES MARGRIET" IN DIENST „Toekomst-mens" wordt hyper-intelligent WAT Italiaanse eerste in het songfestival Overcompleet landmachtpersoneel gaat vervroegd met groot verlof ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 23 maart 1961 120ste jaargang No. 19553 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 15 mm) I 1,25 per stuk. m au nummer: Water duurder voor kampeerbedrij ven MOSKOU, 22-3. Premier Chroesj- tsjei' heeft zondag een boodschap aan de afgevaardigden naar de wereld handelsconferentie in Genève gezon den. waarin hy zegt dat zy voor een verantwoordelijke en nobele taak staan. Deze bestaat volgens hem uit „het scheppen van betere voorwaarden voor de ontwikkeling van de wereld handel op basis van rechtvaardige principes, die de normalisatie van de wereldhandel bevorderen, het ophef fen van kunstmatige barrières en van discriminatie, het voor alle lan den verzekeren van een waardige plaats bij de internationale verdeling van de arbeid zowel als het uitwer ken van praktische maatregelen om de internationale handel en econo mische samenwerking te bevorderen, en een doeltreffend organisatie-ap paraat te scheppen met het doel de besluiten van de conferentie zo spoe dig mogelijk te doen uitvoeren". Chroesjtsjef zegt verder dat hij er van overtuigd is dat handel drijven op voet van gelijkheid en met voor deel voor beide partijen een goede basis vormt voor het vreedzaam naast elkaar bestaan van landen met ver schillend sociaal systeem, en gun stige voorwaarden schept voor ver- WASHINGTON, 22-3. De Sowjet- Unie heeft de V.S. laten weten, dat de twee overgebleven vliegeniers van het Amerikaanse verkenningsvlieg tuig dat op 10 maart boven Oost- Duitsland werd neergeschoten, „in de naaste toekomst" zullen worden vrygelaten. Dit heeft de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, BRUSSEL, 20-3. Met ingang van 1 april krijgen de Belgen meer kin derbijslag en meer ouderdomspen sioen van de staat. De kinderbijslag wordt 36 gulden per maand voor het eerste kind, f 50,40 voor het tweede en 72 gulden voor het derde. Daarbij komen nog toeslagen, afhankelijk van de leeftijden. Voor studerende kinderen zal de bijslag worden ge geven tot hun 25e jaar. Voorts zal op 1 april een regeling van kracht worden, waardoor het mogelijk wordt de door de man en vrouw verkregen pensioenrechten bij elkaar te voegen. Het maximum pensioen, dat dan uit de staatskas kan worden bereikt, wordt f 4.385 per jaar voor arbeiders en f 6.480 voor andere werknemers. Dean Rusk, zondag te Washington bekendgemaakt. Het gaat om de 30-jarige Meivin Kessler en de 35-jarige David Hol land. Zij worden in een Russische kazerne in Oost-Duitsland vastge houden. De luitenant-vlieger Harold Welch, die een arm en een been had gebroken, toen hij met zijn valscherm rraarb eneden kwam, werd zaterdag vrijgelaten. Met een Amerikaanse ziekenauto werd hij uit het zieken huis van Maagdenburg naar West- Duitsland gebracht. Maatregelen van V.S. Rusk deed de mededeling in een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie. Nadere bijzonderheden ver meldde hij niet. Wel zei hij, dat de V.S. maatregelen zullen nemen om herhaling van dit soort incidenten te voorkomen. Volgens hem was het toestel - een RB-66 - op 10 maart, tengevolge van een „vergissing" in de navigatie 130 tot 140 mijl uit de koers geraakt. De V.S. beschouwden het incident thans als gesloten, ten einde zich met de Sowjet-Unie met belangrijker zaken bezig te houden, zoals de kwestie van een consulaire conventie tussen de twee landen. Bx-endan Behan, de Ierse toneel- schiijver, is vrijdagavond in een zie kenhuis in Dublin overleden. Hij was 41 jaar oud. dere vermindering van de interna tionale spanningen en voor het be houd van de vrede over de gehele wereld. Onbevredigend Volgens hem is de huidige stand van de internationale handel onbe vredigend. „De oneerlijke internatio nale verdeling van de arbeid, de steeds groter wordende verschillen tussen de prijzen van de exportgoe deren van de ontwikkelingslanden en die van de goederen die zij in voeren, waardoor de hulpbronnen van deze landen worden uitgeput en hun ontwikkeling wordt afgei*emd, zijn het gevolg van imperialistische exploitatie. Discriminatie en kunst matige barrières vormen een rem op de gx-oei van de internationale han del en vergiftigen de politieke atmo sfeer", aldus de Russische premier. SANTIAGO DE CHILE, 21-3. De welbekende eenbenige Duitse alpi nist Karl Meier, die sinds het begin van dit jaar in Zuid-Chili ï'ondreisde in verband met studies op het gebied van de plantenkunde en die sinds 23 februari wordt vermist, is naar alle waai-schijnlijkheid door struik rovers vermoord. Meier, die in 1953 het rechterbeen verloor als gevolg van een val bij een beklimming van de Mont Blanc en die onder meer de ruim 8.000 me ter hoge Aconcagua-top had be klommen, moet in zijn slaap zijn over vallen. Hem is door bandieten de schedel ingeslagen. De Zierikzeese donder dagmarkt is nog altijd één der werkelijkse koop- atlracties, die publiek trekken. De markt brengt di ukte in de stad, waar van - zo is ons vaak verzekerd - ook de middenstand in belangrijke mate profiteert. Het Havenplein bezet met talrijke kraampjes. (Fo'to: Zierikzeesohe Nieuwsbode) Gevechten tussen Hindoes en Mohammedanen NIEUW DELHI, 22-3. By de ge vechten tussen Hindoes en Moham medanen in de Indische plaatsen Imponerende cijfers kinderpostzegelactie 1963 Actieve muziekbeoefening laatste jaren gedaald DEN HAAG, 20-3. In het ont spanningsleven van de Nederlandse bevolking neemt het bezoek aan openbare vermakelykheidsinstellin- gen een steeds kleiner wordende plaats in. Het aantal bezoekers van bioscopen, voetbalwedstrijden, con certen en toneelvoorstellingen neemt af. Een zelfde ontwikkeling treedt op in de actieve muziekbeoefening: het aantal personen, dat een of an der muziekinstrument bespeelt, is de laatste jaren gedaald. Deze gegevens staan vermeld' in een zo juist verschenen publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek „enige vorm van licht en ernstig amusement, herfst 1962". Deze publikatie is de eerste in een i*eeks, die zal verschijnen over twee onderzoeken naar de vrije-tijdsbe- steding. die in de herfst van 1962 en de zomer van 1963 zijn gehouden. De gesignaleerde ontwikkeling da teert van kort na de tweede wereld oorlog. Het tempo is echter vanaf ongeveer 1956 merkbaar versneld, hetgeen voor een belangrijk deel aan de opkomst van de televisie kan worden toegeschreven. Bij het on derzoek bleek ook. dat het museum- bezoek de laatste jaren voortdurend is toegenomen. „Licht en ernstig" Het C.B.S.-ondei'zoek laat zien, dat er twee duidelijk van elkaar on derscheiden patronen van amuse ment in de bevolking bestaan: het „lichte" en het „ernstige" patroon. In het ernstige patroon past het be zoek aan musea, het bijwonen van toneel- en concei'tuitvoeringen, het lezen van boeken en het spelen van piano of blokfluit. Dit patroon komt vooral voor in de sociale bovenlaag. Daai-entegen is het lichte ontspan- ningspati-oon sterk geconcentreerd in de arbeidersbevolking. Het wordt o.a. gekenmerkt door het bezoek aan voetbalwedstrijden, een intensief kij ken naar de t.v. en het bespelen van mondharmonica, accordeon of gitaar. UTRECHT, 20-3. Vorig jaar zijn er ruim 33 miljoen kinderpostzegels ver kocht, die samen aan toeslagen op brachten f 2.344.440,85. Aan de kin- derpostzegelaktie 1963 hebben onge veer 550.000 leerlingen meegedaan van 8.300 scholen. Hun prestaties overtroefden die van 1962 nog: hun omzet steeg na melijk met 140.000 zakjes kinderze gels en 110.000 mapjes prentbrief kaarten. De plaatselijke comité's in drie honderd steden en dorpen verkoch ten voor meer dan een miljoen gul den aan zegels en kaai-ten, terwijl de loketambtenaren van de P.T.T. voor CARDIFF, 21-3. Zes leden van één gezin zijn dood aangetx-offen in een huis in het mijndorp Llanharan in Wales, dicht bij Cardiff. Het zijn een gx-ootmoeder, haar dochter, de dx'ie dochtertjes en de man van laatstgenoemde. De drie kinderen zijn in hun bed den gewurgd of door vei-stikking omgebracht. De beide vrouwen en de man lagen beneden in de woon kamer. De vrouwen waren ernstig gewond. De politie heeft een hamer gevonden. nog eens een half miljoen postzegels aan de inan brachten. Met elkaar was de netto-opbi-engst van de aktie dank zij de aktiviteiten van kinderen, comité's en ambtena- ren 3.300.000 gulden, dat wil zeggen 275.000 gulden meer dan in 1962. Bij de start van de kinderpostzegelak- ties in 1924 was de opbrengst 50.000 gulden. Die steeg daarna tot 250.000 gulden in 1946, één miljoen gulden in 1953, twee miljoen gulden in 1957 en drie miljoen gulden in 1962. Oostduitse politie schoot op Westduitse jongelui KASSEL, 22-3. - De Oostduitse grenspolitie heeft zondag op drie Westduitse jongelui van 15 tot 21 jaar geschoten, die bij Witzenhausen, 30 km ten oosten van Kassei, bij een wandeling in het grensgebied even over de grens kwamen. Eén van hen werd ernstig gewond, een tweede liep lichte kwetsuren op en de derde bleef ongedeerd. n Cassius Clay, wereldkampioen zwaargewicht, is afgekeurd voor de militaire dienst. Vervoerscapaciteit: 1500 passagiers en 120 personenwagens VLISSINGEN, 22-3. Midden op de Westerschelde, tussenVIissingen en Brcskens, is zaterdag de nieuwe veerboot „Prinses Margriet" door de scheepsbouwers van der Giessen-De Noord N.V. te Krimpen aan de IJssel cfficiëel overgedragen aan het pro vinciaal bestuur van Zeeland. UTRECHT, 21-3. - Over een half miljoen jaren is de mens groter dan de twintigste ecuwse aardbewoners. Vooral z(jn benen zullen langer zyn. Tegen die tyd is zyn kleine teen waarschijnlijk helemaal verdwenen. Zyn schedclinhoud wordt groter en de toekomstmens zal een hyperintelligent wezen zyn. Dank zy de evolutie is zyn ge zicht kleiner geworden en zyn kaak korter en hjj zal het met aclft tanden en kiezen minder moeten doen dan wy. De mannen zowel al9 de vrouwen zullen volkomen kaal zyn. Dit portret van de toekomstmens werd geschilderd door prof. dr. .1, Jongbloed, hoogleraar in de fysiologie te Utrecht. HU sprak ter gelegenheid van de 328ste dies natalis van de ryksuniversiteit in Utrecht over „Afkomst, opkomst en toekomst van het mensdom". Een rede die hij zelf een mengsel noemde van werkelijkheid en fan tasie. Prof. Jongbloed ging er by zyn portret van de toekomstmens wel van uit, dat het mensdom zichzelf voor het een half miljoen jaar verder is, niet vernietigd zal hebben Vanaf de brug van de veerboot haalde mevrouw E. van der Gies- sen, echtgenote van een der directeu ren van de scheepswerf, de vlag van de werf naar beneden, tei'wijl mevr. S. M. M. van Dongen, echtgenote van een lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, ervoor zorgde dat de vlag van de provincie Zeeland in top ge hesen werd. Met deze vlagwisseling werd de overdradht een feit. Pi'inses Mai'griet moest om studie redenen verstek laten gaan bij de oplevei'ing van „haar" schip, evenals bij de tewaterlating, in Krimpen aan de IJssel. De „Prinses Margriet" is bestemd voor de veerdienst Vlissin- gen-Breskens en heeft een vervoers capaciteit van ongeveer 120 perso nenwagens en 1500 passagiers. Enorme hoeveelheid auto's en mensen De Commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, zei in zijn toespraak o.m.: „Vele mensen van buiten Zeeland hebben niet het flauwste benul van de enorme 'hoeveelheid auto's en mensen die dagelijks via onze veren over de Zeeuwse wateren gaan. In 1962 werden er", aldus de commissa ris. „ruim een miljoen auto's op de drie veei'diensten over de Wester schelde vervoerd. In 1963 was dit ruim 100.000 auto's meer. Gemiddeld werden in die jaren vier miljoen pei'sonen overgevaren". De commis saris sprak tenslotte de hoop uit dat de ministeries van verkeer en waterstaat en van finnaciën spoedig ook eens gaan denken aan een nieu we veerboot voor de lijn Kruinin- gen-Pei-kpolder;; in december 1963, aldus de commissaris, moesten er ruim 22.700 auto's blijven wachten, omdat de veerdienst, zoals immer, zwaar overbelast was. Vooral de be drijven in Zeeuws Vlaandex-en on- dei'vinden van de bijzonder lange wachttijden bij dit veer veel schade. De „Prinses Margriet" heeft een totale lengte van 102 meter, de voor- en achterzijde van 't rij'dek, dat een oppervlakte heeft van 1300 vierkan te meter, worden gesloten met wa terdichte kanteldeuren, die elektrisch worden bediend. De zijgangen van het rijdek zijn iets breder gemaakt dan die van de andere boten om schade aan brede auto's te voorko men. De boot kan binnen tien minu ten geladen en gelost worden. De 500 ton metende Nederlandse kustvaarder „Jan Brons", die een tiental dagen geleden in de buurt van de Iei'se havenstad Waterford op de rotsen liep, is als verloren op gegeven. Zaterdag word in Frankrijk een nieuwe bestuui'.svorm van kracht die ten doel heeft het land op het gebied van de economische ontwikkeling te decentraliseren. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's 66 Alleen door een hoofd te >9 9$ offeren verovert men een hart. mr 01 BILT" Jamsjedpoer en Roerkela, die drie dagen hebben geduurd, zijn volgens zondag ontvangen gegevens, 129 mensen gedood. De ongei-egeldheden begonnen don derdag nadat een trein met Hindoe vluchtelingen uit Oost-Pakistan door de twee plaatsen was gereden, op weg naar Midden-India, waar de Hindoes een nieuw leven willen op bouwen. Andere Hindoes, die met de vluchtelingen in de trein hadden gesproken, vielen daarna Mohamme daanse winkels en woonhuizen bij het station aan. De opwinding ver spreidde zich over de achterbuui'ten en bazars van de oude stad. In Roer kela kwamen 62 en in Jamsjedpoer 67 mensen om het leven. In beide steden was het zondag rustig. De Indische regering heeft bevel gegeven breinen met vluchtelingen voortaan niet bij hoofdstations te laten stoppen, maar bij kleinere sta tions, om te voorkomen dat de ver7 halen van de vluchtelingen over wreedheden de Hindoes opnieuw zouden aanzetten tot wi-aakoefenin- gen op Mohammedanen in India. Geen succes voor Anneke KOPENHAGEN, 21-3. Het zestien jarige Italiaanse zangeresje Gigliola Cinquetti heeft zaterdagavond de eerste prys gewonnen in het negen de Eurovisie-Songfestival in Kopen hagen. Zy verwierf 49 punten. De Nederlandse deelneemster", An neke Grönloh, moest de tiende plaats delen met de Belg Robert Co- goi. Beiden kregen slechts twee pun ten Tweede werd de Britse zanger Matt Monro met 17 punten. Romu- aldo uit Monaco bezette met 15 pun ten de derde plaats. De overige wa ren: Luxemburg en Fi-ankrijk, elk 14 punten. Oostenrijk 11, Finland 9, Noorwegen 6, Denemerken 4 en Spanje 1 punt.De rest van de deel- nemei's verwierf in het geheel geen punten. Veel bewolking Vei'wachting tot dinsdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar wat regen of motregen en vooral aanvankelijk ook plaatselijk mist; zwakke, later matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid; de zelfde of iets hogere temperaturen. 24 maart. Zon op 6.34, onder 19.00. Maan op 14.35, onder 5.35. Volle maan: 28 maart te 3.48. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 24 maart 0.03 v.m. 12.40 n.m. BROUWERSHAVEN: 24 maart 0.04 v.m. 12.33 n.m. Doodtij: 23 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedui'ende het weekeinde vul den restanten van een oud depressie- gebied boven west-Europa op. Op verschillende plaatsen vielen daarbij buien, waarvan sommige met on weer of hagel. Vooral in het Wad dengebied handhaafden zich echter ook uitgestrekte mistgebieden waar in de temperatuur niet hoger werd dan omstreeks 5 graden, terwijl in het binnenland temperaturen voor kwamen van ongeveer 14 graden. De begrenzing van de vochtige en zachte lucht, welke uit het zuiden was aan- gevoerd en de in de noordelijke ge bieden nog steeds aanwezige koude lucht, is op een paar honderd km van ons land tot stilstand gekomen en liep maandagmoi-gen nog van Po len naar Sleeswijk-Holstein. Inmiddels is het hogedrukgebied in Scandinavië weer in betekenis toegenomen, maar een nieuwe de pressie op de oceaan gaat zich in de richting van west-Europa uitbreiden, zodat de koude lucht geen noemens waardige voi'deringen zal kunnen maken. Verwacht moet worden dat morgen overdag de winden in ons land alweer iets zullen gaan toene men uit zuid tot zuidoost, waarbij er een kans is op wat regen. In het temperatuurverloop komt nog weinig vei'andering. Reddingsploeg vond alpinisten Z ERMATT, 22-3. Een red dingsploeg heeft zondag de vier gestrande alpinisten in het massief van de Dent d'He- rens in Wallis (Zwitserland) bereikt. De vier mannen, twee Polen, een Zwitser en een Duitser, zaten al vier dagen vast op meer dan 4.000 meter hoogte. De twee Polen waren gewond geraakt nadat zij, aan elkaar gebonden, een val van ongeveer 100 meter hadden gemaakt. Hun twee metgezel len bleven bij hen. De alpinis ten behoorden tot een gezel schap van zeven bergbeklim mers die poogden de noorde lijke helling van de Dent d'Her ens te bedwingen. Zon dagmiddag om vijf uur kon de reddingsoperatie al worden afgesloten. DEN HAAG, 21-3. Dienstplichtig personeel dat door het nemen van bepaalde bczuigingsmaatregelen by de landmacht overcompleet wordt, zal vervroegd met groot verlof wor den gestuurd. Er zullen verder maat regelen worden genomen om het - door allerlei redenen - boven de or ganisatie aanwezig zynde aantal dienstplichtigen zoveel mogeiyk te reduceren. Dit zegt de bevelhebber der land strijdkrachten, luitenant-generaal F. van der Veen, in een brief waarin hij nu zijn ondercommandanten in licht over bepaalde bezuinigings maatregelen bij de landmacht. In zijn brief worden de reeds be kende punten genoemd als opheffing van staf en functie van de Neder landse territoriale bevelhebber-, de opheffing van de lichte luchtdoelar tillerie, inkrimping van het korps commandotroepen en reducering van de taken van het regiment Van Heutsz. Over het beroepspersoneel dat door de i-eeds genomen of nog te ti-effen maatregelen vrij komt. zegt genei-aal Van der Veen dat het - voor zover daartoe geschikt - op de eerst plaats zal worden ingedeeld bij de voor de NAVO bestemde eenhe den, ter vervulling van bestaande vakatui'es, die tot nu toe noodge dwongen door dienstplichtig perso neel moesten worden vervuld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1