DE ZIERIKZEESCHE COURANT WEER VUURGEVECHT TUSSEN GRIEKEN EN TURKEN Per maand 20 bommenwerpers naar sloper Te lichte klem oorzaak van kabelhreuk WAT" UQT DE BILT naarden-kemi Groothertogin Charlotte van Luxemburg wil aftreden Krijgen onze militairen het (nog) beter Haringvisserij begint 20 mei De Gaulle geestdriftig ontvangen door Mexicaanse studenten De mijnen, het gas en de olie Marinevliegtuig terug uit Libië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 20 maart 1964 120ste jaargang No. 19552 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) t 1,25 per stuk. m dit nummer: Excursie naar Malta-nieuwbouw-complex Cyprus blijft roerig NICOSIA, 19-3. In het Turks-Cy prische dorp Ghaziveran, 65 kilome ter ten westen van Nicosia, heeft donderdag een vuurgevecht van vier uur tussen Grieken en Turken ge woed. Volgens een woordvoerder van de Cyprische regering werden vier leden van de (Grieks-Cyprische) vei ligheidstroepen gewond. Nadat het vuren was gestaakt kwamen de V.N. vertegenwoordiger Pier Spinelli en generaal-majoor Mike Carver, be velhebber van de Britse troepen, naar het dorp om een permanente vredesregeling tot stand te brengen. Het incident was het ernstigste se dert tien dagen. Grieks-Cyprische veiligheidstroepen gewond. In de loop van de avond zouden er opnieuw gevechten in Ghaziveran zijn uitgebroken. Wegversperringen Een woordvoerder van de Cypri sche regering zei dat de gevechten uitbraken nadat regeringstroepen de Turkse Cyprioten hadden verzocht de wegversperringen te verwijderen en „de wapens die zij illegaal in be zit hadden in te leveren". De Turken hadden hierop geantwoord dat zij de wegen vrij zouden geven maar de wapens niet wilden inleveren. Daar na werd „met zware wapens op de regeringstroepen geschoten", zei hij. Minstens twee Grieken zouden hier bij zijn gewond. Op drie plaatsen op Cyprus heeft men leden van de Grieks-Cyprische hulppolitie gezien die dezelfde blau we helmen droegen als die welke de troepen van de V.N. plegen te dra gen. De Britse militaire autoriteiten toonden zich zeer verbaasd hierover. Er wordt thans overleg gepleegd met de Cyprische politie over deze zaak. Amerikaans voorstel in Genève: Cok in Kalochorio, een Turks-Cy prisch dorp ten zuidwesten van Gha ziveran, werd enige tijd geschoten. Er bevinden zich thans bijna zeshon derd man van de duizend man van het Canadese V.N.-contingent op Cy prus. Volgens een Bi*itse militaire woord voerder waren in Ghaziveran een Turkse Cyprioot gedood en een an dere zwaar gewond en drie Griekse Cyprioten gewond, van wie een zwaar. In Kalochorio zouden een Griekse en een Turkse Cyprioot zijn gedood. De voorlichtingsdienst van de Griekse regering in Athene zei be richten te hebben ontvangen dat in Ghaziveran acht Turkse Cyprioten waren gedood en elf leden van de GENÈVE, 19-3. - De Amerikanen hebben de Russen donderdag op de ontwapeningsconferentie in Genève voorgesteld beiden een gelijk aantal bommenwerpers te vernietigen. De Amerikanen zouden hun bommen werpers van het type B-47 en de Russen hun bommenwerpers van het type TOE-16 naar de sloper moeten brengen. De Amerikaanse afgevaardigde A. Fisher meende, dat beide partijen twintig stuks per maand zouden moeten vernietigen. Het zouden bommenwerpers moeten zijn, geno men uit voorraad voor operationeel gebruik. De V.S. waren bereid om in dit tempo twee jaar lang door te gaan. De Rus Tsarapkin zei het Ameri kaanse voorstel over een „vreugde vuur" van verouderde Amerikaanse en Russische bommenwerpers niet te kunnen aanvaarden. Het ging hier niet om werkelijke ontwapening. Het Pentagon wilde alleen maar van dit zaakje profiteren om de Amerikaan se luchtvloot te moderniseren met toestellen van het type A-ll. Nieuwe fabriek moei sluiten Het Grevelingenprojekt DELFT, 19-3. Het breken van de kabel van de kabelbaan vorig jaar by de werkzaamheden in verband met de afsluiting van de Grevelin- gen, is een gevolg geweest van het gebruik van een te lichte trekklem. Dit heeft ir. drs. H. Kuiper, hoofd ingenieur-A van de Rijkswaterstaat te Delft meegedeeld. Hij sprak daar voor het Delfts waterbouwkundig studentengezelschap „Praktische Stu die". Dit gezelschap viert zijn veer tiende lustrum. In het kader daarvan werd vorige week de tentoonstelling „Delta-Delft" geopend en had een symposium plaats over het afsluiten van zeegaten, in het bijzonder van de Grevelingen. Naar aanleiding van de opmerking van de spreker werd bij de gedach- tenwisseling over het onderwerp de vraag gesteld, of Rijkswaterstaat on tevreden is over de Franse firma, die - zoals bekend - de kabelbaan heeft aangelegd. Ir. Kuiper' ant woordde dat dit bepaald niet het ge val is. In het algemeen is men tevre den. Met behulp van hetzelfde type klem waren al heel wat kabels van kabelbanen gespannen. De bijzon dere samenstelling en dikte van de Grevelingen-kabel vergden, achteraf gezien, het gebruik van een zwaar dere klem of van een andei-e me thode van spannen. In ieder systeem kan sprake zijn van een zekere non chalance, waardoor onvoorziene si tuaties kunnen optreden, aldus ir. Kuiper. De Duitse graanprijzen BONN, 19-3. Bondskanselier Er- hard heeft donderdag in het Duitse parlement medegedeeld dat de bonds regering geen mogelijkheid ziet de Westduitse graanprijs voor het oogst jaar 1964-1965 te verlagen of een da tum vast te stellen voor latere ver plichtingen. Bovendien heeft de bondskanselier zich uitgesproken voor de handhaving van de tradi tionele handel. Zijn regering zal geen enkele oplossing in het kader van de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) aanvaarden die een verla ging van de levensstandaard voor de Westduitse boerpn met zich mee brengt. Zuidelijke wind Verwachting tot zaterdagavond: Half- tot zwaarbewolkt met hier en daar wat regen; plaatselijk mist, voornamelijk in de kustgebieden; zwakke tot matige wind tussen zuid oost en zuidwest; weinig verande ring in temperatuur. 21 maart. Zon op 6.41, onder 18.55. Maan op 11.08, onder 3.12. 22 maart. Zon op 6.38, onder 18.56. Maan op 12.10, onder 4.12. 23 maart. Zon op 6.36, onder 18.58. Maan op 13.20, onder 4.59. Eerste kwartier: 20 maart te 21.39. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 21 maart 8.19 v.m. 22 maart 9.40 v.m. 23 maart 11.16 v.m. BROUWERSHAVEN 21 maart 8.13 v.m. 22 maart 9.35 v.m. 23 maart 11.12 v.m. Doodtij: 23 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Bij de frontpassage viel veel regen. Op de meeste plaatsen meer dan 10 mm. In één nacht is er meer gevallen dan de afgelopen vier we ken in totaal werd afgetapt. Na de frontpassage draaide de wind naar zuidwestelijke richting en steeg de temperatuur aanzienlijk. De randstoringen v\n een depres sie bij Ierland zullen de komende dagen van tijd tot tijd regen veroor zaken. Eent storing die vrijdagoch tend boven 'de Golf van Biscaye aan kwam zal vannacht passeren; daarna stroomt met zuidwestelijke wind een nieuwe hoeveelheid vochtige oceaan- lucht binnen, waarin over het alge- enkele buien. In het algemeen krijgt het weernu een onbestendig karak ter. 21.01 n.m. 22.28 n.m. n.m. 20.56 n.m. 22.27 n.m. n.m. De regering en de middenstand DEN HAAG. 19-3. Ter inleiding van een korte serie regeringsuitzen dingen ten behoeve van de midden stand zal de staatssecretaris van eco nomische zaken, drs. J. A. Bakker, heden (vrijdag) 20 maart van 18.50 tot 19.00 uur over de zender Hilver sum I spreken over enkele punten van het regeringsbeleid met betrek king tot de middenstand. In de volgende van deze uitzen dingen, die op 3 april aanstaande zal worden gehouden, zal het onderwerp zijn „De wet op het afbetalingsstel- sel". Op een deze week gehouden vergadering van de Zierikzeese Oranje Vereni ging, is de aftredende voorzitter de heer M. C. Doelcman de ere-penning der stad aangeboden, op grond van zijn vele verdiensten voor de stedelijke Oranjevereniging. (Foto: Zierikzeeschc Nieuwsbode). CALCUTTA. Bij een aanval op een groep fabrieksarbeiders in Belg- haria op ongoveer 10 km. van Cal cutta zijn •zestien mensen om het le ven gekomen. vestigt hier NIEUWE ZAAHSE INDUSTRIE 6é«BTE IN OfS SufoMWlKT INDUSTRIËLE GRONDSTOFFEN UIT toikin ktrr*)M>$ jm OlKKtR KV LUXEMBURG, 19-3. Grootherto gin Charlctte van Luxemburg heeft de Luxemburgse regering woensdag avond in kennis gesteld van haar wens af te treden, zo heeft een zegs man uit paleiskringen donderdag be kend gemaakt. De nu 68-jarige groothertogin volgde haar zuster, die was afge treden, op 9 januari 1919 op. In het zelfde jaar trouwde zij met prins Felix van Bourbon-Parma. Haar zoon aartshertog Jan zal haar op volgen, aldus de zegslieden. Zij zei den dat de groothertogin meent dat zij na een 45-jarig bestuur plaats moet maken voor haar zoon. Groothertog Jan is gehuwd met prinses Josephine-Charlotte van België. Hij is 43 jaar. Hun kinderen zijn prinses Marie-Astrid (10 jaar), prins Henri, die nu kroonprins wordt en acht jaar is, prins Jan, zeven jaar en diens tweelingzusje prinses Mar- garetha. In mei 1961 maakte groothertogin Charlotte bekend dat zij een deel van haar bevoegdheden aan haar zoon had overgedragen, die daarna de titel „stadhouder" droeg. VLAARDINGEN, 19-3. Woensdag 20 mei na acht uur des morgens zul len de schepen ter haringvisserij mo gen uitvaren. Dan zal ook die 'helft - naar boven af te ronden - van de haringtrawlsdhepen, welke aan de zoute haringvisserij met behulp van het sleepnet zullen gaan deelnemen, mogen uitvaren. De tweede helft van de trawlsdhepen volgt op maan dag 25 mei. Dit besluit is genomen door het Produktsdhap voor Vis en Visprodukten. Het besluit houdt in, dat de dag van de Nederlandse zeevisserij dit jaar op zaterdag 16 mei zal worden gevierd en dat -de schepen gedurende de Pinksterdagen gepavoiseerd in de visserijhavens te kijk zullen liggen. De feesten zullen dit jaar in Sche- veningen worden georganiseerd. Indonesische diplomaat vroeg asiel KOEALA LOEMPOER, 19-3. - De regering van Maleisië heeft bekend gemaakt, dat de Indonesische diplo maat Sjahrial Latif. attaché van de Indonesische ambassade in Wenen, die tijdens het afgelopen weekeinde met zijn gezin zonder achterlating van adres verdween, asiel heeft ge vraagd in de Maleisische ambassade in Bonn. Premier Abdoel Rahman heeft zijn ambassadeur in de West duitse hoofdstad toestemming ver leend het gezin Sjahrial huisvesting te verschaffen en bescherming en alle hulp te verlenen totdat Sjahrial in staat zal zijn de nodige voorzie ningen vcor zichzelf en zijn gezin te treffen. Om veiligheidsredenen is het gezin echter uit West-Duitsland naar een ander land overgebracht. Hun hui dige verblijfplaats wordt geheim ge houden. Een foto van de nieuwe fabriek van Naarden Kemi N.V. in Wormerveer. B. en w. hebben bepaald, dat de fa briek, een installatie voor de ge- fractioneerde destillatie van tallolie, moet sluiten wegens het verspreiden van een ondragelijke stank, welke in de gemeente hinder veroorzaakt. De fabriek heeft zes miljoen gulden gekost. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De meeste mensen procede ren niet omdat zij gelijk heb ben, maar omdat ze hopen het te krijgen. DEN HAAG, 19-3. - In het voorlopig verslag op de defensie begroting van de Eerste Kamer pleiten vele leden voor het totaal afschaffen van de strozak in militaire bedden. Z« wensen moderne, hygiënische matrassen voor onze militairen. Verder wensen zij betere verwarming in een aantal kazernes alsmede voorzieningen met dou ches, omdat dienstplichtigen in de praktyk slechts éénmaal per week collectief naar een badgelegenheid kunnen gaan. Tydstip en fre- kwcntic van baden moeten aan de dienstplichtigen worden overge laten, zo vinden deze leden van de Eerste Kamer. Eén der leden vond het nodig, gezien aanzieniykc prysstygingen, de soldij der dienstplichtigen verder te verhogen. Het was vele leden opgevallen, dat dienstplichtig kader na een beperkte opleiding evenveel verdient als bcrocpspcrsoneel met breder kennis en ervaring, zy vroegen of de regering dit redeiyk acht. Bcroepspcrsonecl by de parate troepen vervult bepaalde zware functies, die niet zelden twaalf werkuren per dag vergen. Van dit personeel wordt, naar mening van vele Eerste Kamerleden, veel ge vergd door nachtoefeningen en oefeningen in het buitenland. Zy zouden het niet onrcdeiyk vinden indien de regering hiervoor compensatieregeling zou treffen. auu. "U 'oor een MEXICO, 19-3. De studenten van de universiteit van Mexico hebben generaal De Gaulle zo geestdriftig ontvangen, dat zijn lyfwacht hem letterlyk naar het podium moest dragen. De chef van het protocol, Pierre Siraud, werd by na onder de voet gelopen. In zijn toespraak tot de studenten ontvouwde De Gaulle het ideaal van de moderne mens zoals hij die zag. Hij achtte vooruitgang van de hele wereld noodzakelijk, waarbij alle landen die dit wensen bij hun ont wikkeling geholpen moeten worden. De vrede achtte hij een levensnood zaak. Het feit dat de toekomst be paalt is volgens hem de wereldeen heid. Frankrijk en Mexico zijn hierbij geneigd „zich nauwer te verbinden HEERLEN, 19-3. Het dhemisch be drijf der staatsmijnen za'l steeds meer gaan overschakelen op aardgas en aardolieprodukten. Naar verwach ting zal de cokesprodiiktie van de staatsmijnen in de toekomst blijvend verminderen. De staatsmijnen zou den eigenlijk liever nu reeds de co kesprodiiktie willen bepeiken, maar zij zullen n'og wel versdheidene ja ren cokesovengas moeten blijven 'le veren, daar de om'bouw voor het aardgas veel tijd vergt. Dit blijkt ifit mededelingen, die de hoofddirecteur van de staatsmijnen, dr. ir. van Aken, in de jongste ver gadering van de ondernemingsraad der staatsmijnen heeft gedaan. in gedachten, wetenschap, onderzoek en techniek". De generaal wees op de belangrijke rol van Zuid-Amerika voor de toekomst, tegelijk met die van een verenigd west-Europa. Na zijn rede werd De Gaulle opnieuw door duizenden studenten omringd. De tekst van het communiqué dat na de besprekingen werd uitgegeven is in Mexicaanse politieke kringen goed ontvangen. Men is vooral ver heugd over het vermelden van de conferentie over handel en ontwik keling, die in Genève zal worden ge houden. Ingezonden mededeling ZAG U REEDS i onze collectie WANDMEUBELEN EETKAMERS BANKSTELLEN en BIJZETFALTEUILS Voor kwaliteit naar j Tuinman Zn. i 5 woninginrichters J Mol 19 - Zierikzee v DEN HAAG, 19-3. Op het vlieg kamp Valkenburg van de marine- luchtvaartdienst is .geland de Grum man S 2a „Tradker", nummer 153, diedoor vkegtuigmaker-elektromon- teur eerste klas Theo van E. zater dag 7 maart jl. in zijn eenitje van Malta naar Benghazi was gevlogen. De vliegtuigmakcr 'bevindt zidh nog in Libië.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1