DE ZIERIKZEESCHE COURANT MILJOENEN FRANSEN STAAKTEN TEGEN DE LOONSTOP Schoonmaaktijd Tuinman zoon Strijd in Zuid-Vietnam wordt intensiever Huren gaan per 1 juli 10 a 12,5 omhoog Amerika verwerpt Russisch ontwapeningsplan Stank-verspreidende fabriek moet sluiten Australië helpt Maleisië Koude in Engeland Slotbesprekingen De Gaulle in Mexico Neem geen risico-verf met De verf met flexabiliteït* WAT tEQT DE bilt CRISIS OM CYPRUS „HANGT" OP TAAK VAN V.N.-LEGER Russen weigeren vrijlating van piloot ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 maart 1964 120ste jaargang No. 19551 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur; tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave; N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. in du nummer: Centralisatie Groene Kruisverenigingen Volledige uitschakeling grote luchthaven Orly PARUS, 18-3. Miljoenen Fransen hebben woensdag gevolg gegeven aan de stakingsoproep van de grote vak bonden - zowel communistisch als confessioneel - die voor deze gele genheid de handen ineen geslagen hadden om met een massale 24-uurs- actie te protesteren tegen de loon stop van de regering. Het meest spectaculaire gedeelte van de protestactie was de volledige uitschakeling van de grote luchtha ven Orly. Het was voor het eerst sinds jaren dat in nagenoeg alle onderdelen van het openbare leven, van ambtenaar tot straatveger, te gelijk werd gestaakt. In grote gebieden viel gedurende Ingezonden mededeling enkele uren de stroom uit. Vele be drijven moesten daardoor hun poor ten sluiten, voorzover zij dit al niet hadden gedaan, toen er geen arbei ders op het werk verschenen. De kin deren verheugden zich in een vrije dag, want het onderwijzend perso neel bleef thuis, waar de post niet werd bezorgd door de staking van P.T.T.-personeel. Een krant gaf haar lezers het advies woensdag niet ge boren te woi'den of dood te gaan, want de stadhuisklerken staakten. Acties aangekondigd De maatregelen van de regering om de scherpe kanten van de staking zoveel mogelijk te verzachten, had den nu meer resultaat dan vroeger, doordat de bonden op grond van een vorig jaar aangenomen wet verplicht zijn hun acties aan te kondigen. Er was bij de spoorwegen een beperkte dienstregeling, die tevoren bekend was gemaakt. In Parijs vervoerden driehonderd legervoertuigen de mensen gratis. Functionarissen van vliegvelden, die niet wilden staken, verzamelden zich op het tweede vliegveld van aPrijs, Le Bourget, waar zij er voor zorgden dat vooral het buitenlandse lucht- vei'keer nagenoeg ongehinderd kon werken. Douaneformaliteiten wer den achterwege gelaten omdat 190 van de 200 douanebeambten staak ten. Altijd iets nieuws in Vloerbedekking (ook naadloos) Gordijnstoffen Vitrage's en lopers bij woninginrichters Zierikzee WASHINGTON, 18-3 - Premier Ngoejen Khanh van Zuid-Vietnam zal in de nabye toekomst een plan bekend maken dat inschakeling van alle Zuidvietnamezen in de stryd te gen de Vietcong- rebellen tot voor naamste onderdeel heeft. In een verklaring van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken werd gezegd dat in Zuid-Viet nam maatregelen worden genomen om een strijdmacht van goed geoe fende junglesoldaten te vormen, die de communistische guerillastrijders op hun eigen terrein te lijf kan gaan. Een woordvoerder zei desgevraagd dat dit niet betekende dat de strijd hierdoor verplaatst zal worden naar Noord-Vietnam. De Amerikaanse verklaring zag het licht, nadat de nationale veilig heidsraad, onder voorzitterschap van president Johnson, het verslag had DEN HAAG, 17-3. Per 1 juli zullen de huren omhoog gaan met respek- tievelyk 10 en 12,5 procent. Het eer ste percentage geldt voor woningen in grote steden. De verhoging van 12,5 procent geldt voor alle andere plaatsen. De huur verhoging geldt alleen voor wonin gen die voor 1957 gereed gekomen zijn. De Stichting van de Arbeid is gevraagd naar haar oordeel over een compensatie in de loonsfeer voor deze huurverhoging. De regering hoopt het oordeel van de Stichting snel te vernemen. Dit is het voornaamste uit een wetsontwerp dat minister Bogaers bij de Tweede Kamer heeft inge diend. In de het ontwerp begeleiden de toelichtingen zegt de bewindsman met deze huurverhoging in de eerste plaats een harmonisering van de huurprijzen op het oog te hebben. Hij zegt dat. zich vooral bij de na oorlogse woningen aanmerkelijke verschillen in de huren voordoen, die hun oorzaak voornamelijk vinden in de fluctuaties in de bouwprijzen die zich in de loop van de jaren hebben voorgedaan. Differentiatie De komende huurverhoging zal gedifferentieerd zijn; globaal geno men als volgt; huizen die ernstige gebreken vertonen of niet voldoende zijn onderhouden blijven buiten de verhoging, tenzij hierop de huurver hogingen van 1960 en van 1962 niet van toepassing zijn geweest. Alle voor 1 januari 1957 gebouwde woningen met uitzondering van een aantal premie-woningen val len automatisch onder de huurver hoging. Voor de na 1 januari 1957 tot stand gekomen woningen en de niet auto matisch onder de huurverhoging vallende voor 1957 gebouwde wonin gen kan, ingeval het huurpeil bene den dat van de jaren 1945 tot en met 1956 gereed gekomen woningen zou komen te liggen, de huur op verzoek worden verhoogd tot het peil van de eerder gebouwde woningen. De na 1960 voltooide huizen zullen echter vrijwel zeker buiten de huurverho ging vallen. GENÈVE, 18-3. - De Amerikaanse afgevaardigde bij de ontwapenings conferentie in Genève, Fisher, heeft het Sowjetrussische ontwapenings plan dat in september door de Sow jetrussische minister van buiten landse zaken, Gromyko, was ont vouwd, verworpen. Dit plan vermin dert de dreiging van een kernoorlog op geen enkel punt, zei hij. Het zou het huidige militaire evenwicht ver breken doordat de Sowjet-Unie haar „kernparaplu" in stand houdt, ter wijl het voor de conventionele wa pens geen concrete basis oplevert. Utrechtse voorjaarsbeurs was goed UTRECHT, 18-3. Een enkele sector daargelaten, is de voorjaarsbeurs in Utrecht voor de exposanten 'n groot succes geworden. Dit deelde de alge meen direkteur van de Jaarbeurs, drs. J. H. D. van der Kwast, aan het slot van deze manifestatie mee. Zo wel het binnen- als het buitenlands bezoek steeg en wel respektieveLijk met veertig en twintig procent. De stijging van het binnenlandse bezoek moet toegeschreven worden aan de nieuw ingestelde sector aardgas. VVORMERVEER, 18-.3. - Wegens het verspreiden van een voor de naaste omgeving ondragelijke stank en wegens hinderlyke eigen schappen, o.a. het verontreinigen van het slootwater, zal een fonkel nieuwe fabriek van de Naardcn Chemie in Wormcrvccr, die zes miljoen gulden heeft gekost, moeten worden stilgelegd. De fabriek, een installatie voor de gefractionccrdc destillatie van tallolie, verspreidt een stank, die voor de omwonenden niet te har den is en verder in een groot deel van deze 14.500 inwoners tellende gemeente hinder veroorzaakt. Niet alleen voor de inwoners, maar ook voor andere industrieën, met name de fabrieken van eetbare waar. Deze fabrieken hadden erover geklaagd, dat hun produkten naar de fabriekstank gingen ruiken. B. en w. van Wormcrveer, die woensdag hun beslissing hebben genomen, hebben bepaald dat de fabriek met ingang van 21 maart 1964 moet worden gesloten, „omdat zy in werking is met onduldbare hinder voor de omgeving en in verband met niet-naleving van de in de vergunning gestelde voorwaarden". aangehoord van de inspektiereis van minister Mcnamara. De Verenigde Staten zullen aan vullende uitrustingen leveren voor de Zuidvietnamese strijdkrachten, terwijl de plannen van generaal Khanh „aanzienlijke verhogingen" van de Amerikaanse technische en economische bijstand aan Zuid-Viet nam vereisen, zo werd in de verkla ring gezegd. CANBERRA, 18-3. - Australië zal Maleisië voorzien van aanmerkelijke hoeveelheden munitie, uitrusting en kleine vliegtuigen, zo heeft de Au stralische minister van defensie Paul Hasluck, bekend gemaakt. Dit jaar en in 1965 zal de opleiding van Ma leisische militairen in Australië be langrijk worden versneld. De Malei sische strijdkrachten zullen worden bijgestaan door een klein aantal Au stralische officieren en manschappen zolang de opleiding van hun eigen personeel nog niet voldoende is ge vorderd, zei hij. LONDEN, 18-3. - In de afgelopen dagen zijn in Engeland zes mensen tengevolge van de plotseling inge vallen koude omgekomen. Een vier honderdtal mensen heeft gezocht naar drie padvinders die zondag in een sneeuwstorm vermist waren ge raakt in het moerasgebied van Der byshire. De lijken van de jongens werden later in de sneeuw gevonden. Bewondering voor minister Bogaers DEN HAAG, 18-3. Vele leden van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer hebben „oprechte be wondering" voor de energie, waar mee minister Bogaers (volkshuisves ting en bouwnijverheid) heeft ge poogd het „bijna onoplosbaar" ge worden vraagstuk van de woning nood aan te pakken. Dit blijkt uit het woensdagavond verschenen voorlopig verslag van deze commissie over de begroting 1964 van het departement van volks huisvesting en bouwnijverheid. HONDERD JAAR VONDELPARK AMSTERDAM, 18-3. De gemeente raad van Amsterdam heeft woens dagmiddag een krediet verleend van 100.000 ten behoeve van de her denking van het 100-jarig bestaan van het Vondelpark. Op 15 juni 1965. Ter gelegenheid van dit jubileum zullen een beeldententoonstelling en een fototentoonstelling in de open lucht worden gehouden. Voorts zal in het Vondelpark een bollenbeplan- ting worden aangebracht. Wethou- der drs. J. M. den Uyl sprak er zijn verheugenis over uit dat alle fracties in principe de mening delen dat het 100-jarig bestaan van het Vondel park moet worden gevierd. „B. en w. hadden graag meer willen doen, maar financiële omstandigheden no pen de gemeente zoveel mogelijk te bezuinigen", aldus de wethouder. Kind verdronken DEN HAAG, 18-3. De driejarige Peter Pronk uit de Boegstraat in Scheveningen is woensdagmiddag in het water van de Badhuiskade ge raakt en verdronken. De kleuter was met zijn vierjarig broertje bij de waterkant aan het spelen. Het oudere broertje is naar huis gerend om hulp te halen, maar toen men de jongen uit het water had gehaald waren de levensgeesten reeds geweken. MUIDEN. De 75-jariige heer Th. H. Vrolijks uit Muiden is op de Vecht - brug over rijksweg 1 te Muiden door een auto overreden en gedood. Frankrijk werd woensdag getroffen door een algemene staking van de over heidsbedrijven. Er was dus ook geen vervoer, zodat vele Parijse burgers zich met militaire wagens naar hun werk moesten begeven. MEXICO, 19-3. Bij de slotbespre- kingen tussen de presidenten Mateos van Mexico en De Gaulle van Frank rijk zyn woensdag ook de Franse en de Mexicaanse ministers van buiten landse zaken aanwezig geweest. Besproken werden internationale vraagstukken, waaronder de verhou dingen tussen Oost en West, de kwestie-Cuba en de ontwapening. Franse en Mexicaanse kringen ver klaarden echter dat de economische vraagstukken de voornaamste plaats tijdens de besprekingen innamen. ROTTERDAM. In de Rotteixlamse haven werken op het ogenblik - alles meegerekend - 16.194 mensen. Ingezonden mededeling 'extra speling voor de doe-het-zeiver Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De liefde voor de vrijheid is de liefde voor anderen, de lief de tot de macht is de liefde voor onszelf. Generaal De Gaulle ontvouwde zijn ideeën inzake de samenwerking tussen de Europese Economische Ge meenschap en Latijns-Amerikaanse landen. Ook lichtte de Franse presi dent zijn Mexicaanse collega in over de Franse plannen ten aanzien van de komende handelsconferentie in Genève. MEXICO STAD. Woensdag is, na het driedaagse bezoek dat president De Gaulle aan Mexico heeft ge bracht, een Frans-Mexicaanse be kendmaking uitgegeven. President De Gaulle verklaard hier in dat het doel van zijn bezoek aan Latijns-Amerika niet slechts is de banden van Frankrijk met Mexico te versterken, doch dat het ook ten doel heeft de nadruk te leggen op de gemeenschappelijke inzichten en de idealen van landen van Latynse af komst en met Latynse tradities. DEN HAAG. Taptemelk zal waar schijnlijk in litei-sflessen verkocht mogen worden. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft be sloten een verordening terzake te doen voorbereiden. Op het ogenblik mag verpakte taptemelk alleen in halve-litersflessen verkocht worden. Losse verkoop is en blijft verboden. Weersomslag Verwachting tot vrijdagavond; Zwaar bewolkt met tijdelijk regen; aanvankelijk matige, aan de kust krachtige zuidoostelijke wind en koud; daarna wind ruimend naar zuidelijke richtingen en stijging van temperatuur; vannacht geen vorst meer. 20 maart. Zon op 6.43. onder 18.53. Maan op 10.17, onder 2.01. Eerste kwartier: 20 maart te 21.39. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 20 maart 7.26 v.m. 19.57 n.m. BROUWERSHAVEN: 20 maart 7.19 v.m. 19.48 n.m. Doodtij23 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-3. Het K.N.M.I. deelt mede; Het komende etmaal is te ver wachten dat er een weersomslag zal plaats vinden. De koude continentale lucht wordt namelijk steeds verder teruggedrongen. De begrenzing met de zachte oceaanlucht bevond zich donderdagochtend even ten noorden van Parijs en strekt zich vandaar naar Ierland uit. De luchtdruk daalt gestadig als gevolg van randstorin- gen van een omvangrijke oceaande pressie. Een van deze randstoringen is bijzonder aktief en bevindt zich voor de Ierse kust. Aan zijn ooste lijke flank breidt zich een stormveld over de Noordzee uit. In ons land wordt verwacht dat de frontale be grenzing met regen zal passeren en daarna ruimt de wind van zuidoost naar zuid tot zuidwest en stijgt de temperatuur. Hiermee komt een ein de aan de periode van droog en koud voorjaarsweer die bijna drie weken geduurd heeft. De komende nacht zal vriiwel nergens meer vorst voor komen. De Amerikaan dr. Norbcrt Wie ner, schrijver van „Cynemetics" (de leer der regerings- en informatieme chanismen), die bekend staat als de „vader der automatisering", is op 69- jarige leeftijd op een vakantiereis in Zweden overleden. Nog niet voldoende troepen op het eiland aanwezig NICOSIA, 18-3. De crisis om Cy prus is op een dood punt gekomen in afwachting van een nadere defi- ninering van de taak welke de troe pen van de Verenigde Naties op het eiland krygen uit te voeren. Secre taris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft in een rapport aan de Veilig heidsraad gezegd dat de V.N.-macht operationeel zal worden zodra vol doende troepen op het eiland zyn aangekomen. Woensdag waren er echter nog niet meer dan een vierhonderdtal Canadese manschappen ter plaatse. Het aantal van zevenduizend is ge noemd als de voorgenomen totale sterkte van de ordemacht. De Ca nadezen zullen daarvan met onge veer 1.000 man een zevende gedeelte gaan uitmaken, de Britten met 3.500 man de helft. De termijn van drie maanden wel ke de V.N.-troepen volgens het be sluit van de Veiligheidsraad op het eiland zullen kunnen doorbrengen, zal beginnen te lopen vanaf het mo ment van operationeel worden, aldus de mededelingen van Oe Thant. De verschillende contingenten zullen vanaf het tijdstip van aankomst op Cyprus uitsluitend aan het comman do van de V.N. onderworpen zijn. Geen „handeltje" Een woordvoerder van Oe Thant heeft verder uitdrukkelijk vastge steld dat de nadere omschrijving van het mandaat van de vredesmacht ge heel en al onder de verantwoorde lijkheid van de Verenigde Naties valt. Oe Thant heeft de regeringen, die contingenten ter beschikking stellen, doen weten dat hij ten aan zien van die taak-omschrijving tot geen enkel „handeltje" bereid is. Van Grieks-Cyprische zijde had men al de verwachting laten door schemeren dat de V.N.-troepen pre sident Makarios zouden willen hel pen de orde te herstellen in de zin waarin dit hem voor de geest staat en dus zouden optreden tegen het beweerde streven van Turkse zijde naar het tot stand brengen van een feitelijke verdeling van het eiland. Overigens is van welingelichte zij de gezegd dat de Cyprische minister van buitenlandse zaken, Kyprianou, nog in de loop van deze weck naar New York zou gaan om met Oe Thant over de laak van de „blauw helmen" der V.N. te spreken. HEIDELBERG, 18-3. De Russische autoriteiten hebben woensdag een tweede Amerikaans verzoek om vrij lating van de gewonde vlieger, die op 10 maart boven Oost-Duitsland werd cncrgcschoten, geweigerd. Het hoofd van de geneeskundige dienst van de Amerikaanse lucht macht in Europa, kolonel Hennessen, bracht woensdag een bezoek aan de gewonde die deel uitmaakte van de bemanning van drie, die het bran dende RB-66 verkenningsvliegtuig levend wist te verlaten. Hij wordt verpleegd in een Russisch militair hospitaal in Maagdenburg. Het ver zoek van de Amerikaanse officier om de gewonde mee te mogen nemen werd afgewezen. Ook zijn verzoek in Maagdenburg le mogen blijven om de gewonde mi litair persoonlijk te kunnen verple gen werd niet ingewilligd. De ver blijfplaats van de twee andere be manningsleden is het Westen niet be kend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1