STAD EN EILAND M. C. DOELEMAN WERD ERE-BURGER VAN ZIERIKZEE Nog geen oplossing over Panamakanaal kleintjes uit/iQ het l>o\i\cn(p[/\d Peking en Moskou FILM Oud -staatssecretaris B. Roolvink hield causerie te Zierikzee ZIERIKZEE Grootse huldiging oud-voorzitter van de Oranje Vereniging ZIERIKZEE, 16-3. - „Als geboren Zierikzeeënaar had een onderscheiding, hoe hoog ook, nooit meer kunnen betekenen dan het thans aan my ver leende ereburgerschap van deze stad". Aan het einde van enige voor hem wel zeer bewogen uren sprak de heer M. C. Doeleman maandagavond met deze woorden zyn grote dank uit voor deze bijzonder eervolle wijze waarop na 27 jaar „officieel*' het einde kwam aan zijn voorzitterschap van de Zierikzeesche Oranje Vereniging. Het ereburgerschap van Zierikzee. Burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester deed mededeling van deze aan de heer Doeleman verleende buitengewone eer aan het slot van een toespraak, waarin de glorievolle tijd van de nog altijd bekende M.C.D.-revue's weer tot leven werd gewekt. Biljartfestijn te Zierikzee Burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester gaf vorige week in hotel Concoidia de eerste stoot in de te Zierikzee gehouden eindstrijd biljarten tweede klas kader 3S/2. Het vierdaagse festijn van het groene laken heeft inmiddels als nationaal kampioen opgeleverd de heer A. Hendriks te Helmond. Het door de biljartvereniging Concordiazo voortreffelijk georganiseerde toernooi begon op de eerste dag met de partij Foeken-Römgens, beiden kansloos. Op de foto zien we de in het afgelopen toernooi het laagst geno teerde Römgens in actie. Het begin van een voor deze kleine Limburger hopeloze strijd(Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Voor de thans afgetreden voorzit ter van de Z.O.V. had deze plechtig heid in de bovenzaal van „Mondra- gon" niet „Zierikzeeser" kunnen zijn: de woorden van burgemeester Dijck meester waren muzikaal ingeleid door een pittig spelend „Kunst en Eer". „De klank M.C.D. zal in de be drijvigheid van Zierikzee node ge mist worden", zo vatte mr. Dijck meester de vele woorden van hulde op deze avond gesproken samen. Het hoogtepunt van de .avond was echter wel het ogenblik toen de burgemees ter de heer Doeleman de bewijzen van de hem verleende onderschei ding overhandigde: de zilveren pen ning, de oorkonde en de kleinere draagpcnning. Nog nimmer tevoren in de ge schiedenis van de Z.O.V. waren zo veel leden op een vergadering bijeen als op deze laatste door de heer Doe leman tot „halfweg" geleide. Aan wezig was ook de voltallige gemeen teraad en de beide wethouders, mr. K. A. Keuning en de iheer H. Koe- voets. De heer Doeleman sprak als voorzitter nog „in functie" zijnde het welkotnsbwoord, in het bijzonder tot de oud-bestuursleden de 'heren P. Heerinig en J. W. v. d. Doel, alsmede tot de ere-voorzitter burgemeester Dijckmeester, het erelid de heer G. H. Breetvelt en gemeentesecretaris R. van Ommeren. „Deze velen zijn gekomen vanwege uw afscheid", zo begon mr. Dijckmeester later op de avond zijn toespraak tot de inmid dels afgetreden heer Doeleman. Mr. Dijckmeester schetste de Z.O. V. als een eigenaardig organisme, in hoofdzaak om de zeer heterogene samenstelling. „Eén ding hebben alle leden echter gemeen: de liefde voor Oranje", aldus Zierikzees' eerste burger, die 'het een grote prestatie noemde aan een zo uit verschillende lagen samengesteld bestuur leiding en richting te geven. Gedurende de jaren dat de heer Doeleman het voorzitterschap 'bekleedde getuigde de Z.O.V. van voortvarendheid en oorspronkelijkheid. Burgemeester Dijckmeester herinnerde aan de vele festiviteiten waarbij deze kenmer ken duidelijk zijn gebleken. Met vreugde noemde de 'burgemeester in dit verband zijn eigen inkomst in Zierikzee, toen hij en mevr. Dijck meester door de heer Doeleman als voorzitter van de Z.O.V. werd ont vangen en toegesproken. Revue en cabaret Mr. Dijckmeester roemde dè schei dende voorzitter voorts om zijn ani mo om de mensen iets goeds en vro lijks te willen bieden. Dit is onder meer gebleken in de vele revue's en cabarets door M.C.D. op de planken gebracht. „Helaas heb ik hiervan nooit iets gezien", aldus spr., die er overigens aan herinnerde dat de eer ste revue „Zierick er. Oranje" 'in 1938 werd opgevoerd ter gelegenheid van de geboorte van prinses Bea trix. Niet minder dan zeven com plete revue's en een even groot aan tal cabarets kregen op Schouwen- Duiveland en ver daarbuiten grote bekendheid. In augustus 1946 ver zorgde het M.C.D.-gezelschap een optreden in paleis Het Loo onder de titel „Het is feest". Mr. Dijckmeester noemde een ander glanspunt: de revue tijdens de eeuwfeesten. „Allen hebben nog een blijde herinnering aan dit geslaagde feest". Andere geslaagde facetten uit de loopbaan van de heer Doeleman werden door burgemeester Dijck meester belicht: het voorzitterschap van de Kon. Middenstandsbond af. Zierikzee, roulerend voorzitterschap Middenstand Centrale, activiteiten voor de ZIMITO en de sport: nog altijd is de heer Doeleman voorzitter van de Zierikzeese Kegel Bond. Niet te vergeten, lid van de gemeente raad. „Alles bijeen is het nogal wat", aldus de burgemeester, die de heer Doeleman vervolgens mededeling deed van het besluit van de raad hem het ereburgerschap te verlenen. Uiteraard was door dit afscheid van de voorzitter, waarbij nog vele woorden werden gesproken, ihet „za kelijk" gedeelte van deze avond nog al achter gebleven. Intussen echter had de verkiezing plaats gevonden van twee nieuwe bestuursleden en van een nieuwe voorzitter. In de va cature M. C. Doeleman werd geko zen de 'heer C. J. H. SCheuerman, in de vacature J. Argelo, de heer C. Mulder. Tot voorzitter en opvolger van de heer Doeleman benoemde dc algemene vergadering vervolgens de heer E. P. J. Krips. De heer J. C. Linders, penning meester, bracht financieel verslag uit en knoopte hier enige algemene beschouwingen aan vast, waarbij o.a .bleek dat de contributies in feite te laag zijn gesteld. Dit vooral ook gelet op hot feit dat nog altijd de eigenaardige situatie voortduurt dat slechts één derde deel van dc Zie rikzeese bevolking lid is van de Oranje Vereniging. Dit ledental be tekent eèn totaal aan contributies van f 1200. Opnieuw bleek overdui delijk dat met een dergelijk bedrag hot niet mogelijk is om bijv. de kin deren te tractoren, omdat alleen deze traotatic al 800 gulden zou gaan kosten. Het komende feest Overigens 'kan Zierikzee dit jaar een opgewekt koninginnefeest tege- moetzien dank zij het feit dal do vorig jaar gehouden skelterraces op „De Val" ongeveer f 2000 winst op geleverd hebben, waarvan de kin deren zuilen kunnen profiteren. Er zijn dus mogelijkheden voor een vro lijk feest op 30 april a.s., waarvoor het basisprogramma tijdens deze bij zondere vergadering reeds kon wor den vastgesteld als volgt: 9 uur vlaghijsen en toespraak bur gemeester, vervolgens samenzang voor de Gasthuiskexk met medewer king Oratoriumvereniging en hoog ste schoolklassen (orgelbegeleiding de heer J. L. Luyken'aar), van 10 tot 11 uur: mars „Kunst en Eer" met „Rust Roest" en „Delta Sport"; 11 tot 12 uur: carillon-toespeling. ge volgd door demonstratie brandtveer. Hoogtepunt van deze dag zal zijn een kinderoptocht met versierde voer tuigen en 's avonds op het Haven plein: spelen voor „tieners", een concert door de 60 man sterke accor deonvereniging uit Amersfoort en tenslotte: taptoe door „Kunst en Eer". Dubbel afscheid Nadat de heer Krips als nieuwe voorzitter dit plan ter goedkeuring aan de vergadering had voorgelegd en de afhandeling van de agenda enige tijd was geschorst om allen ge legenheid te geven de heer en me vrouw Doeleman persoonlijk de hand te drukken, vond een nieuw en zelfs een dubbel afscheid plaats in de kring van Z.O.V.-bestuurders. De namen P. Heering, J. W. van den Doel en A. J. Argelo waren vele ja ren nauw verbonden met Zierikzee en Oranje. Reeds eerder legden de heren Heering en Van den Deel hun funktie van respektievelijk penning meester en vice-voorzitter neer, en voorzitter Krips bracht beide heren dan ook dank als oud-bestuursleden. De echtgenoten van de heren Hee ring en Van den Doel kregen een WASHINGTON, 16-3. In een toe spraak tijdens een buitengewone vergadering van de raad van de Or ganisatie van Amerikaanse Staten, heeft president Johnson verklaard, dat de Verenigde Staten en Panama nog geen overeenstemming hebben bereikt over de wijze van oplossing van het tussen beide landen bestaan de conflict. President Johnson ontkende dat de voorwaarden waarop zij tot onder handelingen met Panama bereid zijn zouden meebrengen dat de Verenig de Staten instemmen met wijziging van het met Panama gesloten ver drag, zoals door de Panamese rege ring was beweerd. RHEDEN. Heden (dinsdag)ocMend is de 480-geniegroep uit Schaarsber- gen begonnen met het slaan van een Bailey-brug in de gemeente Rheden. Rijkswaterstaat gaat daar een 'bocht van de IJssel afsnijden door een ka naal te graven. DEN HAAG. Op de Rand Easter Show te Johannesburg, die dit jaar van 17 t.m. 30 maart wordt gehou den, zal Nederland vooral artikelen op het gebied van de woninginrich ting en gebruiksgoederen exposeren. AMSTERDAM. Het Comité Zuid- Afrika, in 1960 opgericht door 'ds. J. J. Buskes na de gebeurtenissen in Sharpville, heeft zidh via adressen aan de honderd grootste gemeenten (met meer dan 20.000 inwoners) ge richt tegen de Zuidafrikaanse (Out- span) sinaasappel. APELDOORN. Op de begraaf plaats Heidehof in Ugchelen heeft onder grote 'belangstelling de teraar debestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van luitenant- generaal J. P. F. Agasi, die tenge volge van een auto-ongeval om het leven kwam. ZALTBOMMEL. Over een dag of veertien verwacht men aan de vei ling in Zaltbommel weer een gere gelde aanvoer van glasaardbeien. Maandag zijn de eerste aangevoerd. Het waren er vijf. Ze brachten f3,18 per stuk op. AMSTERDAM. De Marianne Phi- lipsprijs voor dit jaar iis toegekend aan de dichteres Catharina van der Linden uit Amsterdam wegens „de ontwikkeling die zidh dn haar zes verzenbundels voltrekt sedert „De Visgicr" van 1945 tot „Het Pijnboom zaad" van 1960". HAARLEM. Een hovenier van de algemene begraafplaats aan de Kle verlaan te Haarlem ontdekte zon dagmorgen dat op het gedeelte nabij de Pijnboomstraat 30 grafzerken over een afstand van 30 meter wa ren vernield. Hierbij waren enkele kostbare stukken. ROTTERDAM. Binnenkort zal aan de Pascalweg op de Linkermaasoe ver in Rotterdam een reactiverings centrum voor langdurig zieken wor den gebouwd dat een capaciteit van 224 bedden krijgt. De gemeenteraad van de Maasstad gin akkcord met een voorstel om daarvoor een kre diet van ruim 6.5 miljoen gulden te voteren. fraaie ruiker aangeboden, de heren een Z.G.V.-portefeuille. De heer Krips bracht ook dank aan de in middels uit Zierikzee vertrokken heer Argelo die een portefeuille werd toegezonden in het bijzon der voor de zo talloze malen ver leende technische adviezen. De nieu we voorzitter herinnerde verder ook aan het werk van zijn voorganger. „Misschien zien we U nog wel eens voor de t.v.", aldus de voorzitter die de term hofleverancier" op de heer Doeleman als revueman van toepas sing noemde en hem eveneens een £.O.V.-portefeuille aanbood. Als oud vice-voorzitter getuigde de heer Van den Doel van zgn be- vvendering en waardering voor het werk van de heer Doeleman. „U wist het altyd zo te doen dat iedere Zie rikzeeënaar aan de feesten van de Oranjevereniging kon meedoen", al dus de-heer Van den Doel, die M. C. D. als origineel geschenk aanbood het gouden penninkje dat geslagen is by de viering van het 150-jarig bestaan van het koninkrijk. „U sloot uw loopbaan tenslotte in dit gedenk jaar af". „Het overkomt mij niet dikwijls maar nu sta ik toch met m'n mond vol tanden". Zo reageerde de oud Z.O.V.-voorzitter op deze tot een bui tengewone gebeurtenis uitgegroeide vergadering. „Ik ben de burgemees ter, het college en de raad en U al len bijzonder dankbaar". Overigens hevelde de heer Doeleman een groot deel van de hem toegezwaaide lof over naar zijn medebestuursleden: „alleen begin je helemaal niets". Bij zonder prettige herinneringen zei de heer Doeleman te hebben aan zijn 27-jarig bestuurslidmaatschap, waar van de laatste 15 jaar als voorzitter. „We wisten het altijd gezamenlijk te versieren". Maar zonder de mede werking van het gemeentebestuur zou dit dikwijls onmogelijk geweest zijn. Het was fijn en onvergetelijk". Met deze woorden, kort en krachtig, sloot de heer Doeleman definitief een rijke en door oorlog en ramp ook veel bewogen periode in de ge schiedenis van de Z.O.V. af, waarna de nieuwe voorzitter het officiële gedeelte van deze feestelijke verga dering sloot. Kan nog worden gemeld dat de serenade van „Kunst en Eer" ge bracht werd onder leiding van de heer E. A. de Locff en dat deze mu zikale bijdrage bijzonder op prijs werd gesteld. Engeland heeft met de Franse re gering de kwestie van de Franse wapenleveranties aan Indonesië op genomen. In een kerk <in Montreal is zon dag het 'huwelijk voltrokken tussen;' de filmsterren Elizabeth Taylor en Richard Burton. LOBITH. Op 'de Rijn ibij Lobifch is de Franse sleepboot „Fecht" gezon ken. NEW YORK, 17-3. Het Ameri kaanse weekblad „Newsweek" meldt dat buitenlandse communistische partijen, kort nadat zij een geheim schrijven van de Sowjet-Unie had den ontvangen, waarin zij werden uitgenodigd zich voor ite toereiden op een verbreking van de to et rekkingen met de communistisch-Ohinese rege ring, thans een brief uit Peking ont vangen hebben. Hierin wordt ver klaard dat, 'indien de Söwjet-Uniie een internationale bijeenkomst van communistische leiders zou uitschrij ven, om daarop tot een veroordeling van de politiek van de Chinese com munistische partij te komen, de Chinese volksrepubliek een overeen komstige conferentie zal organiseren waarop Sowjet-Ruslanld aan de kaak zou worden gesteld. ZIERIKZEE, 16-3. „De vraag in welke richting ontwikkelt zich het leven in staat en maatschappij is al tyd aktueel, evenals de vraag, waar gaat het Nederlandse volk naar toe in een verdere toekomst". Deze op merking noteerden we uit de mond van de heer B. Roclvink, oud-staats secretaris van sociale zaken en thans lid van de Tweede Kamer, die maandagavond in het jeugdge- bouw der gereformeerde kerk aan de Sint Domusstraat sprak op uitnodi ging van de A.R.-kiesvereniging .Ne derland en Oranje' te Zierikzee. De heer Roolvink bleek een vlot spreker, die voor zijn politiek betoog uitging van de begrippen vrijheid en verantwoordelijkheid, zaken die be palend zijn voor de richting waarin staat en maatschappij koersen, d.w.z. een christelijke richting of een „to talitaire" richting, met bij het laat ste een politieke en economische machtsconcentratie op één punt. Als voorbeeld koos spreker hét terrein van de belastingpolitiek, opmerkend dat het nationale produkt in Neder land gemiddeld jaarlijks groeit met 4 procent, waarvan IV2 procent we gens de bevolkingsgroei en 2Mr pro cent in verband met de stijging van de arbeidsproduktivileit. De belastingheffing loopt hierme de niet synchroom, want met name in dc inkomstenbelasting zit een pro gressie van 1,3 procent, zodat de vrijheidsmarge tussen hetgeen dc burger kan besteden en hetgeen waarep de fiskus beslag legt kleiner werdt. Spreker wilde niet beweren dat de overheid onbillijke dingen doet, want „wij" de burgerij vragen ook veel meer van dc overheid (allerlei De Leger des Heils-collecte De jaarlijkse Leger des Heils-col lecte - de zg. nationale inzameling 1964 - heeft op Schouwen-Duivel and het prachtige bedrag opgebracht van f 1300. De leiding van het Leger des Heils is voor dit gunstige resultaat uiterst dankbaar. SEROOSKERKE Filmavond Bedrijfsbond Zaterdagavond hield de Alg. Nod. Agrarische Bedrijfsbond (afd. Se- rooskerke SCh.), onder voorzitter schap van de heer C. de Rijke haar jaarvergadering in de zaal van het Dorpshuis. Na een openingswoord door de voorzitter, weid allereerst de film „De dubbelganger*" vertoond. Na afloop van de film werd de le denvergadering gehouden. De op komst tot de vergadering was goed. In de pauze werden alle aanwezigen getracteerd op koffie en gebak. Jeugd verkeersexamen Aan het vorge week op de lagere school gehouden verkeersexamen, uitgaande van het Verbond voor Vei lig Verkeer, werd door zes leerlingen deelgenomen. Alle leerlingen be haalden een voldoend aantal punten om het praktisch examen te mogen afleggen. BRUINISSE Opzichter gemeentewerken Voor de betrekking van opzichter van gemeentewerken ressorterende onder de Centrale Dienst voor Bcuw- en Woningtoezicht Noord- Zeeland, voor de gemeenten Brui- nisse en Middensohouwen hebben zich 9 sollicitanten aangemeld. Brui- nisse en Mld'densChouwen zijn de 'twee gemeenten op Sdhouwen-Dui- veland die nog ressorteren onder de Centrale Dienst Noord-Zeelanti, waarvan de hoofdzetel naar Tholen is verplaatst. Toch een abri In een vorige raadsvergadering verklaarden b. en w. van Bruinisse op een vraag van de 'heer Jumelet, dat van de bouw van een abri aan de bushalte Rijksweg, wegens de hoge kosten, moest worden afgezien. Wethouder Bal heeft nu echter in zijn kwaliteit van bëtontechnicus een eenvoudige constructie van een wachtgelegenheid ontworpen, zodat de verheugende mededeling kon worden gedaan, dat wachtenden die genoodzaakt zijn 'bij 'bedoelde halte op de bus te wachten, binnen afzien bare 'tijd toesdhut en droog zullen kunnen staan. NOORDWELLE De landbouwvereniging „Ons Voordeel" In zaal Lokker-v. d. Zande verga derde, onder voorzitterschap van de heer J. M. Dalebout, de landbouw vereniging „Ons Voordeel". De op komst was ditmaal matig te noemen. De vice-voorzitter excuseerde in verband met ziekte de voorzitter, de heer M. J. Steur. Hierna werd het jaarverslag en het financieel jaarverslag gelezen, uit het laatste een klein batig saldo bleek. Uitgebreid was het overzicht van omzet en afname van de C.A.V. te Zierikzee. De secretaris-penning meester, de heer W. H. Bakker, ont ving een dankwoord en werd gedé- chargeerd. Het ledental bedraagt thans 92. De totale omzet van de C.A.V. steeg aanmerkelijk, vooral in de sector kunstmeststoffen. De heer C. Hart was rapporteur van de fi nanciële commissie. Een commissie legde de beantwoorde vragenlijst van de Z.L.M. over, dit jaar betrekking hebbend op de arbeidsvoorziening. Na de pauze sprak de heer J. M. v. d. Weele van de Rijkslandbouwr voorlichtingsdienst over het onder werp: „Organische stikstof voorzie ning en groenbemesting". subsidies etc.), maar juist om der wil le van de vrijheid meende spreker- dat een overheid toch niet kan ont komen aan de eis, zo nu en dan een belastingverlaging te lanceren, want tenslotte staat de mens als burger met een eigen roeping in de maat schappij en heeft de overheid een naar levensbeschouwelijk chris telijk inzicht een duidelijk om lijnde taak. Loon- en prijspolitiek Eén en ander geldt ook voor de loon- en prijspolitiek, t.a.v. waarvan zich thans opzienbarende zaken voordoen. Nog in 1963 berekende de S.E.R. dat een mogelijke maximale verhoging der lonen 2,7 procent zou moeten bedragen, maar in 1964 wor den wij geconfronteerd met een loonsverhoging van liefst 16 procent. Toch is er niets opzienbarends ge beurd dat een dergelijke ongehoorde loonsverhoging zou wettigen. Gezien de inflatoire spiraal die de loon- en prijspolitiek teweeg heeft gebracht, staat niets minder op het spel dan het behoud van de volledige werkge legenheid, hetgeen gedachtig aan de crisisjaren zo'n grote zegen voor het volk betekent. Dit kostelijk goed dient dan ook met verantwoor delijkheid te worden behandeld en spreker wilde onderstrepen dat juist ten opzichte van de lonen grenzen zijn gesteld, die eenvoudigweg niet overschreden mogen worden, wil de ze volledige werkgelegenheid be houden blijven. Gerechtigheid Nauwgezetheid en voorzichtigheid op dit punt zijn ook 'geboden gelet op de door dc overheid na te stre ven gerechtigheid. De stijgende lo- Spanje en Marokko gaan de mo gelijkheid van een vaste verbinding tunnel of brug bestuderen. Tijdens het proces tegen de oud- S.S.'er Hans Graalfs in Kiel is een dagbeek ter tafel gebracht, waarin melding wordt gemaakt van een golf van zelfmoorden onder de leden van de executiepelotons. DEN HAAG. Den Haag krijgt een nieuw winkelcentrum van grootse allure en wel in het westen van de stad. Daarvoor is aangewezen het terrein, dat begrensd wordt door het de Savomiin Lohmanplein, de Thor- beckelaan, de Treutolaan en de Groen van Prinsitererlaan. DEN HAAG. De werkgevers- en werknemersorganisaties in het Hore cabedrijf hebben op 16 maart te Den Haag overeenstemming bereikt over een verhoging van tien procent met ingang van 1 april 1964 in de lonen en garantie-inkomens van de c.a.o. voor het Horeca- en aanverwante bedrijf, alsmede over een inkomens garantie. nen 'brengen duidelijke prijsstijgin gen teweeg, die juiist 'het zwaarst drukken op de schouders van de minst draagkraohtigen, o.w. niet minder dan 800.000 bejaarden, 9.6 pet. van de 'bevolking uitmakende. Bij hen komen de klappen terecht, want juist in het kader van deze in flatoire ontwikkeling zijn de econo misch zwakstén de dupe. In dit op zicht meende spr. dan ook dat het sein op rood staat. Zoekt mén naar schuldigen dan stuit men op moei lijkheden. De slachtoffers zijn ge makkelijk aan te wijzen, evenals de profiteurs, maar niet de „dieven". Intussen ziet men hoe de burgers nauw zijn betrokken bij de lands- politiek en ide :heer Roolvink wees op de persoonlijke verantwoorde lijkheid, die zich dient te manifeste ren in gezin, gemeente, provincie, hot rijk en in internationaal vei' band. Hij pleitte tenslotte voor een even wichtig beleid van de overheid, het geen inhoudt eèn evenwicht tussen vrijheid en Verantwoordelijkheid, tussen liefde en rechtvaardigheid, ivant het leven - het politieke leven - is niet alles van één ding, maar een complex, een samenstel van za ken, die in evenwichtige verhouding ten opzichte van elkaar dienen te staan. De spreker werd ingeleid door de voorzitter de 'heer A. Fluijt, die - na opening der vergadering op dc ge bruikelijke wijze - een openings woord sprak n.a.v. een gedeelte uit Hebreeën, waarin juist de punten vrijheid en verantwoordelijkheid door hem werden benadrukt. Na de pauze volgde een diskussie op de rede van oud-staatssecretaris Rool vink ROTTERDAM. - Maandag is het vlaggeschip van de Koninklijke Rot- terdamsche Lloyd „Willem Ruys" uit Rotterdam vertrokken voor een we reldreis. Deze reis betekent tevens het begin van een serie afscheidsbe zoeken. Binnen de sponningen van een (Zierikzees') linnen venster werden de beelden levend uit de film „Poly goon 35 jaar". De beverige beeldjes uit de eerste tijd (1920), tot en met de soepele, ge-oliede filmverslagen van „onze" tijd, al is die dan alweer acht jaar oud. Logisch dat juist de vooroorlogse beelden, de spanning in de zaal voelbaar maakten. Oude beeldenze voeden het besef van de vergankelijkheid der dingen, van de snelheid waarmede de tijd voort snelt en de vaart die het rad der wereldgeschiedenis heeft, vooral in deze eeuw. Wat is er samengedrukt in deze merkwaardige film. „Auto races" uit 1921. Vierkante koetsjes op wielen, die over de baan schui ven. Een parade uit 1924. Officieren hoog te paard, met in hun midden de koningin, tegen een warrig, winters takkendècor. En uit hetzelfde jaar de (moedige) vliegers, die voor het eerst de sprong waagden naar de Oost. Zo'n oude, trouwe, brave Fokker moet men „goeiig" neer zien strij ken om te beseffen hoe snel het ver leden, verleden is. Onvergetelijk ook die brave borst (hij kon het niet hel pen), die zo naarstig rijwielplaatjes aan fietssturen staat te solderen. Andere beelden: de brand in het Pa leis voor Volksvlijt, de opening van de Noordersluis te IJmuiden (nog altijd de grootste) en de vertrouwde lijnen van „de Johan", de romanti sche „Johan van Oldenbarnevelt", wier verkoold karkas nu alweer maanden op de zeebodem rust. Stappende mensen uit 1931, deel nemers aan de Vierdaagse, koningin moeder Emma die voor de microfoon een aanbeveling uitspreekt voor de naar haar genoemde collecte (1933), een piepjonge dr. Euwe nog, kers vers wereldkampioen schaken, die in z{jn speech je uiting geeft aan de vrees dal hij niet lang zijn titel zal houden; snorrende motoren over de pas geopende Moerdijkbrug. De tijd schuift opde jubel rond prins Bernhard. en prinses Juliana, dc doop van prijises Beatrix en langzamer hand krijgen de data op de kalender een triest karakter. Overvolle per rons, gevuld met militairen, die het mobilisatiebevel opvolgen en dan het teutoons geweld van 1940, dat losbreekt over een Hollandbadend in de schoonste zon van deze eeuw. Na de bevrijding wordt de (film)- draad weer opgenomen souVerei- niteitsoverdracht, Ouwerkcrk, sta tuut met de WestE 55, alles bijeen een stilmakende film, een. „document humain", dat alweer een aaiwulling behoeft, want we schrijven reeds 1904. Dc tijd immers is een „gezwin de grijsaard, die op wakk'reWieken staag de dunne lucht doorsnijdt en zonder :cif te strijken, altijd vaart voor de wind!" EILANDMAN. A.R.-kiesvereniging „Nederland en Oranje"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1