DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZONODIG TURKSE TROEPEN OP CYPRUS AAN LAND Jachthaven aan Veerse Meer Boven Oost-Duitsland neergeschoten Amerikaanse piloot mocht bezoek hebben Elfstedentocht in elf minuten Bouwbedrijf en arbeidsprestaties Zeer lage waterstanden Zeeuwse stromen Middenstand contra opheffing van de verticale prijsbinding ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 maart 1961 120ste jaargang No. 19550 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. m dit nummer: Oud-voorzitter Z.O.V. ereburger van Zierikzee Parlement gat' bevoegdheid tot interventie Cyprisch protest bij de Veiligheidsraad ANKARA, 16-3. - Een verenigde vergadering van het Turkse parle ment heeft met nagenoeg algemene stemmen de regering de bevoegdheid verleend om zonodig op Cyprus te interveniëren. De regering had hier cm gevraagd met het oog op de Griekse verklaring dat een Turkse landing op Cyprus oorlog tussen de beide landen tot gevolg zou hebben. De vergadering werd achter gesloten deuren gehouden. Het recht tot interventie op Cy prus bezit de Turkse regering reeds op grond van het garantieverdrag, doch zij behoeft toestemming van het parlement om een oorlog te be ginnen. Politieke waarnemers vestigden er de aandacht op dat de besloten par lementsvergadering twee doelen diende, namelijk de wereld te waar schuwen dat het Turkije nog steeds ernst is en de stromingen in eigen land achter de regering te verzame len. Cyprisch protest NEW YORK, 16-3. De leider van de Cyprische vertegenwoordiging b(j de V.N., Zeno Rossides, heeft bjj de president van de Veiligheidsraad, Li ce Tsjieh van nationalistisch China, schriftelijk geprotesteerd tegen de machtiging, die de Turkse volksver tegenwoordiging haar regering heeft gegeven om, indien deze dit noodza kelijk acht, troepen cp Cyprus aan wal te zetten. Rossides verklaarde tegenover Reuter dat het n i e t in de bedoeling van Cyprus ligt om een officiële bij- Ingezonden mededeling Zuiver wollen tafelkleden Grote, scrteiing bij Tuinman Zoon Woninginrichters Zierikzee HAAKSBERGEN. Brand is uitge broken in 'het Altena's bos tussen Hengelo en Haaksbergen. Door de sterke wind breidde de brand zich snel uit. Ruim 20 ha. bos en heide ging verloren. KORTGENE, 16-3. Het gemeente bestuur van Kortgene heeft het in aanleg zijnde recreatiegebied langs het Veerse Meer afgestaan aan „Del ta Marina", een maatschappij die hier eer. jachthaven zal gaan exploiteren. Do burgemeester van Kortgene zal donderdag de grond overdragen aan de ir.it'at'efnemer van deze ..Delta Marina", mr. G. C. J. Beéht uit Bun- n „Delta Marina" zal de eerste jacht haven worden, waar de accomodatie aangevuld wordt door een caravan- en campingterrein, een bótel, een groot café-restaurant, bungalows en éen „self-service-restaurant", dat vier meter boven de waterspiegel komt te liggen. Nog voor de zomer zal het café- restaurant met 250 zitplaatsen en enkele honderden terrasplaatsen ge reed komen. eenkomst van de raad te verzoeken ter bespreking van de door hem „ernstig" genoemde ontwikkeling in het Cyprische vraagstuk, welke hij door het Turkse besluit geschapen achtte. Oe Tliant De Cyprische vertegenwoordiger zei ook dat hij secretaris-generaal Oe Thant had verzocht zich „met deze ernstige zaak bezig te houden op de door hem (Thant) juist geachte wijze". Rossides vroeg Oe Thant maandagavond te spreken, nadat hij was ingelicht over het besluit van het Turkse parlement. De Veiligheidsraad heeft, als ge meld, vrijdag j.l. met algemene stemmen een resolutie aanvaard, waarin een beroep werd gedaan op alle V.N.-leden om zich niet met het geschil om Cyprus in te laten, ter wijl de Verenigde Naties pogingen aanwendden om orde en rust op het eiland te herstellen en de tegenover elkaar staande partijen tot elkaar te brengen. BERLIJN, 16-3. Een Amerikaanse efficier heeft maandagmiddag een bezcek gebracht aan een van de drie inzittenden van het op 10 maart bo ven Oost-Duitsland neergeschoten Amerikaanse vliegtuig, die in een ziekenhuis in Maagdenburg wordt verpleegd. Van Amerikaanse zijde werd be kend gemaakt dat de Russische mi litaire autoriteiten de mogelijkheid hiertoe hadden geopend. Verder werd meegedeeld dat, voor zover bekend, de verwondingen van de vlieger niet ernstig zijn. Over het lot van de twee andere inzittenden van het vliegtuig is echter nog niets bekend. Dp Russen hadden gewei gerd inlichtingen over hen te ver strekken. Het wrak Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandagmiddag bij de Sowjet-Unie verdere stappen inzake de vrijlating van de drie vliegers en President De Gaulle drie dagen in Mexico MEXICO, 16-3. President De Gaul le ts maandagmiddag tegen 13.00 uur (plaatselijke lijd) op het vliegveld van Mexico aangekomen. De Franse president, die wordt vergezeld door z(jn echtgenote, door zyn minister van buitenlandse zaken Couve de Murville en een aantal hoge ambte naren, zal een bezoek van drie dagen aan Mexico brengen als tegenbezoek op het bezoek, dat president Mateos vorig jaar aan Frankrijk bracht. De Mexicaanse president en me vrouw Mateos waren op het vlieg veld ter verwelkoming van hun gas ten aanwezig. De aankomst werd bij gewoond door een driehonderdtal Mexicaanse en buitenlandse verslag gevers. Na het spelen der beide volksliede ren heette president Lopez Mateos generaal De Gaulle hartelijk wel kom. Nieuw initiatief inzake Duitse vraagstuk HANNOVER. 16-3. Bondskanselier Ludwig Erhard van west-DuitsIand heeft in een rede op het congres van de Christen-Democratische Unie te Hannover gewag gemaakt van een nieuw initiatief met betrekking tot het Duitse vraagstuk, waarvan de denkbeelden kortgeleden door de Wcsldu'.tre regering aan de weste lijke bondgenoten zijn voorgelegd. Met dit nieuwe initiatief zou Erhard 'I Wes'.duitse oppositie de wind uit de zeilen willen nemen en willen voorkomen dat deze na zijn voor ganger Adenauer ook hem een „stil- 'and" verwijt. Wat de Westduitse overweg'twren precies inihouden zei Erhard niet. BRUINISSE, 16-3. - De aanhoudende oostenwind heeft tot ge volg dat op de Zeeuwse stromen b(j eb zeer lage waterstanden voor komen. zoals sedert mensenheugenis niet is gebeurd. Zondagvoor middag wees de peilschaal aan het Zypc, b(j de vluchthavcn te Bruinisse, 3,14 meter min N.A.P. aan, waarmee de lage stand van februari 1929 2,92 meter min N.A.P.) nog met ruim twintig centi meter werd overtroffen. De normale ebstand is ongeveer 1,50 meter min N.A.P. Lage waterstanden kunnen djjk- of ocvcrvallcn tot gevolg hebben. Ook dc veerdiensten ondervinden hinder van het lage water. Zo moest de veerdienst ZUpe-Anna Jacobapoldcr zondag enkele uren worden gestaakt. Maandag was de stand niet zo laag; dc pont hoeft kunnen varen. de teruggave van de wrakstukken van het vliegtuig aangekondigd. Hij wees op het feit dat de Amerikaanse militaire verbindingsgroep in Pots dam nog steeds geen toestemming heeft ontvangen om de plaats te be zoeken waar het verkenningsvlieg tuig dinsdag 10 maart is neergestort. Boeren in Columbia door rovers vermoord BOGOTA. 17-3. Zes landbouwers zijn maandg vermoord toen de vrachtwagen, waarmee zij op weg waren naar de plaats Florian in het Columbiaanse departement Santan der del Sur. door struikrovers werd overvallen. Veerdienst Dintelsas— Sluishaven gestagneerd DEN HAAG, 17-3. De veerboot, die de dienst onderhoud tussen Sluisha ven en Dintelsas, 'heeft in de nacht van maandag op dinsdag water ge maakt. De brandweer is bezig de boot leeg te pompen. Nader wordt gemeld dat de veer boot voor de steiger van Sluishaven is gezonken, waardoor de gehele veerdienst tussen Dintelsas en Sluis haven tot nader order is opgeschort. 's-HEERENBERG. Een Nederland se fabrikant, de iheer E. Reintjes uit 's-Heerenberg, is wegens zijn ver diensten voor de stad Hameln onder scheiden met het Kruis van verdien ste van de Orde van Verdienste van de deelstaat Neder-Saksen. DEN HAAG, 16-3. Hoewel de ivin- ter 1963-1964 nu nagenoeg voorbij schijnt loordt er toch nog een elfste dentocht gehouden, maar uiteraard niet op de schaats: een formatie Lockheed F 104-g Starfighter straaljagers van de Koninklijke Luchtmacht zal heden (dinsdag) de Friese elfstedentocht vliegen in rond elf minuten. Dinsdagmorgen komen nl. de eer ste voor de luchtverdediging be schikbare „Starfighters" bezit ne men van de vliegbasis Leeuwarden. Des ochtend namen „Hunter"- straaljagers symbolisch afscheid van de basis, des middags om half twee zullen er de eerste „Starfighters", die er gestationeerd worden, landen. Nadat deze toestellen zijn overge dragen, zal een formatie, bij wijze van kennismakingsvisite, de elf ste den over vliegen. Viking-schip vermist BELGRADO, 16-3. Een „Viking"- schip, dat op 10 maart uit een haven in het noorden van de Adriatische Zee vertrok en waarmee de beman ning de Atlantische Oceaan wilde oversteken, wordt vermist, zo meldt het Zuidslavische persbureau „Tan- Jceg". Eén helikopter van de Zuidslavi sche luchtmacht heeft het schip twee dagen vergeefs gezocht en aan alle schepen in het gebied is om inlich tingen verzocht. Landelijke jeugd-inuseunikaart DEN HAAG. 16-3. De vereniging „De Museumdag" heeft een landelij ke jeugdmuseumkaart ingesteld, die aan jongens en meisjes van 12 tot en met 18 jaar de volgende faciliteiten biedt: doorlopende gratis toegang tot de vaste verzamelingen van meer dan 130 Nederlandse musea; reduk- tie op de entreeprijs (soms tot 50 procent) voor tijdelijke tentoonstel lingen in een klein aantal van deze musea;; gratis toegang tot deze ex posities in enkele musea. De prijs van deze persoonlijke jeugdmuseumkaart is vastgesteld op één gulden, terwijl de geldigheids duur één kalenderjaar bedraagt. Nederlander maakt Kennedy-monument AMSTERDAM, 16-3. Aan de Am- sterdamse beeldhouwer Renze Het- tema is opdracht gegeven tot het vervaardigen van een borstbeeld van president Kennedy. Het zal in brons worden uitgevoerd en op een sokkel worden geplaatst. Enkele maanden geleden nam de Amsterdammer W. Booker het initiatief tot het stichten van een Kennedy-gedenkteken. Thans is bij het comité, dat daartoe werd opgericht, het benodigde be drag van 6.500 gulden, op enkele honderden guldens na, binnengeko men. Uit alle lagen van de bevolking en uit alle delen van het land is het geld afkomstig. Aan b. en w. van Amsterdam is schriftelijk verzocht een plaats voor het beeld aan te wij zen. NOORDWIJK, 16-3. - Verbetering van de arbeidsprestatie in het bouw bedrijf kan ten dele langs interne weg in het bedrijf worden bereikt, o.m. door het scheppen van goede organisatorische verhoudingen en de verbetering van de voorlichting, ter wijl daarnaast de opleiding van ver schillende funktionarissen, die in het bedrijf een centrale plaats innemen ten aanzien van het leiding geven aan arbeiders, met name de uitvoer ders van belang zijn. Deze zullen be ter geschoold moeten worden, juist met betrekking tot het leidinggevend deel van hun funktae. Tot deze conclusies kwamen des kundigen op een in Noordwijk ge houden conferentie van de federatie van Nederlandse aannemersorgani saties, t.w. de bond van aannemers in de bouwnijverheid, de vereeniging Centrale Baggerbedrijf, de Neder landse vereniging van wegenbouwers en het Nederlands instituut van aan nemers grootbedrijf. Minister opent verzorgingshuis TILBURG, 16-3. De minister van maatschappelijk werk mevrouw dra. J. F. Schouwenaar-Franssen zal a.s. donderdag het verzorgingshuis voor bejaarden ,,'t Nieuwe St. Joseph" te Tilburg officieel openen. Dit gebouw dient ter vervanging van het oude St. Joseph-gasthuis, dat sedert 1888 in gebruik was. De stichtings- en in richtingskosten hebben f 4.860.000, bedragen. Het tehuis biedt plaats aan 206 be jaarden (152 alleenstaanden en 27 echtparen). De ziekenafdeling telt 24 bedden. Vijf Amerikaanse vakbonden van spoorwegpersoneel zullen waar schijnlijk woensdag a.s. een staking afkondigen, ter ondersteuning van hun eisen van hogere lonen en bete re arbeidsvoorwaarden, alsmede als protest tegen het dreigende ontslag van duizenden stokers van diesel- lokomotieven. ROTTERDAM, 16-3. Op een ver gadering, die maandagavond in Rot terdam is gehouden, heeft de voor zitter van de Koninklijke Nederland se Middenstands Bond, de heer P. C. van der Wcele, duidelijk stelling ge nomen tegen de opheffing van de vcrtikale prijsbinding. Hij noemde dit het stimuleren van onordelijke economisch verkeer, waardoor de solvabiliteit van het midden- en kleinbedrijf zal worden aangetast en hij wekte zijn toehoor ders leden van de Rotterdamse middenstandsvereniging „Handel en Nijverheid" op te voorkomen dat een felle prijsoorlog, die vele slacht offers zal eisen, zal uitbreken. Hij bleek al evenmin gelukkig met de sterke verhoging van de lonen, waarvoor naar zijn mening geen enkele economische reden be stond. De vijf miljard gulden, die deze integrale loonsverhoging kost, zal ergens vandaan moeten komen. Een deel zal uit onze betalingsbalans komen; een deel uit de verhoging der prijzen, maar het zullen vooral de zelfstandigen zijn, die dit geld zullen moeten fourneren. De beloof de belastingverlaging die voor de zelfstandigen van grote betekenis kan zijn. gaat om conjuncturele re denen niet door, hoewel het „maar" om zes miljoen gaat. Onze conjunc turele situatie vormde echter geen beletsel voor vijf miljard loonsver hoging, zo merkte de heer Van der Weele op. 1964 moeilijk jaar Hij sprak als zijn mening uit, dat 1964 een moeilijk jaar zal worden, dat veel verhoging van de koop kracht zal laten zien, maar tevens een beduidende kostenverhoging, ge paard met een achterblijvende winst marge. De bezem is thans heer en meester in het Haagse miniatuur stadje Ma- durodam, dat thans de grote voor jaarsschoonmaak ondergaat. Prins Bernhard zal 28 maart de opening voor het nieuwe seizoen verrichten. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De mens vreest zichzelf te zien zoals hij is, omdat hij niet is zoals hij zou moeten zijn. Meer bewolking Verwachting tot woensdagavond: Enkele wolkenvelden met hier en daar een sneeuwbuitje; matige wind uit oostelijke rich tingen; vannacht overwegend lichte vorst; morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. 18 maart. Zon op 6.48, onder 18.49. Maan op 9.06, onder 19 maart. Zon op 6.45, onder 18.51. Maan op 9.37. onder 0.42. Eerste kwartier: 20 maart te 21.39. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 18 maart 19 maart 6.06 v.m. 6.45 v.m. BROUWERSHAVEN: 18 maart 19 maart 5.54 v.m. 6.36 v.m. 18.32 n.m. 19.12 n.m. 18.14 n.m. 18.59 n.m. „Geen economische redenen voor de loonsverhogingen" Ook de verhoging van de A.O.W. per 1 januari 1965 beschouwt de heer Van der Weele als een lastenver zwaring (600 miljoen) voor het mid den- en kleinbedrijf, waar niets te genover staat. Naast sociale zekerheid voor dc werknemers behoort er bestaansze kerheid voor dc zelfstandigen in het midden- en kleinbedrijf *c zÜn zo zei de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond. DEN HAAG. - Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken deelt mede: H.M. de koningin en Z.K.II. de prins der Nederlanden zullen op hun reis naar Mexico van 8 (ot 17 april vergezeld worden door H.K.H. de prinsessen Beatrix en Ire ne, Doodtij: 23 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-3. Het K.N.M.I. deelt mede: De droge continentale lucht is verder uitgevloeid tot in zuid- Frankrijk, maar in Ierland en Enge land wordt de kou wat teruggedron gen. Daar komt langs de overgangs zone veel regen en ook natte sneeuw voor. Intussen handhaaft zich in noordoost-Europa een hogedrukge- bied terwijl de druk in het Middel landse Zeegebied en aan de Atlanti sche kust laag blijft. De circulatie blijft daardoor oostelijk, zodat de aanvoer van koude lucht uit Duits land voortduurt. Bij Hamburg be vindt. zich een storing van kleine omvang die een paar centimeter sneeuw veroorzaakt. Deze kleine sto ring beweegt naar het westen, ver moedelijk dicht langs het noorden van het land. In verband hiermee is te venvachten dat er wat bewolking binnendrijft en zijn plaatselijk en kele sneeuwbuitjes mogelijk. De vorst wordt de komende nacht over wegend licht. Overdag bereiken de temperaturen ongeveer dezelfde waarden als vandaag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6