Het Gelukskind Londen wil de Zwarte Piet (Cyprus) kwijt SPINWIEL vonée. erf tfan ifettewinkel OLYMPISCH SPEL Rus stal flottielje VRIJMOED -SCHIEDAM „Flitsen" uit het buitenland Nog veel post voor mevrouw Kennedy De toestand in Zuid-Vietnam kleintjes uit, het binnen Per vliegtuig gevluchte marineman wordt terug verwacht Wooncaravans geen definitieve oplossing van heersende woningnood ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 16 maarf 19G4 No. 19549 BLEK DOOR HET WERELD Een week lang leek het er veel op, of ieder het wel goed vond dat Lon den met de zwarte piet bleef zitten. Er was een krachtige waarschuwing van minister Duncan Sandys - dat de Britten niet veel langer alleen de zaken af konden in Cyprus - voor nodig om de impasse te doorbreken, waardoor er nog altijd geen inter nationale macht was gevormd. Ty pisch is overigens wel dat het weer Engeland en de V.S. moesten zijn die het geld beschikbaar stelden, om de Ver. Naties te helpen zijn eigen besluiten uit te voeren. Dat op Cyprus de toestand haast onstuitbaar afgleed naar een volsla gen burgeroorlog lijkt overigens me de aan de uitspraak van de Veilig heidsraad te danken. President Ma- karios was er rap bij om dit besluit als een overwinning te vieren om dat - volgens zijn uitleg - hierdoor het gevaar voor Turkse interventie was bezworen. Inderdaad wordt het voor Ankara wat moeilijker om in te grijpen, maar zeker niet onmogelijk: als het inderdaad tot een volledige afslachting van de Turkse Cyprio ten komt kan niemand het de Tur ken kwalijk nemen als ze er een stokje voor steken. Het behoort tot de taak der Ver. Naties iets derge lijks te voorkomen. Aangemoedigd door Makarios lijkt het er op of de Griekse Cyprioten hun best doen gebruik te maken van deze rem op Turkse interventie om zo gauw mogelijk de Turkse minder heid, zo niet uit te roeien, dan toch volkomen uit elkaar te slaan en machteloos te makenDe Britse troepen die hiertussen proberen te komen, worden van beide kanten be dreigd en zelfs aangevallen. Het is begrijpelijk dat Londen hier weinig geestdrift voor kan opbrengen. Ten slotte zijn de Engelse soldaten ver dwenen op verzoek van Makarios, die ze nu weer terugvroeg om het vuile werk op te knappen, het vuile werk dat de - ondankbare - taak van de V.N. is. Verdwaald Het neerschieten van een Ameri kaans vleigtuig boven Oostduits ge bied door een Rxissische jager komt juist nadat de V.S. bekend hebben gemaakt dat ze een nieuwe en aan zienlijk betere versie hebben van een spionagetoestel als de U-2 was. De regering in Washington ontkent wel de bewering van een lucht vaartblad dat ook de A-ll voor spi onage gebruikt zou zijn, maar er is alle reden om toch liever het blad te geloven. Het is moeilijk voor te stellen dat de dure A-ll ontworpen en ver vaardigd is en toch niet wordt ge bruikt voor een doel waarvoor het vliegtuig geknipt is. Het is daarom wat veel gevergd om juist nu te ge loven dat nooit eens een Amerikaan se poging wordt ondernomen om vanuit de lucht te bekijken wat de Russen uitvoeren. Het boven oost- Duitsland neergeschoten toestel kan natuurlijk verdwaald zijn, maar de omstandigheden geven door toedoen van de Amerikanen zelf reden tot twijfel. Klap voor Goldwater De republikeinen in de Ameri kaanse staat New Hampshire heb ben duidelijk laten merken dat ze aan Cabot Lodge de voorkeur geven als hun kandidaat om het tegen Johnson op te nemen bij de presi dentsverkiezingen van dit najaar. Dat betekent voorshands nog niet Ihgezonden mededeling PARIJS, 14-3. De hoofdingenieur van de technische dienst in de Rus sische vlootbasis Sebastopol blijkt kans te hebben gezien, een geheel flotielje vaartuigen te verduisteren. Dit wordt gemeld in het jongste nummer van Rode Ster, het orgaan van de Russische strijdkrachten. De hoofdingenieur, Konstantin Vidmont, die in Sebastopol een al gemeen geacht man was, begon zijn illegale activiteit met het ontvreem den van dertien scheepsmotoren en enige honderden onderdelen die hij aan amaiteur-vissers verkocht. Toen dit ongestraft bleef, ging Vidmont, met hulp van een marine-officier, Kostine, de vloot van de school voor adelborsten „inspecteren". Een aan tal vaartuigen zocht hij uit voor een organisatie van de stad Sebastopol. Later vorderde hij verscheidene schepen van de jachtclub en een reeks militaire vaartuigen. Op deze wijze verdween een heel flottielje. Voor vrijwel iedereen in Sebasto pol was de arrestatie van Vidmont een grote verrassing. In officiële redevoeringen placht hij altijd felle kritiek te oefenen op mensen „die zich aan bezittingen van het volk vergrijpen". veel, want er moet nog het een en ander gebeuren voor de kandidatuur is vastgesteld. Maar tekenend is, dat zo velen zich extra moeite hebben gegeven - door niet een gedrukte naam van een kruisje te voorzien, maar er zelf een bij te schrijven op het formulier - om duidelijk te laten merken dat ze noch Rockefeller, noch Goldwater als de beste man beschouwen om het hoogste ambt te bekleden. Juist dat een zo reactio nair man als Goldwater een smade lijke nederlaag leed, tekent dat diens ideeën (na aanvankelijk nogal aan gehangen te zijnkennelijk nu geen enkele kans meer maken. En dat is voor de rest van de wereld althans een hoopvol teken. Ingezonden mededeling 0 0 klare NEW YORK. In het in de Ver enigde Staten verschenen jaarver slag 1963 van de Shell Oil Company wordt medegedeeld, dat de werk zaamheden in het afgelopen jaar nieuiwe records hebben opgeleverd voor het nettoresultaat, de winning van ruwe olie en aardgas, de door de raffinaderijen verwerkte hoeveel heden en voor de omzet van de meeste produkrten. DALLAS. In het proces te Dallas tegen Jack Ruby is opnieuw een psychiater gehoord. Het was de ge tuige a décharge dr. Walter Brom berg, die verklaarde van mening te zijn dat Ruby de moord op Harvey Oswald in een vlaag van verstands verbijstering heeft gepleegd. HEIDELBERG. De opperbevel hebber van de Amerikaanse strijd krachten in Europa, generaal Paul Freeman, heeft in een schrijven aan de hevelhebber van de Sowjet- strijdkraohten in oost-Duit,siand, ge neraal Ivan Jakoébovsky .gevraagd om de onmiddellijke vrijlating van de drie leden van de bemanning van het .verkenningsvliegtuig, dat 5n die omgeving van* de OoStduitse plaats Gardelegen werd neergesohoten. LONDEN. Vertegenwoordigers van de drie partijen in 'het Britse Lager huis hebben een motie ingediend, waarin zij alle Britse burgers uitno digen financieel bij te dragen voor de vredesstrijdmacht van 'de Ver enigde Naties voor Cyprus. De op roep is ook gericht tot de bevolkin gen en regeringen van alle leden van de Verenigde Naties. BRUSSEL. De socialistische eis, dat een parlementaire commissie wordt ingesteld voor een onderzoek naar het ongeval, waarbij drie Bel gische militairen het leven hebben verloren, is donderdag ingetrokken. De Belgische minister van defensie, P. W. Segers, had het „onaanvaard baar" over deze eis uitgesproken en aangekondigd te zullen aftreden in dien de eis zou worden gehandhaafd. CHATTANOOGA (Tennessee). De voorzitter van de machtige Ameri kaanse vakbond voor vrachtauto- chauffeurs, James Hoffa, is tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij getracht zou hebben een jury van een federale rechtbank te beïnvloeden. Hem werd tevens een boete van 10.000 dollar opgelegd', de hoogste boete die hij kon krijgen. De maximum op te leggen gevange nisstraf was tien jaar. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft in een nota aan het staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Sihanouk, zijn verontrus ting over het slechter worden van de betrekkingen tussen de Verenig de Staten en Cambodja uitgespro ken. OOST-BERLIJN. De Russische eerste vice-premier Anastas Mikojan is, na een bezoek van drie dagen aan oost-Berlijn, per vliegtuig naar Moskou teruggekeerd. BRUNSWICK. Ondergeschikten van de 47-jarige voormalige SS-of- ficier Walter Zech-Nentwich hebben verklaard gezien te 'hébben hoe de beklaagde een tiental Jodinnen eigenhandig doodschoot. WASHINGTON. Het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden heeft donderdagavond met 222 tegen 184 stemmen een voorstel tot salarisver hoging voor 1.700.000 functionarissen van de federale regering verworpen. Daarmee hébben zij zichzelf een verhoging van tienduizend dollar per jaar geweigerd. Een voorstel tot salarisverhogingen voor P.T.T.-per- soneel, federale rechters enz. ad 40 miljoen dollar werd eveneens afge wezen. SAIGON. De Amerikaanse minis ter van defensie, Robert McNamara, is uit Saigon vertrokken na een be zoek van vijf dagen aan Zuid-Viet- nam. Hij heeft daar een onderzoek ingesteld naar de stand van zaken dn de strijd tegen d'e communistische Vietcong. In Japan is opschudding ontstaan naar aanleiding van de dood van vier baby's die behandeld waren met een Japans vaccin tegen polio- meyliitis. Een vijfde baby is verlamd. WASHINGTON, 14-3. Mevrouw Jacqueline Kennedy ontvangt nog steeds gemiddeld duizend brieven per dag, waarin medeleven wordt betuigd met de moord op haar echt genoot in november vorig jaar. In antwoord op dergelijke bewijzen van medeleven worden deze week 900.000 dankbrieven en -kaarten naar alle delen van de wereld ver stuurd. Duizenden vrijwilligers had den haar met de post geholpen. Daar deze medewerking is opgehouden zullen de thans binnenkomende brie ven niet meer kunnen worden be antwoord. WASHINGTON, 14-3. De Ameri kaanse minister van defensie, Mc Namara, is ma een bezoek van vijf dagen aan Zuid-Vietnam, in Was hington teruggekeerd. Bij zijn aankomst verklaarde hij in Zuid-Vietnam geen enkele verant woordelijke autoriteit te hebben ont moet die niet van oordeel was, dat als men ziich behoorlijk (inspant, de strijd tegen de Vietcong guerrillastrij ders 'kan worden gewonnen. Grote diefstallen in ■warenhuizen UTRECHT, 14-3. De recherche in Utrecht heeft drie mannen aange houden, een 36-jarige kantoorbedien de, een 44-jarige magazijnbediende en een 43-jarige vertegenwoordiger, die hebben bekend dat ze in de afge lopen drie jaar voor twintig a vijf- en twintig duizend gulden goederen hebben gestolen in warenhuizen. Ze werden daarbij geholpen door hun echtgenotes. De echtparen, die elk over een eigen auto beschikten, ope- rereden sinds 1961 in Utrecht, Am sterdam, Rotterdam en Amstelveen, Den Haag en Den Bosch. In de Russische stad Brest-Li- towsk zijn drie leden van een Bap- tistische gemeente tot gevangenis straffen van drie tot acht jaar ver oordeeld wegens speculatie in dollars en goudstukken. Eén van hen, een koorleider, zou zich de opbrengst van collectes hebben toegeëigend. AMSTERDAM. Bij een inval in een Amsterdams hotelletje heeft de recherche van het bureau Leidse- plein de 30-jarige Marokkaan M. B. A. F. aangehouden voor ondervra ging op het bureau in verband met de reeks straatroven in dé hoofd stad. Kapitale boerderij afgebrand NEEDE, 14-3. In de buurtschap Rietmolen, gemeente Neede, is de kapitale boerderij „Weenk" van de familie B. H. Groninger totaal afge brand. De bewoners konden zich ter nauwernood in veiligheid brengen. Men slaagde erin slechts een deel van het melkvee te redden, doch een stier, vier melkkoeien, negen pinken en zeven vakens kwamen in de vlammen om. De gehele inboedel en de helft van de oogst gingen ver loren. De schade wordt geraamd op 250.000 300.000 gulden. Het bedrijf is verzekerd. De brandweer van Neede kon tegen de vuurzee wei nig uitrichten, ook al bij gebrek aan bluswater. DEN HAAG. De vissersboot Noord ster KW 207 heeft Radio Schevenin- gen laten weten, dat een man over boord is gevallen. De Noordster be vond zich op de Noordzee, ten noordwesten van Terschelling. SCHIPHOL. Een slanke Ameri kaanse brunette, die uit 100 gega digden is gekroond als koningin van de wereldtentoonstelling en het zo mer festival van New York, is uit Frankfort op Schiphol aangekomen voor een bliksembezoek van een halve dag aan ons land. DELFT. De politie te Delft heeft de 20-jarige, M. van D. uit Voorburg, student aan de Technische Hoge school te Delft, in arrest gesteld, verdacht van het plegen van zes in braken, gedurende de laatste maand DEN HAAG. Er is geen enkele aanleiding om te veronderstellen dat consumentenorganisaties niet zou den passen in een maatschappij die is gebaseerd op de ondernemings gewijze produktie, aldus prof. dr. W. J. van de Woestijne, hoogleraar in de economie aan de Technische Hogeschool te Delft, door de kroon benoemd als lid van de sociaal-eco nomische raad, publicist en bedrijfs economisch adviseur bij een accoun tantskantoor, in een causerie. AMSTERDAM. Drie kinderen, een meisje van drie, een jongetje van twee jaar en een baby van 9 maan den, hebben zeer ernstige brandwon den opgelopen bij een brandje in de achterkamer van een woning in de Kleine Wittenburgerstraat in de Eilandenbuurt van Amsterdam. ROTTERDAM. Bij een routinecon trole in een logement in Den Haag heeft de Haagse politie twee Itali anen gearresteerd die zich onder meer aan ten minste acht diefstallen in Rotterdam hebben schuldig ge maakt. BREDA. Verdacht van verduiste ring van ongeveer 8.000 gulden is dn Breda gearresteerd de 36-jarige ver tegenwoordiger J. W. uit Bergen op Zoom. Hij wordt er van hesohudigd! eigenmachtig kwitanties te hebben geïnd, die hij namens de meubelfir ma te Breda waar hij werkzaam was had uitgeschreven. DEN HAAG. De voordrachtskun stenaar Albert Vogel zal vandaag (maandag) vertrekken voor zijn tour nee door Afrika, dat hij in opdracht van het ministerie van O, K. en W. gaat maken. DEN HAAG. Het Tweede Kamer lid mr. F. Portheine (WD) heeft de minister van economische zaken schriftelijk gevraagd of de ijkwet niet dringend herzien moet worden en of hij bereid is deze herziening op korte termijn te bevorderen of te bespoedigen.' ALPHEN EN RIEL, 14-3. De bur gemeester van het Brabantse Alphen en Kiel, mr. D. J. Th. J. Osse, heeft de indruk, dat de met een vliegtuig van Malta naar Benghazi (Libië) ge vlogen marineman, Theo van Eick uit Riet, wel terug zal komen. Theo van Eyck heeft waarschijnlijk in een neerslachtige bui gehandeld. In ieder geval heeft" burgemeester Osse de ouders en de echtgenote van de marineman betrekkelijk gerust kun nen stellen. Burgemeester Osse is cr nog niet in geslaagd contact te leggen tus sen Theo van Eijck en zijn familie, waartoe de familie zijn bemiddeling had ingeroepen. Wei kreeg hij in Den Haag zoveel inlichtingen, dat hij met een gerust hart naar huis terugkeer de. Volgens hem is het nog een on duidelijke zaak of Theo van Eijck in Libië politiek asyl heeft gevraagd Het komt hem, na zijn bezoek aan Den Haag, welhaast als ongeloof waardig voor. Het is meer een kwes tie van: „Ik wil hier wel blijven. Kan dat?" Dat komt volgens burge meester Osse ook meer overeen met de mening, dat de familieleden van Theo zich naar aanleiding van de gebeurtenissen hebben gevormd. „Zijn moeder heeft helemaal geen angst gehad. Ja, ze was wel even de kluts kwijt. Maar moeders ken nen hun kinderen toch altijd beter; via een geheim zendertje of zo, laat ik maar zeggen", aldus mr. Osse. Des te meer waarde kon burge meester Osse daarom hechten aan de indruk, dat de autoriteiten in Benghazi geheel ongeïnteresseerd te genover de affaire staan. „In Libië verleent men alle medewerking. Daar legt men dr. van Loon ook niets in de weg om met Theo van Eijck te overleggen. Dr. J.- B. van Loon, eerste ambas sadesecretaris in Cairo, heeft Theo van Eijck aangeboden hem te helpen om naar Nederland terug te keren. Of Theo al duidelijk de wens heeft uitgesproken ongeacht hetgeen hem in Nederland te wachten staat terug te willen, was burgemeester Osse niet bekend. Ook de verblijfplaats van Theo kende hij niet, „maar ik mag aannemen, dat hij op een poli tiebureau of zo zit", aldqs mr. Osse. Paardengebruik op de boerderij zeer belangrijk DEN HAAG, 14-3. De paardenfok kerij en het paardengebruik vor men nog steeds een 'belangrijk onder deel van het boerenbedrijf, zo heeft de algemeen secretaris van de Ko ninklijke Vereniging „Het Neder- landsche Trekpaard", de heer Chr. A. C. Oomen in zijn jaarverslag tij dens de algemene vergadering in Den Haag opgemerkt. Volgens de cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek be draagt het aantal boerenbedrij ven in ons land boven de vijf ha. 143.586, waarvan op ruim 100.000 dus 70 pro cent nog één of meer paarden aan wezig zijin. Odk op de grote en zelfs de allergrootste bedrijven blijft het paard zijn plaats innemen. De heer Oomen meende dat daar mede het grote belang van de be vordering der paardenfokkerij, ge richt op instandhouding van een eigen bron van trekkracht, heel dui delijk is bewezen. Aan de erkenning van dit feit ontbreekt hét nog steeds in ernstige mate, zo zeide hij. Deze tak van het bëdrijf krijgt niet de aandacht welke het verdient. De op 70 procent van het totaal aantal bedrijven gevestigde fokkers en gebruikers van paarden zullen eenzelfde financiële bijdrage als aan de voorlichting en bevordering van rnoterisatie en mechanisatie wordt besteed met vreugde begroeten, al dus de heer Oomen. DEN HAAG, 14-3. Het gebruik van caravans als woning (ook van de zogenaamde bungalow-caravans, waarmee voor permanent verblijf ingerichte en aan een vaste stand plaats gebonden grote caravans wor den bedoeld) zou incidenteel als tij delijke oplossing van de woningnood geschikt zijn, zo deelt het ministerie van volkshuisvesting en bouwnij verheid in een persbericht mee. STICHTING HET NATIONAAL RHEUMAFONDS (Ingezonden). Laten wij 'het nuchter stellen - in simpele woorden, recht op het doel af: Wij hebben uw hulp nodig. Om een sluipende, verraderlijke vijand te best2'ij!den met alle middelen die ons ten dienste staan. Deze vijand heet Reumatiek - en hij valt inderdaad sluipende aan. Maar daarom niet minder desas treus. De rampzalige gevolgen van deze gevreesde ziiekte grijpen wijd om zich heen. Reumatiek veroor zaakt niiet alleen groot persoonlijk leed, als pijn en. wanhoop, maar kost ook jaarlijks tientallen miljoenen guldens. Aan ziektegelden, béhande- lingskosten, door verzuim van het werk dat in zijn totaliteit dé produk tie bedreigt. Reumatiek stapt op dit punt in Nederland aan de- spits. Er is geen andere ziekte die zulke enorme bedragen opsicöct als de Reu matiek. Dit alles 'kan anders Worden en wij zijn er o.i. met recht trots op dat de afgelopen jaren reeds een kentering kon worden geconstateerd in het complex van gevoelens waar- mede men deze ziekte beschouwt. Velen zijn wakker geworden en héb ben zidh gerealiseerd dat gezamen lijke inspanning een dringende nood zaak is. Dat Reumatiek een bijzon der ernstige bedreiging is van onze volksgezondheid en een rem op d'e produiktiviteiit. Wat hieraan gedaan 'kan worden? Veel, héél veel! Om te beginnen re search op grote schaal en een goede, vooral tijdige behandeling. Voorts revalidatie, waarmede thans verras sende resultaten worden bereikt. Dan de speciale voorzieningen, zoals or- thopaedisch schoéisel, beënlbeugels, invalidewagens e.d. En nliet te ver geten de vele vernuftige apparaten, die met liefde en toewijding worden ontworpen om hulpeloze mensen weer iéts te kunnen laten doen - nl. zich nuttig voelen, te kunnen werken! Ja, er kan bijzonder veel worden gedaan. Kèn, zeggen wijDat on ze toon wat fel is vindt zijn oorzaak in het feit dat wij tegen zo'n mach tige vijand vechten. Wij - de men sen van „Het Nationaal Reumafonds" van onze tegenstander. Wij weten van onz ©tegenstander. Wij weten ook dat wij dringend wapens nodig hebben. Wapens voor een vreedzaam doel! Om op alle fronten aan te kunnen vallen en onze stellingen te verde digen. Hopend op een uiteindelijke over winning. Mogen wij ook op uw hulp re kenen? Het Nationaal Reumafonds. Indien dit gebruik op grotere schaal ingang zou vinden, zou een ontwikkeling inzetten, die zowel uit een oogpunt van ruimtelijke orde ning als van volkshuisvesting onge wenst is. Voor zover de caravans en bungalow-caravans zouden worden geplaatst in gebieden, welke bij uit breidingsplannen voor bewoning zijn aangewezen, zullen zij daarin slechts zelden passen. Ook echter als zij elders zouden worden neergezet geldt veelal als bezwaar, dat zij dan min of meer geïsoleerd en slecht be reikbaar zullen zijn. Uit een oogpunt van volkshuisvesting moeten deze bouwsels als een noodoplossing wor den gezien, omdat de beschikbare ruimte voor permanente bewoning door een normaal gezin te beperkt en de geluidsisolatie onvoldoende is. Dit mede in aanmerking genomen is de prijs van dergelijke bouwsels in het algemeen vrij hoog. Vijftig jaar De voorzitter van de vereniging, de heer J. A. Stols, 'gaf in zijn ope ningswoord -een overwicht van 'de ontwikkeling van de vereniging, welke dit jaar vijftig jaar bestaat. Over het wenk in deze periode zeide 'hij onder meer dat van de oprich ting af tot 'heden 230.565 veulens, 62.032 keurstamboékmerries en 2628 keurs ta m'boekhen gs ten zijn inge schreven. Bij de oprichting bedroeg het ledental 1500. Bij Ihet 25-jarig jubileum waren er ruim 8.000 leden. Thans, bij .het vijftigjarig bestaan ligt ihet ledental, in deze voor de paardenfokkerij minder gunstige omstandigheden nog steeds boven de 8000. Het gouden jubileum zal wor den gevierd met een bijzondere na tionale tentoonstelling in 's-Herto- genbosdh op 18 en 19 september. President Goulart van Brazilië heeft een decreet getekend waarbij particuliere olieraffinaderijen in het land worden genationaliseerd, zo wordt door de Braziliaanse radio ge meld. Van de ztfde van het Deense hof is officieel medegedeeld, dat het hu welijk tussen koning Constanten van Griekenland en prinses Anne- Marie dit jaar zal worden voltrok ken. De datum zal zo spoedig moge lijk worden bekend gemaakt. MARKTBERICHTEN Eierprijzen V.E.C.E. In de week van 9 maart tot en met 14 maart werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eieren (V.E.C.E.) uitbetaald f 1,93 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd 1 cent per stuk minder uitbe taald. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wissenkerke; B. C. den Gelder, Beusichem; te Nieuwer- oord: kand. G. A. Zuidam, Zeven hoven. Aangenomen het beroep van de prov. kerkvergadering van Utrecht (als pred. voor bijz. werkz. - nood voorziening „Sóla Fide" te Veenen- daal): G. C. Vijzelaar, Deil en En- spijk. Bedankt voor Zalk en Veecaten: G. J. Voortman, Dussen (N.B.). Chr. Ger. Kerken Bedankt voor Schiedam: J. Brons, Bunschoten-Spakenburg. Feuilleton door B. ten Wesepe „Maar ik wil best nog een paar uur pitten", verklaarde Jan en een minuut later was hij el boven. Hij grinnikte tegen zijn spiegelbeeld en zei: „Ha, die televisde-ster! En hoe vond je het nu? Jammer, dat je je zelf niet kon zien. Het mankeerde er nog maar aan, dait. je ook een liedje had gezongen. Die gékke Pim met z'n vraag: 'kun je ook zingen, Jan? We hébben hier een heel orkest om je te begeleiden, als je het soms pro beren wilt". Ja, hij was daar crazy. Hij hald een stem om cokes mee te kloppen. Op 'school zéi de' meester ai: houd jij je mond maar, wanlt anders héb ben we binnen drie minuten de brandweer voor de deur. Denken ze, dat 'de alarmsirene is gegaan. Dat was oOk al zo'n gijnjas, die meester Broeks. Voor de televisie had Jan geant woord: „Als ik begin te zingen, staat binnen die minuut 'de telefoon rood gloeiend". Pim ihad gevraagd: „Waarom? Ben je zo'n vocale kunstenaar?" „Welnee, dan denken dé kijkers, dat er plotseling gelui'dstoornis is". Waarop de zaal daverde van de lach. Hoe hij daar zo ineens op kwam wist hij nog niét. Doodzenuwachtig was hij geweest, toen Ihij van zijn zitplaats naar het toneel liep. Maar eenmaal in hot licht van de feLIe schijnwerpers en die aardige Pim naast hem, viel alles van hem af. Wat betekende het tenslotte? Je gaf maar antwoord, keek vriendelijk en lachte een paar keer, dan was ieder een tevreden. Nou, dat was ook weer verleden tijd. Morgen misschien wel een leuk stukje in 'de krant. Natuurlijk was hij de volgende morgen op de fabriök het gesprek van de dag. Tot de bazen er kort en bonldlig een eind aan maakten met 'de mededeling: „En nou moet er eens gewerkt worden. We zijn hier niét in de televisiestudioallé". Maar tijdens de koffie en in de schafttijd moest hij vertellen. Jan maakte zidh er evenwel van af met het nuchtere feit te constateren, dat iedereen het 'gezien 'had of kon heb ben, dus wat moest hij nog meer vertellen? Het was leuk 'geweest. En wat betékende hot eigenlijk? Hij had net een beetje geluk gehad met al 'die puzzels en zodoende was hij op gevallen. Meer niet. Dat 'gebeurde toch wel vaker in het leven? Houd er nu maar eens een keer over op. Over een paar weken was iedereen in het land Jan Stuurman weer ver geten. Wat zeg ik, over een paar we ken? Misschien als over een paar da gen. Doch de eerste twee dagen kreeg hij verschillende brieven van kijkers uiilt ihet gehele land, die hem compli menteerden mot zijn leu'ke uitzen ding. En er was een meneer, die wel wat geld over had voor het géheim, waardoor hij in staat was geweest beslag te leggen op (diverse prijzen. Tenslotte waren er enkele bedel brieven, die hij half geamuseerd, hal geërgerd las en daarna ver scheurde. Er waren natuurlijk altijd wel van die lieden, die overal voor deel uit probeerden te halen. Tussen al deze brieven was er 'de tweéde avond ook een nétjes getypte brief, blijkens 'het briefhoofd afkom stig van de „Verenigde Nederlandse Meubelfabrieken V.N.M." ite Utrecht. Een kort schrijven, waarin de di recteur meedeelde, dat hij de tele visie-uitzending gezien had en dat meneer graag eens een onderhoud wilde hebben met de heer Jan Stuurman. Of hij zo vriendelijk wil de zijn te bellen voor het maken van een afspraak. Alle te maken kosten zouden worden vergoed. Hoogach tend handtekening onleesbaar. Wacht eens, de naam stond onder de handtekening getypt: „B. van Gees- teren, directeur". Jan Stuurman zat. even met de brief in de hand te kijken, teen hij het epistel gelezen had. Zo, zo, dat was niet mis. Meneer de directeur zelf nog wél. Wat zou die van 'm moeten? Van meubels had ihij iet het mimSte verstand. Of zou die fabriek misschien met het oog op de toe komst al televisie-reclame willen maken en kon men hem ergens voor gebruiken? Wie weet, wat ze met hem van plan waren. Nu ja, hij kon wel eens bellen. Een mens is nu eenmaal van nature nieuwsgierig. Bovendien zou het al iheel onbeleefd zijn om niets van zich te laten ho ren. Dat deed een fatsoenlijk mens niet. Zeg nou zelf. „Ik moet nog even de stad in", verklaarde hij. „Wacht maar niet op me met de koffie". Buiten liep hij de Stiraait op en om de hoek wachtte hij, terwijl hij een sigaret opstak. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 4